St. NioolaasJrijsvraag. SPORT. ONDERWIJS. Aan onze abonnees en medelezers De deelnemingskaarten voor onze St Nicolaas-prijsvraag zijn thans aan de deelnemende Win keliers uitgereikt en het is dus nu aan U, lezers, om te trach ten op één der uitgeloofde geld prijzen beslag te leggen. Zooals reeds eerder fin ons blad is gemeld, staat in de etalages van al die Winke liers, welke in dezen tijd in ons blad adverteeren, zoowel in MIDDELBURG a!s GOES een flinke duidelijke kaarteen oranje of een gele. De oranje- kaarten dragen elk één letter, de gele elk één uitroepteeken. Noteert zoowel de letters als uitroepteekens zorgvuldig, want uit de genoteerde letters moet EEN DUIDELIJKE ZIN (in de spelling van de Vries en Te Winkel), DIE EEN VER- STANDIGEN RAAD BEVAT, samengesteld worden. Achter dezen zin die uit vijf woorden bestaat moet het aantal uit roepteekens, dat gij gevonden hebt, genoteerd worden. LET WELalle uitroep teekens tellen even zwaar mede Oplossingen moeten, onder opgaaf van naam, adres en domicilie, uiterlijk Dinsdag middag 3 December 12 uur in een enveloppe, waarop dui- lijk St, Nicolaas-prijsvraag ver meld staat, in ons bezit zijn. DUS NU AAN HET WERK. DE DIRECTIE. BïïlïEJiUm FRANKRIJK. De positie van het kabinef-Laval wankel. DUITSCHLAND. Z. AMERIKA. De witte tuasch en ook gefcioucde stoffen als nieu/ur.' KERKMPPWS MARIHBERI6HÏESV. AGENDA. f 7,50 b. s. 5 dh.; J. B., Goes f 50 b. s. 30 dh., met ontzegging v,an de bevoegd heid om motorrijtuigen te besturen voor den tijd van 6 maanden: Strooperij: B. v. d. K., K. de N., B. v. B., L. v. B. Dzn., J. v. B,, J. v. B. S. v. B-, K. de N„ Ma. de N., Ka. S., allen Arnemuiden, ieder 3 of 3 d. h.; L. v. B. Kz., Arnemuiden, 10 of 6 d. h.; Da. Ja. de M., Arnemuiden, berisping; Fa. de M.. Arnemuiden, berisping; J. de N., Arnemuiden, 5 of 5 d. h. Straatschenderij; W. W., J. D,, N. H., allen te Wemeldinge, ieder 10 of 10 d. h. Op den openbaren weg een trekdier laten staan zonder de noodige voor zorgsmaatregelen tegen het aanrichten van schade te hebben genomen: J,. W„ Kapelle, 3 of 3 d. h. Openbare dronkenschap: H. M-, Maastricht, 10 of 10 d. h.; F. J. P., Middelburg, 15 of 10 d. h.; J. K. ge- dom. Assen (herhaling), 5 of 15 d. h. Overtreding Arbeidswet: D. v. d. V., 's Heer Arendskerke, f 3 of 3 dh,, J. B., Goes, geen straf, H. T., Vught, 7 x 1 of 7 x 1 d. h., A. de V., Oostkapel- le, 2 of 2 d. h., J. de S., Wissenkerke (herhaling) 5 of 5 d. h., M. D., Goes, 2 x 2 of 2 x 2 d. h. Als hoofd van een winkel gedurende den tijd, dat een winkel voor het pu bliek gesloten moet zijn, aldaar brood verkoopen: K. F., Serooskerke, vrij spraak. Door misbruik van gezag en door het verschaffen van gelegenheid en midde len opzettelijk uitlokken de overtreding: in de provincie Zeeland handelen in strijd met artikel 86d van het Reglement op de Wegen en Voetpaden: J. L,, Big- gekerke, 5 of 5 d. h. Als schipper die een Rijkskanaal be vaart, niet voorzien zijn van de voor geschreven reglementen: B. L., Deven ter, F. A. S., Gent, L. V. R. V., Rumpst, ieder 2 x 2 of 2 x 2 d. h., E. E., Haf- mersheim, 3 x 1.50 of 3 x 1 d. h. Visscherij uitoefenen op verboden plaats: H. P., Ierseke, 3 of 3 d. h. Te Vlissingen als zanger zonder ver gunning van den burgemeester zijn be drijf uitoefenen: A. J. de K., Middel burg, 10 of 10 d. h. Idem te Goes, P. J. A. en J. K., bei