DAGBLADRECLAME IS NIET TE VERVANGEN Sïï? MARKTBERICHTEN. BEVOLKING. DU1TSCHLAND. De gebalde vuist in den broekzak. FRANKRIJK. VER. STATEN. VERGIFT IN HET MEEL. Een poging tot massa-moord? Wat ge Uw koopers te zeggen hebt, zeg hun dit in deze courant. LEEUWARDER BOTERNOTEERING. AGENDA. HIEIÏ tS& DE DIRECTEUREN VAN „PATRIA" 1M VRIJHEID GESTELD Voor de. raad kamer van de Rotterdamsche rechtbank is behandeld het verzoek van den offi- cier van justitie tot gevangenhouding van de beide directeuren van de verze kering maatschappij „Patria' te Rotter dam. die verdacht worden om. van be- driêgelijke bankbreuk en die onlangs in bewaring zijn gesteld. Na langdurige pleidooien door de raadslieden van de verdachten, is het verzoek van den offi cier afgewezen en gelastte de rechtbank de in vrijheidsstelling van de verdachten. De eene directeur, die Duitscher is, is onmiddellijk aan den vreemdelingen dienst overg'elevei-d, zoodat hij, zij het dan uit anderen hoofde, van zijn vrijheid blijft beroofd. DE MOGELIJKHEID VAN EEN KOU- DEN WINTER. De weerkundige me dewerker van het Vad. schrijft: Naarmate de winter voortschrijdt, krijgt de algemeene weertoestand in het Oosten voor ons hoe langer hoe meer beteekenis. Practisch genomen hangt alle sterke vorst, vooral in het tweede gedeelte 'an den winter, ten n.auwsie samen met de uitbreiding van een vorst- gebied uit West-Rusland over Midden naar West-Europa. De gebeurtenissen in het Oosten, die thans aan de orde zijn, zijn de volgende. Reeds eenigen tijd geleden verscheen boven West-Rusland en Polen een ge bied van zeer hoogen druk. Er werden daar barometerstanden v,an 785 mm ge meld. Later trok dit gebied van hoogen druk zich weer terug, vooral onder den invloed van de diepe depressies, die uit den Oceaan opkwamen. De laatste da gen echter is er, zopals ik reeds heb aangetoond, een kentering ingetreden. De depressie over West-Europa vertoon de een zekere neiging om het. vasteland te vf tijden. In elk geval ging het niet meeiof" i vlot met het doordringen naar het Oosten. Het gebied van hoo gen druk in het Oosten verscheen op nieuw, ditmaal vergezeld van sterke vorst, en over Midden-Europa is een Oostelijke luchtstrooming doorgekomen, die ook bij ons is doorgedrongen. Welis waar is de strijd tusschen dit hooge- drttk-gebied en de depressie in het Wes ten nog niet uitgestreden maar de karsen, dat het gebied v,an hoogen druk het zal winnen zijn merkbaar toe genomen. Vooral de tijdelijke uitbreiding van den hoogen druk over Scandinavië naar Groenland en de algemeene druk- stijging over de Britsche Eilanden wij zen op de verdere ontwikkeling van een luchtdrukverdeeling met hoogen druk over de Noordelijke helft v,an Eu ropa en dus met een Oostelijke lucht strooming. Dit is juist de omstandigheid, die bevorderlijk is voor transport van, koude lucht uit. het Oosten naar het Westen. Dit alles wijst voorloopig slechts op de mogelijkheid van de ontwikkeling van een algemeenen weertoestand, die voor waarde is voor een kouden winter. Ol deze toestand zich ten volle zal ont plooien op den tijd, die voor sterke vorst het meest geschikt is, k,an nu nog niet met zekerheid gezegd worden, maar moeten wij nog eenigen tijd af wachten. ONDANK IS 