GOiSQfE COURANTE ilKÜIJm STAÏEN-GENERAAL ZEELAND. MIDDELBURG. WEER EN WIND. 0. EN W. SOUBURG. Kledingmagazijn J. Hooftman. RAADSOVERZICHT MIDDELBURG, A. V A H R0 0N. „Wat scheet! me toch?' I0ES, WALCHEREN* NUMMER 275. TWEE BLADEN. DONDERDAG 21 NOVEMBER 1935. EERSTE BLAD. 178e JAARGANG. MIDDELBUBGSCHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Soes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. Bij contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux Lange Sint Pieterstraat te Middelbnrg. Telefoon Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 11' regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek; „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels,, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 cent -S9EE PRINSES JULIANA NAAR DUITSCHLAND, Naar wij vernemen heelt Prinses Ju liana zich heden voor een kort familie bezoek naar Duitschland begeven, waar de Prinses de gast zal zijn van den vorst en de vorstin van Bentheim te Burg- Steinfurt. Zooals bekend is de vorst van Bentheim een neef van wijlen H.M. de Koningin-Moeder. STEUN VOOR DE TEELT VAN SPINAZIE- EN RADIJSZAAD. Van officieele zijde wordt ons mede gedeeld, dat over eenigen tijd de afkon diging kan worden tegemoetgezien van eenige ministerieele beschikkingen, krachtens welke steun zal kunnen wor den verleend voor de teelt van spinazie- en radijszaad. Het ligt niet in het voornemen, over te gaan tot een rechtstreeksche steunver- leening aan de telers van bovengenoem de zaden, doch, uitgaande van de om standigheid, dat een contractprijs voor spinaziezaad van 16 per 100 kg en voor radijszaad van 26 per 100 kg mag worden geacht nog juist de noodza kelijke productiekosten te dekken, zal aan de handelaren een bijslag kunnen worden gegeven, wanneer uit door hen over te leggen bescheiden blijkt, dat de gemiddelde verkoopprijzen voor de hoofdsoorten van beide gewassen (de geselecteerde zaden blijven daarbij bui ten beschouwing) van dien aard zijn, dat zij niet in staat zijn, dezen prijs aan de telers uit te betalen. Hierbij is als grondslag aangenomen, dat een gemiddelde verkoopprijs voor spinaziezaad van 25 en voor radijs zaad van 40 per 100 kg voor den han del voldoende is om den telers boven bedoelden contractprijs te waarborgen. Het bedrag der bijslagen hangt af van de hoogte van de als zoodanig vast te stellen gemiddelde verkoopprijzen van spinazie- en radijszaad, met dien ver stande, dat bij een gemiddelden verkoop prijs van spinaziezaad van 21 per 100 kg of lager een bijslag van 4 per 100 kg zal worden gegeven en bij een ge middelden verkoopprijs van radijszaad van 32 of lager 8 per 100 kg. STEUN AAN VRUCHTBOOMTELERS Via vernietiging. De minister van landbouw en vissche- rij heeft vastgesteld de Crisis Aankoop beschikking 1935 (vruchtboomen). Krachtens het bij deze beschikking gevoegde reglement zullen door de Ne derlandsche sierteeltcentrale van de ge organiseerde kweekers vruchtboomen worden gekocht tot een maximum van 50 pet. der door hen aangeboden vrucht boomen. De vruchtboomen zullen van wege de centrale ter plaatse worden ge keurd en vernietigd. Voor deze aankoopen zal een bedrag van ten hoogste 37,500 ter beschikking van de centrale worden gesteld. GEEN WERELDTENTOONSTELLING TE AMSTERDAM IN 1938. Wel een nationale tentoonstel ling In de Woensdagavond gehouden ver gadering van den raad van Amsterdam heeft de burgemeester medegedeeld, dat het gemeentebestuur aan vooraanstaan de personen en instellingen advies g'e vraagd heeft over het denkbeeld, in 1938 te Amsterdam een wereldtentoon stelling te houden. De conclusie was, dat uitvoering van dat denkbeeld moest worden ontraden. Intusschen