PUROL De grijze dame ZEELAND. KRONIEK van den DAG. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEÜWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN WOENSDAG 20 NOVEMBER 1935. No. 274. MIDDELBURG. 10ES. WALCHEREN. j ?672,ttCe0„ï0uuT W<""d S»"k ZUID-BEVELAND. Ruwe schrale huid Bg&aftsaaEgaiEB De oorlog is mooiEen krijgskundige aesthetica van een Italiaanschen schrijver. Ge publiceerd door een groot dag blad te Turijn. Wat heelt Mussilini ook al weer gezegd? De Italianen zijn, volgens hun eigen zeggen, van plan Abessynië uit zijn bar baarschen staat te verlossen, en het de beschaving van West-Europa, fascis tisch gemodeleerd, deelachtig te doen worden Mussolini verklaarde weliswaar verscheiden malen tevens, dat de oor log in Oost-Afrika noodzakelijk was, om Italië's behoefte aan expansie te bevre digen, maar dat sluit het eerste niet uit Voor velen in het rijk van den Duce (hen b.v. die uit hoofde van hun positie in deze maatschappij niet over geweld dadige expansie kunnen gaan praten zooals de bisschop van Milaan) snijdt die taak der beschaving alleen maar hout, en dezen laten niet na, daarover zeer luid te oreeren. Dat de zaak ge paard gaat met bloedvergieten en ver woesting, is heel betreurenswaardig doch het doel-heiligt in dit geval alweer de middelen. De Abessijnen zijn nu een maal zoo goddeloos zich tegen de onge vraagde verheffing uit hun ellendigen staat van leven-en denken te verzetten Wat bleef er anders over, dan hen met de overredingskunst van Mars op 'n boo- ger niveau te helpen breng'en? Trouwens is dè oorlog in zichzelf wer kelijk zoo bedenkelijk? De pacifisten aller landen h,ebben geen goed woord voor hem over, maar de meesten hun ner maakten nimmer aan den lijve ken nis met hem. Wat weten zij er eigen lijk van? Kan er ook niet wat goeds, mis schien een heele boel goeds aan den oorlog zijn? Is het wel juist, hem maar te verfoeien? Zonder er ook maar een oogenblik over na te denken, of achter den niet zeer schoonen uiterlijken schijn, misschien edelaardige innerlijke waar den kunnen schuil gaan? Eén van de moderne Italiaansche schrij vers. F. T. Marinetti, een man, die bui ten zijn landsgrenzen bekendheid heeft verworven, geeft op deze vragen een antwoord. Reeds 27 jaar lang heeft hij betoogd, dat de oorlog voor de mensch- heid het eenige deugdelijke „hygiënische middel" is. Een dezer dagen publiceerde hij in het Turijnsche dagblad „Stampa" een manifest, waarin hij zijn opvattin gen in elf stellingen samenvat, zulks ter gelegenheid van zijn aanstaand vertrek als soldaat naar Oost-Afrika. Ziehier Marinetti's aesthetica: 1. De oorlog is mooi, omdat hij har monisch de krachten van lichaam en geest vereenigt 2. De oorlog is mooi, omdat hij den volkomen mechanischen mensch moge lijk maakt, dank zij het gasmasker, den vlammenwerper, en de tweepersoons tank. 3. De oorlog is mooi, omdat hij den droom van het gemetalliseerde mensche- lijk lichaam begint te realiseeren. 4. De oorlog is mooi, omdat hij de bloeiende weiden met de vlammende orchideeën der machinegeweren ver siert. 5. De oorlog is mooi, omdat hij het ge knetter der geweren, het gebulder der kanonnen, de stilte der pauzes en. de geuren van in ontbinding verkeeren- de lijken tot een symphonie vereenigt. 6. De oorlog is mooi, omdat hij op ge niale wijze de aardsche landschappen en zeeën aan zijn geïnspireerde artillerie en zijn kunstenaars uitlevert. 7. De oorlog is mooi, omdat hij nieu we architectonische schoonheden schept: die der oorlogstanks, die van de vliegen de geometrie der luchtstrijdkrachten, die der rookspiralen van brandende dorpen enz. 8. De oorlog is mooi, omdat hij som- door HENRY SETON MERJRIMAN. 