SHAG VOOR DE PIJP GEMEENTERAAD VAN MIDDELBURG. Dobbehncmn lefcfeer...mcmT ii AGENDA. De gemeenteraad van Middelburg ver gaderde Woensdagmiddag onder voor zitterschap van den burgemeester. Aanwezig waren 16 leden. Afwezig de heer v, d, Feltz. Medegedeeld werd, dat B. en W. aan den hr. W. G. Schuddeboom te Haarlem voor ten hoogste f 1000 hebben opgedra gen een onderzoek naar de mogelijk heid van het vereenigen van den dienst van gemeentewerken en den reinigings dienst en het daarbij onderbrengen van de brandweer. Ingekomen was bericht van het ver- leenen van Rijksbijdrage in de brandstof- fentoeslag, doch niet is voor de wacht gelders van de Meelfabriek, en stellen B. en W. voor daartoe niet over te gaan. De heer PAUL vroeg of het rijk be zwaar zou hebben als de gemeente er toe overging. De VOORZITTER zeide, dat te dier zake geen ondezroek is ingesteld- Er is voor de betrokkenen de gunstigste weg gekozen, ,al zijn er enkelen in min der gunstiger conditie gekomen. De heer PAUL hield zich voor er even tueel op terug te komen. De Vesten. Aan de orde waren nu de vragen van den heer JERONIMUS inzake de vesten zooals wij die gepubliceerd hebben. De heer ONDERDIJK zou kunnen vol staan met de mededeeling dat er inder daad een fout schuilt in de verklaringen van den directeur van gemeentewerken. B. en W. hebben, spijt, dat er door hen gesproken is van 'n verlangen van den Polder Walcheren, tijdens het uitvoeren der plannen, dit moest zijn vóór het be sluit, Men had toen geen ervaring van zulk werk met ongeschoolde krachten. Wat betreft een begrooting van 1932, zeide spr., dat er een misverstand is, toen is er geen begrooting gemaakt. Maar op een kaart voor plantsoenen zijn dammen geprojecteerd. Eerst eind 1933 zijn de besprekingen over de brug over den watergang met den polder begon nen. De hoogere kosten zijn gelegen voor het grootste deel aan het werk in de vesten, maar een klein deel in den dam bij den watergang. De heer JERONIMUS bracht hartelijk dank voor de verstrekte inlichtingen, Spr. heeft het gehad over een teekening en bedoelde daarmede een kleurendruk. Wel is er 'n begrooting 1932 maar niet die van 1934. De directeur heeft ver keerde inlichtingen verstrekt, dit noemt spr. een zeer ernstig feit. De heer ONDERDIJK zeide, dat de heer Jeronimus maar aan B. en W. moet overlaten, hoe zij het met den directeur zullen klaren. Ieder kan intus- schen een vergissing begaan. Er is in 1932 alleen een begrooting geweest van de Heidemaatschappij, doch alleen voor B. en W.; de Raad kent die begrooting niet. In 1934 is een begroo ting gemaakt en die kent de raad wel Men had op de teekening moeten zetten, gewijzigd en 1932 moeten veranderen in 1934. Er is niets gezegd ten nadeele van den Polder Walcheren of diens direc teur. De heer JERONIMUS zeide dat op 6 April reeds ,aan den Polder was toe gezonden de teekening met 6 m breed te en die is niet aan den Raad overge legd. De zaak werd hiermede als afgedaan beschouwd. Een verzoek om opheffing van het tapverbod op bepaalde dagen werd in handen v,an B. en W. gesteld om advies. Rekening 1934. B. en W. stellen voor de rekening der gemeente over 1934 voorloopig vast te stellen. Aldus besloten, Pomp-installatie Oranjezon. Voor de kosten van de plaatsing van een tweede stel pompen, als er reeds met succes een in gebruik is, en wet een ruw en een reinwaterpomp-aggre- gaat, ten bedrage f 4200, stellen B. en W. voor hen een crediet te g'even en te besluiten daarin door een geldlee- ning te voorzien. De Commissie van Financiën vereenig- de zich met het voorstel. De heer KöGELER heeft nog eens na gelezen wat in April 1934 is gezegd, en las toen dat men een dieselmotor wilde hebben om een bedrijfsonderbreking te voorkomen in geval van storing in de stroomvoorziening. Spr. wilde voor een tweede pomp, een installatie met een dieselmotor inrichten, waartoe de oude pómpinstalaties zijn om te bouwen. De heer BOASSON