den te Rotterdam, W. K., Beverwijk, ieder 2 of 2 d. h. Te Goes zich bevinden op het gras der plantsoenen: A. W. B., Nieuwdorp, en J. A. v. S., Ierseke, berisping, D. den D-, Hoedekenskerke en J. M. M., Goes, te- ruggave aan ouders. Te Goes venten zonder vergunning: J. K., Veendam, 2 of 2 d. h. Idem te Meliskerke, J. P. v. d. H., Middelburg, 1 of 1 w. tuchtsch. Te Kruiningen waren verkoopen (aan wezig hebben in voertuigen bij kooplie den of slijters in gebrüik) die niet vol doen aan de eischen gesteld krachtens de Warenwet, met uitzondering van art. 16 dier wet: P. Th. V., Hansweert, 20 of 10 d. h. EEN RARE GRAP. Voor den krijgsraad te 's Hertogen bosch hebben gisteren drie militairen terecht gestaan, die zich op 18 Aug. j.l. nabij Oldebroek, waar zij tijdelijk in het kamp vertoefden, aan een „spoorweg aanslag" hebben schuldig gemaakt. De soldaat H. C. H. was dien avond in ge zelschap van den korporaal H. B. K. en den soldaat J. A. W. naar Elburg ge weest. Op den terugweg verdwaalden ze en kwamen bij de spoorbaan te recht. Verdachte H. had toen steentjes op de rails g'elegd, waarop zijn kamera den hem angstig toeriepen: „Niet doen", doch uit plagerij had H. vervolgens twee sleutels, die zij daar zagen liggen, op twee moeren van de rails gezet, zooda nig, dat de stelen loodrecht omhoog stonden. Uit plagerij zeide H. tot W-: „Als de trein nu aankomt, ontspoort hij zeker." Later toen het drietal op een walletje bij de spoorbaan stond, zei beklaagde: „Ik zal ze er maar even gaan afhalen". Er kwamen toen echter burgers aan, waarvan het drietal zoo geschrokken was dat ze op den loop waren gegaan. Onderweg hadden ze tegen elkaar ge zegd: „De burgers zullen ze er wel af halen". Later hald beklaagde gezegd, dat het toch beter was geweest de voor werpen zelf weg te halen. Uit de mededeelingen van verdachten bleek duidelijk, dat zij er op gerekend hadden dat de burgers de voorwerpen van de rails zouden hebben gehaald Auditeur-militair tot korporaal K..: Het was toch zeer goed mogelijk dat de burgers de voorwerpen in het geheel niet zouden zien. De machinist B, J. Stegeman, die op de machine gestaan had van een trein, die om halftien met een vaart van on geveer ,90 km de bewuste plaats was gepasseerd, vertelde wat hij op zijn zware machine had bemerkt, toen het wiel van de machine in aanraking kwam met de sleutels. Zijn leerling was juist bezig met een vuurhaak kolen bij te ha len, toen getuige plotseling naast zijn machine het opwerpen van grint zag. Hij meende dat de leerling een schep kolen naar buiten had laten vallen en wilde hem daarover een standje maken. Het bleek echter dat dit niet het geval was. Getuige zag toen hij naar buiten keek in het licht van het laatste rijtuig een stofwolk opwaaien. Even later hoorde hij voor aan de machine stoom ontwij ken, zoodat hij iets hards moest hebben aangereden. Eerst wilde hij nog stoppen, maar alles bleef regelmatig, zoodat hij 2e kl. A: Nieuwlandde Zeeuwen 4 41; EMM 2iRCS 3 22; Vlissingen 4Middelburg 5 21. 2e kl. B: Goes 3Kapelle 13; Kat- tendijkeEllewoutsdijk 14. 