ZEELAND. LANDBOUW. KERKNIEUWS. ONDERWIJS. BIOSCOPEN. VIERDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CR T.) VAN ZATERDAG 30 NOVEMBER 1935. No. 283. MIDDELBURG. GOES. WALCHEREN. zyiÉl-BEWELAND. NOORD-BEVELAND. SCHQUWEN-DUIVELAND. ZEEUWSCH-VLAANDEREN O.D. DE AVRO IN ZEELAND. Nieuw bij-kaqtoor te Middel burg. Onder bovenstaand hoofd komt in de Radio bode van deze week een foto voor van het huis Lange Burg C 93, en daaronder o.a. het volgende: „Onze provincie, die het rijkste aan eilanden is, moest het tot nu toe stel len zonder AVRO-bureau. In het hart der oude én schoone stad Middelburg, is thans een bijkantoor geopend op de Lange Burg C 93, De heer K- F, Oort- gijsen beheerd ons nieuwe bijkantoor. De Commissaris der Koningin be zoekt Maandag, 9 December a.s. de ge meente Vlissingen. DE MOSSEL-AFFAIRE. Men schrijft ons uit Ierseke: De mededeelingen van minister Deckers inzake de mosselen hebben on der de betrokken kweekers alhier in niet geringe mate de lachlust opgewekt. Het is natuurlijk nie.t kwalijk te nemen dat Z. E. in de Tweede Kamer zegt, dal het best gaat met de mosselen. Wel is kwalijk te nemen dat bepaalde perso nen blijkbaar den minister dit moois heb ben ingefluisterd. Wie goede mosselen heeft kan deze inderdaad altijd wel leveren. Maar de mindere kwaliteit (pokmosselen) zijn welhaast niet verkoopbaar, terwijl zulks andere jaren wel het geval was. De Cen trale steunt juist diegenen, die geen steun noodig hebben, die anders ook hun product wel kwijt raakten. Zij, die den steun het hardst noodig hebben, blijven er echter goeddeels van verstoken. Velen kweekers wordt het door de Centrale onmogelijk gemaakt hun tweede soort van de hand te doen een funeste taktiek. De kleine kweekers laat men bijna geheel aan hun lot over. Er waren er, die hun product zelf kon den verkoopen maar dit niet mochten, zoodat ze vrijwel nog niets hebben af geleverd en daardoor broodeloos zijn geworden. De steun waaraan zij drin gend behoefte hebben komt in den zak van de g'roote kweekers, Waar blijft de ongeveer f 50,000, die de Verkoopcen trale in kas heeft aan ontvangen hef fingen? Kan daarvan nu geen steun worden uitgekeerd aan die verongelijk te kweekers die geen brood hebben? De minister beweerde ook dat er meer mosselen zijn weg gegaan dan in 1934. Dit beweren berust op de wetenschap dat dit jaar ongeveer 350,000 ton zijn geëxporteerd- Maar hoe komt men aan het juiste aantal van 1934? De officieele gegevens der statistiek van 1934 zijn ten eenenmale onjuist. Dat weet ieder, die geëxporteerd heeft of met de zaak op de hoogte is. Moest iemand in 1934 mosselen uit voeren, dan moest hij op het kantoor van de Visscherijcentrale een export vergunning aanvragen en 2 pet. van het volle bedrag storten. Nu was op dien uit voer geheel geen controle, zoodat men wel begrijpen kan dat ieder minstens de helft te weinig op gaf. Dit gebeurde overal. We moeten tot ons leedwezen con- stateeren, dat minister Deckers zeer eenzijdig, dus foutief is ingelicht. Dat mag niet, kleine, die denken dat zij nog wel een spoorweg kunnen oversteken, al zijn de sporweg kunnen oversteken, al zijn de boomen reeds aan het zakken- Dit mag absoluut niet, als de boomen in bewe ging zijn om te sluiten, dan is het ver keer stop gezet. Dit ondervonden een paar jongens, die bij den overweg aan den Ouden Vlissing- schen weg overliepen, toen de wachter de boomen bijna geheel had laten zak ken, In de buurt zijnde maréchaussees maakten proces-verbaal op, De Voorstad. Naar we vernemen is op de begroo ting voor 1936 ook een post uitgetrok ken voor de vernieuwing van de bestra ting van de Voorstad tusschen Steenen brug en Oostsingel. Een ruïne De Goesenaar is er langzamerhand aan gewoon geraakt, maar de vreem- Goes binnenkomt, blijft on willekeurig even verbaasd staan kijken, als hij van de Kreukelmarkt de kortste weg