GOESCHE COURANTE w 1 BINNENLAND. ZEELAND. Bericht aan H.H. Winkeliers!! BIOSCOPEN. MIDDELBURG. WEER EN mm. ELECTRO BEZEM STOFZUIGERS A. VAN ROQN ir. Ds. Nov,: ZO Nov.: 1 J Nov: Nor.: ren 03 NUMMER 277. DRIE BLADEN. ZATERDAG 23 NOVEMBER 1935. EERSTE BLAD. 178c JAARGANG. Regeling van den verkoop van mosselen. H.H. Winkeliers, die voor nemens zijn in de komende St. Nicolaasdagen in ons blad te adverteeren, en een deeine- mingskaart voor den ST. NICO- LAAS-WEDSTRIJD wenschen te ontvangen, doch tot op heden nog niet door onzen vertegen woordiger zijn bezocht, worden verzocht dit uiterlijk MAAN DAG A.S. aan onze bureaux te MIDDELBURG en GOES te melden. Na 25 November kun nen wij geen deelnemingskaar- ten meer verstrekken. DE DIRECTIE. MIDDELBURG. VLISSINGEN. ZUID-BEVELAND. WEEST U VOORZICHTIG Kolster-Brandes Radio GEBR. KUNST v.h. W0LDERS Hoog- en Laagwater te Vlissing^s- November. h. ltters- ltters- iters"; It :s Ko- en spr. „Bri- w ort L* 1 kif te. 'bdRj. MIDDELBUBGSCHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent- tchap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingcn 60 ct. p. r. Bij contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon Redactie 269, Administratie 139 Postrekeni ng no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 1 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. me! „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewysnommers 5 cent NATIONAAL KONINGIN-MOEDER HERDENKINGSFONDS. Eenige maanden geleden is gemeld, dat met goedvinden van H. M. de Ko ningin en met medewerking van de re geering een nationaal blijk van hulde zal worden gesticht ter dankbare herin nering aan alles w,at H. M. de Koningin- Moeder voor land en volk is geweest, bovenal als mensch. Men meende dat dat blijk den ideeelen vorm zou moe ten worden gegeven van een „Stichting tot steun bi; verpleging van on- en min vermogende tuberculoselijders: Het Nat. Koningin-Moeder Herdenkingsfonds." In verband met de vordering dezer actie hebben wij een onderhoud gehad met dr. J. D. Heftig, voorz. der Ned. Centr. Ver. tot bestrijding der tubercu lo6e, die er op wees dat men deze stichting niet moet verwarren met het reeds bestaande en nuttige Emmafonds of met de in Amsterdam en Den Haag gevoerde plaatselijke acties, die geheel staan naast de landelijke actie en een geheel ander doel nastreven. In dit ver band is 't opvallend dat bij het comité van uitvoering geen enkele gift binnen kwam uit de groote steden, terwijl over al in de kleinere steden en dorpen alge meene medewerking is ondervonden. V,an de kleinere plaatsen is thans on geveer f 50,000 bijeen. De Stichting staat geheel zelfsandig. In het bestuur zullen verschillende dee- len des lands vertegenwoordigd kunnen worden. De bedoeling is dat in 1936 de stichting in werking zal treden. Binnen kort zal een gift voor één keer worden ingezameld, waarna geen periodieke in zamelingen zullen gehouden worden. Donaties en erflatingen blijven natuurlijk mogelijk, terwijl men ook lid van de Stichting kan worden. Ook in de Ned. gewesten en onder Nederlanders in den vreemde wordt ac tie gevoerd. Belangrijke bedragen kwa men aldus binnen. Bedragen kunnen worden overgemaakt aan den penning meester der stichting, Riouwstraat 7 Den Haag, giro 248.800. DR. VISSER EN ZIJN ECHTGENOOTE ONDERSCHEIDEN. In een Vrijdagavond in het Koloniaal Instituut te Amsterdam gehouden bij eenkomst van het Kon. Ned. Aardrijks kundig Genootschap, waarin dr. Ph. C. Visser, een lezing hield over zijn jongste expeditie naar de Karakorum, heeft de minister van O., K. en W., prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine medegedeeld, dat het H. M. de Koningin behaagd heeft dr. Ph. C. Visser te benoemen tot Rid