GOESCHE COURANTE Gero Zilveren BINNENLAND. ST00MWASSCHERIJ „ZEELAND" ZEELAND. WEER EN WIND. NUMMER 271. DRIE BLADEN. ZATERDAG r~t 16 NOVEMBER 1935. EERSTE BLAD. 178e JAARGANG. Colijns tekort. De steunmaatregelen voor den landbouw. Langevielesingel D 197 - Tel, 637 MIDDELBURG. WJÏKAM'S Geschenkenhuis Lange Kerkstraat Goes SOES, MIDDELBURGSCHE COURANT Daghhd Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per jcwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. Bij contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten b\j het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 1s regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels a 75 ct. by vooruitbetaling Adv. mei „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou- rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 cent De waardeering die men voor zijn me demensch heeft, pleegt minder vaak aan den dag te treden dan de kritiek die men op hem heeft. Dit geldt onzen buur man zoowel als onzen eersten minister. Wanneer wij dan zoo aanstonds op twee, slechts schijnbaar ondergeschikte, punten, eens duidelijk zullen zeggen, wat wij van onzen eersten minister den ken, dan zij zulks vooraf gegaan door de meer algemeene verklaring; dat wij den heer Colijn in velerlei opzicht een staats man van beteekenis achten, een man van een allure, waarbij iemand als de heer Mussert bv. niet halen kan. Maar; dit geldt dan ook alleen als regeerder, den staatsman in den ente ren kring zijner staatsmanswerkzaam heden. Want daarbuiten, als politicus, als onzen Leider-met-een-hoofdletter, schiet Colijn leelijk tekort. Daar zou hij van Mussolini, Hitler en zelfs van Mus sert nog héél wat en wat goeds kunnen leeren! Want Colijn moge in be langrijke zaken van economische poli tiek naar veler oordeel dan een kaerel zijn, als Leider figuur van ons Neder landsche volk is hij vooralsnog een fai lure. Waarom en waardoor? Door ge brek aan doortasten dheid en door gebrek aan fantasie. Het is belangwekkend, en op het eer ste gezicht zelfs ietwat lachwekkend, om in Hitiers ,,Mein Kampf" te lezen hoe de toenmalige nazi-leider zwaar-op- de-hand is over een vlag en een onder- scheidingsteeken. Wij Nederlanders vin den dat „poespas", en wij zijn er in ons onverstand zelfs nog trotsch op, dat wij het poespas vinden. In werkelijkheid toonen we er slechts een ontstellend ge brek aan inzicht in de volksziel en hare werkingen mede Laat ons beide stellingen, die van ge brek aan doortastendheid en van gebrek aan iantasie nu eens demonstreeren aan twee zaken, die beide schijnbaar en de eerste misschien ook wel in werke lijkheid óók al weer niet van groot belang zijn, en in elk geval twee zaken die ver uit de buurt van devaluatie en weermacht en zoo staan: de spelling en de vlag. o Wat het eerste betreft, volstaan we dan met dit te zeggen: Colijn had óf den voet radicaal dwars moeten zetten, en den heer Marchant vertellen dat aan de spelling niet te tornen viel onder zijn bewind öf Colijn had moeten zeg gen: ik schrijf met mijn medeministers de nieuwe spelling voor aan alle hooge en !age departementsambtenaren, ik voer haar in in de Staatscourant en de wetten, en daarmee uit! De tijd was er rijp voor en de chaos was in zes weken tot orde geworden. Het gebrek aan for- sche besluitkracht voerde ons echter nog verder in den chaos. Meer hier niet van. a O En nu: onze vlag. Men heeft zoo juist weer kunnen le zen, hoe het hoofd van het Derde Rijk wederom zwaar heeft zitten peinzen over de nieuwe Duitsche marinevlag, die dan onlangs vastgesteld en ingevoerd is. En wederom dachten wij, o zoo verstandige en nuchtere Nederlanders: lieve-help- nog-an-toe, heeft Hitier nu toch waarlijk niets anders en niets beters te doen dan over een vlag te piekeren? Wij vergaten daarbij, van hoe