len Ég HET HUIS No. 83. KRONIEK van den SAG. BINNENLAND. ZEELAND. DERDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEDWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN VRIJDAG 29 NOVEMBER 1935. No. 282. rEN. Verkeerscoördinatie of verkeerde coördinatie? MIDDELBURG. guur weer 50 - 35 - 20 ct 2UID-BEVELAND. deau olide offie- kleu- cdel- vordt Dé herrie in Noord-China. De Japaneesche generaals zijn %veer actie! geworden. Het autonomisme leeit niet in de bevolking. Conflict tusschen de regeering te Tokio en de legerleiding verscherpt. Verleden week hebben we tot onze verbazing op deze plaats moeten cou- stateeren, dat de Japanneesche regee- rir'.g opeens macht verkregen scheen te hebben over de ondernemende bevel hebbers van het z.g. Kwantoengleger, dat indertijd Mantsjoerije onder den voet heeft geloopen en wel graag het zelfde met Noord-China zou doen. Men vernam, dat de generaals, die bezig wa ren in Noord-China een autonomi- sche beweging te bevorderen door To kio tot de orde werden geroepen en., het hoofd bogen. De laatste dagen zijn er dingen ge beurd, die alevel aantoonen, dat het met de onderwerping der militairen aan het gezag der regeering toch nog lang niet je ware is. Opnieuw zijn de generaals van het Kwantoeng-leger n.l. actief geworden. Ze hebben de voor naamste spoorlijn in Noord-China door Japanneesche soldaten laten bezetten. Zulksom te beletten, dat de cen trale Chineesche regeering troepen zou zenden naar de districten, waar de autonomistische opstandigen zich nog roeren. Heel erg vlot verloopt het niet met die autonomistische beweging. Men heeft gelezen, dat een of andere hoogwaardigheidsbekleeder de pro vincie Oost-Hopei een paar dagen ge leden onafhankelijk heeft verklaard. Hij deed een 'oeioep op andere gouver neurs in de Noord-Chineesche provin cies, om zijn voorbeeld te volgen. En kelen hunner hadden er wel ooren naar, doch hei is gebleken, dat de bevolking er nergens veel voor voelt. Ze liep »u verschillende steden tegen de autono- inisten te hoop, met het gevolg, dat dezen hun biezen moesten pakken en van verdere onafhankelijkheidsverkla ringen tot dusver niets is gekomen. Wij vragen ons nu dit af Hadden de Japanneesche generaals verleden week verwacht, dal de loswrikki'.ig van de vijf noordelijke provincies wel zon der hun hulp een feil zou worden En neten zij zich daarom tijdelijk op den achtergrond dringen Het is toch wel zeer merkwaardig, dat ze opeens weer actief worden, nu de gehechtheid der Chineesche bevolking van de regeering te Nanking tamelijk sterk blijkt. Van een „zelfbestuur" onder Japanneesche curateele moet men in Noord-China niet veel hebben. De weinige „onva derlandslievende schobbers", die be reid waren in de Japanneesche kaart te spelen, hebben niet veel aanhang. De Japanneesche generaals zullen zich vermoedelijk niet bij dit feit neer leggen. De bezetting van de voornaam ste spoorlijn in het gebied is een veeg tee ken. Te Tokio verklaart men welis waar, dat de autonomistische beweging in Noord-China een binnenlandsche aangelegenheid zou zijn, welke de Ja panneesche regeering weinig interes seert, maar het doet er niet toe, wat de Japanneesche regeering interesseert. Wat de generaals van het Kwantoeng leger vinden, dat is van belang. Eu die vinden, dat zij het autonomistische vuurtje moeten aanwakkeren, opdat ze Noord-China in hun macht krijgen. Als het niet voldoende branden wil, ook niet met behulp van hun blaasbalg, zullen ze er misschien niet voor terug deinzen zelf een nieuw vuur te ont steken (a la Mantsjoerije). Het ziet er t oogenblik weer meer dan ooit naar uit, dat het in het Verre Oosten op nieuw rumoerig zal worden. De Japanneesche regeeri'ng schijnt intusschen nog steeds pogingen le doen, de recalcitrante militairen onder haar Een oorspronkelijke roman door Mr. I. C. B. L. DEN HOEDT. 