D© grijze dame jfi^.tP.-nieuids Yll KRONIEK van den DAG. LANDBOUW. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE G9ESCHE CRT.) VAN DINSDAG 19 NOVEMBER 1935. No. 273. Hoofdbestuursvergadering Z. L. M. De onlusten in Egypte. Na- has Pasja wil wel Engeland's bondgenoot, maar niet zijn va zal zijn. De geografische lig ging van hun land speelt den Egyptenaren parten. Italië als stokebrand. Rome zou zich zelf te kort doen, als het de hand niet in 't spel had. Het is niet de eerste maal, dat er in Egypte verzet komt tegen de curateele, die Groot-Brittannië op dit land uit oefent. In 1919 en in 1930 beleefde men ook al eens zooiets. Het nationaal be wustzijn der Egyptenaren gaat steeds luider spreken. Dit nationaal bewustzijn heeft zijn vorm gevonden in de zooge naamde Wafd-partij, wier leider, Nahas Pasja, een man van grooten invloed is. De laatste jaren heeft in Egypte een dic tatoriale regeering de lakens uitgedeeld, die danst naar het pijpen van Londen Welbewust is het parlement naar huis gestuurd: de Wafd-partij zou er thans een overweldigende meerderheid in be zeten hebben. En de Wafd-partij eischt de algeheele onafhankelijkheid van Egypte. Engeland wil die niet verlee- nen, aangezien Egypte voor zijn imperi um van groot belang is. Het Oostelijk bekken der Middellandsche zee, het Su ez kanaal, de Roode zee liggen in deze buurt. De befaamde „sleutelpositie" van het Egyptische land speelt den Egypte naren dus parten. Wat zijn bodemschat ten etc, betreft,interesseeren de Engel- schen zich niet bijster hevig voor dit Afrikaansche gebied. Als Egypte in een anderen hoek lag (buiten de groote slag aders van het wereldverkeer) dan zou het vermoedelijk al lang de begeerde on afhankelijkheid hebben verworven. En geland beloofde meermalen „te gelege ner tijd" over het verleenen van autono mie ernstig te zullen nadenken Vele Egyptenaren gelooven echter, dat het wel eens met Sint Juttemis zou kunnen worden, als men het alleen aan de Engelschen overliet. Verleden week heeft Sir Samuel Hoare, de Engelsche minister van buitenlandsche zaken, in een rede gezegd, dat het oogenblik nog lang niet is aangebroken. Dat was olie op het smeulende vuur der nationalisten. Tegen de uitlatingen van Sir Samuel gin gen nationalistische studenten betoogen. De politie trad daar met barsch geweld tegen op. Resultaat tot nog toe: eenige dooden en verscheiden gewonden. Het is niet ondenkbaar, dat in de komende dagen de relletjes zich in nog erger vorm zullen herhalen. Het optreden van de politie vermenigvuldigt natuurlijk de verbittering. „Wij willen wel Engelands bondge noot, maar niet zijn vazal zijn", heeft Nahas Pasja Zondag in een interview met een Amerikaansch journalist ver klaard. En verder: „Egypte is gaarne bereid met Engeland een verdrag te slui ten: hierbij kunnen wij dan Engeland toestaan van onze havens en andere in stallaties in geval van oorlog gebruik te maken. Het verdrag moet echter geba seerd zijn op een bondgenootschap tus- schen Engeland en een onafhankelijk Egypte". Dat is royaal genoeg, maar.... te Londen heeft men liever het zekere voor het onzekere. Een verdrag is een papie ren ding, zeggen de Engelschen en je weet nooit, wat er mee kan gebeuren. En in geen geval kunnen op grond van een verdrag betoogende studenten als nu met geweld uiteengeslagen worden (om maar iets te noemen). En het is ge makkelijk in een geval als nu met Italië, de haven van Alexandrië vol oorlogs schepen te kunnen stoppen, zonder dat men daarvoor permisse behoeft te vra gen. door HENRY SETON MERRIMAN. 