zijn de plannen, om hier ter stede een tentoonstelling te houden, niet losgelaten. Door den president der Kamer van Koophandel en Fabrieken, den heer Gottfr- H. Crone, zijn bespre kingen gevoerd met enkele vooraan staande Amsterdammers en met het ge meentebestuur, teneinde hier ter stede een nationale tentoonstelling te houden, waarop Nederland en haar koloniën zou den vertegenwoordigd. Op voorstel van den heer Crone is een commissie benoemd, die in nauw con tact met de regeering en in zeer nauw contact met het gemeentebestuur binnen zeer korten tijd aan het werk hoopt te gaan. (N.R.Ct.) Abonnementen en Advertentiën voor dit blad worden aangenomen door den Agent M. DE WITTE Marnixplein, West-Souburg. BEGROOTING DER P. T. T. GOEDGEKEURD. Motie aangenomen inzake ge leidelijke invoering van de^48- urige werkweek. Bij de voortgezette behandeling in de Tweede Kamer van de begrooting van het staatsbedrijf der posterijen, telegra fie en telefonie heeft minister de Wélde dank gezegd voor de hulde aan het be drijf gebracht. Het vereischt een voor.zichtig beleid. Het bedrijf toch besteedt jaarlijks 40 mil lioen aan loon en heeft het afgeloopen jaar 5% millioen winst gemaakt; maar spr. merkte tegenover den heer IJssel- muiden op dat een zorgvuldige afschrij ving moet worden toegepast. De arbeidsregeling is het resultaat van langdurig en zorgvuldig onderzoek. Spr. zal met den directeur-generaal overleggen, wat er ten deze is te doen Evenzoo'wat betreft de quaestie der ar- beidscontriactanten. Spr. zal Zondagsrust voor het perso neel bevorderen. Spr. ontkende tegen over den heer Weitkamp d.at het plat teland opzettelijk wordt achergesteld bi) de groote steden. Dat het thans in de radio-wereld zoo rustig is, is voor 'n groot deel te dan ken aan het werk van de radio-controle commissie. Teneinde zooveel mogelijk rekening te houden met alle geestesstroomingen in ons land, zal de commissie wellicht worden uitgebreid. In zake vergoeding, te geven door de distributie aan de omroepvereenigingen, verwachtte spr. advies. De heer IJsselmuiden (r.k.) diende een motie in ter geleidelijke in voering van de 48-urige werkweek De Minister had tegen de mo tie geen bezwaar en zou de zaak ern stig met den directeur-generaal bespre ken. De motie-de Visser inzake de ,arbeids- contractanten werd verworpen met 56 tegen 24 stemmen (voor de soc. dem., communisten, de heer Sneevliet (rev. soc.), Van Houten (chr. dem.) en Arts (r.k. volksp.) De motie-de Visser inzake de 48-urige werkweek werd verworpen eveneens met 56 tegen 24 stemmen (voor comm. soc. dem., Van Houten, Sneevliet en Arts.) De motie-IJsiselmuiden werd z.h.s. aangenomen, en de begrooting P.T.T. evenzoo met aanteekening dat de heer Sneevliet tegen was. Het ontwerp ter beteugeling der cumulatie, Aan de orde was daarna het wets ontwerp tot wijziging en aanvulling der Pensioanwet 1922 c.a. Dit wetsontwerp beoogt o.m. de be perking van bepaalde pensioenaanspra ken, met eerbiediging van verkregen rechten. Twee uitzonderingen hierop zijn voor gesteld, nl. allereerst om een einde te maken aan het non-activiteitstractement van Kamerleden, welke zijn toegekend volgens de overgangsbepalingen van 1923 en voorts zal de mogelijkheid ge opend worden voor gemeente- en pro vinciale besturen om toegekende pensi oenen aan oud-wethouders en oud-gede puteerden in verband met de tijdsom standigheden te wijzigen. Verder heeft de regeering voorgesteld aan gemeenten en provinciën de zelf standige bevoegdheid te ontnemen om pensioenen of wachtgelden toe te ken nen aan oud-wethouders en oud-gede puteerden en om in de plaats daarvan te bepalen, dat een in drie jaren afloo pend wachtgeld