7). - Christiaan begreep volkomen den op zet van het geval. In het begin wond het hem op, maar hij voelde zich nog zoo vermoeid en machteloos, dat hij „de overste" maar liet praten en met gesloten oogen den stroom van woor den over zich liet heengaan. „Uw eten zal direct worden ge bracht", hernam de overste, laten Wij eerst een aperitif nemen." Christiaan verroerde zich niet. „Het spijt mij dat ik U niet in een beter stemming tref. Maar ik wil u de zen weldaad niet opdringen. Ik denk, dat ik dan voor deze gelegenheid zelf maar twee bittertjes zal nemen. Intusschen kan ik U dan met een voorbeeld aantoonen, van welk een beteekenis de wijsbegeerte kan zijn in haar toepassing op de eenvoudigste zaken des dagelijkschen levens. Toen ik dan nog een jong luitenantje was, en het was het einde van de maand weer ,'eens op zwart zaad zat, bekroop mij de onweerstaanbare lust om een kruikje jenever te gaan kcopen. Ik heb al vroesJ een voorkeur duim te krijgen. Zoo heeft de minister van oorlog geweigerd een reusachtig bedrag, dat de generaals voor verdere uitbreiding van leger en vloot eischen, cp de begrooting te plaatsen. Te Tokio moet die weigering vrij veel opwinding veroorzaken. De generaals zouden be sloten hebben minister Takahasji „op heldering" over zijn houding te vragen. Tegelijkertijd komen de Japansche bladen, die onder invloed der militairen staan met schreeuwende artikelen, waarin betoogd wordt, dat de jaar- lijk sche toeneming van het aantal in woners van Japan, welke maar even tjes 1% miUioen zou bedragen, gebieds uitbreiding onvermijdelijk maakt, 't Is of men Mussolini hoort oreeren. De Japanneesche regeering stelt te genover dit extréme nationalisme, dat Japan zich financieel zou ruïneeren, als ze de eischen der m»'<1airen zou inwil ligen. Of dit nuchtere en onweerspre kelijk feit veel indruk zal maken, staat alevel te bezien. N. VAN DE ROEMER f. Te Den Haag is op 63-jarig'en leeftijd overleden de heer N. van de Roemer, lid van de directie van de N.V. Wm H- Müller en Co. te Rotterdam en sedert 1930 ook van den Koninklijken Holland- schen Lloyd. Na den oorlog leidde hij de reorgani satie van de Stoomvaartmaatschappij „Zeeland"- Zijn groote verdiensten in dit verband werden door de regeering erkend door zijn benoeming tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. In scheepvaartkringen laat zijn ver scheiden een groote leegte achter. BELGIë EN DE NEDERLANDSCHE GRENSVERDEDIGING. De correspondent te Brussel van de N.R-C. meldt: In Belgische militaire kringen is met groote belangstelling kennis genomen van de memorie van antwoord van den Nederlandschen minister van defensie a.i. in zake de begtooting van landsver dediging. Vooral de passus waarin de minister zegt dat de regeering voorne mens is kazematten, bewapend met anti- vechtwagengeschut alsmede vechtwa- genversperring op daartoe geëigende punten, nabij eenige belangrijke op- marschwegen, te doen bouwen, ten ein de te kunnen verhinderen dat een aan valler met behulp van gepantserde en gemotoriseerde eenheden min of meer onverhoeds diep in het land zou kun nen doordringen, heeft de aandacht van de Belgische militaire autoritieten ge trokken. Aan een dezer autoriteiten hebben wij de vraag gesteld wat hij van dezen Nederlandschen maatregel denkt- Onze zegsman antwoordde: „Onze Noorderburen zijn ongerust. Het is zeker niet zonder beteekenis te vernemen dat kazematten en andere verdedigingswerken gebouwd