D.D.P.-BON «KdiSJj. v,etho°ders veri*icn de IS ER NU Eén Prijs2 SPORT. mmumM. Eén Mress ÊEMEENTERAAD VAN Maandagavond te 8 uur vergaderde •ae gemeenteraad van Middelburg onder voorzitterschap van den burgemeester, voltallig. Mededeelingen De VOORZITTER deelde mede, dat de geineentebegrooting 1935 thans door Ged. Staten is goedgekeurd. Gevraagd was het oordeel van den Raad over de nieuwe salarisregeling voor het personeel van den keurings dienst te Goes en ook was ingekomen de regeling met den buitengemeenten inzake het U.L.O. De heer PAUL vroeg of hij 't goed had begrepen, dat voor het gemiddelde der kosten beide U L.O.-schoIen worden ge nomen en of dit wel billijk is als het geldt toeiasting van jongens of wel van meisjes alleen- De heer DE BRUIN vroeg of hij juist heeft gezien, dat voor het personeel van den keuringsdienst thans kinderbijslag wordt ingevoerd. De VOORZITTER zeide, dat dit thans is ingelascht, maar meende, dat waar Goes het vaststelde men dit voor ken nisgeving moet aannemen, het is eenzelf de geval als of Middelburg aan de bui tengemeenten rapporteert over iets, dat den keuringsdienst voor vee en vleesch betreft. De heer DE BRUIN wilde ook geen critiek, hij verheugt zich juist, dat men dit invoerde. De heer BOASSON zeide dat hij ge heel niet zeker is hoe 't gemiddelde be rekend is. Men is tot dit stelsel geko men n,a 'n bespreking met andere ge meenten op initiatief van Goes. Nu de schoolgelden voor de meisjes ULO zijn verlaagd was deze regeling wel aan vaardbaar. 't Zal trouwens wel niet goed mogelijk zijn er nog verandering in te brengen, opdat B. en W. er rekening mede konden houden als het alleen ging om jongens of alleen om meisjes. Nog was ingekomen een verzoek van den heer B. Oldeman, den toekomstigen exploitant van het Badhuis om den grond achter dit pand te mogen huren om er een rijwielbergplaats op te zetten. Dit werd in handen van B. en W, ge steld om advies. Hetzelfde gebeurde met een verzoek van de Contactcommissie uit de orga nisaties van belanghebbenden om te ko men tot verlaging van de lasten, die op bebouwde eigendommen drukken. Nog was ingekomen het bericht, dat Ged- Staten het uitgeven in erfpacht van den grond, waarop het badhuis staat, hebben goedgekeurd en ook de mededeeling dat het aantal vergunningen te Middelburg beginnende 1936 in maxi mum is bepaald op 50. Jaarwedden regeling hoogere ambtenaren. De betrokken Raadscommissie had voorgesteld gunstig' te adviseeren nopens het ontwerp-wijziging van de jaarwed- deregelingen voor burgemeester. wet houders, secretaris, ontvanger en amb tenaren van den Burgerlijken Stand, wat neer komt op 234 pet- salaris ver laging. De neer PAUL kon geen steun toe zeggen aan dit voorstel, hij keurde het ■sterk af zoo den weg van het funest aanpassen op te gaan. De heer HEEMSKERK zou met het voorstel medegaan. doch erkende de bezwaren daaraan verbonden nu vlak voor het in behandeling nemen der ge meente begrooting. De verlaging zal wel noodzakelijk blijken te zijn, maar dan toch eerst bij de behandeling' der be grooting, men kan dan als raadslid pas de verantwording er voor ten volle dra gen. De heer JERONIMUS meende, dat he laas niet tijdig rekening is gehouden met de noodzakelijkheid de loonen te veranderen n,iar aanleiding van de waarde van het geld, nu worden de sa larissen een sluitpost voor de begrooting en dit acht spr, ten eenenmale ver keerd Een ambtenaar of werkman moet betaald worden naar hetgeen hij pres teert. De heer WONDERGEM wees op de wenschelijkheid, dat een rechtspositie voor de wethouders wordt geschapen. De OORZITTER zeide, dat er tegen de voorgestelde verlagingen, behalve die voor de wethouders niet veel is in te brengen. De salarissen zijn gedaald met 12 tot 13J4 pet., terwijl het indexcijfer op 82 is gekomen, dus 18 pet. minder. Het zou dan ook goed zijn mede te wer ken aan de verlaging met 234 pet. Inzake de wethoudersfunctie spreekt men zoowel van betrekking als van be diening. Als men sprak in de commissie over de rechtspositie dan doelde men zeker over het instellen van een wacht geld