HET HUIS No. 63. S>. ^P.-nieuiits XII KRONIEK van den DAG. BINNENLAND. 3ÏAÏEN-0ENERAAL DIEP-ZWART REUZEN TUBE VOOR 10 CTS. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CR T.) VAN DONDERDAG 28 NOVEMBER 1935. No. 281. Minister Deckers over de landbouwsteunregeling. voor haarden en kachels George II van Griekenland op den troon terug. Hij Is een groot vriend van de Engelschen j geworden, Zijn zwaarste taak; het Grieksche volk de be geerde politieke rust te ver schaffen. Het Grieksche volk heeft een paar dagen geleden met veel gejuich en veel eerbetoon zijn koning weer in 't land haald. Twaalf jaar leefde Georg'e II in verbanning. Tengevolge van een minder gelukkig beleid van zijn nogal onstui- migen vader vooral was het, dat hij in December 1923 zijn kroon verloor. De ontevredenheid van het Grieksche volk met dat beleid werd niet voldoende ge sust door het aftreden van Koning Con- stantijn. De erfenis, die hij aan zijn zoon naliet, was voor dezen niet meer te be redderen Zooals zijn vader onvrijwillig was heengegaan, zoo moest de zoon on vrijwillig abdiceeren. Twaalf jaar is een lange tijd. George II heeft in die twaalf jaar nog meer leed op zijn levensweg ontmoet. De verhou ding met zijn echtj' note, de Roemeen van werkelijke macht te houden. Dat is geen geringe taak, maar George II heeft voor, dat het Grieksche volk naar rust verlangt en hem uit dien hoofde gaarne zijn vertrouwen zal schenken, Het ligt in de bedoeling, om binnen kort verkiezingen te houden voor een nieuw parlement. Van dictatuur moet de koning niet veel hebben. Aanvullende steun voor de meest noodlijdende groepen in overweging. sche prinses Elizabei.Vyrerd gaandeweg slechter. Eenige maande.i geleden kwam het tot een scheiding. Als een geschei den man is de koning tot zijn volk te ruggekeerd. Het grootste deel van de periode van ballingschap vertoefde George II in En geland. Dat is in tweeërlei opzicht van belang. Zijn bezadigd karakter zal zich onder invloed van het Engelsche fleg ma nog in de richting der wijze beza digdheid ontwikkeld hebben. Als vriend van de Britten zal hij, voor zoover het hem gegeven wordt, invloed op de bui- tenlandsche politiek uit te oefenen, zich op de politiek van Downing street wil len oriënteeren. Dit laatste is vooral op dit oogenblik niet zonder groote beteekenis. Grieken land ligt midden in de wereld, waar door het Italiaansch-Abessijnsch conflict de grootste spanningen heerschen. Te Londen zou men met graag zien, dat Griekenland 'n onzekere factor in de sanctie-formule van Genève werd. Hoe wel de kans, hierop nimmer groot zou zijn geweest, heeft men nu 'n waarborg te meer, dat Italië hier geen bres in het front kan schieten. Koning George's bezadigdheid kan voor den binnenlandschen toestand van Griekenland nuttig worden. In de afge- loopen 12 jaar is het land periodiek ten prooi geweest aan staatsgrepen en re- volutionnaire woelingen. De laatste in Maart van dit jaar door den gewieksten diplomaat Venizelos, die in de eerste jaren de eerste viool in de republiek speelde, op touw gezet; ligt met haar bloedig verloop nog versch in het ge heugen Men kan deze mislukte poging, om de wet te verzetten, veilig beschou wen als de aanleiding tot George's te rugroeping. Voor vele Grieken, die in hun hart toch eigenlijk meer voor den republikeinschen staatsvorm dan voor de monarchie voelden, heeft Venizelos' op stand de deur dicht gedaan. Alles beter dan een republiek, waar deze