22* GOESCHE COUBANT£!£!i BINNENLAND. ZEELAND» KERKNIEUWS. WEER EN mm. ONDERWIJS, LANDBOUW. NUMMER 285. TWEE BLADEN. DINSDAG 3 DECEMBER 1935. EERSTE BLAD. 178e JAARGANG. Verbod van weercorpsen. MIDDELBURG. VLISSINGEN. ZUID-BEVELAND. RAADSOVERZICHT MIDDELBURG. MIDDELBURGSCHE COURANT ■Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. P; w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. Bü contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES; Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereenigir» de Nederlandsche Da"hladDers. Familieberichten en dankbetuigingen 11 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. by vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewgsnommers 5 cent ,4 R Het wetsontwerp tot 't tegen gaan van particuliere machts vorming bij de Tweede Kamer ingediend. Bij de Tweede Kamer is thans inge diend het in de troonrede aangekondig de wetsontwerp tot het tegengaan van particuliere machtsvorming. Het ontwerp verbiedt het tot stand brengen, het steunen en het deel uitma ken van „weercorpsen". Onder weer corpsen wordt verstaan iedere organi satie van particulieren, welke gericht is op of voorbereidt tot het in onderling verband verrichten van of deelnemen aan hetgeen tot de taak behoort van weermacht of politie. Er kan echter ontheffing van het ver bod verleend worden aan gezagsgetrou we organisaties, als de burgerwachten en den vrijwilligen landstorm. In de door de ministers Van Schaik, De Wilde en Colijn onderteekende me morie van toelichting zegt de regeering dat zij reeds sedert eenigen tijd met bij zondere aandacht de meer en meer tot uiting komende neiging van bepaalde politieke groepen in den lande gadege slagen heeft om, hetzij binnen, hetzij naast de partij doch met haar nauw ver bonden, organisaties te vormen, welke zich onder omstandigheden kunnen lee- nen tot daadwerkelijke machtsontplooi ing. Het zal naar het oordeel der regee ring geen betoog behoeven, dat in dienst van een bepaald staatkundig stre ven staande organisaties in het bijzon der dan een ernstig gevaar voor de openbare orde en rust zullen kunnen op leveren, wanneer zij een min of meer militair karakter hebben gekregen, mi litair zijn gedrild en in den wapenhandel worden geoefend. Echter ook zoolang zekere particuliere organisaties zich nog niet tot formeele quasi-militaire groepen hebben kunnen ontwikkelen de bestaande wetgeving op het stuk van vuur- en andere wapenen en munitie alsmede het z.g. uniformverbod vormen ten deze een krachtige rem kan in haar aanwezigheid wel degelijk een ge vaar schuilen. Ook zonder wapenbezit en zonder dat in het openbaar in uniform wordt opge treden is in vrij aanzienlijke mate mili taire vooroefening en aankweeking van een geest van militaire discipline moge lijk. Organisaties, waarin zulks geschiedt, bestaan heden ten dage. Voor zoover, zoo zegt de regeering, kan worden aan getoond, wordt door haar niet in strijd met eenige wetsbepaling gehandeld en van de zijde van belanghebbenden pleegt het oogmerk van die organisaties als onschuldig en als volkomen legaal te worden voorgesteld. Echter kan niet ontkend worden, dat deze organisaties bij toenemende ont wikkeling zonder veel moeite omgezet zullen kunnen worden in een soort par ticuliere legercorpsen. Men stelle zich voor, dat een revolu- tionnaire situatie ontstaat, waarbij een of meer bepaalde politieke groepen zou den trachten door geweld de macht in den staat in handen te krijgen; het is dan zeker te verwachten, dat zij niet zullen nalaten gebruik te maken van haar eigen tot machtsontplooiing ge schikte organisaties. De „afweercorp- sen" zullen dan wellicht worden (of reeds zijn) bewapend en dank zij hun voorgeoefendheid in zeer korten tijd geschikt en in staat zijn om als een le- gertroep op