*msm4°vZ D. RECHTSZAKEN. BEURSTHEHKOMETER van woensdag. LANDBOUW. SPORT. BEURS- EN WISSELKOERSEN. Z. AMERIKA. Morgenavond WITKAM'S Geschenkenhuis GEMENGD NIEUWS. D( AMSTERDAM, 4 December. Het eerste getal is de vorige not«se- fing, daarop volgt de oflicieele notee ring van heden- Ned. 31 1000-4 97%—97%. Ned. 33 1000-4 97%—97%, Ned. 34 1000-4 97%—97%. Certificaten-3 86%86%. O. Indie 34 1000-4 97—97. Denemarken Oblig. 1926-5 81%—82%. Duitschl 100-7 19%—19%. Engeland 1960-90 4 70%—71. Zwitserl. Staatss. 1927-4% 88—-89. Amsterdam 1933-5 99% Amsterdam 1934-4% 97% 's-Gravenhage 1929-4% 100% Rotterdam 1926-1930-4% 95—<94% 'Berlijn 1925-6% 17%—. Zeeuws. Hyp. B-5 93% Zeeuws. Hyp. B- 91% Cities Serv.ce Cy. P. 1958 5 36%—38%. (Ingez. Med.; hart, dat na vier maal vier-en-twintig uur weer in de armen van zijn vader lag, vier etmalen, die voor de ouders van den kleinen Claude vier dagen en vier nachten vah foltering zijn ge weest. De vader, lachend en huilend te gelijk, wist nauwelijks antwoord te geven aan de politieambtenaren, die hem iets vroegen. Mevrouw Malmejac, die natuurlijk reeds vernomen had, dat Claude gevonden was, wachtte in haar huis op den terugkeer van het kind met zijn vader. De inspecteurs van politie, die het kindje hebben gevonden in een buiten wijk van Marseille, waren daar Maan dag men vermoedt na een aanwij zing te hebben ontvangen heenge gaan. Even over tweeën gingen zij het huis no. 10 v.an deh Boulevard des Fauvettes binnen. De vrouw, die hen opendeed leek al dadelijk sprekend op het signalement, dat menschen, die ge tuige van den kinderroof waren ge weest, hadden geteekend. Maar de vrouw was, volgens den berichtgever v,an het Journal volmaakt kalm toen zij tegenover de politie-mannen stond. Toen de mannen zeiden het huis te wil len inspecteeren verloor zij niets van haar kalmte en behield haar glimlach. Zij opende alle deuren voor de inspec teurs, maar op de eerste verdieping was één deur, waar zij en de politie ambtenaren herhaaldelijk langs gingen, die zij niet opende. Plotseling heeft een der inspecteurs zich met al zijn kracht tegen de deur geworpen en deze in getrapt. Wat hij in de kamer zag was verschrikkelijk. Op een bed lag een kindje het zou de kleine Claude blij ken te zijn en naast het bed zat een jonge kerel met een pistool in de rech terhand, waarvan hij den loop tegen 't hoofdje van het kind gedrukt hield. Als je dichter bijkomt, moet hi) tegen den inspecteur hebben gezegd, is het kind er geweest. De inspecteur deinsde terug. Oogenblikken, waarin ge parlementeerd werd, volgden. Toen de inspecteur beloofd had, dat hij den ban diet vrij zou laten, zag hij, dat deze langzaam zijn hand terug trok. Dit ge baar was ais een signaal voor den in specteur, die zich op den jongeman wierp. Het spel was gewonnen. RUMOER IN DE KAMER. Zaï Laval 't halen? De Fransche Kamer is gisteren be gonnen met de interpellaties over de fascistische strijdhonden. De linksche partijen, ook de radicalen, die deel uit maken van het regeeringsbloc, willen, dat de regeering energiek tegen deze bonden optreedt. Zij beschouwen ze als een gevaar voor den huidigen staat. De debatten ^wer^gjj. |ëópend door den Rainette, die naar com- munistischen trant van leer trok. Hij beweerde o.a., dat de z.g. Croix de feu (Vuurkruisen) zwaar bewapend zijn en gereed" staan, om toe te slaan. Vervolgens kwamen verschillende ra dicalen aan het woord. Tijdens hun re devoeringen werd het steeds onrustiger A Amsterd. Bank 107%108. C Rott. Bankver. 