dingen mogelijk zijn, moeten zij gedacht heb ben. Zal het feit, dat de monarchie nu is hersteld, echter op slag veel aan het revolulionnair sentiment veranderen? In geen geval kan men zeggen. Altevel, een wijs beleid van koning George kan wel voorkomen, dar het zich in onheilige da den gaat uiten en dat het op den langen duur verdwijnt of althans belangrijk ver mindert. Voorloopig zit Griekenland nog vol met allerhande slag van politici, wien het intrigeeren en erger een soort van levensbehoefte is geworden. De ko ning zal er vermoedelijk de handen aan vol krijgen, deze lieden op een afstand Een oorspronkelijke roman door Mr. I C. B. L DEN HOEDT. 6). Plotseling vroeg Christiaan: „Hoe lang ben ik al hier?" „Laat eens zien", antwoordde zij, „dit is de tweede dag". „Dus...." „Dus je bent al twee nachten en een dag hier". nachten etl een dag", dacht hij, ,,en Margot, die van niets weet". „Weet iemand, dat ik hier ben?" vroeg hij. „Iemand van je kennissen, bedoel je?" Hij knikte. „Neen, ik denk het niet". „Hoe kom ik hier?" Wat beteekent die buil op mijn hoofd, en die wond hier?" „Herinner je je, dien avond, toen je mij zag vechten?" Plotseling zag Christiaan weer in de nachtelijke straat in het licht van den lantaarn het meisje zwijgend worstelen met den man. Hij herinnerde zich hoe hij was komen toeloopen, het schot dat was gevallen, en hoe hij het meisje was gevolgd in het huis waar de overste met zijn vier kornuiten hem hadden opge wacht- Toen hij weg wilde gaan moest hij bewusteloos zijn geslagen, en nu lag fr a' *wee nachten en een dag, ter wijl Margot op hem wachtte. j In de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer over de begrooting van i het departement van Landbouw en Vis- 1 scherij zegt minister Deckers, dat de oorzaken van de duurte der kosten van levensonderhoud niet liggen bij de op brengst, die de landbouw ontvangt. In vermindering der distributiekosten ligt een belangrijk middel tot verlaging van die kosten. Het is voor de regeering echter niet gemakkelijk, hier de ge- wenschte verbetering te brengen. Hoewel de bezwaren tegen meer in- dividueele steunverleening erkennend, zal de minister in overweging nemen, of het verleenen van aanvullenden steun aan de meest noodlijdende groe pen mogelijk is. De vraag, of eenvoudiger steunstel sel, dat aan de boeren meer vrijheid laat, mogelijk is, zal worden bestudeerd door de genoemde commissie, die zat nagaan of, en zoo ja, hoe 't aantal ad ministratieve maatregelen tot een mi nimum kan worden beperkt. Voorstellen tot verandering van het stelsel zijn hier bij geenszins uitgesloten. Verder verklaart de minister niet on genegen te zijn om het denkbeeld van de instelling van een landbouwcrisis- raad te overwegn. Tegen misstanden, die werden gecon stateerd, is met kracht opgetreden en zal ook in de toekomst met kracht wor den opgereden. De minister wenscht hierbij echter uitdrukkelijk op te mer ken, dat hij gedurende de maanden, dat hij het bewind voert, geenszins den indruk heeft gekregen, dat ernstige mis standen aanwezig zijn. Hij heeft inte gendeel reeds veel ijver.) toewijding en betrouwbaarheid bij ambtenaren van den Crisisdienst ontmoet. Het is dan ook te betreuren, wanneer de publieke opinie door sterk gekleurde uitdrukkin gen en verhalen noodeloos wordt ver ontrust. Bij de beoordeeling van de export- politiek dient er rekening mede te worden gehouden, dat Nederland voor een zeer groot deel van zijn