enorme beteekenis een goed en sterk symbool kan zijn! En, wat men ook al of niet van hem moge vinden, dat weet Hitier wèl, en hij maakt er een goed gebruik van! Wij hebben in Nederland al sinds jaar en dag ónzen vlaggenstrijd. En wij suk kelen er maar mee door. \X<ai Colijn had moeten doen, indien hij den zm aezer Jjjjggn verstaan had, was onzes bedUnkens Toen nij voor den eersten keer met een groot persoonl^ overwicht uit de stembus was gekomen, toen had hij moe- ten zeggen: we gaan een nieuwen koers sturen. Met vaste hand zullen We dien koers nouden, naar het einddoel: een welvarend Nederland, hecht-nationaal aaneengesmeed. Een schip vaart onder een vlag Het getij is hard, heel hard verl00pen Wii verzetten de bakens, en we hijschen aaarpjj en ten teeken daarvan een nieu we vlag. Welke? Geen knap bedenkseltje van deze of gene, maar een echte, nationale vlag, een vlag, die de historische gevoe lens met het verleden niet volkomen breekt, maar die toch ook tot ons spreekt als de vlag van het nieuwe, nationaal herboren Ne derland. Men weet, dat wij voorstanders zijn van het oranje-blanje-bleu. Welnu: Co lijn had bijvoorbeeld*) daarbij aansluiting kunnen zoeken. Een driebanige vlag, met boven warm-brandend oranje, in het midden smetteloos wil, onder het heldere blauw van de oceanen, welke De Ruyteren de K XVIII bevoe ren, en dan bv. in een ruit in 't midden, of boven aan den stok, een forsch-ge- styleerde Nederlandsche leeuw! Wat zou dat niet prachtig gestaan hebben. En dan meteen: invoeren, alom en op groote schaal, Tegen de al te bedacht- zamen, die in oude archieven hun steun zoeken, gezegd: mijne heeren, uw ar beid heeft als historische studie mijn respect, maar het is nu een nieuwe tijd, en een tijd van aanpakken. Nieuwe tijden eischen nieuwe mannen, nieuwe middelen en nieuwe symbo- 1 e n. Wij zijn er van overtuigd, dat negen tiende van ons volk dit gebaar met vreugde begroet, de nieuwe vlag met trots in het hart geheschen zou heb ben. Maar neen: wij studeeren.en la ten de zaak blauw-blauw. Afschaffen van het oranje-blanje-bleu gaat, nu nog, bezwaarlijk, omdat juist de nationaal-gezinden zoo voor deze vlag voelen althans, om het precieser te formuleeren: omdat zij, die aan deze vlag de voorkeur geven, zulks doen uit nationale en oranje-gezinde overwegin gen en afschaffen wil men het rood- wit-blauw al evenmin, omdat een deel van de Nederlanders dat ziet als aantas ting van oude en dus eerwaarde rech ten, en bovendien zeer enkele anderen op grond van overigens niemand meer levend belang inboezemende histori sche onderzoekingen meenen „dat het niet mag". En tenslotte zou dan nog een onvoorziene moeilijkheid wezen, dat de S.D.A.P., die nu eindelijk voornemens schijnt, naast haar revolutionaire roode vlag het rood-wit-blauw een bescheiden plaatsje te gaan gunnen, deze nieuwe oranje-pil wel heel zwaar te slikken zou vinden! In zulke zaken moeten knoopen door gehakt worden. Het ware te wenschen dat onze mi nister-president in zulke gevallen, zij het dan na rijp beraad, de bijl ter hand dorst te nemen, in plaats van haar. naast het hakblok neer te leggen. Het had ook anders gekund! Tweede Kamerléden bepleiten een eenvoudiger doeltreffender stelsel, In het voorloopig verslag van de Tweede Kamer over de begrooting van het departement van landbouw en vis- scherij begroeten vele leden den per soon van den nieuwen bewindsman van dit departement (mr. dr. Deckers) met instemming. Sommige leden spraken, nu een split sing van het oorspronkelijke dep. van econ, zaken heeft plaats gehad, den wensch uit, dat bij onderhandelingen met het buitenland, vertegenwoordigers van land- en tuinbouworganisaties in de Ned. delegaties zullen worden opgeno men. Verscheidene leden meenden dat de nu geschapen toestand een blijvende be hoort te zijn. Een -voordeel van dit af zonderlijk dep- noemden zij de omstan digheid dat het dep. zich in ons land be zig kan houden de oogen te openen voor de onvervangbare waarde van den boe renstand. Daardoor zou bij de stadsbe volking een beter begrip kunnen worden gewekt voor den landbouwenden stand. Eenige leden drongen er op aan den dlr.