PUROL BREUKLIJDERS! HET HUIS No. 83. KRONIEK van den DAG. oudt Uw handen zacht BINNENLAND, TWEEDE BUD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBÜRGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN WOENSDAG 27 NOVEMBER 1935. No. 280. Beste poor de handen Verbetering van de weermacht. MIDDELBURG Brooks Rupture Appliance Co Hervorming in Sovjet-Rusland De afschaffing van het distributje-stelsel en haar ge volgen Stachanowsatsjina De arbeiders moeten meer pro- duceeren Hoe de bureau cratische geest een spaak in 't wiel steekt Verbittering. De Sovjet-regeering heeft onlangs een belangrijke hervorming tot stand ge bracht: het distributie-systeem en de levensmiddelenkaarten zijn afgeschaft. De burgers van USSR kunnen nu in de winkels van den staat of van de door den staat erkende coöperaties alles koo- pen, wat zij willen, waarbij voor allen dezelfde prijzen gelden. Deze laatste bepaling eischt een toe lichting. Vóór de afschaffing van de le vensmiddelenkaarten was de toestand zoo, dat de prijs der goederen afhanke lijk was van de sociale positie van den kooper. Houders van de kaarten van de meest bevoorrechte groep („rasechte" communisten e.d.) betaalden de laagste prijzen, de daarop volgénde groep (ar beiders en menschen, die met arbeiders gelijkgesteld waren, wat in Rusland een groot voorrecht beteekende) betaalden iets meer enz. De bevoorrechte groe pen betaalden echter steeds prijzen die beneden de prijzen op de z.g. vrije markt golden en die de niet bevoorrech ten (afstammelingen van bourgeois e.d.) moesten betalen. Onder deze omstan digheden had het loon op zich zelf een betrekkelijke waarde, alles hing van de categorie af, waarin de persoon inge deeld was. Het gebeurde vaak, dat een man, die een inkomen van 100 roebel had, er veel meer voor koopen icon dan de ingenieur die 300 roebel kreeg, om dat huur, water, gas, enz. eveneens vol gens de indeeling in categorieën bere kend werden. Nu is aan dat verschil, tenminste wal levensmiddelen, kleeren e.d. betreft een einde gekomen. Evenals in de „zondige kapitalistische wereld", gelden ook in USSR voor allen dezelfde prijzen. Dit heeft echter ten gevolge gehad, dat de afmetingen van het loon een veel groo- tere beteekenis hebben gekregen. Het leven is plotseling duurder geworden. Daar de loonen na deze hervorming niet verhoogd zijn, bevinden de arbeiders zich in een moeilijker positie. Onder deze omstandigheden is het verlangen naar de opvoering van het loon bijzonder groot geworden. Daar de werkgever de staat zelf is en de resul taten der staatsbedrijven veel te wen- schen overlaten, is er van een verhoo ging van den loonstandaard geen spra ke; de bedrijven werken ook nu vaak met verlies, dat door den belastingbe taler aangevuld wordt. Stakingen als middel om de loonen op te voeren zijn- in USSR natuurlijk ten strengste verbo den en worden onverbiddelijk onder drukt. Er blijft dus één weg open: de productie op te voeren. Theoretisch is dit heel eenvoudig. De arbeiders wer ken in Rusland op stukloon (wat de communisten in het buitenland in scherpe bewoordingen veroordeelen): zij hoeven zich dus wat meer in te span nen om hun loon te verhoogen. En aan gezien de productie per arbeider in Rus land veel lager is dan in het Westen, is een dergelijke opvoering van de pro-, ductie mogelijk, althans in theorie. Dit streven naar hoogere opbrengst van den arbeid per werkdag heeft tot een eigenaardig verschijnsel geleid, dat in USSR met het woord „stachanow- sitsjina wordt aangeduid, terwijl de arbeiders zelf „stachanowtsen" genoemd worden. Het woord is afgeleid van den familienaam Stachanow. Een mijnwer ker van dezen naam heeft n.l. aange toond, dat het mogelijk is, bij een doelmatige toepassing der machines 6 maal meer te verdienen dan de mijnwerkers in het Donets-bekken ge Een oorspronkelijke roman door Mr. I C. B. U DEN HOEDT. 