land- en tuinbouwproductie afhankelijk is van uitvoer. Het laat zich helaas aanzien, dat deze uitvoer voorloopig aanzienlijk geringer zal zijn dan vóö'r de crisis. Door teeltbeperking en omvorming der productie zal men zich aan de gewij zigde omstandigheden moeten aanpas sen. In de overgangsperiode is een ex port, die verlies oplevert, hetwelk wordt gedekt uit heffingen op den bin nenlandschen consument, niet onrede lijk. Bovendien dient niet te worden vergeten, dat de kostprijis per eenheid van het product sterk zou stijgen, in dien thans iedere verliesgevende export in eens zou worden afgesneden. Steun aan kleine bedrijven. Voor de kleine bedrijven is er een hoopgevende klank in het betoog van dr. Deckers: hij is er zich van bewust dat de thans verleende faciliteiten en steun niet voldoende zijn en hij zint dan ook op middelen tot het verleenen van zoo Het meisje had zeker gezien, wat er in hem omging en keek hem medelijdend aan. „Ik moet weg", zei hij gedecideerd, „ik moet dadelijk weg". Het meisje knikte toestemmend. „Zooals je wilt", antwoordde zij, „ik hoop niet, dat ze je direct zullen grijpen". „Wie bedoel je met ze?" „De politie natuurlijk". „Waarom zou de politie mij „Je hebt toch op dien agent gescho ten?" „Ik op een agent geschoten?" „Ja, eergisteravond, op straat, toen hij mij te pakken had", „Ik? Mensch, je bent gek". „Luister eens, mijn brave, ik ben vol strekt niet gek. Ik ben niet de eenige, die het gezien heeft- De revolver zat nog in je zak. Je wou er die goede jon gens hier ook nog mee te lijf. Toen heb je dien tik op je hoofd gekregen". „Dacht jij, dat de politie dat verzinsel zou gelooven? Waarom zou ik een agent" doodschieten? Welk belang zou ik daar bij hebben? Dat risico neem ik op mij". „Je hebt gelijk", antwoordde het meis je ernstig, „het kan je hoogstens een paar jaar kosten- Ik zal je kleeren gaan halen". Zij ging de kamer uit en kwam een oogenblik later terug met zijn kleeren, netjes gevouwen over haar arm. „Je kunt je straks beneden was- schenzij ze en verliet discreet het vertrek. Christiaan keek haar een oog Inblik danige hulp, dat de kleine bedrijven onontbeerlijke bronnen van wezenlijke volkskracht kunnen blijven bestaan. Over den steun aan de veehouderij en zuivelproducten merkt de minister op dat de tegemoetkoming aan de veehou ders, ten gevolge van de lasten op hen gelegd door de verhoogde graanrechten, gevonden moet worden in den hooge- ren prijs van de eindproducten der vee houderij. Voor de varkenshouderij is dit doel bereikt, terwijl voor de pluimvee houderij tot nu toe eveneens een niet onbevredigend resultaat is verkregen. Hetzelfde kan niet van de melkveehou derij gezegd worden. Er zijn in den af- geloopen zomer 'perioden geweest, dat de heffingen niet voldoende werden ge compenseerd. Dit is de reden geweest dat op de verhoogde uitkeering, die taxi gevolge van het plan tot melksteunbe- perking 1 Juni i 1 is ingegaan, gedurende de maanden, dat deze verhooging hee'.t gegolden, niet is teruggekomen, ook niet nadat het plan was uitgesteld. Voorts heeft de minister gemeend, dat de verhoogde heffing op veekoeken geheel aan de zuivelproductie ten goe de moet komen, terwijl verder wordt overwogen om, nu de beperking van den melksteun niet zal doorgaan, andere maatregelen te treffen. De meer evenredige productie van winter- en zomermelk heeft de aandacht van den minister. Dit probleem biedt, evenals de andere zuivelproblemen, zoo vele