GOESCHE COURANT W.9dc PI 613 weer Ei mm. ZEELAND. Een ruggesieuntje. NUMMER 284. TWEE BLADEN. MAANDAG 2 DECEMBER 1935. EERSTE BLAD. 178c JAARGANG. De Bijbel op de o. 1. school? Een vraaguur volgde, waarbij ver schillende vragen alle verband houden de met den arbeid in de afdeelingen werden besproken. Buziau zorgt voor den humor Wij zorgen voor een enorme sorteering St Nicolaas-surprises tegen crisisprijzen Wie wil, mag komen Ba kker ij Van b Goes kijken e li e Telefoon 114 Hoog- en Laagwater te VHssinjSe* December. MIDDELBURG. Dr. Mengelberg naar Middelburg rovmct Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. 8Ij contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. GSCHE COURANT Uitgeefster Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon Redactie 269, Administratie 139 Postrekeni ng no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bjj het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 1 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriel „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. me! „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct- extra Bewijsnummers 5 cent DE KONINGIN ZAL DE ROODE KRUIS-EXPEDITIE ONTVANGEN. Naar de Crt. verneemt zullen de leden van de Roode Kruis-expeditie naar Abessynië, morgenochtend om 11 uur door H.M. de Koningin te 's Gravenhage in een bijzondere audiëntie worden ont vangen. Des middags vindt aan de Loydkade te Rotterdam het afscheid plaats, waar bij ook H.K.H. Prinses Juliana tegen woordig zal zijn om een afscheidswoord tot de kleine groep, die naar Abessynië vertrekt, te richten. BEGROOTING VAN HET VERKEERS- FONDS. De toestand bij de Spoorwegen. Verbetering van tertiaire we gen. In zijn memorie van antwoord aan de Tweede Kamer over de Verkeersfonds- begrooting zegt de minister van water staat dat, om te komen tot een belang rijke vermindering van exploitatie-uitgia- ven der spoorwegen, een commissie de ze op korten termijn moet voorbereiden. De kosten van onderzoek naar de ge breken van de Dieseltreinen enz. komen alle ten laste van den leverancier. Af gezien van de storingen heeft het Die- selbedrijf wel voldaan, aldus de minister, en waarschijnlijk zal de Dieseldienst bin nenkort weer in normalen omvang kun nen worden uitgebreid. De vervanging van onbewaakte over wegen door viaducten is zeer kostbaar, zoodat daartoe niet dan bij uitzondering kan worden besloten. Verdere tariefsverlaging en invoering van retourbiljetten met langeren gel digheidsduur zijn bij de Spoorwegen in overweging zegt de minister. Voorloopig zal de spoorweg over den afsluitdijk niet worden aangelegd. Voorts zal een proef worden g'enomen met beveiliging van onbewaak te overwegen. Ook de minister betreurt, dat voort gaande loonsverlagingen, mede als on vermijdelijk gevolg van de bij voortdu ring slechte bedrijfsuitkomsten der Ned. Spoorwegen moesten worden toegepast. Al kan de maatregel tot ontslag uit den dienst met pensioen op 55-jarigen leeftijd van het daarvoor in aanmerking komend personeel stellig niet zonder be zwaar worden geacht, bij het bestaande overcompleet aan personeel schijnt het een der minst bezwaarlijke middelen om de personeelsbezetting met de gewijzig de toestanden in overeenstemming te brengen. De minister is gaarne bereid een re geling te bevorderen, krachtens welke voor verbetering van de daarvoor in aan merking komende tertiaire wegen steun uit het Verkeersfonds zal worden ver leend. Een ontwerp werd reeds eenigen tijd geleden toegezonden aan de provinciale besturen, die met uitzondering van één daaromtrent hun meening kenbaar maakten Zoodra dit laatste bericht zal zijn ingekomen, hoopt de minister deze aangelegenheid met spoed verder