De grijze dame W. ty.-nieuuös Vlj| KRONIEK van den DAG. BINNENLAND. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEÜWSCHE MIODELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN MAANDAG 18 NOVEMBER 1935. N». 272. De Indische hegrooting. Teeltregeling voor volgend jaar. Na de verkiezingen in Enge land. Parlementaire democra tie op zijn best. En zin voor het nationale. Het program ma der regeering.: Volken- bondspolitiek en uitbreiding der bewapening. Wat zal het re sultaat zijn? Ik verfoei de evenredige vertegen woordiging, heeft onze voorzitter van den ministerraad, dr. H. Colijn, verleden week in de Tweede Kamer uitgeroepen. Men is geneigd het hem na te roepen, als men tegenover deze evenredige ver tegenwoordiging het in Engeland in zwang zijnde districtenstelsel stelt. Het resultaat van de Donderdag j.l, gehou den Lagerhuisverkiezingen beteekent, dat daar weeer een sterk parlementair kabinet gevormd kan worden. Vier jaar lang heeft men er een nationale regee ring aan het werk gezien, wier bestuur niet door een voortdurenden koehandel met diverse politieke partijen werd ge handicapt. De komende zesjarige peri ode zal dat zoo blijven. Het Êngelsche volk heeft zijn vertrouwen in het kabi- net-Baldwin uitgesproken en als zijn meening te kennen gegeven, dat de be wapening van het schip van staat niet door een andere vervangen behoort te worden. Men kan over de politiek van de Êngelsche regeering denken wat men wil, op zichzelf is deze stabiliteit in stormachtige tijden als we nu beleven, om er jaloersch op te zijn. In Frankrijk, Nederland en België zullen veler wen- schen naar eenzelfde standvastige re geering uitgaan. Vrome wenschen, wel ker kans op vervulling voorshands niet bijster groot schijnt. Wij gelooven niet, dat wat ons land betreft, het kiesstelsel de voornaamste schuldige hiervan is. De evenredige ver tegenwoordiging werkt zeer zeker het ontstaan van een groot aantal partijen in de hand. Maar het districtenstelsel hoeft dat niet te beletten. In Frankrijk, waar men het districten-stelsel heeft, is de politieke versnippering nog grooter dan bij ons. En indien het stelsel der evenredige vertegenwoordiging bij de jongste verkiezingen in Engeland gegol den had, zou de regeering nog altijd met een meerderheid van 50 zetels (nu ruim 200!) uit den strijd zijn gekomen. Waar het vooral om gaat, is de verschillende mentaliteit der volkeren. Het Êngelsche kan nationaler voelen dan het Neder- landsche. Het nationale belang wordt in Engeland niet als bij ons bedolven on der bergen groepsbelang. Allerhande bijzondere verlangens worden er op den achtergrond gedrongen door de overwe ging, dat men allereerst heeft te zoeken naar datgene, wat vereenigt. Men zou het ook zoo kunnen zeggen: het onver vulbare is in Engeland geen inhaerent deel van de politieke praktijk. In ons land daarentegen staat het onvervulbare vooraan. Men noemt dat dan principi eel en verlamt er de nationale zaak mee. De uitslag van de Lagerhuisverkiezin gen lijkt van groot belang te zullen wor den voor de Europeesche internationale politieke situatie in de naaste toekomst. De inzet er van was de Volkenbonds- politiek, zooals de regeering-Baldwin die de laatste maanden heeft nagestreefd, mitsgaders een aanzienlijke uitbreiding van Engeland's weermacht. Aan beide zaken heeft het Êngelsche volk nu zijn fiat gegeven. Engeland zal dus de lei ding, die het te Genève heeft genomen, pogen te behouden en daarnaast zijn le ger, zijn vloot en zijn luchtstrijdkrachten gaan uitbreiden. Het laatste beteekent een waarschuwing te meer voor Italië" en ook een waarschuwing voor Duitsch- land. Het is duidelijk, dat de plannen tot versterking der weermacht vooral zijn ingegeven door de militaire activi