2e kl. D: Biervliet 2SCD 50. i 3e kl. A: Middelburg 6Zeeuwen 5 23; Domburg 2Noormannen 7l;j Zeelandia 5Vlissingen 5 31, de reizigers niet wilde verontrusten. In Zwolle rapporteerde hij een en ander en verzocht den weg te schouwen. Intus- schen had getuige aan de voorzijde van zijn machine een kleine beschadiging ontdekt. Stegeman geeft dan nog eenige tech nische beschouwingen. De kans, dat de zware machine ontspoord zou zijn, kan als uiterst gering beschouwd worden, zoo zegde hij. De auditeur-militair achtte de „grap" van H. hoogst roekeloos en zeide, dat het de plicht van de beide anderen was geweest, haar te verhinderen. Spr. eischte de volgende straffen: Tegen den soldaat H, C, H. zes maan den gevangenisstraf; tegen den korporaal H. B, K. drie maanden gevangenisstraf met verlaging tot den rang van soldaat; tegen den soldaat J. A. W. veertien dagen gevangenisstraf. Uitspraak over 8 dagen. Gepoogd een ambtenaar om te koopen. Voor het Gerechtshof te Amsterdam had zich in hooger beroep een groen- tenhandelaar te verantwoorden, die een ambtenaar, werkzaam aan het Provinci aal ziekenhuis te Santpoort, zou getracht hebben om te koopen. Hij was een half jaar uitgesloten geweest van de leve ring van groenten en fruit; toen hij weer leverde, stuurde hij den betrokken amb tenaar 50; deze echter retourneerde het bedrag en deed aangifte van de po ging tot omkooping. De verdachte was door de rechtbank te Haarlem vrijgesproken, doch het O. M. had hooger beroep aangeteekend. De fruithandelaar zeide niet de be doeling tot omkooping te hebben ge had. „Ik ben lang in Canada geweest en daar is het usance." De procureur-generaal, mr. Versteegh, bleek van deze usances niet gediend te zijn; hij requireerde een voorwaardelijke gevangenisstraf van twee maanden met een proeftijd van twee jaar, aangezien verdachte, die werkloos is, een zware boete niet kan betalen. Arrest 10 December. Wedstrijduitslagen Z. V. B. Zaterdag: RCVSerooskerke 14; SMZLVV 71; OostkapelleArne muiden 22. Zondag: le klasse A: VeereMid delburg 3 84; Iersekede Zeeuwen 2 13; fiansw. Boys—Vlissingen 3 111; EMM—Goes 2 4—3. le kl. B: Hulst 2Corn. Boys 21; Tern. BoysTerneuzen 3 6—2. le kl. C: Turkeije— Hoofdplaat 2 0— 5; SchoondijkeOostburg 2 22. Overgangsklasse: Scheldestr.Mid- S delburg 4 50; RCS 2'Zeelandia 3 6 —2. Morgen zal de beslissing waar schijnlijk .vallen. Morgen komt het Fransche parlement weer bijeen na de langdurige vacantie, waarin het had toegestemd, om de re- geering-Laval in de gelegenheid te stel len, den economischen en financieelen toestand des lands te cureeren. Men weet, wat de regeering te dien aanzien gepresteerd heeft. Allerlei decreten werden uitgevaardigd, ten einde de uit gaven van den staat omlaag te drukken en het leven goedkooper te maken. Van een groot deel van het Fransche volk werden daarbij natuurlijk offers ge vraagd en dus ontstond er hier en daar ook ontstemming. De heeren afgevaar digden vernamen die ontstemming en daarmee verging den laatsten tijd bij ve len de lust, de regeering op den ingesla gen weg te volgen. Het komt er nu voor hen op aan, kleur te bekennen. Fran sche politici bekennen niet graag kleur, tenzij ze zeker weten de kiezers er door in het gevlei te zullen komen. Die ze kerheid bestaat op 't oogenblik aller minst. De politieke toestand in Frankrijk is thans weer zeer verward. De bedrijvig heid van verschillende fascistisch ge- orienteerde bonden (Croix de feu etc,), die een krachtige regeering en beknot ting van de rechten van 't parlement eischen verhoogt de nerveuze spanning. Zij moeten goed gewapend zijn en daar om vreest men links een