of pensioen. Dit is op zichzelf te bezien en dan is spr. er ook voor, maar niet in verband met het huidige voorstel. Nu is er niet de minste kans van slagen, omdat men onderworpen is aan andere bestuursinstanties. Men moet zich daarom nu bepalen tot dit advies aan Ged. Staten en kan hen dan verzoeken een uitzondering te maken voor de beide wethouders. Later kan men toch nog over pensioen of wacht geld spreken. iï PAUL zeid«. d»l vol- gens de theorie van den heer Jeronimus niet mag vergeten, dat men ook al be taalde men geheel geen salaris men niet tot een sluitende begrooting kan komen Wat betreft de wethouders wees spr er op, dat ook de regeering blijkens het behandelde in de Tweede Kamer niet afkeerig is van pensioen of wachtgeld voor wethouders Mevrouw WEIJL wees er op, dat ook voor de wethouders het levensonder houd toch is gedaald. Als alle anderen moeten verlagen, zullen zij het zelf met prettig vinden, ais zij worden uitgezon derd, Zeker zal het goed zijn zoo mogelijk een wachtgeld of pensioenregeling voor hen in te voeren, en dan ook zoo spoe dig mogelijk al is dit nu niet makkelijk direct te verwezenlijken. De heer MONDEEL meende, dat men zich moet aivragen of ook vroeger de salarissen juist waren alvorens verge lijkingen te maken. Spr. stelde bij amen dement op het voorstel der commissie, waarvan hij zich als lid wil losmaken, zooals wethouder Onderdijk het wel doet van het college van B. en W., voor de wethouders uit te schakelen. De heer DEN HOLLANDER was het oneens met zijn partijgenoot Heems kerk, waar deze de salarissen wilde la ten afhangen van de begrooting. Het is goed, dat de ambtenaren mede betalen in de algemeene lasten, zij zijn trou wens niet zooveel gekort in hun inkom sten als verschillende andere en groo- te groepen der samenleving. De wethou ders verkeeren te Middelburg in een ongunstige positie omdat zij als zij moe ten aftreden, geen inkomen uit die func tie meer hebben. Vlissingen en Goes hebben zich reeds met het voorstel van Ged. Staten vereenigd en daarom meen de de commissie hier, dat 234 pet. kor ting kan worden geaccepteerd, maar dan is het ook billijk om te komen tot een rechtszekerheid voor de wethou ders. Men kan daarover nu echter niet beslissen. Men moet dit niet uiten als een dreigement, maar als een soort transactie. Er is een gemeente, die wet houderspensioen pas invoerde, Ged. Staten der betrokken provincie keurden het niet goed, doch de Kroon stelde de gemeente in het gelijk. Op een vraag van den voorzitter kon spr. niet zeggen of dit ook een afhanke lijke gemeente was. De VOORZITTER meende, dat men daarmede bij de beoordeeling wel dege lijk rekening moest houden. De heer HEEMSKERK zeide, dat hij niet gesproken heeft van salarissen als sluitpost der begrooting, dat kan men dan wel zeggen van iederen post. Als men verlaging moet toepassen, dan is het billijk dit ook van deze sa larissen te doen en spr. kon dan ook niet mede gaan met.een afwijking van het advies der commissie. Het amendement-Mondeel werd ver worpen met 8 tegen 7 stemmen. Voor de heeren Wondergem, Jeronimus, Bank. Portheine, Mondeel, Paul en Lambermont. Het voorstel der commissie werd aan genomen, waarbij de heeren Bank, Paul en Wondergem werden geacht te heb ben tegengestemd. Verhuring grond Tramsingel. Het voorstel tot verhuring van 150 m2 gemeente-grond aan den Tramsingel aan den heer Chr. Zandee te 's Heer Arendskerke voor 6 jaar tegen 20 cent per m2 per jaar werd aangenomen z.h.s. Verhuring Langeviele-vest voor Ijsbaan. Eveneens werd z.h.s. aangenomen het voorstel inzake de verhuring van de Middelburgsche IJsclub voor het winter seizoen 1935-'36 van de Langeviele vest voor f 75, teneinde bij; eventueele vorst en voldoende sterk ijs er banen op aan te leggen. v Verhuring woninkjes en ge meentegrond Nieuwlandschen weg. Het derde verhuurvoorstel was dat van de kleine dubbele woning met bij- behocrenden grond in de Oude Middel burgsche Haven aan den Nieuwland schen weg ter groote van 8625 ca aan P. Beekman voor f 200 per ja,ar. De Commisie van financiën had o.a. besproken