5). In Algiers had hij met genoegen zijn tong verbrand door schapenvleesch te eten dat droop van kokend en ranzig vet. Er was echter onder ,alle gerechten, die de koks over de geheele wereld vanaf het Neolitische tijdperk hebben bedacht, uitgevonden, geconcipieerd of gecomponeerd één dat hem met de ui terste walging vervulde. Dit eene en uitzonderlijke gerecht heette grauwe erwten met gebakken spek. Met inspannig van alle krachten (hij vanaf het Neolithische tijdperk hebben handen uit in een afwerende beweging en uitte een langgerekt en welgemeend „Bah!" Overmand door deze buitengewone inspanning zakte hij weer terug in een toestand van halve bewusteloosheid. Hij zag dus niet hoe het meisje hem eerst met stomme verbazing en daarna met eenige minachting aankeek, en vervolgens schouderophalend het ver trek verliet. Even later keerde zij terug met eert bordje, waarop vier sneedjes brood la woonlijk verdienen: hij kreeg in een maand tusschen 1200 en 1500 roebel. Dat klinkt veel, maar de koopkracht van den roebel in Rusland staat gelijk met die van een dubbeltje hier te lan de, misschien nog geringer. Het voorbeeld van Stachanow werkt nu aanstekelijk. Overal trachten de ar beiders: wevers, spoorwegmachinisten, smeden enz. de productie op te voeren. Op bevel van Stalin plaatsen de sov jet-bladen de portretten van deze ar beiders, deelen bijzonderheden mede over hun levensloop en stellen hen tot voorbeeld aan de overige arbeiders Dit wekt verbittering en er hebben reeds veel aanslagen op het leven van de „stachanowtsen' plaats gevonden. De aanvallers worden natuurlijk ver volgd en tot den kogel veroordeeld. De Sovjetoverheid antwoordt op alle klach ten van de arbeiders, die er zich over beklagen niet meer in staat te zijn rond te komen, dat zij dan maar het voor beeld van Stachanow moeten opvolgen en door intensificatie van hun arbeid hun loon aanzienlijk opvoeren. Stachanow heeft intusschen ingezien, dat zijn prestatie tot veel misverstan den geleid heeft. Hij vond het noodig in een brief aan Stalin de puntjes op de i te zetten. Ut dezen brief blijkt, dat de door hem bereikte aanzienlijk hoo gere productie, alleen mogelijk mag heeten als het geheele mechanisme van het bedrijf goed geregeld is, w,anneer de machines geregeld nagezien en ge repareerd worden, wanneer de toevoer van alle benoodigdheden ongestoord gaat enz. In dezen geest legden ook de overige mannen en vrouwen verklarin gen af, die in de bolsjewistische pers dag in dag uit den vorigen arbeiders tot voorbeeld worden gesteld. Uit die geschriften en de mondelinge verkla ringen blijkt, dat het maximum zelden te bereiken is, omdat de bureaucrat! sche geest in de sovjet-bedrijven al machtig heerscht, omdat de bergen pa penassen den geregelden gang van za' ken belemmeren. Het gevolg is, dat zelfs Stachanow slechts bij uitzondering de hoogere productie bereikt. En niet door zijn schuld; hij verklaart met na druk de productie nog veel meer te kunnen opvoeren, maar de slechte or ganisatie maakt dit onmogelijk. Er is nog meer. Wanneer in het ka pitalistische Westen een arbeider niet doorwerken kan, omdat de machine w®i.Mert, omdat de grondstoffen niet bijtijds aangevoerd zijn, omdat de ma chine niet geolied is enz., dan moet de fabrikant de financieele gevolgen ervan dragen. In USSR wordt anders gerede neerd; alles is op stukloon gebaseerd: ipdien de arbeider minder geprodu ceerd heeft, dan krijgt, hij eenvoudig minder loon, zelfs wanneer de schuld niet bij hem, maar bij de administratie van de fabriek ligt. Op die manier kan de Stachanow-beweging