staatsgreep. Het Volksfront (socialisten en commu nisten) zit echter evenmin stil en be schikt ook over middelen om geweld toe te passen. De groote partij der radicalen zit op de wip. Zij helt over naar het Volksfront, doch zou de regeering-La- val, die op de middenpartijen steunt, lie ver niet in den steek laten. Met groote spanning wordt daarom de dag vati mor gen verbeid. Men vraagt zich af, of het kabinet tot aftreden gedwongen zal worden, dan wel zijn taak zal mogen voortzetten. Het een zoowel als 't ander lijkt mogelijk. Het hangt er maar van af, wat de radicalen zullen doen. Ondertus- schen maken de speculanten van de ver warde situatie gebruik, om opnieuw den franc aan te vallen. Geweldige hoeveel heden goud zijn de laatste dagen het land uitgestroomd. Als Laval zou val len, zou devaluatie vermoedelijk niet te keeren zijn. Gisteravond heeft minister Laval voor de radio een rede gehouden, waar in hij een dringend beroep op het ge- heele Fransche volk deed, om eenheid te betrachten. Met het oog op de ge vaarlijke buitenlandsche spanningen is juist nu eenheid meer dan ooit geboden. De rede was handig en heeft veel in druk gemaakt. Of ze een crisis zal voor komen, dient echter afgewacht. Een deel der radicale partij voelt voor samen gaan met het Volksfront. Een ander deel ziet echter in, dat dit een hachelijke on derneming zou worden, De regeering zal in elk geval heel wat water bij haar wijn moeten doen (verzachting der be zuinigingsdecreten en strenger optreden tegen de fascistische strijdorganisaties) als ze haar huid wil redden. DR, SAHM AFGETREDEN Dr. Sahm, formeel nog steeds opper burgemeester van Berlijn, heeft lijk gister zijn ontslag ingediend, na daartoe door zijn uitsluiting uit de N.S. D.A.P. vrijwel te zijn gedwongen. De lezing volgens welke dit uitslui tend zou zijn geschied omdat hij of zijn vrouw in Joodsche zaken zou hebben gekocht, schijnt te eenzijdig. Het koo pen in Joodsche winkels mag een van de motiveeringen van de uitsluiting zijn geweest, zij was niet de eenige. Dr. Sahm had nog vele vrienden in krin- gjen, welke men in een vroeger tijd perk tot de aanzienlijke kringen reken de; en hij had de banden met di« 1 gen nog niet verbroken. Derhalve was het voor hen, die hem thans als lid van de partij compromitteeren en aldus op perburgemeester onmogelijk wilde ma ken, niet zoo moeilijk hem te brand merken als iemand, die voor de" gen tijd nog te veel met het verleden verbonden was. DE OPSTAND IN BRAZILIë. De regeering is den toestand meester. Uit Rio de Janeiro wordt gemeld, dat de kruisers „Bahia" en „Rio Grande do Sul" naar het Noorden zijn uitgeloopen om deel te nemen aan de onderdrukking j van den communistischen opstand in Na- j tal en Recife. j Volgens de laatste berichten uit Re- cife, de hoofdstad van den staat Per- nambuco, kan de gevangenneming der rebellen door de regeeringstroepen va:: oogenblik tot oogenblik verwacht wor den. De voorstad Socorro is reeds door de regeeringstroepen bezet, terwijl de opstandelingen zich nog verschanst heb ben in Jaboatao. Te Rio de Janeiro zijn verscheidene communistische leiders gearresteerd. Nader wordt gemeld, dat de ïegee- ringstroepen er in geslaagd zijn, de re bellen uit de stellingen, die zij aanvan kelijk hadden ingenomen, te werpen. De opstandelingen zijn gevlucht in de richting van Jaboatao. KOEIEN