moeilijkheden, dat een middel om direct tot het doel te geraken en dan nog in korten tijd, niet gemakkelijk zal zijn aan te geven. Ten aanzien van de maatregelen voor de varkenshouderij kan worden mede gedeeld, dat thans wordt onderzocht op welke wijze de export van baconvar- kens in de toekomst in stand moet wor den gehouden. Ter uitvoering van het rapport der commissie-Beumer is de minister bezig na te gaan op welke wijze een vergoeding moet worden gegeven aan het bedrijf, }dat door de commissie- Beumer geacht wordt te zijn benadeeld door de maatregelen van de N-V.C, DE MOEILIJKHEDEN IN DEN VEEHANDEL. De afdeelingen Utrecht, Noord-Bra bant, Zeeland en Zu'id-Holland 'van den Nederlandschen Bond van Veehandela ren. hielden gisteren te Rotterdam een buitengewone openbare vergadering. Gesproken werd door het Tweede Ka merlid J. Schilthuis en door den eere voorzitter van de afd. Zuid-Holland, den heer M. de Haas. Laatstgenoemde vatte zijn betoog samen in een motie, die hij aan de vergadering ter discussie voor legde. Deze motie vraagt verbetering van den toestand op de. vetveemarkt door: a. het blikvleesch uitsluitend verkrijg baar te stellen voor werkloozen en arm lastigen; b. een verhooging van exportpremie voor den uitvoer van vee, waardoor ver betering kan ontstaan in de thans gel dende afbraakprijzen van dat vee; c. verleening van financieelen steun aan de exporteurs, die pogingen in het werk stellen tot bevordering van den uitvoer van alle soorten vee. In de motie wordt verder stelling ge nomen tegen den invoer van buiten- landsch vleesch; wordt gevraagd om het hfnemen van regeeringswege van afge wisselde versche productiedieren met hooge melkgift; wordt aangedrongen op inschakelen van den georganiseerden veehandel bij deze afneming tegen vast te stellen vergoeding. Tenslotte vraagt de motie een audiën tie voor een commissie uit den veehan del bij den minister ter toelichting van deze eischen. na, eerst nu drong het tot hem door, hoe impertinent zij hem tutoyeerde. Maar toen verdrong de gedachte, dat hij nu gauw weer bij Margot zou zijn, dat hij haar in zijn armen zou nemen, en al haar angst en onrust zou weg kussen, alle bedenkingen. Met een forschen zwaai, sprong hij uit zijn bed en greep naar zijn kleeren. Toen draaide plotseling de heele ka mer in de rondte; alles werd zwart voor zijn oogen. Christiaan had zijn krachten over schat en was flauw gevallen. IV. Christiaan de Groot houdt slapende. Toen hij ontwaakte was het avond. Een miserabel electrisch lampje, onder een wit geëmailleerd kapje wierp een vaal rood schijnsel in het vertrek dat nu nog armoediger en vochtiger leek dan in het grauwe «daglicht. Alles was doodstil. Langzamerhand kwam Chris tiaan weer geheel tot bewustzijn terug. Duidelijk herinnerde hij zich de gebeur tenissen van dien noodlottigen avond, zijn ontwaken in dit vertrek, en zijn in storting toen hij op het punt stond naar huis toe te gaan. Hij keek het vertrek rond; zijn kleeren lagen nog op den stoel, waar het meisje ze dien ochtend had achtergelaten. „Nu moet ik naar Margot" mompelde hij, en richtte zich, door ervaring wijs geworden, voorzich tiger dan de eerste maal op in zijn bed Op dat oogenblik kraakte de deur. en de oude man, die zich eenige avon Na eenige uren discussie heeft een verloopen vergadering tenslotte beslo ten niet aan de regeering te adviseeren tot het afnemen van productiedieren met hooge melkgift. Daardoor kwam na tuurlijk