te treden. Daarom acht de regeering een verbod noodzakelijk. DE HANDEL MET BELGIë BEDREIGD. Een actie van de Ned. Kamer van Koophandel te Brussel. De Belgische regeering heeft op 1 Oc tober j.l. een Kon. besluit afgekondigd, waarin de levering van buitenlandsche producten aan openbare instellingen wordt verboden, indien België zelf deze producten ook kan leveren. De Nederlandsche Kamer van Koop handel te Brussel heeft thans een actie tegen dit besluit ondernomen. Zij vreest, dat, werd het rigoureus toegepast de handel tusschen Nederland en België ontzaglijke schade zou lijden. De Kamer wil allereerst een goed overzicht van de gevolgen zien te verkrijgen en richtte daarom een vragenlijst tot haar leden. Deze moeten opgeven, welke nadeelen zij van het Kon. besluit duchten. Bij de vragenlijst is een beschouwing gevoegd, waarin wordt uiteengezet, dat onder „openbare instellingen" o.a. ook worden verstaan: alle scholen, universiteiten, acade mies, vrije scholen, enz., welke alle sub sidie van den staat of van de gemeente ontvangen; al de water-, electriciteits- en gasbe drijven, welke door den staat of door de gemeente worden gecontroleerd; de havens, kanalen en spoorwegen en zeer veel tramwegmaatschappijen; de luchtvaartmaatschappijen; de hospitalen, kerken, sanatoria, kli nieken, enz.; de rijkspostspaarbank, de nationale bank van België, enz. Voor al deze instellingen, naast de ge wone openbare lichamen, zouden dus Nederlandsche producten, grondstoffen en Nederlandsch kapitaal geweerd kun nen worden. Met kracht moet hiertegen worden opgekomen. Nederland kan dit niet over zijn kant laten gaan. Tegen maatregelen van dezelfde strekking zou den niet mogen uitblijven, indien de Bel gische regeering haar besluit doorzet. H, ANDRIESSE ONDERSCHEIDEN. De heer Hugo Andriesse, voorzitter van de Ned. Vereeniging van Weldadig heid te Brussel, is benoemd tot Groot officier in de Orde van Leopold II. STEUNVERGOEDING GROENE ERWTEN EN SCHOKKERERWTEN. Van officieele zijde wordt medege deeld, dat de steunvergoeding voor groene erwten en schokkererwten, ge denatureerd in het tijdv,ak van 17 No vember tot en met 23 November 1935, voor de kwaliteitsklassen C en D res pectievelijk f 3,20 en f 2,70 per 100 kg zal bedragen; de steunvergoeding voor in datzelfde tijdvak gedorschte gele erwten, voldoende aan de standaard monsters C en D zal achtereenvolgens f 3 en f 2,50 per 100 kg bedragen. HULP VOOR KLEINE MIDDENST ANDERS. Minister Gelissen heeft een regeling ontworpen om hulp te brengen aan klei ne middenstanders, die kleinste onder de ondernemers, die zich veelal door hard werken een bescheiden bestaan verwerven, maar wier financieele draagkracht, welke menigmaal voor die van werknemers onderdoet, niet opge wassen is tegen de bijzondere moeilijk heden, waarvoor zij zich onder de te genwoordige omstandigheden geplaatst zien." Wetsontwerp tegen uitoefening van een beroep door vreemde lingen. In de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer op de begrooting van handel etc., deelt dezelfde minister mede, dat een wetsontwerp in de maak is, tot regeling van het zelfstandig uit oefenen van beroepen en bedrijven door vreemdelingen. Speciaal de over weging, dat immigranten, die hier niet langer in loondienst werkzaam kunnen zijn, zich meer en meer zelfstandig ves tigen, maakt een regeling ter zake ur gent. Een wettelijke regeling, welke be oogt misleiding van het publiek met be trekking tot de aanduiding van Neder landsche herkomst van goederen tegen te gaan, is in vergevorderden staat van voorbereiding. DE OPRICHTING VAN HET OECONOMISCH-TECHNOLOGISCH INSTITUUT VOOR ZUID-HOLLAND EN ZEELAND. Giseren is in de Senaatskamer van de Nederlandsche Handelshoogeschool te Rotterdam gepasseerd de acte van oprichting van de stichting