teit, waarvan deze beide landen, zij het dan ieder op hun eigen wijze, blijk ge ven. Men kan van te voren nooit zeg gen, of dergelijke dingen al dan niet profijtelijk voor de wereld zullen uit vallen. Aan den eenen kant moet men elke uitbreiding der bewapeningen be denkelijk achten; aan den anderen kant kan die van Engeland tengevolge heb ben, dat een zekere avontuurlijke mili tante geest in Europa de lust tot avon tuur vergaat. In 't bijzonder, als dat zwaarder bewapende Engeland dan den Volkenbond tot het middelpunt zijner buitenlandsche politiek zou maken, zoo als dit de laatste maanden, zij het dan niet zonder egoïstische oogmerken, het geval was. Wat dat nationale egoïsme echter betreft, dat loopt goeddeels pa rallel met een algemeen Europeesch welzijn. En Baldwin en Sir Samuel Hoare hebben immers verklaard, dat Engeland bereid zal zijn, ter bevordering van het gemeene welzijn, offers te brengen? Der gelijke uitspraken doet men te Londen niet lichtvaardig. Wij wachten met groote belangstel ling af. door RÜNKY SETON MERRIMAN. 62). Eva was bezig met het ontcijferen van een brief een jammerlijk gekrabbel, tusschen twee haakjes duidelijk het werk v,an een man die weinig de pen hanteerde. „Liefste", begon de brief, waarböven het adres Malabar Cottage, Somarsh, Suffolk. „Liefste, Wil je goeden echtgenoot danken voor zijn brief, waarin hij mij de geboorte van je zoon aankondigt. Ik hoop, dat de kleine man het goed maakt. Maak een zeeman van hem. Daar ik er zelf een ben, had in gelegenheid om ter zee varende menschen onder verschillende omstandigheden gade te slaan, en nooit heb ik reden gehad, mij over een scheepskameraad te schamen, behalve wanneer hij dronken was, en dat is menschelijk, zullen wij maar zeg gen. Bed,ank den kapitein vriendelijk voor zijn belangstellende vragen. In ant woord kan ik berichten, dat alles goed gaat in Malabar Cottage, Het huisje is nog hecht en sterk, en nu mijn oude scheepskameraad Creary met mij sa menwoont, kunnen wij ook gemakkelijk rondkomen. Op een effen kiel trekken wij wonderbaarlijk goed voort, .want Creary is een goedhartig man, aange namer scheepskameraad kan men zich Nog steeds niet sluitend. Tekort ruim 46 millioen. Bij de Tweede Kamer is ingediend de Indische begrooting voor 1936. Volgens minister Colijn vereischt de financieele toestand van Nederl. Indië nog steeds de uiterste zorg. Na een lichte vleug van verbetering, die 1934 te zien gaf met een stijging van 7 mil lioen de eerste na vele jaren heb ben de middelen hun dalende beweging, zij het in langzamer tempo, hervat. On danks de invoering van de nieuwe loon belasting zullen de ontvangsten in 1935 vermoedelijk 6,5 millioen bij de op brengst over 1934 achterblijven. De voortgaande daling der uitgaven wordt daardoor gedeeltelijk van haar effect beroofd, terwijl anderzijds de be zuiniging sterk geremd wordt door een onvermijdelijke stijging van den post pensioenen en wachtgelden (voor 1936 4 millioen hooger geraamd) en door de gevolgen van den leeningdienst van den zeer hoogen rentevoet. Indien geen verbetering in den alge- meenen toestand intreedt, zal het daar om groote inspanning vergen, om den eersten mijlpaal op den weg naar een sluitende begrooting voor 1936 te be reiken en niet minder om zich dan te handhaven. Volgens voorloopige globale schatting zal 1935 een tekort opleveren van 40.153.000 op den geheelen dienst, zijnde het verschil tusschen een tekort op den gewonen dienst van 53.266.000 en een overschot op den buitengewonen dienst van 13.113.000. De ontwerp- begrooting-1936 vertoont op den gehee len dienst een tekort van 46.438.889. Geen wijziging behalve voor fabrieksaardappelen. Het ligt in de bedoeling, ook voor het oogstjaar 1936 de beperking van