zullen worden nabij de bruggen te Heusden, Keizersveer enz., gelegen op de wegen welke leiden van het Noorden naar 's Hertogenbosch, Tilburg en Breda. Over deze nieuwe oriënteering van de Nederlandsche defensie willen wij ons ten zeerste verheugen. Zonder de mili taire macht van onze Noorderburen te overschatten kan men toch zeggen dat zij, naar het zelfde doel streeft als wij Dit doel is iederen mogelijken aanval ler alle, tactisch of strategisch voordeel dat hij bij een schending van ons grond gebied zou kunnen behalen, door een sterke verdediging van de grens en van de voornaamste toegangswegen te ont nemen". Op onze vraag of hij meende dat de Nederlandsche militaire overheid voor voor dezen vaderlandschen drank ont wikkeld. Wel, zooals ik U zei, _ik had geen geld, en mijn leverancier gaf er de voorkeur aan, contant te worden betaald. Maar nu komt de toepassing van de zuivere logica. Ik stap den winkel binnen, en zeg tegen den baas: Jansen, of Pietersen de naam doet er niet toe 1 geef mij een kruik je van het merk A, laat ik nu maar zeggen. Goed, Jansen, of Corneliissen neemt een kruikje van het merk A, pakt het netjes in en geeft het aan mij. Toen bedenk ik mij ineens. Teunissen, zeg ik, ik zal per slot toch maar liever een kruikje van het merk B nemen. Goed meneer, zegt Willemsen; h' neemt het eerste kruikje weer terug pakt een kruikje van het merk B in, en geeft het mij. Ik steek het in mijn z,ak, en wandel naar de deur. Pardon, meneer, zegt Hendrikse.n, U vergeet te betalen. Ik verbaasd: Wat moet ik betalen? Dat kruikje jenever, meneer. Dat heb ik toch geruild tegen het kruikje merk A. Maar dat had U toch niet betaald? Heb ik d,at kruikje dan gekocht? Hiertegen was de man niet bestand. Deze eenvoudige toepassing van de zuivere logica was te veel voor 's mans verstand. Zoodat ik naar huis wandelde met 'n kruikje, dat ik niet had behoeven te af voeling had gezocht met den Belgi schen generalen staf of met het Belgi sche departement van landsverdediging verklaarde onze zegsman nog: „Van eenige officieele of officieuse af spraak is mij niets bekend, Nederland heeft geen enkele overeenkomst of geen enkel pact onderteekend. Zijne militaire neutraliteit is nog altijd dezelfde als in 1914". Men schrijft ons uit West Zeeuwsch- Vlaanderen: Er was een tijd, dat vredige rust ons landje kenmerkte, Eenige malen daags zorgde het provinciale bootje voor con tact met Nederland-benoorden-de-Schel- de en de „BreskensMaldeghem" gleed bellend en fluitend, met absoluut onge vaarlijke snelheid, langs de rails, die onze dorpen verbinden. De auto was een ding, waar men wel van gehoord had, maar welks verschijning op onze hierbanen bijna even sensationeel was als het bezoek van een dromedaris aan de Middelburgsche Abdij. Maar om met Henriëtte Rolar. Holst te spreken „begeerte heeft ons aangeraakt." De provincie stelt zee- kasteelen in dienst, die een dozijn ma len per dag de Schelde overvaren; auto's worden aangeschaft door hen, die zich deze weelde kunnen veroor loven, en ook door enkele anderen. Men rijdt nu smalend het trammetje voorbij, en in geen tijd zijn de Zeeuwsch Vlamingen in Knocke, Oostende, Brug ge en Gent om er van de genietingen des levens te profiteeren, om er hun zaken af te handelen, of om beide te doen. Het rustige verkeersmiddel van voorheen wordt versmaad en het schijnt wel, dat het louter ter wille van een vijftigparige traditie is, dat de tram, al tijd bemand met personeel, en soms ook wel met passagiers, van tijd tot tijd 'n rit onderneemt. De maatschappij stelt dan ook terecht busdiensten in tot al ler tevredenheid. Dit prikkelt blijkbaar het initiatief