Edelweiss ZEELAND* ONDERWIJS. KUNST EN WETENSCHAP. BUITENLAND. MIDDELBURG. £UID-BEVELAND. ZEEUWSCH-VLAANDEREN O.D. ZEEKWSCH-VLAANDEREN W.D. FRANKRIJK. ITALIË. EGYPTE. De heer v. d. Heuvel (a.r.) wees op de bezwaren tegen het benoemen van soc. democraten tot burgemeester. Slechts doelmatig, niet uit principe wen den ze zich van hun revolutionair stand punt af. De heer W ij n k o o p (comm.) kwam er tegen op dat de politie het colportee- ren door nationaal-socialisten bescher nt. Spr. vond 't naïef, te meenen dat er in de burgerwachten geen fascistische ele menten zijn. De heer v. Dis (staatk. ger.) kwam op tegen 't ongelijk optreden tegen hen, die niet ter stembus zijn gegaan. We moeten van den stemdwang af. Spr. kwam ook op tegen den dwang, uitge oefend om zich bij waterleidingen aan te sluiten, als ook tegen de zware scheepvaartlasten. Minister De Wilde verde digde het geldende kiesstelsel, als 't meest doelmatige. Stemplicht is er niet; wel opkomst plicht, en daartegen kan toch niemand gewetensbezwaren hebben. Spr. zegde een onderzoek in zake wa pensmokkelarij toe Spr. waardeert de burgerwachten en den bijz. vrijw. land storm; mocht er hier en daar iemand lid zijn met bijbedoelingen, dan zal dit den kop worden ingedrukt. Spr. was niet in beginsel tegen benoe ming van soc.-dem. burgemeesters. Het is een moeilijke zaak; spr. zal de zaak ernstig overwegen,. De quaestie der colportage behoort bij den minister van justitie. De vergadering werd verdaagd tot he den. VP* Ja. dal is een Seele zorg. Wat die vuil maken in een dag! Een geluk dat Edelweiss bestaat. In een ommezien heb Ik de wasch brandschoon in de kast. Je kunt er kinder goed zoo prachtig mee wasschen en een groot pak kost maar 5 cent H.V.Zsspfabne* y/ü. Os Haas Sv.ümo, Apaldunt (Ingez. Med.5 Overneming weg. Ged- Staten van Zeeland stellen de provinciale Staten voor in beheer en onderhoud over te nemen 25 m van den Zaamslagpolder en 5,794,20 m van de gemeente Stoppeldijk, het waterschap Lamswaarde c.a. en de polders Willem -ÏII, Stoppeldijk en Groot-Cambron ge zamenlijk van den weg Zaamslagsche- veer-De Kraai, onder voorwaarde van jaarlijksche bijdrage van resp. f 5,35 en f 1.236 of sommen in eens van f 134 en 5 30,900. Het betrokken wegvak is in overeen stemmig gebracht met het provinciaal wegenplan. Wegenonderhoudsfonds 1934. De rekening 1934 van het provinciaal wegenonderhoudsfonds van Zeeland •wijst een ontvang aan van f 184,810,61, een uitgaaf van f 154,018,36 alzoo een goed slot van f 30,792,25, Aan den grond gevaren. Het motorvaartuig „Luctor", schipper Kamminga is tijdens afgaand water op de Middelplaat oïnhooggevaren en blij ven zitten. De sleepboot „Charles"' te Terneuzen voer tot het verleenen van assistentie naderbij, doch slaagde er niet in het schip in diep water te bren gen. Gistermiddag tijdens vloed is de „Luc tor" op eigen kracht vlotgekomen en heeft de reis voortgezet. De Luctor is op weg van Doornik naar Hansweeri met een lading cement. Naar men ons mededeelt zullen de cursussen in koken en naaien, uitgaan de van het Comité inzake huishoudelijke voorlichting in samenwerking met de Industrieel- en Huishoudschool, de vol gende week aanvangen. De eerste les heeft plaats op Dinsdag 19 November. Nederl. Verbond van Christen Jonge Vrouwen- en Meisjesvereenigingen. Woensdag hield de ring Waicüeren van het Ned. Verbond van Chr. Jonge Vrouwen en Meisjesvereen. een ringver- gadering in de Bogardzaal alhier, waar een groot aantal leden van de .aange sloten vereenigingen tegenwoordig wa ren. De vice-presidente mevr. v. Voorst Vader heette de aanwezigen en in