üËiiiü NIEUWS. SlflTiMND. Van onze Adverteerders. SmüJfCE STAND. ZEEUWSCH VLAAMSCHE TRAM- WEGiMAATSCHAPPIJ. MIDDELBURG. ZEEUWSCH-VLAANDEREN O.D. BELGIË. FRANKRIJK ENGELAN! DUITSCHLAND SPANJE. ]ER MOEDER'S PARAPLUIE MEXICO. AGENDA. worden aangevoerd, b.v, zand uit de Nederlandsche rivieren, uitsluitend met Belgische schepen moeten worden ver voerd, Ook in Duitschland en Frankrijk zijn van regeeringswege maatregelen uitgevaardigd, strekkende tot protectie van de nationale scheepvaart. Naar -aanleiding hiervan besloot de Kamer zich tot de Regeering te wenden met 't verzoek, de Nederlandsche binnen scheepvaart, die door de maatregelen der verschillende regeeringen ernstig ge dupeerd wordt, op gelijke wijze te be schermen, Indien de enorme hoeveelhe den materialen, die voor rekening van den Staat in 't buitenland worden aan gekocht, uitsluitend met Nederlandsche schepen zouden worden vervoerd, zou dit, ntaar de Kamer meent, van zeer groote beteekenis zijn voor de verrui ming der werkgelegenheid voor de Ne derlandsche scheepvaart. Aan het slot der vergadering wend de het oudste lid, de heer Van 't Hoff, zich namens de Kamer tot den Voorzit ter, om dezen beste gelukwenschen aan te bieden ter gelegenheid van de her denking van zijn 80-sten geboortedag, op 17 November, waarvoor de voorzitter zijn hartelijken dank betuigde. Een voorstel tot reorganisatie. De N.V. Zeeuwsch-Vlaamsche Tram- wegmaatschappii heeft de aandacht van Ged- Staten gevestigd op den desolaten toestand, waarin haar bedrijf tengevolge van de groote verandering, welke de laatste jaren zich op het terrein van 't weg- en tramverkeer heeft voltrokken en van de gewijzigde economische toe standen in Zeeusch-Vlaanderen, thans verkeert. Nu haar poging, om een fusie van hare vennootschap en de N.V. Stoomtram Hulst-Walsoorden eenerzijds en de N.V. Stoomtram-Maatschappij Breskens-Mal- deghem anderzijds tot stand te bren gen. is mislukt, meent zij eene anders onvermijdelijke liquidatie te kunnen voorkomen, door saneering van de ba lans- en winst- en verliesrekening der beide eerstgenoemde maatschappijen. Daarbij zal dan de N.V. Stoomtram Hulst-Walsoorden ingebracht worden in de Zeeuwsch-Vlaamsche Tramweg maatschappij. De Vennootschap stelt zich voorts voor, de gewenschte gezondmaking te verkrijgen door afschrijving van 85 pet- op het aandeelenkapitaal en op de ren- telooze voorschotten van Rijk en Pro vincie. Verder zal van de obligatiehou ders een offer gevraagd worden door verlaging van de rentevoet van 5 pet, op 2Vz pet., en door beperkte aflossing en/of inkoop uit de winst. Door deze reorganisatie zullen, naar het oordeel der vennootschap, de aan deelhouders mogelijk eenig dividend kunnen ontvangen, zijn ook de obligatie houders gebaat en zal een, zij het mis schien geringe, terugstorting op de ont vangen rentelooze voorschotten kunnen plaats vinden. Het Rijk, de Provincie, de aandeelhouders en de obligatiehou ders zullen echter voor het slagen der reorganisatie eendrachtig, aldus de N-V. moeten samenwerken. De ontworpen reorganisatie-balans, waarop de nieuwe toestand is weergegeven, is door de Staatscommissie voor het Tramweg- vraagstuk gunstig beoordeeld, doch deze commissie heeft den Raad gegeven, de bemiddeling van Ged. Staten bij de Prov. Staten in te roepen, teneinde de minis ters van Financiën en Waterstaat in staat te stellen, de houding der regee ring tegenover dit plan te kunnen be palen. Het verzoek is mitsdien te bevorderen dat op het indertijd verstrekte rente looze voorschot, in totaal f 941,183 waar van niets is teruggestort, 85 pet. wordt afgeschreven, zoodat zij geacht zal zijn wegens