Abessijnsche guerilla. BEURSTHERMOMETER van LAATSTE BERICHTEN. BUITENLAND. KERKNIEUWS. BURGERLIJKE STUB, SPORT, SIKHS- IK WISSELKOERSEN. A Twentsche Bank 8686. Laat Amoko helpen D00DENDAGB0EK VAN HET VERKEER. De Italianen ondervin den in het Noorden vrij veel overlast van onge regelde benden, Ook georganiseerde tegen stand ENGELAND. 9e Lagerhuisverkiezingen. DUITSCHLAND. AMSTERDAM, 15 November. '■'..■4/ Wiï: Het eerste getal; is de vorige notee ring, daarop?'volgt de officieele notee ring van heden Ned. 31 1000-4'97%—97%. Ned. 33 1000-4 97%~-97%. Ned. 34 1000-4 97%—97%. Certificaten-^ 86 86%. O. Indie 34 1000-4 96%—96%. Denemarken Ohli^.J1926-5 *8182. Duitschl. 100-7 19%—19%. Engeland 1960-90 4 70%—70%. Zwïtserl. Staatss. 1927-4% 93% Amsterdam 1933-5 99%99%. Amsterdam 1934-4% 97% 's-Gr,avenhage 1929-4% 100- Rotterdam 1926-1930-4% 93%—92%. Berlijn 1925-6% 17v Zeeuws. Hyp. B-5 95 Zeeuws. Hyp. B-4% 95%94%. Cities Service Cy. P. 1958 5 39%.39%. A Amsted. Bank 108%—110. C Rott, ïjankver. 106 A Pref. Gruyter en Zn. A. 111 A Pref. Jurgens A 98%98%. A Ned. Gist- en Spiritusf. 399%—399%. A De, Schelde N.B. 22%"—22%. A Ver. Papf. v. Gelder 44%46. C Am. Car en Foundry 14%15%. C Am. Smelt en Ref. 30%31%. C Ferbenind. I.G. 30 C Stand. Brands 9%9%. C North Am. Cy. 1616%. A Born- Sum. H.M. 139140%. A Linde Teves en Stokv. 6869 A Ned. Wol Mij. 94—94%. A Singkep Tin M. 96%95%. A J. C. Japan Ln. 36% A Rotterd- Lloyd 41%—40% ASM. Nederland 41%—39%. A Amst. Thee C-M. 4039% A Houth. Alberts 21%21%, toeter, smakelijker, gezonder te koken. Bestel bij Uw kruide nier eens een pakje. Bij elk pakje Amoko gratis het receptenboekje 6*6 met een aanbeveling van Pro!. Dr. E. C. van Leersum. JTé GEBRUIK fNEDERLANDSCH fAARDAPPELMEEU vatfdefiifjofi A/'A- N.V: „ONDER ONS" - DE KRIM (Overijsel) Fabrikante van CRACKFREE Edelstijlsel speelde, door een autobus van de L.T M. overreden'en op slag gedood. Zuidbroek; 1 doode. In den afgeloopen nacht is de heer R. St. bij het oversteken v,an den weg Winschoterdiep West te Zuid broek, door een personenauto ge grepen en op slag gedood. Het slachtof fer was ongeveer 50 jaar oud. Geffen: 1 doode. Hedenmorgen is op den rijksweg GraveDen Bosch, onder de gemeente Geffen, de 18-jarige mej. J. van der H. uit Geffen, toen zij per fiets den rijks straatweg wilde oversteken, door een auto, komende uit de richting Den Bosch gegrepen en vrijwel op slag ge dood. AVERECHTSCH RESULTAAT. Op de smalle Rijnbrug te Bodegraven is de leerlooier M. W., die eenigszins hard- hoorend is, tengevolge van het drukke verkeer in de Oude Rijn gedrongen. W. die de gewoonte heeft, om, wanneer hij zich op straat bevindt, zijn geheele be zit in contanten mee te nemen in een blikken sigarendoosje, droeg op het oogenblik waarop hij te water geraakte dit kistje, waarin zich een bedrag van 800 bevond onder den arm. Toen voor bijgangers hem wilden redden, wilde hij niet zonder zijn kistje uit het water ko men. Hij moest met geweld uit het wa ter worden gehaald, daar hij anders stel lig zou zijn verdronken. Het kistje met 800 is in de diepte verdwenen. tot onze door afstamming verkregen aard' Behalve een aantal bijzonderhe- j den over eenige bekende componisten als Meyerbeer, Mendelssohn-Bartholdy, Offenbach e.a. en een lijst van pseudo- niemen („Jüdische Tarnungen") bevat