kan worden toegekend al dan niet verbonden met ouderdoms pensioen ingaande op 65-jarigen leeftijd. De heer Zandt (staatk. ger.) schet ste de ergernis bij duizenden werklop- zen over .allerlei cumulatie-gevallen, die spr. noemde. De regeering is in gebreke gebleven, de excessen uit te snijden De heer Lingbeek (herv. ger.) was eveneens teleurgesteld; de berg heeft een muis gebaard. De heer Vervoorn (plattel.) was evenzeer teleurgesteld; van radicale schoonmaak is geen sprake. Spr- wilde ook de Indische pensioenen in de cumulatiebeperking betrekken. De heer Van Houten (chr. dem.) zegde dat deze wet voor de toekomst 't cumulatie-euvel onvoldoende beperkt. De heer Weste r m a n (nat. her stel) betreurde dat verkregen cumulaties niet worden aangetast. De heer A 1 b a r d a (v.dbetoogde dat men zich ten deze niet door dema gogie mag laten leiden. Aantasting van verkregen rechten zou bij afzonderlijke regeling moeten ge schieden. Den beschouwenden behoort het verleden, den handelenden de toe komst, den genietenden het heden. De laatste bezit dus het kleinste domein. De heer Sneevliet (rev. soc.) zeg de dat aanneming van dit wetsontwerp de publieke opinie niet zal bevredigen De heer De Visser (comm.) criti- seerde dat men verkregen rechten niet heeft willen aantasten, maar anders, gisteren nog t-a,v. het spoorwegproleta- riaat, zag men daar niet tegen op. Spr. stelde voor, de beraadslagingen te schorsen opdat de regeering met een verder strekkend wetsontwerp kan ko men. Deze motie werd verworpen met 53 tegen 7 stemmen (voor comm., Snee vliet, v. Houten, Westerman, en Ver voorn). Minister De Wilde betoogde dat er over deze zaak niet veel nieuws meer is te zeggen. Het wetsontwerp be rust niet op den grondslag dat verkregen rechten niet mogen worden aangetast. De heer v Braambeek (v.d.) ver dedigde een amendement om een rege ling van wachtgeld en pensioen voor af getreden wethouders uit het ontwerp te te lichten. De heer Boon (lib.) en de minis ter bestreden dit amendement. De heer v Braambeek trok het daarna in. De comm., de staatk. gerefde hee- ren v. Houten, Sneevliet, Westerman en Vervoorn verklaarden zich tegen de overgangsbepalingen. De heer v. Braambeek verdedig de een amendement op art. 10 ter ver betering ervan, dat de minister over nam. Het w.o. wercT z.h.st- aangenomen. De vergadering werd verdaagd tot hedenmiddag. DE HEER EN MEVROUW FALCON zijn zeer tevreden over de waterdichtheid van hun Falcon jas en mantel. Vlasmarkt Middelburg, heeft 'n groote voorraad Falconkleeding. (Ingez. Med.) 20-XI-'35, Een korte .agenda, die echter tij dens de vergadering nog iets is uitge breid, hield de Raadsleden hedenmid dag toch weer tot kwart over vijf bij een. Het meest naar voren komende feit uit deze vergadering is wel, dat het, zoo noodig, nog eens duidelijk bleek, dat de Raad in de huidige omstandig heden wel heel weinig meer heeft in te brengen, nu de gemeente een duur kind je van den staat is geworden. Dit bi overduidelijk bij het eerste toevoegsel, Of nu alle woordvoerders en de wethou der, die het voorstel ter t,afel brachten het nog zoo betreurden, de huisvrouwen zullen in de toekomst niet drie- doch tweemaal in de week het huisvuil kwijt kunnen raken aan den man van den rei nigingsdienst en dit zoodra grootere op haalwagens zijn aangekomen. Dit is een bevel van uit Den Haag en daarmede basta. Om bij de toevoegingen te blijven, het bleek, dat het ernst is met het plan om de begrooting 1936 vóór 1 Januari te be handelen, en ook dit houdt nauw ver band met den steun van het Rijk. De Raadsleden zullen spoed moeten be trachten met hun studie der stukken en zullen allen te samen de zaak eerst eens achter