103—103. A Twentsche Bank 85 85%. A Pref. Gruyter Zn. A. 115115. A Pref. Jurg'ens A 99%99%. A Ned- Gist- en Spiritusfabr. 393-394% A De Schelde N.B. 23%—23%. A Ver. Papf. v, Gelder 48%49. C Am. Car Foundry 1717%. C Am. Smelt Ref. 35%—36. C Farbenind. I.G. 31%33. C Stand. Brands 9%9%. C North Am. Cy. 14%—15%. A Born. Sum. H.M. 141%141. A Linde Teves en Stokv. 7274. A Ned. Wol Mij. 32—80%. A Singkep Tin M. 9194. A J. C. Japan Ln. 3535%. A Rotterd. Lloyd 37%38. A S. M. Nederland 3738. A Amst. Thee C.M, 4242. A Houth. Alberts 21 21 in de zaal, zoodat de voorzitter de ver gadering een tijdlang moest schorsen. N,a de hervatting bleef het rustig. La- val kwam nog niet aan het woord. Van daag zouden de interpellaties worden voortgezet. Men vreest te Parijs, dat de regeering indien zij niet belooft, streng tegen de strijdhonden te zullen optreden, wel eens in de minderheid kon blijven. Fjoh- ter te veel strengheid zou haar de sym pathie van het rechtsche deel van het regeeringsbloc doen verspelen. En dan gaat ze er evengoed aan. Vijftig dooden bij een aardverschui ving. Het dorp Verdecocha in de An des (Ecuador) is door een reusachtige aardverschuiving bedolven. Alle inwo ners, 50 in getal zijn om het leven ge komen. De aardverschuiving, di eplaats had over een breedte van 2 mijl ging vergezeld van een enorm lawaai. DE WEDSTRIJD IERLAND—NEDERLAND. Het Nederlandsche voetbalelftal, dat Zondag a.s. te Dublin den strijd zal aan binden tegen het Iersche elftal, is gister avond uit Rotterdam vertrokken. De reis gaat via Londen, waar hedenmiddag de belangrijke landenwedstrijd Enge landDuitschland zal worden bijge woond. Donderdag wordt naar Dublin verder gereisd. De terugreis gaat langs dezelfde route en volgende week Woens dag hoopt men weer in ons land terug te zijn. OM HET WERELDKAMPIOENSCHAP SCHAKEN, Euwe staat gunstig in de 26ste partij. De 26ste partij om het wereldkampi oenschap schaken is gisteravond te Zandvoort gespeeld. Het is een boeien de en op hoog peil staande partij ge worden, die na 40 zetten werd afgebro ken, in een stelling welke als gunstig voor Euwe mag worden beschouwd. He denavond wordt de partij voortgezet. INBRAAK BIJ WILTON MET TWEE JAAR BESTRAFT. Bijna 40 mille gestolen. De rechtbank te Rotterdam heeft de beide jongelieden, die zich hebben schul dig gemaakt aan diefstal van een bedrag van 39.600 uit de kluis in het kan toorgebouw van de N.V. Wilton Fijen- oord te Schiedam, veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf, met aftrek van pre ventieve hechtenis. Het O.M. had tegen ieder een gevan genisstraf van drie jaar geëischt. De va der van A. M., een der verdachten, die zich wegens heling te verantwoorden heeft gehad is, zooals bekend, daags na de terechtzitting in het Huis van Bewa ring overleden. Brandstichting uitgelokt Vier jaren geleden brandde in een dorpje in Zeeuwsch-Vlaande- r e n de schuur van een landbouwer af. De verzekeringsmaatschappij dekte de schade; schuur met werktuigen en ge reedschappen enz. waren voor 700 verzekerd. Er zou geen haan meer na i- hebben gekraaid, ware het niet, dat door een samenloop van omstandigheden onlar.gs een lot inancieele wanhoop gekomen boerenarb eider, die destijds als knecht