j deze verzameling een alphabetische lijst j van componisten, musici e.a-, wier geest of werken voor het Duitsche muziekle- i ven nadeelig worden geacht. Zoo treft men op pag. 178 van de naamlijst het volgende aan; Mengelberg, Josef, Willem, geb- 1871 te Utrecht; componist en dirigent te Amsterdam. Vriend van den Jood Gustav Mahler. DOODELIJKE VAL DOOR EEN LUIK. De 54-jarige landbouwer B. C-, te Vriezenveen wilde Woensdag avond in het donker een hoeveelheid stro an den zolder halen- Door onbekende oorzaak is hij hierbij door het zolderluik van ongeveer 5 a 6 m hoogte, op den steenen dorschvloer gevallen. De ter hulp geroepen geneesheer con stateerde een zware hersenschudding, waaraan de ongelukkige, die niet ge huwd ié, den volgenden morgen is over leden. i NOODLOTTIGE BRAND. Donder dagmiddag is door onbekende oorzaak de boerderij van W. S. te Koekange onder de gemeente De Wijk afgebrand. Een paard een koe en 14 varkens kwa men in de vlammen om. De geheele voorraad hooi 70.000 halve kg en 30.000 halve kg stroo werden eveneens e-en prooi der vlammen. Verzekering dekt de schade. GEVOLGEN VAN EEN BROEDER TWIST. Woensdagavond is in een perceel gelegen aan het Noordeinde Ic Leiden twist ontstaan tusschen twee broeders, doordat de jongste zijn vroegere verloofde, die thans bij zijn broeder woonde, wilde bezoeken. Bij deze twist heeft de jongste van de beide broers den oudste met een zakmes een ,aantal steken toegebracht. Hoewel de toestand van het slachtoffer niet direct ernstig was te noemen, was zijn toestand toch van dien aard, dal opneming in het academisch ziekenhuis noodzakelijk werd geacht. De dader is later op straat aangehou den en in verzekerde bewaring gesteld. 1 doode: Heel. Te Heel bij Roermond, is Don derdag het 6-jarige zoontje van den smid J. S., dat op den weg met een tol RANGEERDER OMGEKOMEN. Op het stationsemplacement te Arn hem is de 48-jarige rangeerder H. V., (Ingez. Med.) tijdens het rangeeren van goederenwa gens vermoedelijk komen te vallen waardoor hij onder de wielen van een der wagens is geraakt. Niemand heeft het ongeluk bewerkt. Toen het slacht offer werd gevonden, bleek hij reeds aan verbloeding te zijn overleden. C Baltimore Ohio 9%9%. A Southern Rlw. 6%—6%, C Union Pac. Rr. 6060- C Int. Nickel Cy. 22%—22%. Duitschl. '30 1000-5 21%—21%. A Koloniale Bnk. 44% A N.I. Hbk. 1000 84%—84-83%. C Ned. H. M. 1000 128—128% A Alg. Kunstz. U. 25%—25%-%- A v. Berkels Pat. 48%48%. C Calvé-Delft 60%—60%-%. A C. Suiker Mpij. 9799 A Ned- Ford A.M. 245%—250%. A Philips Gem. B. afg. 242—240. C Unilever 105,%—102%, C Anaconda Cop. 13%—13%-%. C Bethlehem St. 27-28-27%. C Kennec Copper 16%16%-%. C Un, States Leather 5%5%. C U. States St. C. 28%—29%-%. A A.N.I.E.M.—N.B. 166—162. A Kon. Petr. Mpij. 211%211. C Contin. Oil Cy. 15%15%-16%. C Shell Union O.C. 8%-8%. De oorlog in Oost-Afrika. De Italiaansche berichten over de Abessijnsche bewegingen aan het Noor delijk front, die gisteren opvielen door een verontrusten toon, zijn weer wat kalmer geworden. Niettemin heeft de Abessijnsche aanval op Gheralta ten Noorden van Makalle de Italianen blijk baar verrast. Hoewel de Italianen loo chenen, dat de Abessijnen hun linies door broken hebben, is dit, gezien de Itali aansche berichten over de activiteit van de troepen van generaal