Oecono- misch-technologisch Instituut voor Zuid Holland en Zeeland. Als curatoren der nieuwe instelling treden van rechtswege op de voorzitters der negen Zuid-Hol landsche en Zeeuwsche Kamers van Koophandel en Fabrieken. Zij kunnen zich in de vergaderingen door een onder voorzitter doen vervangen. Voorts be noemt ieder van deze Kamers een bij zittend lid met adviseerende stem, als mede een plaatsvervanger voor dezen. Het curatorium heeft de commissaris sen van de Koningin in de provincies Zuid-Holland en Zeeland tot eere-voor- zitters benoemd. Voorts zijn tot voor zitter en onder-voorzitter onderschei denlijk gekozen de voorzitters van de Kamers van Koophandel en Fabrieken voor Rotterdam en voor de Zeeuwsche Eilanden te Middelburg. Tot penning meester is benoemd mr- K. P. van der Mandele. Het secretariaat wordt waar- Feiten zijn lessen, welke door de wijsheid worden gegeven. genomen door het secretariaat van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rottedam. Als voorzitter en gedelegeerd lid van het directorium is aangewezen ir. D, de Iongh, terwijl de heeren prof. dr. ir. G. van Iterson jr., hoogleeraar aan de Tech nische Hoogeschool te Delft, prof. W. E. Boerman, prof. dr. N. J. Polak en prol. dr. P. E. Verkade, allen hoogleeraren aan de Nederlandsche Handelshooge school te Rotterdam, tot directeuren zijn benoemd, DE DRIE JEUGDIGE DIEFJES. De drie jongens, die zijn aangehouden wegens inbraak in de school in de Ver- werijstraat, hebben bij het voortgezet onderzoek bekend zich ook te hebben schuldig gemaakt aan andere diefstal len, w.o. nog in een andere school en aan een lade-lichting in een winkel. EEN FRISCH BAD. Een marine-matroos reeds gisteren avond laat met zijn rijwiel van den Blauwendijk in het kanaal. Hij wist op het droge te komen, en agenten van po litie hebben in den loop van den nacht het rijwiel opgedregd. WATERLEIDING GESPRONGEN. In de omgeving van de Langeviele en Geere heeft hedennacht een overstroo ming plaats gehad, die bleek ontstaan te zijn door het springen van een water leidingbuis. De bedrijven werden ge waarschuwd en namen maatregelen voor herstel van de breuk. Oplichting. Een pensionhoudster alhier verhuur de een kamer aan een Haagschen heer, die voorgaf hier groote zaken te doen. De man is echter thans zonder betalen spoorloos verdwenen. De politie tracht hem boven water te brengen. Dronkenschap neemt toe. Het aantal personen, dat zich aan openbare dronkenschap overgeeft, ver toont den laatsten tijd alhier weer een neiging tot toenemen. Hedennacht moest een man, die zich daaraan schuldig had gemaakt, in arrest worden gesteld, De collecte ten behoeve der Evang. Luthersche diaconie heeft opgebracht f 190. Tot havenmeester bij de N.V. Ha ven van Vlissingen is benoemd de heer J. F. van Hal, 2e stuurman ter koop vaardij. KAPELLE. In het lokaal Obadja kwam de werkliedenvereenigjng alhier in algemeer.e ledenvergadering bijeen onder voorzitterschap van den heer M. Bom. Het ledental is steeds in stijgende lijn. Tot op heden zijn er weinig werke- loozen, alhoewel nog niet te roemen valt, gevoeld wordt dat zuinig leven ge boden wordt- Herkozen werden de af tredende bestuursleden Jan de Jager Bz., Jan Veerhoek en P- Glas. Besloten werd om het bestuursvoor stel in te willigen en de vereeniging wijkverpleging Kapelle-Biezelinge een bijdrage voor het dienstjaar 1936 toe te kennen van f 10. Als afgevaardigde om de jaarvergade ring van de wijkverpleging hij te wonen werd benoemd de heer M. Bom- Begrafenis ds. L. Bouma. Zaterdagmiddag is te Nes bij Akkrum (Fr.) in allen eenvoud het stoffelijk overschot van ds. L. H. Bouma, em. pre dikant van de Gereformeerde kerk van Middelburg ter aarde besteld. Te ruim een uur reed de lijkauto met negen volgwagens het terrein van het hooggelegen oude