GOESCHE COURANT^ ELECTRO Middelburg BINNENLAND. ZEELAND. WEER m WIND, NUMMER 273. TWEE BLADEN. DINSDAG 19 NOVEMBER 1935. EERSTE BLAD. 178e JAARGANG. MR. J. W. A. BARON VAN LAMSWEERDE. f DE NEDERLANDSCHE AMBULANCE NAAR ABESSYNIë. Voor de philatelisten. DE N.S.B.-ERS UIT DE STATEN VERGADERING VAN ZUID-HOLLAND WEGGELOOPEN. W ater schappen. TWEE ARRESTATIES. MIDDELBURG. ORDENING VAN HET VENT EN MARKTBEDRIJF. Openbare vergadering Markt- koopliedenbond E.M.M. Vrijz. Dem. Bond. Het Middelburgsch muziekkorps. DE VISCH IN DE NOORDZEE. Lezing wor de Natuurhistori sche vereeniging. VANAF VRIJDAG A.S. IN Kieereninzameling. ?Li$SINGEft. Middelburg, 19-XI-'35. Maandag: hoog ste luchttemperatuur 8.5 °C (47 °F); laagste 7.6 °C (46 °F). Heden 9 h: 8.1 °C; 12 h: 10 °C. 6 mm regen. Hoogste barometerstand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal: 768 mm; laagste 750 mm. Verwachting tot morgenavond'. Matige tot krachtige, tijdelijk wellicht verder toenemende Z, tot Z.O. wind, zwaar bewolkt tot betrokken met Te- genbuien, weinig verandering in tempe ratuur. WALCHEREN. ZUID-BEVELAND. Ut MIDDELBURGSCHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. Bij contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bjj het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 1'i regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubrielr „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 cent. In den ouderdom, van 68 jaar is te Breda plotseling overleden mr. J. W. A. baron van Lamsweerde, oud-officier van justitie bij de rechtbank aldaar. De overledene was geboren te 's Her togenbosch, waar hij zich na voltooiing van zijn studies vestigde als advocaat en procureur. Na zijn sollicitatie bij de rechterlijke macht werd hij benoemd tot ambtenaar van het O.M. bij het kanton gerecht te Middelburg, later tot substituut officier van justitie te Am sterdam en nog later tot officier van ju stitie te Winschoten. In Augustus 1930 verwisselde hij Winschoten voor Breda, waar hij tot 1 December 1934 officier van justitie is geweest. Op dien datum werd hem eervol ontlag verleend. Mr. baron van Lamsweerde was rid der in de Orde van den Nederlandschen Leeuw, ridder van de souvereine orde van Malta en lid van de Ridderschap van Gelderland. De plechtige uitvaart is Woensdag in de Parochiekerk van het H. Hart te Bre da, waarna de bijzetting volgt in het fa miliegraf te Orthen bij 's-Hertogen- bosch. De leider van de Nederlandsche am bulance en het verdere personeel heb ben zich bereid verklaard een groet per briefkaart uit Abessynië te zenden met een Ethiopische postzegel aan een ieder, die voor de bestrijding van de kosten van de uitzending der ambulance vanaf heden tot 1 December a.s. op de postre kening no. 22120 van het Nederlandsche Roode Kruis of per postwissel een be drag zendt van 1 of meer onder het motto: postzegel Ethiopië. In de hedenmorgen aangevangen zit ting van de Provinciale Staten van Zuid- Holland heeft de leider van de N.S.B.- fractie de volgende verklaring voorge lezen: „De nationaal socialisten in deze ver gadering zijn van meening dat de Eerste Kamer der Staten-Generaal 'op schro melijke wijze in gebreke blijft haar plicht te doen t.a.v. de toelating van on zen kameraad d Ansembourg als lid van dat college. Zij zien daarin een totaal gebrek aan achting voor de Prov. Staten die dezen Nederlander hebben gekozen. Zij vinden daarin aanleiding om, evenals hun kameraad Van Vessem, de beslissing van de Eerste' Kamer af te wachten al vorens in het college, waarin zij zijn ge kozen de vergaderingen bij te wonen. Als protest tegen deze houding van de Eerste Kamer verlaten de nationaal- socialisten derhalve deze vergadring". Aldus geschiedde, waarna de Staten overgingen tot de behandeling van de a£enda. