tas Seyoem neemt een sterke positie in. LANDBOUW. SUSTENLAND. BEURSTHERMOHSETER van Woensdag. BEURS- EN WISSELKOERSEN. 0. Indie 34 1000-4 96%—96%. Denemarken Oblig'. 1926-5 81%81%. Duitschl. 100-7 19%—19%. Hij verhindert voorloo- pig den verderen op- marsch der Italianen in het Zuiden, ENGELAND. FRANKRIJK. ZWITSERLAND. SPANJE. ^en' AMSTERDAM, 20 November. Het eerste getal is de vorige notee ring, daarop volgt de officieele notee- Ting van heden- Ned. 31 1000-4 97% 97%. Ned. 33 1000-4 97%—97%. Ned, 34 1000-4 97%—97%. Certificaten-3 86%86%. Engeland 1960-90 4 70%—70%. Zwitserl. Staatss. 1927-4% 93%92%. Amsterdam 1933-5 99% Amsterdam 1934-4 98 98 's-Gravenhage 1929-4% 100 Rotterdam 1926-1930-4% 93%—93. Berlijn 1925-6% 17—17. Zeeuws. Hyp. B-5 9595%. Zeeuws. Hyp. B-4% 9292%. Cities Service Cy. P. 1958 5 38%38%. A Amsterd. Bank 109%110. C Rott. Bankver. 106104. A Twentsche Bank 8585. A Pref. Gruyter Zn A. 111%112%, A Pref. Jurgens A 98%98%. A Ned. Gist- en Spiritusfbr. 399399% A De Schelde N.B. 23%—22%. A Ver. Papf. v. Gelder 45%45% C Am. Car Foundry 18%19%', A Am. Smelt Ref. 35%36%. C Farbenind. I.G, 32%34. C Stand, Brands 9%9%. C North Am. Cy. 16%16%. A Born, Sum. H.M, 142%141% A Linde Teves en Stokv. 6870%. A Ned. Wol Mij. 92—94. A Singkep Tin M, 93% e.d.94%. A J. C. Japan Ln, 36%35%, A Rotterd Lloyd 39% A S.M. Nederland 38%39%. A Amst. Thee C.M. 40—39% A Houth. Alberts 21%20%. gedaan en meegenomen. In totaal was f 60,000 aanwezig: f 20,000 in zilvergeld is achtergelaten. Aanvankelijk ontbrak elk spoor van de daders. Na eenige maanden echter viel het op dat de 19-jarige Schiedam- sche werklooze A. M. boven zijn stand leefde. Bij een huiszoeking werd een groot bedrag aan geld gevonden, ver stopt tusschen den vloer. M. en diens 58-jarige vader werden gearresteerd, 't Bleek, d,at de zoon de inbraak bij Wil ton Feyenoord had gepleegd met een vriend, den 18-jarigen G. L., die op de werf werkzaam was. Ook bij hem thuis werd een groot bedrag aan geld ge vonden. In totaal kon f 30,500 in beslag genomen worden. M. en L. hadden zich gisteren wegens diefstal, de vader wegens heling te ver antwoorden. Laatstgenoemde vertelde djat hij alleen een bedrag van f 750 bad verspeculeerd. Tot een maand na de in braak had hij in Veenhuizen vertoefd. Thuiskomende vond hij zijn zoon in wel stand terug! Een inspecteur var» politie als getui ge gehoord, verklaarde dat het ontdek ken van het geld aan een gelukje te dan ken is geweest. Hij vond in den vloer een touwtje; toen hij er aan trok bleek het wel 2 meter lang te zijn, en met 't uiteinde kwam daaraan vastgebonden 'n pakje bankbiljetten te voorschijn. Het O M. bracht hulde aan het werk der politie in deze zaak. De reclassee- ringsrapporten over de verdachten wa ren ongunstig. Hun karakters woeden slecht geacht. Het O.M. eischte tégen M. Jr. en L, elk drie jaar gevangenis straf, met aftrek van prev. hechtenis en tegen den vader M. Sr. een gevange nisstraf van 2 ;aar met aftrek van prev. Uitspraak 3 Dec. VALSCHHEÏD IN GESCHRIFTE TE KRABBENDIJKE. Het gerechtshof te 's Gravenhage deed heden uitspraak in de zaak tegen den schilder J. A. K. uit Krabbendijke, die indertijd door de rechtbank te Mid delburg werd veroordeeld tot 2 maan den gevangenisstraf wegens het aangifte doen van het plaatsen van een valsche handteekening op een borgstelling, ter wijl hij wist, dat hij wel degelijk zelf zijn handteekening heeft geplaatst. Het hof bevestigde het vonnis. SPIJKERS OP LAAG WATER Een „principieele" aangelegen heid voor het kantongerecht te Terneuzen. Voor het kantongerecht te Terneuzen diende gisteren een merkwaardige zaak. Een tweetal controleurs van de Land- bouwcrisiswet ontdekten in den slagers winkel van A. de R. uit Axel verschil lende stukken varkensvleesch, die onge stempeld waren tezamen 13.5 kg n.l. van den schouder, twee stukken van d buik, een ribstuk en een stuk ham. Ver schillende getuigen werden in deze zaak gehoord o.w. twee rijksveeartsen en de heer Colsen, voorzitter van den Z.