natuurlijk nooit veel resultaat hebben. Eerst, wanneer de toestanden bij de bedrijfsleidingen be ter worden, valt er iets en misschien veel van te verwachten. Wellicht moe ten de Sovjets voor deze verbetering in de leer bij het verfoeide kapitalisti sche Westen. Hoeveel hebben ze ech ter reeds niet v,an dat Westen geleerd. De theorie van het communisme raakt er zoo langzamerhand onder bedolven. met Purol! Harde, ruwe of gesprongen handen worden in één nacht, gaaf en zacht met Doos 30 en 60 ct. Tube 80 et- Bij Apothekers en Drogisten. (Ingez. Med.) gen; in de andere hand hield zij een beker thee. „Kom, luilak", riep zij vroolijk, „lek kerbek! Hier is wat anders voor me neer. Versch brood." Christiaan ontwaakte weer en keek het meisje aan in zijn geheugen zoe kend waar hij haar had leeren kennen. Na een oogenblik begreep hij, dat het beter was, dit onderzoek tot later op te schorten, en eerst zijn aandacht te besteden aan het ontbijt. Het brood smaakte hem uitstekend, en onder het eten kreeg hij langzamer hand zijn zelfvertrouwen terug, hoewel een licht gevoel van duizeligheid bleef, en zijn geheugen nog geheel in de war was. Van het meisje ging een rustigen en vertrouwen wekkenden invloed uit die zijn zelfvertrouwen versterkte en als het ware uitnoodigde tot een vriendschappelijke) mededeelzaamheid. „Ik denk wel eens", zei hij peinzend, terwijl hij een sneedje brood aandachtig bekeek, dat met appelstroop was be smeerd, „of de fabrikanten van appel stroop al hun appelen laten schillen, en de klokhuizen eruit laten halen. En zou den er nooit eens wormstekige appelen de fabriek binnenkomen, en in den grooten strooppot verdwijnen? Wat zouden die heele kleine korreltjes betee- kenen? Het kunnen best fijngemalen.." „Griezel!" riep het meisje, „nu breng ik je alle mogelijke lekkernijen, omdat Het wetsontwerp tot instel ling van een speciaal fonds bij de Tweede Kamer inge diend. Bij de Tweede Kamer is thans het wetsontwerp ingediend tot instelling van een Weerfonds (Fonds tot verbetering van de materieele uitrusting van de landmacht en van de zeemacht voor zoo veel de kustdefensie van Nederland be treft.) In de toelichting zet de regeering allereerst de redenen uiteen, die geleid hebben tot het treffen van voorzienin gen in dit opzicht, die gelegen zijn in de ontwikkeling van de internationale be trekkingen in de laatste jaren. De con sequenties zijn, dat de materieele uit rusting van het in 1922 aanvaarde le- gerstelsel thans met meer spoed moet worden voltooid. Tot wijziging in dt le- gersterkte zelf wenscht de regeering niet over te gaan. De regeering wijst o.a. op den geweldigen groei van het luchtwa- pen en een steeds voortschrijdende me chanisatie en motorisatie van de legers Het is niet mogelijk den gewonen dienst van de defensiebegrooting gedu rende eenige jaren te verhoogen met de bedragen die noodig zullen zijn om in de allerdringendste behoeften te voor zien. De regeering acht de verschillende belangen het best te kunnen behartigen door een fonds te vormen, waardoor de noodige gelden in betrekkelijk korten tijd kunnen worden beschikbaar gesteld, terwijl de aflossing door het fonds van de uit 's Rijks schatkist ontvangen voor schotten over een grooter aantal iaren kan worden verdeeld. De regeering heeft zich de financiering van het fonds als volgt gedacht. Aanvangende met het jaar 1936 wordt tenzij bijzondere om standigheden tot grooteren spoed moch ten nopen gedurende vier jaren uit het fonds een bedrag van totaal 53.400.000 verwerkt voor het hieron der aangegeven deel. Dit bedrag wordt verkregen door voorschotten uit 's Rijks schatkist, die tegen 4 pet. aan het fonds worden geleend Aanvangende met het jaar 1936 wordt ter aflossing in