de gesloten deuren bekijken. De derde toevoeging was grooten- deels achter die zelfde deuren bespro ken, maar ten slotte bleek het te gaan over de nu al jaren loopende of beter gezegd rustende abattoirkwestie. Men zal haar weer eens gaan onderzoeken en dan hooren wij er wel weer nader van. Bij den aanvang der vergadering kwam de vestenkwestie weer ter sprake en bleek, dat de wethouder v,an gemeente werken, door zijn chef van dienst niet juist w,as ingelicht en daardoor ter zake van de wenschen van den polder be treffende den toestand aan den Dam poortsingel in de war was geraakt. Aï liet de heer Jeronimus nog enkele scherpe woorden hooren ten ,aanzien van den directeur, die de wethouder pareer de, men kan deze modder- en dammen- kwestie nu wel als afgedaan beschou wen. Niet alleen gaan wij de abattoirkwes tie laten heronderzoeken, maar B. en W. hebben ook den man gevonden, die eens z,al nagaan hoe wij op gemeente werken, gemeentereiniging en brand weer kunnen bezuinigen. Een tweede pompinstallatie bij de waterleidingwer- ken aan de Oranjezon zal meer zeker heid geven van geregelden watertoe voer. De verbeteringen in de Bleek zijn aangenomen. Als Ged. Staten spoed maken met goedkeuring van het Raadsbesluit, dan kan de nieuwe eigenaar van het Bad huis spoedig met de verbeteringen, als centrale verwarming e.d. beginnen en is heropening niet te ver meer in het ver schiet. Over de vraag of een kweekeling met akte f 25 of f 40 per maand moet heb ben, werden de Raadsleden het niet eens: het was h.alf om half en dus uit stel lot de volgende vergadering. Voor de verdere besluiten leze men het raadsverslag in het tweede blad. KOMT U VOORAL ONZE NIEUWE GELD-, EFFECTENTROMMELS EN SPAARDOOSJES MET NIEUWE LETTERSLOTEN ZIEN LANGEVIELE 219 MIDDELBURG. Opruiming handwaschmachines 15. (Ingez. Med.) Winkelsluiting, Nu de St. Nicolaastijd weer met rappe schreden nadert komt ook de tijd, dat de winkels langer dan de wet voprschrijft geopend mogen zijn, Van 25 Nov. tot en met 5 Dec. behoeft men eerst te 10 uur te sluiten. Ten opzichte van de Kerstdagen is dit ook het geval van 18 tot en met 24 Dec. Middelburg- De politie heeft proces-verbaal op gemaakt wegens overtreding der arbeids wet, n m l. het langer laten werken dan de arbeidslijst aan geeft. De Bijbeltentoonstelling.. Na Domburg heeft nu ook Middel burg haar tentoonstelling van het Ne derlandsche Bijbelgenootschap. Deze is hedenmiddag door den burgemeester, den heer M. Fernhout geopend in de bovenzaal van de consistorie der Nieu we Kerk, aan het Koorkerkhof. Op de tafels langs den muur liggen de vele Bijbels uit de verzameling van het Genootschap, w.o. verschillende oudere en ook Indische en andere in vreemde talen. Wat echter deze tentoonstelling in 't bijzonder aantrekkelijk maakt is de medewerking van de Provinciale Bibli otheek, die nu tevens gelegenheid krijgt de schitterende collectie oude bijbels, waarover zij beschikt en die bij weini gen bekend zijn onder de algemeene aandacht te brengen. Onder deze op de middentafels bij eengebrachte collectie troffen wij aan een der, drie nog bestaande bijbels in Nip-Moeksche vertaling; in een Ame- rikaansche legertaal, verder de eenige nog aanwezige bijbel uit een Zeeuwsch Klooster, en wel uit het Kartuizer klooster bij Noordgouwe, en dateerend uit 1537. Dan de oudst gedrukte La- tijnsche bijbel in klein formaat, da teerend uit 1491. Nog vielen ons op de oudste gedrukte Nederlandsche bijbel, die in 1477 door een Middelburger te Delft is gedrukt; een Rembrandtbijbel, eenige prentenbij- bels, kinderboekjes met bijbelsche ver halen en nog veel meer belangrijks, dat de bibliotheek kon leveren, o.a. een handschrift