Generaal De Bono krijgt zijn congé. BUITENLAND. IfttoSe&it QQfhnaal' Crackfree CtÜCkffPft tf/fse/ LAATSTE BERICHTEN. SEURS» Ei WISSELKOERSEN. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. REöUïSZMEN. DE BERECHTING DER 0SSCHE MISDADIGERS. Maarschalk Bodoglio zal er meer vaart achter zetten. Wil Amerika de sancties (petroleum steunen BEURSTHËKMQMEÏER van Maandag. BELGIE FRANKRIJK. Edel Stijfsef „Crackree" stijft onge looflijk veel mooier. Pro beer 't maar. DUITSCHLANB* Z. AMERIKA* AMSTERDAM, 18 November. Het eerste getal is de vorige notee ring, daarop volgt de officieele notee ring van heden- Ned. 31 1000-4 97%—97%. Ned. 33 1000-4 97%—97% Ned. 34 1000-4 97%—97%. Certificaten-3 86%86% O. Indie 34 1000-4 96%—96%. Denemarken Oblig. 1926-5 82%82%. Duitschl. 100-7 19—19. Engeland 1960-90 4 70%—70%. Zwitserl. Staatss. 1927-4% 93% Amsterdam 1933-5 99% Amsterdam 1934-4 97% 's-Gravenhage 1929-4% 100 Rotterdam 1926-1930-4% 93—93%. Berlijn 1925-6% 17 Zeeuws. Hyp. B-5 95 Zeeuws. Hyp. B-4% 94% Cities Service Cy. P. 1958 5 38%—39. A Amsterd. Bank 110%110%. C Hott. Bankver. 106 A Twentsche Bank 8685% A Prei. Gruyter Zn A. 111% A Pref. Jurgens A 98%—98%. A Ned. Gist- en Spiritusfabr. 399%-400, A De Schelde NB. 22%'23. A Ver. Papf. v. Gelder 45%44% C Am. Car Foundry 16%16%. C Am. Smelt Ref. 34%—35%. C Farbenind. I.G. 3031% C Stand. Brands 9%9%. C North Am. Cy, 15%16%. A Born. Sum H.M. 140%141% A Linde Teves en Stokv. 69% A Ned. Wol Mij. 9494 A Singkep Tin M. 95%95%. A J. C. Japan Ln. 36% A Rotterd. Lloyd 39% A S. M Nederland 39%39 A Amst. Thee C.M. 39%38% A Houth. Alberts 21%21%. voering in dit seizoen. De verschillende gymnasteknummers, zoowel van heeren en dames, als jongens en meisjes werden onder leiding van den heer Van der Kuil goed uitgevoerd. Een tooneelstukje vroolijkte den avond op. Beide keeren was de tooneelzaal van het gebouw T.A.V.E.N.U. flink bezet. RETRANCHEMENT. Vrijdagavond j.l. hield in de kerk der Herv. Gemeente de heer L. van Dijk uit Schoondijke een le zing over het dagelijksch brood. Door een storing in de electriciteitsvoorzie- ning, moest deze voordracht Donderdag j afgebroken worden. Met een menigte van lichtbeelden verduidelijkte de spr. zijn betoog. Naast een aantal natuurop namen uit verschillende deelen van het vaderland en het buitenland, kwamen voor afbeeldingen van primitieve en mo derne werktuigen. Belangwekkend was ook het gedeelte over korenbergplaat sen en korenmolens. Voorts wetens waardigheden op het gebied van bakke rijen en bakkunst. Hier vond de spr. ge legenheid stil te staan bij allerlei folk loristische gebruiken, welke verband houden met den oogst en de uitdeeling van brood. In het tweede gedeelte zijner voor dracht behandelde de heer Van Dijk het onderwerp als het object van de kunst, met name van de schilderkunst. Zeer fraaie afbeeldingen van de werken der groote meesters werden vertoond. De afdeeling van een broodkaart vormde een somber tafereel van den strijd om het dagelijksch brood. Caricatuurteeke- ningen en regeeringsplaten uit den tijd der mobilisatie, voltooiden de reeks. De voordracht muntte uit door rijkdom van benandeling. Deze liefhebberijstudie van den heer Van Dijk verdient breede be langstelling. SLUIS. Door een defect aan de Cen trale te Westdorpe, welke electrische stroom aan Zeeuwsch-Vlaanderen Wes telijk deel levert, werd