de vraag of het toezicht der gemeente behalve de gebouwtjes ook de kweekerij betrof. De heer ONDERDIJK zeide, dat dit niet zoo noodig is. De heer MONDEEL zeide, dat toch ook in pachtcontracten toezicht op de beziging van den grond wordt aange zegd. De VOORZITTER meende, dat in 't ontwerpbesluit duidelijk is omschreven, dat alle onderhoud, geen uitgezonderd, gedurende den huurtijd voor rekening van den huurder is en geschieden moet tot volkomen genoegen van B. en W. en dat de huurder aan het gehuurde geen andere bestemming mag geven dan.als woning met tuin en (of) kwee kerij. De heer v. d. FELTZ zeide dat er een vergissing ontstaan is om dat el- i ders, een en ander geregeld is met ver- j wijzing naar de desbetreffende bepalin- j gen van Burgerlijk Wetboek, maar dan geldt dat de verhuurder belast is met het onderhoud en hier is het juist an dersom. Mevrouw WEIJL vroeg of de huur-' der den grond ook voor bouwland mag gebruiken. De heer ONDERDIJK zeide, dat dit zeker niet de bedoeling is. Het voorstel werd z.h.s. aangenomen. Belooning voor kweekelingen met acte. j In de vorige raadsvergadering had de heer Den Hollander een amendement ingediend om een kweekeling met ac te peen f 25 doch f 49 per maand te betalen.Hierover staakten toen de stemmen en kwam het voorstel weer in stemming. j Mevrouw WEIJL vroeg en verkreeg! toestemming een verklaring af te leg- gen. Zij zeide, dat ondanks de vele ge gevens, die B. en W. verstrekten, waar voor spr. dankbaar is, zij bij haar eer ste houding moet volharden en tegen het amendement zal blijven stemmen. Zeker betalen wel de meeste gemeen ten meer, maar anderzijds is spr. van meening dat de beslissing van 25 Sept. 1934 en de uitlating van het N.O.G., afdeeling Apeldoorn, maken dat f 300 per jaar voldoende is. Het amendement werd aangenomen met 9 tegen 8 stemmen. Tegen stem den mevrouw Weijl en de heeren Je ronimus, Portheine, v. d. Feltz, Boas- son, Harthoorn, Heemskerk en Helder. Beslissing bezwaarschriften te gen aanslag in de belasting. Overeenkomstig het advies der com missie werd beslist inzake bezwaar schriften tegen aanslag 1935 straatbe lasting en bezwaarschriften 1935 hon denbelasting. Bij een der laatste nml. van mej. Mul der, wier aanslag de commissie wilt handhaven, wees de heer JERONIMUS er op, dat de juffrouw verklaarde het hondje altijd aan een touw te houden. Een der betrokken ambtenaren heeft het hondje toch los zien loopen. Het gaat nu over de vraag of het dier op zettelijk los was gelaten of dat het zich los had gemaakt door den kop door het touw te halen De heer MONDEEL zeide, dat deze juffrouw zeker wel recht heeft op een coulante behandeling. De VOORZITTER zeide, dat de heer Jeronimus de zaak nu wel heel mooi had voorgedragen, doch het gaat toch niet aan, dat men zulkeen onderzoek aan B. en W. zou opdragen. Deze aanslag werd gehandhaafd, waarbij de heeren Jeronimus en Mon deel werden geacht te hebben tegenge stemd. Pand hoek Nieuwstraat. De heer ONDERDIJK zeide, dat B. en W. sedert Maandagmorgen zekerheid hebben het benedendeel van het pand hoek Nieuwstraat-Ko'rtedelft te verhu ren voer f 750 (vroeger f 1000) en zulks voor den tijd van 3 jaar- De huurder zal er verschillennde veranderingen in laten aanbrengen en daarvoor is f 3000 ge raamd. De heer LAMBERMONJT vroeg wat voor soort winkel er in komt, waarop het antwoord van den? heer ONDER DIJK luidde, dat het een slagerswinkel zal zijn. De heer JERONIMUS vroeg of het pand ook uitwendig zal veranderen, waarop de heer ONDERDIJK ontken nend antwoordde De heer JERONIMUS wees er op het gevaar dat na het verstrijken van den huurt,d de winkel voor andere doelein den minder geschikt zal zijn- De VOORZITTER zeide, dat men een goeden huur heeft en dan moet men niet voor iedere kleine schaduwzijde terug deinzen. De heer PAUL vroeg' of de huurder ook na de 3 jaar weer eerst zal mogen huren. De heer ONDERDIJK zeide, dat de huurder met het zaken der verbouwing veel grootere risico op zich neemt dan de gemeente, hij wil ook wel voor 5 jaar huren en heeft bij verkoop ook voor rang. De