ter ter hand te nemen. In Zeeland. Verbetering van de bestaande aanleg plaatsen te Hansweert en te Walsoor den bleek op grond van technische en nautische bezwaren zeer ongewenscht. In verband daarmede had het maken van kostenramingen geen nut. De poging om de drie tramwegen in Zeeuwsch-VJaanderen samen te brengen is voorshands mislukt door den onwil van een hunner, welke daarom niet meer vooi steun uit 's Rijks kas in welken vorm ook m aanmerking komt. Zaterdagmiddag hield het district „Zeeland" van de Mij. tot Nut van 't Algemeen onder voorzitterschap van den heer A. v. d. Have te Kapelle een algemeene vergadering in het hotel „Centraal" te Goes. Bij de opening van de vergadering wijdde de voorz, eenige woorden van waardeering aan de nagedachtenis van wijlen mevr. Van KlinkenbergDed- des, voorzitster van het Nutsdeparte- ment Yerseke, Behalve een groot aantal aanwezigen uit onderwijskringen, waren mede te genwoordig het dagelijksch bestuur van de gemeenten Goe6 en Yerseke en de Bij de St. Nicolaasprijsvraag. Men beklaagt zich: onze prijsvraag met de letters is zoo moeilijk! Tja, men moet er wat voor over heb ben, en het is toch ook een genot, die vele welverzorgde St. Nicolaas-etalages te bekijken! Maar vooruit dan, hier een klein rug- gesteuntje. Wij hebben reeds doen weten, dat de zin, dien men uit onze letters moet ma ken, uit v ij f woorden bestaat. Wij deelen thans, bij wijze van rugge- steuntje, bovendien nog mede, dat deze zin voor Middelburg uit 34 en voor Goes uit 27 letters bestaat. Het aantal uitroepteekens moet men zelf vaststellen; wie 't niet precies ge teld heeft, kan toch nog voor den troost prijs mee in aanmerking komen! Oplossingen met vermelding van naam en adres moeten uiterlijk Dinsdag 3 De cember vóór 12 uur in ons bezit zijn. DE DIRECTIE. Wilt U s.v.p. „Prijsvraag" op de en veloppe zetten? Dank U. hr. B. J. A. Stoopman, inspecteur van het lager onderwijs. De Voorz. wilde even mede deelen aan de niet-leden, in welk mi lieu zij zich bevonden en las voor art. 1 en 2 der Wet. Het doel der maat schappij is: naar de beginselen van den christelijken godsdienst, algemeen volks geluk te bevorderen. Te dien einde tracht zij mede te werken tot verbete ring van den v'erstandelijken, zedelij ken en maatschappelijken toestands des volks, bepaaldelijk door invloed te oe fenen op de opvoeding en het onder wijs, de veredeling van volksbegrippen en de verheffing zoowel van het arbeids vermogen als van den levensstandaard De Maatschappij streeft naar de berei king van haar doel, onafhankelijk van eenig kerkelijk of staatkundige partij. Daarna gaf spr. het woord aan den hr G. van Veen, adj. directeur van het Nutsseminarium aan de Universiteit te Amsterdam. In een zeer doorwrochte rede, die met groote aandacht gevolgd werd, behandelde spr. „De Bijbei op de openbare school." Spr. zeide o.a. Wij leven in een zeer gevoelige periode. De achteruitgang van het leerlingenaan tal der openbare school eendeels en de cultuurcrisis anderdeels zijn oorzaak, dat ook zij, die niet leven in een gods dienstige sfeer., zich de vraag stellen, of dit wellicht iets te maken heeft met den Bijbel. Men gevoelt, dat de ethiek bewust of onbewust op den Bijbel ge fundeerd, ook in ons land in gevaar zou kunnen komen, doordat een essentieel onnederlandsche gdachte zich baan breekt. Het is voor spr. een groote openbaring geweest, hoe men in aller lei kringen ook in communistische, be langstelling toont in het vraagstuk of de Bijbel weer dient behandeld te worden op de openbare school. Met het vertalen van den Bijbel kwam de noodzakelijkheid van volkson derwijs. De Hervorming spoorde het volk aan zelf de bronnen van het gods dienstig leven te