fvorol-tandpasta - Parelschoonheid voor Uw tanden buitenland. kunst en wetenschap. RECHTSZAKEN. inbezohoeh STUKKEN. Q I nAN '<5 tlNIMENT GEMEHOD NIEUWS. DUITSCHLAND. BALKAN. AGENDA* predikanten in Den Bosch ontvangen, w.aar de Raad van Beheer op gelijke wij ze pressie uitoefent om een predikants plaats op te heffen en om tot een com binatie van twee naburige gemeenten te geraken. Ook in dit geval erkent de Raad van Beheer dat de beschikking over dergelijke maatregelen hem niet toekomt, maar wel schijnt hij het recht voor zich op te eischen om door fin,an- cieele sancties de kerkelijke besturen te dwingen zijn wil te volgen. Koninklijke zangvereeniging „Tot oefeningen en uitspan ning" Werken van dr. Joh, Wagenaar, (-§) Middelburgs koninklijke zangver eeniging en Middelburgs Mannenkoor, dat medewerking verleende, hadden gisteravond meer belangstelling ver diend. De opkomst was weliswaar alles behalve gering, maar de concert- en ge hoorzaal had vol moeten loopen. Een Wagenaar-avond wil zeggen een avond van muzikalen humor en in dezen tijd wordt men niet onder den humor bedol ven. Misschien mag men het wèl een van de vele gebreken van ons tijdsge wricht noemen: dat het den humor niet kent. In de plaats daarvan kwam het sarcasme. Dr. Johan Wagenaar is voor muziek minnend Middelburg geen onbekende. Een tiental jaren geleden heeft „Tot oefening en uitspanning" ook een uit voering van enkele zijner werken ge geven. Het sloeg in. En gisteravond is het weer ingeslagen. Geen wonder. De geestigheden van Wagenaars muzikale concepties zijn onweerstaanbaar, ook als men ze voor de tweede of derde maal hoort. Mits, natuurlijk, de uitvoe ring van goed gehalte is. Dat was die van gisteravond. Op het programma stonden de Zweed- sche lucifersmarsch, de Landler voor vrouwenkoor, drie liederen voor tenor (der Frühling, Rondedans en Een liedje van de linden), twee dialogen uit Dadel- pracht, de Ode aan de vriendschap en De Schipbreuk. Over 't geheel genomen werd dit alles uitstekend ten gehoore gebracht. De koren zoowel als de so listen wisten aan het humoristische het vereischte muzikale relief te geven. Al leen had de tenor, de heer Harm Sme- des uit Den Haag, die voor Louis van Tulder was ingevallen (Van Tulder 's ziek geworden), wel eens de neiging aan het relief te veel mimische kracht toe te voegen, wat zijn vocale prestaties dan niet ten goede kwam. Maar hij zong „Der Frühling" „Rondedans" en „Een liedje van de linden" heel mooi. De an dere solisten, Marie Heymans uit Den Haag, (sopraan) en Joh. Lammen uit Amsterdam (bas) droegen hun aandeel in de algemeene vroolijkheid volwaardig bij. Hun stijl was altijd voornaam: van het geestige naar het platter grappige, ce n' est qu'un pas, maar zij hoedden zich voor dien fatalen stap. Met vaste hand leidde de heer Caro de koren. Hij wist zich weer op zijn wenken te laten bedienen en zorgde er dusdoende voor, dat het wezenlijke tot zijn recht kwam. De wijze, waarop „De Schipbreuk" werd gezongen, voldeed wel aan zeer hooge eischen. Achter den vleugel zat de componist zelf. Met een bewonderenswaardige vi taliteit heeft hij het instrumentale deel van het concert verzorgd. Er viel wel eens een noot tusschen de toetsen, maar dat kwam er bij dit musiceeren al heel weinig op aan. Het was niet zelden veel geestiger dan de dichterlijke ont boezemingen van „Den Schoolmeester". Een woord van waardeering verdient ook de man, die het slagwerk bediende. Hij heeft zich van zijn taak met veel élan gekweten. Aan