-Vl Slagershond. In zijn requisitoir zei de ambtenaar, dat het geval zich hier heel anders laat aanzien, dan dat het proces-verbaal blijkt. Onwillekeurig komt de vraag op, of de heeren, die met hun auto's uit den Haag kwamen, geen andere bezigheden hebben, nu zij zich ook hiermee gaan be moeien- Vast kwam te staan, dat het vleesch geen stempels bevatte, maar ook is gebleken, dat wat te Axel voor kwam, algemeen voor komt. Het is mis schien mogelijk, dat al de menschen die hier staan ons bij den neus nemen. Maar in Zeeuwsch-Vlaanderen is de politie toch wel tegen haar taak opgewassen gebleken en zij verbaliseerde niet. Mis schien hebben de crisisambtenaren ge dacht: Nieuwe bezems vegen schoon. Maar in dit geval was het wondje dat zij ontdekten toch wel wat erg klein. Spr. eischte het tiende gedeelte van de straf, die hij eerst meende te moeten toepas sen n 1. f 2,50 boete of 1 dag hechtenis. De verdediger, mr. P. C. Adriaanse, wees er op, dat hier sprake was van 'n principiëele kwestie. De ambtenaren hebben waarschijnlijk gezocht naar zui- velwet-overtredingen en nu vonden zij dit. Wat moet er op die manier van on ze slagers terecht komen? Met zijn ver klaringen onder eede heeft de heer Col sen volkomen aangetoond, dat er ook vleesch in den winkel was van hetzelf de varken met stempels. Ook de getui genverklaringen der veeartsen waren absoluut dezelfde. Spr. dankte den kan tonrechter en den ambtenaar voor de lankmoedige wijze, waarop deze zaak behandeld werd. Toch is de ambtenaar niet kunnen komen tot vrijspraak. Waar de schuld niet bewezen is vroeg spr. vrijspraak, subs, ontslag van rechtsver volging. De kantonrechter ontsloeg verdachte daarop van rechtsvervolging. (D, v. Zeel.) ZIEKTE IN GRANEN EN AARDAPPELEN. Dinsdagavond hield de afd. van den C.B.T.B. te Koudekerke haar eer ste wintervergadering, waarin als spre ker optrad de heer A. Hofstra, leeraar aan de Rijkslandbouwwinterschool te Goes. Op verzoek der vereeniging zou hij spreken over ziekten in granen en aardappelen, ofschoon elk dezer onder werpen op zich zelf ruimschoots stof zou leveren om daar enkele avonden mee te vullen. Hij zou zich dus moeten be perken tot de voornaamste ziekten en deze in vogelvlucht behandelen. Spreker begon met de „voetziekten der granen" en wees er op, hoe men daarbij te maken heeft met een twee tal zwamifien, n.l. Ophiobulus graminis, den tarwehalmdooder en Cercosporella herpotrichoides de veroorzaker van de oogvlekkenziekte. De laatste jaren is aller belangstel ling op de voetziekten gericht, omdat zij een zeer grooten invloed hebben' op de de opbrengst en de uitbreiding dezer ziekten werkelijk niet gering is. Vermoe delijk hebben twee factoren ernstig hier toe bijgedragen en wel ten le. de be- kalking van de gronden, terwijl juist de tarwehalmdooder houdt van gronden met een hoogere pH dan 5,5, dus van meer basische gronden; en ten 2e de zeer groote uitbreiding van den ver bouw van tarwe en rogge. Ziet men den tarwehalmdooder niet eerder dan Juni, de oogvlekkenziekte ziet men van November af. De eerste verspreidt zich van Augustus tot Sep tember, de laatste verspreidt zich