de tar- weteelt tot één derde van het bouw land te handhaven. De teelt van de an dere akkerbouwgewassen, welke het vo rige jaar onbeperkt was, zal niet wor den beperkt; alleen zal nader worden nagegaan, hoe de afzet van erwten ver loopt, waarna eventueel een beperking hiervoor zal worden vastgesteld. Voor consumptieaardappelen zal het maximum uit te poten oppervlak bepaald blijven op 100.000 ha, terwijl ook in de oppervlakten, welke voor de teelt van vlas, cichorei en suikerbieten zijn toe- niet wenschen. Hij heeft zijn eigen stukjes van dingen meegebracht en naast de mijne, maken zij het hier heel gezellig. Ik mis je stem in huis, en soms voel ik mij wat eenzaam, maar daar ik een ruw zeeman ben, weet ik, dat Ma labar Cott:age nauwelijks geschikt is voor een dame als gij, zijt. Graaf de Lloseta is tweemaal hier geweest om mij te bezoeken, heel minzaam zette hij zich dan met ons aan den eenvoudigen disch en dan liet hij Creary lachen, tot de tranen hem over de wangen liepen. Ik kan maar niet begrijpen, hoe het mo gelijk is, dat de graaf en je goeden echtgenoot, de kapitein (K.M.), mijn geldzaken zoo konden regelen, dat ik van Merton's zooveel terugkreeg, terwijl de anderen geen halven cent hebben. Ik vroeg den graaf, of hij mij dit eens wil de verklaren, hetgeen hij dan ook met de noodige uitvoerigheid deed. Maar ik begreep het niet recht; nooit heb ik een goed hoofd voor cijfers gehad. Ik ver onderstel, dat mr. Lloseta een gave heeft voor 't regelen van geldzaken. Zijn maandelijksche uitbetalingen komen tenminste stipt op tijd, en de laatste keer waren er twee pond meer. Ik kan niet dankbaar genoeg zijn, dat ik zulke goede vrienden heb, en menschen, die ook zoo ver boven mij staan. Ik begrijp dat graaf de Lloseta in dezen herfst naar Majorca gaat. Hij is een goed mensch. Je toegenegen oom, William John Bontuor (kapitein)." Eva las deze ontboezeming met een gestaan, geen wijziging zal worden ge bracht. Een steunregeling voor de teelt van spinazie- en radijszaad is in voorberei ding. Het oppervlak te steunen fabrieks aardappelen zal, wegens de groote voor raden aardappelmeel, moeten worden verminderd tot 20.000 ha, tenzij zeer bijzondere omstandigheden mochten op treden, tengevolge waarvan deze in krimping in mindere mate noodzakelijk wordt. NATIONAAL CRÏSISCOMITé. Het nationale Crisiscomité heeft in de periode van 1 tot en met 15 Novem ber j.l. aan de plaatselijke comité's een totaal bedrag van 38.182 uitgekeerd, waarvan voor een bedrag van 25.642 in den vorm van natura en kolen. Bijzondere vermelding verdient een uitkeering van 2500 voor behoeftige Nederlanders in Duitschland en een uit keering van 2347 aan het Neaerland- sche Jeugdleidersinstituut te Amsterdam voor kampwerk in 1935. NED. AMBULANCE NAAR ABESSYNIë VERTREKT 3 DEC. Naar wij vernemen is thans definitief als datum van vertrek der Nederland- sche ambulance naar Abessinië 3 De cember vastgesteld. Het vertrek vindt plaats uit Rotter dam waar de ambulance wordt inge scheept aan boord van een vrachtschip van den Rotterdamschen Lloyd, dat pas- sagiersaccomadatie heeft. Door een goedgunstige beschikking van de directie van den Rotterdamschen Lloyd zal het schip Djiboeti aandoen hoewel dit niet tot de aanlegplaatsen behoort. De Rot- terdamsche Lloyd is voorts door de aan bieding van zeer billijke vervoerstarie- ven het Nederlandsche Roode Kruis zeer tegemoet gekomen. TEWERKSTELLING VAN ARBEIDERS IN LANDBOUWBEDRIJVEN MET STEUN VAN DE OVERHEID. Kan een burgemeester of een wethouder, tevens landbouwer zijnde, van de regeling gebruik maken? Ged, Staten van Gro ningen zullen geen bezwaar ma ken. Het is bekend, dat van Overheids wege een proef wordt genomen met te werkstelling van arbeiders in landbouw