mm POKQN SPORT. BUITENLAND. KUIST El WETENSCHAP. RECHTSZAKEN. Laval zou Mussolini hebben gewaarschuwd. BEURSTNERMOMETER van Zaterdag. BEURS- EN WISSELKOERSEN. C Krooncachets) ZEEUWSCH-VLAANDEREN O.D. Op 12 Dec, zal over een petroleum-embargo beslist worden. Weinig nieuws van de fronten. BALKAN. ol AMSTERDAM, 30 Nov. mBssx^m&mmr Het eerste getal is de vorige notee ring, daarop volgt de officieele notee ring van heden- Ned. 31 1000-4 97%—97% Ned. 33 100-4 97%—97 Ned. 34 1000-4 97%—97% Certificaten-3 85%86% O. Indië 34 1000-4 96%—96% Denemarken Oblig. 1926-5 81%81% Duitschl. 100-7 19%—19% Engeland 1960-90 4 71%—71% Zwitserl. Staatssp. 1927-4% 8888 Amsterdam 1933-5 98%99 Amsterdam 1934-4% 97%97% 's-Gravenhage 1929-4% 100 Roterdam 1926-1930-4% 94%—94% Berlijn 1925-%17% Zeeuws. Hyp. B-5 93%- Zeeuws. Hyp. B.4% 9291% Cities Service Cy. P. 1958 5 37%37% A Amsterd. Bank 109%— C Rott. Bankver. 103%— A Twentsche Bank 85%— A Pref. Gruyter Zn. A 109% -103% -85% 112%—112% A Pref. Jurgens A 98%99 A Ned. Gist- en Spiritusf. 393393 A De Schefde N.B. 23%—23% A Ver. Papf. v. Gelder 49%48. C Am- Car Foundry 17%17%. C Am. Smelt Ref. 35%34% C Farbenind. I.G.'31% C Stand. Brands 9%9 C North Am. Cy. 15%15 A Born. Sum. H.M. 142%—142 A Linde Teves en Stokv. 74%72 A Ned. Wol Mij. 83%—83 A Singkep Tin M. 9391 A .T. C. Jaoan Ln. 36%35 A Rotterd. Lloyd 39%38% A S. M. Nederland 38%38 A Amsf. Thee C.M. 42%41% A Houth. Alberts 21%—21% Ons werk is bekroond. Krooncachets beantwoorden geheel aan het ideaal dat wij ons hadden gesteld: een snel werkend, pijnstillend geneesmid del bijHoofdpijn, Kiespijn, Griep Influenza, Gevatte koude, Maan- delijksche pijnen, Rheumatische pijnen. per stuk 5 cent koker! 2 st. 50 ct Wal Mijnhard! maakt is goed (lngez Med.j werd weder voor een jaar aangesteld de heer H. Hendrikse. Gekozen werden tot bestuursleden de heeren W. Huibregtse Jz., A. Gabriël- se Sz„ J. Simonse Lz., J. Huibregtse en J, de Pagter Wz. Besloten werd nieuwe leden de gele genheid te geven tot toetreding van 1 Januari a.s. tot 1 April, Zij, die zich voor het eerst één of meer geiten aan» schaffen, kunnen op aanvraag dadelijk als lid toegelaten worden. Bij de rond vraag opperde één der aanwezigen de wenschelijkheid, dat de leden ook on derling verzekerd waren tegen ongeluk ken met hun geiten. Na breedvoerige bespreking werd besloten, dat het be stuur daarover inlichtingen zal inwin nen bij het hoofdbestuur. Door een auto aangereden. TERNEUZEN. Donderdag, toen dr. Van Breda Vriesman met zijn auto op den Kanaalweg reed- in de richting Ter Neuzen, bevond zich op den weg een voetganger die zich erg onzeker van zich zelf gevoelde. De bestuurder van de auto kwam daardoor in moeilijkheden met 't uitwijken, doch trachtte toch, met ge vaar zelf in het kanaal te rijden, zoo ver naar rechts uit te halen, dat de voet ganger werd misgereden- Dit mocht evenwel niet meer gelukken, zoodat een aanrijding het gevolg was. De aangere- dene, die een vleeschwonde had opge- Toopen, werd door dr. Van Breda Vries man dadelijk medegenomen naar het Ziekenhuis, alwaar de wonde werd ge bonden, Nader bleek, dat de getroffene, een zekere M. uit Hoek, te Sluiskil een bruiloft had medegevierd, tengevolge waarvan M. zijn noodige