het bijzonder mej J. G. Molsbergen, zang- leerares te Utrecht hartelijk welkom en opende in plaats van mevr. Petermeijei die door ongesteldheid verhinderd w,as de vergadering met de liturgie. Daarna gaf zij aan mej. Molsbergen de leiding, i Op de haar eigen, geestige, leerzame en practische wijze heeft deze dame zang- I les gegeven. Eerst eenige theoretische j wenken en oefeningen, die de lachlust opwekten en daarna is er gezongen en heeft zij getracht uit „Blijde Stemmen'* de mooie, ernstige en vroolijke liederen zoo te leeren zingen, dat het niet alleen klanken zijn, maar muziek, die den in houd van het lied vertolkt. Aan het slot zong mej. Molsbergen eenige kerstliederen, die in ademlooze stilte werden beluisterd. Een collecte voor 't Vrijbed in Moria bracht f 10 op. Overplaatsing leerkrachten lager onderwijs. De commissie v,an financiën versenlgt zich met het voorstel van B. en W. tot overplaatsing van leerkrachten, of schoon één lid er wel eenig bezwaar in ziet, dat de bezuiniging van een leer kracht minder gedeeltelijk ongedaan wordt gemaakt en een ander lid de vraag zou willen stellen of de belooning van den kweekeiing juist niet iets ver hoogd zou kunnen worden. Het derde lid wil alleen vragen of het bij toer beurt zelfstandig werkzaam stellen van verschillende kweekeling'en in het be lang van het onderwijs niet zooveel mo gelijk beperkt dient te worden tot het lesgeven van één kweekeiing zoolang dat kan. Naar de meening van B. en W. zou het karakter van een belooning voor tij delijke tewerkstelling verloren gaan, wanneer het bedrag van f 25 per maand werd verhoogd. Voorts zijn zij, in het belang van het onderwijs, bereid te be vorderen, dat de tijdsduur, gedurende welken eenzelfde kweekeiing werkzaam blijft, niet te kort wordt genomen De Badinrichting. Bij Raadsbesluit van 16 Februari 1898 werden aan het bestuur van het departement Middelburg der Maatschap pij tot Nut van 't Algemeen voor het tijdvak 1 Januari 1899 tot 1 Januari 1949 tegen een canon van 1 per jaar in erfpacht gegeven 188 qa gemeente grond aan den Nieuwehaven voor het oprichten van een badhuis. Het bestuur deelde mede genoodzaakt te zijn ge weest de exploitatie te staken. Tevens verzocht het de destijds .aangegane erf- pachts-overeenkomst met ingang van 1 Januari 1936 te ontbinden, en van dien datum af den grond voor een tijdvak van 50 jaren in erfpacht uit te geven aan hem, aan wien het bestuur voorne mens is het op den erfpachtsgrond aan wezige gebouw met toebehooren te ver- koopen. Van oordeel, dat het blijven voortbe staan der bedoelde badgelegenheid in het belang der gemeente is, hebben B. en W. zich bereid verklaard medewer king te verleenen, doch gemeld dat de canon 30 cents per ca per jaar of in totaal f 56,40 zal moeten worden en .in de nieuwe overeenkomst zullen worden weggelaten de nu geldende be palingen, dat de gemeente jaarlijks 2000 m3 duinwater tegen 1 c per m3 be schikbaar stelt, en dat aan de leerlin gen der lagere scholen, die kosteloos onderwijs genieten, gelegenheid wordt gegeven in die inrichting minstens 1 maal per week gratis te baden, voor zooveel de omvang der inrichting zulks mogelijk maakt. B. en W. stellen voor de overeen komst met het departement te ontbin den en in erfpacht uit te geven aan B, Oldeman de 188 m2 grond voor den tijd van 1 Januari 1936 tot 31 December 1985. BORSSELE. Donderdag vergaderde de vereeniging „Het Groene Kruis". De voorzitter constateerde in zijn openings woord tot zijn genoegen, dat een belang rijk grooter aantal leden aanwezig was, dan in de laatste jaren het geval placht te zijn. De begrooting 