64). Zonderling schitterden zijn oogen door 'n opgewondenheid die Fitz niet ont ging. De graaf keek in het rond naar de donkere, hartstochtelijke gezichten van zijn landslieden en ontmoette geen blik van herkenning, want hij was veertig' jaar afwezig geweest. Toen sloeg hij zijn oogen op naar de oude stad, zeer hoog op de helling van den heuvel boven hen. de stad, die de laatste zeshonderd jaren niet is veranderd, en hij glimlachte, maar het was een lach vol weemoed- nik heb een paard voor u meege bracht", zeide Fitz, „hetzij om nu ter stond met mij terug te rijden naar d'Erraha of om u naar Lloseta te bren gen, zoo ge daar gaarne direct heen wilt gaan. Eva heeft, uit voorzorg een lunch voor u in den zadeltasch gedaan, indien ge eerst naar Lloseta wilt". De graaf knikte, >,Ja", zeide hij, „dat is juist iets voor Eva om daaraan te denken". Hij liep naar het paard, liefkoosde het, mat de lengte van den leeren riem van den stijgbeugel, en wendde zich toen tot Fitz, „Ik wil naar Lloseta gaan", zeide hij. .,Dat is niet meer dan natuurlijk, na veertig jaar- Om zeven uur, hedenavond, zal ik bij je op d'Erraha zijn". tijds de aardsche natuurrampen en den strijd van Engelen en Demonen in he vigheid, enthousiasme en lyrische groot heid weet te overtreffen. 9. De oorlog is mooi, omdat hij de menschen van den individueelen angst en de collectieve paniek door een raf finement van het heldendom grondig cu reert. 10. De oorlog is mooi, omdat hij een verjongingskuur voor het mannelijk li chaam beteekent en de tooverkracht van het vrouwelijk lichaam versterkt. 11. De oorlog is mooi, omdat hij de grootheid van het fascistische Italië dient. De heer Marinetti persifleert niet. Hij meent, wat hij schrijft. Het is hem „hei lige" ernst met zijn loflied op den oor log. Trouwens op het oogenblik zou in Italië een parodie op het handwerk van Mars niet kunnen verschijnen. En we allerminst een, die met een beroep op Italië's grootheid besluit. Zooals de elf stellingen er staan, zoo moeten ze wor den opgevat. En Marinetti is geen krank zinnige: hij beschikt over bijzondere geestesgaven. Vermoedelijk zullen niet veel Italiaan sche soldaten, die op 't oogenblik in de barre hitte van Afrika hun leven op 't spel zetten, Marinetti's aesthetica kun nen waardeeren. En thuis in Italië zul len er ook niet schrikbarend veel be wonderaars van te vinden zijn. Maar het feit op zich zelf, dat een groot dag blad het manifest wilde publiceeren geeft veel en onprettige stof tot naden ken. Men trachte zich eens in te leven in de mentaliteit, die het ontstaan van deze uitingen tot grondslag moet heb ben gehad.... A propos, was het niet Mussolini, die jaren geleden eens be weerde, dat het slagveld voor den man is, wat het kraambed voor de vrouw beteekent? Provinciaal Wegenonderhoudsfonds, De aan de Prov. Staten ter vaststel ling aangeboden begrooting 1936 van het Wegenonderhoudsfonds geeft voor den gewonen dienst in ontvang en uitgaaf een eindcijfer aan van f 77,947. Op den kapitaaldienst komt o.a. een batig slot over te brengen naar den volgenden dienst, voor van f 37,972. De Langevielevest weer Ijsbaan. B. en W. stellen den Raad voor om voor het winterseizoen 1935-'36 de vest tusschen de Seisbrug en de Langeviele- buitenbrug wederom te verhuren aan de Middelburgsche IJsclub en wel voor f 75. Verbetering Waterleidingbuizennet. Als onderdeelen eener algeheele ver nieuwing v,an de transport-leiding voor duinwater van Oranjezon naar Middel burg werden in 1933, 1934 en 1935, resp. 4200 m, 1000 m en 3640 m vernieuwd en gelijktijdig van 200 tot 250 m ver zwaard. B. en W. zouden in 1936 het laatste gedeelte der bedoelde leiding, lang 1650 m, willen doen vernieuwen en verzwa ren, waarvoor f 15000 noodig zal zijn. B. en W. stellen voor deze f 15000 be schikbaar te stellen en d,aarvoor eene leening ten laste van het Waterleiding bedrijf aan te gaan. Het ligt in de be doeling om, met 't oog op de belangen van het verkeer, met de uitvoering der werken reeds in het