C EERSTE KVC ©VÖUEMMN d LAATSTE KVAKTIER O NIEUWE HAAN ZEELAND. KERKNIEUWS. BUITENLAND. m MIDDELBURG. Opgepast. WALCHEREN. ZUID-BEVELAND. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. Ds. L. Bouma. f schappen heeft hij voor de Classis Mid delburg en de Part. Synode bekleed. DE STERRENHEMEL I DECEMBER 1935; 20 hMT. FRANKRIJK. EEN VOORLOOPIGE MEERDERHEID VOOR LAVAL. 5 ENGELAND, Afschuwelijk geval. Rechter Fin- lay heeft te Winchester, nadat de jury het schuldig had uitgesproken, een 27- jarigen korporaal ter dood veroordeeld wegens moord door overrijding met 'n auto. Het was een allerdroevigst geval, waarin de jury uitspraak had moeten doen. De man had met zijn auto een meisje van 21 jaar doodgereden, doch bij het onderzoek was gebleken, dat men hier niet te doen had met een ongeluk, maar dat de man als het ware met zijn auto jacht maakte op wandelende of fietsende meisjes en vrouwen uit een krankzinnige lust tot moorden of mis handelen. Het bleek nl„ dat hij ook vrouwen, die hij had aangereden getrapt en geslagen had, wanneer zij bleken niet gedood te zijn. DÜITSCHLAND. Ontbinding van de Belijdenis beweging? ZUID VENUS MARS© JUPITER Q) SfiTUBNUS© DE MAAN: DE PLANETEN. Venus (m 3,8) is morgenster in Maagd en Weegschaal; komt pas na middernacht op. Mars (m 1,3) is avondster in den St e e n b o k. Hij gaat heel de maand voor des avonds 8 uur onder; tengevolge van de verandering van den stand van den sterrenhemel zelf, tegen het einde der maand, konden wij de plaats van Mars op 30 Dec. nog op ons kaartje aan geven. Jupiter (m 1,3) staat bij de zon- Is later in de maand des ochtends in de schemering in het O. waar te nemen. ^-GRAVENPOLDER. ABONNEMENTEN en ADVERTEN TIES voor dit blad worden aangenomen door den Agent C. ALMEKINDERS EEN EN ANDER NAAR AANLEIDING VAN DE LAATSTE „ZEEUWSCHE KRONIEK". t Een winkelier meldt ons, dat hij deze week reeds drie keer bezoek heeft ge had van een jongmensch van ongeveer 20 jaar. Hij is twee keer alleen geweest en 1 keer met een vriend. Hij vroeg iedere keer naar iets dat slechts spora disch of in 't geheel niet verkocht wordt zooals drop verpakt in cellophaanpa- pier, Utrechtsche sprits verpakt in vier kante pakjes e.d. De eerste keer dat hij kwam, had de vrouw van den winke lier die hem hielp, geen argwaan; de tweede keer dat hij kwam, mee dien vriend, mist zij een doosje ter waarde van 10 cent, dat vooraan op de St. Ni- colaastafel lag en nu Woensdag hielp de winkelier hem en miste ook een derge lijk doosje. Hij kwam toen om even half 5. Men zij op zijn hoede. ARNEMUIDEN. Na een diensttijd van 41 jaren heeft de heer C. de Klerk brug wachter van de Arne-Spoorbrug den dienst bij de Nederlandsche Spoorwe gen beëindigd. Dhr. De Klerk begon zijn loopbaan bij de Spoorwegen bij den weg en werken alwaar hij na een zestal ja ren op de Arne-Spoorbrug als brug- knecht werd aangewezen, deze functie bekleedde hij een vijftiental Jaren. Daar na werd hij tot brugwachter bij dezelfde brug benoemd. Na een twintigtal jaren deze betrekking vervuld te hebben gaat hij nu eerlang met pensioen. ARNEMUIDEN. Een leerling van de christelijke school kwam in den gang van de school te vallen. Daar deze val nog'al pijn veroorzaakte werd genees kundige hulp ingeroepen, hierbij werd geconstateerd dat het linkersleutelbeen gekneusd was- De zesjarige leerlinge werd toen per ,auto naar haar ouders on der Kleverskerke woonachtig gebracht ST. LAURENS. Donderdagavond ver gaderde de landbouwvereeniging „Ge meenschappelijk Belang" onder leiding van voorzitter M. Francke, Mede .aan wezig waren de heeren mr. M. C. van der Minne, C. Franse, M. Kleinepier en M. Wattel, reap, voorzitter, vice- voorzitter, secretaris van den kring Walcheren der Z.L.M. en deskundig De belemmeringen in het betalings verkeer met Düitschland hebben de ex portbelangen ernstig