standvastigheid en geheugen had verloren; want onder weg had hij zijn ffiets onbeheerd achter gelaten en was verder te voet huis waarts getrokken. Een eerder langs den weg rijdende autobestuurder had den man ook reeds in erg onvaste houding zien rondschar relen. Uitgezonderd de vleeschwond is de aanrijding goed afgeloopen. Lezing K. J. Lotsy te Oostburg. In het Beursgebouw te Oostburg heeft de heer K. J. Lotsy gisteravond voor een groot aantal belangstellenden een lezing gehouden, teneinde meer bekendheid te geven aan het voetbalspel in 't alge meen en aan de wijze van werken van de K.N.V.B. en Z.V.B. in 't bijzonder, Spr, werd ingeleid door den voorzitter van den Z.V.B.den heer M. Oele. De heer Lotsy verielde van vele voorvallen uit zijn voetballoopbaan en uit dat van vele bekende voetballers. In 't tweede ge deelte van zijn voordracht lichtte de heer Lotsy aan de hand van lichtbeelden, toe hoe goed en hoe slecht spel gespeeld wordt. De voorz. van de V.V. Oostburg, de heer v. d. Werff, dankte den inleider voor zijn interessante rede, die bij de aanwezigen zeer in den smaak viel. Lezing Vening Meinesz. In een deel onzer oplaag is tengevolge van een correctiefout in kolom 4 on deraan blijven staan: „taai-vloeibaar gedaant e-substratum" staat daar; het moet zijn „gesteent e-substra tum". In hooger beroep. De volgende personen zijn in hooger beroep gegaan: A. V., 36 jaar, landbouwer te Kapelle tegen het vonnis der Middelb. rechtbank van 15 November 1.1. waarbij hij we gens'diefstal is veroordeeld tot 25 of 10 dagen hechtenis. J. M. F., 52 jaar, slager te Breskens, tegen het vonnis van den politierechter te Middelburg waarbij hij wegens over treding van de wet in zake den accijns op het geslacht is veroordeeld tot 50 of 20 dagen hechtenis. A. T., 32 jaar klompenmaker te Hein- kenszand, tegen het vonnis der Middelb. rechtbank waarbij hij wegens diefstal is veroordeeld tot 1 maand gevangenis straf. MET: WAS-en V/&1NGMACHINES (lngez. Med.) De oorlog in Oost-Afrika. Het nieuws van de fronten is ook vandaag uiterst schaarsch. Van het Zuidelijk front worden geen bewegingen gemeld. De Italiaansche luchtmacht blijft echter actief. [Giste ren zijn er weer eenige plaatsen ten Zuiden van Daggaboer gebombardeerd, De Abessijnen houden vol, dat de scha de eergisteren de Daggaboer bij het bombardement aangericht niet zeer groot is. De stemming van de Abessijm sche troepen te Jigjiga schijnt te lijden onder het uitblijven van Italiaansche ac tie. Generaal Nassiboe zou verklaard hebben, zijn mannen nauwelijks van een uitval te kunnen tegenhouden. Omtrent de toestand aan het noorde lijk front meldt men van Italiaansche zijde, dat Ras Syoem pogingen in het werk stelt om bij Ras Kassa ten Zui den van Makallé te komen en dat het Tembien-plateau in verband hiermede vrijwel ontruimd is door de Abessijnen. Opgemerkt moet worden, dat dit vol gens Italiaansche berichten reeds lang het geval was. Zelfs kwamen er uit Ita liaansche bron een week geleden al be richten van een gelukkige hereeniging van Syoem en Kassa. De Abessijnen zijn niet minder goed op de hoogte met de situatie op het Tembienplateau, want zij melden, dat de Italianen thans het Tembienplateau ontruimd hebben.... Men