1936 werd vast gesteld op een bedrag van f 235 in ont vang en uitgaaf. Daarna deed de afge vaardigde naar de buitengewone alge- meene vergadering der Provinciale ver eeniging verslag van het daar verhan delde. De vergadering vond het verblij' dend te hooren, dat de jaarlijksche bij drage der afdeeling'en aan de algemeene kas niet verhoogd behoeft te worden. Op verzoek van den verslaggever ston den de aanwezigen op ter herdenking van den overleden voorzitter der Pro vinciale vereeniging. De materialen der afdeeling verkeeren in uitstekenden staat. Het salaris van den magazijnmeester-bode werd door 't vol gende jaar weer vastgesteld od f 30 Bij acclamatie herkoos men de drie aftre dende bestuursleden, de heeren J. C. Elenbaas, A. van Nieuwenhuizen en J. van de Velde. In de vacature A. Duve- kot, die bedankt als bestuurslid, koos men den heer L. van Koeveringen. POKMOSSELEN WORDEN GEREINIGD. IERSEKE. Alle middelen worden be nut teneinde de werkloosheid te be strijden. Nu is men aan den gang om de pokmosselen in de oesterloodsen schoon te maken m.a.w. de pokken te verwij deren en de mosselen vervolgens te verkoopen. Daar er langzamerhand ge brek begint te komen aan goede mosse len, zal er als het plan levensvatbaar heid heeft, veel werk komen. De ge meente zal een bijslag geven van 30 pet. op de werkloonen. KRUININGEN.' De crisiisopsponngs- dienst heeft bij een slager alhier een hoeveelheid vleesch in beslag genomen, dat niet van het vereischte goedkeu- ringsstempel was voorzien. ZAAMSLAG. De Commissaris der Ko ningin heeft aan J. van Westenbrugge, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als bezoldigd veldwachter in de gemeen te Zaamslag, met ingang van 1 Febr. a.s. RAAD VAN BIERVLIET. De begroeting goedgekeurd Meevallers. BIERVLIET. Donderdag vergaderde de Raad onder voorzitterschap van bur gemeester A. P. Kostense, voltallig. Van den heer A. Lippens te Driewe gen was een verzoek ingekomen om ont heffing van de hondenbelasting over het tweede halfjaar 1935. Aangezien deze in Augustus zijn hond nog had. was hi] terecht ten volle aangeslagen, zoodat afwijzend werd beschikt. Vervolgens kwam het adres van den heer P. Keukel.aar c.s. in behandeling, behelzende het verzoek om uit bezuini ging het ambt van gemeente-opzichter te doen vervallen. B. en W. stelden voor om afwijzend te beschikken, daar inwil liging in strijd zou zijn met de woning wet. Aldus besloten. Voorts stelden B. en W. voor het ambtenarenreglement in dien zin te wij-J zigen, dat de gemeente-ambtenaren ver plicht zijn in de gemeente te wonen, be houdens ontheffing van B. en W. Aldus besloten. Nu volgde de benoeming van een g'e- meente-ontvanger. Er waren 29 sollici tanten. B. en W. hadden op de reeds ge melde aanbeveling geplaatst de heeren B. van Gorp te 's-Heerenhoek en P. Evers te Aardenburg. De V o o r z. deelde mede, dat vol gens den wensch van den Raad twee sollicitanten met het diploma voor ge meentesecretaris op de aanbeveling staan, waarvan de heer Van Gorp num mer één, omdat deze de meeste diplo ma's en ervaring heeft. Na twee stem mingen en een tusschenstemming kwa men de heeren J. Martijn te Veere en P. Evers te Aardenburg in herstem ming, waarbij de heer P. Evers met yjjf stemmen werd benoemd. Bepaald werd, dat hij op 1 December a.s. in functie zal treden. Hierna kwam de begrooting voor 1936 aan de orde. De voorzitter zeide, dat de positie voor 1936 beter is, dan die voor 1935 was. Dat komt door het mooie ba tig slot van 1934, door de besparing op de bestuurskosten, door cumulatie van het burgemeesters- en secretarisambt en door de vrij