1001 wenken Witkam's Geschenkenhuis MN ZEELAND Rome spreekt de Abes- sijnsche successen tegen. MSDDELBUBGSCHE voor passende St. Nicolaasgeschenken SUITEUND. BEURSTHERMOMETER van Donderdag. COURANT SPOUT. BEURS- ER WISSELEOERSEH. VLISSINGEN. GOES. WALCHEREN. ZU9D-BEVELAND. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. De Italianen zijn de laat ste dagen echter niet gelukkig geweest. Italiaansch dreigement P0LEN. BALKAN. Z. AMERIKA. CHINA AMSTERDAM, 28 November, Het eerste getal is de vorige notee- ying, daarop volgt de officieele notee ring van heden. Ned. 31 1000-4 96%—97%. Ned 33 1000-4 96%—97%. Ned. 34 1000-4 96%—97%. Certificaten-3 85 85 O. Indie 34 1000-4 95%—96%. Denemarken Oblig. 1926-5 8181%. Duitschl. 100-7 19%—19%. Engeland 1960-90 4 71%—71%. Zwitserl. Staatss. 1927-4 88%88%. Amsterdam 1933-5 98%98%. Amsterdam 1934-4% 97% 's-Gravenhage 1929-4% 10099%. Rotterdam 1926-1930-4% 93%—93%. Berlijn 1925-6% 17% Zeeuws. Hyp. B-5 95 Zeeuws. Hyp. B-4% 92%92%, Cities Service Cy. P. 1958 5 38%(37%. A Amsterd. Bank 109109%. C Rott. Bankver. 103% A Tewntsche Bank 85%85%. A Pref. Gruyter en Zn A 115113%. A Pref. Jurgens A 98%98%. A Ned. Gist- en Spiritusf. 393392%. A De Schelde N.B. 22%—23%. A Ver. Papf. v. Gelder 50%52. C Aim. Car en Foundry 17%18%. C Am. Smelt en Ref. 35%—35%. C Farbenind. I.G. 31% C Stand. Brends 9%9%. C North Am. Cy. 15%15%. A Born. Sum. H.M. 143142%. A Linde Teves en Stokv. 74%74%. A Ned. Wol Mij. 83% A Singkep Tin M. 93%92%. A J. C. Japan Ln. 35% A Rotterd. Lloyd 39%39%. A S.M. Nederland 39%39. A Amst. Thee C.M. 42%42%. A Houth. Alberts 21%21%. Nadat ds. Dippel de zegenbede had uitgesproken en gezongen was Ps. 68 10 ging de heer Berghuijs verder en zei- de o.a. de plaats van mr. R. M. van Dus- seldorp te hebben overgenomen, omdat hij in zijn maatschappelijken werkkring zich zoo menigmaal heeft kunnen over tuigen van het uitstekend werk van het C.J.M.V. Spr. wees er nog op, dat in verband met den ernst der tijden ditmaal een ernstig stuk ten tooneele zou worden gebracht. Na deze welkostwoorden, ging het gordijn open „Musica", het Middel- burgsch Kamerorkest onder leiding van den heer A. Calatz onthaalde de aan wezigen op enkele goed gespeelde be kende nummers met tot slot het staan de door het publiek medegezongen Zeeuwsch Volkslied. De dames en daarna de heeren van „Wilhelmina" vulden het volgende num mer van het programma met vrije oefeningen. De dames lieten lenige .oefeningen zien, de heeren brachten iets geheel jpeuws, nml. oefeningen van twee per sonen tezamen, waarbij de spieren hei; zwaar te verantwoorden krijgen, doch die mede door de goede leiding van den heer J. H. Koers, uitstekend werden uitgevoerd, zooals wij dat trouwens van deze turners gewoon zijn. Voor de pauze heeft het pijpercorps „Juliana" onder leiding van den heer Iz. de Lange een viertal nummers doen hooren, alle bekende melodieën, maar daarom bij de aanwezigen juist in den smaak vallende, niet het minst het laat ste, waarbij Sarie Marijs door de zaal klonk. Na de pauze zijn de toehoorders in een geheel andere gemoedsstemming gebracht door de opvoering van den 3- acter „Bij 't Wassen van den Vloed Dit drama brengt de aanwezigen