buitenland. Weinig nieuws van de fronten. beursthermometeb van Dinsdag. 2>.nieutSXV BEURS- EN WISSELKOERSEN. dinsdag december Het Italiaansche volk offert. BELGIE. ENGELAND. DU1TSCHLAND POLEN. TURKIJE. VER. STATEN. GEMENBI ÜIEUWS. D00DENDAGB0EK VAN HET VERKEER. AMSTERDAM, 3 December. Het eerste getal is de vorige note ring, daarop volgt de officieele notee- ring van heden- Ned, 31 1000-4 97%—97%. Ned. 33 1000-4 97%—97%. Ned. 34 1000-4 97%—97%. Certificaten-3 86%86%. O. Indie 34 1000-4 96%—97. Denemarken Oblig. 1926-5 8181%. Duitschl. 100-7 19%—19%. Engeland 1960-90 4 70%—70%. Zwitserl. Staatss. 1927-4 8888. Amsterdam 1933-5 99% Amsterdam 1934-4% 97%—97%. 's-Gravenhage 1929-4% 100%- A Amsterd. Bank 108%107%. C Rott, Bankver, 103%103, A Twentsche Bank 85%85%. A Pref. Gruyter en Zn A 113115. A Pref. Jurgens A 99%99%. A Ned. Gist- en Spiritusf. 392393. A De Schelde N.B. 23%>23%. A Ver. Papf. v. Gelder 4848%. C Am. Car en Foundry 17%47%. C Am. Smelt en Ref. 35%35%. C Farbenind. I.G. 31% C Stand. Brands 9%9%. C North Am, Cy. 14%14%. A Born. Sum H-M. 141; Rotterdam 1926-1930-4% 94%—95. Berlijn 1925-6% 17% Zeeuws. Hyp. B-5 93%- Zeeuws. Hyp. B-4% 91% Cities Service Cy. P. 1958 5 37%36%, A Linde Teves en Stokv. 7372. A Ned. Wol Mij. 82 A Singkep Tin M. 90%91. A J C. Jaoan Ln. 3535. A Rotterd. Lloyd 3937%. A S. M- Nederland 3837. A Amst. Thee C.M. 41%—42. A Houtli. Alberts 21%21%. V/toe, flngez. Med.) nen om den landbouw de plaats te doen innemen, die hen overeenkomstig zijn beteekenis voor de volkswelvaart toe komt. Eendrachtige samenwerking van alle land- en tuinbouwers is daartoe noo dig. Spr. merkte dan op, dat verschillende regeeringsmaatregelen soms tot zeer groote moeilijkheden aanleiding geven. Spr. critiseerde hier de toewijzing van varkens aan Zeeland en wees op de ac tie in deze van de Z. L- M„ waarbij spr. met cijfers de onbillijkheid van deze maatregelen voor Zeeland uiteenzette. Ondanks dit protest werd toch de ver deeling van slechts 37.810 varkens over Zeeland gelast. Dit wekte groote ont stemming. Het is de Z.L.M. echter be kend, dat de regeeringscommissaris niet ongenegen is de toewijzing aan Zeeland te verhoogen. Spr. vroeg: Waarom dan eerst zoo'n gering aantal werd toege wezen? Slechts het hardnekkig vasthou den aan het eens ingenomen standpunt kan hiervan oorzaak zijn. Spr. raadde thans, niet overhaast tot opruiming over te gaan. Ook inzake-den melksteun zijn in onze provincie groote bezwaren gerezen, vooral omdat de beperking werd toege past op het aantal koeien, dat gehouden mag worden. Dit systeem was door den heer Zwagerman ontworpen. Toch is dit stelsel in Zeeland niet mislukt. Hier is tenminste bekend wie schade hebben geleden wat in andere provincies niet het geval is. We wachten nu in deze op de beslissing van den minister, op dat de goedwillende veehouders niet cte dupe worden van de fouten die de ont werpers der melksteunbeperking maak ten. Nog meer moeilijkheden deden zich voor o.a. met de toewijzing van kalver ren, hetgeen spr. eveneens met cijfers uiteenzette. Voorts critiseerde spr. de wijze waar op toezicht en controle wordt uitge oefend. Dit moet zoo weinig mogelijk politioneel, maar leidend zijn. Alleen bij uitgesproken onwil dient men proces verbaal op te maken. Men gaat echter formalistisch en farizeeïsch te werk, kijkt of niet tegen de letter gezondigd wordt, terwijl men alleen op de geest van de maatregelen dient te letten. Men moet niet generaliseeren. De autono mie wordt zoo geschonden. De uitvoe ring moet liggen in handen van de land bouworganisaties. Spr. besloot met een opwekking om de Z. L. M. te steunen bij haar acties in het belang van den landbouw. Hierna werd tot behandeling v.an de agenda overgegaan, waarbij de contribu tieregeling en begrooting 1936 zonder discussie werden goedgekeurd. De plaats van den landbouw in de samenleving. Vervolgens was het woord aan den hr J. Smid te Voorburg, die, ter inlei ding v.an een discussie, zijn dezen zo mer te Axel gehouden lezing in de vol gende zeven punten samenvatte: le. In leidenden en intellectueelen kring zif een verkeerd beeld van de maat schappij voor. Men is eenzijdig ste'dèlijk en industrieel georiënteerd. 