raadplegen. De invloed hiervan kan men nog onderkennen in talrijke spreekwoorden en uitdrukkin gen in onze taal, ,aan den Bijbel ont leend. Wie den Bijbel niet kent, kent zijn taal niet. In de periode van gewel dige inzinking werd aan afgedankte koetsiers e.d. het onderwijs toever trouwd. De Fransche revolutie wilde zich op het goede, ware en schoone werpen, doch ontmoette ïn den loop der tijden de reactie van de orthodoxe kleine luiden, die het zondige in den mensch als onontkoombare werkelijk heid stelden en tanderdeels het positi visme het leven uit de feiten, het cri- tisch bekijken. Na 1848 ontstond de wijs heid van stichting der bijzondere scho len. In de kringen, waar men zijn kin deren stuurde naar de openbare school was groote belangstelling voor bijbel critiek en de vondsten der wetenschap, zoodat men bv. de schoonheid van het scheppingsverhaal niet meer zag, door de aandacht, die men schonk aan de vondsten der wetenschap ten aanzien van den ouderdom v,an de aarde. Thans heerscht er een geweldig anal phabetisme ten opzichte van den Bij bel. In Amsterdam is gebleken op eeli Alleen wie stevig staat, kan ande ren steunen. openbare school, dat 28 van de 30 leer lingen der hoogste klas nog nooit ge hoord hadden van geboorte, leven en sterven van Christus. Voor dezen zijn de geniale scheppin gen der grootmeesters van de kunst gesloten boeken. Wat zeggen hem Rem brandt, Bach's „Mattheuspassion", Von dels drama's? Het Nederlandsche volk wil en ykan niet zonder Bijbel. Spr. ging na hoe op sommige scholen voor penbaar onderwijs in de richting van Bijbelsch onderwijs wordt gewerkt. Bij het taalonderwijs -wordt op bepaalde uitdrukkingen dieper ingegaan. Spr. wilde echter verder gaan en de Bijbel- sche verhalen in logisch verband behan delen. Hier ligt een taak van den ernstigen onderwijzer, die de kinderen steeds on der zijn hoede heeft en een zekere sfeer weet te scheppen en dit voor heeft op den predikant die slechts een uur per week in contact staat met de kinderen. De onderwijzer geve de bij belverhalen zonder commentaar. Com mentaar ligt op den weg der predikan ten, indien de kinderen cathechisatie krijgen. Spr. was overtuigd, dat de openbare onderwijzer, indeien hij ge steld wordt voor deze taak, haar naar behooren zal vervullen Na afloop van de voordracht voerden nog het woord die burgemeester van Goes, die met buitengewoon genoegen de uitnoodiging had aangenomen, en 'n drietal hoofden van scholen, die met spr. van gedachten wisselden. WEEKEND PROVINCIALE COMMISSIE N. J. C. V. De Provinciale Commissie van het Ned. Jongelingen Verbond in Zeeland, orga niseerde Zaterdag een weekend te Goes voor Bestuurders en Jongensleiders, De ontvangst der deelnemers had Za terdagmiddag plaats in „De Prins van Oranje" en is gevolgd door een brood maaltijd in het gebouw der C. J. V. „Het Mosterdzaad". De leden van deze C. J. V. hadden voor een keurige tafel versiering met bloemen en kaarsen ge zorgd. Aan den maaltijd zijn vele goe de woorden gesproken tot den heer C. Tabak, algemeen secretaris van het N. J. V., die op 1 November zijn 25-jarig jubileum herdacht als secretaris. In deze woorden kwam tot uiting de dank der Zeeuwen voor hetgeen de heer Tabak deed om in Zeeland het vereenigings- werk op hooger plan te brengen. Als gedachtenis bood men hem de boekwer ken „Crisis" en „In de schaduw van morgen" aan. Uit het woord van dank van den heer Tabak bleek duidelijk dat hij zeer ge voelig was èn voor de gesproken woor den èn voor het geschenk. In Zeeland is hij zijn werk begonnen en aan deze provincie heeft hij dan ook de voor keur gegeven. Des avonds opende de voorz. der Prov. Commissie, ds. J. J. Homburg, in de Prins van Oranje het