63). Even flikkerde er iets angstigs in Eva's oogen het noemen v,an Luke's naam bracht dat altijd te weeg. Zij had de tweelingbroer nooit gezien de schaduw, als 't ware, van Fitz' leven en langzaam was tot haar doorgedron- gen misschien door Henry Cyprian onderricht dat er een band is tus- schen tweelingen, die niemand kan me ten, noch waarvan iemand zeggen kan, waarheen die leiden zal. „Ja", zeide zij kalm, „dat weet ik.' „Hoe weet je dat? Heeft zij het je verteld?" Eva glimlachte. „Neen, maar ik wist het al heel lang. Ik geloof niet, dat zij goed was, Fitz, maar dat was goed in haar heel goed. Men zegt, dat mannen er somtijds door gered worden. Vrouwen worden er dik wijls door behouden. Ik geloof, dat het voor een meisje veel beter is, in het geheel geen moeder te hebben, d,an een dwaze moeder, veel beter, daar ben ik van overtuigd." „Vrouwen als mrs. Ingham-Baker", zeide Fitz barsch, „doen meer kwaad l w®re^; dan vrouwen, die alleen slecht zijn. Zij maakte Agath,a tot wat zij was, en bracht Luke er toe de r?.ona^ 'n bet water te gooien." „Maar de uitspraak van het Hof was, dat er een buitengewone stroom was", Italië.... De jongste Egyptische on lusten zijn voor Engeland penibeler dan hun voorgangers, omdat er nu juist zoo veel te doen is in en om de Middel landsche zee tengevolge van den oor log in Abessynië. Beweerd wordt, dat de Italianen de hand in 't spel hebben. Italiaansche agenten zouden voor stoke brand in Egypte hebben gespeeld. Te Rome spreekt men dat zeer stellig te gen. Maar de Engelschen laten zich niet door die stelligheid van de wijs bren gen. Zij zijn er zeker van, dat de anti- Engelsche propaganda in het geheim van Italië uit wordt aangewakkerd. Zou het eigenlijk ook niet heel mal zijn, in dien de Italianen dit hadden nagelaten? Het gaat nu eenmaal hard tegen hare en dan is alles immers geoorloofd. Een volslagen opstand in Egypte zou Enge land's vertoon van macht in de Middel landsche zee leelijk beschadigen; voor de Italianen om uit hun vel te springen van leedvermaak. Bovendien, tusschen den „beschavingsarbeid", die de Engel sche krijgsmacht dan in het Egyptische land te verrichten kreeg en de Italiaan sche in Abessynië, zou eenige overeen komst zijn. Wie zich aan een ander spie gelt, spiegelt zich zacht. Wij zouden niet meer weten, wat van de Italianen te denken, als ze de hand niet in het Egyp tische spel hadden. Het is een pijl op hun boog. Of hij zal treffen en hoe, moet de naaste toekomst leeren Voorloopig hebben we niet 't gevoel, dat het een formidabele treffer zal worden. De En gelschen hebben wel eens voor heeter vuren gestaan en daar raad mee gewe ten. Maandagmiddag vond in Hotel Cen traal te Goes een vergadering plaats van het hoofdbestuur der Zeeuwsche Land- bouw-Maatschappij, De voorz. m r. P. Dielernan, opent d e vergadering met een woord van welkom, speciaal gericht tot den hr. Stoutjesdijk, Tholen jhr. J. van Vre denburgh, ir. Stevens, inspecteur van den Landbouw, den hr. Dees, Temeu- zen, en de prov. regelingscommissie voor de paardenfokkerij. Den voorz. dezer commissie, den hr. Hanken, wijdt spr. eenige waardeerende woorden in ver band met zijn benoeming tot officier in de orde van Oranje Nassau. Zaadteelt. De drie Centrale Landbouworganisa ties hebben bij den minister van Econo mische Zaken een voorstel ingediend tot het steunen van de teelt van radijs, spi nazie, blauwmaan- en kool- of raapzaad In het kort komt de regeling er op neer, dat genoemde producten worden gesteund met een zeker bedrag per 100 kg waardoor het mogelijk wordt concur» reerend te exporteeren. De regeling voor koolzaad is inmid dels reeds in werking getreden. Verzocht werd zulks ook voor maanzaad en mos terdzaad te doen. Uitvoercontróle uien. Met voldoening kan worden medege deeld dat de uitvoercontróle op uien zal worden opgedragen aan een commissie waarvan 4 leden-exporteurs en 1 lid producent door het