van anderen, want op een goeden dag vraagt de ondernemer van de buslijn GentWatervliet om via IJzendljke en Schoondijke tot Breskens door te mogen rijden. Rumor in casa! De „Bres kensMaldeghem" en de Zeeuwsch- Vlaamsche-Tramweg-Mij. betoogen. om 't hardst, dat aan 'n dergelijke verbin ding geen behoefte bestaat. Door y.an hun diensten gebruik te maken komt men immers even goed in Gent, al moet men dan ook eenige malen overstappen en al durt de reis dan ook 2 of 3 keer langer dan de aangevraagde verbinding noodig hebben zou. Evenwel: „tijd is geld" is geen Nederlandsch slagwoord en de Kroon weigert mitsdien de ver gunning te verleenen, mede in verband met de autobusplannen der trammijen. En inderdaad: na 1% jaar verkrijgt de Z.V.T.M. een concessie voor een bus dienst op het Nederlandsch gedeelte van de route BreskensGent. De aan sluitingen zijn niet volmaakt; het over stappen blijft een bezwaar, maar het nieuwe communicatie-middel is toch 'n verbetering, die men waardeert. Waren de beide trammijen, het innig met elkander eens toen het er om ging den Belgischen ondernemer den toegang tot den vaderlandschen bodem te ont zeggen. thans zien zij elkander met ge heel andere oogen aan, beschouwt de S.B.M. haar zustermij, als een indring ster op het traject Breskens-Schoon- dijke, dat reeds een halve eeuw door haar verzogd wordt. En zij beklaagt zich met succes, Ged. Staten bepalen eerst, dat de Z.V.T.M. tusschen deze plaatsen geen locaal vervoer ondernemen mag. L'appétit vient en mangeant: op aan dringen der S.B.M. beslist vervolgens de Kroon, dat nu de S.B.M, dit traject be rijdt, de Z.V.T.M'. er niet behoeft te ko men en haar busdienst in Schoondijke zijn eindpunt hebben moet. Na eenige maanden wordt deze lijn dus verkort en moeten de passagiers te Schoondijke overstappen om hun reis naar of van Breskens te vervolgen. En waarom zou dit ook niet kunnen? De S.B.M.-bussen bieden voldoende plaats om er tusschen Schoondijke en Breskens gebruik van te maken. En wat doet het er toe, of de diensten niet steeds correspondeeren? Zegt de naam Schoondijke niet reeds, dat het bepaald de moeite waard moet zijn er eenigen tijd te vertoeven, beinvloeden wachten de reizigers niet gunstig het café- en zelfs het hotelbezoek en toont de locale jeugd niet vaak, door haar leergierige blikken, dat zij vreemdelingenverkeer ten zeerste apprecieert? Zoo wacht U de Z.V-T.M.-bus, als U b.v. 's avonds uit Gent terugrijdt, aan de grens op en hij brengt U met bekwamen spoed tot het Marktplein van het meer genoemde Schoondijke, waar U circa J half negen arriveert. Hier wordt U uit- genoodigd op de tram of de bus van de S.B.M- over te stappen; gehoorzaam ver laat U de bus; de chauffeur dooft de lichten in zijn wagen en rijdt door naar de remise te Breskens. Raadpleegt ge nu de dienstregeling, dan blijkt U, dat om de laatste vijf km van Uw reis af te leggen U elf uur wachten moet- Het is n.l. den volgenden morgen dat een openbaar middel van vervoer langs komt, in hetwelk U, krachtens Haag- sche wijsheid plaats nemen moogt. Nu zijn er criticasters, die dit niet aardig vinden- Dat ziin natuurlijk van die moderne menschen, "3ie niet meer weten wat wachten is. Maar er zijn ook lieden, die 't weten kunnen, en die zeggen, dat dit 'verkeercoord'natie heet. Anderen noemen het verkeerde coördinatie en zoo blijven de meeningen verdeeld, tot den dag, waarop dank zij de geza menlijke pogingen van overheid en maatschappijen de doodsklok luiden zal over Zeeuwsch-Vlaanderen's tram wegondernemingen. Commissarissen Waterleiding Mij, Midden Zeeland. Ged. Staten hebben de navolgende personen aangewezen als