HET HUIS No. 83. zeeland. KRONIEK van den DAG. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN DONDERDAG 5 DECEMBER 1935. No. 287. vn. MSDDELBURG. WALCHEREN. ZUID-BEVELAND. Lichte ontspanning te Rome Men hoopt op een aanneme lijk voorstel van Frankrijk en Engeland Italië tevreden met het bezette deel van Ti- gré? In politieke kringen te Rome is de laatste dagen een gevoel van ontspan ning merkbaar geworden. Dat de Britsche deskundige voor Abessijnsche kwesties, Peterson, nog steeds te P.arijs blijft en dat de Britsche minister van Buittenlandsche Zaken sir Samuel Hoare Zaterdag een onder houd zal hebben met den Franschen premier Laval doet veronderstellen, dat de Franschen en Engelschen bereid zijn een basis te zoeken voor onderhande lingen, voordat Genève een besluit neemt over het uitvoerverbod van pe troleum. Men legt er te Rome den nadruk op, dat op het oogenblik geen besprekin gen worden gevoerd waaraan Italië deelneemt en dat dit land niet officieel op de hoogte is gesteld van de Fransch- Britsche pogingen. Het is echter een feit, dat de weer klank van de Parijsche technische be sprekingen Rome heeft bereikt, en het schijnt, dat de groote lijnen der werk zaamheden van de deskundigen niet a priori verwerpelijk behoeven te zijn voor Italië. Rome is van oordeel, dat het gedeel te van Tigré, dat op het oogenblik door de Italiaansche troepen is bezet, niet ontruimd kan worden, niet alleen, om dat de bevolking zich bijna overal heeft onderworpen, zelfs nog voordat de Ita liaansche troepen waren verschenen, maar ook omdat bij een ontruiming de bewoners aan vreeselijke wraaknemin gen blootgesteld zouden worden. Wat de streek, grenzende aan Italiaansch Somaliland betreft, gelooft men dat de besprekingen te Parijs betrekking had den op het vaststellen van een nieuwe grens van het Noorden naar het Zuiden. Aangezien de besprekingen te Parijs nog niet zijn beëindigd, weet men na tuurlijk niet, welke de definitieve resul taten er van zullen zijn. Men zou er zich echter r,iet over moeten verwonde ren, dat de kwestie van een uitweg naar zee voor Abessynië weer te berde is ge komen. Bij dit alles gaat het uiteraard nog slechts om verwachtingen, doch het is van belang vast te stellen, dat het deze verwachtingen zijn, die ten grondslag liggen aan de aanmerkelijke verbetering van de atmosfeer. Intusschen blijft het officieele Italië nog critisch gestemd tegenover Enge land. Zoo schrijft de diplomatieke re dacteur van het Italiaansche persagent schap Stefani, dat de onverzoenlijkheid van Engeland en de concentratie van oorlogsschepen in de Middellandsche Zee, welke tegen Italië is gericht, reeds geleid hebben tot een ernstige versto ring van het evenwicht in de wereld, tot schade van Engeland zelf. Japan heeft Noord-China onder zijn economische en militaire controle ge plaatst. De Japansche politiek dwingt China zich te onttrekken aan de Euro- peesche en Amerikaansche invloeden en de toenemende macht van het rijk van den mikado te erkennen. Men kan reeds thans concludeeren, dat de Euro- peesche mogendheden geleidelijk, maar onherstelbaar teruggedrongen worden uit de zeeën in het Verre Oosten. Tenslotte herinnert Stefani aan een artikel van Garvin in de „Observer" waarin hij o.a. wijst op de bedreiging van Indië door Japan. De geheele wereld is op gevaarlijke wijze in beroering gebracht door een koloniale kwestie, welke beperkt dien- Een oorspronkelijke roman door Mr. I C. B. L. DEN HOEDT. 