De grijze dame S>. ty.-nïeuids IV KRONIEK van den DA& BINNENLAND. KERKNIEUWS. STATEN-DENERAAL Erdckl zoo goed voor 't leer! TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEÜWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN VRIJDAG 15 NOVEMBER 1935. No. 270. henry seton merriman. guar weer 50 - 35 - 20 et De A.V.R.O en de N.S.B. ÏS, Italiaansch protest Een ge matigd stuk met een dreigen den ondertoon De regee ringen kunnen het slechts voor kenisgeving aannemen De militaire successen der Itali anen Addis Abeba zwetst. De nota, die de Italiaansche regee- ring aan de regeeringen van alle landen, ■welke aan de sancties deelnemen, heeft Jaien overhandigen, is een ietwat won derlijk stuk. Beproeft Rome er een fores in de sanctie-muur mee te schie ten? Rome noemt de sancties onrecht vaardig en dreigt met tegenmaatregelen. De regeeringen worden ieder afzonder lijk voor de actie, die van Genève uit gaat, verantwoordelijk gesteld. Dat heeft inderdaad iets van intimidatie. Maar men zal te Rome toch wel zoo veel kijk op den huidigen toestand heb ben, dat men bij voorbaat de onvrucht baarheid dezer intimidatie besefte? Trouwens de toon van de nota was niet bijzonder dreigend. Afgaande daarop zou eerder mogen worden aangenomen, dat de Italiaansche regeering de deelne mers aan de sancties zacht heeft willen stemmen, hopende daarmee 'n vaster aan draaien van de sanctie-schroef te kun nen voorkomen. Het is bijna aandoenlijk, ais men leest, hoe de Italiaansche re geering zich beroept op het recht van verdediging.... tegen de sancties. Ver dediging dan met vreedzame middelen, die echter met een verbazingwekkende vastbarenheid' zullen worden toegepast. De totale indruk van het stuk is er een van gematigdheid, met hieren daar een dreigenden ondertoon. Vermoedelijk zullen de regeeringen het stuk voor ken nisgeving aannemen, al moet er formeel en fatsoenshalve dan wel op geant woord worden. Voor de situatie van dit oogenblik is het van weinig belang. Uit de nota blijkt intusschen duide lijk. dat men in Italië meer en meer de uitwerking van de sancties gaat vree zen. Nu reeds worden er allerhande at- weermaatregelen, in den vorm van dras tische bezuinigingen genomen. De groote vergissing van Mussolini is geweest, dal hij dit niet voor mogelijk had gehouden. Wij ontkomen intusschen niet aan den indruk, dat het niet louter de sancties zijn, welke de bekrimping in Italië noo- dig maaken. De financieele positie van het and is van dien aard, dat bij 't ont breken van buitenlandsche represaille maatregelen, evenzeer uiterste zuinig heid noodig zou zijn geweest. Het Abes sijnsche avontuur verslindt dag aan dag schatten gelds. Toen men er mee be gon. was de bodem van de schatkist reeds zichtbaar. De taktiek van Mus solini is die van den man, die met zijn laatste geld gaat speculeeren in fondsen die alleen maar in waarde achteruit lijken te kunnen loopen- i of dusver hebben de Italianen overi gens niet te klagen over de militaire successen hunner expeditie. De opmar- schen zoowel in 't Noorden als in t Zuiden van Abessynië schieten de laat ste dagen sneller op dan kenners van het land voor mogelijk hadden gehou den. Daartegenover presteeren de Abes- sijnen tot dusver bitter weinig. Men houdt te Addis Abeba vol, dat het terug wijken op den duur een beproefde tak tiek zal blijken, daar de gelegenheid voor een afmattenden guerilla dan ideaal wordt. Immers de verbindingen, die de Italiaansche legers met het achterland moeten onderhouden worden dan heel kwetsbaar. Met dat al vangt men ech ter