2e. De landbouwende bevolking draagt daarvan voor een belangrijk deei de schuld, schonk te weinig aandacht ,aan de sociale stroomingen, werd onder den voet geloopen, wat blijkt uit de wanver houding tusschen de belooning van land en anderen arbeid. 3e- Om verbetering hierin te brengen is economische en politieke scholing der landbouwende bevolking noodig. Elk dient daarvoor, volgens spr., in zijn eigen partij te blijven, doch dient te w;aken, dat zijn vertegenwoordigers de belangen der landbouwende bevolking niet ver- waarloozen tegenover die van meer po litieke macht ontwikkelende groepen. 4e. In de eerste plaats is her-oriën- teering noodig op het gebied van vrij handel. De aanpassing, volgens de vrij- hnndelsgedachte blijkt onmogelijk door de veldwinnende ordeningsgedachte. Spr. meent, dat deze gedachte ook op den landbouw moet worden toegepast. 5e. Doordat men de crisis als tijdelijk beschouwde, stelde men zich aanvanke lijk ten doel, door enkele producten te steunen, den landbouw voor ondergang te behoeden. Daar de toestand echter permanent werd kwam men geleidelijk tot het huidige, ingewikkelde, systeem- looze crisis-apparaat, dat alle bedrijfs- vrijheid wegneemt en toch geen vol doende hulp brengt. Door maatregelen aan de "grens moet een nationaal prijs peil worden geschapen, los van de we reldmarkt, maar aangepast aan de bin- nenlandsche loonen. 6e. Vooral noodig is het vestigen van t inzicht, dat de landbouw den grond slag vormt van het economische leven. 7e Verder is her-oriënteering noodig op sociaal gebied. Men heeft de keus tusschen het socialistische principe, dat de bestaansverantwoordelijkheid wi' doen rusten op de gemeenschap, en het beginsel der individueele bestaansver antwoordelijkheid, dat eischt: privaat bezit. Spr. stelt zich op 't laatste stand punt, maar dan moet de overheid het streven naar bezit ook steunen en het niet, zooals thans geschiedt, als het ware strafbaar stellen. Op de discussies en het verdere ver loop der vergadering komen we morgen terug. De oorlog in Oost-Afrika. Er schijnt gisteren noch aan het Noordelijk, noch aan het Zuidelijk front veel bijzonders te zijn gebeurd. In het Noorden duurt de actie op het Tem bienplateau voort. Van een beslissing in den strijd om dit plateau is nog geen sprake, zoo er een beslissing zal vallen, want de taktiek van de Abessijnen is niet zoozeer om de Italianen hier te overwinnen, als wel om hen op te hou den. De negus heeft bevel gegeven, dat al le trolepen Harrar moeten ontruimen nu de Italiaansche bombardementstoe stellen zoo licht in de buurt van deze plaats beginnen te kómen. In het Zuiden is de Abessijnsche actie wat onzeker omdat men in het duister tast naar hetgeen de Italiaansche be doelingen zijn. Niet onvermakelijk is de mededeeling die ras Desta naar Addis Abeba sein de, dat hij een afdeeling Italiaansche troepen in allerijl uitgezonden van Dolo om hem bij opmarsch naar deze plaats tegen te houden het verder oprukken heeft weten te beletten. Om een bombardement van Harrar te voorkomen. De Abessynsche minister van buiteni zaken heeft den secretaris generaal van den Volkenbond telegrafisch medege deeld dat de negus heeft besloten onver wijld alle troepen uit Harrar terug te trekken. De stad zal in het vervolg nog slechts dienen voor het onderbrengen van aan het Zuidelijk front gewonde soldaten voor militaire doeleinden van Baltimore Ohio 10%10. A Southern Rlw, 8%8%. C Union Pac. Rr. 65%64%. C Int. Nickel Cy. 24%24%. Duitschl. '30 1000-5 20%-ri2jÖ%-%. A Koloniale Bnk. 44%44-45. A N.I. Hbk. 1000 81%—«1%. C Ned. H. M. 1000 127—126%. A Alg. Kunstz. U. 26%26-25%. A v. Berkels Pat. 48%48%. C Calvé-Delft 58%58%. A C. Suiker Mpij- 105104%. A Ned. Ford A.M. 243%—241%. A Philips Gem. B. afg. 225%—<226-28. Unilever 9999%-100%. Anaconda Cop. 15%15-%. C Bethlehem St 28%—27%-28. Kennec Copper 17%16%. Un. States Leather 5% U. States St.' C. 27% A A.N I.E.M.