bedrijven, met de bedoeling op deze wij ze de werkloosheid ten plattelande te bestrijden. Van regeeringswege werd echter het standpunt ingenomen, dat van deze regeling geen gebruik kon worden gemaakt door een wethouder-landbou wer, omdat deze daardoor zou handelen in strijd met art. 100 der gemeentewet (art. 100 bepaalt o.m. dat de wethou ders, behalve hun jaarwedde, geenerlei inkomsten uit de gemeentekas mogen genieten, dan hetgeen verbonden is aan een andere, hun opgedragen openbare gemeentebediening). Ook een burge meester-landbouwer kan van deze rege ling geen gebruik maken (art. 80 der ge meentewet). Niet iedereen was het met dit stand punt eens en deze aangelegenheid is dan ook o.m. nader besproken in een verga dering van de vereeniging van burge meesters in het Westerkwartier (provin cie Groningen) met als gevolg, dat het bestuur dier vereeniging zich blijkens een mededeeling in de Gemeentestem heeft gericht tot Ged. Staten van Gro ningen. Genoemd bestuur voerde daar bij aan, dat de regeling met betrekking tot de plaatsing van arbeiders in de land- en tuinbouwbedrijven toch niet bedoelt het verleenen van steun aan de bedrijven, doch in het leven is geroepen om te bevorderen, dat de werklooze ar beiders weer in het normale bedrijfsle ven worden teruggebracht. Indien dan ook een burgemeester-landbouwer of 'n zonderling lachje, waarin geen vroolijk- heid was. Zorgvuldig vouwde zij den brief dicht en legde hem naast zich om aan haar echtgenoot te geven, als hij thuiskwam. Toen verviel zij in een mij mering, terwijl zij uitkeek over de groo te, stille vallei, die lag tusschen haar en de zee. Zij was weg geweest, de wereld in, en nu was zij weer op d'Erraha te ruggekomen. In de wereld had zij een ietwat wonderlijke ondervinding opge daan. Nooit had zij een vrouw liefgehad, nooit ook had zij de liefde van een vrouw gekend. De eene man na den an der was in haar leven gekomen, toen haar geest het meest voor indrukken vatbaar was, elk had op zijn wijze haar leven beinvloed, elk had haar op zijn wijze lief, elk maakte aanspraak op haar liefde. Hier was een vrouw, de moeder van een jongen, wier gedach ten gevormd waren door mannen, die haar kennis verkegen had door mannen, wier wereld was een wereld van man nen. Zij zou niet geweten hebben, wat zij met een dochter moest doen, daar om had het lot haar een zoon gegeven. Vanaf de Cahallero Challoner tot Fitz, van Fitz tot. kapitein Bontuor, van ka pitein Bontuor tot John Craik, en van Craik terug tot Fitz, dit, met Cipriani de Lloseta er in komende en gaande, in en uit, was Eva Fitz Henry's leven ge weest. Deze mannen hadden haar niets an ders geleerd dan vrouw te zijn, zooals mannen altijd doen; maar door hen had zij verkregen die breedere levensop- 1 wethouder-landbouwer van de regeling gebruik maakt en dus deswege subsidie ontvangt uit de gemeentekas, kan daar aan naar het oordeel van het bestuur hoegenaamd niet het karakter van „in komen" worden toegekend, omdat in komen duidt op begrippen als verdien ste, loon, honorarium e.d. Ged. Staten van Groningen hebben hierop het volgende bericht: Wij zijn van gevoelen, »dat bij het re- digeeren van de artt. 80 en 100 der ge meentewet niet kon worden gedacht aan omstandigheden, gelijk deze voortvloei en uit de circulaire van den minister van sociale zaken, betreffende het verlee nen van een tegemoetkoming in de loo- nen, welke de ondernemers in het land en tuinbouwbedrijf in hun bedrijven bo ven een zekere grens uitkeeren. Die te gemoetkoming kan, naar wij meenen, niet beschouwd worden als inkomen in den zin, waarin dat woord in de ge noemde artikelen wordt gebruikt. Het ligt mitsdien in ons voornemen om bij het in art. 258 der gemeentewet bedoeld onderzoek der