telkens geruchten op over een ont zaglijken janboel in de Abessijnsche le- gerteiding. Een uitgewerkt plan, dat toch voor een doelmatigen guerilla ook nood zakelijk is, schijnt ten eenenmale te ont breken. En dan dat gelieg te Addis Abe ba. Er is daar bijna nog geen enkel be- door 60). Em eindelijk was zij bevredigd de ijdelfceid dezer vrouw, en had zij vol doende voedsel voor haar eeuwig be- geeren. Luke had dit voor haar gedaan. En zij was vlug genoeg om te raden hoe en waarom, want zij kende Willie Larr. Zij wist, dat goede schepen wel in het water gegooid worden terwille van een som geld. Met de „Croonah" was dit geschied terwille van haar de .Croonah", de geduldige, gehoorza me dienaar, die luisterde naar Luke's geringste woord, werktuigelijk, verstan dig welhaast als een dier een trouw dier, dat in het hart van den zeeman een plaats innam, door sommige mannen opengehouden voor hun paarden, door anderen voor hun vrouw. Niet voor het eerst was hier een vrouw jaloersch op een schip. Eva was het op de „Terri ne Agatha was altijd jaloersch ge weest op de „Croonah". En nu was dit schip vernietigd ter wille van haar, en met zijn schip had Luke niet alleen weggeworpen zijn ongeëvenaarde repu tatie als zeeman, maar ook zijn eer en geweten. Een misdadiger was hij, een dief, een moordenaar terwille van Agatha. En zi,, trouw ,aan haar school," aan haar opvoeding, was er trotsch op, want zij richt vandaan gekomen, of het bleek verzonnen, althans onjuist. Ook al de mededeelingen omtrent de formidabele sterkte dejr Abessijnsche legers, zijn vermoedelijk uit den duim gezogen. Het millioen man dat onder de wapenen zou zijn, kan men gerust tot de helft redu- ceeren en dan schat men vermoedelijk nog veel te hoog. Het is een beetje belachelijk al dit ge zwets uit Addis Abeba. Wij gelooven nog steeds, dat de Italianen op den duur een leelijke pijp zullen rooken Maar aan de veronderstelde militaire wijsheid der Abessijnen raakt men toch zoo langzamerhand aan het twijfelen. Met parapluie en regenjas probeert iedereen zich tegen het barre, gure weer te wapenen. Denk er aan, uw ke el te beschermen Wybert voorkomt verkoudheid en keel ontsteking 1 (Ingez. Med.5 Een waarschuwing in de Radio- Bode. In de Radio-Bode, officieel orgaan van de A.V.R.O. wordt 'n artikel gewijd aan de verkiezingen voor de geweste lijke besturen van deze omroepvereeni- ging. Aan dit artikel is ontleend: ,,Wij kennen de staatkundige gezind heid van de meeste candidaten niet met zekerheid en het ligt niet op onzen weg die te openbaren, omdat wij ons dan met iets zouden gaan bemoeien, dat in 'n vereeniging als de A.V.R.O. geen pu blieke zaak mag zijn. „Wel is het voor ons komen vast te staan, dat onder de candidaten voor ie dere provincie, waarin straks gekozen moet worden, zich inderdaad personen bevinden, die behoor en tot de NSB „Er is voorts weinig scherpzinnigheid voor noodig, om uit het feit, dat er in alle provincies NSB-candidaten zijn ge steld, te besluiten tot de gevolgtrekking, dat hier van een georganiseerd optreden sprake is." ,,Er bestaat dus inderdaad de kans, dat er straks 18 NSB-ers tot A.V.R.O.- bestuurders worden gekozen. Wij komen nu aan de beantwoording van de vee! delicater vraag, of in deze mogeliikheid een A-V.R.O.-belang of een A.V.R.O.- gevaar ligt. „De A.V.R.O. vraagt haar leden immers niet naar hun politieke of godsdienstige overtuiging'. Zij verwacht, dat haar le den A.V.R.O.