kerkhof op, waarbo ven op een klokkestoel de bel, haar een tonige klanken deed hooren. Nadat men eenmaal het ovale kerkhol was rond geweest werd de kist in het familiegraf neergelaten. Ds. W. H. den Houting van Huizum, die ook in het sterfhuis voor het vertrek had gebeden, zeide, dat op verzoek van de familie niet zou gesproken worden over wat de overledene beteekend heeft voor de Ge reformeerde kerken in ons land, maar dat hij toch niet bij dit graf wenschte weg te gaan voor en aleer er belijdenis van het geloof in God is afgelegd, Wiens genade het licht is ook bij dit graf. Wij weten dat hij, die zoo vaak de vrije ge nade Gods heeft mogen verkondigen, in dit licht kan deelen en blijk mag geven van zijn geloof. Hij wist dat God mach tig en getrouw is de dooden op te wek ken ten uitersten dage, tot de heerlijk heid welke is in Jezus Christus. Nadat de verschillende familieleden aarde op de kist hadden geworpen, ver trok de stoet weer naar het sterfhuis Tot ouderling bij de Ned. Herv. Kerk te Kruiningen is herkozen de heer J. Polderman en tot diaken de heer I. Vermeule. In de vacature C. v. Iwaar- de, die niet meer in aanmerking wensch te te komen, is gekozen de heer J. Klap. Tot ouderling bij de Herv. Gemeen te te Cadzand werd benoemd de heer P. F. Herrebout en tot diaken de heer A. J. van Cruijningen. Jubileum ds. J. A. Rust. Ds. J. A. Rust, predikant bij de Evan gelische Luthersche gemeente te Utrecht heeft zijn 40-jarig predikantsju bileum herdacht. Ds. Rust begon zijn ambtelijk leven op 1 December 1895 te G r o e d e. Zaterdagavond had de kerkeraad der gemeente Utrecht een feestelijke samenkomst ter gelegenheid van dit jubileum belegd. 2-XII-'35. Het was een nog kortere agenda dan de vorige maal en de punten wa ren niet van heel groot belang. De Raad heeft alles ditmaal binnen de anderhalt uur afgewerkt en daardoor krachten gespaard om Vrijdagavond met gesloten deuren te gaan praten over de begroo ting 1936. Intusschen bleek nu eindelijk die voor 1935 te zijn goedgekeurd en kan men tenminste nog een maand uit geven, zonder te vragen of het wel met de definitieve begrooting klopt. De nieuwe eigenaar van het Badhuis wil een einde maken aan den minder netten toestand achter die inrichting eu den grond daar huren en afsluiten. De Raad zal er nader over beslissen. Het punt, dat tot een vrij uitvoerige discussie aanleiding gaf, was dat inzake het advies aan Ged. Staten over de ontwerp-regeling van de salarissen van de hoogere ambtenaren, wier wedden door Ged. Staten worden vastgesteld. Men kon algemeen, een drietal heeren van uiterst links uitgezonderd, wel me degaan met de 2% pet. verlaging voor deze ambtenaren, maar de oude kwes tie of wethouders ook ambtenaren zijn of wel alleen een bediening beoefenen, kwam om den hoek loeren en dit was aanleiding, dat o.a. de voorzitter wil de, dat de wethouders vrij bleven van deze korting; de heer Mondeel maakte daar een voorstel van. Terwijl de hee ren Boasson en Onderdijk hun lot in de burgemeesterskamer zaten af te wach ten, besloot de Raad echter, met slechts één stem meerderheid, de wethouders niet uit te zonderen. Wel bleek er een sterke strooming te bestaan om voor deze functionarissen een rechtspositie met recht op pensioen en wachtgeld in te voeren. Of dit in een v.an het rijk zoo afhankelijke gemeente als Middel burg thans zal gaan, trok de voorzitter wel wat in twijfel. De kweekeling met acte, die zal wor den aangesteld, kan den heer Den Hol lander dankbaar zijn voor zijn initiatie! om de vergoeding op 40 per maand te brengen, want al is het ook weer op het kantje af, de Raad ging er mede accoord. „Juffrouw, pas op Uw hondje!" kwam ons in de gedachten, toen de heer Je ronimus de vraag stelde of het hondje van een stadgenoote, die voor het ,an- ders steeds