in de binnenlanden van Afrika, waar enkele blanken tot taak hebben het Engelsche gezag te handhaven. De regeeringscommissaris komt voor het groote dilemma tusschen zijn plicht als ambtenaar en zijn menschelijke ge voelens. Hij kiest het eerste en offert zijn eigen kind er aan op. Het is een stuk met zeer veel moraal en het was voor de dilettanten een heele durf dit aan te pakken. Voor de wijze waarop alle medespelenden zich van hun taak kweten, past een woord van zeer groote waardeering, alsook voor de verzorging van tooneel en costumes. De groote aan dacht, waarmede het spel gevolgd is en het applaus na ieder bedrijf bewees, dat men de opvoering zeer waardeerde. Het was reeds na middernacht toen de samenkomst met het zingen van den Avondzang werd gesloten.. Tot beheerder der Electr. centrale van de N.V. Ebalom te Gorontalo (N. Celebes) is benoemd onze vroegere stad genoot, de heer G. W. Hoekstra. De vereeniging „Moederlijke Wel dadigheid" heeft van het Schorerfonds ontvangen een gift groot: 125, Storing in de electriciteitsvoorziening. Gisteravond heeft door overbelasting van het electrisch net plaats gehad in de omgeving van den hoek Noordstraat- Hofplein een storing in de voorziening van electrischen stroom plaats gehad. Door de verdeeling van het net in sec toren, heeft de storing zich sterk gelo- caliseerd en was zij na ongeveer 20 mi nuten geheel opgeheven. Een aanrijding. Op den Singel had hedenmorgen een aanrijding plaats tusschen een auto en een bakiiets met alleen materieele scha de tot gevolg. Lezing mevr, Boldingh-Goemans. Dinsdagmiddag heeft mevrouw Bol dingh-Goemans haar eersten litterairen middag gehouden voor de Nederl. Ver eeniging voor Huisvrouwen, afdeeling Goes. Na 'n openingswoord van de presiden te; mevr. Van Ballegoyen de Jong-Henny hield mevr. Boldingh een lezing, die evenzeer tot het verstand als tot het hart van de aanwezigen heeft gesproken. De „Moeder"-figuur, is door de spr. op in de etaiagehal van Lange Kerkstraat GOES (Ingez. Med.) C Baltimore Ohio 10%10%. A Southern Rlw. 8%8%, C Union Pac Rr. 6465%. C Int, Nickel Cy. 23%24%. Duitschl. '30 1000-5% 22%—21%. A Koloniale Bnk 46%—46%-7%, A N.I. Hbk. 1000 84%—83%. C Ned H. M. 1000 129—128%-9 A Alg. Kunstz. U. 26%—25%-6 A v. Berkels Pat 49%48% C Calvé-Delft 59%—59%. A C. Suiker Mpij. 106107. A Ned. Ford A.M. 245%—246%. A Philips Gem. B. afg 234%—229%-33. C Unileverl03%—103%-%. C Anaconda Cop. 14%15% C Bethlehem St. 29%—29%-% C Kennec Copper 16%17%-%. C Un States Leather 5%— 5%-%. C U. States St. C. 28%—28%-%. A A.N.I.EM,—N,B, 164%—162% A Kon. Petr Mp„ 215—212%-14. C Contin. Oil Cy. 16%16%-% C Shell Union O.C. 8%— 8%-%. verschillende manieren naar voren ge bracht. Alle beelden waren eigenlijk even mooi; maar de moeder van Napo leon sprak wel het meest; die moeder heeft echt bestaan en een moeder uit een roman is meer een figuur. Mevr. Boldingh weet echter ook figuren voor ons te laten leven. De aanwezigen luis terden in gespannen aandacht. Aan het slot dankte de presidente de spreekster. Het boek waaruit mevr. Boldingh de moeder figuren naar voren bracht is door haar zelf geschreven, OOSTKAPELLE. Op de op 23 en 24 Nov. '35 gehouden internationale ten