'S WERELDS LOON. - Een jongeman van 20 jaar uit A. m- sterdam, die onlangs uit de gevan genis is ontslagen, is thans weer in han den van de politie. Een vriendin vtan zijn overleden moeder, die zich zijn lot had aangetrokken, heeft hij bestolen voor tien gulden. Met dit bedrag is hij naar Zaandam gegaan, waar hij op ver zoek van de politie van het bureau P. Aertszstraat te Amsterdam is aangehou den. DE GEVAREN VAN HET UITTREK KEN VAN DE WENKBRAUWHAREN u lijkschouwer te Birmingham heeft aldaar een onderzoek gehouden naar de oorzaak van het overlijden van Ida pagandafilm voor het tienvinger-sy steem in het gewone tikken ver toond en toen werd gedemonstreerd met de zeer vernuftige les-apparaten, die voor de opleiding van de tachoty- pisten vervaardigd zijn. De aangetikte ,e- eT.s ?P het toetsenbordje verschijnen nrer;1' 'n denzelfden vorm en op hpu l tff 6 plaats als in werkelijk- een nvatöf sma'\e papierstrookje, op licht De 1aZ6n p!?at in helder-groen Jing moet ^LhngVtzel^'lefe Hierna vonden dicteer-demonstraties met teruglezen plaats, eerst aan enkele zreeuwsche leerlingen, daarna aan mej Van Dam uit Rotterdam, die reeds op hooge snelheid gediplomeerd is. Een spreker uit het publiek, die met de normale vergaderingssnelheid zonder eenig Rücksicht op de al of niet aan wezigheid van de tachotypiste sprak, werd toch vrijwel nauwkeurig terugge lezen, daarna heeft een andere proef plaats gehad, waarbij iemand uit het pu bliek voor de vuist weg een stukje aan mej. Van Dam dicteerde, terwijl een.an- r6 leerlinÊ v.an ^en heer Sinke, mej. Ludikhuize, buiten de zaal was. Laatst genoemde heeft toen na afloop van het dictaat het door mej Van Dam opge- nomene voor het publiek teruggelezen daarmede het bewijs leverende van Mary Amos, een kapstertje van 18 jaar oud, d,at overleden was aan striptococ- cen-vergiftiging. Veertien dagen voor haar overlijden had zij zich de wenkbrauwharen uitge trokken, Hierdoor was een puistje ont staan. Zij was naar den dokter gegaan, maar had geweigerd het puistje te laten wegsnijden, waarop de infectie zich naar binnen had verspreid en den dood had veroorzaakt. Dr. Rose, die haar behandeld h;il, verklaarde, dat dit het tweede geval was geweest in zijn praktijk v,an dit jaar, dat het uitrukken van wenkbrau wen tot een infectie geleid had. In het andere geval was de patiënt gered. Onder de oppervlakte van den schoonen schijn laait een ver bitterde ontevredenheid, Bij een geheime stemming zou Hit- Ier geen millioen stemmen halen. De heer Joh. W. Schotman schrijft aan de N. R. Crt.: Korten tijd geleden keerde iemand uit mijn naaste omgeving uit Duitschland te rug, na er gedurende een lang verblijf familieleden en verwanten te hebben bezocht. Deze goede kennis is een rus tig en bezadigd iemand, van „arisch" Duitsch bloed en sinds lang hier te lan de werkzaam, met wien ik herhaaldelijk gesprekken had over het Hitler-regime en die daarbij dan nog al eens warm verdedigde, dat Hitier voor zijn land veel goeds had gedaan. Maarhij was er lang niet geweest, en het was nu de moeite waard, vast te stellen, hoe diep ontsteld en verontwaardigd hij van zijn reis terugkeerde. Zijn familieleden waren aanvankelijk zeer zwijgzaam, maar na enkele dagen