voorjaar van 1936 een begin te doen maken. Verhuring gemeentegrond. Op 31 December zullen 150 m2 ge meente-grond, gelegen aan den Tramsin gel, uit de huur komen. Bedoelde Fitz bood niet aan hem te vergezel len en Cipriani de Lloseta deed een zaam dezen zonderlingen tocht; onbe kend, een balling in zijn eigen land, reed hij door de vruchtbaarste vallei ter we reld, waarvan iedere boom hem dier baar was, en niemand wist wat er in hem omging. De arbeiders op het veld, man nen en vrouwen, bruin, door de zon ver brand, half Moorsch, heel eenvoudig en gevoelig, staakten even hun moeizaam werk, om met verwondering te staren naar den eenzamen ruiter; de geduldige muilezels, in hun eindeloozen omme gang naar de Moorsche putten, gluurden luiknipoogend naar hem; de adelaars van Lloseta vlogen langzaam rond in 'n groote cirkel, ver boven 't oude kas teel, zooals zij hadden gevlogen in zijn kindsheid, en hij keek naar hen op, met zijn zonderling geduldigen glimlach. Hij stootte de groote olijfhouten poort open en ging in den terrasvormig aangeleg- den tuin, geheel met plantengroei be dekt, verwaarloosd, droevig- Het was 'n vreemd thuis komen, geen levend we zen te zien. Hij bleef den geheelen dag te Lloseta en hij hield er zich bezig met zeer prac- tisch werk. Hij stelde menschen aan tot het in orde brengen van tuin en huis en hij gaf daartoe de noodige instructies. Want het was zijn plan, zeide hij, om weer op zijn „bezitting1", zooals deze Majorcaansche landhuizen genoemd worden, terug te komen, er het grootste deel van het jaar te wonen en de ove grond grenst ,aan het woonhuis en erf, welke onlangs van de erven H. J. van i Doesburgh, die na diens overlijden de huur hebben voortgezet, in eigendom zijn overgegaan aan Chr. Zandee te 's-Heer Arendskerke. Laatstgenoemde heeft thans verzocht den meervermelden grond voor 6 jaren te mogen huren en bevoegdheid te verkrijgen daarop een garage voor berging zijner automobiel te plaat-sen. Tegen inwilliging van deze verzoeken hebben B. en Wl, geen be zwaar; zij stellen dan ook voor ze in te willigen. i Feestavond „Goes", De Goesche Athletiek- en Voetbal- vereeniging „Goes" heeft ter gelegen- heid van haar 40-jarig beslaan, een feestavond georganiseerd op 24 Nov. a.s. in Schuttershof. j Het prograpima vermeld o.a. het op treden van den bekenden conferencier Paul Osta. I DOMBURG. De bijbeltentoonstelling in het kerkgebouw van Ned. Herv. ge meente en samengesteld door de afdee- ling Domburg van het Ned. Bijbelgenoot schap is een groot succes geweest, Maandagavond werd het openings woord gesproken door ds. W. Reus van Westkapelle, voorzitter der afdeeling. Spr. riep allen een welkom toe, inzon derheid den burgemeester, aan wien hij gelegenheid gaf de openingsrede uit te spreken. De heer L. J. van Voorthuysen wees op het geweldige werk van dit ge nootschap vooral in Indië door de Bij belvertaling in de Indische talen. Spr. wekte de vele aanwezigen op, dezen i heerlijken arbeid te steunen en straks kennis te maken met hetgeen het Ned. i Bijbelgenootschap heeft tot stand ge- J bracht. I Hierna bracht de Chr. Zangvereeniging enkele liederen ten gehoore, vervolgens nam de bibliothecaris, ds. Visser te1 wederom zeer groot en brachten ook de Domburg het woord en gaf een uitleg- schoolkinderen van Aagtekerke, Dora- ging van wat op de tentoonstelling te burg en Oostkapelle een bezoek, zien was. Ook hij beval het N.B.G, in Groote menschen kwamen alles nog aller liefde aan. j eens rustig overzien; des namiddags Nu volgde de bezichtiging der ten-kwam ook de gemeenteschool uit Oost toonstelling, waarvoor zeer groote be- kapelle en bezochten verschillende ca- langstelling was. Vooral de tafel met, techiesaties deze tentoonstelling. Vele Curiosa trok zeer de iaandacht. Als bij- anderen uit omliggende plaatsen lieten zonderheid vermelden