VICKS H0ESTB0NB0NS LANDBOUW. ONDERWIJS. KERKNIEUWS. HANDEL EN NIJVERHEID. LEBER EN VLOOT. 0EMEN0D NIEUWS. Het Italiaansch-Abessijnsch conflict en de sancties. 'n „VELQ" TAFELBILJART bouwgrond en de gemeente .draait vooi de kosten yin verharding op." B. en W. werden tot onderhandelen gemachtigd, waarna verder kan worden gezien. Van de Z. L. M. was het verzoek in gekomen, dat de Raad de wenschelijk- heid zou uitspreken van het geven van findbouwhuishoudonderwijs te Oostburg; de kosten worden geschat op f 1490, waarin het rijk 70 pet. zou bij dragen en de rest de gemeente Oost- burg en de omliggende gemeenten, uit welke leerlingen aan de lessen deelne men. De cursus zou 2 jaar duren en voor deelneemsters f 5 per jaar kosten. Een lokaal zou reeds beschikbaar zijn. B. en W. stelden voor aan het verzoek te voldoen. Dr. Philips vroeg of de Z. L. M. niet beter een huis kan aankoopen Spr. rekende uit? dit de gemeente dan bv. 5 pet. van de koopsom als huur zou kunnen betalen. De heer Van de Waeter meende met den grooten schuldenlast en de hooge belastingen geen verdere financieele verplichtingen voor de ge meente noodig waren. Bovendien zul len alleen boerendochters en dochters van gegoede burgers kunnen deelne men. Anderen zijn uitgesloten. Dr. Philips opperde het idee een zeker percentage kosteloos toe te l.iten, al valt het niet te ontkennen, dat bij dergelijke kostelooze lessen het meermalen voorkomt, dat men de eer ste les volgt en dan gewoon wegblijft De heer Van de Waeter zei, dat het eenvoudig een standen school zou worden en vond eiken cent daarvoor toegestaan, te veel. Het voorstel van B, en W. werd aan genomen met de stemmen der heeren Van de Wieter en Van den Hemel te gen. Voor het uit te voeren rioleerwerk hebben B. en W. prijsopgave gevraagd aan een Oostburgsche firma {die momen teel 16 man aan het werk heeft). Er zijn noodig 680 buizen van 30 cm, kosten 1.10 per stuk; 68 van 50 cm tegen 2.10 en 40 putten ad 7.30 met deksel en 5.80 zonder deksel. De heer Van de Waeter; Zijn betonnen deksels goedkooper? Voorzitter: Ja. Wenschelijk werd geacht nog elders naar prijzen te informeeren. De v o o r z. deelde daarna mede, dat de bedoeling is een en ander in werk verschaffing te doen uitvoeren en daar mede aan te vangen op 16 Januari; op Donderdag van elke week zal begon nen worden tot Woensdag daarna, om dan Vrijdag uit te betalen, dus werkwe ken van 5 dagen. Het uurloon is 20 ct., hetgeen dr. Philips te laag achtte, hij zou 23 cent beter vinden. Hij meende, dat voor behoorlijk loon ook behoorlijk werk geëischt kan worden. D v o o r z. zegde, dat 20 cent het ge wone loon is, dat hier per uur betaald wordt, zoodat daar moeilijk boven ge gaan kan worden. Ook achtte dr. Philips het noodig den opzichter te machtigen lieden, die niet behoorlijk voldoen, te ontslaan en dat niet aan een ploegbaas over te laten. Daar verklaarde de heer Van de Wae ter zich tegen, dit behoort aan B. en W„ hetgeen de heer Philips in zooverre goed vond, dat raadpleging van het col lege zou plaats hebben. Nogmaals was de heer Van de Waeter het hiermede niet eens, immers de op zichter staat niet van 's morgens tot 's avonds bij het werk, dat doet de ploeg baas. De discussies werden hierna gesloten, waarna het voorstel van B. en W. in zijn geheel werd aangenomen met algemeene stemmen. De heer Van de Waeter had nog opgemerkt, dat geen hooger loon dan 20 cent kon betaald worden, daar men dan de arbeiders van de boeren zou weghalen. Aan de orde was de begrooting van het gasbedrijf, die zonder op- of aan merkingen werd vastgesteld op een be drag van f 30.626. Over de gemeentebegrooting werd door niemand