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot dijk graaf van den polder Westeren-ban- van Schouwen, H. van Teledo, te Haam stede; tot dijkgraaf van den Bijleveldpolder, P. Baurdoux, te Nieuw- en Sint Joos- land; tot voorzitter van den polder Walche ren, mr. H. F, Lantsheer, te Oostkapelle; tot dijkgraaf van den Altekleinpolder (Noord-Beveland), P. de Regt te Kats; tot plaatsvervanger van den dijkgraaf van den Wilhelminapolder (Walcheren), P. Dekker, te Arnemuiden; tot gezworene van het waterschap Loven-en-Willemskerke, P. W. de Vis ser, te Hoek. De justitie te Middelburg heeft aan gehouden P. W. M., 27 jaar, chauffeur, en J. de B., 24 jaar, veehandelaar, res pect. wonende te 's-Heerenhoek en 's-H. Arendskerke, die op 14 November j.l. onder de gemeente Nieuw en St. Joos- land getracht hebben een drietal perso nen, waarmede zij even te voren ruzie hadden gehad, van het leven te beroo- ven, in ieder geval zwaar lichamelijk let sel toe te brengen, door met een auto, waarin zij waren gezeten, met vrij groo- te snelheid op die personen in te rijden, terwijl J. de B. een zekeren De Vos' zwaar lichamelijk letsel heeft toege bracht door hem met een ijzeren voor werp op het hoofd te slaan waardoor deze ernstig bloedend werd verwond. Beiden zijn naar het huis van bewa ring te Middelburg overgebracht. De Marktkoopliedenbond „Eendracht maakt m,acht" hield gisteravond in café „De Eendracht" een openbare vergade ring. De voorz. van den Bond verwel komde de sprekers van dezen avond, zijn spijt er over uitdrukkende dat de opkomst niet groot was. Als eerste spreker voerde de voorz. van den Ned. Bond van Marktkooplie- denver., de heer H. Zoutendijk, het woord, met al-s onderwerp „De nood zaak tot ordening van het marktbedrijf." Spr, wees op de enorme uitbreiding van het aantal venters en marktkoop lieden. In vele gemeenten is in verband met het ventvraagstuk een ventverorde- ning in 't leven geroepen. Dit systeem van plaatselijke regeling heeft echter den venters meer na- dan voordeel ge bracht. Spr. noemde eenige regelingen in de groote steden. Zoo heeft bv. Am sterdam waar niet minder dan 8000 straatkooplieden bleken te zijn, een maximum van 4000 gesteld. Daar wor den geen nieuwe ventvergunningen meer uitgegeven. In andere gemeenten weer heeft men hooge leges etc. Kortom in alle gemeenten zijn de regelingen ver schillend. Er heerscht een chaos op dit gebied. Uniformiteit in den straatver koop is dringend gewenscht. Dit kan al leen wanneer het niet plaatselijk, maar landelijk geregeld wordt. De richtlijnen die de minister in dit verband reeds gegeven heeft, hebben echter niet gebaat, aldus spr. De voor gestelde heffingen (0,15 per dag, f 1 per maand en f 5 per jaar) zijn nog veel te hoog, vooral voor venters die in meer dan één gemeente vertoeven. Daarom, kan 'n landelijke vergunning alleen hier baat brengen, waartoe de Ned. Bond niets onbeproefd laat, aldus spr. Ordening van het marktbedrijf is niet minder noodzakelijk. De motieven hier voor zijn: een enorme uitbreiding van het aant,al marktkooplieden, van markt terreinen, de beunhazerij in dit bedrijf en de verminderde omzet. Spr. wees er op hoe na 1929 het groo te aantal marktkooplieden nog is ver meerderd door werkloosheid, het groot winkelbedrijf en doordat crisis-slachtof fers de markt kwamen bevolken. De verdiensten werden veel minder en daarom is het hoog noodig dat ook de kosten verminderen, hetgeen nog niet geschiedde. Er is, aldus spr, geen bedrijf waar de beunhazerij zoo welig tiert als in het marktbedrijf. Slechts administratieve voorbereiding kan selectie