ongeveer 20 jaren van deze schuld een jaarlijksch bedrag als annuïteit op de defensiebegrooting ge bracht; deze annuïteit bedraagt rond 3.570.000. Wijze van besteding. Het volgende wordt door de regeering urgent geacht: 1. aanschaffing van luchtdoelbestrij dingsmiddelen; 2. aanschaffing van vliegtuigen; 3. aanschaffing van infanteriegeschut; 4. aanschaffing van munitie en ver dere uitrusting; 5 versterking van het artilleristisch vermogen; 6. inrichting van kleine versterkingen bij de overgangen der groote rivieren en op enkele andere voor de verdedi ging van ons land van bijzonder belang zijnde punten (kazematten). Naast deze voorzieningen voor de landmacht zijn soortgelijke maatregelen noodig voor de zeemacht. Afgescheiden van de beslissing over de vraag, welk materieel voor de verdediging het meest doelmatig moet worden geacht, worden bij dit wetsontwerp gelden onvermijde lijk geacht voor: 1. mijnen, mijnleggers en mijnvegers; 2. den bouw van een algemeen oefen schip, dat zoo ingericht zal worden, dat het ook dienen kan ter vervanging van het in West-Indië aanwezige flottielje vaartuig; 3. den bouw van 2 onderzeebooten je te fijn bent voor spek...." „Noem dat woord niet meer", zei hij koddig. „Omdat je te fijn bent voor spek, spek, spek, en nu kom je met zulke verhalen over appelstroop, dat ik er mijn leven lang niet meer van zal kunnen eten. En ik was er juist zoo dol op". „Het spijt mij erg", antwoordde hij ernstig, dat was niet mijn bedoeling. Het was natuurlijk ook niet ernstig van mij gemeend. Natuurlijk wordt in zoo'n fabriek elke appel eerst gekeurd door een meisje in een heldere witte jas, en met handschoenen aan. De wormstekige gaan er direct uit; daarvan wordt var kensvoer gemaakt. Dan worden alle appelen geschild, weer door juffrouwen met witte jassen en handschoenen aan, dan worden de klokhuizen eruit gehaald...." „Schei nu maar uit", zei ze, ,.nu eet ik er zeker mijn leven lang nooit meer van". „Maar...." protesteerde Christiaan". „Geef me nu je bordje en je beker", commandeerde het meisje, „ik moet nu even uit, maar ik ben over een kwartier terug om mijnheer gezelschap te hou den". Christiaan maakte een gebaar, als om haar tegen te houden, maar zij deed of zij niets merkte en ging de kamer uit. Hij richtte zich met moeite op in zijn bed en bekeek de omgeving. (K XIX en K XX) ter vervanging van een tweetal soortgelijke schepen, die eerlang aan den dienst komen te ontval len; 4. benevens de afbouw van den flot tieljeleider 1931. De aldus te bestrijden uitgaven be- loopen voor de landmacht 31 millioen en voor de zeemacht 22.4 millioen. De voorzieningen voor het leger. Aan de memorie van toelichting is nog ontleend: Aanschaffing van luchtdoelbestrij dingsmiddelen. De steeds toenemende sterkte van het luchtwapen in de ons omringende landen maakt het noodig aan het treffen van meer uitgebreide en krachtiger afweermiddelen bijzonde re aandacht te schenken. Het tempo van aanschaffing van modern luchtdoelge schut met toebehooren waarvan de eerste aflevering binnenkort zal plaats vinden zal in verband hiermede aan merkelijk moeten worden versneld. Aanschaffing van vliegtuigen. Ten aanzien van de sterkte der lucht strijdkrachten bestaat een aanmerkelij ke achterstand. Bovendien moet van het aanwezige vliegtuigmaterieel ejen niet onbelangrijk deel als verouderd worden beschouwd. Aanschaffing van infanteriegeschut. Met het oog op de voortschrijdende me chanisatie der vreemde legers is het onmisbaar, de infanterie uit te rusten met een modern licht infanteriekanon, geschikt voor vechtwagenbestrijding. Aanvulling van munitie en verdere uitrusting. Ten einde te kunnen be reiken, dat binnen niet te langen tijd de thans nog bestaande tekorten