hooge subsidie uit het werkloosheidssubsidiefonds, waar door bijzondere omstandigheden voor 1936 op valt te rekenen. Niettemin is de toestand niet rooskleurig en blijft een voorzichtig financiëel beleid geboden. B. en W. stel den daarom voor, om van het batig slot van 1934, zijnde 8700, 5000 over te brengen op den kapitaaldienst. Het streven moet zijn de schuldenlast der gemeente te verminderen- Misschien, dat bij gunstige ommekeer der alge meene toestanden dan over enkele jaren aan radicale verbetering van wegen kan worden gedacht. Geen der raadsleden wenschte alge meene beschouwingen te houden Bij de artikelsgewijze voorlezing van de be grooting werden slechts ondergeschikte opmerkingen gemaakt. Zoo zal de ka tholieke bewaarschool voortaan dezelf de subsidie krijgen als de christelijke bewaarschool 160 per school, omdat er een nieuwe school is gekomen met bevoegde leerkrachten. De begrooting werd goedgekeurd met een bedrag aan inkomsten en uitgaven van 76887 waarbij een post van on voorzien van 3000. Bij de rondvraag vroeg de heer D u F o s s of de gemeente zal aansluiten bij het Crisiscomité B en of ook hier de regeling kan getroffen worden om in aanmerking te komen voor toeslag'en op de loonen der landarbeiders. De voor zitter zeide, dat het eerste een punt van overweging uitmaakt bij B. en W- en dat de tweede zaak een zeer inge wikkelde is, waaraan de gevolgen voor de gemeente niet direct zijn te over zien. Toegezegd is, dat vanwege de Z-L.M. een vergadering zal worden ge houden van werkgevers, om deze zaak te bespreken. Deze wordt afgewacht. Hetzelfde lid vroeg naar de gelegen heid in dezelfde lokalen te stempelen als verleden jaar en of met December bo ter zou kunnen worden verstrekt, daar het vet zoo duur is. De v o o r z. zeide het eerste toe, terwijl voor het andere de regels gelden, door de zuivelcentrale gesteld. Men moet drie maanden werk loos zijn en 4 of meer Kinderen hebben- De heer N a e ij e vroeg' naar de af watering in de Beukelsstraat, de heer Cuelen aere wederom naar het ou de gemeentehuis en de heer M i c h i e 1- s e n, wethouder, naar den toestand langs den singel. Allen kregen een be vredigend antwoord. •I' Hr Benoemd tegen 1 J,an. a.s. tot kweekelinge met akte aan de Ned. Herv. Chr. school te Krabbend ij- k e mej. J. G. Enkelaar te Middel burg. „It Happened One Night" le Ligaiümavond Het City theater, Middelburg. Er is een tijd geweest, dat men onder Liga-film verstond een rolprent, waarin alles anders-dan-anders was, waarin de camera niet horizontaal en op oogshoogte, maar schots en scheef ge houden werd. Maar die tijd is voorbij. De gewone productie heeft wat er goed was in dat deel der avantgarde-ideeën, al lang overgenomen en voor den opper- vlakkigen beoordeelaar wordt het er nu niet gemakkelijker op, de Liga- of kunstfilm te onderscheiden van de ge wone omdat gezegde Liga-film óók gewoon geworden is. Waarin ligt dan het verschil? De ex ploitant van de bioscoop kan het U zeg gen: dat de ligafilm meestal niet trekt. Dat het gemiddelde bioscooppubliek er niet van gediend is. Hetwelk ook geen wonder is trouwens, en waarmee niets ten nadeele van dat bioscooppubliek ge zegd wil zijn. Maar er zijn nu eenmaal stadia in kultureele ontwikkeling en aesthetische scholing, en zooals niet een ieder de subtiele schoonheid van een preciosum op het gebied der schilder kunst, beeldhouwkunst of muziek zonder scholing des oordeels zal vermogen te vatten of te ondergaan, zoo zal ook niet een ieder de bijzondere kwaliteiten van een simpele doch schoone film zoo maar kunnen apprecieeren. Een film bv. als „Menschen