durfden ze zich uiten. Ramen, deuren en luiken werden gesloten, de gordijnen dichtgehaald, en buitenshuis werd geke ken, of niemand in de buurt was. Fluis terend kwamen toen de mededeelingen los. „Bij alle familieleden gebeurde het zoo, en ik kon niet nalaten hun toe te voegen, dat dit mensch-onwaardig was, en dat zij leefden als slaven." Ziehier enkele der feiten. Bij bezoek aan een zenuwinrichting, kwam al spoe dig het in verschillende landen aan de orde gestelde sterilisatie-probleem ter sprake. Onder de patiënten bevond zich een jonge man, die behandeld werd voor een lichte psychose, en waarbij het niet zeker was, of de ziekte van voorbij' gaanden aard was, dan wel zou leiden tot een schizophrenic. Hij mocht het zie kenhuis echter niet verlaten, dan na ste rilisatie. Daar hij Nederlander was, kon men hem niet vasthouden, maar zoo hij de operatie, die hem voor zijn geheele leven van zijn voortplantingsmogelijk- heid zou berooven, weigerde, zou hij met zijn moeder, finantieel van hem af hankelijk, naar Nederland worden uit gezet. Zij hadden niets dan hun inkomen. De moeder was wanhopig, maar het bleef er bij: uit het land gezet of gesteriliseerd. Een andere zieke was 'n man, die aan 't front had gevochten en daar een gra naat-schok had gekregen, met als ge volg sterke bevingen. Deze waren vroe ger in dit ziekenhuis behandeld en ge nezen, nu, na achttien jaar, weer in lich te mate opgetreden. Na de tot succes leidende behandeling kreeg hij te hoo- ren: sterilisatie of hierblijven. Daar deze patiënt de sterilisatie hardnekkig weigerde, hield men ook hem in het ge sticht vast. Een boer in de buurt was met zijn koe naar de markt geweest en keerde onverrichter z.ake naar huis terug. Met twee van zijn vrienden bij de koe staan de, zei hij: ik begrijp niet, dat ik haar niet verkocht heb, zie me dat beest eens aan: een kop als Goering en zij sch.... bruin als Hitier! Deze onschul- de juistheid der stelling van de tacho- type-promotors, dat „iedere typist het opgenomen tachogram kan uitwerken". Trouwens: wij hebben ons daarvan zelf overtuigd, want het tachogram van ons eigen dictaat het eerste gedeelte van dit artikel is in ons bezit, en het laat zich na vijf minuten oefenen door een ieder, naar ons bleek, zeer wel terug- lezen. Tenslotte nog twee woorden. De Nederlanders is van een kat-uit- den-boom-kijkerige natuur. Welnu: deze kat moet onmiddellijk uit den boom. Wij moeten ons niet vergissen: hier is een uitvinding van wereldbeteekenis gedaan, door een Nederlander. Dat moet, om met onze Zuiderburen te spreken, dege lijk en ten volle uitgebaat worden. Het tweede: de toekomst der tacho- typie staat en valt met het aankweeken van goede tachotypisten. Om een goed M ,?typ'st *e worden, is tijd noodig. uj r ^an een stenograaf van de- i f u ?y?orcHnelheid noodig heeft, maar m tlJ en ijzeren volharding. -ivr-06.'6 nu den polsslag dezer eeuw. Wij zien de toekomst van het dic- teeren aan de tachotype. Dus ligt er voor volhardende kantoormenschen een toekomst in het zich bekwamen op dit geniale instrumentje. dige scherts had ernstige gevolgen: den volgenden morgen werd hij gearresteerd en naar een concentratiekamp overge bracht. Een van zijn vrienden had hem verraden. Een