12). Waarin Christiaan de Groot als een misdadiger in het bureau van politie wordt opgesloten- Deze onverwachte mededeeling bracht onder de aanwezigen eenige consterna tie te weeg. De inspecteur, die tot dit oogenblik geen aandacht aan Christiaan had geschonken, wendde zich om, en keek hem onderzoekend aan. Een der agenten, die had zitten schrijven hield daarmee plotseling op en beet vol ver wachting op zijn pennehouder. Het meis je, dat de eerste oogenblikken te ver baasd was geweest om eenige beweging maken, sprong op van haar stoel, als of zij zou gaan spreken. Christiaan maakte een afwerend ge baar met de rechterhand; met zijn lin ker haalde hij eejj kleine nikkelen re volver te voorschijn en gaf dien aan den inspecteur. „Hiermee heb ik het gedaan", /zei hij vlug, opdat het meisje hem niet in de rede zou kunnen vallen„U zult wel kunnen nagaan, of dat uitkomt. Deze dame hij knikte naar Ziska, „heeft met de zaak niets uit te staan. Zij is min of meer overspannen, en meent mij een dienst te bewijzen, door zich te beschul de te blijven tot de woeste hoogvlakten van Abessynië. Deze kwestie besluit de redacteur van Stefani, welke geen in breuk maakt op de belangen van het Britsche rijk, moet opgelost worden vol gens de eere-verbintenissen, welke En geland en Frankrijk op zich hebben ge nomen. - BIJZONDER REGLEMENT WATERSCHAP SCHOUWEN. Ged. Staten herinneren er aan, dat in het Algemeen reglement voor de pol ders en waterschappen in 1933 de wijzi ging is opgenomen, dat voortaan steeds ook van de gebouwde eigendommen, zoowel voor gewone als voor buitenge wone polderbehoeften een geschot kan worden geheven. Dit gold echter niet voor het water schap Schouwen, dat door een eigen re glement wordt geregeerd. Ged. St, stel len thans overeenkomstig het verzoek van het dag. bestuur van dit waterschap voor ook in dit bijzonder reglement ter zake het heffen van geschot op het ge bouwd dezelfde bepalingen op te nemen als in het Algemeen reglement. Horse Shows in Zeeland. In het jongste nummer van „The Ne derland Mail", een geïllustreerd maand blad, uitgegeven in de Engelsche taal, door de St. Mij. „Nederland" te Am sterdam, komt een artikel voor van de hand van den heer L. A. Stofkoper te Middelburg, over de paardenmarkten in Zeeland. De schrijver zegt in dit artikel, hetwelk is getiteld „Horse shows in Zee land", dat de Zeeuwsche akkers leven loos zouden schijnen zonder de forsche, stevige paarden, die de ploeg door de zware klei trekken. Deze sterke Zeeuw sche paarden zijn onmisbaar voor den boer in dit deel van Nederland. Een zorgvuldige selectie en een stelselmatig fokken hebben den Zeeuwschen boeren dit type paard gebracht, dat bekend en gewaardeerd is ver buiten de provincie. De jaarlijksche paardenmarkten, in zonderheid de vermaarde te Goes, trek ken dan ook van verre bezoekers. De heer Stofkoper schildert vervolgens hoe de boeren in hun traditioneele kleeding en de vrouwen met haar kleurige cos- tuums tot de belangwekkendste groep toeschouwers behooren. Sinds den vroe gen morgen van den gewichtigen dag heerscht er groote bedrijvigheid op ie dere boerderij, opdat de paarden op hun best voor den dag komen. De schrijver vertelt hoe op de paardenmarkten de hengsten, merries en veulens met ken- nersoogen door de jury en de menigte bekeken worden, en hoe het draven der paarden, waarbij soms spannen van vier, zelfs van zes, een van de meest popu laire gedeelten van den dag is. Tenslot te volgt dan het afroepen van den prijs winnaar, die de held van. den dag is. De kweckeling met acte. Naar aanleiding van mevrouw Weijl's opmerking in den Raad, inzake „de uit lating van het N.O.G. afd. Apeldoorn, dat f 300 p. jaar voldoende is", ontvan gen wij een protest van den heer W. Spinnaaij, ivoorz, der afd|. Middelburg van het N.O.G.dat het heelemaal niet