altijd. Alle bestrijdingsmiddelen event, voor behoedmiddelen tegen deze ziekten noemde spreker: laat zaaien; geen gra nen en grasland als voorvrucht; een pH van omstreeks 5,2 of een kalktoestanc van 15 in het bodemvocht; een goede structuur van den bodem De brandziekten der granen, veroor zaken ook nog belangrijke schade aan den oogst, zij het dan ook niet in die mate als de voetziekten. Het voorkomen in het bijzonder van stuifbrand in een bepaald tarweras was het vorig jaar zoo erg, dat er nagenoeg niet één per ceel van kon worden goedgekeurd voor zaaizaad. Tegen steen- zoowel als stuif brand zijn afdoende middelen bekend Spreker behandelde de omschepmetho de met verschillende chemische midde len en het ontsmetten met warmwater tegen stuifbrand. Vooral hierbij wees hij er nadrukkelijk op, dat men terdege moest toezien, dat het water, wanneer men tarwe tegen stuifbrand ontsmet, een temperatuur moet hebben van 53 niet hooger, doch ook niet lager. In het eerste geval wordt met de zwam oo" de kiemkracht gedood, in het tweede geval helpt het niets en kan men de moeite veel beter sparen. Hij wees er nog op, dat door den directeur van het Instituut voor Landbouwwerktuigen en -gebouwen te Wageningen een ontsmet tingstoestel ontworpen is, dat dit jaar op vele plaatsen is beproefd en voor zoover hem bekend, is men over 't ge bruik daarvan nogal tevreden. De strepenziekte van de gerst is ook nog een te vaak voorkomende ziekte, die op afdoende wijze met germisan of ceresan is te bestrijden. De omschep- methode, welke ook wordt toegepast, voor de bestrijding van steenbrand in tarwe. Vervolgens werden nog eenige aard- C Baltimore en Ohio 9%9%. A Southern Rlw. 6%6%. C Union Pac, Rr. 61%62%. C Int. Nickel Cy. 22%—23%. Duitschl. '30 1000-5 22—22%. A Koloniale Bnk. 42%44%. A N.L Hbk. 1000 83%—84. C Ned. H. M. 1000 129—128%. A Ag. Kunsfzl U. 25%25%. A v. Berkels P,at. 47%47%. C Calvé-Delft 59%—59%. A C. Suiker Mpij. 101102%. A Ned. Ford A.M. 252%250. A Philips Gem. B. afg. 236%239%-38% C Unilever 102%103%-%. C Anaconda Cop. 1414%-%. C Bethlehem St. 2930%-%. C Kennec Copper 17%17%-%. C Un. States Leather 55%. C U. States St. C. 29%—30%-%. A A.N.I.E.M.—N.B. 162%—1163%-64. A Kon. Petr, Mpij. 208%—212%-11%. C Contin. Oil Cy. 16%—16%-%. C Shell Union O.C, 8%8%. C Tide Water Ass. Oil 7%—7%. A K.N. Stoomb, Mij. 9%10%-11. A Ned, Scheepv. U, 43%44-45. A H.V. Amsterdam 218%219%-21%. A Java Cult. Mij 121%123-%. A N.I. Suiker U. 105%—105%-07. A Deli Batavia 154%—159-61. C Deli Mij. 1000 178-178-82. Senembah 176%177%-81. C Chicago Milw. A Amst. Rubb. C. 107 107 -08 A Deli-Bat. Rubb. 65%65. A Hess,a Rubber 86%87. A Serbadjadi S.R. 58%—59%. Prolongatie 2%2%. WISSELKOERSEN. hierin concentrische rimpelingen. Aan deze ziekte is tot nu toe weinig aan dacht geschonken, vermoedelijk omdat deze ziekte verward werd met Phy- thophthora. Het is vorig jaar wel voor gekomen dat van een partij aardappelen, die voor pootgoed waren verkocht, slechts één-vijfde deel kon worden ge plombeerd, omdat de rest door deze ziekte was aangetast. Nadat nog een en ander over Rhizoc- tonia was behandeld, waarbij de spreker er weer met nadruk op wees hoe deze ziekte te bestrijden is, en enkele gestel de vragen waren beantwoord, dankte de voorzitter, de heer Simonse, den spre- ter voor de leerzame en onderhouden de wijze waarop hij een en ander had naar voren gebracht. Een dreigement van de Tevere. Het Italiaansche blad Tevere zegt in 1 een bespreking van de sancties tegen Italië, die de staatslieden te Genève Troepen ter verdediging van de hoofd" hebben afgekondigd, dat de sancties stad 368.000 man, waarin begrepen slechts dienen om druk uit te oefenen. 