Commissaris van de op te richten N.V. Waterleiding Maatschappij „Midden Zeeland": mr. P. Dieleman, tevens voorzitter van den Raad van Commissarissen, J. M. van Bommel van Vloten, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, en P. Dregmans. Keuringsdienst voor waren B. en W. leggen den Raad over een verzoek van Ged. Staten om eventueele" bezwaren tegen de nieuwe salarisrege ling voor het personeel van den keu ringsdienst voor waren, zooals die door den Raad van Goes is vastgesteld en in afschrift bij het verzoek is gevoegd voor 15 December bekend te maken. SALARISVERLAGING BURGEMEES- STER, SECRETARIS, ETC. Op verzoek van B. en W. heeft de commissie voor de herziening van sa larissen, loonen enz. van het gemeente- personeel, bestaande uit de heeren Den Hollander, V. d. Felts en Mondeel ad vies uitgebracht nopens het ontwerp- wijziging jaarwedderegelingen burge meester, wethouders, secretaris, ontvan ger en ambtenaren van den burgerlijken stand, zooals het door Ged. Staten is ingezonden. Hoewel noode stelt de Commissie na ampele overweging voor zich' bij de voorgestelde verlaging neer te leggen. Doordat de voorgestelde kortingen ook betalen? U is nog jong meneer de Gr°°L mi®" schien kunt U uw voordeel doen met dit verhaal. De eerlijkheid gebiedt mij echter, lerbij te vertellen, dat Wautersen mij naderhand nooit meer een kruikje hgeft willen verkoopen. Dat was zijn logica waarschijnlijk simpel, maar recht op den m,an af. Kan ik U werkelijk niet bewegen een glaas je te nemen? Dan zal ik het tot mijn spijt alleen moeten savoureeren, En, behaaglijk proevend, nam de oude heer zijn derde of vierde glaasje dien avond. Even later kwam het meisje met een bord eten. De overstes tond op, nam kruik en glazen op en waarschijnlijk tevreden door den drank, ging hij, mompelend in zichzelf de kamer uit. „De Groot", fluisterde het meisje, „hier is eten voor je." Christiaan trok de schouders op en bleef met gesloten oogen, het gezicht n,aar den wand gewend liggen. „Is meneer gepikeerd?" vroeg ze spottend, en toen hij niet antwoordde, ging ze geërgerd door: „Man gedraag je toch niet als een kwajongen! Denk je, dat ik niet begrijp, dat je een hekel aan ons hebt? Maar daarom behoef je niet zoo stom te zijn, geen eten van mij te willen nemen. Er zit heusch geen vergif in, hoor. Of blijf je liever hier verhongeren dan morgen terug te gaan naar je meisje? Vooruit ezel, eet, voor je eigen bestwil." En toen Christiaan nog aarzelde, ging zij, nu ineens op hartelijken toon voort: „Als je het voor je zelf niet wilt doen, doe het dan voor mij. Ik kan niet heb ben, dat je hier nog langer blijft." Fluisterend ging zij door: ,tIk heb dat verhaal niet bedacht. Op mijn woord, de Groot, geloof mij, ik heb het niet bedacht. Je moet zo,o gauw mogelijk weg; je hoort hier niet. Kom, de Groot, hoe lang moet ik hier nog be delen. Neem nu dat beetje eten van mi) aan." Haar fluisterstem klonk zoo dringend dat Christiaan zich omdraaide en baar aankeek. Hij zag, hoe blond zij was, hoe bleek, en hoe tenger, en even meende hij tranen te zien in de oogen, die hem bijna smeekend aankeken. Hij strekte zijn hand uit naar het bord, en vroeg, ook al fluisterend: „Hoe kom jij hier?" „Nu niet vragen, eten", klonk haar antwoord, „morgen moet je weggaan, en wij zullen elkaar niet terugzien." Haar stem klonk nu wat harder: „Wij hebben met elkaar niets te ma ken." Christiaan deed er het zwijgen toe, en at geduldig zijn bord leeg. „Mag ik nu nog een glas water?" vroeg hij. Met parapluie en regenjas probeert iedereen zich tegen het barre, gure weer te wapenen, Denk er aan, uw keel te beschermen e Wybert voorkomt