Maravigna, die de verbindingen van de Takazze met Makallé tot stand hadden gebracht en de positie, die de Abessijnen op het oogenblik innemen, toch zeer waar schijnlijk. Het staat wel vast, dat het Gheralta plateau een zwakke plek is in het Italiaansche front. Hoewel verschil lende Italiaansche berichten melden, dat de aanvallen die hier met succes op de Italianen ondernomen worden, gedaan worden door guerrillatroepen, spreken andere berichten, eveneens van ïtali aansche zijde, de verwachting uit, dat ras Syoem zijn hoofdkwartier naar deze streek verplaatst heeft, wat er dan op zou duiden, dat er hier ook van gere gelde Abessijnsche troepen sprake is. Ook het haastige sturen van verster kingen naar den linkervleugel wijst op ongerustheid. De Abessijnsche troepen blijken aan het Zuidelijk front na den val van Gor- rahei grooteren tegenstand geboden te hebben, dan de berichten oorspronke lijk vermeldden. De Abessijnen concen- treeren zich thans nog om Harrar en Ji^ji^a en zij schijnen van plan te zijn hier hardnekkigen tegenstand te bieden De Italianen hebben een afdeeling in- landsche troepen in het gebied langs de grenzen van Britsch Somaliland gezon C Tide Water Ass. Oil 7^--7^-7%, A K.N. Stoomb. Mij. 12%—11%. A Ned, Scheepv. U. 46%45-%. A H.V. Amsterdam 220 %'—221-17%, A Java Guit. Mij. 124%—124-22, A N.I. Suiker U. 109%—109-07%. A Deli Batavia 151%—153-51. C Deli Mij. 1000 176%—176% -75%, A Senembah 175% ^176-%. C Chicago Milw. A Amst. Rubb. C. 109%—109%-08. A Deli-Bat. Rubb. 67—67%. A Hessa Rubber 87%87. A Serbadjadi S R. 61 60% Prolongatie 32%. -?iK WISSELKOERSEN. Londen Berlijn Parijs Brussel Zwitserland Kopenhagen New-York 14 Nov. 7.24 59.25 9.70% 24.89 47.89 32.35 1.47% 15 Nov. 7.25% 59.25 9.70 24.87% 47.90 32.40 1.47% den, vermoedelijk om de wapentranspor ten die hier langs trekken aan te vallen. De Italiaanscheh vliegtuigen hebben gisteren opnieuw verkenningsvluchten uitgevoerd in het gebied tusschen Dag- gaboer en Harrar waarbij zij volgens een bericht uit Addis Abeba bommen heb ben laten vallen op eerstgenoemde stad, waarbij eenige bewoners doodelijk getroffen zouden zijn. Maatregelen tegen prijsopdrij ving in Italië, De maatregelen tegen prijsopdrijving worden in Italië met groote kracht ten uitvoer gelegd. Te Faenza zijn zeven winkels gesloten. Ook uit Genua, Peru gia en Fiume, zoomede uit andere ste den worden dergelijke gevallen gemeld De regeeringspartijen verlie zen verscheiden zetels, maa- zullen zeer vermoedelijk een groote meerderheid behouden. Gister hebben in Engeland de verkie zingen voor een nieuw Lagerhuis plaats gehad. Zooals men zich zal herinneren werd het Lagerhuis eenige weken gele den ontbonden, omdat de regeering in verband met haar politiek te Genève (Italiaansch-Abessijnsch conflict) een beroep op het volk noodig achtte. De conservatieve partij, op wier sleeptouw de „nationale" regeering vaart, kon men er intusschen v,an verdenken, listig van de omstandigheden te hebben gebruik gemaakt. Haar populariteit, die leelijk taande, is door de krachtige houding van Engeland te Genève, weer toegeno men. Onder normale omstandigheden zou een nederlaag voor h.aar niet onmo gelijk zijn geweest. Onder de huidige abnormale leken haar kansen gunstig. De uitslagen, voor zoover die op het oogenblik, dat we dit schrijven, bekend