30.000 reservisten, mobiele troepen Dit kan in theorie juist zijn, maar in de 73 000 maDi overzeesche troepen 213.000 practijk zou die druk kunnen uitloopen mallf makende in totaal 654,000 man. op sabotage van den oorlog in Oost-; AIduS( zoo besloot Archambaud, zou- Afrika. In Engelsche bladen is gespro-1 den slechts de Fransche troepen ter ver- oeconomische belegering die dediging van de hoofdstad, zijnde talie thans doorstaat; het beeld is juistverminderd met 30.000 re- maar men moet wel onthouden, dat bi, servist onmiddellijk tegenover de een beleg ook een uitval behoort, en Duitsche troepenmassa kunnen worden dat die uitval den oeconomischen oor- og wel eens in een werkelijken zou kun- i nen veranderen. Europa heeft het zoo De oorlog in Oost-Afrika. Er is vandaag niet veel nieuws van de fronten in Abessynië. In het Noorden trekt een Italiaansche troepenmacht voorzichtig naar het Tembien-plateau op (ten N.W. van Makalle), waar Ras Seyoem met naar schatting ongeveer 30.000 man een leelijke bedreiging van den rechtervleugel van het Italiaansche leger beteekent. Zoolang men de troe pen van Ras Seyoem hier niet heeft kun nen verdrijven, is het niet wel mogelijk de opmarsch voort te zetten, omdat dan een bedreiging in den rug zou ontstaan Inmiddels kan de strijd om dit plateau nog wel eenige dagen duren, want de troepen van Seyoem nemen in het moei lijk te benaderen gebergte strategisch bijzonder gunstige posities in. De Italiaansche actie in Aoessa schijnt met groote moeilijkheden te kampen te hebben. Het was de bedoeling om van hier uit naar Diredawa te trekken om de troepen van generaal Graziani in het Zuiden bij den strijd om de spoorbaan van Dzjiboeti naar Addis Abeba te hulp te komen, doch naar gemeld wordt is er van een oprukken nog geen sprake ge weest. Aan het Zuidelijk front hebben giste ren kleinere gevechten plaats gehac langs de geheele linie tusschen Gorrahei en Sasabaneh. Volgens een bericht uit Addis Abeba is Fitorari Ayele er in ge slaagd om met zijn troepen de Italianen die de vorige week de waterbronnen van Annale bezet hadden, ernstige ver liezen toe te brengen. Te Addis Abeba verwachtte men, dat hij er in zou slagen de Italianen hier geheel te verdrijven Naar men verwachten kan voor korten tijd, want de Italianen gaan ondanks den regen door hier met alle macht hun li nies te consolideeren. De Turksche ge neraal Wahib pasja is te Jigjiga aange komen waar thans een groote bedrijvig heid heerscht om deze stad, een van de belangrijkste punten in het Zuiden, te kunnen behouden. Blanke officieren aan het Abessijnsche front? De Italiaansche aviateurs, die Maan dag den gemelden massa-aanval op Abessijnsche afdeelingen ten uitvoer hebben gelegd, verklaren in de menigte der Abessijnsche krijgers duidelijk Euro peanen te hebben waargenomen. Men is aan het Italiaansche front van meening dat het blanke officieren betreft, die thans aan- het Noordelijk front zijn aan gesteld. Het verblijf van blanke officie ren aan het Noordelijk front zou volgens de heerschende opvatting der Italianen gewild; door de sancties loopt het over grond waaronder mijnen liggen Drukte via den Brenner. Het transport over den Brennerpas naar Italië van Duitschland uit is met meer dan 50 pet. toegenomen, meldt keuter. Deze vermeerdering begon on middellijk na het besluit te Genève, waarbij tot het toepassen van sancties werd besloten. Na Maandag is het ver- 1 keer over den Brenner met vijf percent 19 Nov. 