voldoende, integendeel het uiterste minimum is. Dit laatste is juist, en door mevr. Weijl, blijkens onze informaties, ook zoo bedoeld: in de inlichtingen van B. en W. kwam de mededeeling voor, dat de afd. Apeldoorn van het N.O.G. f 300 wel als het uiterst toelaatbare en aanvaardbare minimum beschouwde; op deze mede deeling sloeg mevr. Weijls uitlating. Dat is alles. digen. Het zal U gemakkelijk vallen, aan te toonen, dat het schot uit deze revol ver is gelost. Ik ben tot Uw beschik king." De inspecteur had, zonder een woord te spreken, de revolver uit de hand van Christiaan aangenomen, en dezen door gegeven aan een der agenten. Die nam uit een klein kartonnen doosje een rond voorwerp en bekeek dat door een ver grootglas. Een andere agent was, zonder op/zien te verwekken opgestaan, en bevond zich nu dicht achter Christiaan. Het meisje was weer neergevallen op haar stoel, en bleef daar zitten, als ver slagen, de beide handen voor de oogen, gedrukt. De agent, die de revolver had over genomen stond nu op, en ging daarmee naar den inspecteur. „Het schot is uit deze revolver ge lost", zei hij rustig, „het kaliber is het zelfde, de kogel komt overeen met die, welke in de andere patronen zitten, en de groeven in den kogel kloppen met de trekking van den loop. Vergissing is buitengesloten". De inspecteur keek Christiaan argwa nend aan- „Hoe is Uw naam?" vroeg hij kortaf. Christiaan gaf zijn naam. De inspec teur keek verbaasd, „U bent de man, dien wij sedert een paar dagen zoeken? Ik zou U niet her kend hebben. U lijkt niet op de foto die we van de Groot hebben. U moet wel erg veranderd Izijn". HET ZUIDWESTELIJK RIOLEERINGSPLAN. Krachtige steun van het Werk fonds 1934. In de vergadering van 29 Juni jl. stel de de Raad een crediet van 2000 be schikbaar, teneinde daaruit de kosten te kunnen bestrijden voor aanstelling van een tijdelijk buitengewoon opzichter bij den dienst van gemeentewerken, be last met de voorbereiding in onder- deelen van het Zuidwestelijk riolee- ringsplan. B. en W. deelden toen mede, genoemd plan met alle bijbehoorende bescheiden nog nader aan den Raad ter definitieve beslissing te zullen voorleg gen. Zij leggen thans over het rapport, op hun verzoek opgemaakt door ir. M. F. de Bruyne, directeur van den Reini gingsdienst te Rotterdam. Dat rapport c.a. heeft als basis voor het Zuidweste lijk rioleeringsplan voor het gedeelte, gelegen binnen de gemeente, gediend. Dit plan is nader uitgewerkt, waarbij B. en W. gekomen zijn tot eene kosten berekening van 35000. Het maken der pomp-installatie is niet verwerkt in het door Gemeentewerken opgemaakte be stek. De adviseur ir. De Bruijne zal daarvoor een geheel afzonderlijk be stek opmaken, hetwelk los van het rioleeringsplan staat. Voor het overige heeft ook de commissie voor het Werk fonds 1934 medegedee'd geen prijs te stellen op toezending van eene beschrij ving der pomp-installatie. Deze commis sie is bereid het plan te financieren. Het behoeft volgens B. enW. geen betoog, dat zij met ingenomenheid gewagen van deze financiering, die, in de moeilijke omstandigheden van nu, de Gemeente op gemakkelijke wijze de noodige gel den verschaft. B. en W. stellen daarom voor thans een crediet van 35000 waarin begre pen de kosten, verschuldigd aan den adviseur ir. De Bruijne alsmede de be looning van den tijdelijken buitenge wonen opzichter bij gemeente-werken te hunner beschikking te stellen en tot uitvoering van het plan, met medewer king van het Werkonds 1934, te be sluiten. Aanschaffing cyclostyle en schrijfmachine. Bij het besluit tot aanschaffing van een cyclostyle en een schrijfmachine werd deze aankoop ten laste