—N.B. 165—165 A Kon. Petr. Mpij. 207%—209-07. C Contin. Oil Cy, 16%16%-16. Shell Union O C 8%8%-8%. welken aard ook zal zij niet worden ge- Druikt. De Abessynsche regeering hoopt op deze wijze de burgerbevolking en de vreemdelingen voor een bombardement te kunnen behoeden. Zij verzoekt den secr. generaal deze beslissing ter ken nis van alle leden van den Volkenbond te brengen. Officieele Italiaansche dooden- cijfers. Te Asmara werd gisteren officieel medegedeeld, dat van 1 Januari tot 30 November 241 officieren, onderofficie ren en soldaten in Oost-Afrika zijn om gekomen. Van 31 October tot 30 No vember sneuvelden er in den oorlog 4 officieren, 2 onderofficieren en 1 sol daat. Verder kwamen er in dien tijd 1 officier en 40 onderofficieren en solda ten om tengevolge van ongelukken. Verder stierven er van 1 Januari tot 30 November 229 arbeiders en van 30 Oc tober tot 2 December zijn in Eritrea 35 arbeiders overleden, tengevolge van on gelukken, arbeidsongevallen en ver schillende ziekten. Er bevinden zich volgens deze offici eele mededeelingen thans 3000 werklied den in Eritrea. V aderlandslief de. Koning Victor Emanuel heeft Mus solini' een groote hoeveelheid goud en zilver voor de staatsbank doen toeko men. Uit alle deelen van het land ko men berichten over de groote succes sen der inzameling van goud, zilver en ijzer. De Italiaansche bladen schrijven, dat het Italiaansche volk door deze een drachtige houding uiting geeft aan zijn offervaardigheid en aan zijn wil tot ver zet tegen de sancties. De pers wijdt verder bijzondere aan dacht aan de medewerking der Roomsch -Katholieke geestelijkheid in het gehee- le land. Ook de bisschoppen van Genua, Palermo, Venetië, Triest en vele andere steden hebben hun borstkruisen, gouden crucifixen, ringen, medailles en gouden ketens uit den kerkschat ter beschik king gesteld. Uit Gaeta komt het be richt, dat een brug van 300 ton deel van de ijzerverzameling zal gaan uitmaken, Uit stad en provincie Brindisi zijn Zon dag 70 autoladingen oud ijzer bijeenge bracht. De aartsbisschop van Florence heeft de geestelijkheid van zijn diocees opge wekt het volk de woorden „Geef den Keizer wat des Keizers is" in herinne ring te brengen. Aangezien de fascistische l'egeering buitengewone moeilijkheden moet over winnen, is het de plicht van iederen goeden burger en iederen goeden Chris ten de regeering bij te staan. De geestelijkheid moet het volk dui delijk maken, dat het zoeken naar nieu we oeconomische hulpbronnen en het tegenstand bieden aan de sancties niet den oorlog verlengen, doch juist den vrede bevorderen. De kwestie van het petroleum embargo. De diplomatieke medewerker van de Daily Tel. schrijft dat de Britsche re geering de volgende week te Genève aan het voorstel de economische s.anc- tiemaatregelen tegen Italië te verscher pen, door een embargo op petroleum, haar voledigen steun zal geven. De kabinetszitting van gisteren heelt geleid tot een hernieuwde krachtpoging der politiek der regeering welke beoogd collectieve maatregelen van den Vol kenbond met het doel den Italiaansch- Abessijnschen oorlog te bekorten. Wan neer de Volkenbondscommissie zich uit spreekt voor het embargo op petroleum, nadat zij de gevolgen van dezen maat regel voor Italië rijkelijk in overweging zal hebben genomen, zou blijken dat de Britsche regeering geheel met dit be sluit instemt. De opvatting te. Londen is steeds ge weest dat s.anctiemaatregelen wanneer eenmaal daartoe besloten zal zijn, zoo effectief mogelijk zullen moeten zijn. De medewerker van het blad voegt hieraan toe dat