20 Nov. Londen 7.24% 7.25 Berlijn 59.25 59.25 Parijs 9.70% 9.70 Brussel 24.90 24.91 Zwitserland 47.87% 47.86 Kopenhagen 32.40 32.45 New-York 1.47% 1.47% Markt H.V.A. Industrie Suiker Rubber Tabak Amerika Olie -HfSchepen Koninki, ObLmarkt— (Wettig gedeponeerd.) De poging tot wapening van Frankrijk heeft alleen ten doel deze inferioriteit der troepenmassa's op te heffen. Een meisje uit vooraanstaande krin gen revue-danseres. De „Daily Mail' meldt, dat Sarah Churchill, de 21-jarige dochter v,an oud-minister Winston Chur chill, het beroep van revuedanseres heeft gekozen. Zij zal 23 December voor het eerst in de revue in de provincie toegenomen. Dinsdag zijn 22 goederen- optreden en later te Londen. Haar va treinen van ieder 25 wagons de grens der heeft zijn toestemming gegeven, overgegaan. I Winston Churchill is 'een kleinzoon Dit vervoer uit Duitschland naar Ita- j van den zevenden hertog van Martbo- ië betreft vooral steenkool, maar ook rough. hout auto's vliegtuigonderdeelen De j s ionnage< De Duitscher dr. goederenwagons keeren terug, geladen; G„*z .g de gevangenis met fruit en Italiaansche landbouwpro ducten. Moordenaars terechtgesteld. Te Her-' van Brixton opgesloten, op beschuldiging van luchtvaart-spionnage ten gunste van Duitschland in en om het militaire vlieg veld van Broadstairs in Kent, De recht bank van de Cinque-Ports te Margate Brest zijn gisteren twee moordenaars I,ad termen gevonden om den bekl. aan terechtgesteld, die in September jl. een de justitie uit te leveren, waarop het be- uit zeven personen bestaande boeren- j vel t°t gevangenhouding uit Londen is familie op aanstichting van een minder- j gekomen. jarigen zoon van den boer, vermoord j In een communiqué van het ministerie 1 j - - j een verklaring geven voor het systema appelziekten behandeld waarvan m de tische tred*n der Abessijnen eerste plaats de Alternaria. Den laatsten tijd komen in sommige partijen aardap- j Britsche vlootmanoeuvres in pelen knollen voor, in 't bijzonder in <1® Middeilandsche Zee. Bintjes en Eigenheimers, waarop donke-De Britsche vlooteenheden, die te re ingezonken vlekken voorkomen. De Alexandrië (Egypte) samengetrokken vlekken zijn onregelmatig rond van zijn, zullen Donderdag uitvaren voor het vorm, scherp begrensd, donker, en niet houden van groote manoeuvres. De Brit- diep in het vleesch ingezonken. Tijdens sche hooge commissaris in Egypte en de den groeitijd vinden we op de bladeren geheele Egyptische regeering zullen de scherp begrensde zwarte vlekken met manoeuvres bijwonen. aadden. DE UITGAVEN VOOR HET LEGER Het Duitsche spook. Bij de Fransche Kamer is een rapport nopens de uitgaven voor het leger in '36 ingediend.. Deze uitgaven bedragen in totaal 6952 millioen fiank, waarvan 4398 mil- lioen op de gewone begrooting, 1806 millioen buitengewone wapeningscredie- ten en 630 millioen voor de gendarme rie en mobiele garde. In 1935 bedroe gen de legeruitgaven 7122 millioen frank De vermindering voor 1936 vindt haar verklaring in het feit, dat door de uit werking der bezuinigingsdecreten op de begrooting van 1935 ongeveer 530 mil lioen bezuinigd zijn. Bij zijn uiteenzetting over de begroo- tmg van oorlog in de Kamercommissie voor financiën heeft de rapporteur, de socialistisch radicale afgevaardigde, Ar chambaud, o.m. het volgende gezegd: Daar ik overtuigd pacifist ben en den vrede in Europa wil, ben ik van meening, dat gezien de bewapening van Duitschland, de regeering nog een mil liard meer voor de nationale verdedi ging had kunnen vragen. Indien dit mil liard door een leening zou zijn