verwacht in het Italiaansche hoofdkwartier, dat het nog wel een week zal duren voor de Italianen hun actie in het Noorden zullen hervatten. Het zou in de bedoeling van maarschalk Badoglio liggen, de operaties in te zet ten met lichte, niet gemechaniseerde di visies. C Baltimore Ohio 10%10 A Soutehrn RIw. 8%—8% C Union Pac. Rr. 65%—65% C Int. Nickel Cy. 24%—24 Du.tschl. '30 1000-5% 21%—22 A Koloniale Bnk. 46%44-45 A N.I. Hbk. 1000 83%—81% C Ned- H. M. 1000 128%—128%-28. A Alg. Kunstz. U. 26%26%-% A v. Berkels Pat. 48%48% C Calvé-Delft 58%—58% A C. Suiker Mpij. 105102% A Ned. Ford A.M. 245—244%. A Philips Gem. B. afg. 230%227-28 C Unilever 103%—102%-01 C Anaconda Cop. 15%15%-% C Bethlehem St. 29%—28%-% C Kennec Copper 17%16%-17 C Un. States Leather 5%5% C U. States St. C. 28%—27%-% A A.N.I.E.M.—N,B, 164%—163% A Kon. Pefr. Mpij. 211%210%-09. C Contin. Oil Cy. 16%16%. C Shell Union O.C. 8%— 8%-8%. Badoglio zou verder besloten hebben, zeer intensief actie te voeren tegen de Abessijnsche afdeelingen die zich nog achter de Italiansche linies in het Noor den bevinden en die zich, naar men mag aannemen, ook de laatste dagen tus- schen de Italiaansche linies hebben we ten te dringen Het vertrek van den negus naar Des- sié wijst er op, dat de Abessijnen bij Amba Aladji en het Asjiangi-meer een beslissenden slag willen leveren. De commissie van 18 komt 12 December bijeen. De voorzitter van de commissie van 18, de Portugees De Vasconcellos, heeft gisteren besloten, dat de commissie van 18, die reeds deze week bijeen gekomen zou zijn, op 12 Dec. a.s. haar beraadsla gingen zal hervatten. Zooals men weet is de zitting uitgesteld op verzoek van Laval. De voornaamste kwestie, die op de agenda staat is een verbod van pe- troleum-uitvoer naar Italië. Naar verluidt, heeft Laval zich bij de besprekingen, die tot de vaststelling van dezen datum hebben geleid, op het standpunt gesteld, dat hij persoonlijk aanwezig wil zijn bij de beraadslagin gen betreffende een eventueel embargo op petroleum en dat de zitting dus niet kan plaats vinden, vóór de politieke sL tuatie in Frankrijk is opgehelderd. Te Genève is men van meening, dat dit uitstel van veertien dagen de uiter ste concessie is, die de Fransche pre mier heeft kunnen verkrijgen. Aan En- gelsche zijde zou men vastbesloten zijn, op de zitting te verlangen, dat het em bargo reeds enkele dagen later van kracht zal worden. Reuter meldde 'gisteravond uit Lon den, dat daar thans' geen twijfel meer heerscht ten aanzien van de houding van Frankrijk. Laval heeft thans zeer duide lijk de zijde van Engeland gekozen. Laval heeft, naar daar in officieele kringen verluidt, den Italiaanschen ge zant niet alleen mededeelingen gedaan over de houding van Frankrijk ingeval van een gewapenden aanval op de En- gelsche vloot, doch ook verklaard dat Frankrijk wat betreft een uitvoerverbod van petroleum volkomen eensgezind was met Engeland. De Amerikaansche petroleum maatschappijen. Uit Washington wordt gemeld: Moffet, de vice-president van de Standard Oil company of California, die naar Europa vertrok, verklaarde, dat de Amerikaansche petroleum-maatschap- pijen den uitvoer van petroleum naar Italië zullen staken, indien de regeering dit vraagt. De