onze gemeente Zaterdagavond plotseling van electrisch licht verstoken en zag men alom gas licht en petroleumlampen branden. De ze storing duurde tot den volgenden morg'en. SLUIS. Een drietal H.B.S.ers waren op de Groote Markt bezig zich te ver maken met een groote bal. Daar de Groote Markt echter bijna rondom om geven is door huizen, kon het bijna niet uitblijven, of de ruiten moesten eraan gelooven. De bal vloog inderdaad door de ruiten bij den heer B., waarna 't ge volg was, dat de jongens in hun spaarpot moesten tasten. beider N. J. van Geenen, die terecht hadden gestaan wegens het uitlokken van brandstichting, werd wegens onvolledig heid v,an het onderzoek verwezen naar de zitting van 16 December a.s. Het O. M. had onderscheidenlijk 8 en 5 jaar gevangenisstraf geëischt. De rechtbank veroordeelde den 36-ja- rigen J. J. van Galen wegens den roof overval op de gezusters Van Eldijk te Lith in den nacht van 30 op 31 Mei 1932 tot 6 jaar gevangenisstraf. De eisch was 9 jaar. De 32-jarige J. A. v. d. Akker werd wegens medeplichtigheid tot 3 jaar ge vangenisstraf veroordeeld. De eisch was 6 jaar. Wegens inbraak in den nacht van 15 op 16 Oct.1933 in de woning van W. Timmermans te Oss, werd de 32-jarige T. J. van Berne (Dotje) overeenkomstig den eisch tot 2 jaar gevangenisstraf ver oordeeld. De 33-jarige P. J. van Galen tot 3 jaar en de 38-jarige P, J. van Gee nen, tegen wien 6 jaar was geëischt. eveneens tot 3 jaar gevangenisstraf. Bij alle opgelegde straffen werd het voorarrest in mindering gebracht. DE DIEFSTAL IN „BRITANNIA". Vonnis bevestigd. De Zwitschersche boekbinder E. H., ge detineerd, werd indertijd door de Mid- delburgsche rechtbank wegens diefstal, gepleegd ten nadeele van gasten in hotei „Britannia" te V 1 i s s i n g e n, veroor deeld tot 2 jaar gevangenisstraf. Het Haagsche gerechtshof heeft dit vonnis heden bevestigd. Vonnissen. De Bossche rechtbank deed heden uit spraak in de Ossche strafzaken die op 4 Nov. j.l. werden behandeld. De zaak tegen den 35-jarigen arbeider J. J. van Berne (Koosje), die terecht had gestaan wegens doodslag op G. van Galen te Oss op 11 Dec. 1929 gepleegd, werd naar den rechter-commissaris terug verwe zen om een onderzoek in te stellen naar het mes, waarmede de doodslag is ge pleegd en naar het aandeel dat M. de Reuver en Franciska de Bie bij de ge beurtenis hebben gehad. Het O.M. had 10 jaar gevangenisstraf geëischt. Wegens brandstichting op 10 Aug. 1926 in een woning te Oss, waardoor een vrouw en drie kinderen het leven verloren, werden de 32-jarige arbeider J. G. van Galen en T. J. van Berne (Dot je) veroordeeld tot 8 jaren gevangenis straf. De laatste wegens medeplichtig heid. De eisch was 12 jaar. De zaak legen den 58-jarigen land bouwer Van Erp en den 47-jarigen ar De oorlog in Oost-Afrika. Er komt verandering in het opperbe velhebberschap van de Italiaansche le gers in Oost-Afrika. Generaal De Bono, die tot dusver de operaties leidde, zal worden vervangen door maarschalk Ba- doglio, den chef van den generalen staf in Italië, den hoogsten militairen auto riteit dus. Generaal Badoglio staat be kend als een zeer doortastend man. Of ficieel wordt de vervanging van De Bo no gemotiveerd met de mededeeling, dat hij zijn taak, de „schande van 1896" uit wisschen, heeft volbracht. In werkelijk heid is de oorzaak echter, dat deze op perbevelhebber