-vrienden zijn, bereid om 't belang der vereeniging als algemeenen omroep, waar mogelijk, te dienen. Dat mag, dat kan, dat moet, los van iedere politieke of geloofsovertuiging. Zoo zul len er ook heel wat NSB-ers onder de A.V.R.O.-leden zijn'. „Voor de A.V.R.O. geldt alleen het vinden van een antwoord op de vraag of het A.V.R.O.-belang er mee gelisnd is wanneer vertegenwoordigers van een beweging met drastische opvattingen over w'jLgmgen n ret bestel van den Staat, op georganiseerde wijze de be was een van die ongelukkige vrouwen, die niet willen, dat hun minnaars hun eer boven haar stellen. Plotseling ontstond een hevig geloei, ver beneden in het binnenste van het vaartuig en onmiddellijk daarop wer den dichte massa's stoom met geweldige kracht uit ieder valluik gedreven. 1De binnenvallende zee had de beschotten tusschen de dekken verpletterd, het wa ter had de machinekamer bereikt. In 'n oogwenk w,as Luke zich het gevaar be wust was de goede zeeman in hem wakker. Zijn geoefend oor en de stap van zijn voet op het dek zeiden hem, dat de schroef stil was. „Kom", riep hij Agatha toe, „je moet weg met de volgende boot". Maar Agatha hood weerstand aan zijn arm met een vastberadenheid, plotseling in de plaats getreden van het brutaal vrijpostige in haar optreden van vroe ger De vrouw was kalm en onbevreesd. „Niet zonder jou", was haar ant woord. „Ik wil het schip niet verlaten, vóór jij meegaat". „Ik moet blijven tot het laatst" ze! hij. Met een glimlach van bewondering voor zijn moed keek zij hem aan. Vrou wen benvnnen den moed in den man, al deinzen zij er somtijds voor terug. Zij dacht aan geen gevaar voor een van hen beiden. Haar vertrouwen in Luke was onbegrensd, algenoegzaam, zonder aarzeling. „Dan blijf ik ook." Een ondeelbaar oogenblik werd zijn stuursiuncties pogen te vermeesteren in de vereeniging Met deze vraag heeft niemand die de A.V.R.O. werkelijk lief heeft, de geringste moeite. Het antwoord cr op, luidt met de grootste stelligheid: Neen! .jGeorganiseerde, massale toetreding van zulke vertegenwoordigers, brengt onvermijdelijk het gerucht binnenshuis van de hartstochten, die zich op de poli tieke kampplaats uitvoeren- „In het verschijnsel van de georgani seerde, de plan-bewuste candidaatsstel ling, kan niemand iets anders zien dan een voornemen de A.V.R.O. bestuurs functies, bij uitverkiezing, te gaan ver vullen, volgens een beleid, dat van bui ten af is bevolen of beraamd en niet vol gens dat, hetwelk den functionaris wordt ingegeven door zijn persoonlijke opvat ting van hetgeen het A.V.R.O.-belang vordert. „Wanneer deze opzet zou slagen, zou de A.V.R.O. eerlang op houden te zijn, wat zij altijd geweest is en wat voor waarde is voor een bloeiend, gezond harmonisch ontwikkeld en geleid leven: de algemeene omroep, waarbinnen dui zenden met uiteenloopende overtuiging over den zin van leven en dood, over 't aangezicht der maatschappij en over de hand van het gezag, geestelijk ongewa pend, te zamen kunnen leven en arbei den aan den opbouw en de instandhou ding van een der gaafste cultureele mo numenten, die de Nederlandsche maat schappij zich heeft weten te scheppen. „Deze uitspraak keert zich tegen geen enkel staatkundig streven, ook niet te gen dat van de N.S.B Zij waarschuwt er voor, dat het wakker roepen van politieke tegenstellingen welke ook in een vereeniging als de A.V.R.O. funest moet werken. Alleen door voor deze tegenstellingen een camera silentia te zijn, is de A V.R.O. er in geslaagd haar tegenwoordige positie te bereiken. „Er is geen twijfel mogelijk: deze ge vreesde tegenstellingen zullen er ko men, wanneer een staatkundige bewe ging georganiseerd bestuursfuncties ver overt. Daarom zal het nu aan ieder A.V.R.O.