ook de betreffende zinsneden in de motie te vervallen. De vergadering verklaarde zich ver der voor het verzoek aan de regeering om inkrimping of stopzetting van de margarinefabricatie. DE WERKLOOSHEID NEEMT NOG STEEDS TOE. De directeur van den rijksdienst der werkloosheidsverzekering en arbeidsbe middeling deelt mede, dat in de week 4 t/m 11 November het aantal leden van ingevolge het Werkloosheidsbesluit 1917 gesubsidiëerde vereenigingen bedroeg 541,100, waarvan 74,700 landarbeiders- In de maanden Mei t/m November worden geen gegevens van de vereeni gingen van landarbeiders ontvangen. De werkloosheid onder de overige 466,400 verzekerden bedroeg 31,5 pet. In de vorige verslagperiode (21 t/m 26 October) bedroeg de werkloosheid 30,8 pet. In de overeenkomstige week van de jaren 1934 en 1933 was de werkloosheid onderscheidenlijk 27,6 en 25,2 pet. HET BEZUINIGINGSONTWERP IN DE EERSTE KAMER. Bij de voortzetting van de algemeene beschouwingen in de Eerste Kamer over het bezuinigingsontwerp heeft de heer K o 1 f f (c.h.) voor samenvoeging van kleine gemeenten gepleit. De heer De Zeeuw (s.d.) zag in het wetsontwerp slechts een lapmiddel, dat geen werkelijke verbetering kan bren gen. Spr. stelde daartegenover h'et soc. dem. Plan van den Arbeid, van welks doorvoering een opleving zou mogen worden verwacht. Mevr. Pothui sS m i t (s.d,) acht te het capitulantenstelsel bezwaarlijk o.a. omdat het een militairistischen geest in ons ambtenarencorps zou bren gen. De heer N i v a r d (r.k.) zou het on juist achten, indien de verpleegprijzen in krankzinnigengestichten aan maxima gebonden werden. De heer Van Rappard (lib.) is voorstander van de invoering van het capitulantenstelsel, al staan er enkele bezwaren tegenover. Minister C o 1 ij n antwoordde dat de aanpassingspolitiek van de regeering meer is dan deflatiepolitiek. De regee ring houdt rekening met afzetmogelijk heden en aansluiting van kostprijzen aan goederenprijzen. Aan landbouwsteun is ruim 200 millioen uitgekeerd, terwijl de industrie door de contingenteeringen Men stelt ons de vraag: hoe zit het met het aantal Der December Premies? Hoeveel mag ik als abonnee of geregeld (mede) lezer(es) bestellen? Ouders willen hun zoon in Indië er een exmplaar van sturen andere ouders hun zoon op Java èn hun dochter op Sumatra eentje. Ziet eens hier: een premie is be doeld als een vriendelijkheid van de courant.aan haar vrienden, dat zijn: haar abonnees en haar vaste lezers. Wij nemen dat nu niet al te nauw. Natuur lijk: als een snuggerling denk: ik be stel twee dozijn van die premies en 'k ga ze voor vier maal den prijs verkoopen dan gaat dat vliegertje niet op. Het wordt geen handelsobject, maar 't is en blijft: De December Premie van de cou rant. Maa.r wanneer een abonnee of vaste (mede) lezer(es) geheel bona fide gaar ne twee of drie premieplaten wil heb ben: zoolang de voorraad strekt zullen we ze hem of haar gaarne leveren. Men kan zijn kinderen, buiten Zee- lands grenzen, dus een zeker hoogelijk gewaardeerd geschenk geven door ze onze D.P.P.