zeide, dat de ke tels v,an de oude stoompompinstalaties steeds verwarmd blijven en de installatie spoedig in werking kan komen. Ook heeft men de pompinstallatie bij den Watertoren nog. De nieuwe pompinstalatie is iets an ders dan de reserve, zij is noodig voor schoonmaken enz. Een dieselmotor-in stallatie kan daarvoor niet dienen, maar is alleen een reserve. Spr. wil de kwes tie van den motor nog eens nader be spreken. Het voorstel werd z.h.s. aangenomen. Verhuring gemeentegrond Cel- lebroershol, B, en W. stellen voor aan C. Ingelse, wederom voor 3 jaar 230 m2 a 10 cent in het Cellebroershof te verhuren waar mede de Commissie van Financiën zich vereenigde. Aldus besloten. 4»" Kfe? '^■St UH1.A n 'S 9een dr°9e tabak' zooals da gewone Hollandsche pijptabak. Daarom moet de pijp met IBIS SHAG vooral zéér luchtig gestopt worden. y Neemt een plukje IBIS SHAG uit het pakje, haalt de tabak goed uit elkaar en stopt er de pijp losjes mee. Drukt ze vooral niet met den trrken^en d^door^dt jfrtk'^dfioj. 9334 m°ei'ijk '"ch,is *n u h" IBIS SHAG is geurig, smaakt zeer lekker, waait niet uit de pijp en U doet met een pijp IBIS SHAG veel en veel langer dan met een PUP gewone Hollandsche rooktabak. Daarom is IBIS SHAG zoo voordeelig. (Ing. Med. Verhuring gemeentegrond Punt- poortstraat. Gesteund door de Commissie va$ Fi nanciën stelden B. en W. voor 29 ca grond aan de Puntpoortstraat te ver huren voor f 4,35 per jaar. Aldus besloten. Vaststelling rooilijn Bleek. Aan de orde kwam vervolgens 't voor stel inzake vaststelling van 'n nieuwe rooilijn voor de Bleek, waarin wordt be paald dat als men niet binnen een jaar tot overeenstemming is gekomen met de eigenaars der betrokken perceelen, eene Commissie van deskundigen binnen zes maanden de waarde v,an de over te ne- men perceelen of perceelsgedeelten zal vaststellen. De heer JERONIMUS zeide kort te willen zijn. Hij heeft bezwaar dat alle eigenaren het eens moeten worden over den aan te wijzen deskundigen, ieder heeft zijn idee ter zake. De heer HARTHOORN had eenige be zwaren. Is het de bedoeling er een rij weg te maken? Dit is niet noodig en de helling' is een bezwaar, mede als de hoek BalansSpanjaardstraat. Voor voetgan gers zijn de kosten z.i, te hoog. De heer PAUL wilde de straat tot 8 m breedte uitbreiden, door beide rooi lijnen door te voeren, In alle zaken als deze is het gewoonte, dat er één des kundige van den belanghebbenden is, (De heer DE BRUIN verlaat de ver gadering.) Mevrouw WEIJL zeide, dat het haar nog niet duidelijk is hoe de commissie van deskundigen alles definitief kan re gelen, vooral ten opzichte van een hy potheekregeling. De heer ONDERDIJK zeide, dat B. en W. niet tegen een deskundige voor ieder der eigenaren waren, maar Ged. Staten zullen dit wellicht niet goed vinden. Het zal zeker wel niet de bedoeling worden den Bleek van beide richtingen te laten berijden. Het is goed dat men bij eventueelen verkoop der gebouwen van de meubel fabriek, de nieuwe rooilijn kent. Het gaat nu voornamelijk alleen over den toe stand in de toekomst. Men heeft nu een regeling, waardoor de rechten van eige naren en hypotheekhouders zoo weinig mogelijk worden benadeeld. Vermoedelijk zullen er een zestal wo ningen kunnen worden gebouwd. Dan zal er reeds voor klein rijverkeer gele genheid kunnen worden gegeven. Men zal met de plannen van den heer Paul nog verder in den tuin van St. Joris moeten bouwen, en dat is wel bezwaar lijk voor de eigenaren van St. Joris. Dat men niet heelemaal tot 8 m komt is niet zoo heel bezwaarlijk. De kosten zullen z.i wel medevallen. De strafbepaling kan volgens B, en W. niet vervallen, al laten zij in het mid den of hun deskundige of de commissie van financiën gelijk heeft. De hypotheek afwikkeling zal vol gens spr. niet tot moeilijkheden leiden, maar deze kwestie zal nader worden onder de oogen gezien. De VOORZITTER meende, dat de gemeente zich moet onthouden van in menging