gedekt, zou men slechts op de jaarlijksche be grooting een bedrag van vijftig millioen hebben moeten uittrekken. Wat beteekenen vijftig millioen, wan neer het er om gaat de definitieve vei ligheid van het volk te verzekeren? Ar chambaud voegde er aan toe, dat hij, met zoo te spreken, slechts het door Sowjet-Rusland gegeven voorbeeld na volgde, dat, zich bewust van het Duit sche gevaar, bezig is van zijn leger het tweede van Europa te maken en dat trouwens aan Frankrijk in geval van een conflict aanbiedt Na een beschouwing' van de diverse Duitsche formaties, kwam Archambaud tot de conclusie dat Duitschland op het oogenblik de beschikking heeft over de volgende blijvende krachten te land: Een leger van 530.000 man, een hulppo litie van 30.000 man, gekazerneerde troepen 40.000 man en arbeidsdienst 200.000 man, hetgeen het totaal brengt op 800,000 man. Over eenige maanden, verondersteld dat er geen versnelling plaats vindt, zou men de permanente krachten van Duitschland als volgt kun nen schatten: Een leger van 600.000 man, militaire politie 30.000 man, ge kazerneerde hulptroepen 70.000 man en arbeidsdienst 200 a 300.000 man, een totaal van 900.000 a een millioen man. Archambaud verklaarde verder, dat op dat zelfde tijdstip de Fransche krach ten als volgt zouden zijn samengesteld van oorlog wordt gezegd, dat er geen verdere personen zijn gearresteerd. Het wijst er verder op, dat Görtz ervan be schuldigd wordt tusschen i8 Sept. en 24 Oct. te Broadstairs tezamen met een an-f der persoon, die niet gearresteerd is, de wetten van 1911 en 1920, betrekking hebbende op staatsgeheimen, overtre den te hebben. Overval op een bank te Bazel. Gis termiddag is een overval gepleegd op- den kassier van de Adler-Bank te Bazel, Een onbekende bood een Fransch bank biljet ter wisseling aan en loste onmid dellijk daarop drie schoten op den kas sier, die zwaar gewond ineenzakte. De roover maakte zich meester van een bundeltje bankbiljetten ter waarde van ongeveer 2500 en nam de vlucht. Voorbijgangers, die de schoten hadden gehoord, achtervolgden hem. Toen de roover in een zijstraat werd ingehaald, beroofde hij zieh van het leven door zich in het hoofd te schieten. Men bleek te doen hebben met een zekeren Gaston Heymann, afkomstig uit Straatsburg. Vermoed wordt, dat hij ook degene is geweest, die eenige jaren geleden een overval op een bank te Ba zel pleegde, waarbij de kassier om het leven kwam. Deze overval was tot dus verre niet opgehelderd. MISDADIG MEELHANDELAAR Vierduizend menschen vergiftigd Te Murcia is een meelhandelaar ge arresteerd en ter beschikking van de autoriteiten gesteld, daar hij door zijn meel groote hoeveelheden bariet-aarde,, had gemengd. Daar het brood, dat in de dorpen in de omgeving van Murcia van dit meel was gebakken, zijn meer dan 4000 per sonen vergiftigd. De meelhandelaar had drie wagons met 33.000 kilo bariet-aarde ontvangen en dit door het meel vermengd. Twee personen zijn reeds gestorven en een arbeider verloor tengevolge van de pij nen, door de vergiftiging veroorzaakt, het verstand en pleegde zelfmoord. De vergiftigings-verschijnselen komen overeen met die van mijnwerkers. De armere bevolkings-groepen, waar het broodverbruik zeer groot is, worden het zwaarst getroffen. In sommige dorpen zijn ongeveer 100 gezinnen ziek gewor- De minister van arbeid, die na net be kend worden der vergiftigingsverschijn selen een bezoek bracht aan de provin cie toreij ten De het voorj verb| De onde tie verc gen slacl gele indr| die stral Toe Koij

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 2