toonstelling te 's Hertogenbosch be haalde de heer A. Maranus alhier met zijn drie inzendingen Saksische Ekster- kroppers edn eersten en twee tweeden prijzen. VEERE. Alle neringdoenden schijnen nog niet te weten, dat het strafbaar is ongeijkte gewichten voorhanden te hebben. Zulks ondervond een slager hier ter plaatse, die verbaliseerd werd omdat hij een ongeijkt 5 kg gewicht on der zijn toonbank had. HANSWEERT. De heer J. van Os, surnumerair der directe belastingen enz. wordt tijdens de vacature van het ont vangkantoor alhier belast met de waar neming van het kantoor. HEINKENSZAND. Op 27 Nov. gaf de zangvereeniging „Ons Genoegen" een concert in de Ned. Herv. kerk alhier onder leiding van haar directeur den heer Wolzak te Goes. Het program was goed verzorgd en werd goed uitgevoerd. De opkomst was gering. KAPELLE. In het lokaal Obadja werd onder leiding van den voorzitter J. P. Kooman een druk bezochte openbare vergadering gehouden door de Chr. Jon- gelingsvereen. Dr. J- D. Schmidt daartoe uitgenoodigd sprak een inleidend woord. De ingestudeerde voordrachten en samenspraken en aan het slot een ta bleau: „Rond het woord," vielen zeer in den smaak. Nadat door den voorzitter nog werd meegedeeld dat de Chr. Jongelingsver- eeniging 6 Dec. 1890 werd opgericht en nu 45 jaar bestaat, de oprichter was wij len ds. E. M. van Ysendijk en aan deze vereeniging een bibliotheek is verbon den met 285 nummers van goede schrij vers en schrijfsters, sprak dr. J. D. Schmidt het slotwoord. GROEDE. Dinsdagavond j.l. hield de afdeeling Groede van het Groene Kruis een algemeene vergadering in het Ca fé van den heer P. Beun. Wegens af wezigheid van den voorzitter, den heer Beuningh, werd de vergadering geleid door den vice-voorzitter, mevr. Dees Haak. De begrooting 1936 werd goedge keurd tot een bedrag van 1080 aan inkomsten en uitgaven, met een post van onvoorzien van 111. Eveneens werd goedgekeurd een subsidie van 5 voor de stichting „Den Dolder". De periodiek aftredende bestuursleden, mej. Risseeuw en de heer Pas, werden bij acclamatie herkozen. In de plaats van het bestuurslid mej. Mazure, werd de heer C. Salomé, gekozen. RAAD VAN RETRANCHEMENT. RETRANCHEMENT. Dinsdag verga derde de Raad onder voorzitterschap van burgemeester A. I. Leenhouts. Al le leden waren aanwezig. Afgewezen werd een verzoek van de caféhouders om gedurende de wintermaanden het café een uur langer te mogeri open hou den. Vastgesteld werd het suppletoir kohier, hondenbelasting 1935. Besloten werd met de N.V. Bank voor Neder- landsche gemeenten een rekening-cou rantovereenkomst aan te gaan. Aan Ged. Staten zal vrijstelling worden ge vraagd van de verplichting tot het ge ven van onderwijs in het vak lichame lijke oefening, op de o. 1. school. Verder werd na uitvoerige besprekingen beslo ten, v/eder een gedeelte der Dorpsstraat, evenals dit gebeurd is in vorige jaren te verbeteren. Voorts zal als werkobject worden op gegeven het verbeteren van een water leiding in den Olieslagerpolder. Dit werk zal in samenwerking met gemel- den polder voor gemeenschappelijke re kening worden uitgevoerd. De oorlog in Oost-Airika. C Tide Water Ass. Oil 7%7%-%. A K.N. Stoomb. Mij. 11%11%. A