tusschen eigenaren en hypo theekhouders, Op voorstel van den heer PORTHEI- NE werd bepaald dat ook voor het 2e lid de commissie, benoemd door de ei genaren, bij niet slagen beroep op den kantonrechter bestaat. Het voorste! werd daarna z.h.s. aangenomen. Leermiddelen bijzondere schooi Zuidsingel. Voor de invoering van het leervak Engelsche Taal in het 7e leerjaar aan de school van de Ned, Herv. gemeente, aan den Zuidsingel, vraagt het bestuur een bedrag aan van f 37,50. B. en W. stellen voor dit bedrag toe te kennen. Aldus besloten. Overplaatsing leerkrachten L.O. B. en W. stelden voor met ingang van 23 December 1935 den onderwijzer S. Dieleman over te plaatsen van de open bare lagere school A naar school C, mej. H. C. J. P. Esink van school C naar school A en laatstgenoemde met ingang van 1 Januari 1936 eervol ontslag te Verleeïien wegens opheffing van haar betrekking. En tenslotte om van 1 Janu;ari f 25 per maand beschikbaar te stellen VQor een zelfstandig werkzaam te stellen kweekeling met akte. De heer DEN HOLLANDER zeide dat dorpen f 300' a f 400 per jaar geven voor een kweekeling met akte. Maar hier gaat het om iemand, die een klasse zal moe ten leiden en die niet zoo van school komt. Spr. stelde voor om het cijfer van f 25 te veranderen in f 40. De heer MONDEEL zeide d,at men in crisistijd dingen moet doen als dat: al is het heel weinig fraai. Men zal hier iemand hebben met een eigen vaste klasse. Bij rouleering voor korten tijd moet dit toch schadelijk zijn voor het onder wijs. De heer BOASSON zeide dat het er om gaat hoe men het best het gemis van een onderwijzerskracht zou oplossen. Dit bracht groote moeilijkheden, split sen van een klasse bleek niet mogelijk. Men kwam toen tot deze oplossing en daarbij is de eerste vraag die der be zoldiging. De kweekelingen willen gaar ne les geven, omdat hun kans op een vaste benoeming er zeer door stijgt. Men moet oppassen dat hoogere in stanties geen bezwaar kunnen maken. Het moet blijven een kleine tegemoet komen, maar geen salaris. De bedoeling is om de vier maanden een andere kweekeling aan te stellen. (De heer v. d. Feltz komt ter verga dering). De heer DEN HOLLANDER zeide, dat de tijd voorbij is, dat men gereed was en dan direct een plaats had. De heer WONDERGEM heeft be zwaar tegen het steeds wisselen van on derwijzer, het is in het nadeel van het onderwijs. De heer PAUL heeft bezwaar tegen plannen om de kinderen over andere klassen te verdeden, wat het plan schijnt te zijn geweest, al is men er op terug gekomen. Spr. is ook voor zoover mogelijk rou- leeren. De heer JERONIMlUS is ook tegen verdeden over verschillende klassen, waar het hier gaat om dit te voorkomen en daarom is hij voor het voorstel en niet voor het amendementden Hollan der, dat wel eens tot dwang voor min der gewenschte regeling zou kunnen ko men. Het kan voorkomen, dat men .met minder salaris toch liever in een stad is dan in een dorp. Mevr. WEIJL wil eenig uitstel om nog nader de f 40 te overwegen en kan het geen uitstel leide, dat dit toch nog nader onder de oogen wordt gezien. De VOORZITTER zeide, dat men niet zoo zeer kan spreken van stad of dorp maar van al of niet onafhankelijkheid van hoogere colleges. De Raad moet uitmaken wat gegeven zal worden voor de diensten, die de jonge onderwijskrachten wel aan de jeugd hebben willen wijden. Mevr. WEIJL zeide, dat het niet gaat om de standing van een gemeente maar om de billijkheid. De heer ONDERDIJK heeft geen be zwa'hr tegen-het voorstel-Den Hollan der. De heer BOASSON zeide dat zekeïj de verhooging van de vergoeding, de kosten per leerling, dus ook die van he' bijzonder onderwijs zullen doen stijgen. Met de verdeeling over de klassen, be doelde spr. het splitsen bijv, van de 3de klasse en dan de helft bij de tweede, en de andere helft bij de 4de klasse te voegen. De heer HEEMSKERK zal stemmen tegen het voorstel-Den Hollander, als de zaak niet tot een volgende