EN GEITEN VERBRAND. Woensdagmorgen is door onbekende oorzaak brand ontstaan in de landbouw- schuur van den heer Van T., gelegen na bij den watertoren te Steenbergen, (N. Br.) Het vuur vond voedsel in den hooivoorraad, zoodat in korten tijd alles in vlammen stond. De brandweer, die spoedig aanwezig was, heeft zich be perkt tot het nathouden van het nabij gelegen café. In de schuur bevonden zich eenige koeien en geiten, die in de vlammen zijn omgekomen. EEN NIEUWE VORM VAN OPLICH TING. De arbeidsbuurten te A m- s t e r d a m worden in de laatste d,a- gen onveilig gemaakt door een man met een bolhoed op en. een gele regenjas aan. Hij heeft het voorzien op die wo ningen, waar de bewoners uit zijn. Treft hij zulk een woning aan, dan begeeft hij zich naar de beneden- of bovenbu ren en deelt daar mee, dat de juffrouw boven of beneden koffie bij hem heeft besteld, maar dat de juffrouw nfet thuis is, of men zoo goed wil zijn de bestel ling aan te nemen en te betalen. Hij woont ver weg en geeft de verzekering dat de bestelling in orde is, bovendien is het bedrag niet groot, het is maar tachtig cent. In vele gevallen wordt het pakje kof fie aangenomen en betaald. Het blijkt dan later dat de buurvrouw in het ge heel geen koffie heeft besteld en dat de waarde van den inhoud van het p^> je met een veel te hoog bedrag is be taald. De gevolgen zijn dikwijls heftige oneenigheden over wie de schade - lijden. ZOLDERING INGESTORT. Arbeider gedood. Gisternamiddag omstreeks kwart voor vijf, had in een perceel aan het Water- looplein te Amsterdam een ernstig ongeluk plaats, dat het leven kostte aan den 50-jarigen gehuwden arbeider L. Wa terman. Hij werd bedolven onder een instortende zoldering. In het gelijkvloersche gedeelte van genoemd perceel is een pakhuis geves tigd, waar karren, stellages en planken van de marktstallen, koopwaar etc. lig gen opgestapeld. Daar het naastgelegen pakhuis, waar eveneens stallen liggen opgeslagen, wordt verbouwd, was de inventaris hier van tijdelijk ondergebracht in perceel 53. Om ruimte te krijgen was in het ach ter gedeelte over de geheele breedte, ongeveer 8 m, en tot een diepte van ruim 6 m, een tusschenzolder gemaakt, die op zware balken rustte. Op dezen geïmproviseerden zolder was een groot aantal marktstallen opgeslagen. Op het fatale oogenblik, kwart voor vijf, was Waterman, die 's avonds als stalbaas dienst doet, in het achterge deelte werkzaam en bevond hij zich dus onder het hulpzoldertje. Plotseling bra ken twee zware steunbalken. Met don derend gekraak kwam het houtwerk naar beneden, waaronder W. werd be dolven. Toen het lichaam onder 't hout werk vandaan was gehaald, bleek dat W. een balk op het hoofd had gekregen. Hij moet op slag dood zijn geweest. Bij het onderzoek naar de mogelijke oorzaak bleek, dat in een der beide be zweken balken op de plaats van de breuk een zware knoest zat. SPION TERECHTGESTELD. Of ficieel wordt medegedeeld, dat de op 30 Juli jl. wegens verraad van militaire geheimen door het volksgerecht ter dood veroordeelde 29-jarige Albrecht Spiess, Woensdagmorgen vroeg te Berlijn is te rechtgesteld. DE UITVINDER VAN WOLVEGA STEELT AUTO'S. De Tel. meldt uit Zwolle: Nu het Wardenier, niet voor den wind is gegaan met motoren, die zonder brandstof loopen en hij blijkbaar toch in een auto wil rijden, heeft hij zich maar tevreden gesteld