te voorzichtig te werk gaat. De expeditie schiet Rome niet ge noeg op. Als 't op deze manier verder gaat, zou het jaren duren voor het doel bereikt was. Met de benoeming van Badoglio ver wacht men nu een volkomen wijziging van de tactiek. Men zal thans vermoede lijk trachten aan het Noordelijk front onder alle omstandigheden zoover mo gelijk op te rukken en tegelijkertijd het zwaartepunt der operaties aldus te ver plaatsen dat een contact met generaal Graziani aan het Zuidelijk front zoo spoedige mogelijk tot stand wordt ge bracht. Wanneer dit niet mogelijk is, voor het begin van het nieuwe regensei zoen in het voorjaar, moet noodzakelij kerwijze een pauze intreden, die alleen den tegenstander ten goede kan komen Guerilla aan beide fronten Van het Noordelijk front wordt ge meld, dat de Italianen ook Zaterdag geen vorderingen hebben gemaakt. De Abessijnen blijven door verrassende operaties de Italianen bij hun manoeu vres verontrusten en brengen de ver bindingswegen in gevaar. Aan het Zuidelijk front vordert de Italiaansche opmarsch langs de rivier Fafan langzaam, waarbij van tijd tot tijd zw.are gevechten geleverd moeten wor den met afzonderlijk opereerende afdee- lingen. Uit Djiboeti wordt gemeld, dat een Italiaansche aanval bij Taboena afgesla gen is. De Italianen zouden daarbij groote verliezen hebben geleden. De groote fascistische Raad bijeen. De sancties worden een smaad genoemd, waartegen Italië zich tot 't uiterste scherp zal verzetten. Zaterdagavond is te Rome de groote fascistische Raad (omvattende alle mi nisters, de leiders van diverse corpora ties etc. etc.) bijeen geweest. In het bui- C Baltimore Ohio 9%9%. A Southern Olw. 6%6%. C Union Pac. Or. 60—61%. C Int. Nickel Cy. 22%—23. Duitschl. '30 1000-5% 20%—21%-%. A Koloniale Bnk. 4443%. A N.I. Hbk. 1000 84—83% C Ned. H. M, 1000 128%—129-% A Alg. Kunstz. U. 25%—25%-% A v. Berkels Pat. 48%47%. C Calvé-Delft 59—59% A C. Suiker Mpij. 98%101"%. A Ned. Ford A.M. 253%—254% A Phiilps Gem. B. afg. 238%238%-37 C Unilever 102%—102%-03%. C Anaconda Cop. 13%13%-%. C Bethlehem St. 2829%-%. C Kennec Copper 16%16%-17. C Un. .States Leather 5%5%. C U. States St. C. 29%—29%-30. A AN.I.E.M.—N.B. 161%—163%. A Kon. Petr. Mpij. 210%1212%-11. C Contin. Oil Cy. 16%16%-17. C Shell Union O.C. 8%— 8%-8%. Tide Water Ass. Oil 7%7%-7%. K.N. Stoomb. Mij. 1110. Ned. Scheepv. U, 45%45%-44. H.V. Amsterdam 217%218%-20. Java Cult. Mij. 120%-421 %-20%. A N.I. Suiker U. 107%—106%. A Deli Batavia 153%154%. Deli Mij. 1000 176-178-79%. Senembah 175%—176-77. C Chicago Milw. A Amst. Rubb. C. 107%—108-07%. A Deli-Bat. Rubb. 6666%. A Hessa Rubber 86%87. A Serhadjadi S.R. 6058%-59. Prolongatie 2%2%. WISSELKOERSEN. 16 Nov. 18 Nov. C A A A A C A Londen 7.24% 7.24% Berlijn 59.25 59.25 Parijs 9.70% 9.70% Brussel 24.88 24.87% Zwitserland 47.90 47.88 Kopenhagen 32.37%. 