oude buurman van mijn zegsman werd broodeloos en belemmerd in ,alle pogingen werk te vinden, omdat hij in een kroeg, licht aangeschoten, en tot stilte vermaand omdat Goering voor de radio sprak, gezegd had: „er soils Maul halten, denn ich will sprechen!" Maar deze kleine voorvallen zijn nauwe lijks belangrijk, zijn trouwens alleen ,als illustratie vermeld van het door alle betrokkenen geuite gevoel van onzeker heid en spionnage. „V/i; kunnen niets, omdat we niets durven, wij moeten mee doen, maar als we de hand opsteken en Heil Hitier roepen, balt zich de andere vuist in onze broekz.ak. Zoodra zich een beweging openbaart tegen Hitier, zullen duizenden en duizenden zich daarbij aan sluiten. Het staat er zeer slecht voor, maar wij mogen geen klachten uiten.' Aan de weermacht wordt hard ge werkt en de organisatie voor luchtbe scherming is reeds ver voortgeschreden. In elke straat, tot in de kleinste plaats, is één huis aangewezen; de bewoners daarvan moeten als luchtaanvalswacht en brandwacht dienst doen. Alle man nen zijn tot hun vijfenveertigste jaar dinestplichtig en moeten geregeld oefe nen. Meisjes van verschillende godsdien stige gezindten moeten in uitdruk1--' aangewezen jeugdbonden zich vereeni gen, zij krijgen allerlei redevoeringen le hooren, die herhaaldelijk zeer kwetsen zijn voor hun godsdienstig gevoel; elk wegblijven wordt gestraft. De gouwlei ders zijn gehaat, daar zij tyranniek zijn voor de bevolking, maar zichzelf aller lei brutaliteiten en uitspattingen veroor loven. Niemand mag langer dan 9 uur arbeiden, maar de gouwleiders laten voor zich persoonlijk wèl langer dan 9 uur arbeiden, dit mag echter niet wor den opgeschreven of opgegeven. Men kan tweemaal per week een kwart pond boter krijgen, maar moet er urenlang voor in de rij staan. Iedereen is diep ontevreden. Mén is het niet eens met de jodenvervolging, men is het niet eens met de buitenlandsche politiek. Waarom laat Nederland toe, dat Duitsch land zijn schulden niet betaalt? Dat boomkweekers in jullie land, die hun waren hebben geleverd, hun geld niet krijgen? Waarom ziet 't buitenland lij delijk toe en laat dit alles maar gebeu ren, is zelfs vriendelijk tegen Hitler?" vragen velen naïef zich af- Slechts on der de grootste voorzorgsmaatregelen durft men zich uitspreken en dan nog maar tegen weinigen, daar men zijn bu ren en zijn vrienden wantrouwt. Pas als men de menschen intiem kent en er langer is, komt onder den schoonen, uiterlijken schijn de laaiende en verbit terde ontevredenheid te voorschijn. „Maar wat moesten wij dan kiezen? Het bolsjewisme kennen we en wilden we niet. Het nationaal-socialisme kenden we nog niet. Bovendien: de stemming was niet geheim, men wist precies hoe ieder had gestemd. Als er nu een ge heime stemming kwam, dan haalde Hit- Ier geen millioen stemmen in Heel Duitschland." Dit waren de ervaringen, door een Hitler-welgezinden Duitscher, die thans Duitschland bezocht, opgedaan. Telkens weer herhaalde hij: „het zijn slaven, het zijn gevangenen, het is vreeseliik! P 1 kan geen twee jaar meer duren." Uit den trein gevallen en omgekomen. Tusschen de stations Picquigny en Ailly, van de lijn CalaisParijs is Woensdag omstreeks 6 uur mej. Zirah, de aangenomen