naar de Lange Kerkstraat neemt en dan eensklaps een soort ruïne pas seert. Er is daar een heel oud pandje in afbraak, en eenige maanden geleden is het werk plotseling verstard, en bleeï alles ,,in-afbraak-zijnde" liggen. Laten we hopen, dat de vreemdelingen denken hier de laatste brokstukken van het slot van Jacoba van Beijeren te zien, want Goes komt daar in dien zoo druk ken hoek wel slecht voor den dag! De heer Crucq klaagde er reeds over in een raadsvergadering, doch alles bleet tot heden nog bij het oude. Als we ons goed herinneren, werd van de zijde van B. en W. den indruk gewekt, dat de eigenaar van de ruïne eigenlijk in verzuim was en er een schutting behoor de te plaatsen. Van andere zijde verna men we echter, dat het hier een kwes tie betreft, die met het vaststellen van -de rooilijn verband houdt. Hoe het ook zij, te wenschen is, dat in deze spoedig een of andere oplossing gevonden wordt. Niet alleen uit een oogpunt van schoonheid, maar ook uit een oogpunt van veiligheid. Want de jeugd vermaakt zich reeds in het wrak ke nog staande gebouwtje en een on geluk ligt in een klein hoekje. DE GROOTE MARKT. Waarom ze bestraat mag worden. Aan het Kon. Besluit op het beroep van B. en W. van Goes tegen het besluit van Ged. Staten waarbij de bestrating der Groote Markt niet werd goedge keurd, ontleenen wij het volgende: „De Raad van State, overwegende, dat, al moge de op de gemeentebegroo- ting uitgetrokken post van 6000 zijn omschreven als werkverschaffing aan werkloozen, blijkens de stukken slechts een klein gedeelte van dit bedrag aan arbeidsloon zal worden uitgegeven; dat de uitgave dan ook in hoofdzaak bedoeld is, om in den slechten toestand waarin de Groote Markt verkeerd, door bestrating verbetering te brengen; dat voor de be.-trating van de Groote Markt, die, blijkens ingewonnen ambts berichten en het medegedeelde in de openbare vergadering van de afdeeling van den Raad van State voor de ge schillen van besturen in een toestand verkeert welke zeer veel te wenschen overlaat, alleszins aanleiding bestaat, terwijl aannemelijk is gemaakt, dat het aanbrengen van bedoelde bestrating, waarmee een uitgave is gemoeid van niet meer dan 6000, op den duur voor de gemeente voordeeliger zal zijn, dan het laten voortduren van den huidigen toestand, welke telkens het opbren gen van verhardings materiaal en het besproeien met stofwerende middelen vordert; dat tegenover de baten welke het marktterrein aan markt- en parkeergeld opbrengt, op de gemeente de verplich ting rust, dit terrein in een behoorlijken toestand te brengen, waarbij nog komt, dat, zooals namens het gemeentebestuur is medegedeeld, bij de marktkooplieden de verwachting is gewekt, dat voor plaats gehad hebbende verhooging van de marktgelden als tegenprestatie ver betering van het marktterrein zou vol gen; dat met het oog op een en ander Ged. Staten ten onrechte aan het raadsbe sluit hunne goedkeuring hebben ont houden." Tot zoover het K. B. Gelijk reeds medegedeeld is, is van de begrooting 1935 de post ad 6000, die voor de marktbestrating was be stemd, reeds verdwenen. Deze post is nu op de begrooting voor 1936 geplaatst, zoodat er kans schijnt dat de zoo hoognoodige bestrating van het Goesche middelpunt alsnog binnen afzienbaren tijd zal doorgaan. Bakkersvakonderwijs in Zeeland. Donderdag jl. had alhier de eindles plaats van den cursus, die gedurende 1935 werd gehouden. De uitslag was, dat aan de volgende cursisten het diploma van den provin cialen Zeeuwschen bakkersbond kon worden uitgereikt: J. Bostelaar, O.- en W.-Souburg; P. A. Braam, Nieuwdorp: W. Bustraan, Yerseke; C. Carels, 's H.