vooraanstaande leden der regëering voor steun van den nieu wen maatregel zijn geweest, doch dat andere ministers naar het schijnt twij fel hebben betoond. Maandagavond is evenwel verklaard dat zich in de kabi netszitting geen meeningsverschillen hebben voorgedaan. De Times verklaart dat de veronder stelling, dat de kabinetsraad van giste ren in de kwestie van een embargo op petroleum tegen Italië belangrijke C Tide Water Ass. Oil 7%7, A K.N. Stoomb. Mij. 11«11. A Ned. Scheepv. U. 4544%-%. A H.V. Amsterdam 223%224%-26. A Java Cult. Mij. 118—117. A N.I. Suiker U. 104104%. A Deli Batavia 164165-67. C Deli Mij. 1000 174%—174%-77%. A Senembah 175175-78. C Chicago Milw- 1%1%. A Amst Rubb. C. 105%—105%-07. A Deli-Bat. Rubb. 64%64. A Hessa Rubber 82%83%. A Serbadiaid SR. 58%—58%-59. Prolongatie 2%2%. WISSELKOERSEN. 2 Dec. 3 Dec. Londen 7.28% 7.27% Berlijn 59.40 59.35 Parijs 9.73 9.72% Brussel 24.98 24.96 Zwitserland 47.75 47.75 Kopenhagen 32.50 32.47 New-York 1.47% 1.47% Suiker - Markt - Amerika Philips - -Obl.markt— - Rubber - besluiten heeft genomen, niet in over eenstemming met de feiten is. Er is geen sprake van nieuwe beslui ten. Ongetwijfeld is de Britsche regee ring tot dezen stap bereid, indien een overeenkomstig besluit van de Volken- bondsmogendheden tot stand komt. Eer ernstig uitstel zou pas dan intreden in dien de Volkenbondsmogen dheden min der pertinent in hun houding zouden zijn Hiervoor bestaan geen aanwijzingen. ft Is hoogst waarschijnlijk, dat de koers der Volkenbonasmogendheden door de verklaring van Rome dat het in een embargo op petroleum een onvriendelij ke daad zou zien, wordt veranderd. Geen der 50 staten staat vijandig tegen over Italië en de reeds genomen maat regelen zijn door Italië zelf veroorzaakt daar Italië een zorgvuldig voorbereide gelijktijdige schending van verscheidene verdragen heeft begaan. Koning Leopold incognito naar Enge land Koning Leopold van België is Maandagmiddag in gezelschap van zijn particulieren secretaris baron Cappelle met het mailschip „Princesse Astrid" uit Oostende naar Engeland vertrokken. De koning reist incognito; nadere bij zonderheden omtrent het doel van de reis zijn niet medegedeeld. Loon naar werken. De 22-jarige •autorenner Luis Fonte is, Zaterdag te Warwick wegens dood door schuld tot drie jaar tuchthuis veroordeeld. Zijn rijbewijs zal hem na afloop van de tucht huisstraf voor den tijd van tien jaar worden ontnomen. Hij heeft in een dronken bui op den openbaren weg met een anderen chauf feur een race-partij georganiseerd, waar bij hij een motorrijder heeft aangere den en gedood. PRINSES VICTORIA OVERLEDEN De zuster van koning George, prinses Victoria, is in den afgeloopen nacht om 3 h 35 overleden. Het bulletin der ge- neesheeren vermeldt, dat H. K. H. een vredigen dood heeft gehad. De prinses is 67 jaar oud geworden. De koning heeft thans nog één zuster in leven, ko ningin Maud van Noorwegen, die thans in Engeland vertoeft. De Koning en de Koningin hadden oorspronkelijk het voornemen zich na de opening van het parlement, heden, naar Sandring- ham te begeven. Met het oog op de ern stige ziekte der prinses hebben zij even wel van de reis afgezien. Ook heeft Koning George de troonrede niet uitge sproken. Later meldt men nog dat de prinses sedert drie weken ongesteld was. On geveer een week geleden is haar toe stand verergerd. Het orgaan van kardinaal Faulhaber in beslag genomen. De Gestapo te München heeft het nummer van 1 Dec. van de Münchener Katholische Kirchen zeitung, het orgaan van kardinaal Faul haber in beslag genomen. Dubbele moord- In een gehucht bij Lyck in Oostpruisen zijn gistermorgen de lijken gevonden van den gendarmerie wachtmeester Rohde en zijn echtge- noote. De slachtoffers zijn in hun. woning overvallen en door messteken gedood. De politie v.olgt reeds een bepaald spoor- Bloedig gevecht tusschen zigeuners. Tusschen candidaten