het slot is dr. Wagenaar, solisten en koren een geweldige ovatie gebracht. Voor de pauze had de componist een gioote krans gekregen. Het concert werd o.a. bijgewoond door den commissaris der Koningin en mevr. Quarles van Ufford. Doll van der Haar Inde Steenrotse, Middelburg. Van der Haar junior exposeert momenteel Inde Steenrotse met pot- loodteekeningen, aquarellen, krijtteeke- ningen en grafisch werk: een vijftigtal grootere en kleinere stukken vindt men er bijeen. De^ onderwerpen, die hij koos, zijn verscheiden: enkele portretteeke- ningen, (waaronder er, naar men zal zien, zeker een treffend gelijkende is); aquarellen van, en uit de omgeving van, Veere en uit Zuid-Limburg; potlood studies van een Italiaansche reis, een lithografie van oud-Keulen die heel goed van sfeer is; verder nog enkele ex- libris in steendruk, clichee, houtsnede en ets en nog een paar droge-naald et sen. Den algemeenen indruk, dien men van deze sobere expositie meeneemt is, dat het talent van Van der Haar jr. in de richting der grafiek ligt en dat hij als teekenaar op z'n best is; zijn aquarellen, schoon er een enkele onder is waarvan de kleur vermag te bekoren, vormen zeker niet zijn sterkste zijde. Het beste en voor hem karakteristiek ste van deze expositie is naar ons ge- we' een krijiteekening van Zan- dijk: Van der Haar is daar getroffen door de schoonheid van onze ontblader de boomen, die zich tegen den hemel zoo fijntjes, en als geheel toch ook weer zoo forsch, afteekenen. Z'n Volendammer botter, in rood krijt een werk van ouderen datum, als we 't wel hebben behoort mede tot het goede, dat er hangt. De Italiaansche reisschetsen zijn meest pretentielooze vastlegging in no tities van wat des teekenaars oog boei de. Het Grieksch-Romeinsch theater bij Taormina, destijds door Goethe reeds bewonderd (naar ons verteld werd) is hier wel het meest te apprecieeren. Van der Haar jr. is een nauwgezet en natuurgetrouw teekenaar, die zorgvul dig op 't papier brengt wat hij ziet en wat hij als voldoende belangwekkend ervaart; de velerlei afwijking van de gebaande wegen, welke men tegenwoor dig in de schilderkunst veelvuldig ziet betreden; waarin het niet altijd even gemakkelijk is den weg te vinden en waarbij het scheiden tusschen kaf en koren, tusschen het geniale en het de cadente, de verhevenheid en den waan zin, soms zwaar valt. voor deze pro blemen stelt Van der Haar jrs. werk ons niet. Of men dit een voordeel of een na deel vindt.... dat zij den beschouwei zelf overgelaten te bepalen. Zij gelooft hoor eigen oogen niet, wan- ne'er ik straks met dezen knaap thuis komZij gelooft het nóóitEvenmin als zij mijn genoegen begrijpt, om hier uren in det3 regen te zitten. Maar visscher ben je, of "je bent het nietRheumatiek Dat deertTne-riiet Ik heb Sloan's U k w |i II; .U. VKRDRIJ.FT PIJN I (Ingez. Med., T (Ingez. Med.) een ongeluk, waarbij helaas mevr. de V. het leven heeft verloren. Verd. heeft hóógst roekeloos gereden; met het oog hierop dient een onvoor waardelijke hechtenisstraf te worden op gelegd en wel voor den tijd van twee maanden. De officier was van meening, dat er geen reden was verdachte's rijbewijs in te trekken. De rechtbank zal 11 December von nis wijzen. STRENGE STRAF TEGEN ROEKE LOOS CHAUFFEUR GEëlSCHT. Op Donderdagavond 9 Mei j.l. te om streeks 11 uur in den avond had op den Haarlemmerweg te Amsterdam bij het Kruithuis een ernstig 'verkeersongeluk plaats, waarbij mevrouw dr. De V. het leven verloor. Dokter de V-, wiens auto wegens pan ne