am Sonntag" in 'n vorige Ligafilm-cyclus, een film als „It Happened one night', zooals gis ter op den eersten kunstfilmavond in het City-theater vertoond werd. Op zich zelf was er weinig „bijzon ders" aan. Het was alleen maar doch is dit al niet heel veel? fijn-geestig, zonder ooit bas-comique te worden. Het verhaaltje was simpel, maar het bevat te, vooral als ge de Amerikaansche film recepten kent, gewoonweg een onuit puttelijke voorraad situaties waaruit de onzin, de filmisch-onverantwoorde en psychologisch-platte vervolgen geput zouden kunnen worden. Elke vijf minu ten had de film „mis kunnen loopen", en na tien minuten was juist het bijzon der aardige, dat men dan zelfs die vrees al niet meer koesterde, omdat men al lang gezien had, dat de meesterhand die deze rolprent maakte, (Frank Capra) die misgreep niet zou doen Zoo is „It happened one night" gewor den tot een fijn blijspel, boordevol gees tige zetten, aardige, van uitstekend ob- serveeren blijk gevende trekjes, boeiend als 'n ook literair goede roman. En zon der goedkoope effecten trekken daar door henen de aardige kerels-kop van Clark Gable en het mooie snuitje van Claudette Colbert, totdat de muren van Jericho vallenmet permissie. Geen film van geweldige hartstochten noch van moderne techniek, doodgewoon een gebeuren.... op een avond..r maar: goed, in alle opzichten. Als inleidende avond voor de vijf voor stellingen, die nog zullen volgen, is de vertooning van deze film zeker geslaagd te achten. Zouden wij voor een volgen de keer in overweging mogen geven, een wél zeer bas-comique prul als de Napo leon-parodie achterwege te laten? Een stukje journaal, een documentaire, kan geen kwaad. De volgende ligafilmavond is, naar wij vernamen, 12 Dec. a.s. Thom Denijs f Na een lijden van enkele weken is Donderdagavond overleden de bekende Nederlandsch zanger Thom Denijs. De ontslapene, die slechts 58 jaar is gewor den, woonde nabij Ede. Als bariton ge noot Denijs niet alleen in Nederland, maar ook in de voornaamste plaatsen van Europa en Noord-Amerika groote bekendheid. KANKERBESTRIJDING IN DUITSCHLAND. Vroegtijdige diagnose. Onder het Duitsche volk zijn naar voorzichtige schatting gemiddeld een kwart millioen kankerlijders, van wie de groote meerderheid tot dusver over lijdt. Dit komt, naar het tijdschrift Oef- fentliche Gesundheitsdienst aanvoert, doordat de ziekte meestal wordt gecon stateerd in een vergevorderd stadium. Ware zij in het begin ontdekt dan zou een groot percentage het tijdschrift spreekt van 80 pet. van de lijders ge nezen. Het is daarom va ngroot belang ook gezonde menschen van leeftijden waarin kanker het meest voorkomt, te onder zoeken. In Oost Pruisen is daarmee te Koningsbergen reeds in 1933 een proef genomen. Het volgende jaar zal nu de ze proef op grooter schaal worden her haald, niet alleen te Koningsbergen, maar ook op het platte land. Evenals in 1933 zullen vooreerst alleen vrouwen worden onderzocht. In 1933 is te Ko ningsbergen reeds bij tal van vrouwen kanker in het beginstadium ontdekt. De lijderessen zelf hadden er nog niets van gemerkt, dat zij ziek waren. (Ingez. Med.) VOORSPELLINGEN VOOR HET JAAR 1936. Fransche „helderziende" profe teert o.a, dat er geen oorlog in Europa zal komen. De „helderziende" madame Fraya, die o.a, den oorlog in 1914 voorspeld zou hebben, heeft thans weer eenige voor spellingen gedaan voor het volgend jaar, zoo meldt de United Press. „Het Italiaansch-Abessijnsch conflict zoo zei zij, „zal slechts van korten duur zijn, daar Mussolini zal probeeren den oorlog met Engeland te vermijden. Mus solini is reeds over het