32.35 New-York 1.47% 1-47% tenland werd deze vergadering met groo te spanning verbeid. Men verwachtte sensationeele besluiten o.a. de mededee ling, dat Italië uit den Volkenbond zou treden. Het officieele communiqué, dat na afloop is verspreid bev.at echter niets sensationeels. Het luidt als volgt: Federzoni, de voorzitter van den Se naat, heeft mede namens de overige le den van den ministerraad een resolutie voorgelezen van den volgenden inhoud: De Groote Raad van het Fascisme welke de samenvatting vormt van hej eensluidende gevoelen des volks, dat zooals uit de demonstratie van 2 Octo ber jl. is gebleken verknocht is aan de zaak van het fascisme, betuigt den Duce zijn bijval, aangezien hij het hoogste recht van de natie heeft verwerkelijkt door zich in Afrika voor zijn waarde volle zonen de noodzakelijke voorwaar den en middelen te verschaffen om te leven en zorg te dragen voor de toe komst. Alle Italianen zijn derhalve-vol vertrouwen bereid elk offer om dit na tionale doel te bereiken, te brengen. De secretaris van de fascistische par tij stelde daarop voor het volgende tele gram aan de strijdende troepen in Afri ka te zenden. „Als tolk van de gevoelens van het taliaansche volk en trotsch op den rechtvaardigden strijd, biedt de Groote Fascistische Raad den maarschalk van talië, Emilio de Bono en den strijden den troepen van het fascistische Italië zijn kameraadschappelijken groet. De strijdende troepen vertegenwoordigen bij de onderneming in Afrika onveran derd den ouden geest der revolutie en. brengen met de bevrijdende wapenen de onsterfelijke beschaving van Rome". De resolutie en het telegram werden beide aangenomen. Vervolgens liet de Duce uitvoerig rap port uitbrengen over den toestand in het land aan den vooravond van de toepas sing der sancties. Zes leden van den Raad brachten verslag uit. Hun rappor ten werden tenslotte door den Duce samengevat, waarna de volgende reso lutie werd aangenomen: „De Groote Raad van het Fascisme, die aan den vooravond van de zooge naamde „sancties" bijeengekomen is, be schouwt den datum van 18 November 1935 als een datum van smaad en on rechtvaardigheid in de wereld. De Raad noemt deze nog nooit tevoren toe gepaste sancities een voorwendsel om 't Italiaansche volk economisch te verstik ken en een ijdele poging het te deemoe- digen en het te verhinderen zijn idealen te verwerkelijken en zijn levensbehoef ten te verdedigen. De Groote Fascisti sche Raad prijst de voorbeeldige rust en de stramme discipline, waarmede het Italiaansche volk bewijst, dat het zich ten volle bewust is van de historische beteekenis der tegenwoordige gebeurte nissen en roept het volk op zich met hechten tegenstand te verzetten tegen de sancties en alle moreele krachten van het land te mobiliseer en; hij roept het volk verder op, op 18 November ge durende 24 uur van alle woningen de vlag te laten wapperen. De Groote Raad besluit op 1 Decem ber 94 provinciale commissies van moe ders en weduwen van gevallenen in den wereldoorlog naar Rome bijeen te roe pen om den weerstand systematisch te versterken waarbij de vrouwen in de eerste plaats hun taak hebben te ver vullen. Hij gelast verder, dat in alle gemeen tehuizen in Italië een gedenksteen moet worden aangebracht, opdat in de ko mende eeuwen de onrechtvaardigheid jegens Italië vastgelegd blijve, tegen het land, waaraan de cultuur van alle we- relddeelen zooveel te danken heeft. De Raad biedt den staten, die hun toestemming aan de sancties hebben ge weigerd en aldus de zaak des vredes hebben gediend en zich gemaakt hebben tot den tolk van de volken, zijn sympa thie. De Groote Raad van het Fascisme is er van overtuigd, dat de komende be proeving aan de wereld zal toonen, dat de Romeinsche kracht ook in het bezit is van het Italiaansche volk van het jaar XIV der fascistische jaartelling". Vanavond komt de groote