geschaad en heb ben tot gevolg, dat eenerzijds de prijs daling der producten op de binnenland- sche markt nog verscherpt wordt, an derzijds het voor steunverleening in aan merking komende productieoverschot stijgt. Waar mogelijk, wordt getracht de richtprijzen te verlagen, ten einde den druk op de bevolking, als gevolg van de crisismaatregelen tot een minimum te beperken. In dit verband wordt gewezen op de reeds voor den oogst 1935 tot stand ge komen verlaging van den richtprijs voor tarwe van f 11 op f 10. Voor rogge en gerst werden richtprijzen tusschen f 7 en f 8 toegezegd. i De ontwikkeling van de prijzen op de wereldmarkt heeft tot gevolg, dat thans een prijs van f 7 nog maar amper bereikt wordt, zoodat van een verlaging der steunbedragen hier geen sprake kan zijn. Ten aanzien van de met een tekort van ongeveer f 2 millioen sluitende be grooting voor het loopende jaar 1935 zet de minister uiteen, dat het noodzakelijk is geweest de steunuitkeeringen voor diverse producten te verhoogen en voor eenige producten nieuwe steunmaatre gelen in het leven ie roepen. Hieruit mag echter niet de conclusie getrokken worden, dat reeds vroeger getroffen steunmaatregelen geen effect gehad zouden hebben. Men bedenke, dat productiebeperking, welke bijna steeds aan de steunmaatregelen verbonden is, niet steeds onmiddellijk in de steunbe dragen tot uitdrukking komt. Zeer sterk spreekt dit bij de productieregeling van den zuivel. Een aanzienlijke beperking in den veestapel is, zooals uit de jaarlijks ge houden inventarisatie blijkt, reeds be reikt kunnen worden. Het aantal stuks rundvee is sedert Mei 1934 met 190,000 verminderd- Deze vermindering heeft echter thans nog slechts hoofdzakelijk betrekking op het koude vee, en zal dus eerst in het komende jaar, wanneer dit vee in de melkproductie gaat bijdragen tot een beperking van de zuivelproduc- tie gaan leiden. In de varkenshouderij kon uiteraard de beperking sneller uitwerken. De var kensstapel is thans nagenoeg aan de be hoeften aangepast, zoodat de N.V.C. haar prijssteunend optreden op de var- kensmarkt heeft kunnen opgeven- De vraag, of het baconcontract moet worden voortgezet, maakt op dit oogen- blik een punt van óverweging bij den minister uit. Vandaar, dat hij dit con tract heeft opgezegd. Gezocht wordt naar een vorm, waarbij met behoud van de voordeelen der bestaande regeling, toch het rijk een minder directe intense bemoeienis met de bacon-aangelegenhe- den zou hebben. Een plan daartoe is bij het college van regeeringscommissaris- sen in studie. (Ingez. Med.) razaHigggrraninsg voorlichter vanwege de Z.L.M. voor den tuinbouw en de groentencentrale. N,a afdoening der huishoudelijke za ken werd door den heer C. Franse, de steun voor de akkerbouwgewassen toe gelicht, alsmede een statistisch over zicht van de belangrijke plaats, die onze provincie inneemt wat betreft den land bouw. Daarna liet de heer M. Kleinepier het licht vallen op hetgeen thans ge schied op het gebied van de veeteelt en de varkenshouderij. Op duidelijke wijze besprak deze de crisismaatregelen op dat terrein; ook gaf de hr Wattel eenige wenken op tuinbouwgebied; uit zijn optreden bleek o.a. dat de Z.L.M. de belangen van den tuinbouw evenzeer wenscht voor te staan als die van Landbouw en Veehouderij. Mr. Van der Minne, voldaan over het gehoorde, constateerde met genoegen dat de tuinbouw, tot dusver ,als stiefkind behandeld, ook door de Z. L. M. wordt gesteund en met raad en daad gediend. Vandaar dat hij ook aanbeval zich zoo veel mogelijk te scharen achter de Z. L. M., de organisatie voor den land bouw en de veehouderij gedurende bijna een eeuw. OOSTKAPELLE. Gevonden voorwer pen: handfietspomp bij P. de Kam, Brou- werijweg A 115a; rijwielbelastingmerk bij PJanse van Roosendaal, Noordweg B 68; een blauwe wollen meisjesmuts bij J Geldof, Domburgsche