weekend. De heer Tabak sprak over „De tucht in onze vereeniging" en noemde dit een teer en actueel onderwerp, doch was blij het te mogen bespreken in de zen tijd, nu er een herleving van de tucht in ons volksleven is waar te ne men. Hij bepaalde zijn gehoor in de eer ste plaats bij het begrip: Wat is tucht, om daarna te komen tot de vraag, hoe deze tucht tot te passen in de vereeni ging. Na een geanimeerde bespreking, hield de heer H. C. Musch de dagsluiting. Zondagmiddag sprak de heer J. L. Ha melink uit Terneuzen over „de Kunst van voordagen" waarbij hij behandel de het wezen en de beoefening van de voordrachtkunst en het materiaal dat men daarbij gebruiken moet. Spr. gaf verschillende wenken en besloot zijn boeiende rede met het gedicht „Blijd schap" van Guido Gezelle. De Voorzitter hoopte dat alle Ring- besturen den heer Hamelink dezen win ter zouden vragen hetzelfde onderwerp nogmaals op een Ringvergadering te bespreken. In de avondsamenkomst sprak de heer Tabak over „Teleurstellingen en zege ningen in ons werk", waarbij hij de te leurstellingen, die ieder ondervindt in zijn werk als bestuurder of leider tee- kende, om daarna te spreken over de (Ingez. Med.j krachtigen oproep deed om trouw te blijven en mede te werken opdat de arbeid voortgang zou hebben. De voorzitter bracht dank aan allen, die medegewerkt hebben om het week end te doen slagen, waarna met dank zegging en zingen v,an Gezang 96 werd besloten. Het ligt in het voornemen van de Prov. Commissie in de eerste helft van Maart 1936 wederom zulkeen weekend te hou den. CHR. LANDARBEIDERS OP ZUID-BEVELAND. Protest tegen Departementaal onrecht. Gevoerde loonac- tie. De loonbijslag. Zaterdagmiddag vergaderden te Goes onder voorzitterschap van den heer P. Luikenaar te Wolphaartsdijk de iifge- vaardigden van 21 der 23 afdeelingen van den Ned. Chr. Landarbeidersbond op Zuid-Beveland, Nadat eenige huishoudelijke zaken waren afgehandeld kwam in bespreking de beslissing genomen door het depar tement van soc. zaken betreffende de rangschikking van enkele gemeenten voor wat de kasuitkeering betreft. De hoofdbestuurder de heer A. Vingerling, gaf hierover inlichtingen. Niettegen staande in de gemeenten Ellewoutsdijk, Kloetinge, Nisse, Oudelande, Rilland en Waarde het loon contractueel 12 per week is geworden en de 400 georgani seerde landarbeiders in die gemeenten dus wettelijk en reglementair recht heb ben om in klasse B geplaatst te worden, is dit door het departement geweigerd, hoewel verzoeken hiertoe door de hoofdbesturen herhaaldelijk zijn gedaan. Als motief werd opgegeven dat dan ongelijkheid zou ontstaan in verhouding tot andere gemeenten, maar reeds nu zijn 7 a 8 gemeenten in klasse B ge rangschikt. De vergadering was van oordeel dat hier onrecht is geschied, wat zeker gevaarlijk is in een tijd dat de regeering zooveel mogelijk moet worden gesteund. Men over deze depar tementale beslissing ontstemd en voor al over de uitlating van den regeerxngs- controleur: „We trekken ons van con tracten niets aan". De vergadering stel de zich op het standpunt dat art. 21 van het werkloozenkasreglement dient te worden nageleefd. Bereffende de loonactie werd mede gedeeld dat vorig jaar in 7 plaatsen 'n contact met een grootere of kleinere groep werkgevers bestond. Dit jaar was men vóór de invoering der verplichte arbitrage zoover, dat in 9 gemeenten met alle werkgevers, in 6 met 'n groote groep was gecontracteerd, terwijl in 2 gemeenten door sommigen het contract van een naburige gemeente werd ge volgd. Dit alles was dus vrijwillig tot stand gekomen. Toen is de verplichte arbitrage gekomen voor die gemeenten waar slechts een groep had geteekend en voor de 10 'dorpen waar nog