van den Kapitaaldienst gebracht en bepaald, dat gedurende 10 jaren uit den gewonen dienst een biidrage aan den Kapitaal- dients zou werden verstrekt Ged. Sta ten hebben tegen betaling over een tijdvak van 10 jaren bezwaar gemaakt, omdat naar hun meening de kosten van aankoop in hoogstens twee jaren ten laste van den gewonen dienst dienen te worden gebracht. B. en W. stellen na der in dien geest te besluiten. Verbetering waterleiding-buizennet Noordweg, Naar aanleiding van vragen en op merkingen van de Commissie van Fi nanciën over het voorstel tot verbete ring van het Waterleiding-buizennet op den Noordweg, merken B. en W. op, dat bij werken als het onderhavige in de laatste jaren het eigenlijke fitterswerk als regel uitgevoerd wordt door het vaste personeel der Bedrijven, De ove rige werkzaamheden worden zooveel mogelijk uitbesteed met bepaling, dat daarbij, ter beoordeeilng van den Di recteur der Bedrijven, zooveel mogelijk van Middelburgsche werkkrachten moet worden gebruik gemaakt. B, en W. ach ten het gewenscht in casu het graafwerk niet uit te besteden, omdat het moet ge schieden in een weggedeelte, waar meer leidingen, kabels en huis-aanslui tingen liggen, zoodat, ter voorkoming Christiaan knikte ernstig. „Ik ben erg veranderd", zei hij, „als ik weer geschoren ben, en als dit lee- Iijke ding" hij wees op den pleister aan zijn slaap „afgeweekt is, zult U mij wel herkennen. U herinnert zich, dat ik op den avond van den aanslag ben verdwenen?" Voordat de inspecteur antwoord had kunnen geven, was het meisje opge sprongen uit haar stoel. „Het is niet waar!" riep zij, „het is niet waar! Hij heeft het niet gedaan! Hij i heeft er niets mee te maken! Zij hebben ik heb hem in den val gelokt! En nu is hij hier- O God Zij viel snikkend neer op haar stoel, „Ik heb het gedaan", kreunde zij, -,ik heb het gedaan. Het is alles mijn schuld. En nu is hij hier. Zij keek hem wanhopig aan met haar betraande oogen. „Mijn jongen, mijn arme jongen, waar om doe je dit? Je weet immers, dat jij het niet hebt gedaan. Zeg het nu". Christiaan stak onwillekeurig zijn bei de handen naar haar uit, maar trok ze onmiddellijk terug. Hij slikte een be klemming weg uit zijn keel en zei rustig tot den inspecteur.' „De jonge dame is overspannen, U ziet het /zelf- Ik weet, waarom zij zich zelf beschuldigt. Onder vier oogen zal ik U dat wel eens uitleggen. Zooals ik al eerder heb gezegd ik ben tot Uw be schikking. Zou het voor de rust van de jonge dame niet het beste zijn, dat U haar naar huis Iaat gaan?" van beschadiging,-zeer voorzichtig moei worden gearbeid. De bedoeling is om de vulling en bestrating der sleuven, vooi zooverre de Gemeente zelve die wer ken niet uitvoert, aan te besteden Daarmede is een lengte van 1400 m ge moeid. Waar het straatwerk door ge meente-werken moet plaats vinden, is in de begrooting op vulling der sleuven door personeel der Bedrijven gerekend Bij de uitvoering zal echter nog na der worden beslist omtrent de mogelijk heid van uitbesteding. SINT NICOLAAS. De goede Sint zal Middelburg nog even bezoeken alvorens weder naar Spanje af te reizen. Vrijdagavond zal hij te paard door de stad trekken. Te 7 uur vertrekt hij voor afgegaan door het muziekgezelschap „Crescendo" van den Seisdam langs Langeviele, Markt, Korte Gortstraat, Korte- en Lange Geere, Koestraat. Var- kensmarkt, Hoogstraat, Nieuwe Haven, Turfkade, Heerenstraat, Lange en Korte Delft, Dam ZZ, Bateau Porte, Rotter- damsche Kade, Brakstraat, Korte Singel straat, Schuitvlotstraat, Dam NZ, Gist- straat, Sint Pieterstraat, naar Sint Joris, waar Sint geschenken aan de kinderen die op het feest van Crescendo tegen