ontvangen renteloos voorschot verschuldigd te zijn f 941,183f 800,005.55 of f 141.177.75. Daar Ged. Staten van oordeel zijn, dat de Zeeuwsch-Vlaamsche Tramwegmaat schappij in Zeeuwsch-Vlaanderen be zwaarlijk kan worden gemist en door de voorgenomen reorganisatie de kans niet is uitgesloten, dat van de verstrekte voorschotten een gedeelte zal worden teruggestort, terwijl bij handhaving van den bestaanden toestand de ondergang der maatschappij zeker schijnt en alle terugbetaling mitsdien volkomen uitge sloten, stellen Ged. Staten voor het ver zoek van de vennootschap in te willigen- Overneming weg. Ged. Staten stellen voor in beheer en onderhoud van de gemeente Zierikzee over te nemen het in die gemeente ge legen verbeterde weg'vak Nobelpoort Zandweg deel uitmakende van den weg Zieri'kzee-Westen-Schouw'en, zulks 'te gen een jaarlijksche bijdrage van f 136 of in eens f 3400- Ontspanning werkloozen. Het ontspanningslokaal in het voorma lige Militair Hospitaal z,al Maandag 25 November weder worden opengesteld van 2 uur tot half zes, doch thans al leen voor de werkloozen boven de 24 jaar en voor de jongeren, mits zij deel nemen aan de cursussen voor vakoplei ding en ontwikkeling. Deze jongeren zullen des morgens in het lokaal huis werk kunnen verrichten. De jongeren, die niet aan de cursus sen deelnemen blijven buiten het lokaal. Op Donderdag 21 November zal in de zaal een ontspanningsavond worden ge geven, waaraan zullen medewerken het muziekgezelschap „Crescendo" en de heer J. Belderok, die liedjes aan de piano zal zingen. PROPAGANDA-AVOND CHR. VAKBEWEGING. In verband met de November-actie voor het Chr. Nat. Vakverbond is op Vrijdag in de bovenzaal van de soci- teit „De Vergenoeging" een druk be zochte propaganda-vergadering gehou den door den Chr.Besturenbond. De voorzitter, de heer P. Meliefste opende en zeide, dat het thans een goed moment is, dat propaganda-vergaderin- gen worden gehouden, gezien het feit dat er bewegingen zijn, die zich als Christelijk aandienen maar die heusch niet Christelijk zijn. Hierna heette hij allen welkom, in het bijzonder de heeren J. Hofman en F. F, Fuykschot, de predikanten ds. J. W. Dippel van Middelburg en ds. H. Scho ling van Arnemuiden, alsmede de Chr. Zangvereeniging „Halleluja" van Grijps- kerke. Ds. Dippel voerde vervolgens net woord en zeide, dat men in Nederland nog het voorrecht heeft vrij en rustig te kunnen vergaderen. Men zie daarente gen eens naar andere landen, als Duitschland en Rusland. Laten de Christelijke arbeiders dit Goddelijk voorrecht ook voor oogen houden en trouw blijven aan hun kerk en het Chr. Vakverbond. De heer J. Hofman, voorzitter van het hoofdbestuur van den Chr. Gra- fischen Bond behandelde het onder werp: „In bewogen tijd". De Christelijke Vakbeweging doet in dezen tijd al het mogelijke om het leed te helpen verzachten. Wanneer de leden en de geheele Christelijke bevolking zich dit voor oogen houden kan het niet anders, of ook thans zullen zij hun vast heid in het Godsvertrouwen wederom terugvinden. De N.S.B. zaait wantrouwen tegen de hoofdbestuurders, maar in werkelijkheid wil zij de Chr. Vakbeweging als zooda nig treffen. Daarom moeten de leden van de Chr. Vakbeweging pal staan en een vast vertrouwen in hun bond heb ben. De heer F. P. Fuykschot, secretaris van het hoofdbestuur van de Ned. Ver- eeniging van Chr. Kantoor- en Handels bedienden, behandelde het onderwerp: „Een vaste koers." Het is in bewogen tijden voor de vak beweging zeer moeilijk om den vasten koers te houden, maar hoewel velen het er op aansturen de Chr. bonden te doen stranden zal het roer recht worden ge houden. Nog