Ned. Scheepv. U. 46%45%-4%. A H.V. Amsterdam 231%>234%-l%. A Jeva Cult. Mij. 124123. A N.I. Suiker U. 109%—105%-6. A Deli Batavia 169169-66. C Deli Mij. 1000 185%—187-4. A Senembah 185%184-3. C Chicago Milw. 1%1%-%. A Amst. Rubb. C. 107%—107-%. A Deli-Bat. Rubb. 64%64%, A Hessa Rubber 8384. A Serbadjadi S.R. 58%58%. Prolong'atie 33 WISSELKOERSEN. AMSTERDAM, 27 Nov. 28 Nov. Londen 7.29 7.29 Berlijn 59.40 59.45 Parijs 9.72% 9.73% Brussel 24.97% 25.00 Zwitserland 47.76 47.77 Kopenhagen 32.55 32.60 New-York 1.47% 1.47% Te Rome heeft men gisteravond zoo ongeveer alle door de Abbessijnen ge melde successen tegengesproken. Wij hebben gisteren reeds twijfel aan een deel dier successen geopperd. Dat er heelemaal niets van aan zou zijn, komt ons echter niet geloofwaardig voor. Vooral aan het front in het zuiden zijn de Italianen de laatste dagen niet geluk kig geweest. Dat kon men zelfs wel uit de officieele legerberichten uit Asmara opmaken. Allicht heeft de tegenslag niet den omv,ang aangenomen als de Abes- sijnen willen doen gelooven, zoo blijft het onwaarschijnlijk dat de plaats Go- rahei door de Abessijnen werd heroverd. Benoorden deze plaats lijken de stellin gen der Italianen echter grootendeels in mekaar gedrukt te zijn. De Italianen melden, dat hun troepen „het leger van Ras Desta", die Itali- aansch Somaliland, geheel in het zuiden bij Dolo zou zijn binnengevallen, hebben verslagen. Vermoedelijk heeft er een schermutseling plaats gehad met een voorpost van Ras Desta's leger. Deze schoonzoon van den keizer neemt voor het leger van generaal Groziani nog steeds een gevaarlijke positie in. Door een omtrekkende beweging zou hij er in kunnen slagen het in den rug afbreuk te doen. Het Abessijnsche bericht van giste ren, dat in het noorden de Italianen Ma- kalle zouden hebben prijs gegeven, is zeer waarschijnlijk uit de duim gezogen. De toestand is momenteel weer ver warder en onoverzichtelijker dan ooit Dat de Italianen de laatste dagen niet gelukkig zijn geweest, is eigenlijk het eenige, wat men er van kan zeggen. Verleden week werd uit Rome gemeld dat 100000 soldaten van de ruim 1 mil- lioen, die sinds het begin van den oorlog in Italië zelf zijn gemobiliseerd, drie maanden verlof zouden krijgen. Thans verluidt, dat dit verlof is ingetrokken In Engeland en Frankrijk heeft die in trekking vrijwel opzien gebaard. De Londensche pers beschouwt de zaak als een waarschuwing van Italië aan de wereld dat het voorgestelde uit voerverbod van Benzine, petroleum en andere grondstoffen naar Italië zeer ernstig zal worden beoordeeld. In een bericht uit Rome aan de Morning Post is nog sprake van de mogelijkheid, dat de van de Fransch-Italiaansche grens teruggetrokken Italiaansche troepen daar weer heen zullen worden gezon den. De corr. van de Times te Rome schrijft dat de gemiddelde Italiaan in een benzineuitvoerverbod naar Italië 'n vijandige daad met militair karakter ziet, die Italië het recht van mili- aire represailles zou geven. De Italianen zijn verontwaardigd over de te verwach ten nieuwe sanctiemaatregelen die hen zouden kunnen dwingen de militaire campagne in Abessynië te vroeg af te ireken. Voortdurend hoort men uitla tingen als „Indien