woordig zijn, zal uitreiken. Verder staan tooneel- en muziek op het programma- Voor de kinderen. Het bekende tentje in de hal van het Postkantoor is dezer dagen door enkele dames in een keurige versiering, staande in het teeken van het naderende kerst feest, gestoken en noodt daardoor ex tra uit briefkaarten of postzegels te koo- pen aan dit adres. Men betaalt wel iets meer, maar men steunt het zoo nuttige werk in het belang van het zieke of zwakke kind. Een nieuw verblijf voor de Brugwachters. De omgeving van Kanaalbrug en sta tion heeft sedert enkele dagen een heel ander aanzien, nu het houten brugwach tershuisje, dat daar waarschijnlijk van het graven van het kanaal af heeft ge staan, verdwenen is. Dit kon toen het steenen gebouwtje, dat tegen de kanaal glooiing aan is verrezen, gereed was ge komen. Het ziet er netjes uit en is geen hinderpaal voor het verkeer per rijwiel, zooals het nu verdwenene. O. EN W. SOUBURG. De minister van sociale zaken heeft zijn goedkeuring gehecht aan de verlaging der huren van het gemeentelijk woningbedrijf alhier, waardoor deze zijn gebracht van f 4 op f 3,50 per week- Voor waterleiding is boven de huur f 0,40 per week verschuldigd. DE SOUBURGSCHE KERMIS. O. EN W. SOUBURG. Het voorstel tot afschaffing der kermis, waarover in de laatst gehouden vergadering van den Raad dezer gemeente de stemmen staak ten, heeft de neringdoende midden- standsvereeniging „Nemidso" alhier, na mens vele harer leden, aanleiding gege ven, zich met een adres tot den Raad te richten. In dit adres wordt o.a. gevraagd te willen nagaan, welk financieel nadeel die afschaffing voor vele neringdoenden met zich brengt en daarbij tevens te willen bepalen, welke waarde het bij de kermis van oudsher gehouden feest (ringrijderij te paard) uit folklorisch oog punt, voor de duizenden bezoekers heeft. Indien evenwel tot afschaffing mocht worden overgegaan, wordt verzocht, daarvoor in de plaats te stellen, een jaar- lijksch feest, waaraan dan de geheele De inspecteur keek eerst naar hem, toen naar het meisje. „Het leven is een moeilijke en ge compliceerde zaak", verzuchtte hij wijs- geerig. De agent, die nog altijd op zijn pennehouder beet, lachte nu zachtjes. „In den regel", ging de inspecteur door, zich tot niemand wendend, maar meer hardop denkend, „in den regel loopen moordenaars weg en verstoppen zich, Izoodat wij moeite hebben, hen te vinden. Nu komen er ineens twee tege lijk, zoodat ik voorzie, dat wij oneindige moeite zullen hebben uit te vinden, wie het niet heeft gedaan- Het is een veel- eischende en ingewikkelde wereld, waarin wij leven. U wilt toch niet be weren", vroeg hij, zich plotseling tot Christiaan wendend, „dat U samen de revolver hebt vastgehouden, en afge schoten? Dat zou een verklaring zijn, want er is maar één schot gelost. Of schoon vervolgde hij weifelend, „de revolver wel erg klein is om door twee menschen tegelijk te worden gehan teerd". Hij keek weer van de een naar den anedr. ,,ïk heb zoo een vermoeden", zei hij, nadenkend, „dat de moordenaar niet in dit politiebureau zit, maar op honderd kilometer afstand". De agent met den pennehouder grin nikte weer. .,In elk geval", zei de inspecteur, „zal ik U beiden hier voorloopig moeten vast houden". „Haar ook?" vroeg Christiaan ang- Noasf de alom bekende z.aGenever i-hons een nieuw Type (ex/ra droog) pzo&ee/it U eesis/ I (Ingez. Medj bevolking kan deelnemen, waardoor de gedupeerden schadeloos worden gesteld. Tenslotte is „Nemidso" bereid, tot het welslagen dezer feesten, haar volle me dewerking te verleenen. KLOETINGE. Dinsdagavond vergader de de Ned. Chr. Landarbeidersbond. De heer Vingerling