-lid in de provincies, waar straks gekozen moet worden, duidelijk zijn, dat van hem verwacht wordt, dat hij zich uitspreekt. „Het gaat om groote belangen. Men placht tot dusver niet erg druk te stem men; klaarblijkelijk omdat men zich met het algemeen bestuursbeleid wel kon vereenigen. En niet ten onrechte! „De mannen en vrouwen, die nu als bestuurslid fungeeren, mogen met vol doening wijzen op de prachtige A.V.R.O., die zij thans in handen van de leden stel len; men zal altijd vrij zijn die leden te kiezen, die men het waardigst keurt de A.V.R.O-belangen fe behartigen, maar voor de komende verkiezing dreigt een gevaar zóó groot, dat een verkiezings advies gerechtvaardigd wordt. „Dat advies zegt niets ten nadeele van welken candidaat ook, die tenslotte toch allen A.V.R.O,-leden zijn, 't wordt gege ven in 't belang van de A.V.R.O.; het is zeer eenvoudig. Bevestigt de aftredende leden opnieuw in hun functies. Laat de A.V.R.O. besturen door hen, die toch werkelijk op resultaten kunnen bogen, die voor iedereen zicht- en tastbaar zijn". Mej. H. J, van Voorst Vader, f Op 88-jarigen leeftijd is te Breda over leden mej. M. J. van Voorst Vader, die gedurende meer dan vijftig jaar in het protestantsch kerkelijke en charitatieve leven in de baronie van Breda een voor aanstaande plaats heeft ingenomen. De overledene is 19 Januari 1847 te Goes geboren, als dochter van den pre sident der rechtbank aldaar. Omstreeks 1885 vestigde mej. Van Voorst Vader zich metterwoon te Ginneken, waar de achtereenvolgende predikanten in haar een grooten steun vonden. Niet alleen echter de Ned, Herv. gemeente te Gin neken, doch vrijwel iedere tak van het protestantsch chriselijke geloofsleven werd door haar op krachige wijze ge steund. Tot de oprichting van de af- deeling Breda van het Leger des Heils gaf zij den stoot door het ten geschenke geven van het gebouw Irene. In het kiescollege der Ned. Herv Kerk te Biezelinge werden herko zen de heeren J. de Kam en L. Ver hulst en gekozen in de plaats van A. van de Velde Az„ de heer A. van de Velde Hz. ijzeren wil een wil, die met bedaard overleg dit plan van verwoesting hac', gesmeed aan het wankelen gebracht, „Waarom liet je mij niet weten, dat je komen zou?" vroeg hij in wanhoop. „Ik had geen tijd", antwoordde zij, eigenaardig kortaf, want zij kon hem niet vertellen, dat een brief van mrs. Harrington haar laatste, gelijk ver zonden met dien aan Luke naar Valet- ta haar tot dit plotseling besluit had gebracht. Zij kon hem niet verteller., dat zij en haar moeder de eerste boot naar Malta hadden genomen, gedreven door een duidelijker) hint v.an mrs. Har rington, als zou Luke haar erfgenaam zijn, en hoe zij daarop, bedaard, het plan had beraamd hem te trouwen om het geld, d.at hij krijgen zou. Op dat oogen blik zijn arm nog om haar heen ge slagen was een dergelijke bekentenis onmogelijk; -de gedachte alleen reeds deed haar walgen. Een oogenblik z.ag zij zichzelf, zooals anderen haar hadden gezien voor sommige vrouwen een zeer zware straf. Op datzelfde oogenblik kwam, heel hard, een man over het dek geloopen dezelfde kwartiermeester, die zich met mrs. Ingham-Baker had belast. Hij w,as een man zonder zenuwen en vol humor. „Nog meer dames?" riep hij luid, on der 't loopen. „Nog meer voor den wal?" En, lachend om zijn eigen geestigheid, liep hij voort lachend dienzelfden on verschrokken lach, waarmee hij mrs. DE OPCENTEN OP DE OMZETBELASTING GESCHRAPT, De rest van 't wetsontwerp tot verhooging der belastingen