correspondent van Reuter zegt aangaande deze verklaring, dat hieruit blijkt, dat de voornaamste petroleum- belangen zich vereenigen met de hou ding van de regeeringen en met deze samenwerken. In petroleum-kringen te Londen wordt medegedeeld, dat geen overeenkomst be staat tusschen de groote petroleum- maatschappijen inzake een embargo van petroleum naar Italië en het is evenmin waarschijnlijk, dat hierover besprekingen zullen worden gevoerd. Reuter meldt verder nog uit Londen, dat een van de meest vooraanstaande personen uit de Londensche oliekringen verklaarde, dat de Amerikaansche pe- troleummaatschappijen tot dusverre ge weigerd hebben olieverschepingen naar Italië te staken, omdat zij in dit land uit gebreide goederen bezitten, die ingeva van een stopzetten van de olietranspor ten wel geconfiskeerd konden worden. Dit was volgens hem de reden dat men graag zag, dat de regeering een embargo op petroleum instelde. Mussolini dreigt Aan een beschouwing in de N.R.C. ontleenen wij het volgende: Mussolini dreigt. Hij heeft, naar ons nu bericht wordt, vier sterk uitgeruste divisies uit Noord-Italië weggenomen. Hij laat daarmede zijn politiek tot be scherming van Oostenrijk tegen Duitsch- land los, blijkbaar omdat hij meent zijn strijdkrachten voor andere doeleinden nog noodiger te hebben. Deze doelein den kunnen van verschillenden aard zijn. Heeft hij die troepen inderdaad naar het aan Frankrijk grenzende gebied ge bracht, dan beteekent dit, dat hij de militaire afspraak met Frankrijk, die beide landen de gelegenheid gaf hun C Tide Water Ass. Oil 7%7-7 A K.N. Stoomb. Mij. 11% A Ned. Scheepv. U. 4544%-% A R.V. Amsterdam 229%''221% -233% A Java Cult. Mij. 121120-18 A N.I. Suiker U. 106105-04% A Deli Batavia 166165%-64 C Deli Mij. 1000 182-178-75% A Senembah 180%—178%-77% C Chicago Milw. 1%1% A Amst. Rubb. C. 106%—105%-05 »A Deli-Bat. Rubb. 62%64-% A Hessa Rubber 8482% A Serbadjadi S.R. 58%58% Prolongatie 33 WISSELKOERSEN. 29 Nov. 30 Nov, "'''-TfTT Londen 7.29% 7.28% Berlijn 59.42% 59.40 Parijs 9.73 9.73% Brussel 24.99 24 98% Zwitserland 47.76 47.77 Kopenhagen 32.57% 32.55 New-York 1.47% 1.47% de oplosbare KUNSTMEST >voor kamerplanten, 40 ct. p. tl tti. gratis verzorgingsaanwijzin^ [bij de Bloem- en Zaadw.nkels (lngez. Med.j grenzen tegenover elkaar te ontblooten als vervallen beschouwt. Het behelst dai tegelijk een dreigement tegen Frankrijk Naar het heet zou ook een gedeelte van deze troepen bestemd zijn om het lege in Libyïë niet slechts op den ouden, als dreigement tegen Egypte en het Suez kanaal bestemden omvang terug te bren gen, .ma.ar het zelfs boven dien ouden omvang uit nog te versterken. Het is niet waarschijnlijk, dat deze maatregelen Londen en Parijs nu nog van hun plannen met de olie zullen kunnen afhouden. Als Rome niet voor overmachtig dreigement kan wijken, dan kunnen Engeland er Frankrijk, na hetgeen er reeds is ge schied, onder moreele pressie van Ame rika, dit voor het in beteekenis verzwak kende dreigen van Italië nog te minder Er kan nu nauwelijks nog twijfel bestaan omtrent hetgeen er in den loop van de volgende weken van Genève uit teger. Italië verder ondernomen zal worden. Als Mussolini werkelijk nieuwe divi sies naar Lybyië zendt, zal er wenig