naar het ko ningschap van de zigeuners heeft een revolvergevecht plaats gehad. Toen de politie verscheen, werd zij door de vrouwen met steenen ontvangen. Bij dit gevecht zijn 13 dooden en 30 gewonden gevallen. f Wettig gedeponeerd Bij het vele goeds, hetwelk wij ons tot dusverre veroorloofden van onze De- cember-Premie te zeggen, hebt U ge dacht dat zulks een weinig naar eigen 'of riekte? Goed dan hier volgt een briefje, ïetwelk wij van geachte zijde over D. P. ontvingen: „Gisteren ontving ik de reproductie, door Uwe courant als premie uitgege ven. Ik kan niet nalaten U mijn grooten dank en waardeering te doen weten voor deze uitgave; ze is in een woord voortreffelijk. U deed een uit cultureel oogpunt belangrijke daad, doof velen in staat te stellen dagelijks van een zooda nig kunstproduct te genieten". (Zooals vanzelf spreekt: het origineel is voor een eventueelen ongeloovigen Thomas te onzent ter inzage). Waarom wij dit getuigenis hier af drukken? Waarlijk niet om den dank des schrij vers dank, dien wij overigens, door zijn spontaneïteit, zeer waardeeren publiek te maken. Maar: om onze lezers op te wekken, zich deze premie óók aan te schaffen! Koninkl, Schepen aangevallen. Het dier dat de cabine was binnengevlogen, maakte het den piloot zóó lastig, dat deze de beheersching over het toestel verloor en in zee stort te. 49 moorden op zijn geweten. Een berucht bandiet uit Turkije, Ramazan, die 49 moorden op zijn geweten heeft en nog een groot aantal gewapende over vallen en chantageplegingen, is in de provincie Oerfa door een politie-beamb- te doodgeschoten. Piloot ten val gebracht door wilde eend. De piloot van een watervlieg tuig vloog met zijn toestel boven de Straat van Georgia bij Vancouver, toen hij plotseling door een wilde eend werd DWAAS. De leerlingen van een Lagere School in Rotterdam- Zuid, aldus verhaalt de „Msb.", moes ten de vorige week een les over Italië instudeeren. Een leerlinge had dit niet gedaan. Op de vraag van den onderwijzer naar de reden van deze schuldige nalatigheid antwoordde het meisje: „Omdat wij thuis Italië boycotten." En ze bracht als bewijs een briefje van haar ouders mee MET EEN AUTOPED DOOD GE VALLEN. Te Boxmeer is een 4- jarig jongetje met zijn autoped gevallen. Het kind krabbelde aanvankelijk nog op en liep verder, maar kort daarna ver loor het het bewustzijn. Het bleek een zware hersenschudding te hebben be komen en is in het ziekenhuis aan de gevolgen overleden. DOOR BLIKSEM GEDOOD. - Zon- dagmiddag is een leerling v,an het werk kamp te Lawang (Jjava), deh eer de Boer Vervooren, door den bliksem ge troffen en gedood. VERDRONKEN. Zondagavond is de 70-jarige H. K. uit Gendringen van een bezoek aan Anholt niet terug gekeerd. Gistermorgen is zijn lijk in de slotgracht van Anholt gevonden. De man is vermoedelijk door de duisternis misleid te water geraakt. IN EEN STUKJE VLEËSCH GE STIKT. Een oude man, die m de Vinkenstraat te A m s t e r d a m bij zijn zoon op bezoek was, is tijdens den maaltijd gestikt in een stukje vleesch, dat hem in de keel bleef zitten en niet tijdig kon verwijderd worden. 1 doode Halfweg. Een onverlichte bakfiets is oor zaak geweest van 'n ernstig verkeers ongeval te Halfweg, waarvan de be rijder van dit voertuig het slachtoffer is geworden. Hij werd gisteravond door een achterop rijdenden auto gegrepen, tegen den grond gesmakt, door een vol genden gegrepen en circa 15 m meege sleurd. Hierna werd het slachtoffer een zekere G. uit Rotterdam, die op het oogenblik in Haarlem verblijf houdt, zoo ernstig gewond, dat hij vrijwel onmid dellijk moet zijn overleden. Hoofddorp 1 doode. Zondagavond reed de 45-jarige ar beider K. uit Hoofddorp, op zijn fiets aan den linkerkant van den Hoofdweg, van Hoofddorp naar Lijnden, Uit de tegenovergestelde richting naderde een auto, bestuurd door den heer H., uit

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 2