aan genomen. Het is gegaan, zooals 't zich gister middag bij den aanvang der beraadsla gingen reeds liet aanzien: uit hei wets ontwerp tot heffing van 20 opcenten c.p de omzet-belasting, op de zegel- en re gistratie-rechten, op de successie-rech ten en op de dividend- en tantième-be lasting zijn de eersten geschrapt, waar na de Tweede Kamer de rest aanvaard de. Na de in ons vorig nummer reeds ge melde sprekers voerde de heer Ker sten (st. geref.) het woord. Spr. acht te een nieuwe heffing, in totaal van 26 millioen, van de verarmde bevolking niet verantwoord. De heer B i e r e m a (lib.) zag niet het verband tusschen deze belastingverhoo- ging en de werkloosheidbestrijding. Al le kosten en lasten moeten juist wor den verlaagd, wil de regeering haar doel bereiken. Spr.'s fractie zal tegen stem men. De heer Vervoorn (plattel.) mo tiveerde zijn stem tegen het ontwerp. De heer Schouten (a.r.) achtte zich niet gerechtigd, tegen te stemmen, nu de regeering zoo welwillend is t.o. v. de voorgestelde verhooging der omzet belasting. In 't algemeen kan spr. in de toekomst óiet met belastingverhooging' meegaan; het moet worden gezocht in vermindering der uitgaven. De heer Sneevliet (rev. soc.j betoogde, dat veel te licht wordt omge sprongen met de belangen der werk- loozen, die niet mogen worden vastge koppeld aan belasting-verhooging. De heer Westerman (nat. her stel) zegde, dat de bezuinigings-politiek niet met de noodige kracht is gevoegd. Dc heer Oud, minister van finan ciën, zegde dat werkloozenzorg van oudsher gemeentezorg geweest is, waar uit niet volgt dat elke gemeente alie kosten heeft te betalen. Spr. schetste het doel der oprichting van het werk- looshcidssubsidiefonds. Zal de regeering haar sociale taak blijven vervullen, dan zijn versterking van de middelen van dat fonds en verhooging van heffingen noodig en gerechtvaardigd. Spr. was bereid tot overleg ter schrap ping van de verhooging der omzetbe lasting. Dan echter kunnen de bier- en gedistilleerdaccijns niet verlaagd wor den. De heer De Visser (comm.) verdedigde een amendement om arbei- Behalve, dat onze premie iets schoons van blijvende waarde moest wezen, stelden wij nog een eisch: zij moest een specifiek en algemeen Zeeuwsch karakter dragen. Dat was niet zoo heel gemakkelijk! Want kiest men bv. een figuur in Zeeuwsche dracht, dan is het aantal mogelijkheden groot en een Wal- chersche is er geen Cadzandsche, een Zuid-Bevelandsche geen Axelsche En een stads- of een dorpsgezicht is ook altijd maar één plekje, niet héél Zeeland. Er was dan maar één oplossing: een kaart van de provincieMaar dat is toch geen algemeen begeerde, blijvende wandversiering -voor huis kamer of salon! Wat dan? Jawij hebben ge tracht een oplossing te vinden. derscoöperaties vrij te stellen van ver hooging der dividend- en tantièmebelas ting. De minister ontried het. Het amendement werd verworpen met 72 tegen 7 stemmen (voor de commu nisten, Sneevliet (rev. soc.), v. Houten (chr. dem.), Vervoorn (plattel.1 en Arts (k.d.) Nadat minister Oud de verhooging der omzetbelasting had teruggenomen, werd het wetsontwerp aangenomen met 56 te gen 24 stemmen (tegen de lib., comm., staatk- ger„ Sneevliet (rev, soc.), Wes terman (na£. herstel), Vervoorn fnlattel.) en 9 r.k. Begrooting van bünnenland- sche zaken. Aan de orde was vervolgens de be- grooting van het dep. van Binnenl. za ken voor 1936 De heer Vervoorn (plattel.) was o.a. tegen samenvoeging van gemeenten, De heer Westerman (nat. herstel) was voorstander van inperking der auto nomie van de