voor algemeene beschou wingen het woord gevoerd, waarna ar- tikelsgewijze behandeling volgde. De heer Van de Waeter vond de contrölekosten 150) van den ge meente-ontvanger veel te hoog; deze is een uitstekend ambtenaar. B. en W. meenden toch den post te moeten handhaven, afgezien van het feit, dat de ontvanger volkomen betrouwbaar is. Bij den post marktgelden was het we der de heer Van de Waeter, die herinnerde aan zijn het vorige jaar ge dane vraag naar mogelijkheid de staan gelden te verhoogen, waarop B. en W. onderzoek hadden toegezegd; spr. had nog niets vernomen, al is het ruim een jaar geleden. De staangelden zijn veel te laag, immers veie kooplui komen hier soms grof geld verdienen, profiteeren van het lage marktgeld, ze gaan weer weg en laten de gemeente met de kos ten zitten. De v o o r z. meende, dat ondertus- schen verandering was aangebracht en wilde opnieuw toezegging tot onderzoek doen. De heer Van de Waeter meen de, dat dergelijke zaken een oogenblik bij B. en W. in de gedachten komen als er naar gevraagd wordt en dan duurt het weer tot een volgende begrooting komt. Spr. drong voorts aan op spoe dige verbetering van de Langestraat, welke in slechten toestand verkeert. Hij wilde nog niet eens spreken van de trot toirs en zoo. De v o o r z. zeide, dat men daarmede nog niet gereed was kunnen komen, maar dat een memoriepost in de begrooting staat. Ook vroeg de heer Van de Wae ter naar de rekening van den lijkwagen, die hij niet bij het onderzoek der ge meenterekening had aangetroffen. Deze zal te gelegener tijd worden overgelegd, zeide de v o o r z. Op de vraag van den heer Van de Waeter of nog gerekend wordt op plaatsing van een urinoir in het straatje tegenover de R. K. kerk, zei de v o o r z. dat geschreven was aan het kerkbestuur om vergunning tot plaatsing achter een aan dat bestuur behoorend terrein, maar er was nog geen antwoord. De heer Van de Waeter vond, dat te gemakkelijk bonnen aan behoefti- gen worden verstrekt, deze post was het vorige jaar nog al overschreden, waarop de v o o r z. zeide daar 'erg voorzichtig mede te zijn. Maar bedrog is soms niet te voorkomen en dan wilde hij nog lie ver iets te veel gegeven hebben, al is er soms bedrog, dan dat iemand zou wor den overgeslagen, die het werkelijk noo dig heeft. De begrooting werd daarop vastge steld met alle stemmen voor, op een be drag van 117.765 met 3214 voor on voorzien. De kapitaaldienst op 18.198. Vicks VapoRub ingrediënten verwerkt in de smakelijke (Ingez. Med.j Voor de Vereeniging voor Volkenbond en Vrede heeft Zaterdagmiddag in de Sociëteit ,,De Vergenoeging" te Middel burg, mevr. C. A. Kluyver een infor- matorische voordracht gehouden over 't ItaliaanschAbessijnsche conflict en de sancties van den Volkenbond. Na een welkomstwoord van den voor zitter der afd. Middelburg wees de spreekster allereerst op de groote be- teekenis van artikel 16 van het Volken bondsverdrag. Een art. van buitenge woon belang, dat sinds het bestaan van den Volkenbond nog nooit was toege past. Het zegt, dat, indien een lid van den Volkenbond overgaat tot een on- uitgelokten aanval, dit land dan be schouwd zal worden een oorlogsdaad te hebben begaan tegenover alle andere landen. Alle leden van den Volkenbond verplichten .zich de betrekkingen op handels-, economisch- en financieel ge bied met het aanvallende land te ver breken en ook toe te zien dat andere landen, niet-leden, hieraan deel zullen nemen. Van 1920 af, aldus spr., zijn er voor de toepassing van dit artikel twee stroo mingen geweest: landen die dit artikel zoo streng mogelijk en andere die het zoo soepel mogelijk wilden toepassen. In 1921 