bij den landbouwer in dienst was, aan gifte had gedaan, dat hij (de arbeider) op aansporing van den landbouwer de stichter van den brand was geweest. Hij zou daarvoor 100 „belooning" toe gezegd hebben gekregen (doch in den loop van geruimen tijd slechts 65 heb ben ontvangen). De Middelburgsche rechtbank veroor deelde 18 October jl. den landbouwer Wegens uitlokken tot brandstichting tot zeven maanden gevangenisstraf en den gewezen knecht (neef en oomzegger van den landbouwer) wegens brandstichting tot eenzelfde straf. De neef berustte in die straf, doch de oom ging in hooger beroep. Hij ontkende voor het Gerechtshof te 's Gravenhage tot brandstichting te heb ben uitgelokt. C Baltimore Ohio 1010%. A Southern Rlw. 8%8%. C Union Pac. Rr. 64%66, C Int. Nickel Cy. 24%26%. Duitschl. '50 1000-5% 20 20%. A Koloniale Bnk. 44%46%. A N.I. Hbk. 1000 81% C Ned. H. M. 1000 126%—126. A Alg. Kunstz. U. 25%—25%-26%. A v. Berkels Pat. 48%47%. C Calvé-Deift 58%— 59%. A C. Suiker Mpij. 104%>104. A Ned. Ford A.M. 241%—244%. A Philips Gem. B. afg. 227-231-33. C Unilever 100l'Ol %-%. C Anaconda Cop. 1515%-16%. C Bethlheem St- 27%—28%-29. C Kennec Copper 16%17%-%, C Un, States Leather 5%5%. C U. States St C. 27%—28%-%. A A.N.I.E.M.—N,B, 165—164 A Kon. Petr. Mpij 208—211%-13. C Contin. Oil Cy. 1616%-17. C Shell Union O-C. 8%S%-9. Uit het getuigenverhoor bleek, dat de schuur met machines in 1919 voor 2000 verzekerd was geweest en dat in 1928 het verzekerde bedrag tot 700 was gereduceerd. De advocaat-generaal requireerde bevestiging van het vonnis, dat, aldus spr., ook door de Middelburgsche recht bank als matig werd gemotiveerd met de opmerking, dat het feit reeds vier jaren geleden was geoleegd. Mr. H. B. L, de Rechter, uit Hulst, zeide, dat de verzekeringsmaatschappij het verzekerde bedrag had uitbetaald. Indien de man zou worden veroordeeld, dan zou het niet blijven bij de zeven maanden gevangenisstraf, maar dan zou de verzekeringsmaatschappij dit terug vorderen. De neef staat als onbetrouw baar bekend. Mr. W. K. H. Dieleman, uit Middel burg, tweede raadsman van verdachte, zette uiteen, dat er geen aanleiding voor financieele moeilijkheden was, die hem tot minder faire middelen zouden kun nen hebben bewogen. Pleiter eindigde met een beroep op vrijspraak. De adv.-generaal, repliceerend, acht te het eenig motief voor brandstichting door den neef een hem toegezegde be looning. Uitspraak 16 December. tussen 7 en 9 uur moeten wij honder- de cadeautjes voor de goede Sint be- zotgen. Nog is het niet te laat om ook Uw cadeautje, wat U zeker zult vinden in onze buitengewone collectie, op de juiste tijd thuis te bezorgen. Lange Kerkstraat Tel. 515 Goes. (Ingez. Med.) C Tide Water Ass. Oil 77%-7%. A K.N. Stoomb. Mij. 1111%. A Ned. Scheepv. li. 44%44%-45. A H.V. Ams.terdani 225%228-30. A Java Cult. Mij. 117119%. A N.I. Suiker U. 104%—106%. A Deli Batavia 166 C Deli Mij. 1000 176-179-81. A Senembah 176%—182-83. C Chicago Milw 1% A Amst. Rubb. C. 106%—106%-%. A Deli-Bat-, Rubb. 64 A Hessa Rubber 83% A Serbadjadi SR. 58%58%. I Tabak - -Obi.markt - Suiker - Markt Philips Olie Amerika H.V.A. WISSELKOERSEN. 