steeds staat het bij de Chr. Vak beweging vast dat er door samenwer king tusschen werknemer en werkgever een gemeenschap mogelijk is, die ons mede uit de moeilijkheden zal helpen. Al zijn de tijden slecht toch mogen wij het hoofd niet laten hangen, want reeds meermalen zijn er kwade perioden ge weest en steeds heeft God een beteren tijd doen komen. Daarom in dezen be wogen tijd medewerken om een vasten koers te houden en dit kan alleen door een vastvertrouwen op Gods hulp. De vierde spreker, ds. H. Scholing van Arnemuiden zeide een principieel slot woord, dat als wij leven in bewogen tijd dit komt omdat de menschen te veel be wogen zijn en daardoor de kans beloo- pen uit den koers geslagen te worden. Als predikant achtte hij het een voor recht te mogen zeggen dat het woord Gods ook op het terrein der vakbewe ging moet zijn. „Een dictator hebben wij niet noodig onze dictator is Koning Jezus". Ter afwisseling heeft de Zangvereeni ging van Grijpskerke een 9-tal liederen op z^er verdienstelijke wijze gezongen. Aan het slot dankte de voorzitter al len, die hebben medegewerkt tot het slagen van dezen avond. DE WERKLOOSHEID. Bij de Arbeidsbeurs te Middel burg stonden Zaterdag ingeschreven geheel werkloos: 962 mannen en 25 vrouwen; gedeeltelijk werkloos: 51 man nen en 5 vrouwen; niet werkloos: 13 mannen en 1 vrouw. Aügemeen totaal vorige week 1002, bijgekomen 49, afgegaan 58, over 993. TWEE LANDBOUWSCHUREN VAN BURGEMEESTER TRUIJMAN VERBRAND. Kwaadwilligheid 1 BOSCHKAPELLE. Tijdens het storm weer van Zondagmorgen is brand uit gebroken in de boerderij van den bur gemeester van Boschkapelle, den heer Truijman. Twee landbouwschuren' wit- ren spoedig in de asch gelegd, terwijl vier paarden, vijf runderen, drie var kens en een groote hoeveelheid graan een prooi der vlammen werden. Ver schillende landbouwwerktuigen werden voorts door het vuur vernield. Het woon huis kon gered worden. De oorzaak van den brand is tot nog toe onbekend. Ver zekering dekt de schade. Het vorig jaar omstreeks dezen tijd heeft eveneens bij den bunrgemeester brand gewoed, terwijl toen op een na- bijliggende hoeve zeven stapels graan zijn verbrand. Dit alles geeft de politie aanleiding brandstichting niet uitgeslo ten te achten. DE ROODE HAAN TE LOSSER. De marechaussee maakt jacht op brandstichters. Men schrijft uit Twente aan de N. R. Crt.: De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat na Oss, Losser eenigen tijd de aan dacht voor zich zal eischen. Kort gele den werden er vier man van het wapen der marechaussee gedetacheerd, zonder dat bekend was, met welk doel. Ingewij den vermoedden echter reeds dadelijk, dat deze detacheering in verband stond met de talrijke branden, die in de ge meente Losser en de dorpen Overdin- kel en Glane, den laatsten tijd gewoed hadden. Thans is deze veronderstelling juist gebleken, want met kracht is se dert ruim een week het onderzoek naar tal van brandgevallen ter hand geno men en reeds zijn drie aanhoudingen ver richt. Een feit is, dat er te Losser aanhou dend brand was. Nu eens in Glane, dan weer in Overdinkel, een derden keer in de kom van het dorp. Meestal braken deze branden uit na het middernachte lijke uur en de brandweer stond er machteloos tegenover, want Losser ligt in een waterarm gebied en zonder wa ter valt er nog steeds geen brand te blusschen. De bewoners amuseerden zich ten laatste met de brandenreeks. Men re kende uit, hoeveel branden er in ieder der drie dorpen hadden gewoed en maakte in allen ernst een competitie stand op. Iedereen te Losser wist te ver tellen, hoe de stand was en.... zelfs voorspelde men af en toe, waar de vol