mo gelijkheid meer bestaan voor recht streeksche onderhandelingen tusschen den duce en Londen. In harden maal laat ons hopen, steeds nog in onbloedi- gen vorm zal dan de ongelijke strijd moeten worden uitgevochten. Met de week zal de positie van Italië zwakker worden. Laval heet nu eindelijk duidelijk kleur te hebben bekend ten opzichte var de houding van Frankrijk, in geval En gelsche schepen in de Middellandsche Zee, te water of uit de lucht, zouden worden aangevallen. Nadat men zich te Londen op dit punt reeds zeker waande, hadden uitlatingen van Laval tegenover Italianen dat vertrouwen weer erg ge schokt. Bovendien golden Laval's heele of halve geloften enkel voor een aanval, die het gevolg was van de sancties, waartoe in October in gemeenschappe lijk overleg besloten was. Het embargc op olie, steenkool en metaal was er niet bij inbegrepen. Als Laval nu werkelijk voor de toekomst een krachtige waar schuwing tot den Italiaanschen gezani heeft gericht, dan staan wij voor een nieuwen toestand. Laval heeft voor het overige steedf minder keus: naarmate Italië zich meer afkeert van Frankrijk en zijn posities tegenover Duitschland verzwakt, en naarmate Italië meer in de klem raakt, kan hij de vriendschap van Engeland te minder missen. Wat zich nu tegen Italië richt, moet, gelijk een sneeuwbal, al rol lende groeien. De sanctie-staten worden steeds dichter naar elkaar toegedrongen en Italië zelf wordt als militaire mogend heid steeds zwakker. Het kan nu een maal niet tegen de heele wereld vechten, oneindig geïsoleerder als het is dan Duitschland in den grooten oorlog, be ginnende zonder geld en met reeds, door den oorlog' in Abessynië aangetaste voorraden. Verder met een gedeelte van zijn leger in onherbergzaam Oost- Afrika opgesloten, en zelfs zonder mo gelijkheid van toevoer van de allereerste benoodigdheden. De macht van zijn luchtvloot kan niet ver gaan, met zeer beperkte, en binnen korten tijd uitge putte voorraden benzine. Als Mussolini dit alles een reden vindt, om ieder voor- deelig vergelijk af te wijzen, en een te feller dreigende houding aan te nemen, dan schijnt dit de somberste diagnose te bevestigen. „Ernstige gebeurtenissen"? Het Italiaansche consulaat te Port Said (Egypte) heeft, daar „het ernstige gebeurtenissen voorziet", alle Italianen te Port Said aangeraden vóór 15 De cember a.s- hun deposito bij de plaatse lijke banken en bij de postspaarbank terug te nemen en het geld tegen bewijs van ontvangst te deponeeren bij het consulaat, POSTVLUCHT VAN AMERIKA NAAR DE PHILIPPIJNEN. Onafgebroken werken de luchtvaart ondernemingen aan de verwezenlijking van het ideaal: de geheele aardbol te omspannen met een web van luchtlijnen, Obl.markt Amerika OUe Tabak Suiker H.V.A. Philips Rubber Industrie Koninkl. Markt if? Unilever Schepen Weti^g gedeponeerd.) 2. 2. 