3 Dec. 4 Dec, Londen 7.27% 7.28% Berlijn 59.35 59.35 Parijs 9.72% 9.72% Brussel 24.96 24.96 Zwitserland 47.75% 47.77 Kopenhagen 32.47% 32.50 New-York 1.47% 1.47% Rubber Industrie ZEEUWSCHE LANDBOUW MY. De lezing van den heer Smid. Na de lezing van dén heer Smid, in ons blad van gisteren nog opgenomen, volgde'een korte discussie. De heer O n d e r d ij k, Colijnsplaat, wees er op, dat verhooging van prijs en loonpeil weer verhooging van koop- en pachtprijzen tot gevolg heeft. De heer Vulde r van Noorden maakte enkele opmerkingen betreffende de economische verschillen tusschen Nederland en Indië. De hr. Smid erkende het verband tusschen de prijzen en loonen. Hooge stedelijke industrieele loonen gaan niet samen met lage landprijzen. Maar men moet zich cok in dit opzicht heroriën- teeren. Spr. is niet tegen een pachtre- geling, maar hij is er wel tegen, dat de grondeigenaar gedwongen wordt zijn grond te verpachten tegen een prijs die hem onredelijk laag toekomt. De v o o r z. merkte op, dat de Z.L.M. niet alleen een technische organisatie is. Ze bedoelt de verheffing van het ge- heele platteland. Het gevaar van nieu we bonden is, dat men in verschillende richtingen werkt waardoor een zekere kwaliteit ontstaat terwijl einddoel het zelfde is. Daarom pleit spr. voor een dracht. Spr, zegde voorts den hr. Smid dank voor zijn lezing. We hebben in deze, al dus spr., ook vertrouwen in minister Deckers, die reeds een commissie, ter bestudeering van het onderhavige vraag stuk instelde, in welke commissie ook de heer Smid zitting heeft. Niet om brood alleen Tweede spreker was de heer G. A. van der Leij, redacteur van het „Gel- dersch Landbouwblad" te De Steeg over bovenstaand onderwerp. De heer van der Leij begon met te wijzen op de groote ontnuchtering die de laatste jaren over de boerenbevol king gebracht hebben. Men had het productieapparaat uitgebouwd en tech nisch tot de hoogste graad ontwikkeld, maar inplaats van steeds grootere wel vaart en levensverrijking is er voor den landbouw gekomen een terugzinken tot aan de grenzen van het pauperisme. Bij alle leed en ellende echter die over het platteland gekomen zijn. is er bij alle verbijstering en verslagenheid ook gegroeid de bezinning omtrent de oorzaken van de debacle niet alleen, maar tevens paar de fundamenteele waarden, waarop het boerenleven op nieuw moet worden opgebouwd. Te midden van de nood van dezen tijd flonkert daar weer het goud van de oude waarden, die het leven we zenlijke zin en inhoud geven. Spr. rekende het tot de groote ver diensten van den Nationalen Bond Land bouw en Maatschappij, dat hij vooral getoond heeft te begrijpen, dat leiding gegeven moest worden aan de krachten die vaak onbewust in de boerenharten tot ontwaking komen. Ook onze standsorganisatie zal haar arbeidsterrein moeten verbreeden en moeten mee strijden om te geraken tot een harmonischer ontplooiing van het boerenleven, en naast de vragen van de techniek van het bedrijf, groote .aan dacht schenken aan problemen van gees telijk-, zedelijk- en cultureelen aard. i Als een vreeselijke dreiging stront zich over tallooze hofsteden uit het som bere perspectief van een kommervollen ouderdom, met toekomst die gedachten oproept aan het diakenhuismannetje uit de Camera Obscura. Spr. toonde aan, hoezeer de geschie- denis van den landbouw er één is van onrecht en knechting, hoe van geslach- ten her in de boerenziel gegroeid is een te groote lijdzaamheid, waarmee ze onderging al het groote lijden dat over haar gebracht werd door menschenhan- den. (Blink: Geschiedenis van den Land