heer LAMBERMONT zeide, dat het toch beter is met zulkeen huur voor 5 dan voor 3 jaar te verhuren- De heer ONDERDIJK zeide, dat Ged. Staten het liefst voor 3 jaar verhuurd zien. Besloten werd B. en W- te machtigen tot verhuur van het benedenhuis op de ze wijze over te gaan. Nog verhuring van een huis. De heer BOASSON lichtte nog een voorstel toe om perceel M 254 aan het Molenwater en behoorende aan de be drijven, te verhuren aan de N-V. Zeeuw- sche Confectiefabriek voor f 300 per jaar Zij zal het als woonhuis gebruiken. Rondvraaé. De heer PAUL wees op de gelegen heid weder een k-rstgave te verstrek ken en vroeg of B- en W, daartoe ook stappen willen doen De VOORZITTER zegde overweging toe De heer DE BRUIN vroeg naar de rioleering van den Veerschen weg. De lieer ONDERDIJK zeide, dat eerst is gebleken, dat het niet uit het werk fonds kan worden gegeven, en nu wacht men bericht van den minister van so- c'ale zaken of het in werkverschaffing kan worden uitgevoerd. De heer JERONIMUS wees er op, dat men puin stort bij de Veersche brug, en concludeerde daaruit, dat men niet vol doende bagger had om het geheele vest- gedeelte ten noorden van de Brug te dempen. De heer ONDERDIJK gaf toe, dat men niet precies wist hoeveel m3 bagger er uit de vest zou komen. Bij de brug was het slijk, dat een naar jaar noodig heeft om droog te word—, j-tbruiken. De pu:~ ei voor aanvulling, HJI.it Eén Ftosp: Wat is die premie-reproductie buitengewoon fraai! Voor slechts 1.75 worden onze abonnees, medelezers en lezers eigenaar van onze premie. Bij de Kunsthandels Feij in Middelburg en Sturm in Goes, koopt men de fraaie zilveren standaardlijsten tot de eenheids prijzen 2,25 smal, 3.75 breed). Béid Vul ondersiaanden bon in; ge krijgt dan iets heel moois voor een heel lagen prijs in uw bezit, (D.P.P. bonnen liggen ook ter invulling bij bovengenoemde kunsthandels; zonder ingevulden bon wordt D.D.P. echter niet afgegeven.) Hierlangs afknippen s.v.p. De ondergeteekende (naam en duidelijk adres hieronder invullen s.v.p.) aflevering verzoektvan één exemplaar der D. D. P.-repro toezending ductie van het olieverfschildering van R. Kimpe ,,De Lange 1,75 afgehaald. Jan", tot den prijs van 1.9734 franco per post. Het verschuldigde bedrag is voldaan is per giro (postrekening nr. 43255) overgeschreven is per postwissel verzonden zal contant bij aflevering voldaan worden. N.B. Doorhalen wat niet geldt. Deze bon moet afgeleverd worden op onze kantoren of agent schappen; postabonnees en dergelijke kunnen ons de bon per post toezenden. waar men anders alles met zand of grond Jiad moeten aanvullen. De voorzitter sloot te half tien de ver gadering. DE STRIJD ALJECHIN—EUWE. Dr. D. Schoute te Wassenaar schrijft Wanneer ik U verzeker, waaide ie- zer, dat ik het schaken niet machtig ben, en zelfs den loop der stukken niet ken, zult U begrijpen dat het ooggetui- geverslag van de 24ste partij die Don derdag j.l. te Delft werd gespeeld, U even onbevoegd als onbevangen wordt gegeven. Na een autorit door den don keren en natten avond kwamen mijn vriend en ik na herhaald vragen en zoe ken, op een der oude Delftsche grach ten voor de deur der sociëteit Eensge zindheid"; achter deze deur een gang vol fietsen, daarna een hoek om een tweede, nauwere, gang en een verve- looze deur die toegang gaf tot een tap kamer; hier kaarten gekocht en den tocht voortgezet door een opening in toonbank en tapkast om te komen in een ruimte met kapstokken, wel wat verheven vestiaire genoemd, om daarna de zaal der medelevenden te bereiken. Wij traden binnen in een vrij groote zaal, langwerpig van vorm, waarin zich, voorzoover de dichte rooknevel liet zien, eenige honderden menschen be vonden aan tafeltjes gezeten, meest mannen. De voorzijde der zaal was afge sloten door breede glazen deuren, vlak waarachter de beide kampioenen waren gezeten. Na ons eerst wat te hebben aangepast aan licht en lucht, en gewend aan het vreemde geroezemoes dat tel kens op een vermaning van een der hoofdmannen wegzonk om spoedig weer op te komen, waagden wij het zacht vooruit schuivend