der in de Orde van den Nederlandschen Leeuw en zijn vrouw, mevr. Visser- Hooft, tot Officier in de Orde van Oran je Nassau. DE N.S.B EN DE AV.R.O. Te Groningen heeft zich een provin ciaal verkiezingscomité gevormd, dat be sloten heeft zich tot de leden van de A.V.R.O. te richten met de waarschu wing, dat de N.S.B. tracht den krachti- gen Nederlandschen neutralen omroep voor politieke doeleinden te veroveren door middel van de verkiezingen der ge westelijke bestuurderen, welke de vol gende week gehouden worden. Het dringt er bij de leden op aan te stemmen op niemand anders dan op de beide af tredende gewestelijke bestuursleden. De minister van sociale zaken heeft besloten aan de vaste leden van de com missie van advies, bedoeld in art- 3 der Bedrijfsradenwet, eenige tijdelijke leden toe te voegen. Voor de Z.L.M. zijn als zoodanig aan deze commissie, die zal onderzoeken of een bedrijfsraad voor het landbouwbedrijf in Zeeuwsch-Vlaande- ren, wenschelijk is, toegevoegd de hee- ren I. J. Leenhouts te Retranchement en J. W. Scheele te Boschkapelle. Onlangs heeft het Tweede-Kamerlid Drop de aandacht van den minister van Landbouw gevestigd op het feit, dat een aantal mosselenhandelaren met name te Bruinisse en andere plaatsen in Zeeland in de onmogelijkheid verkeeren de door hen gekweekte en gevischte mosselen te verkoopen, doordat hun voorraad met een grooter percentage z g. pokken is bezet dan als maximum toelaatbaar is gesteld, zoodat de mosselcentrale te Ber gen op Zoom geen verkoopsvergunnin gen afgeeft. Minister Deckers heeft thans medege deeld, dat een wijziging van de desbe treffende voorschriften in voorbereiding is, welke beoogt den afzet van de be doelde mosselen mogelijk te maken. Nader wordt gemeld: De minister van Landbouw en Vis scherij heeft bepaald, dat het bepaalde onder a en b van artikel 7, lid 1, der Crisis-Mosselbeschikking 1934 wordt gelezen als volgt: „a, voor 1ste en voor 2de soort mos selen: f 1,75 per 100 kg; b. voor pok-, mosselen, afkomstig van een kweekerij: f 0,75 per 100 kg; en dat aan het bepaal de in artikel 7t lid 3, der Crisis-Mossel beschikking 1934 I het volgende wordt toegevoegd: c- Onder een partij pokmosselen, als bedoeld in het eerste lid van dit artikel, wordt verstaan een partij mosselen, wel ke voldoet aan den in dit lid voor 1ste of 2de soort mosselen gestelden eisch, doch welke meer dan 20 pet. pokmosse len bevat" VERLAGING HUUR ELECTRICITEITSMETERS. Blijkens mededeelingen in het con cept-begrooting 1936 voor de bedrijven is gerekend op een verlaging der huur van electriciteitsmeters, welke een la gere ontvangst van rond f 5000 tenge volge heeft. Ter zake bieden B. en W. den Raad nu een afzonderlijk voorstel aan en stel len op den voorgrond, dat de benaming „meterhuur" door het spraakgebruik geijkt, in feite niet juist is en aanleiding kan geven tot het maken van verkeerde gevolgtrekkingen. Immers zij zou doen denken, dat de heffing niet anders is dan een huur-bedrag, afgeleid uit de rente en afschrijving der aanschaffings- kosten van den meter, vermeerderd met de kosten voor onderhoud, revisie en eigen verbruik van den meter. In wezen moet echter van een „bijdrage in de vaste kosten van het bedrijf" gesproken worden. Elke aansluiting op het kabel net namelijk vordert, onafhankelijk van het al dan niet betrekken van stroom, uitgaven, welke ver uitgaan boven het geen aan „meterhuur" wordt ontvan gen, doch verhaal daarvan op de afzon derlijke afnemers zou zonder twijfel het stroomverbruik, in het bijzonder voor de kleine afnemers, veel te duur maken. Niettemin is verhaal van een gedeelte dier uitgaven gewenscht en zulks ge schiedt thans onder de benaming „me terhuur". Hoewel er, van bedrijfs-economisch standpunt