gende brand zou plaats vinden! Evenals de brandweer stond de politie machteloos. Het brandde te Losser al tijd goed, wanneer het eenmaal brand de, en in een puinhoop vallen gewoon lijk weinig bewijsstukken voor brand stichting op te duiken. Eenige weken geleden kwamen de marechaussees. Niemand wist toen met welk doel. De een beweerde, dat hun komst verband hield met den toenemen- den smokkelhandel, de ander dat er een onderzoek naar de vele branden zou worden ingesteld. Pas een week geleden echter kwam er opheldering, doordat de marechaussees overgingen tot de aan houding van twee personen. Op deze twee aanhoudingen is thans een derde arrestatie gevolgd. Bij de eerste arrestatie deed zich een incident voor. De broer van een der gëarresteerden toonde zich zeer ver ontwaardigd, dat de arrestanten ge boeid in een motor met zijspan naar Al melo werden vervoerd, en wat daarop gebeurd is, weet niemand met zeker heid. De marechaussee beweert, dat hij aangevallen werd en zich toen verdedig de met zijn gummistok, de tegenpartij dat de marechaussee hem zonder meer mishandeld heeft. In verband met dit verzet en mogelijk nog komende inci denten is het detachement echter met eenige mannen versterkt. Het onderzoek wordt voortgzet. Tien tallen inwoners zijn reeds aan een ver hoor onderworpen, een verhoor, dat vaak van langen duur is. Losser heeft geen al te besten naam. Vroeger werd er nog al eens gevochten en men sprak soms wel van ,„Losser- sche bekkensnijders". De smokkelhan del tiert er welig, wat geen wonder is, in verband met de nabijheid van de grens. Thans is er de brandenreeks. Met vreemdelingen weigert men per tinent om over de brandenkwestie te spreken en men wantrouwt zelfs elkaar. Men is het spreekwoord over den nooit slapenden verrader indachtig en zwijgt als het graf. Het eenige, waaraan men vrijen loop geeft, is de hevige veront waardiging over het optreden van de marechaussee en deze doet toch niets dan haar plicht, alles vermijdend, wat de bevolking zou kunnen prikkelen. HET MES. Zaterdagavond om streeks negen uur heeft in een woning aan de Bajonetstraat te Rotterdam een ernstige vechtpartij plaats gehad. De bewoner van dit pand, de 44-jarige C. H. had ruzie met zijn kostganger, de 44-jarige G. H. De ruzie liep zoo hoog', dat er een vechtpartij ontstond waarbij de kostganger een mes greep, dat hij C. H, in den rug stak. De getrofffene is naar het ziekenhuis aan den Coolsingel gebracht, waar op name noodzakelijk bleek- Zijn toestand is niet levensgevaarlijk. De politie ging op zoek naar den da der, die de woning verlaten had. Eenigen tijd later heeft men hem ten huize van een vriend in de buurt aangetroffen. De man is in arrest gesteld. VECHTPARTIJ MET DOODELIJKEN AFLOOP. Zondagnamiddag heeft op den provincialen weg tusschenn Beugen en Boxmeer een vechtpartij plaats ge had, tengevolge waarvan de 23-jarig'e ongehuwde W. Siebers na weinig tijd is overleden. Onder leiding van de Kon. Marechaus see werd aanstonds het onderzoek be gonnen, Naar verwacht wordt, zullen de aanwijzingen spoedig tot arrestatie van den moordenaar leiden. (Maandagm.) GOEDE VANGST TE LAGE ZWA LUWE. Zaterdagmorgen omstreeks 10 uur werd de R.K Kerk te Lage Zwa- luwe bezocht door een heerschap, dat van de gelegenheid gebruik maakte dat niemand in de kerk was, het offerblok, hangende achter in de kerk, te forcee- ren en den inhoud te ontvreemden. De pastoor, die den man zoowel in als uit i de kerk had zien gaan, stelde aanstonds een onderzoek in en waarschuwde de gemeente-politie. Deze gelukte het in samenwerking met de marechaussee den verdachte op den Rijksstraatweg nabij Moerdijk