met twee heel gewone wagens, die dure benzine geblruiken. Gistermorgen heeft de bleeke, droome- rige jongeling, die eens de belangstelling van geheel ons land op zich vestigde, bekend te Zwolle twee auto's gestolen te hebben. Wardenier, die tegenwoordig 'bij zijn ouders te Steenwijkerwold woont, heeft zoowel van een pastoor als van een do minee een wagen gestolen. Waarom hij juist twee geestelijken uitkoos om te be stelen, is nog niet bekend. Beide auto's bracht hij ter stalling bij een garagehou der te Blesse, die te Zwolle gearresteerd werd omdat hij in een der gestolen wa gens reed. Aan de scherpzinnigheid der Zwolsche politie is het te danken, dat deze diefstallen zoo spoedig opgelost zijn. Daar vermoed wordt, dat Wardenier, Nadat U de witte wasch hebt be handeld, de stijf sel met koud waterverdunnen en daarin de stoffen behandelen. U staat .-p het resultaat. FABRIKAAT: N.V ..ONDER ONS". DE KRIM (O.) gekleurde (Ingez. Med.) dien men niet toerekenbaa- acht, nog meer op zijn kerfstok heeft, stelt de ma° rechaussee een uitgebreid onderzoek iri, HET DRAMA OP WEST-LOMBOK. Inzake de amokpartij op West Lom bok, waarbij 13 personen gedood en 3 gewond werden, wordt nader gemeld, dat de toestand der gewonden gunstig is. De door den dader gestichte brand verwoestte 11 huizen, 8 daroegas (schu ren) en 7 loemboengs (rijst-opslagplaaf- sen). De moordenaar meldde zichzelf bij de politie aan. Tot ouderling bij de Ger. kerk te St. Laurens is gekozen de heer P. Boon en tot diaken de heer A, v. d. Broeke. Voor het doctoraal examen rechts wetenschappen slaagde ,aan de universi teit te Leiden mej. G. A. Vogelaar. Middelburg, 26 Nov. Op de vei ling deden appels: Zure Bellefleur 69 c„ Zoete Bellefleur 510 c.j Grauw- zoet 5—11 c., Grauwzuur 4'7 c., Cam- pagnezoet 39 c-, Eririgaarde 1012 c„ Reine d'Or 48 c„ Jacq. Lebel 57 c., Goudreinet 714 c„ Landsberger Rei- net 911 c., Roode Paradijs 47 c., Zoete Schijven 58 c„ Sterappels 10 12 c-, Roode Ribbing 711 c., Honds muil 49 c., Roode Bakker 68 c,; Peren: Comtes de Paris 10-22 c-, Joden- peer 79 c„ Kleipeer 57 c., Gieser Wildeman 610 c., Bergmot 57 c., Comtes de Flandre 4 c., Pondspeer 5-6 c,, tomaten 3 c,, Mispels 36 c., alles per kg. Middelburg 26 Nov. Aardappel veiling: Late Poters 3133 c., Witte Eigenheimers I 3040 c„ beide per 25 kg- 470STE STAATSLOTERIJ. lste klasse, 2de lijst. Trekking van Dinsdag 26 Nov. PRIJZEN VAN: f 5000: 20891 f 1500: 1844 3206 f 400: 14717 f 200: 8922 14497 f 100: 3798 13125 16413 17743 17792. PRIJZEN VAN f 20. 876 892 2448 2522 9502 9536 9594 9599 14330 14336 14956 18790 18800 18807 MIDDELBURG. WO 27 Nov. Feestav. C.J.M.V.. Schut tershof 20,00 h. WO 27 Nov le conc,, (Wagenaaravond) Kon. Zangver. „Tot Oef. en Uitspann,"; Concertz. 20,00 h. WO 27 Nov. Ouderavond School J (Veersche Bolwerk); 20,00 h. WO 27 NOV. Filmav. N. S. O. WO 27 Nov, Lez. m. film, spr. dr. Gram berg, Java; Doopsgez. K. 20,15 h. DO 28 Nov. Lez. m. lichtb, over: „Die Eifel"; De Vérgen. 20,15 h. DO 28 Nov. Lez. Natuurk. Gezelschap. Spr. prof. dr. F. A. Vening Mei- nesz,, Amersfoort; Schuttershof, 20,15 h. DO 28 NovDO 12 Dec. Tent. Graf- Werk-aquarellen, Dolf v. d. Haar, Veere; In de Steenrotse, 1016 h. GOES. WO 27 Nov DO 28 Nov. Wetensch. Bel. Spr. A. L. C. A. Nijnanten; Schuttershof, 20,15 h.

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 7