een plaatsje te ver overen onder de kijkers voor de glazen deuren. Allereerst boeide ons daar het uit de couranten welbekende beeld der beide strijders, Aljechin los in zijn stoel zit tende, sigaretten rookende en telkens opstaande om wat heen en weer te loo pen, Euwe als onbewegelijk voorover gebogen over het bord, het hoofd in de handen gesteund, verdiept in zijn bere keningen. Naast hen de manende klok ken. Heel voorzichtig vroegen wij een buurman naar den stand der partij; Je nog jonge man keek ons even verbaasd van ter zijde door zijn bril aan en zeide: wit is in den aanval. Dat dit op Euwe sloeg vond hij blijkbaar van zelf spre kend voor iemand die daar aanwezig was. Maar dadelijk trok een ander ons aan de mouw en fluisterde: hij is al ze ven maal naar de W. C. geweest. Euwe?,, vroeg ik. Aljechin natuurlijk, zei de ander, dat doet hij altijd als hij-in de knoei zit. Blijkbaar was deze kenner zeer ingenomen met de waarneming van dat op zich zelf toch altijd merkwaardi ge verschijnsel. Plotseling richtte Euwe zich op en deed zijn zet, snel en reso luut; er golfde een gerucht door de hee- le zaal, wat ons bewoog te gaan be schouwen wat daar nu eigenlijk te zien was. Nu pas werd het duidelijk waarom de vraag naar den stand der partij zoo ver baasd werd opgenomen; niet alleen dat op elk der vele tafeltjes een groot schaakbord stond, alle met den zelfden stand der stukken, maar langs de lange zijwanden hingen op regelmatige af standen reusachtige borden met aange haakte stukken die na iederen zet wer den verhangen; het was werkelijk eenigzins vreemd dat het leven in deze zaal vereenigbaar zou kunnen zijn met onkunde omtrent den stand der partij. Om de tafels zaten overal, in schilder achtige menging, de minnaars van het spel, bezig de kansen te onderzoeken, tal van jonge mannen, maar ook vele oudere, onder wie aan de voorste talel een bejaarde Priester met zilverwitte haren onder een kalotje, opviel door zijn groote belangstelling in den strijd. On der de weinige dames bevond zich, ook in het voorste gelid, Mevrouw Euwe, die deze maal onder het publiek gezeten haar strijdbaren echtgenoot door een glaswand gade sloeg en zijn daden no teerde op een klein zak-schaakbordje. Teruggekeerd naar de glazen deur, namen wij nu de zaal waarin de strij ders zich bevonden wat langduriger op. Nu bleek ons dat ook dr. Euwe wel de gelijk de geweldige inspanning van zijn geest in bewegingen uit, alleen die blij ven onder de tafel; de lange beenen lig gen dan rechtuit, worden dan geheel op getrokken of als om elkaar heen ge kronkeld; alleen het geheele bovenli chaam verkeert steeds uiterlijk in vol komen rust. Langs de tafel zwierven de secondanten Landau en Maroczy, be kend uit hun interview voor de radio. Kmoch presideerde aan de tafel der strijders, de vierde secondant kregen wij niet te zien; wel echter Flohr, door ve len reeds genoemd als de komende we reldkampioen in de toekomst. Hij zat aan een eigen tafeltje ijverig te schrij ven, onderwijl op een klein bord telkens de partij analyseerende, waarschijnlijk bezig een verslag samen te stellen voor buitenlandsche bladen. Naar mate de partij vorderde, werd óns de aanblik der beide tot het uiterste ingespannen mannen in die glazen kooi op den duur een weinig beklemmend, zoodat mijn vriend en ik, hij al even be dreven in de schaakkunst als ik, beslo ten de zaal weer in te trekken om te trachten ons ergens te nestelen, waar wij zouden mogen hopen voorlichting te krijgen zonder te worden veracht om on ze onkunde. Daarin slaagden wij bijzon der goed, door ons, na voorzichtige voorafgegane gesprekken, neer te zet ten aan een tafeltje waaraan twee op vallend intelligent uitziende jor.ge man nen over hun berd gebogen zaten. In den loop der verdere gesprekken bleek ons dat de eene was een bakkersgezel, elders woonachtig, en de andere, helaas, een werklooze, juist door zijn gemis aan arbeid sinds de laatste jaren geheel in het schaken verdiept geraakt. Hel was een genoegen door deze beide menschen

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 7