schetste de beteekenis van het collectief contract, geschiedenis, ontwikkeling, met de daaruit voortvloei ende voordeelen, maar ook plichten van den arbeider. Enkele punten werden naar voren ge bracht, welke bij verlenging van dit con tract misschien aanbeveling verdienen. Er werd gewezen op het voordeel van 1 cent per week en per gezinslid wan neer men lid van vereeniging voor zie- kenhuisverpleging wordt via de organi satie. Er werd besloten om voortaan te ver gaderen in de gemeentekamer der dorps herberg, aangezien het huidige verga derlokaal ten eenenmale door het ont breken van goede verlichting ongeschikt blijkt te zijn. Twee nieuwe leden tra den staande de vergadering toe. RAAD VAN WOLPHAARTSDIJK. WOLPHAARTSDIJK. Woensdag ver- gadrde de Raad onder voorzitterschap van den burgemeester, voltallig. Op een aanvrage van den heer D, van de Velde, om een strook grond ter breedte van 1 m rond zijn woning staande op het bouwterrein aan den Achterweg te mogen koopen, werd gun stig beschikt met alleen de stem van den heer Van Wiel tegen. Op een aanvrage van mej. W. Koe man, en van den heer P. Koeman, om 'n strook bouwterrein ter breedte van 7,1214 m elk te mogen koopen aan den Achterweg, werd eveneens gunstig be schikt. De prijs is vastgesteld op f 1,75 per m2, onder voorwaarde dat binnen een halfjaar, na heden woningen moe ten zijn gebouwd. Tot lid van het B. A. werd herbenoemd de heer G. Hensdijk; tot lid van de commissie voor school verzuim de hr D. Vleugel J'r. Op een verzoek v,an de pl. afd. van den Chr. Landarbeidersbond, om een bijslag op de kasuitkeering werd gunstig beschikt. De kosten zijn begroot op f 320. De heer Boot merkte op, dat dit bedrag niet te laag zal zijn geraamd. De penningmeester der afd. zeide, dat aan de hand van berekeningen door hem gemaakt het hedrag ruimschoots vol doende zal blijken. Vastgesteld werd een verordening waarbij is bepaald, dat rij wielen op meer d,an twee wielen alsmede andere rij- of voertuigen in de kommen der gemeente niet verlicht behoeven te zijn mits zij op geen grooteren afstand dan 10 m van een lichtgevenden straat lantaarn zijn geplaatst. Punt 10 van de agenda, zijnde een voorstel inzake een gemeenschappelijker regeling voor de toelating van leerlingen tot de open bare ULO te Goes werd aangehouden tot een volgende vergadering, daar het B. en W. nog ontbrak aan genoegzame gegevens. De heer Goetheer stelde de vraag of er nog niets bekend is yin de verbetering der Lepelstraat. De V o o r z antwoordde dat de stig, doelend op het meisje. De inspecteur trok verontschuldigend zijn schouders op- „Ik vrees van wel", zei hij, „ik kan T niet op mijn verantwoording nemen, haat te laten gaan. Het spijt mij Hij streek, als afwezig, over zijn voor hoofd. „Breng de verdachten weg", beval hij, en bestudeeide weer de revolver. Christiaan voelde een hand op zijn schouder, en ging met een der agenten mee naar de deur. Hij nam zich voor, den man, zonder om te zien te volgen, maar iets in hem dwong zijn blik naar haar kant. Zij was opgestaan, en gereed om een anderen agent te volgen. Hij knikte haar glimlachend en bemoedigend toe, maar zij schudde vertwijfeld het hoofd van neen. Toen staple Christiaan met den agent mee, en volgde hem door een gang, waarin vele grijsgeverfde deuren uit kwamen. Een dezer deuren werd voor hem ge opend, en hij werd binengeleid in een klein vertrek, met geen ander meubilair dan een tafel, een stoel en een brits. Een golf van neerslachtigheid sloeg over hem; hij gevoelde zich plotseling oud en doodmoe- „Wenscht U iets?" vroeg de agent be leefd. (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 5