werd het artikel eenigszins ver zacht. Spr. ging vervolgens na hoe aanvanke lijk in de redevoeringen in de Volken bondsvergadering in Sept. en ook, na 't uitbreken van het conflict, in den Vol kenbondsraad, (college dat den Volken bond bestuurt) een aarzeling was op te merken om art. 16 toe te passen. Voor namelijk tengevolge van het geweldige en vreeselijke nadeel dat er uit voort vloeit. Merkwaardig noemde spr. het, dat het hier niet moeilijk viel te definieeren wie de aanvaller was, nl. Italië. Daardoor was de drang om te erkennen dat men moest meedoen aan sancties tegen dat land grooter dan men zich ooit had kun nen indenken. In de praktijk is alles an ders geloopen dan men in theorie had gedacht. De Volkenbondsvergadering stelde 'n werkcomité „de coördinatie-commissie" in, waaruit de beroemde „commissie van achttien" werd benoemd. Spr. wees er op met welke groote moeilijkheden deze commissie van 18 had rekening te hou den, voordat haar plannen waren uitge werkt en voorstellen dienaangaande naar de regeeringen konden worden ge zonden. De commissie had en heeft re kening te houden met de staten die als niet-Volkenbondslid niet aan de sanc ties deelnemen. Wat voor het maken van plannen van 't allergrootste belang is, als men rekent dat niet-leden zijn o.a. Ver. Staten, Japan, Duitschland, Brazi lië, Egypte. Verder zijn er de deserteur- staten Oostenrijk, Hongarije, Albanië. Daarbij komt nog dat van beteekenis is waar de oorlog zich afspeelt, wat Italië noodig heeft, welke grondstoffen het land bezit etc., waarbij allerlei artikelen naar voren komen, waaraan men niet ge dacht zou hebben (lastdieren, kamee- len). De sanctiemaatregelen moeten niet alleen gericht zijn tegen Italië, maar ook tegen zijn koloniale gebieden. Ieder vond natuurlijk dat het eerste punt zou moeten zijn een verbod van uitvoer van wapenen, naar Italië (leve ring aan Abessynië bleef toegestaan). Thans is dit besluit bijna algemeen over de geheele wereld. In Zwitserland en Amerika geldt nog een tweezijdig wa penuitvoerverbod. Deze sanctie alleen zou echter onvol doende zijn. Twee stroomingen kwamen naar voren, een voor verbod van den invoer uit Italië (vooral Engeland). De financieele toestand in Italië zou dan in de war geraken. Ten tweede een ver bod van uitvoer naar Italië van pro ducten die het land noodig heeft. In bei de richtingen heeft men besluiten geno men. Over alle kleinigheden en bezwaren is men te Genève heengestapt en men is gekomen tot een verbod van alle arti kelen uit Italië. Daarna volgde het ver bod van financieele relaties met Italië. Met den uitvoer naar Itailë stond 't geheel anders. Het had geen zin den ge- heelen uitvoer ineens te verbieden. Zoo b.v. voor petroleum. De invoer van petroleum uit de Ver. Staten in Italië, bedroeg H van den geheelen in voer in dit land. Een verbod voor olie zou dus weinig effect hebben, zoolang men niet wist hoe Amerika hier tegen over stond. Daarom zijn allereerst die producten gezocht, welker uitvoer de le den van den Volkenbond in handen had den (b.v, rubber, aluminium). Door dit complex van maatregelen breidden de sancties vanzelf uit. Het verbod van financieele relaties bv. zet te de clearing stop. Ook werd de om vang van de sancties nog versterkt door de Italiiansche tegen-sancties. Spr. schetste wat er al zoo komt kij ken voordat de sancties in werking tre den. In ons land bv. was een geheet nieuwe wet noodig (sanctiewet), dan ko men de uitvoeringsmaatregelen, de in structies aan de douanebeambten etc. Verder moet gelet worden dat geen lekken ontstaan door de landen, die niet meedoen aan de sancties. Verheu gend noemde spr. het, dat