gemeenterekeningen te gen toekenning van bedoelde tegemoet koming aan burgemeester en wethouders geen bezwaar te maken. Met dit nieuwe standpunt is de kwes tie natuurlijk niet opgelost en het ware dan ook te wenschen, dat niet alleen voor Groningen, maar ook voor de ove rige provinciën met goedvinden der Re geering een dergelijk standpunt werd ingenomen. Van de duidelijkheid van het betrokken lid van art. 100 gemeentewet is nooit hoog opgegeven, zoodat het be staan van verschillend standpunt zeer wel is te verklaren. ONDERZOEK LANDBOUW CRISISMAATREGELEN. De drie landarbeidersbonden zullen gezamenlijk één lid, ter benoeming voordragen. De minister van landbouw en vissche- rij heeft goedgunstig beschikt op het ver zoek van de moderne, christelijke en r.k. landarbeidersbonden, om in de in te stellen commissie voor onderzoek naar de eventueele wijzigingen in de land- bouw-crisis-instellingen, landbouw-cri- bouw-crisis-instellingen, landbouw-crisis- maatregelen, uitvoering en controle, enz., ook een arbeidersverteg'enwoordi- ger op te nemen. De drie landarbeidersbonden zijn uit- genoodigd gezamenlijk één lid ter be noeming voor te dragen. De installatie der commissie, waarin ook zitting zul len hebben vertegenwoordigers van de drie centrale landbouw-organisaties, den Ned. Tuindersbond, den Alg. Ned. Zui- velbond en den Nationalen Bond Land bouw en Maatschappij, zal Woensdag 27 November plaats hebben. Reproducties van schilderijen kun nen op velerlei wijzen gemaakt wor den. Men kan ze na-teekenen, in me taal graveeren, fotografeeren, van 't clichee na-drukken in een of meer kleuren. Maar: dat is toch eigenlijk geen r e-p roductie, geen her-ver- vaardiging. Het is slechts een min of meer gebrekkige afbeelding. Een goede re-productie echter moet zijn een zoo natuurgetrouw mogelijke weergave van het schilderstuk zelf, op ware grootte of een weinig verkleind. Maar in elk geval: het moet in tech nische volmaaktheid de realiteit trach ten te benaderen. Het is ons streven geweest, aan dezen hoogen eisch te voldoen. DESTRUCTIE VAN VLEESCH EN VLEESCHWAREN. Termijn van ontheffing eindigt op 1 Juli 1936 en zal niet wor den verlengd. Enkele uitzonde ringen, waaronder de provincie Zeeland. De minister van sociale zaken heeft aan de colleges van Ged. Staten in de onderscheidene provincies medegedeeld, dat de termijn, gedurende welken de ontheffing van het bepaalde in art. 61 van het Kon. besluit van 5 Juli 1920 (Stbl. no. 285), zooals dit is gewijzigd (onbruikbaarmaking van vleesch en vleeschwaren door behandeling in een destructor) kan worden verleend, op 1 Juli 1936 eindigt, en dat het niet in zijn voornemen ligt te bevorderen, dat de bedoelde termijn wordt verlengd, behou dens voor gemeenten, die door haar lig ging of door andere bijzondere ^omstan- vatting, dien ruimeren blik, die ten goe de zouden komen aan Henry Cyprian; die lag te slapen op haar schoot. Zij dacht aan deze mannen, om ah wat zij haar onderwezen hadden, om al, wat zij van hen geleerd had, zonder dat zij iet wisten, toen een van hen naar haar toe kwam. Fitz was afgestegen in de „patio" en wankelde nu, wat stijf nog, over het terras. Hij was den gehee len dag op inspectie geweest in een af gelegen gedeelte van de d'Erraha be zitting, want hij was nu tegelijk boer en zeeman. Na vijftien jaar onafgebro ken zijn land te hebben gediend, had hij een jaar verlof aangevraagd. Het jaar was tot vijftien maanden geworden, en reeds werd gesproken van den tijd, waarin hij niet meer naar zee zou gaan. Fitz was weinig veranderd. Maar de sombere wolk, die vroeger als 't ware had gehangen in zijn oogen, was er uit, verdwenen. Eva had die verdreven, langzaam maar zeker. Ook Henry Cypri an had er misschien het zijne toe bijge