brengen. Spr. toonde aan dat door een patent stelsel of door een vorm van gildewezen beperking van het aantal kooplieden niet op bevredigende wijze te verkrijgen is. De praktijk heeft geleerd dat dit vraagstuk niet plaatselijk te regelen is Het verstrekken van een landelijke er kenning door den minister zal de op lossing kunnen brengen, 't Bedrijf hier van afhankelijk te maken, is volgens spr. mogelijk. Daarom moet gestreefd worden naar ordening en saneering, om een nieuwe stroom van kooplieden naar de markt te voorkomen. Spr. besprak een betreffend kon. be sluit in België, dat echter spr. niet aan bevelen kon, aangezien een verminde ring van het aantal kooplieden hierin niet geregeld wordt. Het verzoek aan onzen minister is ge daan om het bedrijf alleen afhankelijk te stellen van een door hem te verstrek ken erkenning. De conferenties met den minister doen hiervoor, aldus spr., het beste vermoeden. Verwezenlijking is echter alleen mogelijk wanneer de lan delijke bond hiervoor ijvert. Daarom spoorde spr. aan tot aansluiting bij en propaganda voor den bond. Na eenige geanimeerde discussie werd besloten het volgende adres aan den minister van handel, nijverheid en scheepvaart te zenden: De marktkoopliedenver. E.M.M. in vergadering bijeen. besluit er bij Z. E. met de meeste, klem op aan te dringen over te gaan tot het beroep van marktkoopman af hankelijk te stellen van een door Z. E. te verstrekken vergunning. Door het treffen van een dergelijken maatregel zal een einde aan 't teveel aan marktkooplieden gemaakt kunnen Een gierigaard ontbreekt zoowel hetgeen hij heeft, als hetgeen hij niet heeft. worden en zal de beunhazerij geweerd kunnen worden in ons bedrijf Vervolgens heeft de voorz. van het Nat. Fonds tot bestrijding der tbc, de hr B. J. Zeehandelaar gesproken over ,,W,aarom een landelijk tbc-bestrijdings- fonds voor markt- en straatkooplieden noodig is". Spr. wees er op, dat er niet één sociale wet bestaat voor markt- en straatkooplieden, hoe noodig dit ook is. Thans is er een nationaal fonds in het leven geroepen, voorloopig alleen voor de tbc-bestrijding. De noodzaak daarvan zette spr. uiteen. Om aan 't benoodigde kapitaal te komen zullen o.m. steunbus jes worden uitgegeven, donateurs moe ten worden geworven, collectes en een groote loterij worden gehouden. Spr. wekte op daartoe mede te werken. De voorz. heeft tenslotte beide spre kers dank gebracht. Gisterenavond vergaderde de afdee- ling Middelburg van den V. D. B. voor namelijk ter behandeling van den be schrijvingsbrief voor de algemeene ver gadering. Verschillende punten gaven aanlei ding tot eenige bespreking. De vergade ring benoemde tot afgevaardigde mr. J. Adriaanse. Besloten werd in den loop van den winter een of meer propagandavergade- ringen te beleggen. In de Maandagavond gehouden ver gadering van het bestuur van de Ver eeniging tot instandhouding van het Middelburgsch muziekkorps is besloten in den loop van den winter weer een zaalconcert voor de contribuanten te doen geven. Daar het bekend is, dat vele personen gaarne het korps willen steunen, maar bezwaar hebben tegen een jaarlijksche contributie, werd besloten ook maande lijksche contributie in te voeren. Bin nenkort zal de propaganda daarvoor aanvangen. iOIS» Maandagavond heeft de heer H. Th Nieuwenhuijsen, leeraar aan de R.H.B S. en gymnasium te Gorinchem, gespro ken voor de afd. Noord- en Zuid-Beve land der N.N.V. over de biologie der Noordzeevisschen. Spreker oegon met een overzicht te geven van de natuurkundige gesteldheic der Noordzee; de diepte neemt, even als de breedte, van het Noorden naar het Zuiden geleidelijk af. Behalve in de Noorsche geul, waar meer dan 300 m water