die landen verklaarden, van de verbodsbepalingen niet te zullen profiteeren. Bovendien is er te Genève een comité yan controle ingesteld. Het geheele sanctiestelsel werkt, al dus spr. op voorbeeldige wijze, wat men vroeger nooit gedacht zou hebben. In hoeverre zullen de sancties nu ef fectief werken? Spr. wees er op, dat de reactie in Italië wel bewijst, dat de sancties niet van papier zijn, maar wer kelijk wat bereiken. Zelfs is het gehee le probleem van de sancties in het cen trum van den oorlog komen te staan. Dat bewijst wel dat de sancties effect sorteeren. Spr. behandelde vervolgens de vraag hoe men tegenover de sancties moet staan. Spr. wees er op, dat de gemid delde Nederlander toch altijd veel voor- Italië heeft gevoeld. Een Nederlander betreurt de sancties, omdat hij van huis uit voor vrij handelsverkeer is. Boven dien brengen ze ook altijd 'n zeker ge vaar mee. Daarom zullen allen dank baar zijn voor den dag waarop de sanc ties een einde zullen némen, en een regeling tot stand komt, onder auspi ciën van den Volkenbond Jjevredigend voor alle partijen. j Mén vraagt zich wel eens af, aldus spr., waarom bij het Chineesch-Japan- sche conflict geen, en bij he* huM; conflict wel sancties zijn genomen. Spr. geloofde niet dat dit geschiedde uit overwegingen van anti-fascisme of eigen belang, maar dat het gevoel over- heerschte, dat het een rechtsplicht was in zoo'n duidelijk geval als thans op te treden. Daarom „zoo besloot spr., kan men niet anders dan verheugd zijn, dat de Volkenbondsgedichte sterker naar voren komt dan vroeger. Naar aanleiding van vragen, na af loop van de voordracht door eenige personen gedaan, zeide spr. nog, dat niet sneller ingegrepen is, omdat voor alles gezocht werd naar de mogelijkheid van overleg. Dit gebeurt nog. Verder geloofde spr. dat men terugschrikt voor al te scherpe maatregelen, omdat deze nog meer ellende kunnen brengen, dan de gelocaliseerde oorlog. -En wat zul len de-buiten den Bond staande leden dan doen? Ook kwam nog naar voren d,it overbevolking in Italië maar een fictie is. Het vinden van een afzetge bied voor zijn producten is meer de aanleiding. Tenslotte heeft de voorz. de spreek ster dank gebracht voor haar mooie en leerzame voordracht. brengt gezelligheid in huis, is van hoogste kwaliteit, belastingvrij en ongelooflijk goedkoopl XTjPT Verkj1|gb««j in onze lOOÜllalen In Nederland f V MM w Contante betaling geen verelachtel (Ingez. Med.) Aid. Veere der Z. L. M. Vrijdagavond hield de Veersche af- deeling van de Z. L, M. de Landbouw- vereeniging .Samenwerking", haar alge meene jaarvergadering. Naar aanleiding van een desbetreffend schrijven van de Onderlinge Slachtvee verzekering „Kring Walcheren" werd besloten het bestuur dier vereeniging attent te maken op de noodzakelijkheid van een reglementswijziging in casu het merken van koeien alvorens te kunnen overgaan tot de handhaving der verbods bepaling, waarover het bestuur melding maakt. Besloten werd rapporteurs te benoe men, die een tweetal gestelde punten: I. Welke zijn de ervaringen met het ge bruik van luchtbanden bij boerenwa gens en 2. Welken invloed heeft de land bouwcrisis op het aantal arbeiders en den duur dat dezen werk vinden in het landbouwbedrijf Het aftredende bestuurslid F. J. Castel werd herbenoemd, terwijl twee nieuwe leden in de vereeniging werden opgenomen. Het punt der crisismaatregelen, i.e. de verdeeling van kalveren, mestvar- kens en fokzeugen, lokte van verschil lende zijden hevig protest uit. Men was de meening toegedaan, dat zij, die het dichtst bij het vuur zitten, zich het best warmen, terwijl geopperd werd, dat sommigen voorgetrokken