-generaal van landbouw een belang rijker aandeel te geven in de voorbe reiding en uitvoering der crisis-maat regelen. Algemeen was men van oordeel dat steun in den landbouw noodzakelijk is en in den eersten tijd zeker niet gemist kan worden. Zal ons volk de lasten hiervan, rond f 200 millioen, kunnen blij ven dragen? Vele leden wilden eenvoudiger en aan de boeren meer vrijheid latende maat regelen. Verscheidene leden drongen er op aan, voor de werkloozen in ruimere mate dan thans reeds geschiedt, de noodza kelijkste levensbehoeften tegen lageren prijs dan den .algemeen geldenden prijs bschikbaav te stellen. Tegen de tot nu toe gevolgde wijze van uitvoering': der crisismaatregelen Wie tien mijlen heeft af te leggen, rekene negen voor de helft. verklaarden vele leden ernstige bezwa ren te hebben. Zij achtten die te veel gecentraliseerd en veel te ambtelijk, li. i. moet aan de organisaties der bij den steun betrokkenen een aanmerkeiiik grooter aandeel in de uitvoering worden opgedragen. Met klem drongen verschei dene leden er op aan, het gevolgde sy steem radicaal te wijzigen. Anderen wilden een deskundig be stuurslichaam, bv. een crisislandbotnv- raad, samenstellen uit vertegenwoordi gers der verschillende landbouworgani saties. Verschillende leden meenden dat ip de crisisbureaux toestanden heerschen die niet door den beugel kunnen. Om waren er bezwaren tegen de wij'e waarop in het algemeen personeel 's;' de verschillende crisisdiensten wor'l' aangesteld. Sommige leden achtten het n;et dat de Nederlandsche export, o a. van boter en varkensvleesch, in zeer sterke mate op kosten van den consument hier te lande wordt gaande gehouden. Van verschillende zijden werd er we derom op aangedrongen, de kleine be drijven bij de heperkingsmaatregelen meer dan tot nu toe geschiedt te ont zien. De aandacht werd er op geves+Lsd dat in het Zuiden des lands landbouwers zich niet houden aan de vastgesteh! arbeidsvoorwaarden. De motieven werden g'evraagd voor de verhooging van de monopolieheffing op granen- Sommige leden achten de richtprijzen voor tarwe nog te hoog, wat anderen weer krachtig bestreden. Met den minister achten vele leden den tegenwoordigen veestapel te groot. Is van de export wel voldoende gebruik gemaakt? Aangedrongen werd voorts op spoedige behandeling der pachtwet. Verscheidene leden bepleitten het ge ven van subsidie voor een aantal nieuwe lagere land- en tuinbouwscholen. Vele bezwaren hadden verscheidene leden tegen de wijze van instelling van den cultuur-technischen dienst en dfc centrale cultuur-technische adviescom missie. i Eenig'e leden vroegen de behartiging van alle visscherijbelangen te concen- treereii, terwijl voorts maatregelen te gen overbevissching en pufvisscherij werden gevraagd- DE AFFAIRE VAN 'T SANT. Aan de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer inzake de begrooting van justitie ontleenen wij het volgende: Omtrent de zaak van den gewezen hoofdcommissaris van politie, te 's Gra- venhage zijn inderdaad met niet te mis kennen sensatiezucht en met veelal doorzichtige bedoelingen door eenige persorganen geheel of ten deele onjuiste berichten verspreid. Door enkele persorganen*) is voorts gesuggereerd, dat in deze een streven aanwezig zou zijn geweest „de zaak in de doofpot te stoppen". Niets is minder waar. Toen de minister met de tegen den hoofdcommissaris ingebrachte beschul diging en de voor aangevoerde gronden in kennis werd