dochter van den presi dent der Turksche republiek, uit den trein gevallen door het opengaan van de deur van haar coupé. Daar het onge val direct opgemerkt werd, kon men den trein terstond tot stilstand brengen. Het meisje werd met zware inwendige kwet suren naar het ziekenhuis te Amiens overgebracht, waar zij zonder weer tot bewustzijn-te zijn gekomen is overleden. Mejuffrouw Zirah was op den terug weg van Engeland naar Turkije. Zij was 30 jaar oud Te San Francisko zijn in de afgeloo- pen weken drie menschen overleden, nadat vergiftigingsverschijnselen van ge- heimzinnigen aard bij hen waren gecon stateerd. De autoriteiten hebben daarop een grondig onderzoek ingesteld, dat thans tot opzienbarende resultaten heeft geleid. Het is namelijk gebleken, dat in een warenhuis bakmeel is verkocht, hetwelk een langzaam-werkend gif bevat. Hon derden menschen hebben de laatste we ken dit bakmeel gekocht en gebruikt; men vreest derhalve, dat zich de komen de weken nog vele ziektegevallen, wel licht met doodelijken afloop, zullen voordoen. De politie acht het mogelijk, dat men met een massale poging tot moord te doen heeft. Het vergif is te zorgvuldig in het bakmeel gemengd, dan dat men slechts aan toeval zou kunnen denken. Opmerkelijk is ook, dat van de drie vaten meel, die in het warenhuis ston den, er twee vergiftigd waren, doch het derde niet- Een halve theelepel van het vergif is voldoende om een mensch te dooden. Sedert 23 Oct. zijn in totaal 800 pond van het doodelijke meel verkocht aan naar schatting 400 gezinnen. De professoren in de handelswetenschap zeggen hei De reclame-experts der groote zaken zeggen, hei En de stedelijke winkeliers die van wanten weten zeggen hei ook: Het is goed, in deze dagen hierop eens bijzonder de aandacht te vestigen. Enkele weken vóór St. Nicolaas moet er extra-werk van den winkel en van den verkoop gemaakt worden. Dan moet er ook extra-reclame gemaakt worden. Dat weet iedere winkelier. Maar: wat is in dezen de beste reclame? Wat levert de meeste resultaten op? Daarop, en daarop alléén, komt het aan. Er zijn reclame- en advertentie-mogelijkheden, die wel eens goedkooper kunnen schijnen dan dag bladreclame. Een roeiboot is ook goedkooper dan een mailboot. Maar wat dunkt U beter, om naar Engeland over te varen? Denkt erom: wij Zeggen het niet alleen, maar de deskundigen uit de practijk zeggen het, en de ge leerden die de zaak bestudieeren, vonden het be vestigd: Dagbladreclame is niet te vervangen! Dat wil zeggen: Gij, winkelier en middenstander, die tegen St. Nicolaas uw rechtmatig aandeel in den verhoogden omzet wenscht te veroveren, Gij bereikt met te ad- verteeren in deze courant Uw aanstaande koopers. Zij lezen deze courant, hun lijfblad, van begin tot eind de advertenties hebben de volle aandacht van lezers en medelezers: van Uw aanstaande koo pers. Weet U wel dat, van de Zeeuwsche dagbladen de Middelburgsche Courant van oudsher in Middel burg verreweg het meestgelezen dagblad met ver reweg de meeste betalende abonnees is? Weet U wel, dat dit beteekent, dat de adver teerder in de Middelburgsche Courant de beste waar voor zijn geld krijgt? De autoriteiten hebben door middel van radio en pers waarschuwingen tot de bevolking