Ü.C.B. zullen wor den aangewezen, terwijl de 3 Centrale Landbouw-Organisaties tezamen nog 3 producent-leden ter benoeming zullen voordragen. De hr. Dee s, Biezelinge, vindt dat dit mooi klinkt, doch spr. betreurt, dat Zeeland, als groot uientelend gebied, niet vertegenwoordigd is. zeide Eva, die het officieel onderzoek woordelijk had gevolgd. Fitz haalde zijn schouders op. „Hij gooide het schip in het water", zeide hij. „Een zeeman als Luke lijdt geen schipbreuk op de Burlings." Eva ging niet op het onderwerp door, want dit was de schaduw op haar ge luk. Het is nu eenmaal zoo bestuurd, dat wij hier beneden niet volmaakt gelukkig mogen zijn, en zij zijn het gelu.kkigst, die een schaduw hebben, die van buiten komt v,an ergens anders dan van hen zelf of van eigen liefde. Eva had echt vrouwelijk, aan al deze dingen gedacht, ze ontleed en ze erken de de schaduw openhartig, Te verstan dig en te ver vooruitziend om volmaak ten zegen te verwachten, wist zij er zich toch heel dicht nabij. Fitz had den brief van den graaf aan zijn vrouw gegeven. Zij las hem lang zaam en liet hem toen vallen. Terwijl hij neerfladderde op h,aar schoot zag zij, dat aan den achterkant nog iets was ge schreven. „Heb je het postcriptum gelezen?" vroeg zij. „Neen." Zij keerde den brief om en las luid. „Ik heb Craik gezien, juist voor ik wegging. Ik geloof, dat het met zijn ge zondheid veel beter gaat. Zijn geest is te schitterend, zijn brein te werkzaam, zijn humor te scherp voor een ziek man. Toen ik hem uw goed nieuws vertelde, vergat hij totaal zijn rheumatiek. „Bli) dat te hooren, blij dat te hooren", zeide hij. „Zij was veel te goed om enkel 'n vrouw te zijn, die schrijft". Tusschen twee haakjes, ik vermoed dat Eva nu De voorz. antwoordt, dat iemand uit Zeeland aangewezen zal worden. De hr. S c h e e 1 e zet uiteen, dat dit niet het geval is. De voorz. belooft, dat het Dag. Be stuur dit geval zal behartigen. Invoer vleesch. In verband met de huidige moeilijke positie van de veehouderij heeft het Dagelijksch Bestuur het Landbouw-Co- mité er op gewezen, dat nog steeds be langrijke hoeveelheden vleesch worden ingevoerd inzonderheid uit Denemarken en Argentinië. Met het oog op het vooruitzicht, dat de vleeschprijzen waarschijnlijk sterk zullen dalen, hebben de 3 Centrale Landbouw-Organisaties een verzoek tot den minister van Landbouw en Vissche- rij gericht om zoo spoedig mogelijk weer vee uit de markt te nemen en den in voer van vleesch zooveel mogelijk te beperken. Uitkeering schapenfonds. Met instemming heeft het Dagelijksch Bestuur vernomen dat de drie Centrale Landbouworganisaties pogingen hebben aangewend om te bevorderen, dat de uitbetaling van het z.g. Schapenfonds 1933 zoo spoedig mogelijk zal plaats hebben. Beperking spekproductie. Het Dagelijksch Bestuur heeft zich vereenigd met een rapport van de Hol- landsche Mij. van Landbouw t.a.v. de beperking van de spekproductie, mits de huisslachting en het mesten van oude beeren en zeugen mogelijk blijft zonder verhooging van de heffing. Verlaging vaste lasten. Met instemming heeft het Dagelijksch Bestuur der Z.L.M. kennis genomen van een schrijven van de drie Centrale Landbouw-Organisaties aan den Raad van ministers waarin zij er hun leedwe zen over betuig'en, dat de verlaging der vaste lasten niet in 't bezuinigingsontwerp is opgenomen. Zij hebben er daarin op aangedrongen zoo spoedig mogelijk voor stellen in te dienen tot verlaging der vaste lasten. In deze zijn reeds voorstel len gedaan. Herclassfficatie gemeenten. In ver band met de nieuwe vaststelling van de classificatie der gemeenten, welke niet in alle opzichten logisch en redelijk kan worden geacht, heeft het Dagelijksch Bestuur het Landbouw-Comité verzocht een onderzoek