- Arendskerke; H. Enkelaar, Middelburg; C. van den Hoven, Kortgene; J, de Klerk N. en St. Joosland; A. W. Koppenhol, Ellewoutsdijk; J. S. Korstanje, Wemel- dinge; J. Pouwer, Kortgene; J. K. Ste- ketee, Nieuwdorp, Bij deze eindles en uitreiking van di ploma's waren verschillende belangstel- lende collega's en ouders van cursisten aanwezig. Door enkele personen werd het woord gevoerd, waarbij speciaal ge wezen werd op de waarde, welke de diploma's zullen blijken te bezitten, wan neer door de regeéring vakbekwaam heid als eisch van vestiging zal worden gesteld. ARNEMUIDEN, Gedurende de bie tencampagne zijn in totaal aan de Kade aangevoerd 3.875.916 kg suikerbieten, welke allen per schip naar de verschil lende fabrieken zijn vervoerd, RITTHEM. Uitgenoodigd door de plaatselijke afdeeling van den Bijz. Vrij- willigen Landstorm sprak Donderdag avond in een openbare vergadering voor een volle zaal overste H. Bierman uit Middelburg over „Oranje en Zee land". Na met een kort woord ingeleid te zijn door den burgemeester liet de spre ker zien hoe er tusschen het vorstelijk huis en ons gewest van Prins Willem I af tot op heden een sterke band is ge weest. Bij de verschillende bezoeken der Oranjes aan Zeeland is dat op meer dan ondubbelzinnige wijze gebleken. De burgemeester dankte den spreker, waarna allen 't Wilhelmus zongen, O. EN W. SOUBURG. De Nering doende Middenstandsv'ereeniging „Ne- midso" alhier blijft actief. Trots alle moeite en het vele werk daaraan verbonden werk, heeft zij van 27 Nov, tot en met 5 Dec. een étalage wedstrijd uitgeschreven, waarvoor van de zijde der winkeliers veel animo be staat, Er zijn weinig winkels, waarvan de étalages niet met bijzonderen zorg en kennis van zaken zijn verzorg'd. De heeren juryleden, drie ter zake kundigen, heboen Vrijdagmiddag geen gemakkelijke taak gehad te beoordeeling welke étalages voor de bescnikbaar ge stelde prijzen m aanmerking komen. Dit zelfde zal ook gelden voor het publiek, dat eveneens in de gelegenheid is gesteid zijn oordeel in deze uit te spreken. De prijzen hieraan verbonden worden toegekend aan diegene, wier oordeei dat van de jury het dichtst benadert. Verder zijn er aardige attracties voor de jeugd, DE SOUBURGSCHE KERMIS GAAT VERDWIJNEN. Naar als zeker kan worden aangeno men zal de Souburgsche kermis, die ieder jaar op tweeden en derden Pink sterdag zeer vele bezoekers uit Middel burg, Vlissingen en ook uit overig Wal lederen trok, in 1936 niet worden gehou den. In de gisteren gehouden Raadsver gadering van en W. Souburg is nl. 'n voorstel aan de orde gekomen om de kermis af te schaften. De stemmen staak ten hierover weliswaar, doch wanneer bij een volgende vergadering de Raad voltallig zal zijn, zal het gisteren afwe zige chr. hist, raadslid, mede voorstem men. Daardoor zal het voorstel tot af schaffing van de kermis dan worden aangenomen met 6 tegen 5 stemmen (rechts tegen linksj. Een jarenlange traditie zal hiermede verbroken worden. De Souburgsche ker mis was niet alleen bekend in Walche ren maar ook daarbuiten. Vooral den laatsten dag trok de kermis altijd vele bezoekers, al is dit de laatste jaren dan misschien wat verminderd, (Men zie het raadsverslag elders in dit blad.) IERSEKE. Bedankt als voorzitter van de V isscherijvereeniging „Yerseke' de heer Jac. Vette Sr, KRUININGEN. Vrijdag gaf de sport- vereeniging „Kruiningenhaar jaarlijk- sche uitvoering in hotel „de Koren beurs" alhier. Een achttal gymnastiek- nummers werd door de leden goed uit gevoerd. Het tooneelstuk „Frans knapt t op", werd met veel succes gespeeld. Een gezellig bal besloot dezen zeer goed geslaagden avond. Verkeersongeval. KRABBENDIJKE. Vrijdagmiddag had alhier op den Rijksweg een aanrijding plaats tusschen een auto en een motor rijwiel. De motorrijder de heer R. uit Middel burg kwam van Waarde gereden, In den zuidweg' op het kruispunt zou hij den Rijksweg oversteken, toen er uit de richting Goes een auto aan kwam rijden. Met het gevolg, dat de heer R, tegen de auto reed. Daar hij klaagde over pijn in zijn been werd hij per auto naar dr. Nieuwenhuyze