bouw). Ook in onzen tijd wordt er gevonden een groot tekort aan waardeeringmate- riaal maar ook moreel voor den landarbeid. De boer, die hiervan bewust wordt in zijn ziel, voelt zich als den priester tusschen God en de Natuur. Hiermee hangt ten nauwste samen de geestelijke spankracht van ons boe renvolk, die dan alleen bewaard kan blij ven als het de Bron van licht-en kracht niet verloochent. Er sluimeren, Gode zij dank, nog oude w,aarden en krachten, waarop hier voortgebouwd kan worden. Hieruit le vend, kan het platelanl zijn historische roeping getrouw blijven, als de hoed ster van de goede zeden. Het isolement van onze dorpen is vernietigd. Een machtige barrière tegen den stroom van onzedelijkheid is gevallen. Het verkeer, de pers en de radio hebben ze gesloopt. Wat de plattelandsbevolking zich tot voor korten tijd onbewust was, nl. een levende borstwering tegen de Huistere machten die aanstormen tot vernieling, zal zij zich nu bewust moeten worden. Spr. wees op de gisting en beroering in de maatschappij. Op de nieuwe orde waarvan men spreekt, dat ze onder barensweeën geboren wordt. Maar als wij niet gedoemd willen zijn, om na nuttelooze pogingen om ons omhoog te trekken aan den rekstok van de koop kracht-theorie, steeds weer te verzin ken in den poel der armoede, dan zal de boerenorganisatie den boer steeds weer tot uiterste mobiliteit moeiten roepen. De boerensand moet zich zijn taa1 en plaats in het groote leven bewust worden. Maar boven alles moet hij zich weten de bewaarder van de schatten van vroomheid, die hem maakten tot een stand met een eigen aard en karak ter. De bouw van onze dorpen, met de kerk in het centrum, zij moge ook voor onzen tijd een symbool zijn van het Bidt en Werkt, als de kracht van boe renleven. Dan bouwen wij voert, ook in ons organisatieleven. Spr. keerde zich te gen het etiket neutraal, dat men ook de Z. L. M. aanwrijft. Wij kennen geen neutraliteit tegen de godsdienstige grondslagen van ons volksleven, maar willen die bevesti gen. Wil men ons toch met dit woord evr- volgen, welnu, dan herinnere men zich de beteekenis die het had in Neder- landschen zin, gedurende den wereld oorlog, toen het beteekende: God, Ne derland en Oranje, In verband met onze algemeene land bouworganisaties beteekent dit nog: ,,üe vele handen, die zich strekken naar het eene doel. Wij vragen niet daarbij, van wat naam iemand is in po- litieken- of godsdienstigen zin, waar van wat geest hij is. En wanneer men mij toch om een naam vraagt, zegt spr., dan antwoord ik met het noemen van één Naam, dien ik dienen wil ook in het Ifindbouworgapisatieleven, Christus" Spr. eindigde zijn rede met een op- 5 roep tot trouw aan de Z. L. M. [Wettig gedeponeerd.) De v o o r z. betuigde hierna zijn dank aan den spr., voor zijn opwekking tot eenheid op Christelijken grondslag. De hr. H u i z i n g a, het woord ver krijgend, wees er op, dat ook onder de deskundigen veel verschil van meening bestaat. Dit plaatst den minister voor groote moeilijkheden. Spr. uitte de hoop, dat de vergadering dit beseffen zou en de regeering zou steunen bij haar maatregelen. De heer v. d. W a r t verzekerde, dat Ged. Staten steeds groote belangstelling hebben voor het werk der Z.L.M. Burgemeester Van Dusseldorp zeide, dat Goes er trotsch op is, dat de Z.L.M. weer in Goes vergaderde en hier haar bureaux heeft. Het