gericht. Goes, 21 Nov. Veilingsvereeniging „Zuid-Beveland", Peren: Jodenpeer 6 9, Winter Louwtjes 69, Gieser Wilde man 711, Kleipeer 610, St. Remy 7, Afval en Uitschotperen 18, per 100 kg. Appels: Schoone van Boskoop A 20, idem B 12—16, idem C 10—13, Fransche Goud Reinet 610, Zure Bellefleur 7 10, Rembour Mortier 5, Zoete Armgaar- de 811, idem Campagner 78, Huis- manszoet 6, Afval en Uitschotappels 1 7, per 100 kg. Diversen: Blauwe Druiven: Black Ali cante He soort 1415, per 100 kg, Bloe men Chrysanthum 7, per 100 bos, Hazen 0,522,08, per stuk. Z i e r i k z e e, 21 Nov. Chevaliergerst f 4,804,85, bruine boonen f 11.50 12.50, schokkers f 9,5010,50, p. 100 kg. Aardappelen: bonte f 2.502,75, bi- f 2,75, per 100 kg, Uien (groote bruine en witte) f 0.901, per 50 kg, Stroo (on- geperst) f 3, per 1000 kg, Kipeieren (grooth.pr.) f 4,60, idem (kleinh.pr.) f 4,40 5,20, per 100 st-, Boter f 0,660.73, per pond. De Leeuwarder boternoteerïng is gis teren vastgesteld op 59 cent per kg (vo rige week 60 ct.) zonder beroep, Tilburg, H. de Keijzer- straat A 6; J. de Smit, dienstbode, Vel- sen, Kanaalstraat 256; J. Wolff, huis houdster, Dortmund; J. E. Hibels geb. Gerritse, dienstbode, Oostkapelle; Wed. W. G. Witkam en gezin, zonder beroep Den Haag, Valkenboschkade 434; A, J. van LTsseldijk, kantoorbediende, Zierik- zee B 484; W. A. v. d. Velde, opzichter, Haarlem, J. de Witlaan 5; S. Siebenga, hoofdverpleegster, Den Haag, Aalbes- senstraat 34; C. Walraven, dienstbode, Rilland-Bath, Adr. Buteijnstr,aat 88; L. A. Dijke, dienstbode, Colijnsplaat; Wed. J. Maartense, zonder beroep, Breda, Koekoekstraat 28; M. Ventevogel en gezin, opperman, Kloetinge B 12, GOES. Ingekomen; P. Verburg geb. de Rooy, zonder be roep, van Poelweg V 99; E. M. Lehman, liefdezuster, Amsterdam, Kloetingsche weg 5a; M. C. A. Ros, naaister, Breda. Groote Kade 42. V ertrokken: M. Meulbroek, bakkersknecht, naar Arendskerke E 78; A. Kip, dienstbode, Arendskerke F 125; M. G. Ruiter, lief dezuster,' Amsterdam, Oosterparkstraat 179; W, J. Mazzola, arts, Middelburg, Singelstraat 184; J. v. d. Voort en gezin, MIDDELBURG. Dl 19ZA 30 Nov, Exp. Vlaamsche Kant.; Kunsth. Minderhoud. ZO 17MA 25 Nov. Tent. Cor Visser, „Kunstmuseum". VR 22 Nov, Bijbeltent. uitg. Ned- Bijbel Gen.; consist. N. Kerk- 10—12; 14,00—18,00; 19,00— 22,00 h. VR 22 Nov. Voortrekkerstent.; Padv, Geb- Zuids, 20,00—22,00 h. VR 22 Nov. Prop. Av. Ned- Chr. Blin- denb.; De Vergen, 20,00 h. ZA 23 Nov, Voortrekkerstent.; Padv. Geb. Zuids. 14,0023,00 h. ZA 23 Nov, Uitv, Muz- en Tooneel- Muz, Ver, „Crescendo"; St. Joris. MA 25 Nov, Luchtbeschermingsavond. Dl 26 Nov. Gener. Rep. Kon. Zangver. „Tot Oef. en Uitsp.", Conc.z. 19,30 h, WO 27 Nov, Feestav. C.J.M.V.. Schut tershof 20,00 h. WO 27 Nov. le conc., (Wagenaaravond) Kon. Zangver. „Tot Oef. en Uitspann."; Concertz. 20,00 h. WO 27 Nov, Ouderavond School J (Veersche Bolwerk); 20,00 h. WO 27 NOV. Filmav. N. S. O. DO 28 Nov. Lez. m. lichtb. over-: „Die Eifel"; De Vergen. 20,15 h. DO 28 Nov. Lez. Natuurk. Gezelschap. Spr. prof. dr. F. A. Vening Mei- nesz., Amersfoort; Schuttershof. VR 29 Nov, Lez. Ned. Prot. Bond, spr. ds. N. Padt, Zutphen; Geb. Vrijz, Herv.

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 7