wij moeten vallen zullen wij tenminste eenige .anderen met ons meesleepen", aldus het blad. Uit Rome wordt verder nog gemell, dat men aldaar gelooft, dat de Itali aansche regeering de kwestie heeft on derzocht van het zenden van nieuwe troepenversterkingen naar Lybië Vol gens de geruchten die gisteravond in omloop waren was er sprake van twee divisies met een sterkte van 34.000 man. ïen officieele bevestiging hiervan was niet te krijgen. EEN OVERWINNING VOOR DE ARBEIDERSPARTIJ. Bij de verkiezingen voor het parle ment van Nieuw-Zeeland, het Engelsche dominion ten Oosten van Australië, ïeeft de arbeiderspartij voor 't eerst een overwinning behaald. Te oordeelen naar de thans bekende resultaten zal de ze- telverdeeling als volgt zijn: Arbeiderspartij 52 (oud 24) Conservatieven 20 (oud 46) Onafhankelijken 8 (oud 8) Democraten 0 (oud 2) Gedurende de laatste vier jaar is het jewind in handen geweest van een li beraal-conservatieve coalitie. Cavage, de leider der Arbeiderspartij, die vroe ger mijnwerker was, zal waarschijnlijk premier worden. Het program zijner par tij bevat een waarborging van de prijzen der landbouwproducten alsmede maat regelen om aan ieder arbeid te verschaf- Schildwacht doodgeschoten. Een Poolsche schildwacht aan de grens van Danzig is gisteren gedood door twee mannen, die heimelijk de grens trachtten te passeeren. Toen de schildwacht hun bevel gaf te blijven staan, schoten de bandieten, die vermoedelijk Oekrainers zijn, den man neer. AMNESTIE IN GRIEKENLAND AFGEKONDIGD. Is ook Venizelos begenadigd? Uit Athene wordt gemeld: Koning George II heeft een decreet ondertee kend, waarin algemeene amnestie wordt afgekondigd voor personen, die in poli tieke processen zijn veroordeeld. Een tweede decreet verleent amnestie aan militairen. In beslag genomen vermogens worden echter niet gerestitueerd. Volgens de bepalingen van het eerste decreet zou het ook Venizelos vrijstaan, naar Griekenland terug te keeren, DE OPSTAND IN BRAZILIË. Te Natal hebben zich ongeveer 500 opstandelingen aan boord van 't stoom schip „Santos" ingescheept, nadat zij de banken en verscheidene groote onder nemingen hadden geplunderd. Te Per nambuco hebben de opstandelingen on geveer 100 dooden moeten achterlaten. De regeering is thans vrijwel overa den toestand meester. SPOORLIJN IN NOORD-CHINA DOOR DE JAPANNERS BEZET. Naar uit Peiping gemeld wordt, heb ben de Japansche troepen de geheele spoorlijn Sjanhaikwan-Tientsin-Peiping bezet. Het treinverkeer op het traject Tientsin-Pookau is geheel onderbroken, Op de trajecten TientsinTsxn,anfoe en PeipingSjanghai wordt door de Ja panners slechts een gedeeltelijk ver keer toegelaten. De gouverneur der provincie Hopei Sjang-Tsjon, heeft Yin-joe-kong, die Oost-Hopei onafhankelijk verklaarde, van zijn functie ontheven en bevel tot zijn .arrestatie gegeven. Amerika H.V.A. Schepen Philips Koninkl. Unilever Suiker Obi.maxkt- Tabak Markt Olie Wettig gedeponeerd. Tot ouderling in de Ger. Kerk K a p e 11 e-B iezelinge werd ge,- cozen in de vacature P. M. Keim de heer P. Scheele. Tot diaken in de vaca ture J. Eversdijk de heer N. Eversdijk VOETBAL. Seriewedstrijden Kapelle. Woensdag werden seriewedstrijden gespeeld