en bevoordeeld worden boven anderen. Dit protest werd weerlegd door de heeren Lampert en Gi- deonse, resp. leden der districts- en plaatselijke commissies. De voorz. zegde toe, dat, voor zoover dit in zijn vermo gen lag, hij een onderzoek naar deze ver meende misstanden zou instellen. Het woord verkrijgende, sprak bur gemeester Huinink zijn genoegen er over uit, dat de Z. L. M. het punt der werk loosheid ten plattelande in studie geno men heeft. De heer H. P. Staal dir. der arbeids beurs te Middelburg, hield een lezing over de droogmaking der Zuiderzee. De heer B. Franse te Middelburg druk te de leden op het hart toch vooral de Coöp. Eiland Walcheren te steunen door getrouwe afname harer producten en ar tikelen en anderen hiertoe aan te spo ren. Intrede en bevestiging ds. W. H. Kelder Jr. Zondagmorgen heeft ds. W. H. Kelder van Charlois voor een geheel gevulde Nieuwe Kerk te Middelburg zijn zoon, ds, W. H. Kelder Jr., gekomen van Breskens, bevestigd bij de gemeente te Middelburg, zulks naar aanleiding van den tekst Jerimia 1 vers 610- Des avonds deed ds. W. H. Kelder Jr., eveneens in een geheel bezette kerk zijn intrede naar aanleiding van Jo hannes 3 vers 30, Voor dat de dienst begon zong de gemeente den nieuwen predikant toe Gez. 215 vers 4. Na afloop der predikatie richtte ds. Kelder Jr. eenige woorden tot den Com missaris der Koningin, den burgemees ter, zijn collega's en verschillende ker kelijke colleges, i 1 Bij de Vrijdag gehouden stemming voor een gemachtigde in het kiescollege in de Ned. Herv. kerk te Rilland, Bath, werd gekozen de heer P. J. Dominicus met 71 stemmen- Op den heer A. Goeree werden 40 stemmen uitgebracht. Handelsregister. Aan de in Ned. Handelsberichten op genomen wekelijksche openbaarmakin gen i.z. „Het Handelsregister", betref fende Zeeland, ontleenen wij het volgen de: Zeeuwsche: Eilanden (Middelburtf). N ie uwe I n s c h r ij vingen: Boekhandel D. Goetheer, Vlissingen, Groenewoud 4b. Boek- en Kantoorboek handel. E.: D. Goetheer. S. Louwerse en De Priester. (B.P.) Koudekerke, N. Vlissingsche weg 71, handel ra' moder ne bouwmaterialen en de uitoefening van bouwagenturen met al hetgeen daartoe behoort. Venn.: A. de Priester, Venn.: S. Louwerse. Mullié Kunst, M. K. Garage (B.P.) Middelburg, Seisweg R 73, expl. garage en reparatieinr., handel in auto's, moto ren, haarden, kachels, radioartikelen, electrische art., benzine oliën, vetten en rijwielen. Venn.: W. C. Mullié, Venn.: A. W. Kunst. Technisch Bureau „Wijnen", Goes, Scheldestraat 111. Verkoop van eiectri- sche artikelen. E.: L. C. Wijnen. W ij z i g i n g e n. N.V. Geldersche Credietvereeniging (F Vlissingen, C-Buskenstraat 59. Bank bedrijf. Proc, verleend aan: W. L. Adri- aanse. J. J. Grijspeere, Schoenenhuizen „De Magneet" (F.), Vlissingen, Walstraat 85. Schoen- en lederhandel. Onslag verleend aan Beh.: mej. C. M. Kalle, Nieuwe Beh.: A. S. Schinkel. J. J. Grijspeere, schoenenhuizen „De Magneet" (F), Goes, Lange Kerkstraat 24. Schoen- en lederhandel. Onslag verleend aan Beh.: J. Moens. Nieuwe Beh.: P. Witte. K. H. Schippers Co., Korigene, Voorstraat 89. Rijwielhandel, winkel in huishoudelijke artikelen, ijzerwaren, ra dio en garagebedrijf. Uitgetr. Venn.: G. M. Augustijn, Ven nootschap onder firma ontbonden. Han delsnaam gew. in: K. H. Schippers E.: K. H. Schippers. Zeeuwsen Hollandsche Textiel Maat schappij, N.V. Middelburg, Hofplein, handel in textielgoederen. Statuten ge wijzigd. Opheffingen: Zilvervossenfarm „Waayenburg", Middelburg, Langeviele K 404, tokken en verhandelen van zilvervossen en pel zen. Voor het (examen staatspractijk diploma voor handel en administratie is geslaagd