aan munitie voor het reeds aanwezige ge schut en aan de uitrusting worden aan gevuld, dient aanschaffing in versneld tempo te geschieden. Versterking van het artilleristisch ver mogen. Vergeleken met andere legers van ongeveer dezelfde doelstelling (bijv. België) is onze artilleristische bewape ning bij de overeenkomstige groote een heid eensdeels veel te zwak en ander deels niet naar den eisch georganiseerd. KONINKLIJKE ONDERSCHEIDINGEN VOOR DE OSSCHE POLITIE. In tegenwoordigheid van vele rech terlijke en politioneele autoriteiten heeft de procureur-generaal bij het Ge- ïechtshof te' s Hertogenbosch gistermid dag in de zittingszaal van het het Hof koninklijke onderscheidingen uitgereikt aan "leden van de brigade der ko ninklijke marechaussee te Oss en van de Ossche gemeente-politie. Be'de corpsen stonden in groot tenue volta'lig opge steld. Mr. E. Baron Speyart van Woer den zeide in zijn toespraak, dat niet met meer kracht o.i uiting worden gegeven aan de voldoening over het groote suc ces van poiitieduri, politietact en poh- tie-inspanning, dat door het feit, dat Hare Majesteit met eigen hand het gou den eere-teeken Harer Koninklijke waardeering twee Uwer op de borst spelde. Voor de betrokkenen het hoogtepunt in hun politieloopbaan, hebt gij allen on getwijfeld begrepen, ging spr. voort, dat deze onderscheiding meer was dan een hulde van hun persoon alleen, dat deze mede gebrachr werd aan en mede ver diend was door hun medewerkers in den strijd voor recht en orde. Voor elk politieman, werkzaam in de Ossche za ken en deelhebbend aan het daarin be reikt succes, waren de aan twee hunner verleende onderscheidingen en de uit zonderlijke wijze van uitreiking een be wijs der groote tevredenheid onzer regeering. Reeds op dien dag gaf Harer Meje- steit's woord grond voor de verwach ting, dat meer verdiensten zouden wor den beloond. En sedert dien dag hebben marechaussee en gemeentepolitie als om strijd gewerkt, in ononderbroken ijver en speurzin en het geluk, dat Brengt NU een bezoek aan BROOKS- Deskundige, die Morgen en Vrijdag zit ting houdt in Hotel »Van Heyl« (t.o. het station) Brooks-Luchtkussen-Apparaat is DE op lossing voor Uw breuk. Alle gewenschte inlichtingen geheel gratis. Voor verdere bijzonderheden, zie dit blad van 22 No vember j.l. Singel 25 (2043 T) Amsterdam. (Ingez. Med.) Hij voelde zich nog uiterst zwak; zijn hoofd bonsde, al zijn spieren deden pijn. Toen hij zijn achterhooTd betastte vond hij daar een grooten buil, die bij de min ste aanraking pijn deed. Toevallig streek hij met de hand langs zijn slaap, en stuitte op een onbekend voorwerp- Na eenig nadenken kwam hij tot de conclusie, dat het een pleister was, zoodat hij daar zeker gewond moest zijn. Vergeefs martelde hij zijn hersens met de vraag, hoe hij in dien toestand kwam. Hij lag in een smal en krakend ledi kant dat uit roodgeverfde ijzeren stan gen, elk eindigend in een krul, bestond. De matras was hard en bultig, onge twijfeld een stroomatras; de dekens wa ren versleten, de lakens van grove ka toen, die hier en. daar gescheurd was. De rest van het vertrek was al even armoedig als de slaapstede zelf- Een en kele verfom-faaide Chineesche mat be dekte den uitgeloopen kalen, verveloo- zen houten vloer, het bloemetjesbehang was verbleekt, en had op verschillende olaatsen losgelaten, zoodat slordige flar den de jute, waarop het behang was ge plakt lieten zien. Het kleine hooggelegen venster was ondoorzichtig geworden door het stof, dat zich in den loop der jaren had vast gehecht. Een grijs diffuus licht sijpelde door de kleine ruitjes naar binnen. i na jaren beide corpsen te hebben ont broken aanvankelijk alleen het corps der Koninklijke Marechaussee scheen toe te lachen, heeft