vastloopende beestje in de belasting was aangeslagen, opzettelijk was los gelaten of zelf de knellende banden had afgeworpen. Maar het was ook te begrijpen, dat het den burge meester nu wel wat te machtig werd als men over zulke bijzonderheden ook al in een openbare raadsvergadering van een provinciale hoofdstad gaat re dekavelen. Veel belangrijker was zeker het niet op de agenda voorkomende doch toch aangenomen voorstel om het beneden deel van het nu reeds weer maanden ledig staande pand in onze winkelga lerij hoek Nieuwstraat te verhuren voor Middelburg, 3-XI-'35. Maandag hoog ste luchttemperatuur 7.3 °C (46 °F); laagste 6,1 °C (43 °F). Heden 9 h: 6.8 °C; 12 h: 8.5 °C. 1.6 mm regen. Hoogste barometerstand te dezer stede, in het af- geloopen etmaal: 745 mm; laagste 738 m. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 761.5 mm te Vardoe; laagste 726 0 mm te Kynn. Verwachting tot morgenavond: Meest matige W. tot Z.W. wind, af wisselende bewolking met enkele regen- of hagelbuien, weinig verandering in temperatuur. Zon op: 7 h 51; onder: 15 h 48. Licht op: 16 h 18. Maan op: 24 h 22; E.K.: 3 December. Hoog- en Laagwater te Vlissingen December. Hoogwater. Laagwater. Di. 3 Wo. 4 Do. 5 6.02 18.47 7.06 19.55 8.18 21.08 12.42 0.57 13.50 2.16 15.04 Hoog- en Laagwater te Wemeidinge Di. Wo. Do. 3 4 5 December. Hoogwater. 7.49 20.25 8,49 21.30 9.58 22.43 Laagwatei 1.05 13.39 2.06 14.44 3.23 15.58 een slagerij. Met 1 Januari zal dus dit deel van de Korte Delft een weer wat beter aanzien krijgen. Nog even keek de vest- en Veersche- brug-kwestie om een hoekje van de deur, maar even als Sint-Nicolaas bij het pepernoten-strooien was zij ook weer direct verdwenen en ontkwam de Raad ,aan het gevaar weer in den mod der te komen. Er was van de zijde van het publiek op dit ongewone uur totaal geen be langstelling. Aan de universiteit te Leiden promoveerde op proefschrift getiteld „De industrialisatie van Japan in ver band met de Japansche handelsexpan sie naar Ned.-Indië", de heer L. G. M. Jacquet, geboren te Middelburg. Geslaagd te 's Gravenhage voor t voorloopig machinisten diploma de heer W. G. B, van Opdorp, leerling van den machinistencursus verbonden aan de Ambachtsschool te Middelburg. «eKsssa^assECïTaasaesE ZEEUWSCHE LANDBOUW MY. Algemeene vergadering te Goes, Hedenmorgen vergaderde de Z. L. M. in Schuttershof te Goes. De V o o rz., mr. P. Dieleman, opende de vergadering met een woord van wel kom, in het bijzonder gericht tot de hrn. Huizinga, vert. der directie van Land bouw, v. d. Wart, vert. van het college van Ged. Staten, het gemeentebestuur van Goes, eereleden, en den heer De Vulder van Noorden, regeeringscommis- saris. Spr. las daarna 'n ingezonden ge dicht voor van den hr. Dixhoorn te Oost burg, dat met applaus bezegeld werd. Spr. wees er vervolgens op, dat we in een overgangstijd leven; er is veel ver warring en neerslachtigheid. Men ver liest in dezen tijd ook licht het besef van het groote belang, dat land- en tuin bouw hebben. Men vraagt wel eens, of de akkerbouwbedrijven niet bevoordeeld worden boven de veeteelt. Spr. wees er in deze op, dat de gunstige indexprijzen voor den landbouw over 1934-35, juist dreigen noodlottig te worden voor den landbouw. Als gevolg der groote oogsten wordt te weinig gelet op het prijspeil. Vandaar dat de Z. L. M. op verhooging der richtprijzen aandrong, terwijl de re geering gewaagde van verlaging. De toestand van den landbouw baart nog steeds zorg. En ondanks, dat het prijspeil van vóór den oorlog nog niet is bereikt, wordt nog voortdurend tegen den steun geageerd. De cijfers leeren, dat het niet den steun aan den landbouw is, die de kos ten van het levensonderhoud verhoogen. Alle krachten moeten worden ingespan-

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 1