dragen, door zich te dringen in de plaats in Fitz's hart, eertijds door zijn oom Luke ingenomen. Tot op zekere hoogte had Luke zelf afstand gedaan van die plaats. Drie jaar geleden had hij Engeland ver laten om zijn fortuin te zoeken op an dere zeeën, en Fortuna was tot hem ge komen, zooals zij dikwijls doet, als zij met onverschilligheid wordt gezocht Luke voerde bevel over een van de mooiste oorlogsschepen, die in de vaart waren, maar hij zeilde onder de Chili- aansche vlag. digheden niet in de gelegenheid zijn zich bij een destructor aan te sluiten. Het bovenstaande beteekent, dat ten aanzien van de gemeenten in de provin cie Zeeland ontheffing zal worden ver leend tot na 1 Juli 1936. De regeling van de destructie van vee en vleesch is na melijk in Zeeland nog steeds in voorbe reiding. De oorzaak hiervan schuilt in de omstandigheid, dat de uitvoering van de tot dusver ontworpen plannen met groote kosten gepaard zou gaan. Vooral van de zijde van de afdeeling Zeeland van de Vereeniging van Neder landsche gemeenten is men op dit ter rein actief werkzaam. Het vraagstuk werd dan ook reeds besproken met de I Rijkscommissie van advies onder voor zitterschap van mr. L. Lietaert Peerbol- te, in tegenwoordigheid van vertegen woordigers van Ged. Staten van Zee land. Pogingen worden in het werk ge steld om de financieele bezwaren, mede in verband met de geografische ligging der provincie, aan de uitvoering der plannen verbonden, op te heffen, KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Treedt ook toe tot het econo misch technologisch instituut. Bescherming van de Binnen vaart gevraagd. In de Zaterdag gehouden vergadering van de Kamer van Koophandel te Ter- neuzen 5werd besloten, te voldoen aan de uitnoodiging om deel te nemen aan de oprichting van een Economisch Tech nologisch Instituut voor Zuid-Holland en Zeeland. Aangezien de beide Zeeuw- sche Kamers thans dit besluit hebben genomen, is de oprichting van dit insti tuut voor beide provincies verzekerd. Vastgesteld werd een verordening, waarbij de leges voor het ,aanvragen van een vergunning voor een uitverkoop, of opruiming werden vastgesteld op f 1. Door de commissie, belast met de uitvoering der wet op het uitverkoopen en opruimen in het winkelbedrijf werd benoemd tot voorzitter de heer M. C. F. van Goethem te Sas van Gent, en tot plaatsvervangend voorzitter de heer A. de Vrieze te Ter Neuzen. De aandacht der Kamer werd geves tigd op het feit, dat de Belgische re geering in bestekken van openbare wer ken voorschrijft, dat de te gebruiken materialen, voor zoover die per schip „Brieven?" zeide Fitz. Eva glimlachte terwijl zij hem kapi tein Bontuor's epistel gaf. En onder het lezen bestudeerde zij de uitdrukking v,an zijn gelaat. Dank zij een groote be drevenheid, die zij zich hierin had ver worven, had zij Fitz, die zich heel wei nig uitte, volkomen leeren kennen en begrijpen. Er lag nog een ongeopende brief aan Fitz geadresseerd. Bedaard nam hij dien op en opende hem op de manier van iemand, die alles heeft, wat hij wenscht en niets met de post wachtende is. Met verbazing zag Eva hoe zijn gelaat verhelderde onder het doorlezen van den brief. Toen reikte hij hem haar toe. „Lloseta komt", zeide hij, „Hij is in Barcelona." Eva las den brief, achterover ge leund in haar stoel. Peinzend, met iets vermoeids, als een herstellende zieke, zeide zij: „Ik heb graaf de Lloseta nooit goed begrepen. Er zijn zooveel menschen, die men niet begrijpt." Zij hield op met een half ongeduldig lachje. „Ja", zeide haar echtgenoot bedaard, „Aan wie denk je?" Agatha." Fitz keek naar het fijne kwarts-kiezel onder zijn voeten. „Agatha hield van Luke", zeide hij. (Wordt vervolgd)

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 5