gemeenten. De heer Boon (lib.) betwijfelde, of de bescherming van werkwilligen bij sta kingen wel steeds voldoende is. De heer v. Houten (chr. dem.) ge loofde, dat er onder de leden der bur gerwachten wel zijn, die sympathiseeren met de N.S.B. Spr. komt op tegen de houding van den minister inzake de autonomie dei- gemeenten, en bepleitte samenvoeging van zeer kleine gemeenten. De heer Drop (v.d.) bepleitte verla ging van de lasten der binnenvaart. De heer Ysselmuiden (r.k.) wees op de moeilijkheid voor vele gemeenten om een sluitende begrooting te krijgen; de minister houde daar meer rekening mede. De heer Duymaer v. Twist (a.r.) wees op de behoeften der binnenscheep vaart. De bijz. vrijw. landstorm is vrij van fascistische en militaristische ten- denzen. S.C H:0 E N c R M E Groote doos 10 ets. Extra groote doos 15 ets. (Ingez. Med.) is®***».»!.*» Ingham-Baker langs den ladder naar be neden had gestuurd, haar dood tege moet. Toen hij Luke en Agatha zag, samen onder de lamp, bleef hij staan en riep „De kapitein schreeuwt om u als de duivel! Machinekamer is vol. Nu.is 't met het oude schip gedaan, mijnheer.' „In orde, ik weet het", was Luke's antwoord en de man ging verder, luid keels roepend onder het loopen. Eensklaps een hevig trillen van dë „Croonah". Haastig keek Luke rond, snelde naar de railing en wierp vluchtig een blik over de geheele lengte van 't schip. Toen, weer terug naar Agatha, doch voor hij haar kon bereiken, rolde de stoomboot naar stuux-boordzijde. Het was of het dek zich tusschen hen ver hief. Een oogenblik stond Agatha bo ven hem, toen, half loopend, half val lend, langs de korte steilte, wierp zij zich in zijn armen. Luke, met één voet tegen de railing, want het dek helde dertig graden, stond voor haar gereed. Handig ving hij haar op en de wind die huilend om het dekhuis gierde, s oeg hem naar de lange haren voor het ge zicht. Zij veranderde zelfs niet van kleur. Agatha Ingham-Baker had in zich de kern van een goede en sterke vrouw. Vast drukte zij zich aan de borst van haar minnea1-, tot hem opziend met een vertrouwen, dat door niets aan het wankelen ken gebracht. Zoo stonden zij gedurende een eeuwigheid van drie se conden, terwijl de „Croonah" scheen te aarzelen in evenwicht op den rand. Toen langzaam een weinig draaiend, gleed de groote stoomboot achteruit. Een afgrijselijk geluijl van klokkend water werd gehoord. De „Croonah" was vlot, doch slechts voor enkele seconden. Er was geen tijd meer om nog een boot neer te laten, en allen aan boord wisten dat. Velen waren er niet meer over, want alle passagiers hadden het schip verlaten de stokers, de machinisten Middenscheeps stond de kapitein, om ringd door zijn officieren en enkele Europeesche matrozen - getrouw tot het einde. Eén boot was er nog, voor aan, half onder water daar was geen sprake van. Dus stonden zij te wachten, tot het schip onder hen zou wegzinken- In de verte, op de onstuimige zee, :iu grijs in het licht van een grauwe dage raad, naderden twee booten, die hun la ding menschen op Burling hadden aan land gebracht. „Welnu, jongens!" riep de kapitein, „als een van je allen lust voelt over boord te gaan ga dan je gang." Eén man deed langzaam zijn jas uit. Hij bukte zich en maate zijn schoenen los, terwijl de anderen naar hem keken. Hij scheen er uren voor noodig te heb ben. De boeg van de groote stoomboot was bijna begraven in de schuimende golven, de achtersteven stak hoog in Ie lucht, schroef en roer lagen bloot. (Wordt vervolgd)»

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 5