gebracht. Later bleek dat 't ongeval goed voor hem was afgeloo- pen- Hij kon zelf huiswaarts keeren. De motor evenals de auto, afkomstig uit Vleuten, waren deerlijk beschadigd. In hoeverre er schuld aanwezig is wordt door de politie uitgemaakt. Op de plaats van aanrijding werden eenige foto's ge maakt. COLÏJNSPLAAT. Donderdagavond gaf het harmoniegezelschap „Wilhelm, na" in de zaal van den heer J^Haring- man een uitvoering. Na een vijftal mu zieknummers werd opgevoerd: „Als de poorten opengaan", een tooneelspel in drie bedrijven. Na de pauze volgde nog een klucht in één bedrijf, getiteld: „Een man voor Anneke"- De avond werd be sloten met een gezellig bal, Een 100-jarige. ZIERIKZEE. De heer W. Juijn alhier herdenkt heden zijn lOOsten geboorte dag. Aanrijding. Donderdagavond is te Terneuzen een inwoner van die gemeente, die onder den invloed van drank verkeerde, door een auto, bestuurd door den heer V. aldaar, aangereden. De man bekwam dusdanige verwondingen dat hij in het ziekenhuis ter verpleging moest worden opgenomen. Naar wij vernemen, treft den bestuurder van de auto ge enschuld. Kring Oostburg der Z.L.M. In de Donderdag, gehouden vergade ring van den kring Oostburg der Z.L.M die door slechts een veertigtal leden werd bijgewoond, waren mede aanwe zig ir. Ovink en de heer Dorst. Onder de ingekomen stukken was een aansporing van den assistent-zuivelcon- sulent, den heer Sietema, om de leden op te wekken hunne dochters te doen deelnemen aan de melkcursussen. Voorts was er een tweetal vraag punten, gesteld door het hoofdbestuur, welke na voorlezing en breedvoerige toelichting werden goedgekeurd. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren A. I. Leenhouts en Em. Ha- verbeke, en tot afgevaardigden in het hoofdbestuur de heeren Iz. Brevet, C. van Dixhoorn, I, P. Becu en A. Salome Jr. De heer Ovink hield daarna eene le zing over: „De Landbouwvoorlichtings- dienst, die met groote belangstelling werd gevolgd en aanleiding gaf tot enke le vragen door de leden. Daarna ont stond een langdurig debat, of wel, kwam er een reeks van vragen los over crisis aangelegenheden, die door den heer Dorst, voorzooveel mogelijk, in bevre digenden zin beantwoord werden. De moord op het schip. Men houdt van een g'oed in elkaar ge zette crimé and murder story, of men houdt er niet van. Schrijver dezes schroomt niet te bekennen, dat hij er van houdt. En dan is „De moord op 't schip", door omgeving, intrige, oplossing en de vroolijke noten, die kwistig er in uitgestrooid zijn, werkelijk heel amusant De omgeving is de marine van een welis waar democratisch heetend, maar desal niettemin op maritiem gebied geweldig Navy, 'n Pantserkruiser met 't leven aan boord; de Angel-Saksische ascetisch- strenge kop van den commander, de of ficieren en de manschappen met hun grappige witte baretjes; het schip met z'n waterdichte deuren, geschuttörens, vlaggenparade, zoeklichten, kruitkamers. Dan, door dit militaire henen, het bur ger-element: schoone vrouwen en slech te mannen komen, mét brave mannen trouwen, kwistig per barkas aan boord, en ze krijgen daar gelegenheid veel on heil te stichfen. Er vallen zelfs dooden, meer dan een- Zoo heel erg dwaas is die opzet heusch niet. Er gebeuren wel gekkere dingen in het onderaardsche gewroet om belang rijke militaire uitvindingen. En de volks humor er doorhenen, van defi onderoffi cier met z'n medeminnaar, is smeuïg en sappig. De kat en de viool. „De kat en de vicol is de, overigens niet zeer einleuchtende titel van een operette die op den achtergrond staat van de operette, welke hier wordt op gevoerd. Operette II dan, zou men kun nen zeggen, aannemende dat met I „De kat en De Viool" bedoeld wordt. Maar neen, zoo is 't ook al weer niet duide lijk. Jeannette Mac Donald is de kat., niet en Ramon Novarra is al evenmin de viool, want Jeannette kweelt als 'n kanariepietje