verkoudheid en keel* ontsteking I (Ingez. Med.) zullen worden toegepast op de jaarwed den van de wethouders, gingen echter stemmen op om den Raad op de wen- schelijkheid te wijzen, dat in de nabije toekomst een regeling worde getroffen voor de rechtsspraak van de wethou ders. De gemeentepolitie. B. en W. herinneren aan het besluit om met ingang van 1 Januari 1936 een reorganisatie bij de politie in te voe ren, waarbij gerekend was op een daling van het aantal hoofdagenten en agenten tot 22. j Thans deelen zij mede, dat er thans nog 24 agenten zijn. Nu doet zich het feit voor, dat op 7 Februari 1937 en 1 Mei 1937 twee leden van het perso neel den pensioengerechtigden leeftijd zullen bereiken, terwijl daarnaast door 2 andere leden pogingen in het werk worden gesteld elders geplaatst te wor den. Indien dus met de invoering van de reorganisatie zou worden gewacht tot uiterlijk 1 Mei 1937 dan zou voorkomen worden, dat personeelsbelangen worden geschaad, terwijl anderzijds de ge meente gevrijwaard zou zijn van het be talen van wachtgeld. B. en W. stellen voor in dien geest te besluiten. Overwater, B. en -W. leggen aan den Raad een verzoek voor van J. A. Bakker, huur der van Overwater met kweekerij en van een tweede stuk grond eveneens aan den Langeviele Singel voor resp. 500 en 56, nu de huur ten einde loopt, op nieuw te mogen huren voor resp. 400 en 45; B. en W. gehoord de deskundigen stellen voor f 450 en 50 en dan voor 3 jaar. Voor de kastrekkers. Zooals destijds gemeld vroeg de af- deeling Middelburg van den R. K. Volksbond om de kastrekkers van de werkloosheidskassen, op hun uitkeering eventueel een toeslag te geven, opdat zij niet minder hebben dan de steun trekkers. B. en W. erkennen de juistheid van dit verzoek en stellen voor in dien geest te besluiten. Het zal de gemeente ongeveer 797 en voor kolentoeslag nog 377 kosten, WOLPHAARTSDIJK. De bietencam pagne is alhier geëindigd. Aan de lokaal- spoor en de beide havens werden geza- melijk p. m. 13 millioen kg aangevoerd. WOLPHAARTSDIJK. Woensdag avond werd in de Ned. Herv, Kerk al hier door het Chr- gemengde koor een zanguitvoering gegeven, met welwillende medewerking van mej, M. van Westen (viool) den heer C. van Zweden (bariton) en den heer J. W. Taminga (orgel). Ook het jeugkoor bracht eenige num mers ten g'ehooren. De avond die zeer geslaagd mag heeten werd geopend en Het meisje wipte op van haar stoel, alsof die vraag haar een groot genoe gen deed. Even later kwam zij met een groot glas water terug. „Nu moet je gaan slapen", comman deerde zij, „morgen ben je weer vol doende opgeknapt om weg te gaan. Ik doe het licht uit". Christiaan stak haar de hand toe, „Dag Ziska", zei hij, „ik dank je wel voor het eten. Het was erg lekker, en het heeft me veel goed gedaan." Ze keek hem een oogenblik besluite loos iaan, versmaadde de aangeboden hand, nam het bord en het glas, en draaide de schakelaar van het electrisch licht om. Met een tevreden zucht drar de Christiaan zich om. Morgen, wist hij, zou hij sterk genoeg zijn om op te staan. Dan zou hij teruggaan n,aar Margot. In zijn hoofd zong het verrukt: „Mar got, Margot, Margot." Toen viel hij in een gezonden slaap. Een half uurtje later werd hij plotse ling, maar zonder schrik wakker. Een» hoofd was over het zijne gebogen, wan ordelijk kort blond h,aar viel over zijn wangen; twee smalle lippen drukten de zijne. Christiaan verzette zich niet, maar hi,eld zich slapende. Toen hoorde hij zachte voetstappen zich verwijderen, de deur werd geruischloos gesloten, en Christiaan sliep ten tweeden male in, (Wordt vervolgd)

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 9