straatweg A 217. - WEMELDINGE. Donderdag gaf de Tooneelvereeniging U.D.I. haar jaarlijk- sche uitvoering in de zaal van hotel Smits. Opgevoerd werd „Pantoffelpijn" klucht in drie bedrijven. Op uitstekende wijze werden de verschillende rollen vertolkt. Het applaus dat na ieder be drijf opklonk, was dan ook tenvoïle ver diend. Na de opvoering was er een ge zellig bal waar verschillende attracties aan verbonden waren. U.D.I. kan met genoegen op dezen avond terug zien. BIEZELINGE. In de consistorie-kamer der Ned. Herv. Kerk werd een propa- gandaavond gehouden onder leiding van den heer B. J. J. R. Walrecht hoofd der Chr. Herv. school voor de Chr. Jonge- lingsvereeniging „Jehova Nissi" met medewerking van de muziekclub „Excel sior" te Biezelinge. Ds. J. P. van Steenbergen sprak een inleidend woord tot de talrijk aanwezi gen. Spr. roemde het werk der Jonge- lingsvereeniging en gewaagde van den invloed ten goede welke uitgaat van het Ned. Jongelings Verbond. Spr. wekte op om deze vereeniging te gedenken, spoor de alle jongelingen aan om lid te worden van deze vereeniging, om zich te vormen voor de toekomst voor het leven dat' zooveel vraagt vooral in deze tijden. Het programma gaf een beeld van het vereenigingsleven en werd afgewisseld door muziek en zang. Met een kort woord beindigde de hr. Walrecht deze welgeslaagde vergade ring. WATERLANDKERKJE. Na afloop van de bieten campagne bleek dat aan de weegbrug Stroopuit te Waterland kerkje in 't geheel zijn gewogen netto 3431970 kg bieten. Dinsdag overleed te Huizum bij Leeuwarden, in den ouderdom van ruim 80 jaren Ds. L. Bouma em.-pred. van de Geref. Kerk te Middelburg. De overledene werd 25 Oct. 1855 te Oldeboorn geboren en ontving zijn op leiding aan de Theol. School te Kampen, waar hij in 1882 candidaat werd om 12 Nov. van dat jaar te Driesum het pre dikambt te aanvaarden. Hij diende de kerken van Terneuzen, Emlichheim en van 18981925 die van Middelburg, waar hij een op den voorgrond tredende persoonlijkheid is geweest. Trouwens in heel Zeeland heeft hij leiding gegeven aan het Geref. kerkelijk leven. Vele jaren was Ds. Bouma redacteur van „De Zeeuwsche Kerkbode" en van de Part. Synode van Zeeland maakte hij geregeld deel uit. Deze vaardigde hem ook bij herhaling af naar de Gen. Synode der Geref. Kerken. Tal van deputaat- Ook was hij lid van het bestuur van de Zeeuwsche Geref. predikantenconfe rentie, van dat der Chr. School en der A.R. Kiesvereeniging in Middelburg enz. Toen hem in 1925 eervol emeritaat werd verleend, vestigde Ds. Bouma zich weer te midden van zijn Friesche land- genooten en verbond zich voor hulp diensten aan de kleine Geref. Kerk van Hijum. De Part. Synode van Friesland- Noord vaardigde hem als ouderling af j naar de Generale Synode van Assen j (1926) en Groningen (1927). De verdiensten van den overledene j vonden erkenning in zijn benoeming tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. j Bij de Geref. Kerk te Kamper-] land zijn in de vacature ontstaan door de verplichte aftreding van C. Noord- hoek en H. Bouterse als ouderlingen ge kozen M. de Kam Wz. en Adr. Poort vliet Adrz., welke evenwel hebben be dankt. Als diakenen (aftredend M. van Goudzwaard) zijn gekozen M. Filius Mz. en H. van de Kreeke Adrz. Het getal diakenen is van 4 op 5 gebracht. Herkozen tot ouderling en diaken bij de Ned. Herv. Kerk te Water landkerkje de heeren M. Filebert en J. A. Vermeulen-Kotvis, beiden aftr. Ster */d 3' grootte, of kleiner Ster v/a 2e grootte. "Nfr Ster v/d 1" gr. I™ Melkweg Wettelijk ingeschreven bij het Bureau v/a Industrieelen Eigendom onder No. 64222 De Fransche regeering heeft gisteren een voorloopige overwinning in de Ka- mer behaald. Bij het begin der debatten stelde Laval de kwestie van vertrouwen in verband met diverse ingediende in terpellaties. Deze betroffen twee zaken: den