van den vertaler van den Staten Bijbel, den Middelburgschen pre dikant Hermanus Faukeel. Onder de inzendingen van het genoot schap is verder nog een bijbel in brailleschrift en ook bijbels speciaal voor zieken en slechtzienden gedrukt. Alles bijeen is een bezoek op heden avond of morgenochtend -middag of avond zeer aan te bevelen. Tentoonstelling Voortrekkers- stammen. Morgen en overmorgen wordt in het Padvindersgebouw op het Molenwater (voorm. hulpkazerne) een tentoonstelling' gehouden van het werk der Nederland sche Voortrekkersstammen. Door een groot aantal foto's, boek werken, origineele teekeningen, ge bruiksvoorwerpen, statistieken, rappor ten enz. krijgt men er een beeld van 't actieve leven der Voortrekkers, terwijl het g'eheel een kijk geeft op de ontwik keling van de Padvindersbeweging. Behalve een aantal voorwerpen van Middelburg, 21-XI-'35. Woensdag: hoogste lucht temperatuur 9.8 °C (49 °F)laagste 7.7 °C (46 °F). Heden 9 h: 5 °C; 12 h: 9 °C. 2 mm regen. Hoog ste barometerstand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal: 758 mm; laag ste 753 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 776.3 mm te Reval; laagste 747.8 mm te Biarritz. Verwachting tot morgenavond: Zwakke tot matige wind uit O, rich tingen, zwaar tot half bewolkt, waar schijnlijk weinig of geen regen, iets kou der des nachts. a Zon op: 7 h 31; onder 16 h 00. Licht op: 16 h 30. Maan op: 2 h 28; onder: 13 h 37. N.M. 26 Nov. Hoog- en Laagwater ie VHssmges November. Do. Vr. Za. 21 ,22 23 Hoogwater. 9.55 22.40 10.51 23.22 11.33 Laagwater. 3.52 16.31 4.51 17.25 5.37 18.08 Hoog- en Laagwater ie Wemeldinge Do. Vr. Za. 21 22 23 November. Hoogwater. 11.28 0.09 12.28 0.58 13.16 Laagwater 4.59 17.24 5.58 18.20 6.45 19.07 U gevoelt zich moe en lusteloos en vraagt zich af hoe dat kan! Is Uw stoel gang echter wel in orde? Heel dikwijls kan dit de oorzaak zijn van Uw moe- en lusteloosheid. ISTIZIN-T ABLETTEN zullen een verstopping verdrijven en Uw stoelgang regelen zonder kramp te ver oorzaken of darm en nieren te prikke len. ISTIZIN-TABLETTEN zijn volko men onschadelijk. (Ingez. Med.) ii de plaatselijke Stammen, kan men als bizondere attractie voorwerpen bewon deren welke betrekking hebben op het leven van den grooten Zuid-Afrikaan- schen Boeren-generaal en Voortrekker Chr- de Wet. Door het feit dat de Stam van Groep 1 te dezer stede de naam van ,,Chr. de Wet"stam draagt, zijn deze voorwerpen zeer bereidwillig, door tusschenkomst van den Gezant van de Unie van Zuid- Afrika, in bruikleen agestaan door het Algemeen Nederlandsch Verbond- De collecte voor het Plaatselijk Crisiscomité heeft deze week f 51,50 op gebracht. ARBITRAGE LANDBOUWBEDRIJF,. Prof. mr. C. W. de Vries, door den minister van landbouw en visscherij be noemd tot arbiter in het arbeidsgeschil in het landbouwbedrijf te Nieuw- en St. Joosland, heeft voor het tijdvak 4 November 1935 tot 1 Mei 1936 het dagloon der volwaardige losvaste land arbeiders voor gewone werkzaamheden vastgesteld op 1.80 en voor zwaar werk (hooien, k,antensnijden en dor- schen) op 2.25, met handhaving van de tot nu toe gebruikelijke werktijdenrege ling. O. EN W. SOUBURG. Woensdag avond vergaderde alhier de Chr. Boe ren- en Tuindersbond. De voorzitter, de heer B. Koole deed enkele mededeelingen omtrent de aan schaffing van verschillende producten, v/aarvoor in 't algemeen de Coöp. Eiland Walcheren gekozen is. Hierna verkreeg de heer A. L. Louws van Oostkapelle het woord om te spre ken over „Veredeling en instandhouding van onze landbouwgewassen." De voorzitter wekte op om op 10 De cember a.s. de algemeene vergadering

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 1