te doen instellen naar de maatstaf welke de Regeering heeft aangelegd bij deze vernieuwde vaststel ling. Het Dagelijksch Bestuur is van mee ning, dat deze herclassificatie der ge meenten voor het platteland ernstig na deel zal medebrengen, daar de nieuwe regeling als onbillijk en willekeurig dient te worden aangemerkt. Beperking pluimveestapel. Eer tijds heeft de Z.L.M.in samenwerking met de V.P.Z., een schrijven gericht tot den Regeeringscommissaris voor de Pluimveehouderij, waarbij werd verzocht geen uitvoering te geven aan de plannen tot beperking van den hoenderstapel op landbouwbedrijven boven de 20 ha. De Regeering heeft echter medegedeeld, dat de betreffende voorstellen, hoewel nog niet tot uitvoering gebracht, op zich zelf niet onbillijk kunnen worden ge acht, daar de akkerbouwbedrijven in de zeekleistreken in meerdere mate van de steunmaatregelen voor bepaalde ge wassen profiteeren dan de zandbedrij- ven. Het Dagelijksch Bestuur heeft zich met dit standpunt niet kunnen vereenigen, daar z.i. door het uitsluitend onderbren gen van de eierproductie op de zand bedrijven, waar veelal in belangrijke mate' met buitenlandsch krachtvoer wordt bijgevoederd, de productie juist wordt bevorderd in die bedrijven, welke wel vernomen zal hebben, dat alle Spaansche artikelen, behalve het eer ste, door mijn handen zijn gegaan, zoo wel als door die van Craik, vóór zij wer den uitgegeven. Ik wist wie ze schreef, en ik ben nog een van hun vurigste "be- wonderaars, maar, evenals John Craik, verheugt het ook mij zeer, dat de be gaafde schrijfster haar aandacht nu wijdt aan andere dingen, met name mijn petekind, dat ik hartelijk laat groeten. Heeft een van u beiden ooit ontmoet den jongen lord Seahampton, een voor treffelijke kerel, met het voorkomen van een zindelijken groom en met het hart van een waar ridder? Hij is de vorige week bij een wedren met hindernissen gedood. Ik betreur hem van harte. Hij was een van mijn weinige vrienden," Eva legde den brief neer met„een zucht, een van de speciale zuchten, die zij voor Cipriani de Lloseta in voorraad had. ".Hi> is een negentiende eeuwsch Quixote", zeide zij. „Niemand weet ooit wat voor goeds hij weer bezig is te doen." Toen begonnen zij te spreken "over dezen man, over wat hij gedaan en wat hij ongedaan gelaten had. Zij raadden naar wat h.ij geleden had, en van het lijden, dat hij anderen bespaard had, wisten zij een weinig; doch zijn eigen gevoelens waren hun onbekend, zijn be weegredenen kenden zij slechts ten dee- le. Zijn leven was, tot op zekere hoog te, voor hun oogen geleefd, maar zij wisten er niets van; het was louter een oDpervlakte zonder verschiet, en Eva, als een echte vrouw, wilde er een ach tergrond aan hebben. de hoogste productiekosten hebben, ter wijl met een beperking van de produc- tie op de grootere bedrijven op de klei, de kleine bedrijven op het zand in gee- nendeele geholpen zijn. Vetweiderij, Daar de vleeschpro- j ductie van Nederland den laatsten tijd, in een uitzonderlijk slechte positie ver- i keert en de prijzen van het vleesch in' de naaste toekomst eerder zullen dalen? dan stijgen, heeft het Dagelijksch Be stuur van de Groninger Mij. van Land- bouw aan het Landbouw-comité mede gedeeld, dat een verhooging v,an de thans bestaande heffing op vleesch ten bate van het Landbouwcrisisfonds ge-j voegelijk kan worden toegepast tot 20 j pet. Het Dagelijksch Bestuur heeft zichj met deze zienswijze vereenigd en heeft het Landbouw-Comité verzocht pogin gen aan te wenden opdat de heffing zoowel op yarkensvleesch als op rund- vleesch wordt verhoogd en deze heffin gen ten goede komen aan het Landbouw crisisfonds. Door de heffing op varkensvleesch in verhouding hooger te stellen dan die op rundvleesch