te Kapelle, uitgeschre ven door de voetbalvereeniging aldaar. De uitslagen zijn: KapelleGoesche Boys 12; Rilland Kruiningen 41RillandGoesche Boys 62. De eerste prijs werd derhalve gewon nen door RiRand, 2e Goesche Boys, 3e Kapelle en 4e Kruiningen. Tusschen de twee laatstgenoemden werd beslist doof het nemen van strafschoppen. HET NEDERLANDSCH VOETBALELFTAL. Nuttige oefenwedstrijd* Gistermiddag heeft het voorloopig Nederlandsch elftal te Rotterdam een oefenwedstrijd gespeeld tegen de Engel sche derdeklasser Millwall, nu de ian- denwedstrijd tegen Ierland voor de deur staat. Het Ned. elftal speelde een goede partij en won met 31 van de Engel- schen. Het eerste doelpunt werd door Mill- wall na een kwartier spelen gescoord. Nog voor de rust maakte Drok gelijk. Kort na de hervatting bracht Bakhuijs den stand op 21, terwijl een half uur later Smit er 31 van maakte. Zooals men weet stond in dit voor- loopige Ned. elftal Pellikaan rechtshalf en B, Paauwe spil. Geheel mislukt is deze proef niet, doch Pellikaan was nog niet geheel de oude, terwijl Paauwe An- deriessen niet kon vergeten. Van Nel len en Drok waren in goeden vorm. De voorhoede heeft zich uitstekend geweerd* evenals de achterhoede. Voor den wed strijd bestond groote belangstelling. Samenstelling Ned. elftaL An- deriessen spil; Drok vervangt Vente. Na afloop van den wedstrijd heeft de keuzecommissie het Nederlandsch voet balelftal samengesteld dat op 8 Decem ber a.s. te Dublin tegen Ierland zal spe len. De opstelling is als volgt: Doel: Halle (Go Ahead); Achter: Weber (A, G.O.V.V.) en Caldenhove (D.W.S.); Mid den: B. Paauwe (Feyenoord), Anderies sen (Ajax), en Van Heel (Feyenoord), aanvoerder; Voor: Wels (Nnitas), Drok (R.F.C.), Bakhuys (H.B.S.), Smit (Haar lem) en Van Nellen (D.H.C.). Reserves: Ferwerda (Blauw Wit), Van Run (P.S.V.), Breitner (H.D.V.S.) en Vrauwdeunt (Feyenoord). Anderiessen staat dus weer op de spilplaats. Naar men weet had deze Ajaxspeler te kennen gegeven niet meer voor het Ned. elftal in aanmerking te willen komen, omdat de training hem te zwaar viel. Evenwel, een speler die Anderiessen op de spilplaats afdoende zou kunnen vervangen was niet te vin den. De keuzecommissie had daarom 'n ernstig beroep op Anderiessen gedaan, om op zijn besluit terug te komen, Dit is thans met succes bekroond; de Ajax speler zal de reis naar Dublin medema ken. De reden waarom Mijnders zich niet meer beschikbaar stelde hebben wij ook reeds gemeld. In zijn plaats is de reeds verscheidene malen in het Ned. elftal gespeeld hebbende Van Nellen, als linksbuiten gekozen. Afgaande op zijn in den oefenwedstrijd vertoonde spel zal deze verandering zeker geen verzwak king zijn. Tenslotte is Vente vervangen door zijn stadgenoot Drok. Laatstge noemde had eenige weken terug reeds getoond in uitstekenden vorm te zijn, en gisteren bevestigde hij dit nog eens, Drok speelt momenteel beter dan Ven te. Men kan dan ook zeggen dat het sa mengestelde elftal de sterkst mogelijke combinatie is. Het Iersche elftal. Het Iersche elftal voor den wedstrijd tegen Nederland is als volgt samenge- j steld: D.: Harrington (Cork); A,: O'Neill (Dun-

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 2