gesteld, was zijn onmid dellijke indruk, dat het hier een straf zaak betrof van zeer bijzonder gewicht. De integriteit van ons staatsbestuur is een belang van de allereerste orde. Ver denkingen op dit gebied moeten met de meeste zorg en tot den grond worden onderzocht. Een eerste zorg vormde de vraag, aan wien het onderzoek in deze gewichtige en om vele redenen hoogst moeilijke zaak moest worden opgedragen- Het scheen aangewezen dit onderzoek aan een der oudere leden van het O.M. toe te vertrouwen. De minister verzocht daarom den waarnemenden procureur- generaal bij het Haagsche gerechtshof 't onderzoek aan te vangen en, zoodra voorloopige resultaten waren verkregen, schriftelijk verslag uit te brengen. Nadat dit verslag was binnengekomen, is het onderzoek, ingevolge zijn opdracht voortgezet door den inmiddels van ver lof teruggekeerden procureur-generaal bij dat Hof, in samenwerking met den reeds in de zaak betrokken waarnemend procureur-generaal- De tijdens deze on derzoeken gehouden verhooren, de in gewonnen rapporten en de andere ver richtingen betroffen daarbij alle de straf rechterlijke zijde van de zaak; met het daarnevens bestaande civielrechtelijke geschilpunt heeft de overheid toch als zoodanig geen bemoeienis. Wel is van het arbitraal geding, waartoe dat civiele geschilpunt inmiddels aanleiding had ge geven, in zoover voordeel getrokken, dat de procureur-generaal en waarne mende procureur-generaal ten bate van de strafzaak afschrift hebben verkregen van de voor arbiters gewisselde memo ries en hun ook op hun verzoek is toe gestaan de verhooren voor arbiters bij te wonen. Van dit bijvoegen van de zittingen der arbitrage-commissie door het openbaar ministerie is later in zekere persorganen een verwijt gemaakt; dit verwijt berust blijkbaar op een misverstand. Namelijk dit, als zou het bijwonen van de verhoo ren voor arbiters in eenigerlei opzicht' in de plaats zijn gekomen voor recht- streeksche verhooren in het strafrechter lijk onderzoek zelf. Dit is in geenen deele het geval- „Volk en Vaderland". NIEUWE GROOTE GEVECHTS VLIEGTUIGEN VOOR SOESTERBERG Naar de N. R. C. verneemt, zal bin nenkort aan den minister van defensie een contract ter teekening worden voorgelegd voor twee-motorige meer- persoons gevechtsvliegtuigen. Bereids 21 Juli 1934 heeft de direc teur v.an het luchtvaartbedrijf te Soes- terberg een omzendbrief gezonden aan vliegtuigfabrieken in binnen- en buiten- lad, waarin o.m. prijsopgaaf werd ge vraagd voor zulk een „multiplace de combat." De specificatie luidde: tweemotorig gevechtsvliegtuig, ingericht voor ten minste 4 personen, in hoofdzaak be stemd voor langdurige ,actie tusschen 4000 en 6000 m hoogte. Gerekend moet worden op een "bewapening van drie mitrailleurs, t.w. een zware mitrailleur achter (dit- zijn eigenlijk kleine kanon nen), een lichte bodem-mitrailleur. Bo vendien werd gevraagd een inrichting voor het medevoeren van 10 tijdbom- me nv;an 25 kg welke in één bommenrek worden meegevoerd. Het volbelaste, vol ledig uitgeruste en bewapende vlieg tuig moet voldoen aan de volgende eischen: maximale snelheid op 400-0 m 400 km/h landingssnelheid 100 km be drijf sstoff en voor 4 uur vliegen op 49 m hoogte. De levering van deze toestellen zal, wanneer de minister dit goedkeurt, Ge schieden door de Ned. vliegtuigenfa- briek. Argumenten voor oranje- blanje-bleu. 1. Vroeger golden beide: oranje öf rood in de bovenste baan. Waarom zou oranje nu niet wéér mogen? 2. Het oranje-wit-helderblauw lééft tegenwoordig in veler harten, 3. Vroeger was 't oranje vaak vaal, het blauw flets; tegenwoordig is 't oran je warm, het blauw frisch en helder. 4. Vroeger waren 't oranje en 't bleu niet houdbaar, nu wel. 5. Tegenwoordig hebben de rood-wit- blauwers haast altijd vlaggen met don- kerrood-wit-indigo; de onderste baan is meer zwart dan blauw. Dit is onjuist en leelijk. 