staat, is de diepte nergens groo- ter dan 200 m, over een groote uitge strektheid zelfs niet grooter dan 100 rn In voorhistorische tijden was de Zuide lijke Noordzee nog droog, en vormde een uitgestrekte landstreek waardoor rivieren stroomden. Doggersbank wordt algemeen als een oude bedding van de Rijn beschouwd, die destijds var. zijn te genwoordige uitmonding af in ongeveer noordelijke richting en ter hoogte van Doggersbank in zee stroomde. Toch moet men de bodem van de Noordzee niet denken als een eentonige vlakke zandwoestijn. Zelfs in het vlakste zuide lijke deel is de dieptelaag niet overal dezelfde. Aan onze kust bestaat de bo dem uit fijn zand, dat zich als een voort zetting van het strand mijlen ver in westelijke richting tot aan den rand van het Diepwaterkanaal uitstrekt. Over 'n grooten afstand is de diepte hier on geveer 25 m. De visschers noemen hel gedeelte langs de Hollandsche kust de „Breeveertien" en bedoelen dan 14 vaam. De voornaamste factor die de ver spreiding der visschen in de Noordzee beheerscht, is de temperatuur. Daar de zee zoowél in het Zuiden als in 't Noor den met den Atlantischen Oceaan in open verbinding staat, komen zoowe warmwater- als koudwaterbewoners daarin voor. Het gevolg is, dat het on diepe en betrekkelijk warme zuidelijke deel der Noordzee een geheel andere vischfauna bezit dan het diepere en koudere noordelijke deel. De voornaamste vischgronden in het Oosten zijn: de Vlaamsche Banken, de Breeveertien, de Haaksgronden, de Ter schellinger en Amelandsche vlakte COR RUYS EN LOUIS DE BREE IN MEI UACY DBESSELHUYS* DOUY MOlUMGEfi-FfiJTS VAN DONGEN-IOUS BQREL-AUG.KIEHL-ENZ (Ingez. Med.) langs de Duitsche kust, het Borkumerrif en de Helgolanderbocht. Op deze gron den staat nergens meer dan 40 m water; hier worden voornamelijk platvisschen gevangen als schol, schar, tarbot, griet, tong en verder ponen en petermannen, rog en wijting. Kabeljauw en schelvisch komen hier minder voor. Aan de Westkust der Noordzee be draagt de diepte van 80100 m. De bo dem is hier grootendeels zacht, de vis schen die hier in hoofdzaak gevangen worden zijn kabeljauw, en vooral schel visch. Doggersbank was vroeger jaren bekend om haar vischrijkdom; in de laatste jaren echter neemt de vangst hier geleidelijk af. Aan de hand van platen en teekenin- gen gaf de spreker voorts een uiteenzet ting van de natuurlijke historie der vis schen. In verband daarmede besprak hij de ademhalingswerktuigen, de voort planting, ontwikkeling der eieren, in- wendigen bouw en de voeding. Achtereenvolgens passeerden de revue de haring, ansjovis, elft, kabel jauw, schelvisch, wijting, schol, schar, tarbot enz. Ir. Bosma bracht den spreker dank voor zijn met gloed voorgedragen uit eenzetting en was zeker de tolk van alle aanwezigen toen hij hem een tot weerziens toewenschte, om nogmaals over de visschen te komen spreken. Tot burgemeester van Zweeloo (Drenthe) is benoemd, mr. A. Kleijn die 29 Januari 1907 te G o e s werd geboren. Hij is thans volontair ter gemeente secretarie van Haarlemmermeer en werkzaam tij het Burgerlijk Armbestuur aldaar. Het Crisis Comité te Goes deelt ons mede. dat het door gebrek aan opslag ruimte (slooping van villa „Ma Retr.aite") dit jaar geen kieereninzameling zal hou den. Het Leger des Heils heeft, na onder ling overleg deze taak welwillend op zich genomen. De inzameling zal Woensdag a.s. plaats vinden. Het taxi bedrijf. Gisteravond vergaderde de nieuwe af deeling op Walcheren v,an den Ned. Bond van luxe-verhuur- en taxi-onder nemers in hotel Monopole, onder voor zitterschap van den heer L. J. M. Quas- lers, vertegenwoordiger van den Kon. Ned. Middenstandsbond, terwijl mede aanwezig was de