financieelen toestand van de schat kist en de politieke bedrijvigheid der fascistische bonden. Laval eischte dat de financieele kwestie het eerst aan de orde zou komen en zeide met zijn ka binet te zullen aftreden indien de Ka mer dat niet wilde. Met 345 tegen 225 stemde de Kamer er in toe. De interpellaties over de financieele politiek zullen vermoedelijk weinig ge vaar voor de regeering opleveren. Anders staat het met de kwestie der fascistische strijdhonden, welke de vol gende week aan de orde komt. Indien de regeering zich dan niet bereid z,al verklaren strenge maatregelen tegen deze bonden te nemen, zullen de radi calen zich tegen haar keeren en dan haalt zij^ geen meerderheid. Met de overwinning van gisteren, is hij er dan nog lang niet. Uit een verklaring van den vader van den korporaal bleek, dat hij als jongen van twaalf jaar in een steengroeve was gevallen, daarbij letsel aan zijn hoofd had opgeloopen en sindsdien niet ge heel normaal was geweest. Hij had val lende ziekte gekregen en was op 17-ja- rigen leeftijd zes maanden lang ver pleegd in een inrichting voor geestes zieken. Later had men hem z.g. hersteld ontslagen. Hij had dienst genomen en was zelfs getrouwd. Dat was een van de afschuwelijkste dingen bij deze geschie denis, terwijl de man ter dood veroor deeld werd, moest zijn jonge vrouw in de gangen van het gerechtsgebouw spe len met haar kindje om het zoet te hou den. Er was voor den veroordeelde nog 'n kansje geweest om aan de doodstraf te ontkomen. De verdediger had de jury in den mond gegeven, dat zij den man krankzinnig kon verklaren. Inderdaad stonden de jury vier uitspraken open, n.l. onschuldig, schuldig aan moord, on schuldig aan doodslag en schuldig, maar krankzinnig. De jury verklaarde echter den verdachte schuldig aan moord, zoo dat den rechter niets anders overbleef dan het doodvonnis uit te spreken. De Berlijnsche correspondent van de Times meldt, dat Kerrl de minister voor keikelijke aangelegenheden, een onder houd heeft gehad met Hitier. Naar verluidt heeft hij de toestem ming van den Leider gevraagd voor maatregelen, die op de ontbinding van de Belijdenisbeweging zouden neerko men. Zij zouden beoogen den arbeid van Bovenstaand kaartje stelt voor den sterrenhemel op 1 Dec. 1935, in Neder land, des avonds te acht uur Middel bare Ti;d, gelijk aan 0 h 39 min Sterre- tijd. In tegenstelling met gewone landkaar ten vindt men hier het Westen rechts, het Oosten links van den beschouwer geteekend. Dat is bij sterrekaarten nood zakelijk en gebruikelijk, teneinde te ver hoeden, dat de beelden in spiegelschrift zouden verschijnen. Wanneer men in het oog houdt, dat de hemellichamen die in het Oosten op komen, naar het Zuiden stijgen en in het Westen ondergaan, en wanneer men verder slechts dat kwadrant van de kaart voor zich neemt, waarnaar de blik aan den hemel gericht is, dan is de oriëntatie eenvoudig genoeg. Op dit kaartje loopt, van 't Oosten naar 't Westen, door de sterrenbeelden Arend, Zwaan, Cassiopeia, Perseus en Wagen man, een gebogen stippellijn; zij duidt de ligging van den Melkweg aan. In drukletters vermeld zijn de namen van de sterrenbeelden; de eigennamen van een aantal der helderste sterren zijn in schrijfletters geteekend. De middaghoogte van de zon neemt de ze maand af van 1634° tot haar kleinste hoogte, op 23 Dec-, van 14^°; daarna neemt zij weer toe tot 15°. De dagboog de tijd dat zij boven den horizont staat), neemt van 't begin der maand (8 uur) af tot 7 uur op den 23en, om daar na weer tot 7 4/5 uur aan te groeien. de organen der Belijdenisbeweging (Rad van administratie, Synode, Broe derraden enz.) op zoo weinig mogelijk in het oog loopende wijze te beletten. Na het gesprek met Hitier heeft Kerrl van gedachten gewisseld met de rijks- en Pruisische kerkcommissie- Hieruit wordt afgeleid, dat Kerrl zelf thans