aan te houden. Bij fouilleering werden op hem bevonden een steekbei tel, een schroevendraaier en een nijp tang welke voorwerpen hij bekende te gebruiken voor het openen van offer blokken in R.K. Kerken, terwijl hij ook in het bezit was van eenig zilvergeld. Hij bleek te zijn een zekere J. W. D. wonende aan de Stuivezandstraat te 's Gravenhage. Volgens zijn verklaring heeft hij in de laatste veertien dagen in tal van R.K. kerken in Brabant de offer blokken gelicht. De verdachte zal na door de politie op de verschillende plaatsen te zijn gehoord voor den offi cier van Justitie te Breda worden voor geleid. Het fortuin bracht hem geen geluk De slager A. Villée te Brussel, die drie weken geleden het lot van 5 millioen frank der Koloniale Loterij won en daar voor eerst en vooral een nieuwe auto kocht, is met dit voertuig met een vaart van 90 km teg'en de electrische tram gereden. Het voertuig werd geheel ver splinterd en de nieuwe millionnair werd doodelijk gewond naar 'n ziekenhuis vervoerd. Bloedige politieke botsingen. In Limoges is het na een vergadering van de fascistisch gezinde „Croi de feu" tot ernstige botsingen gekomen tusschen bezoekers van de vergadering en leden van het Volksfront. Aan beide kanten schijnt daarbij van de vuurwapenen ge bruik te zijn gemaakt. De „Humqnité" meldt dat 30 personen, waaronder ook agenten van politie zwaar zijn gewond. 21 hunner zijn naar het ziekenhuis over gebracht. Twee zwaargewonden, aldus het blad, zijn aan de bekomen kwetsuren overleden. De Populaire maakt melding van 23 gewonden; een der van zou op sterven liggen. De koningsmoord voor het gerecht. Heden is te Aix-en-Provence het proces begonnen tegen de drie Kroaten Pospis- jil, Raytsj en Ralj, die beschuldigd zijn van medeplichtigheid aan den moord op Koning Alexander van Joegoslavië en den Franschen minister van buitenland- sche zaken, Barthou. Bij deze gelegen heid zullen, bij verstek, ook de te Turijn in arrest zijnde Pawelitsj en Kwaternik en de in Oosterijk wonende Percewitsj worden berecht. Men herinnert zich, dai de eigenlijke moordenaar te Marseille kort na den aanslag het leven heeft ge laten. Met het oog op de talrijke getuigen en de noodzakelijkheid om bij het verhoor van de beklaagden een tolk te gebrui ken, zal de behandeling van het proces ongeveer twee weken duren. De Koningin van Joegoslavië, die aan vankelijk als mede-aanklaagster zou vertegenwoordigd zijn, heeft daarvan reeds eenigen tijd geleden afgezien. Een „onzichtbaar" vliegtuig. Naar de „Sunday Express" meldt, wordt in de werkplaatsen der Britsche luchtmacht te Farnborough een „onzichtbaar" vlieg tuig geconstrueerd. Dit vliegtuig moet een meesterstuk van camouflage zijn. Gezien van den be- ganen grond zijn de omtrekken van het toestel zeer wazig', terwijl vliegtuigen, die zich boven het toestel bevinden, t niet zullen kunnen onderscheiden. Dit resultaat wordt bereikt door gebruik van verf, die en veel betere camouflage verzekert dan de in den wereldoorlog aangewende verfsoort. Op van het vliegtuig genomen foto's is het bijna niet mogelijk, het toestel te ontdekken Een dankbare huiseigenaar, Een huiseigenaar te Stafford, die kortgele den gestorven is, heeft al zijn huurders een bedrag van 100 pond sterling ied u- nagelaten om hen te beloonen voor de stiptheid waarmee zij altijd hun huur betaald hebben. Nieuw deviezenproces Voor de jury-rechtbank te Berlijn is Zaterdag een aanvang gemaakt met het proces tegen drie leden van de Franciscaner orde uit Thuering'en, Zij worden er van beschuldigd, een bedrag van 80,000 rm over de grens te hebben gesmokkeld ten bate van hun missie in Hokkaido