fascistische Raad opnieuw bijeen. Vandaag de sancties in werking. Vandag, 18 Nov., moesten officieel al le sancties tegen Italië (volgens besluit der coördinatie-commissie) in werking - Suiker -ObLmarkt— Koninkl. Markt Amerika Tabak Rubber Industrie (Wettig gedeponeerd.) treden. Voor zoover wij hebben kunnen nagaan zijn de meeste deelnemende lan den op tijd klaar gekomen met de nood zakelijke voorbereidende maatregelen. Het economische en financieele boycot is dus een feit geworden. Zooals men weet, is te Genève nog een commissie bijeen, die op de naleving moet toezien. In het begin zullen de sancties hier en daar wel ontdoken worden, doch het laat zich aanzien, dat allengs aan de toe passing streng de hand zal kunnen wor den gehouden. De Fransche pers bevat uitvoerige be richten uit Genève en Rome naar aan leiding van het inwerkingtreden der economische sancties tegen Italië. Som mige bladen vinden de zaak tegenover de Italiaansche vrienden merkbaar pijn lijk. De Jour is niet van meening dat het spoedig tot een vreedzame oplossing komt en schrijft dat het geen zin heeft zich bezig te houden met berichten over spoedige vredesonderhandelingen. Het Journal spreekt zich nogmaals met klem tegen de sancties uit en zegt dat de benoeming van Badoglio bewijst dat Italië werkt in de richting v,an een snel militair succes doch deze oplossing kan ook een ruïne tengevolge hebben. Wil Engeland nog scherper sencties? Amerika zou be- beid zijn Italië de petroleum te onthouden. De diplomatieke medewerker van de Daily Tel. meldt, dat de aandacht van het kabinet deze week in hoofdzaak den internationalen toestand zal gelden. In het buitenland is hier en daar het ge rucht verspreid, dat na de verkiezingen een wijziging zou komen in de Engelsche politiek en wel in zooverre, dat Enge- lands optreden voor de Volkenbondsbe ginselen minder krachtig zou worden. Daarvan is echter geen sprake. Indien de regeering haar politiek wijzigt dan slechts in omgekeerde richting. De laat ste besprekingen tusschen Mussolini en den Britschen ambassadeur te Rome hebben geleid tot de conclusie dat de Britsche voorzorgsmaatregelen in de Middellandsche Zee voorloopig gehand haafd moeten worden. Veertien dagen geleden heeft de Volkenbond besloten een technische commissie te belasten met het onderzoek naar de mogelijkheid van verdere sanctiemaatregelen, die nog doeltreffender zouden zijn om Italië le dwingen tot staking der vijandelijkheden Er bestaat reden tot de onderstelling dat de toepassing van deze nieuwe sanc txemaatregelen thans aan de orde zal komen. Waarschijnlijk zal het eerste en voornaamste punt een uitvoerverbod voor petroleum zijn. Te Washington heeft men openlijk te kennen gegeven dat men daar maatregelen kan treffen om te voorkomen dat het isolement door de Amerikaansche peroleumondernemingen wordt verbroken. Vader van 4 kinderen te Selzaete ver dronken. Zondagmiddag is de 35-ja- rige Belgische schipper Samenrecht bij het verhalen van zijn schip ter hoogte van Selzaete door een rukwind te water gevallen en jammerlijk verdronken. Het lijk is nog niet gevonden. De man laat een vrouw en vier kinderen achter. SAMENZWERING IN SYRIë ONTDEKT. Volgens een bericht uit Beyroeth heeft de Fransche geheime politie een samenzwering ontdekt die „de bevrij ding van Syrië en den Libanon van de vreemde heerschappij en