hoogtepunt van zijn carrière heen. Voor Duitschland zal het nieuwe jaar weinig verandering brengen. Hitier wenscht geen oorlog. De regeering-Laval zal in Frankrijk niet lang meer standhouden. Waarschijn lijk wordt deze reg'eering door een link- sche gevolgd. Groot-Britannië heeft een goed jaar voor zich. De gunstige ontwikkeling in economisch opzicht zal in het jaar 1936 worden voortgezet. Koning George zal waarschijnlijk nog het heele jaar leven. Komt later de prins v,un Wales aan de regeering, dan zal hij zich uitnemend van zijn taak kwijten. Oostenrijk zal het tooneel zijn van on rust, misdaad en aanslagen. Waarschijn lijk keeren er de Habsburgers in het ko mende jaar terug. Hun nieuwe regeering zal echter van korten duur zijn. De Vereenigde Staten hebben, net als Engeland, een goed jaar voor zich. De algemeene tendenz is er om het econo misch beleid van het experimenteele naar het conservatieve over te brengen. Mocht Roosevelt het niet eens zijn met deze tendenz, dan zal hij misschien niet worden herkozen. Ex-president Hoover heeft niet de minste kans in het Witte Huis terug te keeren. Over het algemeen zie ik in het ko mende jaar veel ongelukken, aanslagen', schandalen en nog meer ellende gedu rende de wintermaanden. De angst voor een continentale oor log zal Europa gedurende het heele jaar vastgrijpen. Ik zie echter geen oorlog. Weliswaar zal het in het Oosten zeer onrustig zijn, vooral in Indië en misschien ook aan de Russisch-Mandsjoerijsche grens. Er zullen belangrijke wetenschappelij ke ontdekkingen worden gedaan, speci aal op medisch gebied. Zoo zal de bestrijding van de kanker eindelijk afdoende resultaten bereiKen. Kinderzegen. Woensdag zijn in een groote kraaminrichting te Rome op één dag twee drielingen en vier tweelingen geboren. NIEUWE BOTSINGEN TE CAIRO. Wederom dooden en gewonden. Gistermiddag hebben wederom ver scheidene duizenden studenten, die zich hadden verzameld in de nabijheid van de universiteit, getracht Caïro binnen te trekken. Zij wilden alle studenten en scholieren, die zich nog niet bij de staking hadden aangesloten, tot deelne ming dwingen. Zij trokken op in de richting van de Abbas-brug, die over den Nijl toegang tot de stad geeft. Voortdurend werd geroepen „Leve Egypte! Leve de vrijheid! Weg met En geland! Weg met den verrader Hoare!" Onderweg wapenden de demonstran ten zich met stokken en groote stee- nen. Bij de Abbas-brug stiet de optocht op de politie-afzetting, die onder bevel van een Engelsch politie-officier stond. Er ontstond een wild handgemeen, waarbij de politie zich genoodzaakt zag, van de vuurwapenen gebruik te maken. De menigte trok daarop terug, de doo den en gewonden medevoerende. Bij deze botsing zouden vier studenten ge dood en zes ernstig gewond zijn. Bij de politie werden de Britsche officier en een Brïtsch sergeant zwaar gewond. Tegelijkertijd verzamelden zich stu denten voor de medische faculteit in het zuiden der stad. Daar het gebouw door sterke afdeelingen politie bewaakt werd gingen de studenten niet tot een demon stratie over. Een hunner hield echter n toespraak, waarin hij zeide, dat de stu denten vastbesloten zijn, tot den laat- sten man te strijden voor de onafhanke lijkheid van Egypte. Vervolgens maan de hij zijn toehoorders ,aan, in kleine groepen rustig naar huis te gaan. Alle faculteiten zijn door de regee ring voor den tijd van een week geslo- ten. Op het oogenblik is het te Caïro weer rustig. Buitengewone zitting van het Kabinet. Nader wordt gemeld, dat de Egypti sche regeering neden in buitengewone

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 6