we, dat, hoewel z'ich. zien. de kist met Curiosa van het B.G. niet, j)es avonds zong de zangver. „Volhar- was aangekomen, de ingezonden merk- j ding ieidt tot het Doel". Weer gaf ds waardigheden uit Domburg en omgeving, visser een overzicht en was er nog- dat gemis ruimschoots vergoedden. We maals gelegenheid tot bezichtiging. De zagen er o.a allerlei oude bijbels w.o.' kerk was geheel voL Vervolgens sorak f! ^nSr 7' 1 Vaii eigendom ds, Van Djjken van Oostkapelle een op- Dames Javen^Tvers^hiUendT'taFels wekkend woord' liet de zangvereeniging uitvoer,^ in,i'chien. We zagen er (Ingez. Med.) Dinsdagmorgen was de belangstelling stein (1654), bijbels van Keur, een Else- vier-Bijbel uit 1663 (ingez. door mevr. Lantsheer), een Doré-bijbel (1852) met platen van den vermaarden Gustave Doré, en een Rembrant-bijbel, oude En- gelsche en Spaansche. Deze curiosa gaan niet naar Middelburg, Buiten al die particuliere bijdragen waren natuurlijk ook de inzendingen medewerking en de belangstelling. SCHIP AANGEVAREN EN GEZONKEN. HANSWEERT. Op de Westerschelde heeft Dinsdagavond een aanvaring plaats gehad tusschen het sleepschip „Wilad" schipper Kielen en een ledigen van Lon- van het B. G. het bezichtigen waard: den komenden zeelichter. De „Wilad" een Braille-bijbel, verder de H. S. in het werd zoodanig beschadigd, dat het schip Afrikaansch, het Negerengelsch (dat is gezonken. ook Hollandsche woorden bezit), en N, T. in het Hebreeuwsch, Roomsch-Katho- lieke bijbels, Latijnsche, Oud- en Nieuw- Grieksche. De Indische afdeeling bevatte meer dan 33 vertalingen voor het Indische Christenleven. Nog vermelden we de Pericopenbijbels, boeken in dure leder soorten, Luthersche bijbels, de Jeugd bijbei, proeve van nieuwe vertaling, het Friesche N.T., ook bijbels voor bijzon dere gelegenheden en voor slechtzien den. rige wintermaanden door te brengen in zijn paleis in Palma- In den namiddag steeg hij weer te paard en tegen den avond, zooals afge sproken was bereikte hij d'Erraha. Een bediende moest op den uitkijk hebben gestaan naar zijn komst, want de groote deur werd opengeworpen en hij reed het patio binnen. Hier werd hij verwelkomd doior Fitz, gevolgd door Eva, met Henry Cyprian in haar armen. Niemand sprak. Het geheel was eenigszins eigenaardig. De graaf steeg af. Hij nam zijn hoed af en hield die op Spaansche manier in zijn hand, ter wijl hij Eva en Fitz de hand drukte. Hij keek het patio rond. Met eerbied be schouwde hij de oude marmeren put, geel door verbazend grooten ouderdom de sinaasappelboomen, die er over groeiden, de palmen en vijgeboomen, toen lachte hij tegen Eva- „Na vele jaren", zeide hij. Een kleine stilte volgde, „Hoe gaarne zou ik uw vader gezien hebben", zeide hij, „hier in deze omge ving". Eva knikte. Door langdurigen omgang met mannen had zij een zekere manne lijke zwijgzaamheid geleerd. Zij bewoog zich in de richting van den overwelfden gang, die naar het terras leidde. „Wij hebben u met de thee gewacht", zei zij, „Wilt ge op het terras komen?" Hij volgde haar, terwijl de knecht het vermoeide paard wegvoerde. De bemanning kon gered worden. Het schip was geladen met kolen van Duitschland naar Antwerpen. BORSSELE. Dinsdagmiddag viel de 15-jarige zoon van den heer L. N. van een afdak bij de schuur van den vee koopman M. de S. op den steenen vloer, daarvoor. Eenige personen, aan het werk op het vlak bij gelegen stations emplacement, snelden toe en vonden den knaap bewusteloos en met bebloed gelaat liggend. Onmiddellijk belde één Zij zette zich op het Noordelijk ge deelte van het terras waar de tuinstoe-< len altijd stonden, er vóór, beneden en rondom hen, rees en daalde het mooiste van alle mooie natuur tafereelen van Maiorca natuurtafereel, waar slechts Sardinië mee kan wedijveren. Eva schonk zijn thee in, die hij uit dronk, waarna hij zijn kopje wegzette, Allen