zijn verzoeningspogingen mislukt acht. In Hessen en Saksen is die mislukking reeds overtuigend gebleken. De schijngestalten van de maan zijn: E.K.: 3 Dec.; V.M.: 10 Dec.; L.K.: 17 Dec.; N.M.: 25 Dec. Men vindt het E.K. op ons kaartje in den Waterman, nabij Saturnus; de V-M. staat in den Stier. Het L K. is des avonds om 8 uur nog niet op, en 't staat dus niet op deze kaart. Op onze kaartjes volgen wij den loop der vier planeten Venus, Mars, Jupiter en Saturnus. Saturnus (m 1,1) is avondster in den Waterman. (m magnitude helderheid, vergele ken met een ster van de le grootte, die m r= 1,0 heeft-) De winter begint 22 Dec. Er is 25 Dec. een ringvormige zons verduistering, waarvan de centrale lijn echter over de Zuidpool loopt; slechts op Vuurland en Nieuw Zeeland zal er een glimpje van te zien zijn. De heer A. Dekker te Middelburg schrijft ons: Met belangstelling lees ik steeds „de Zeeuwsche kroniek". Ik twijfel er niet aan, of velen zullen dit met mij doen. Dit deed mij besluiten op een en ander in de laatste kroniek te wijzen, dat naar mijn meening vergissingen zijn. Eerst een opmerking tot uitbreiding van een mede- deeling. De redacteur van de rubriek deelt mee, dat in enkele stadspoorten krankzinnigen waren opgesloten. Omdat men nu in de stadsrekening van 1475 leest van „het delven van den put, waar de dolleman in lag" en in de rekening' van 1492 van een dolleman beide in de Noorddampoort, waag ik de gissing, dat in de poorten alleen de gevaarlijkste krankzinnigen werden opgesloten. De zachtzinnige patiënten werden gebracht in het dolhuis in de Spanjaardstraat, dat reeds in 1497 bestond. De schrijver zegt, dat de ergste krank zinnigen naar elders werden getranspor teerd, Dit moet zijn de vreemde patiën ten. Ze werden over de grenzen ge bracht, dus naar Brabant of Vlaanderen. Soms werd eenvoudig gelast ze „uitten Lande te voeren". Dit deed b.v. Karei de Hangeman (de beul) 10 Febr. 1450. Hij kreeg daarvoor 2 schellingen 60 cent. Er is dus niet gebleken, dat in Brabant of Vlaanderen toen betere ge stichten waren dan in Zeeland. De mededeeling, dat minder gevaar lijke patiënten, die op straat mochten loopen op stadskosten gekleed werden in twee kleuren, is geheel bezijden de waarheid. De schrijver zal er misschien, niet aan gedacht hebben, dat in den goeden ouden tijd de confrériën en som mige gilden bij de groote processies in hun groepen zotten en zottinnen mee voerden. Ook de magistraat had daar voor dergelijke personen in haar dienst en gelijk al haar dienaars, die in de pro cessie zouden meeloopen, in het nieuw gestoken werden, geschiedde Jdit ook met deze narren. Deze menschen moes ten door hun geestigheden of liever vaak onkiesche grappen het publiek verma ken. Het waren dus volstrekt geen krankzinnigen. En zulke „clowns" wa ren nu in 1521 ook zotte Griete en zotte Commerine. In het archief van het tim mermansgilde te Middelburg' is een aar dig prentje van een optocht, waarop men ook duidelijk zotten en zottinnen ziet. Het is ook niet waar, dat men de krankzinnigen als misdadigers behan delde, De ergste misdadigers toch wer den ter dood gebracht, anderen gegee- seld en meest gebannen, terwijl voor de geringere misdrijven allerlei schande- straffen waren bedacht. Gevangenisstraf kwam hoogst zelden voor. De krank zinnigen echter waren opgesloten en werden zeker vaak onmenschelijk, maar toch alleen disciplinair gestraft. De schrijver beweert verder, dat krankzinnige vrouwen ook wel eens de houten huike moesten dragen. Deze be wering grondt hij op een post in de stads rekening' van 1508 meldende, dat een houten huik gemaakt werd „om dezelve gedragen te worden langs de stede bij de delinquaenten". Maar delinquenten zijn geen krankzinnigen, maar misdadi gers. Het zal misschien sommige lezers in-

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 6