vergade ring wordt uitgesteld, waarin de leden de begrooting zullen kennen. De stemmen staakten over het amen dement. Tegen mevrouw Weijl en den heer Heemskerk, Jeronimus, Portheine# v. d. Feltz, Boasson, Harthoorn en Hel der. Mevr. WEIJL vroeg en kreeg toe zegging van gegevens over hetgeen elders wordt betaald. De overige onderdeelen van het voor stel werden z.h.s. aangenomen. Het Badhuis, B. en W. stelden voor van 1 Januari 1936 tot 31 December 1985 aan B. Olde- man, de 110 ca grond aan de Nieuwe Haven, waarop het Badhuis staat, in erfpacht te geven, zulks na dat de over eenkomst ter zake met het Nutsdepar- tement is ontbonden. Thans moet 30 cent per ca of totaal 56.40 canon per jaar worden betaald. De commissie van financiën wilde ook een overeenkomst inzake het gratis ba den door schoolkinderen. De VOORZITTER zeide, dat de kos ten van 'n bad gezien 't aantal geno men baden en ook de reductie op 't water, 65 cent hebben bedragen, wat veel meer is dan particulieren betalen- Voor door elkaar 10 kinderen per week waren de kosten veel te hoog. Nu het Badhuis in particulier-exploitatie komt, is er geen reden direct er mede te komen. Mevrouw WEIJL meent, dat men nu weet, dat de kinderen met kosteloos onderwijs, weinig van de gelegenheic' tot baden gebruik maakten en spr. zal nu niet op een regeling ter zake aan dringen. De heer PAUL meende, dat de wei nige bekendheid der ouders met de mo gelijkheid tot gratis baden, reden van het geringe bezoek is. De heer PORTHEINE acht 30 cent canon voor dit speciale geval wel wat hoog. Het kan iets lager, nu voorge schreven wordt, dat het een badinrich ting moet blijven en toestemming tot overdracht noodig is. Spr. wil 20 cent berekenen en deed een voorstel in dien geest. De heer ONDERDIJK zou hier in een subsidie zien. Het geven van een sub sidie kan op zichzelf goed zijn, maar dan dient men er voorwaarden aan te verbinden of moet het althans be schouwd worden als een steun om de exploitatie van het badhuis mogelijk te maken. De heer PAUL ziet er een verkapte subsidie in en is daartegen. De heer HARTHOORN acht het idee v,an den heer Portheine toch zeer sym pathiek, want men juicht algemeen 'f blijven bestaan van de badinrichting toe. De heer v. d. FELTZ is het dit maal volkomen eens met den heer Paul, en is bang voor het scheppen van een pre cedent. De hr. BOASSON zegt: dat er groot ver schil is of het Nut de inrichting exploi teert voor het algemeen nut of wel dat het een particulier bedrijf wordt. Het amendement-Portheine krijgt 4 stemmen, die der heeren Portheine, Je ronimus, Lambermont en Harthoorn en is dus verworpen. Het voorstel van B. en W. word* daarna z.h.s. aangenomen. Nadat overeenkomstig het betreffen de voorstel ontheffing is verleend van een aanslag in de Straatbelasting 1935, was de agenda afgehandeld. Ophalen van vuil. De heer ONDERDIJK herinnert er aan, dat een der wenschen van Ged. Staten in verband met de begrooting 1935, was het zoo spoedig mogelijk wij zigen van het aantal ophalingen van 't huisvuil van 3 op 2. Spr. heeft deze kwestie met den dir- van den reini gingsdienst besproken en het bleek mogelijk als men overging tot aanschaf fing van 2 nieuwe wagens v,an 5 m3 in houd, ad f 1400 per stuk. Het is reeds gebleken, dat Ged, Sta ten daartegen geen bezwaar hebben en ook de Commissie van Bijstand voor de gemeentewerken en de reiniging ver enigt er zich mede. De besparing zal ongeveer f 1500 per jaar bedragen. Mevrouw WEIJL zegt, dat deze be zuiniging 'zeker aanlokkelijk is, maar voor de huisvrouwen heeft de vermin dering van 3 op 2 keer ophalen groote bezwaren. Zou er niet een andere oplos sing zijn. Is het niet mogelijk jeugdige werkloozen in te schakelen, er zijn ver schillende, die gaarne wat verdienen willen. De heer PAUL zegt, dat men ook te Rotterdam van 3 op 2 keer per week is gekomen, en dat er nu klachten zijn over het vele vuil dat op straat wordt geworpen. De