2*. -nieuuls XIII Ziezoo; ze zijn er! En: ze zijn inderdaad mogen we het nu eens zélf zeggen? schitterend ge reproduceerd, De Nederlandsche Roto gravure Maatschappij komt daarvoor waarlijk alle eer toe. Bij de kunsthan dels Fe ij in Middelburg en Sturm in Goes is een exemplaar tentoongesteld; Maandag oï Dinsdag nog een in zwaardere lijst. Ook op onze bureaux en bij enkele agenten zijn ze te zien. Nu reeds vernamen wij, dat dege nen, die D.D.P, zagen, er ook verrukt over waren. En dat voor f 1,751 Een vraag bereikte ons waarop een rond antwoord past. Indien, zoo zeide men, zulk een re productie in den kunsthandel, zooals Gij stelt, ongeveer tien gulden zou kosten, en zij wordt als premie geleverd voor f 1,75beteekent dat dan niet, dat de kunsthandel een afzettersprijs bere kent? Ons antwoord is: neen, voorzeker niet! Ten eerste niet, omdat zulk een fraaie reproductie best een tientje waard is, en wanneer men voor iets betaalt, wat het waard is, dan wordt men niet af gezet. Maar vervolgens: indien wij voor onze lezers zulk een premie laten ver vaardigen, dan is het debiet wijder, de verkoopsorganisatie kan gemakkelijker op een breede basis gezet worden en, de publiciteit staat óns gratis ter be schikking (zooals de suikerbakker gra tis van z'n eigen taartjes kan eten); door deze gezamenlijke gunstige factoren is het ons mogelijk deze D. D. P.-premie voor zulk een betrekkelijk luttel be drag te leveren. Dat brengt'het premie karakter mee. Maar de redeneering dat het verschil in prijs de eventueele én dan exhorbitante winst van den kunst handel zou beteekenen is er finaal naast. Dat mag men zeggen noch den ken, want zoo is het niet. Die smet zouden wij niet gaarne op den grafi- schen kunsthandel geworpen willen zien. waarlangs passagiers en post in mini maal tijdsbestek van het eene eind der wereld naar het andere worden ge bracht. De „China Clipper" de groote vlieg- boot van de Pan American Airways, heeft heden een belangrijke schakel ge legd in de keten, die continenten en oceanen overspant; zij 'voltooide den tocht van Alameda, aan de Westkust der Vereenigde Staten over den Stillen Oceaan naar Manilla, een afstand van bijna 13,000 km en toonde daarmede de mogelijkheid aan, een luchtpost-verbin ding over dit enorme traject tot stand te brengen. Dit was het doel van de „China Clip per"; een postvlucht ondernemen, zon der veel risico, met enkele stopplaat sen onderweg, en met betrekkelijk ruim comfort voor de opvarenden. Het zal nu naar men gelooft niet lang meer du- ïen of er komt een geregelde vlieg- dienst over den Stillen Oceaan, met als eindpunt Auckland (Nieuw Zeeland). De „China Clipper", die onder bevel stond van kapitein Edwin Musick en acht koppen aan boord had, vertrok verleden week Vrijdag van het vliegveld te Alameda, onder de toejuichingen van een geweldige menigte. Ruim 20,000 menschen hadden zich op het vliegveld verzameld. Aanvankelijk lag het in de bedoeling de vlucht twee weken eer der aan te vangen, doch de stroom van poststukken, die op het laatste oogen- blik binnenkwam, bleek zoo groot, dat het tijdstip van vertrek moest worden uitgesteld. (Tel.) KONING GEORGE ONTMOET REEDS MOEILIJKHEDEN. Kondylis, de demissionnaire premier, heeft Koning George van Griekenland Donderdag meegedeeld, dat verscnei- den militaire autoriteiten hun ontslag zouden indienen, als de koning zijn plan om alle politieke gevangenen am nestie te verleenen, zou doorzetten» De weil bou| de dus! dat| bei ges| eer ont| spc Zes die Elf der voc de spr| een dar 2iel ChJ mei W. sic reil Bal cnl hol raf va| eel S'el

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 2