bezien, geen redenen bestaan tot verlaging der geldende heffingen, zoo is er in de huidige economische om standigheden uit sociaal oogpunt veel vóór te zeggen, daar op die wijze wordt medegewerkt aan een verlaging der vaste lasten. Voor de kleine verbruikers immers is de meterhuur een belangrijke factor in verhouding tot het door hen aan stroomverbruik verschuldigde en zij zullen meer gebaat zijn met eene desbetreffende verlaging dan met een verlaging van den geldenden normalen stroomprijs van 24 cent per kwu. Een verlaging van dien stroomprijs met 1 cent per kwu medebrengend een lagere ontvangst van rond 8000 per jaar zou bovendien geenszins tot een hooger verbruik stimuleeren. Om die redenen geven B. en W., gelet ook op de kosten van een nieuw vastrechttarief, dat in voorbereiding is, de voorkeur aan eene verlaging der meterhuur met handha- Liefde vraagt niets, dan het recht om te geven. -. Annie Besant. ving van den huidigen normalen stroom- prijs. Van deze gelegenheid zouden zij te vens willen gebruik maken om de me terhuur niet meer te berekenen op grond van het aantal geïnstalleerde kw doch haar te baseeren op grond van het aantal ampères van den geplaatsten me ter; in aanmerking te nemen of een éénphasenmeter dan wel, driephasen- meter is geplaatst, en de bepaling der meterhuur voor bijzondere meetappa raten aan de directie over te laten. De lagere ontvangst aan meterhuur wordt geraamd op rond 4700 en naar de becijfering zullen van de rond 4450 electriciteitsverbruikers een aantal van rond 3700, onder welke alle kleine, bij aanneming van het voorstel 10 cent per maand minder aan meterhuur heb ben te betalen. Den bestaanden toeslag van 0.50 per maand voor een dubbel tariefmeter hebben B. en W. gemeend te moeten handhaven. B. en W. vertrou wen door het doen van dit voorstel te gemoet te komen aan een verlangen, dat reeds enkele malen in de verga dering van den Raad en der Commis sie van Bijstand is uitgesproken. De meterhuur zal volgens het voor stel zijn voor een éénphase-meter tot en met 10 ampères 0.30, driephase- meter tot en met 10 ampères 0.50; van 20 tot en met 30 f 0.60; van 50 f 0.80; 75 /1; 100 1.20; van 150 1.40. Intrekking raadsbesluit. In de vergadering van 29 April be sloot de Raad tot verhuur van de wo ningen Molenwater M 253 en 254 en te vens om met ingang van 1 Januari 1936 deze woningen van de administratie der Gemeente Bedrijven over te brengen naar de administratie van Gemeente werken. Daar dit aan de gemeente 8410 voor de bedrijven zou kosten, en verstrekking van een dergelijk bedrag voor de gemeente thans bezwaarlijk is, stellen B. en W. voor de huizen bij ge meentebedrijven te laten. 101$, Rijwiel vernield. Gistermiddag had op den hoek Wijn- gaardstraat-Agnesgang een botsing plaats tusschen de wielrijders P. G. te Goes en M. S. uit Lewedorp, doordat G. aan S. geen voorrang verleende. Het rijwiel van S. werd gedeeltelijk vernield. De schade regelde men onder ling. Aangehouden. Door de politie, werd alhier aange houden A. A. te Vlissingen, die nog iets met de justitie te vereffenen had, het geen daarop geregeld werd. DE TOONDAGEN. Met de kermis vermakelijkheden is 't deze toondagen maar dunnetjes: een autobaan, een schiettent, een gebaktent en een vogelpiek. Den eerste Dinsdag was het des mid dags toch zeer druk op straat, en ook de genoemde zaken hadden wel te doen, maar des avonds trokken de toondag- houders al vrij vroeg huiswaarts. Toch verwachten we, dat dezen Za terdag' en de komende Dinsdag veel pu bliek zullen trekken, mede omdat bios coop, schouwbugr en dansgelegenheden weer voor diverse attracties gezorgd hebben; Schuttershof engageerde b-v. voor de Zaterdag- en Dinsdagavond de bekende Freds Old Fellow