heer PORTHEINE betreurt de voorgeschreven maatregelen. Men zal de ingezetenen verplichten grooter ma teriaal aan te schaffen voor de vuilbe- waring. De heer MONDEEL wijst er op, dat soms dingen van heel klein belang eerst naar de commissies gaan en nu er, zoo als hier, belangrijke kapitaalsuitgave mede gemoeid is, brengt men het direct in den Raad. Kan dit niet worden uit gesteld tot de binnenkort te houden ver gadering? De heer ONDERDIJK zegt het eens te zijn met alle naar voren gebrachte bezwaren, maar de nieuwe regeling wordt de gemeente van bovenaf opge legd en is een regeling, die geldt voor alle gemeenten, die in het credit staan bij het rijk. Het zal niet gaan jeug dige werkloozen voor dit werk te ge bruiken, de bakken zijn veelal te zwaar voor hen. Hoogstens zouden zij als hulp bij een der werklieden dienst kunnen doen, maar daarmede breidt men den dienst niet uit. Uitstel van behandeling van het voorstel beteekent niets, want hetgeen de regeering via Ged. Staten gelast, moet toch geschieden. Men zal komen tot twee werklieden minder, en' er zijn twee vacatures al niet vervuld. Er zijn twee jeugdige personen op ar beidscontract aangesteld. Nu is er niets aan te doen, en men kan niet anders doen, dan hopen dat het nog wel eens veranderen zal. De VOORZITTER geeft nog een voor beeld van een gemeente, waar men er erg tegen op zag en het toch erg mede is gevallen. Het voorstel om twee wagens van 1400 aan te schaffen, werd aangeno men z. h. s. Behandeling der begrooting. De VOORZITTER herinnert aan zijn mededeeling in een vorig'e vergadering, dat de begrooting 1936 voor 1 Jan. moet zijn behandeld en stelt voor deze niet in verschillende secties, doch in één sectie vergadering van heel den Raad te behan delen en daarvan een rapport uit te brengen, waarop Ged. Staten zullen ant woorden. Om de leden in de gelegen heid te stellen met de bestudeering te beginnen ontvangen zij thans de begroo- tingen der verschillende bedrijven en la ter de gemeentebegrooting- Na ankele opmerkingen, waaruit bleek, dat niet al le leden er een bespoediging van behan deling in zagen, g'ing men toch met het idee van den voorzitter accoord. Wat licht. Bij de rondvraag wijst de heer LAM BERMONT er op, dat in de nieuwe straat op de plaats, waar vroeger de Schuttershoftuin was, reeds enkele hui zen zijn gebouwd. De omwonenden kla gen er over, dat het er zoo donker if en nu zou spr. in overweging willen ge ven de oude gaslantaarns die er nog staan van uit den tuin eenvoudig in orde te doen brengen totdat een definitieve ver lichting is aangebracht. De VOORZITTER zegt overweging bij B. en W. toe. Het abattoir. Hierna ging de raad over in een zitting met g'esloten deuren- Na heropening stelde de VOORZIT TER namens B. en W. voor een crediet toe te staan van f 300 ten einde een des kundig onderzoek te doen instellen door r. Mink, koeltechnisch ingenieur te Haarlem, naar de destijds ontworpen plannen voor een openbaar slachthuis ;n verband met de huidige toestanden op dit terrein, zulks om dan met plannen bij den raad te komen, Dit voorstel werd z h s. aangenomen en de vergadering te kwart over 5 ge sloten. MIDDELBURG. DO 21 Nov. Ev. Bogardz., spr. dr. S. v. d Ley; 20,00 h, DO 21 Nov. Ontspann, Avond Werkl.; Milt, Hosp. 20,00 h. DO 21 Nov, Inst. v. Arb. Ontw. Lez. m. lichtb. spr, E. Sinos; „De G. Poorte" 20,15 h. DO 21VR 22 Nov. Bijbeltent. uitg. Ned- Bijbel Gen.; consist N. Kerk. Do 16,30—18,00; 19,00—22,00 h.; Vr 10—12; 14,00—18,00; 19,00— 22,00 h. VR 22 Nov. Voortrekkerstent.; Padv. Geb- Zuids. 20,00—22,00 h. GOES. DO 21 Nov VR 22 Nov BIOSCOPEN ELECTRO, Midb. VR 22—DO 28 Nov.: „De Kribbebijter"; 20,00 h,; ZO matinée 15,00 h. CITY, Midb. VR 22—DO 28 Nov.: „Hartedief" en „Rare Snuiters"; '20,00 h.; ZO matinée 15,00 h, ALGEMEEN: DO 21 Nov. Filmvoorstell, en Tachotype- dem.; te Vlissingen. Alhambra 15—16,30 h.

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 10