6. Twee souvereine en in eikaars na bijheid liggende, doch overigens door geen formeele banden aan elkaar ge bonden naties, behooren niet precies dezelfde vlag te hebben; dit is thans echter het geval met Neder land en Luxemburg. Vervanging van ons rood door oranje maakt een ein de aan dezen ongewenschten toestand. Middelburg Tarief per kilo en per stuk. (Ingez. Med.) Luchtbescherming. Maandag 25 dezer zal hier te stede een luchtbeschermings-avond worden gehouden. Op dezen avond zal o.m. dooit kapitein van Riesen van het bureau Luchtbeschermingsdienst van den Gene- Middelburg, 16-XI-'35. Vrijdag: hoog ste luchttemperatuur 10.5 °C (51 °F); laagste 5.6 °C (42 °F). Heden 9 h: 11.2 °C; 12 h: 7.8 °C. 4 mm regen. Hoog ste barometerstand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal: 758 mm; laagste 756 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 772.1 mm te Helsingfors; laagste 741.7 mm te V. Manoer. Verwachting tot morgenavond: Meest matige Z.O. tot Z. wind, half tot zwaar bewolkt of betrokken, waar schijnlijk eenige regen, weinig verande ring in temperatuur. Zon op: 7 h 23; onder: 16 h 06. Licht op: 16 h 36. Maan op: 21 h 52; onder: 24 h 24. Zondag 17 Nov. Zon op: 7 h 25; onder: 16 h 05. Licht op: 16 h 35. Maan op: 23 h 03; onder: 24 h 42, L.K. 18 Nov. LIE N Hoog- en Laagwater te Vlissings®. November. Hoogwater. Za. 16 4.46 17.16 Zo. 17 5.36 18.10 Ma. 18 6.31 19.16 Laagwater 11.24 23.35 12.10 0.24 13.04 Hoog- en Laagwater te Wemeldingfc. Za. Zo. Ma. 16 17 18 November. Hoogwater. 6.40 19.02 7.25 19.52 8.16 20.51 Laagwater. 12.27 0.43 13.12 1.33 14.04 ralen Staf een voordracht worden ge houden over de Zelfbeschermingsmaat regelen, welke door de bevolking zelve kunnen worden genomen. De vrouwen en het plan van den arbeid. Donderdag 14 Nov. hield de Sociaal Democratische Vrouwenclub, afd. Mid delburg in de Gouden Poorte haar Vrou wendag. Er heerschte een prettige stem ming, in de met bloemen en doeken versierde zaal. Mevr- Lena Moll uit Den Haag hield een toespraak met onderwerp „Het plan van den arbeid wijst ons den weg". Zij liet de oorzaken, die tot de onhoudbaarheid van het kapitalistische stelsel hadden gevoerd, de revue pas_- seeren, en riep de vrouwen op voor de Plan-propaganda. Het plan is aldus spreekster niet socialistisch maar 't is wel een onmisbare voorbereiding cr van. Het plan zal, zoo meende de voor stellers, een diepgaande economische hervorming te weeg brengen, de koop kracht van de massa verhoogen, de be- staansonzekerheid wegnemen en het bestaanspeil verhoogen. Het belang van de 'gemeenschap moet vóór de indivi- dueele bedrijfsvrijheid gaan en vóór de belangen van enkelingen-kapitaalbezit ters, De Middelburgsche Tentoonstel- lingsvereeniging zal op 25, 26 en 27 De cember a.s. haar jaarlijksche tentoon stelling houden van hoenders, dwerg hoenders, konijnen en post- en sierdui- ven. Voor deze tentoonstelling zijn veel eereprijzen beschikbaar gesteld w.o. door de burgemeesters van Middelburg en Vlissingen en mr. P. Dielenian, voorzit ter van de ZLM. De fokkers en liefhebbers wordt we der een mooie gelegenheid heboden hun dieren door bekwame keurmeesters te laten beoordeelen. Wapenlepeltje i 0 65 Bloemlepeltje f 0.60 Verpakt in een keurig doosje (Ingez. Med.) DE HAVENPLANNEN. We kunnen nog mededeelen, dat, in verband met de havenplannen, ook ge dacht wordt aan verbetering der Kade op sommige punten. Speciaal heeft men hierbij het oog op verbreeding der Bier kade, Deze verbreeding zal zeer waarschijn lijk bestaan in een betonnen over- kluistering, onder welke dan ligplaats zal zijn voor kleine luxe vaartuigen. Hoewel het nog geruimen tijd zal du-

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 1