Band, te Amsterdam en de Pr. van Oranje brengt Dinsdag de Cabaret-revue „De Blokken doos", met Fientje de la Mar, Jan van Ees, Corry Vonk, Nelly Koppen, e.a, ar- tisten. DE RAAD VERGADERT. Onze correspondent te Vlissingen schrijft ons: De gemeenteraad kwam Vrijdagmid dag 2 uur bijeen. Het was precies 7 we ken geleden sinds de vorige vergadering werd gehouden. Dies was het een lan ge agenda waarop 20 punten prijkten. Toch wist de Raad, die voltallig was (19 leden) deze agenda in precies één uur af te handelen. Er waren maar 2 punten waarover van gedachten werd gewisseld. De an dere voorstellen gingen allen onder den hamer door. De Raad te Vlissingen houdt niet van breedsprakigheid. IERSEKE. Woensdag hield de zang- vereeniging „Excelsior", directeur de heer J. Tamminga van Goes, haar 42e feestelijke jaarvergadering. De voorz. de heer M. Steketee open de deze vergadering met 'n welkomst woord en wekte de leden op tot trou we opkomst. Uit het verslag van secre taris en penningmeester bleek, dat de vereeniging ruim 50 leden telt en finan cieel gezond is. De beide (aftredende bestuursleden de heeren J. Verschure en J. van -Es werden herkozen terwijl in de vacature J. Poelman en A. de Dreu de heeren J. van Hekken en J. Pekaar werden ge kozen. Een gezellige feestelijke bijeenkomst hield de vergadering tot midd'ernacht bijeen. CITY. Hartedief. 't Is al weer lang geleden dat Jackie Coogan z'n triomfen vierde op het wit te doek. Doch de jaren verliepen en Jackie ontgroeide de kinderschoenen, en daarmede de gunst van het publiek, omdat men nu eenmaal het kind wil zien en niet een aankomend jongeling ook al is hij nog zoo beminnelijk. Het publiek schijnt verzot te zijn op filmkinderen. Zelfs onze jonge Nederl. filmindustrie heeft aan die behoefte ge meend tegemoet te moeten komen. En nu is in Amerika het nieuwe wonder ontdekt: Shirley Temple. Na de Jackie periode het Shirley tijdperk. Als de voorteekens niet bedriegen dan zal dit kleine kind-vrouwtje (we meenen het serieus met deze betiteling) nog een bi oscoop-attractie worden van jewelste en honderden die anders nooit of zelden een bioscoop bezoeken zul len optrekken om haar te zien. De kennismaking in „Hartedief" is evenwel voor ons van dien ,aard. dat we ons een tikje bezorgd afvragen of Shir ley de kleine porties ongekunsteldheid die ze nu nog bezit, zal behouden. Dat zal wel veel afhangen van hen die haar op haar filmloopbaan moeten leiden. Wij houden echter ons hart vast. „Har tedief" is een film die met gemengde gevoelens ontvangen zal worden. Onte genzeggelijk zijn er tal van momenten die pakken en werkelijke gevoelens van sympathie opwekken. Zoo'n kleine meid van 5 of 6 jaar heeft natuurlijk zooveel kinderlijks over zich dat daar graag de bijwijlen groote-menschen-manieren voor over het hoofd gezien worden. Het is een geschiedenis van bar slechte menschen aan de eene kant en trouwe edele lieden aan de andere zijde, met als centraal punt Shirley, die in haar onschuld tenslotte de partijen tot verzoening brengt. Alleen 'f egoistische op de erfenis van oom Ned azende echt paar blijft in slechtheid volharden en ontvangt dientengevolge zijn gerechte straf. Verder zijn daar de vliegeniers, waarmede Shirley op vertrouwelijken voet staat. Een in 't bijzonder is haar vriend en die zorgt wel dat de ouder- looze Shirley een home vindt. Alles bij elkaar een film die het wel zal doen. En dat men nog veel van Shir ley Temple zullen hooren, daarvoor be hoeft men geen helderziende te zijn- Good luck, Shirley. Rare snuiters. Robert Woolsey en Bert Wheeler zijn geen onbekenden. Zij hebben malle al lures en moeten het vooral hebben van hun „gags". Zij zijn Bovendien zeer woordrijk en doen allerlei gekke dingen in een onmogelijke geschiedenis, waarin zij de rol vervullen van een semi-hof- arts en diens assistent. 