wisten zij, dat nu de tijd geko men was voor den g'raaf de Lloseta om zijn geschiedenis te vertellen en daar mede de bejofte te vervullen die hij lang geleden aan Eva en Fitz had gedaan, nog vóór zij getrouwd waren. Cipriani de Lloseta leunde achterover in zijn gemakkelijken tuinstoel, zijn eene laarzeschacht over de andere geslagen. Hij was stoffig van de reis, maar de na tuurlijke forschheid van zijn gestalte scheen meer dan ooit tot zijn recht te komen in zijn geboorteland, op zijn ber gen. „Mijn armzalig verhaal", zeide hij,', „wilt ge dat ik het u doen zal?" „Ja", zeide Eva; en Fitz knikte. Cipriani de Lloseta zag hen niet aan; hij keek naar beneden in het wazig blauw van de vallei aan hun voet. Zijn rustige, geduldige oog'en keerden zich geen en kele maal af gedurende zijn verhaal, als vertelde hij de geschiedenis aan de val lei en aan de heuvels. Toen ik nog heel jong was, ging alles te voorspoedig mei mij. Ik was rijk, ik bezat een goede gezondheid en vrijheid en vele vrineden; het leven was veel te van hen, in het café bij het station, dok ter Folmer te Driewegen op, die spoe dig ter plaatse was. Deze verbond da delijk het gewonde been van den ge vallene, bij wien inmiddels het bewust zijn was weergekeerd. Hij vervoerde hem naar zijn ouderlijk huis ter verdere behandeling. Aan het gelaat was de jongen vrij ernstig gewond, de bovenlip o.a. was geheel gespleten. SMOKKELAARS GEPAKT. RILLAND-BATH. Dat ook hier de smokkelhandel nog welig tiert, is de laatste dagen gebleken. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag jl. werd door de ambtenaren van Woensdrecht, een partij margarine en suiker in beslag ge nomen in den Anna- Mariapolder, wel ke werd vervoerd door een inwoner uit Santvliet (B). In den nach van Maandag op Dinsdag had een treffen plaats tus schen stnokkelaars en de Rijks- en ge meentepolitie alhier en Rijksambtenaren te Bath en Krabbendijke, in den Kree- krakpolder. Twee smokkelaars een ze kere P. wonende in den Verduinpolder in de gemeente te Woensdrecht, en C. Z., wonende in den Anna- M,ariapolder alhier, werden door de politie gegrepen. Z. niet eerder dan .nadat verschillende waarschuwingsschoten waren gelost, waarop hij zich in de schorren had ver borgen, waar hij later werd gevonden. Een partij sigarettenpapier welke in de omgeving in een schuurtje op het erf van Z. werd gevonden, werd in beslag genomen. Procesverbaal is opgemaakt. en springende lippen drogisten (Ingez. Med.) gemakkelijk en eenvoudig voor mij. Ik was nog geen een en twintig jaar, toen ik mijn lieve Rosa ontmoette en ver liefd op haar werd. Ook hier was het weer te gemakkelijk, ook hier weer geen zorgen. Het Lot is het wreedst, wanneer het te weldadig is. De ouders wenschten het. De twee families waren van even ouden adel, even rijk; en eindelijk Rosa Rosa was vriendelijk g'enoeg om vriendelijk voor mij te zijn". Hier hield hij op, peinzend met zijn vinger over zijn gladgeschoren kin wrijvend, zijn lang profiel naar Eva ge keerd, die als uit bruin marmer gehou wen, afstak tegen het somber wazige der vallei. Eva was nieuwsgierig naar deze vrouw, deze Rosa, die veertig jaar in haar graf was. Zij zou wel eens willen weten wat voor soort vrouw dit moest geweest zijn, dat zij gedurende al deze jaren de liefde van een man had behou den door een enkele herinnering, maar dat Rosa vriendelijk was geweest, ver wonderde haar niet. ,,Z(ij zag dingen in mij die niet be staan", ging Cipriani de Lloseta rustig voort. „Zoo is het altijd met vrouwen, wanneer en mannen mogen er God voor danken dat het zoo is". Hij lachte schamper, een lach, die het oor onaangenaam aandeed de lach van een man die regelrecht tot den bo dem van het leven is afgedaald, en nu weer naar boven komt niet een honen- den lach. (Slot volgt).

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 5