aan de rechterzijde van den weg stil stond, duwde het voertuig met behulp van zijn vrouw een stukje op. Mevrouw de V. liep achter de auto langs met de bedoeling van buiten af het stuur te draaien. Daartoe wilde zij langs de linkerzijde van de auto loopen, de zijde waarlangs het verkeer in de richting Amsterdam gaat. Op dat fa tale moment kwam de chauffeur J. G. de J., die in een huurauto met zijn meis je op weg was naar Amsterdam, aanrij den- Hij zag noch de stilstaande auto noch mevr. de V. Bij de botsing werd mevr. de V. zwaar gewond, zij overleed kort na het ongeluk. De auto van den chaufeur sloeg om en de inzittenden lie pen lichte verwondingen op. De 23-jarige chauffeur had zich voor de rechtbank te verantwoorden, wegens veroozaken van dood door schuld. De deskundige L. W. Oosterhuis was van meening, dat de verd. roekeloos had gereden. Uit het onderzoek is gebleken, dat de verlichting van de huurauto zeer slecht was; het zicht was naar schatting' 10 a 12 meter; ook de voorruit was vuil. Met een snelheid van 50 a 60 km waarmede verd. zegt gereden te heb ben was dit licht volkomen onvol doende. De afstand waarop een obsta- kei op den weg wordt waargenomen is te gering om nog tijdig te kunnen remmen. Het achterlicht van de dok tersauto heeft volgens getuigen gebrand; na te gaan was dit niet meer, daar de lamp geheel was plat gedrukt. Wanneer verd. had opgelet zou hij ongetwijfeld het roode licht hebben ge zien, ook al was dit een enkel oogen- blik verduisterd, doordat mevrouw de V. er achter langs liep. j De verdachte zelf weet het ongeluk aan het feit, dat mevr. de V. aan de linkerzijde van de auto was gaan staan, zonder te zien of de weg vrij was. Hij had althans dit verklaarde hij zoo wel als zijn meisje goed opgelet. De officier van justitie zeide in zijn requisitoir, dat de rechtbank zich zal moeten afvragen of verd. zeer onvoor zichtig heeft gereden. Spr. meende, dat dit inderdaad het geval is; de snelheid van verd. was ongeveer 50 km, terwijl zijn verlichting minimaal was en hij dus niet verder dan 10 a 20 meter vooruit kon zien. Voorts heeft hij niet gezien dat het roode achterlampje van dr. de V.'s auto brandde. Door de wijze van rijden heeft het ongeluk plaats gehad, A DEN DOOLAARD OVER DE OOS- TÊNRIJKSCHE GRENS GEZET. De Nederlandsche schrijver en journa list Den Doolaard is uit Oostenrijk ge- zet» Den Doolaard werd na vier dagen te Weenen te hebben vertoefd, Dinsdag in den prillen ochtend in zijn hotel van zijn bed gelicht om ter beschikking van de staatspolitie te worden gesteld, zon der opgave evenwel van bepaalde re denen. In den loop van het eerste verhoor dat pas om twee uur 's middags werd gehouden, legde men Den Doolaard n vertaling voor van een artikel dat in Augustus 1934 in de bladen v:an de Ar beiderspers was verschenen en waarin Oostenrijk scherp werd aangevallen. Op grond van dit artikel, tegen welks tendentieuze vertaling Den Doolaard krachtig protesteerde, is hij als staats gevaarlijke vreemdeling voor immer uit Oostenrijk verbannen. ZONDERLINGE CAFéBEZOEKER. In een café te Heerenveen bestel de iemand een broodje met vleesch Zooals dit gebruikelijk is, werd het be stelde op een bordje met vork en mes opgediend. Nadat de bezoeker zich de hartversterking goed had laten smaken, betaalde hij. Toen de klant zich hierop wilde ver wijderen, bleek den caféhouder, aldus De Tel., dat het zilveren tafelmes ver dwenen was, waarop hij den man attent maakte. Deze gaf toe, dat hij het mes in zijn zak had