sedert gul en eerlijk beider werk met succes be kroond. In den strijd tegen de misdaad blijft naast kennis en ijver, ook geluk een groote, in den regel zelfs een onmisbare factor. Thans heeft de Nederlandsche regeering den tijd gekomen geacht te onderlijnen hoe hoog Uwe verdiensten worden geschat, hoe groot haar voldoe ning is over de door U bereikte resulta ten. Spr. reikte vervolgens de volgende ondrscheidingen uit: de EeremedaiJle verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau in goud ,aan: P. H. van Kempen, inspecteur van po litie, tevens onbezoldigd rijksveldwach ter te Oss; in goud met de zwaarden aan: A. van der Weetd, wachtmeester-titulair bij 't w,apen van de Koninklijke Marechaus see te Oss; in zilver aan: J. Leemhuis, agent van politie, tevens onbezoldigd rijksveld wachter te Oss, en aan H, A. J. ten Westenend, agent van politie, tevens onbezoldigd rijksveldwachter te Oss; in brons, met de zwaarden aan: J. W. van den Berg, marech,ausee te Oss. De procureur-generaal zeide graag de eerste te zijn om de onderscheiden manschappen geluk te wenschen. Even als aan den reeds onderscheidenen op perwachtmeester Mintjes en wachtmees ter De Gier overhandigde mr. baron Speyart van Woerden aan de nu gerid- derden behalve het groote ordeteeken ook de kleine draagmedaille. Spr. hul digde vervolgens zijn voorganger mr. Th. Mathon, die de bestrijding der Os sche criminaliteit, welke tot zoo'n groot succes leidde, had aangepakt en geor ganiseerd. Vervolgens spraken nog de oud-pro- cureur-generaal mr. Mathon en burge meester Ploegmakers (Oss) die beiden op de groote verdiensten van beide po- litie-corpsen wezen. Ten onrechte is de ijver en de kunde van de Ossche ge meentepolitie in twijfel getrokken. Bur gemeester Ploegmakers zeide te weten hoezeer ook de gemeentepolitie ge werkt heeft. Spr. dankte den procureur- generaal voor de eer aan de beide corpsen bewezen. BEGROOTING LANDBOUWCRISIS FONDS SLUITEND. Dictatuur zou den boerenstand bittere teleurstellingen berok kenen. De begrooting van het landbouwcri sisfonds voor 1936, die zeer binnenkort zal worden ingediend, zal sluitend zijn, terwijl het tekort op de begrooting van het loopende jaar ongeveer 2 millioen gulden bedragen zal, zoo deelt minister Deckers mede in zijn Memorie van Ant woord aan de Tweede Kamer over de begrooting van het departement van Landbouw en Visscherij. De minister, die natuurlijk met groiL- te voldoening uit het voorloopig verslag In de kamer, waar nu geen geluid van buiten doordrong heerschte een onzeg baar trieste en hopelooze stemming'. Christiaan zakte vermoeid en terneer geslagen terug op zijn bultige matras- „Hoe ben ik hier gekomen?" kreunde hij, en ineens schoot het door zijn hoofd: „hoe lang ben ik al hier?" Hij was alle tijdsbepaling kwijt; het kon even goed een uur als een week ge leden zijn, dat hij in dezen toestand was geraakt. En Margot? Waar was zij? Wist ze, dat hij hier hulpeloos, en half verdoofd op een zolderkamertje van een krot lag? Óf liep zij radeloos te zoeken naar hem, niets begrijpend van zijn ver dwijning. „Margot", kreunde hij vertwijfeld, „mijn engel, mijn kleine lieveling, mijn kindje, ik kan het niet helpen". En, terwijl de tranen van zwakte over zijn verwonde gezicht rolden, suste hij haar in gedachten: „Stil maar, mijn kleine meisje, wees maar niet ongerust. Over een uur ben ik weer bij je". Op dit ooganblik kwam het meisje weer de kamer binnen. Zonder een woord te zeg'gen nam zij den eenigen biezen stoel, die het vertrek rijk was, ging zit ten aan het voeteneinde van het bed, en keek hem zwijgend aan, alsof zij af wachtte tot hij zou gaan spreken. (Wordt vervolgd)*

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 5