-reproductie te sturen. voor tientallen millioenen heeft genoten. Daarnaast wordt met het werkfonds ge arbeid, waarvoor 60 millioen is gevo teerd. Indien de regeering niets had ge daan, zou de werkloosheid nog veel grooter zijn. Het soc. dem. Plan van den Arbeid stuit af op de onmogelijkheid om de daarvoor noodige honderden millioenen te vinden, en omdat het den uitvoer zou dooden. De regeering wenscht de verantwoor delijkheid van devaluatie niet te aan vaarden. Hett capitulantenstelsel is noodig om jonge krachten in het legerkader te brengen. De vergadering werd hierop verdaagd tot heden èlf uur. BEGROOTING VAN SOCIALE ZAKEN De Tweede Kamer zette de behande ling van de begrooting van sociale za ken voort. De heer Kampschoër (r.k.) drong aan op verdere bevordering der verla ging van huren van woningwetwoningen. De heer S t u m p e 1 (r.k.) bepleitte maatregelen ten behoeve van de parti culiere bouwnijverheid De heer De Visser (comm.) be toogde eveneens dat verdere huurverla- ging noodzakelijk is. Spr. wees op het toenemen van het (Ingez. Med.) den geleden had voorgesteld als over ste van der Toets trad waardig en be dachtzaam de kamer binnen, steunend op een dikken wandelstok met ivoren knop. „Ik kwam eens zien", zei hij met zijn gewone hoffelijkheid, „hoe onze jonge gast het maakt. Tot mijn genoegen con stateer ik, dat U weer eenigszins her steld bent. Het speet mij, dat ik moest hooren, dat U dezen ochtend te bruus' bent geweest in Uw bewegingen, zoodal U vandaar nog het bed moest houden. Laat een oude man U een goeden raaci geven, meneer de Groot. Blijft U van nacht nog rustig hier. Ik wil er den na druk op leggen, dat U vrij bent om te komen en te gaan, wanneer U wilt, maar als oud-militair heb ik ervaring op (lit gebied. U bent op het oogen blik werkelijk nog te zwak. Ik zal U direct nog wat eten laten brengen; geen grauwe erwten met spek! En, wat U nog meer zal verkwikken zal een enkel glaasje zijn van het nobele vocht uit deze kruik, die mij, maar zelden ver- laat." Bij deze laatste woorden haalde hij uit een van de zakken van zijn zwar te jas de bekende steenen kruik; uit een andere zak goochelde hij twee glaasjes te voorschijn. Behoedzaam zette hij dit alles op den grond, en vervolgde toen met afgemeten stem zijn toespraak. „Ik voel bovendien, dat ik U nog 'n verklaring schuldig ben voor de wijze waarop U hier bent behandeld. U zult zi,ch ongetwijfeld hebben afgevraagd, waarom Uw olotselinge heengaan twee avonden geleden zoo ongewensebt was, terwijl U nu vrij bent om te gaan. Ik zal U dit uitleggen. Kijk eens, Wij -aL- len hebben natuurlijg geloofddat U dien agent, toen hij Ziska, met wie U zoo rustig liep te wandelen „Ik...." begon Christiaan woedend. „Windt U toch niet op, meneer de Groot, In Uw toestand is dat hoogst bedenkelijk. Ik kan mij levendig voor stellen, dat U, na de ongetwijfeld te hardhandige wijze, waarop U bent, aan gepakt, de details van dien avond bent vergeten." Christiaan besloot den ouden heer te laten praten, en hem niet meer in de rede te vallen. „Goed. U wandelde dus knusjes met Ziska, de agent, kwam tusschenbeide, U schoot hem niet bewonderenswaar- waardige accutaresse neer, en wandelde met het meisie hieibjeen. Na een oogenblik wilde U weer weggaan. Dit konden wij niet toestaan. Want al ge loofden wij allen onmiddellijk aan Uw optreden als volmaakt gentleman; de politie, die volkomen ongerechtvaar digd overigens een zekere antipa thie t.egcn sommige leden van onzen kring koestert, zou misschien niet zoo overtuigd zijn geweest, Nu is zij er ech ter van doordrongen, dat iemand, die volkomen beantwoordt aan Uw signale ment het schot heeft gelost. Gelukkig hebben wij ook een aantal betrouwbare lieden gevonden, die als getuigen het heele voorval hebben meegemaakt." (Wordt vervolgd)*

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 5