gestoken. „Ik heb", zoo zeide hij, „een broodje met vleesch besteld en betaald. U brengt er een mes bij, dus dat komt mij ook toe". Hoe men ook den eigenaardigen klant aan het verstand trachtte te 'bren gen, dat dit toch niet gipg, hij bleek niet bereid het mes terug tergëven. De politie werd in de zaak gemengd en ook deze kon den man niet bewe gen tot teruggeven. Deze heeft hierop den lastigen klant in het arrestantenlo kaal opgesloten. Nadat proces-verbaal tegen hem is opgemaakt, is hij den vol genden dag weer op vrije voeten ge steld. Het mes is in beslag genomen, DE „KALBA" VERKOCHT. Het motorschip „Kalba" welk schip op 18 Sept. j.l. bij Domburg strandde, toebe- hooirende aan mevr. wed. Bakker te Groningen, is onderhands verkocht aan den heer H. Kajuiter, te Groningen. VEE VERBRAND. Gister is door onbekende oorzaak brand uitgebroken in de boerderij van de weduwe A- M. te Oidemarkt (Overijsel). De brandweer, die onmiddellijk gewaar schuwd werd, was kort n,a het uitbre ken van den brand aanwezig, doch kon, in verband met een defect aan de slan gen, nietis uitrichten. De boerderij brandde tot den grond toe af. Niets kon worden gered. Dertig stuks hoorn vee en drie paarden kwamen in de vlam men om. COMMUNISTISCH BELEID. De in meerderheid communistische gemeente raad van Finsterwolde (Gr.) heeft tot dusver met de genomen besluiten niet veel succes gehad. Verschillende er van werden door de Kroon of door Ged. Sta ten niet goedgekeurd. De communistische wethouders kwa men in de jongste raadsvergadering met een voorstel tot invoering van een be drijfsbelasting, en nog wel met terug werkende kracht, ingaande 1 Januari 1935. Door deze belasting zouden wor den getroffen die bedrijven die geduren de het geheele jaar gemiddeld meer dan tien arbeiders in dienst hadden. Voor el- ken arbeider moest dan 12 worden betaald. Becijferd werd, dat in de ge heele gemeente slechts zes bedrijven voor deze belasting in aanmerking kwa men, waarvan vijf net boven het gemid delde van tien uitkwamen en zonde- veel bezwaar er voor konden zorgen, dat ze juist niet in de belasting vielen. Het resultaat van deze belasting zou zijn, zooals de raadsminderheid meende, dat de werkloosheid er door zou stijgen, terwijl de opbrengst zeer poover zou zijn. De meerderheid liet zich daardoor echter niet afschrikken en dus kreeg Finsterwolde zijn bedrijfsbelasting. Een novum was het voorstel van de meerderheid van het college, om een geheel andere schaal voor de heffing van opcenten op. de hoofdsom der per- soneele belasting in te voeren. Hoewel de regeering een maximum van 200 op centen verlangde, stelden de wethou ders voor tot heffing van 100 tot 550 op centen om een h.i. billijke progressie te verkrijgen. Het voorstel ondervond de noodige bestrijding, maar het werd na tuurlijk aangenomen. Beide besluiten zullen echter wel door Ged. Staten wor den vernietigd. Het laatste agendapunt was de be handeling van de gemeentebegrooting voor 1936. De behandeling zelf was bin nen het kwartier beslecht, maar te vo ren werden er algemeene beschouwin gen gehouden die bijna twee uur duur den en die de raadsleden uitstapjes de den maken naar Rusland, Duitschland, Frankrijk. Door den post onderhoud en ver nieuwing van wegen 6000 te verla gen, kon zonder rijkshulp de begrooting sluitend worden gemaakt. (Tel.) INDISCH MARINE-VLIEGTUIG VERLIEST EEN SCHROEF. Geslaagde noodlanding in zee. Bij een oefenvlucht van drie marine watervliegtuigen boven de Java-zee heeft een der toestellen gistermorgen een schroef verloren, waardoor de be stuurder genoodzaakt werd bij het ei land Bawean een noodlanding op zee te maken. Met behulp van de radio werd assi stentie verzocht, waarop de Witte de With en de Van Galen derwaarts zijn vertrokken. De Witte de With nam het vliegtuig op sleeptouw. Het kwam op Moro Krembangan (Soerabaja) aan, waar het zal worden gecontroleerd. De bodem en de drijvers zijn een weinig bescha digd. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. De noodlanding is uitste kend gelukt. KIND UIT TIJGERMUIL GERED. In de kolonisatie-desa Waloejodjati Gedong Tataan (Lampongsche Distric ten) sloop een tijger, schijnbaar uitge hongerd, een huis binnen en sleurde een slapend kindje van 3 jaar weg. De ouders schrokken wakker en riepen om hulp. De tijger, geschrokken door het geroep, sprong met zijn prooi weg, doch kwam daarbij gelukkigerwijze tegen een boom aan, waardoor hem zijn buit ont viel. Het kind werd onmiddellijk naar het hospitaal te Tandjongkarang over gebracht en bleek niet ernstig gewond te zijn. De veldpolitie in samenwerking met de bevolking trachtte het ongure beest door een klopjacht en het zetten van klemmen te vangen, doch dit is niet gelukt. Goede belastingbetalers gaan voor, Krachtens een beschikking van den rijksminister van financiën worden b- stellingen en opdrachten boven de 5000 mark vanwege het rijk alleen gegeven aan gegadigden, die trouw hun belas tingen betalen. Deze maatregel heeft naar het D. N. B. meldt, zoo gunstig gewerkt, dat hij voortaan bij alle be stellingen en opdrachten van 500 mark of hooger zal gelden. Gevangenisstraf voor drie klooster zusters. In het deviezenproces tegen drie kloosterzusters is de moederover ste, Othmara Wöhl, uit Halle a.d. Saaie, veroordeeld tot vier maanden gevan genisstraf en 7000 Mark boete, haar secretaresse, zuster Cordula Kieslich, kreeg drie maanden en 5000 Mark boete en de algemeene overste van de betrok ken orde, Marie-Mercedes Heller, zes maanden gevangenistraf en 10.000 Mark boete. Communistische organisatie in Zuid- Slavië ontdekt. Naar verluidt is in Agram (Z. Slavië) een groote commu nistische organisatie ontdekt. De poli tie slaagde er in de geheime centrale executieve der in Zuid-Slavië verboden communistische partij te arresteeren en haar drukkerij in beslag te nemen. Daarbij werd de h,and gelegd op groote hoeveelheden communistisch propagan da materiaal. Het juiste aantal gearres teerden is nog niet bekend. Onder hen bevinden zich de beide dochters van den directeur der Merkurbank. Ook is een koerier in ,arrest gesteld. De op hem gevonden documenten wijzen er op, dat contact bestond met de communis tische centrales in Praag, Presburg, Weenen en Belgrado. ONTVANGEN BOEKEN. „Kortsluiting". (De majoor zonder geheugen). Roman door Jan Walch. Uit gave N.V. Em. Querido's Uitgevers Mij. te Amsterdam. Bij dezelfde Uitgevers Mij. ver scheen voorts „De immoralist". Roman door André Gide- Vertaald door H. Marsman. Bij de N.V. HoIIandia-Drukkerij te Baarn, verscheen de 16e aflevering van „Wat is dat?" de encyclopedie voor jongeren. Dit besluit het tweede deel, waarvoor 'n band is bijgevoegd. Deze aflevering is wederom rijk geïllusteerd. Verscheidene onderwerpen de afle vering loopt van de woorden krant t/m loki worden ook nu weer op voor de jongeren begrijpelijke wijze behandeld. De vele illustraties drag'en hiertoe het hunne Jbij. Bij het artikel landaanwin ning is een gekleurde plaat gevoegd, welke voorstelt het maken van