de heer P. van Willigen te: Vlissingen. Benoemd tot tijdelijk onderwijzer aan de Openbare Lagere School te Krui- ningen de heer P. J. Wagemakers te Dreischor. Aangesteld zijn tot korporaal de dienstplichtige soldaten J. Bakker, A. den Besten, A. v d- Berg, D. van der Graaff, J. Kruidenier. L. van Rossum en B. van der Voorden, allen leerlingen van de School voor dienstpl. onderofficier adm. en behoorende tot het 14e reg. infanterie te Bergen op Zoom. Nieuwe schouten-bij-nacht. Bij Kon. Besluit van 29 Nov. zijn met ingang van 1 Jan. a.s- bevorderd tot schout-bij-nacht de kapiteins-ter zee J. T- Fürstner en Q. Ferwerda, terwijl met ingang van denzelfden datum de titu laire rang van schout-bij-nacht is toe gekend aan de kapiteins-ter-zee J. J. Dikkers en C- baron De Vos van Steen- wijk. KORTGENE. Abonnementen en Advertentiën voor dit blad worden aangenomen door den Agent K. DE VOS TUMULT BIJ DE OPVOERING VAN „DE BEUL." Tweehonderd personen uit den Amsterdamschen Stadsschouw burg verwijderd. Bij een volksvoorstelling van „De Beul", een stuk, dit anti-fascistisch zou zijn, in den Stadsschouwburg te Amster dam, hebben Zondagmiddag ernstige ordeverstoringen plaats gehad. In het begin van de opvoering was het heel rustig in de zaal, maar het was bekend, dit een groot aantal NSB-ers op alle rangen aanwezig was. In den loop van het eerste gedeelte van de voorstelling werd door een viertal aan wezigen geprotesteerd tegen godsdien stige uitlatingen. Het viertal is door de politie onmiddellijk verwijderd. Tot aan de pauze kon de voorstelling diarop voortgang vinden. Na de pauze, te ongeveer half vier, brak plotseling een waar tumult op alle rangen los. Het was klaarblijkelijk de vooropgezette bedoeling de verdere opvoering van het stuk te be letten. Vin stinkbommen werd zelfs gebruik bemaakt. Langzaam werd echter doorgespeeld, terwijl de politie in de zaal met kracht tegen de herriemakers optrad. Wie niet goedschiks wilde heengaan, maakte kennis met den gummiknuppel. Zoo werd ongeveer een tweehonderdtal per sonen verwijderd, zoowel uit loges en de parterre als uit de hooger gelegen r,ingen. Het stuk is tot het eind toe ge speeld. Bij het verlaten van den schouwburg werden vaderlandsche liederen aange heven, Op het Leidscheplein had zich na de voorstelling een groote menigte verza meld. Het had de aandacht getrokken, dat er het een en inder in den schouw burg was gebeurd. Toen aan het bevel van de politie tot. doorloopen niet. aan stonds werd voldaan, kwamen de wa penstokken voor den dig en werd eenige malen een charge uitgevoerd, waarbij flinke klappen vielen- Langzamerhand keerde ook op de straat de rust weer. EEN NIEUWE AUTOMOBILISTEN ZIEKTE. De B.B.N. bericht: De Engelsche arts H. Devine maakt melding van verscheidene gevallen van krampachtige aandoeningen in het rechterbeen bij automobilisten. Hij noemt dit verschijnsel „accellerator neurose". Evenals lieden, die veel schrijven, schrijfkamp krijgen, kan het rechter been van den automobilist, waarmede hij de gaspedaal bedient, tengevolge van te veel inspanning plotseling door kramp overvallen worden. Bij alle pa tiënten, die deze arts kon nagaan, be trof het rijders, die buitengewoon lang en regelmatig achter het stuur zaten, zooals b.v. bestuurders van taxi's en autobussen, particulieren chauffeurs en reizigers. Dr. Devine vreest, dat de „automo bielvoet" vaker zal optreden en tot een chronisch ongemak zal voeren. Hij geeft daarom in overweging, weder meer van de handgaspedaal gebruik te maken, teneinde aan den voet gelegenheid te geven, nu en dan uit te rusten.

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 7