gemeentebe stuur zal steeds alles doen om de Z.L. M. te steunen. Spr. achtte de Z.L.M. ge lukkig dat ze in mr, Dieleman een voor zitter vond, die ook in Ged. Staten de landbouwbelangen voortreffelijk behar tigt. De v o o r z. sprak hierna een slot woord, waarin hij den nadruk legde op het één en vereenigd zijn, terwijl hij het betreurde, dat niet alle landbouwers ;n Zeeland daarvan overtuigd zijn en stad en land afreizen om één bekeerling te maken. We erkennen de Christelijke grond slagen, aldus spr., en daarop willen we voortbouwen. We willen in de Z.L.M. eendrachtig samenstrijden, gelijtc reeds onze voorvaderen sedert 1843 deden» Spr. besloot met allen Gods zegen toe te wenschen. ZWEEDSCHE HOUTBOOT GESTRAND. De opvarenden gered. In den afgeloopen nacht is op de Haaksgronden de Zweedsche houtboot „Menja" lekgeslagen. Hedenmorgen te 4 uur zijn 1 leden van de bemanning in een eigen sloep te Huisduinen aan gekomen. De reddingboot van Den Hel der, die hierop uitvoer heeft vier leden van de bemanning, die nog aan boord waren gebleven, afgehaald. Nader wordt gemeld: Tojen in den afgeloopen nacht omstreeks 2 uur twee personen uit Den Helder over het strand liepen zagen zij plotseling een stakel licht. Zij verdubbelden hun oplettend heid en ontdekten toen dat een sloep, waarin zich een aantal mannen bevond op weg was naar den wal. Intusschen had ook de kustwacht een lichtkogel opgemerkt. De heer De Jong van de kustwacht stelde zich in verbinding met de red dingscommissie te Den Helder waarna hij aan de mannen die zich in de sloep bevonden middels lichtseinen te ken nen gaf, dat zij op zee moest blijven. En door lichtseinen heeft hij de man nen duidelijk gemaakt hoe moest wor den geVaren. Het verdere verloop ging zeer vlot en na niet al te langen tijd bereikte de sloep het strand voor ïiliis- duinen. Een vijftal personen begaf zich te water. Zij hielden de sloep recht waarna de inzittenden overboord klom men en zich aan land begaven. In de sloep zaten elf personen. Zij bleken de opvarenden te zijn van het Zweedsche stoomschip „Menja" dat voor de kust lek was geslagen. Medegedeeld werd nog dat vier man zich aan boord van de „Menja" bevon den, o.w. de kapitein en de eenige pas sagier. Zij verkeerden in levensgevaar, want het schip maakte zw.are slagzij. Hierop voerden de sleepbooten „Utrecht" en de reddingboot „Dorus Rijkers" uit en te half acht werd het bericht ontvangen da de vier op het schip achtergeblevenen, de kapitein, de passagier, de eerste machinist en de twee de stuurman, door de „Dorus Rijkers van boord waren gehaald, waarna de reddingboot door het Westgat binnen liep. De vier laatste personen zijn in Den Helder ondergebracht, waarmede dus alle 15 opvarenden in veiligheid ziin. De eerste stuurman, de 26-jarige heer Tbornmaker, die met de 10 anderen in de uitspanning ..Dennenheuvel" te Huis duinen was ondergebracht vertelde dat de 1300 ton metende „Menja" afkom stig is uit Stockholm. Het schip was met een lading hout op weg van Nij- ham naar Gravelines in Frankrijk. Aanj verlooi 4 uur maaktl ook c| lijk zej pen, avondl de go| schip hachel een pen seiner vraag<| werd ning gezet maakjj zet ei De kust was neko<{ rug. V,an men Bij s| «chip Dii weg A. v.l auto I treft C. bij den opvc die zijn bj H. v| A. vanl der hec Zu| na re, na va

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 2