een Tijk in de voormalige Zuiderzee. „De verbruikscoöperatie". Haar ontstaan, doeleinden, en plaats in de or deningsgedachte, door R. van Sluis. Deze brochure is een uitgave van de Centrale Bond van Nederlandsche Ver bruikscoöperaties te Den Haag. „Luchtvaart-almanak 1936". Sa mengesteld door Emmy van Lokhorst, Bert Prinsen Geerligs, Johan J. Krop en Leo van Breen. De almanak, omvatten de 160 pagina's is verlucht met vele foto's en een drietal teekeningen. De luchtvaart-almanak geeft soms een goed en soms een minder goed antwoord op vele vragen die zich voor kunnen doen over dit moderne bedrijf; de vermelding van het secretariaat der Zeeuwsche Ver- eeniging voor Luchtvaart b.v. is er al mijlen naast: de genoemde functionaris is sindsdien al meer dan een. jaar onder voorzitter en tenslotte heelemaal geen hoofdbestuurslid meer.... Dit adres moet zijn: W. M. van Aller, Vlissin- g e n. Verder bevat dit overigens aar dige boeksken liedjes, verhalen en in terviews, benevens een agenda waarin ruimte is gehouden voor aanteekenin- gen. Tenslotte is er nog een K.L.M. prijs vraag aan verbonden. Uitgave Van Hol- kema Warendorf, uitgevers te Am sterdam. SPELDJESDAG VALKENHEIDE TE GOES. De jeugd van ons volk doorleeft harofe tijden. Een verblijdend verschijnsel valt even wel vast te stellen: het b,armhartigheids- werk bloeit. „Valkenheide", Opvoedingsgesticht voor jongens, waar 180 knapen boven den leerplichtigen leeftijd, weleer over gegeven aan verwaarloozing en onder gaande in misdadigheid, worden ver pleegd en opgeleid tot nuttige leden der maatschappij en goede burgers van dep Staat, zet zijn deuren wijd open voor alle dolende zonen van ons volk. Ondergebracht in een (tweetal pa viljoens, bij groepen van 20 naar leef tijd gevoegd, worden deze jongens van twaalf ambachten en dertien ongeluk ken, hier voor het overgroote deel ge vormd tot bekwame vaklieden. Na een verblijf in de inrichting, wis selend van 3 tot 5 jaar, keert de ver- stooten knaap van voorheen, of het han dige diefje van weleer, als een nuttig lid, de gewone samenleving weer bin nen. Terugziende, op wat hij daar ont ving, ziet hij de vaste leiding en het le ven van stille plichtsbetrachting, waar over hij wel eens kankerend klaagde, thans in het mooie licht van warme dankbaarheid. Meer dan duizend zonen van ons volk vonden hier reeds een plaats van inkeer en opbouw, van lichamelijk her stel en geestelijken groei. Het moeilijke, maar mooie werk onder de verwaarloosde en misdadige jeugd, vraagt vooral in deze tijden onzen steun, onze gaven ons medeleven. Steunt daarom de Speldjes-verkoop op Steunt daarom den Speldjes-verkoop op Dinsdag 3 December te Goes. Het Bestuur. MIDDELBURG. DO 28 NovDO 12 Dec. Tent. Graf Werk-aquarellen, Dolf v. d. Haar, Veere; In de Steenrotse, 1016 h. ook Zo's. DO 28 Nov. Lez. m. lichtb. over: „Die Eifel"; De Vergen. 20,15 h. DO 28 Nov. Lez. Natuurk. Gezelschap. Spr. prof. dr. F. A. Vening Mei- nesz., Amersfoort; Schuttershof, 20,15 h. DO 28 Nov. Ev. Bogardz., spr. Sevensma, A'dam; 20,00 h. VR 29 Nov. Lez. Ned. Prot. Bond, spr. ds. N. Padt, Zutphen; Geb. Vrijz. Herv GOES. DO 28 Nov. Wetensch. Bel. Spr. A, L. C. A. Nijnanten; Schuttershof, 20,15 h. VR 29 Nov BIOSCOPEN ELECTRO, Midb. VR 29 Nov.-DO 5 Dec: „De kat en de viool" en „De moord op het schip"; 20,00 h-, ZO niatinée 15,00 h. CITY, Midb. VR 29 Nov.—DO 5 Dec.: „One night of Love" en „De Witte Papegaai"; 20,00 h„ ZO matinée 15,00 h.

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 7