kan de consumptie van rundvleesch, waarvan de productie op eigen bodem steunt, worden bevorderd De hr Buck, Meliskerke, vraagt of dit wel in het belang is van de vet weiderij. De Voorz. geeft toe, dat de con sumptie mogelijk vermindert. De hr Dorst merkt op, dat door die 20 pet, de zaak niet duurder wordt. De heffing is vroeger ook 20 pet. ge weest, maar de verlaging kwam toch niet bij den boer terecht. Bestrijding rundertuberculose in Ne derland. Het Dagelijksch Bestuur heeft met belangstelling kennis genomen van een artikel van dr. Overbeek betref fende vrijwillige bestrijding van runder tuberculose. Hoewel het Dagelijksch Be stuur overtuigd is van het groote nut eener vrijwillige bestrijding van de run dertuberculose door de veehouders, werd gemeend, dat onder de huidige omstandigheden geen offers voor dit doel van hen kunnen worden gevraagd. Dr. Stehouwer, inspecteur van den veeartsenijkundigen dienst, geeft een uiteenzetting over de werkwijze in Zeeuwsch Vlaanderen. Toestand kleine landbouwbedrijven. Het Dagelijksch Bestuur was van meening, dat bij de hulpverleening aan de kleine bedrijven speciaal aandacht dient te worden besteed aan de ver strekking van crediet aan de kleine land bouwers, terwijl daarnaast voldoende arbeidsgelegenheid in het leven moet worden geroepen, waarvoor de benoo- digde gelden zoonoodig uit het Land bouwcrisisfonds behooren te worden geput. Het Dagelijksch Bestuur is van oor deel, dat bij de toewijzing van varkens, kalveren, koeien, bieten, enz. de kleine bedrijven werden ontzien, doch dat mag niet zoover gaan, dat van de grootere bedrijven de bestaansmogelijkheid zeer wordt bemoeilijkt. Besloten werd nogmaals bij de Inspec tie der Werkverschaffing er op aan te dringen dat ook kleine landbouwers in de Rijkssteunregeling kunnen worden opgenomen. De hr. Stevens, merkt op, dat in sommige gemeenten dit laatste reeds gebeurt, doch het aantal is nog zeer ge ring. Er zijn ook ernstige bezwaren aan verbonden, omdat het bedrijfje er tech nisch meestal onderdoor gaat. De man zelf is tenslotte vaak verloren voor het platteland. Bedrijfsraden. In verband met het voornemen van de Regeering de wenschelijkheid en mogelijkheid te be- studeeren van het oprichten van een be- drijfsraad in den landbouw voor West- „Maar waarom", hield zij hardnekkig aan, van de hoogte van haar eigen ge luk, dat schijnbaar zoo gemakkelijk te bereiken was geweest, „waarom leidt hij zulk een eenzaam, somber leven? Waarom heeft hij zoo weinig vrienden? Waarom komt hij niet in* Lloseta wonen, inplaats van in dat luguber huis te Calle de la Paz?" „Zijn leven is een en al waarom", antwoordde Fitz; „het is een groot vraagteeken. Hij zeide, dat hij het ons te eeniger tijd wilde vertellen; dat zal hij stellig doen". „Ja, misschien wel". Eva peinsde en kon weer niet nala ten te zuchten. „En nadat hij het ons heeft verteld, zal er niets aan te doen zijn, dat is het erg'ste van alles; er zal niets gedaan kun nen worden, Fitz". „Er is nooit iets aan te doen ge weest", antwoordde Fitz langzaam, zoo als hij altijd deed. „Dat is de grondtoon van zijn leven geweest, zoolang als ik hem gekend heb. Als er iets te doen was geweest, kun je er zeker van zijn, dat De Lloseta het gedaan zou hebben". Eva boog zich over den kleinen man in miniatuur, die achterover op haar knieën lag- Zij trok Henry Cyprian's de kens wat dichter om hem heen, voorbe reiding om hem mee naar binnen te ne men. „Dan is zijn leven ongetwijfeld het droevigste leven, dat men zich denken kan", zeide hij. Toen de keuze voor onze December- premie eenmaal op Reimond Kimpe's echt-Zeeuwsche schilderij van den Langen Jan gevallen was, hebben wij met onzen drukker zorgvuldig over wogen, wat wel de allerbest