in Noord-Japan en van hun college te Sit- tard in Nederland. Boschwachter pleegt drie moorden. Een boschwachter op particulier terrein te Madrid heeft drie broers, die krui den zochten in het door hem bewaakte gebied, met geweerschoten gedood. Daarna wilde hij een herder dooden, die zag dat hij de lijken wilde verbranden. De herder slaagde er evenwel in te ontvluchten; de moordenaar meldde zich bij de politie. loopt Zus als een groote meid I Stevige schoen» tjes, warm ingepakt - haar deert geen regen Geen vrees voor kou vatten Moeder gaf haar 'n Wybert tabletje. 50 - 35 - 20 ct. MKT (Ingez. Med.) Bandieten verwoesten een dorp. - Naar de „Excelsior" uit Jalapa in den staat Vera Cruz meldt, hebben gewa pende bandieten een overval gepleegd op het dorp El Cedro in de nabijheid v,an Papantla. Zij hebben zes inwoners vermoord, terwijl vele dorpelingen, ook kinderen, gewond werden. De meeste huizen van het plaatsje werden in brand gestoken, nadat zij geplunderd waren. Bondstroepen zijn uitgezonden om de bandieten te achtervolgen. Een uitbreiding. Zaterdagmiddag opende de firma M. H. Boasson Zonen haar nieuwe toon zaal achter het beddenmagazijn, hoek Markt en Gortstraat te Middelburg, waardoor dit pand een diepte heeft ge kregen van 50 m. Was voor een jaar of tien reeds een stuk achter den oorspronkelijken win kel bijgebouwd, thans is de tuin geheel verdwenen en is volgens het practisch ontwerp van architect Naaktgeboren een moderne toonzaal gebouwd, die toch past bij het reeds bestaande deel en waar speciaal de slaapkamermeube len en de kleeden zeer tot hun recht ko men. Achter de aangrenzende panden om komt men door een gang in den Mos terdgang dus bij den anderen winkel der firma en ook is er direct verbinding met het pakhuis aan de Gortstraat. Bij de officieele opening, waren be halve de familie der firmanten en het voltallig personeel aanwezig enkele oud leden van het personeel en de uitvoer ders van het werk. De oudste firmant, de heer I. M. Boasson, heeft in een toespraak o.a. ge wezen op de wenschelijkheid ook in deze tijden niet stil te zitten en dank gebracht aan architect en uitvoerders. De leider van deze afdeeling, de heer Diermanse, de architect en een tweetal familieleden voerden ook het woord, en tenslotte ook de jongste firmant, de heer M. H. Boasson, die enkele schriftelijke en telegrafische gelukwenschen voorlas. Vele bloemen waren als blijk van me deleven toegezonden. Qostkapelle.. Van 815 November Getrouwd: L. Boogaard jm. 28 jaar en C. den Hollander jd. 26 jaar. Bevallen: J. Geldof geb. De Lignie z. Kortgene. Overleden: P. Gillisse, 59 j., jm. Biervliet, Van 131 Oct. Bevallen: P. C. De- seijn, geb. Willemen, d. M. A. v. d. Hikke, geb. Jacobse, z. V. de Ruijs- scher, geb. Krocké, z. en d. J. C, Verplanke, geb. Haak, z. Overleden: A. Bliek, 87 j„ man van A. H. Reijnhoudt. C. Koster, 68 j., man van E. C. Heule. (IJz.) IJzendijke. Van 131 Oct. Bevallen: M. C. J. Ro bijn, geb. Kalle, z. C. Mornout, geb. Bogaert, z. P. Lutaert, geb. d'Haens, d. M, A. Onghenae, geb. Maenhout, d. A. de Witte, geb. van Aarde, d. Overleden: A. A. Merrelaar, 77 j., man van J. S. Jansen. (IJz.) W aterlandkerkje. Van 131 Oct. Overleden: E, de Poorter, 78 j., man van V. F. Swartilé. (IJz.) MIDDELBURG. M!A 18MA 25 Nov, Tent. Cor Visser, „Kunstmuseum", Dl 19 Nov. Lez, Gesch. en Letterk. Ver, spr. Emmy van Lokhorst, Wasse naar; St. Joris 20,00 h, Dï 19 Nov, Najaarszitting Prov. Staten. 14,00 h. GOES. MA 18 Nov, Natuurhist. Ver.; Schut tershof 20,00 h. Dl 19Dl 26 Nov, Toondagen. Elec. DrukkerF C. W. den Boer, M'burg

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 6