't Is een film met Amerikaansche hu mor. die soms werkelijk origineel is maar ook door de snelle dialoog moei lijk altijd is te volgen. Dat de stereotiepe wilde ren aan het slot niet ontbreekt, zal een ieder die dit genre films kent, duidelijk zijn. ELECTRO. DE KRIBBEBIJTER. Welke zijn toch de redenen, die ons een Nederlandsche, althans een Neder- landsch sprekende film, anders doen waardeer en dan een Amerikaansche of een Duitsche? Want dat deze waardeering anders, guller en grooter is, dat valt bij iedere vertooning van een Nederlandsche rol prent weer vast te stellen. Of dit al tijd zoo zal blijven, is een tweede zaak; dat het vooralsnog zoo is, staat echter vast. In de eerste plaats de taal. Wij heb- MET EEN in Middelburg te koopen buiten onze zaak, daar voor garantie NIET wordt ingestaan. Alleenverkoop uitsluitend LANGE DELFT H 18 MIDDELBURG TELEFOON 247/677 (Ingez. Med.) Middelburg, 23-XI-35. Vrijdag: hoog ste luchttemperatuur 8 C (46 °F); laagste 4.1 °C (39 °F). Heden 9 h: 5 °C; 12 h: 6 °C. 0.1 mm regen of neerslag. Hoogste barometerstand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal: 761 mm; laag ste 759 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 778.7 mm te Haparanda; laagste 751.2 mm te Bi arritz. Verwachting tot morgenavond: Zwakke tot matige wind uit N, tot O. richtingen, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen neerslag, aanvankelijk iets kou der. o Zon op: 7 h 35; onder: 15 h 57. Licht op: 16 h 27. Maan op: 4 h 49; onder: 14 h 08. Zondag 24 Nov. Zon op: 7 h 37; onder: 15 h 56. Licht op: 16 h 26. Maan op: 6 h 02; onder: 14 h 31. N.M. 26 Nov. Za. Zo. Ma. 23 24 25 Hoogwater. 11.33 0.02 12.13 0.38 12.45 Laagwater 5.37 18.08 6.18 18.45 6.55 19.20 Fïoc.tJ- Za. Zo. Ma. 23 24 25 Laagwafer te Weroeldiné; November. Hoogwater. Laagwater 0.58 13.16 6.45 19.07 1.43 13.58 7.29 19.45 2.23 14.33 8.08 20.20 Al de dankbare gebruikers van de zeggen dat deze het beste geschenk is. Langevie'a 21Q - M'burg Miele Stofzuigers, model Protos, voor 2/3 van den prijs. Ook een beste gebruikte Electrolux f 17 50. Ingez. Med. ben ons er nolens volens in moeten schikken, dat we altijd maar weer Duit sche of knauw-knauwen'de Amerikaan sche taal uit den filmluidspreker te hoo ren krijgen, maar. het zij met gepaste bescheidenheid gezegd: we zijn tenslotte toch nog Nederlanders, die zich niet al leen gansch niet schamen voor hun taal, integendeel, deze recht hartelijk lief hebben. Vervolgens: de spelers. Greta en Mar leentje en Hans en Ramon, hoezeer we ze wellicht ook mogen beminnen, zijn toch altijd verre abstracties voor ons. En liefde houdt nu eenmaal meer van het concrete. Welaan: Cor Ruys en Louis de Bree en vooral Mary Dressel- huys zijn geen abstracties voor ons: we zagen en hoorden die vele malen in den vleeze op het vaderlandsche too- neel. Het doet weldadig aan, deze aldus meer van nabij geliefde figuren op het doek de plaats te zien innemen van Hans en Gretchen, de taal te hooren spreken, die wij op moeders schoot of in de box reeds leerden. Dan spreekt het vanzelf dat, hoever onze taalkundige bedrevenheid ook mo ge reiken, tenslotte de moedertaal toch nog altijd een klein pietsie beter ver staan zal worden dan de vreemde; met name wanneer het gaat om de waar deering van grapjes en gijntjes, dan ko men de fijne puntjes toch zeker beter tot hun recht. De overweging, dat een film Neder- landsch fabrikaat is, hebben we nu maar eerlijkheidshalve weg gelaten, want, hoezeer wij en, naar we hopen, velen met ons, in abstracto daarvoor alle waardeering hebben in zooverre bv.

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 1