heer J, Beerenborg namens het hoofdbestuur van eerstge- noemden bond. Deze heeft allereerst een krachtig protest doen hooren tegen een ingeko men schrijven van den Ë.B.N. en daarna een in te dienen ontwerp-verordening voor Middelburg, Vlissingen en de ove rige plaatsen op Walcheren toegelicht. Dehuidige toestanden laten volgens spr. niet toe een loonend bedrijf te ex- ploiteeren, vooral te Middelburg niet. Het ontwerp-verordening omvat vast stelling tarieven, bepaling, dat 'n taxi meter in iederen wagen aanwezig moet zijn, beperking van het aantal vergun ningen en regeling van den werktijd voor de chauffeurs. Na breedvoerige besprekingen werd besloten verzoek tot invoering van een en ander bij de betrokken gemeentebe sturen in te zenden. Nadat veel van de rondvraag gebruik was gemaakt, werden tot bestuursleden voor de plattelandsgemeenten benoemd de heeren C. de Jager te Arnemuiden en S. Heine te Domburg. Hierna nam de heer Quasters afscheid omdat hij zijn taak, oprichting van_. de afdeeling, ,als geëindigd beschouwde. Hi) had den dank van den heer Beerenborg in ontvangst te nemen voor zijn arbeid ten deze verricht. Werkloosheid. Het aantal werkloozen daalde van 956 tot 943, van wie 61 bij de werkver schaffing te werk zijn gesteld. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 776.9 mm te Helsingsfors; laagste 741.1 mm te Va- lentia. Zon op: 7 h 28; onder: 16 h 02. Licht op: 16 h 32. Maan op: 24 h 12; onder; 13 h 10. N.M. 26 Nov. Hoog- en Laagwater te Viissmge® November. Di. 19 Wo. 20 Do. 21 Hoogwater, 7.37 20.27 8.49 21.38 9.55 22.40 Hoog- eu Laagwater te November. Hoogwater. Di. 19 9.16 21.56 Wo. 20 10.22 23.04 Do. 21 11.28 Laagwater. 1.28 14.12 2.41 15.24 3.52 16.31 Wesneiding* Laagwater. 2.36 15.09 3.50 16.20 4.59 17.24 ARNEMUIDEN. Bijgewoond door eereleden, afgevaardigden van de Ger. Jongelings- en Kuapenvereen. en be langstellenden hield de Chr. Jongel. Ver- „Maranatha" haar jaarvergadering. Na de gebruikelijke opening'hield de heer C. Goverse een inleiding over Sim- son. Uit de uitgebrachte jaarverslagen bleek, dat de vereen, het afgeloopen jaar belangrijk was vooruitgegaan. Afgewisseld door voordrachten en ge dichten werd door den heer J. Kramer een inleiding geleverd over Remon stranten en Contra-Remonstranten, ter wijl Caspar de Coligny door J. de Meul- meestér, en „Het Vereenigingsleven— Maranatha" door K. de Meulmeester behandeld werden. ARNEMUIDEN. De Burgemeester Lantsheerweg, welke loopt van Arne muiden naar Kleverskerke, is op ver schillende plaatsen niet te breed, beter uitgedrukt te smal. Dit ondervond Maandagmiddag de landbouwer K. die met een met bieten geladen wagen een auto wilde passee- ren. Hierbij moest de wagen den grasberm berijden, die mede door de regens zeer 6lecht bleek te zijn, daar zii in de sloot wegzakte, natuurlijk den geladen wagen medenemend. Nadat de wagen gedeeltelijk gelost was, werd deze met behulp van de auto, weer op den beganen grond gebracht. KOUDEKERKE. Benoemd tot amb tenaar ter secretarie alhier de heer H. v. d. Schuur te Middelburg. De benoem de is thans in dezelfde functie werk zaam te Domburg. OOSTKAPELLE. Gevonden voorwer pen: een stel beenpijpen bij H. Luitwie- ler, Berkenbosch; een donker blauw mantel ceintuur, gemeenteveldwachter. OOST EN WEST SOUBURG. De Ver eeniging „Rijwielpad Walcheren" heeft door middel van in deze gemeente ver spreide circulaires, ingezameld, ruim f 83 en haar ledental weten te verhoo- gen met 42. KRUININGEN. Maandagavond werd een Jubileum-propaganda-avond uit gaande van den Ned. Blindenbond ge houden in het Zondagschoollokaal. Burgemeester De Mul opende de bij-

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 1