op een lentemorgen, het welk zich met een kat samen slecht laat denken, en Ramon Novarro speelt piano, en dat is geen viool. „De kat en de viool" is de, overigens operette. Maar welke dan, I of II? Ja, kijk U ereis hier, het zit zoo. Er is een échte operette, en een operettefilm. D. w, z, die echte operette is óók op de film, maar dat is dus een operette in (Ingez. Med.) een film, en het andere is een film waarin een verfilmde operette voor komt. Wat? Is u dat nu nog niet duidelijk? Ja, hoor eens, gaat U dan zelf maar eens kjjken, dan zult u 't wel snappen. Ramon en Jeannette mqsiceeren en zingen dat het een lust is; Jean Hers- holt is een vaderlijke muziekprofessor van het Brusselsche conservatorium en Ch. Butterworth is inderdaad als ko miek.... z'n boter waard. En natuurlijk een goede portie Love. Hm. 14 jaar? Enfin, wonderlijk zijn de wegen der Haagsche heeren CITY. One night of love. Een jong meisje uit Amerika wil zich in Italië tot opera-zangeres bekwamen. Voordat ze haar doel heeft bereikt, zijn de contanten echter op en lijkt de ge droomde carrière een droom te zullen blijven. Maar zie, het toeval vestigt de aandacht van maestro Monteverdi, een beroemd zangpaedagoog, op haar stem. Hij neemt haar onder zijn ijzerharde hoede en maakt de droom tot werkelijk heid. Maestro Monteverdi houdt er een the orie op na die de kunst en de liefde be treft. Men moet die beide dingen streng gescheiden houden, filosofeert hij. Op zichzelf toegepast, beteekent dit, dat de relaties tusschen hem en zijn vrou welijke leerlingen strikt van muzikalen aard dienen te blijven. M enziet, hoe hij den stelregel in de praktijk toepast. Een der leerlinge wordt buiten de deur ge zet. Maar een theorie is een theorie. En de natuur is sterker dan de leer. Aan de heldin van het verhaal verliest de maestro hopeloos zijn hart en zij verliest het hare aan hem. De film bewijst, dat dat toch wel goed samen kan gaan met de kunst. Grace Moore, die de hoofdrol ver tolkt, speelt goed en zingt voortreffe lijk. Zelden hoort men van het witte doek vocale prestaties van zulk stevig gehalte, Technisch is de film met veel kennis van zaken in mekaar gezet. Zij heeft iets luchtigs, dat het amusement bekoorlijk maakt. De witte papegaai. Een detective-verhaal zonder een combineerenden en deduceerenden speurder. In zijn plaats treedt een ad vocaat, die het. geheim der griezelige gebeurtenissen weet op te lossen. Het element der verrassing-aan-het-slot doet zijn plicht. Tot aan de ontknooping blijft men in het ongewisse over de identiteit van den boosdoener. Handig worden de feiten, die het raadsel ontijdig zouden kunnen ontsluieren, door mekaar ge klutst. De logica raakt daarbij wel eens zoek, maar daar heeft men nauwelijks erg in als men er niet speciaal op let. Aan spanning is dan ook geen gebrek. Jean Muir, die de rol van het be laagde meisje speelt en Ricardo Cortez, die haar belagers ontmaskert, zijn sym pathiek zonder sentimentaliteit. Ook de overige rollen worden voor 't meeren- deel trouwens knapper vertolkt dan in dit soort films veelal het geval pleegt te zijn. Morgen viert de heer P. C. Tijssen, sedert 1915 evangelist te Deventer zijn 40-jarig jubileum. Hij was o.m. werk zaam te Hansweert. Bedankt voor het beroep (toezeg ging) naar de Ned, Herv. Kerk te Ar- nemuiden, candidaat H. A. Labrie van Vianen. Bij de Donderdag gehouden her stemming voor een lid van het kiescol lege der Ned. Herv. Gemeente te Goes is gekozen de hr. W. de Klerk. Te 's Gravenhage slaagde voor het voorloopig machinisten diploma de hee ren H. Diesveld te Vlissingen en J. Vissers te Goes, leerlingen van den machinistencursus verbonden aan de Ambachtsschool te Middelburg. De heer H. te Hennepe, onderwij zer aan de Ned. Herv. school te Ier seke slaagde voor het examen gods-

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 13