de vereeniging van den Libanon met Syrië" ten doel had. Tegelijkertijd heeft de Fransche politie tal van arrestaties verricht. On der de gearresteerde 37 personen zouden zich bekende (advocaten, hoogleer ar en en hooge ambtenaren van de politie be vinden. -(Syrië staat onder Fransch man daat). Wolkbreuken en overstroomingen. Tengevolge van wolkbreuken staat het spoorwegtraject nabij het station Voix tusschen Marseille en Grenoble onder water, zoodat de dienst moest worden gestaakt. Het water van de Rhone heeft nabij Avignon een hoogte van 6.80 m bereikt; in den loop van den nacht is het 30 cm gewassen. Sedert 84 jaar heeft de hooge waterstand niet zoolang ge duurd. Te Le Havre was gisterochtend de noordwester storm zoo hevig dat hei FABRIKAAT: N.V. „ONDER ONS", DE KRIH (Op (Ingez. MedL| Cobardschip „Ausonia" niet kon binaen- loopen. De economische uitschakeling der Jo den. De methoden, waarvan men zich thans in Duitschland bedient, om zich in het economische leven van niet-Ariërs te ontdoen aldus de „Temps' van. 15 Nov. j.l. zijn overal dezelfde. Men. be gint, met den boycot van 'n onderne ming te organiseeren, en nadat aaeo haar op deze wijze vrijwel tot den onder gang heeft gebracht, biedt men den eigenaar aan, de zaak te verkoopen. En "t meerendeel der gevallen durven de eigenaars het gedane bod niet te weige ren, en doen hun winkel, of fabriek te gen zeer lage prijzen van de hand. In zeer vele gevallen ontdoet mee zich eveneens van niet-Ariërs in de raad van commissarissen van groote onderne mingen. Dezer dagen zijn twee directeu ren van de schoenenfabriek Hess te Er furt, een der grootste ondernemingen in deze branche, wegens hun niet-Arische afstamming ontslagen en vervangen door zuiver Arische directeuren. Negen dooden bij een politieke betoo ging, Bij een naverkiezing in verband met de gouverneursverkiezingen, die op 3 November zijn gehouden, ontstond in het dorpje Plaza Mergedes in de pro vincie Cordoba (Argentinië) een bloedi ge botsing tusschen een groep van 30 radicalen, die een propagandatocht wil den houden en de politie. Er onstond een schietpartij waarbij 9 dooden en minstens 6 gewonden vielen. De provin ciale regeering stelt in een officieele verklaring de radicale groep verant woordelijk voor het incident. DE SANCTIES TEGEN ITALIë, Men meldt ons uit den Haag: Van officieele zijde wordt er de aan dacht op gevestigd dat de tegen Italië uitgevaardigde financieele sanctiemaat regelen niet medebrengen dat het ver boden zou zijn betalingen te doen aan in Italië verblijfhoudende personen of instellingen voorzoover deze betalingen geen credietverleening vormen en niet vallen onder de bepalingen van het clearingverdrag. COLLEGES VAN B. EN W. MOGEN HET COLPORTEEREN VERBIEDEN. De Hooge Raad heeft arrest gewezen in de zaak van J. C. V., die een princi- pieele beslissing wilde uitlokken over de wettigheid van een door B. en W. van Zaandam uitgevaardigd colportage- verbod (voor kranten) en dit daarom overtrad. Zoowel de kantonre'chte" als de rechtbank te Haarlem hebben V. ont slagen van rechtsvervolging, waarop de officier van justitie cassatie aanteekende. De Hooge Raad heeft thans het von nis der rechtbank vernietigd en V ver oordeeld tot 1 boete. De colleges van B. en W. mogen dus colportage-verbo- den afkondigen.

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 2