geen contract was. Dit alles heeft veel moei te gekost, maar de actie die is gevoerd om dit te beletten is mislukt. Door de verplichte arbitrage, dié Inoodig was' voor de plm. 30 pet. der werkgevers, die meerendeels afwijkende loonen be taalden, is nu op zoo goed als alle ge meenten een contractueel loon. Mocht vrijwillig de zaak met April weer niet voor elkaar komen, dan zullen, naar is toegezegd, met 1 Mei bindende be palingen worden opgelegd., zoodat de kwestie weer niet den geheelen zomer blijft hangen. De aanwezigen werden opgewekt nauwlettend toe te zien op de naleving van het contract. De heer Vingerling sprak daarna over de regeling bereffende den loon bijslag, waaraan volgens hem een sym pathieke gedachte ten grondslag ligt. Als deze royaal wordt uitgevoerd, zal de regeling zeker een gunstige uit werking hebben. Ih Groningen werkt ze aardig goed, in Zeeland doen echter slechts vijf gemeenten mee. Men geeft Middelburg, 2-XI-'35. Zaterdag en Zon dag hoogste lucht temperatuur 8.7 °C (47 °F); laagste 4.9 °C (41 °F). Heden 9 h: 6.8 °C; 12 h: 7 °C. 23^ mm regen. Hoogste barometerstand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal 756 mm; laag ste 738 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 763.1 mm te La Coruna; laagste 716.0 mm te Sku- desnaes. Verwachting tot morgenavond; Matige tot krachtige, tijdelijk storm achtige wind uit Westelijke richtingen, zwaar bewolkt tot betrokken met tijde lijke opklaringen, regen- en hagelbuien, weinig verandering in temperatuur. Zon op: 7 h 49; onder: 15 h 49. Licht op: 16 h 19. Maan op: 24 h 04; onder: 23 h 06. E.K.: 3 December. zegeningen in dit werk en daarbij een de schuld aan te hooge loonnormen, Hoogwater. Ma. 2 Di. 3 Wo. 4 5.05 17.40 6.02 18.47 7.06 19.55 Laagwatei 11.49 23.56 12.42 0.57 13.50 Hoog- e?! !.e»s?water te Weaie!din<K Ma. Di. Wo. 2 3 4 December. Hoogwater. 6.55 19.23 7.49 20.25 8.49 21.30 Laagwater 0.15 12.46 1.05 13.39 2.06 14.44 WAS-en WfllNGMACHINES (Ing. Med.'f maar deze zijn vastgesteld in overleg met de besturen der landbouworgani saties. In Groningen wil men aan de regeering vragen wat sommige boeren tekort komen aan de loonnormen van hun steun te korten. In Zeeland komen echter vele boeren niet aan deze nor men toe! Waar echter in de toekomst de be- drijfsraden zich ook met de bestrijding der werkloosheid zullen hebben bezig te houden, komt de kwestie van den loonbijslag in een of anderen vorm wel terug. De A.V.R.O. heeft in voorbereiding 'n bezoek van dr. W. Mengelberg met het Concertgebouw-orkest aan verschillen de plaatsen in Nederland. Naar wij vernemen worden pogingen aangewend om ook Middelburg in de te bezoeken steden een plaatsje te verze keren en de groote dirigent ook naar hier te doen komen. Wij hopen van ganscher harte, dat de ze poging zal slagen. JEUGDIGE INBREKERS. Gistermiddag deed het hoofd van de openbare school A aan de Verwerij- straat aangifte van inbraak in die school. Een direct door de politie in gesteld onderzoek Jeidde tot de aan houding der daders de 13-jarige jongens P. S., S. A. W. en Th. W. v. P., allen wonende te Middelburg. Door een kapotte ruit zijn de jongens aan de zijde van het plein ,ian de Ver- werijstraat binnen geklommen en heb ben in de school ontvreemd een kistje met geld, doosjes met pennen, penhou ders, flesch Gluton, tubetjes verf, pot- looden, enz. Al de gestolen voorwerpen zijn in be slag genomen en tegen de jeugdige die ven is proces-verbaal opgemaakt. UIT 'N DANSLOKAAL VERWIJDERD. Bij de controle op de voorschriften voor openbare dansgelegenheden trof de politie gisteravond een meisje bene den 18 jaar aan. Ofschoon zij er groot

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 1