bereik- bare vorm en wijze van reproductie in den vollen, natuurlijken kleurenrijk dom, zou wezen. De voor- en nadeelen der onder scheidene reproductie-technieken te gen elkaar af gewogen hebbende, is tenslotte onze keuze gevallen op een modern, moeilijk en kostbaar procédé, hetwelk echter, bij perfekte uitvoeringt een zeldzaam fraaie en beschaafde kleuren-reproductie oplevert: de zoo genaamde kleuren-koper-diepdruk of rotocolor. Dit procédé wordt in ons land door de Rotogravure maatschap pij te Leiden op zeer speciale machi nes toegepast. Daar hebben wij onze reproductie besteld. Noord-Brabant en Zeeuwsch-Vlaande- ren, heeft het Dagelijksch Bestuur als zijn meening te kennen gegeven, dat de instelling dezer bedrijfsraden onge- wenscht moet worden geacht. De voorz. merkt op dat nagegaan zal worden, of op dit gebied soms een taak ligt voor de Z.L.M. Richtprijzen akkerbouwgewassen. - Aangezien dit jaar de oogstresultaten minder goed zijn dan het vorige jaar, zijn verschillende richtprijzen, welke vastgesteld zijn naar de hooge opbreng sten van verleden jaar, ontoereikend om een loonend akkerbouwbedrijf te waar borgen. Het Dagelijksch Bestuur heeft dan ook het Landbouw-Comité verzocht pogingen aan te wenden, dat de richt prijzen voor de akkerbouwgewassen zullen worden verhoogd. Ten aanzien van het teeltplan 1936 werd het Landbouw-Comité verzocht bij de Regeering aan te dringen op spoedi ge bekendmaking der maatregelen wel ke voor 1936 voor den akkerbouw zui len worden genomen, zulks met het oog op het vaststellen van het zaaipian. Over de repelpremie wordt door verschillende heeren van gedachten ge wisseld. De hr. S c h e e 1 e wijst op het belang van deze premie in verband met de werkverschaffing. Men kan er zijn men- schen mee aan den gang houden. Aardappelsteunregeling, Wat de aardappelsteunregeling betreft kan wor den opgemerkt dat de thans geldende denaturatietoeslag volgens de meening Van het Dagelijksch Bestuur vooral be doeld is voor de zandaardappelen, al hoewel niet kan worden ontkend dat de markt van consumptieaardappelen van de klei erdoor gesteund wordt. Ten aanzien van de denaturatie van consumptieaardappelen van de klei kan worden opgemerkt dat deze toeslag, die vanaf 1 Februari 1936 is vastgesteld op 1.50 per 100 kg ook geldt voor de z.g. „bonken". Gemeend wordt, dat deze denaturatie- HOOFDSTUK XIY. De geschiedenis van den graaf. Het begon donker te worden onder de dennen op de toppen der bergen, toen graaf de Lloseta de laatste helling naar de Casa d'Erraha opreed. Juist was de zon onder gegaan achter het rots achtig land, dat Miramar voor d'Erraha verbergt. Ook de wind was gaan liggen en een stilte scheen te kruipen van den berg naar de vallei- Eenzaam reed de graaf in de schaduw van de zware pijnboomen, die op de noordelijke helling van d'Erraha een zoo zeldzaam schoonen wasdom bereiken als nergens in geheel Europa. Den geheeler dag was hij in het zadel geweest; doch Cipriani de Lloseta was een Spanjaard en een Spanjaard wordt een ander mensch zooclra hij zijn been over een paard heeft geworpen. De minzame traagheid in zijn optreden schijnt te ver dwijnen, met de hoffelijke onverschillig heid, de luiheid en het peinzende, dat als een sluitboom staat tusschen onze Noordelijke natuur en de gewoonten van het schiereiland. De Lloseta was een keurig ruiter zelfs in Spanje, het volk van de fraaiste ruiters ter wereld; daarbij was hij nu weer op Majorcaan- schen grond. Dienzelfden morgen "was hij met de stoomboot van Barcelona geko men en in Palma aan land gegaan en hij was daar op de kade door Fitz en een bediende, die een paard aan den teugel voerde opgewacht. (Wordt verrolgd)

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 5