zijn, stellen haar in 't gelijk. De opposi tie, voornamelijk van de arbeiderspartij, wint wel verscheiden zetels, maar lang niet voldoende, om de groote conserva tieve meerderheid te niet te doen. Het afgetreden Lagerhuis, was als volgt samengesteld; Regeeringsp,artijen: Conservatieven 451 Nat; liberalen (Simon) 38 Nat. arbeidersp. (McDonald) 13 Onafhankelijke nationalen 3 Tota,al 506 Oppositie: Arbeiderspartij 57 Onafh. arbeidersp!3 Liberalen 34 Onafhankelijke oppositie rine verzocht een kanonneerboot te wil len zenden om de zeehonden op te rui men. Vermogen van een Joodschen fabri kant in beslag genomen. Het vermo gen van den Joodschen fabrikant Men del te Bonn, dat ruim een millioen R.M. bedraagt, is, naar het D.N.B. meldt, in beslag genomen, daar Mendel verdacht wordt van deviezen-smokkelarij tot een bedrag van een'millioen R.M. Mendel zelf heeft zich naar Nederland begeven. Unilever H.V.A. - Obl.markt— Amerika Markt Philips Schepen OUe Suiker Tabak Wettig gedeponeerd.) Kumanim' Totaal oppositie 99 604 Hierbij komen dan nog 4 vacatures, 4 onafh. conservatieven en de zetels van den voorzitter en zijn beide ondervoor zitters in totaal elf, of totaal generaal 615. Toen we dit schreven waren de .uit slagen in 269 van de 615 kieskringen bekend. De regeeringspartijen hadden 184 ze tels bezet, terwijl 85 zetels aan de op positie 'toevielen. Conservatieve partij 167 zetels; 32 verloren; nationale libe rale partij 14 zetels, 2 verloren; natio nale labourgroep van Mac Donald 3 zetels, 2 verloren. De oppositioneele la bourgroep won 42 zetels en bracht haat aantal zetels op 76. De oppositionele liberalen verloren 6 zetels; hun aantal bedroeg op dit oogenblik 8. (Zie verder eventueel laatste berich ten.) Vierduizend maal over het Kanaal. Toen gezagvoerder W. Rogers, één van de oudste vliegers van de Imperial Air ways, Woensdag op Le Bourget (Parijs) uit de Heracles stapte, had hij iets meer dan een millioen mijl afgelegd in reizen heen en terug van Engeland naar Frankrijk. Dit wil zeggen, dat hij ten minste vierduizend maal het Kanaal is overgestoken en 10,000 uur in de lucht is geweest, zulks verdeeld over een pe riode van 15 jaar. In die 15 jaar heeft Rogers 40,000 passagiers vervoerd, zon der dat één van hen ooit ook maar een schrammetje heeft opgeloopen. Zeehonden-plaag. Aan de kust van Wales zijn honderden zeehonden, die millioenen haringen verslinden en groote schade berokkenen aan de visschers. De visschers hebben het ministerie van ma BIJZETTING VAN HET STOFFELIJK OVERSCHOT VAN WIJLEN JHR. A. A. VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. Hedenmorgen is het stoffelijk over schot van wijlen jhr. mr. A. A. van Doorn van Koudekerke, in leven oud-burge meester van Vlissingen, per trein van zijn laatste woonplaats Haarlem, naar Vlissingen vervoerd en van daar, om streeks 1 uur, per lijkauto naar de bui tenplaats „Moesbosch" onder Koude kerke voor de bijzetting in den familie grafkelder. Op de buitenplaats hadden zich een zeer groot aantal belangstellenden ver- eenigd o.w. wij opmerkten het gemeen tebestuur van Koudekerke dat van Vlis singen, burgemeesters van Middelburg en andere omliggende gemeenten, den voorzitter van het Provinciaal College van toezicht op de Ned. Herv, gemeen ten in Zeeland en verschillende andere autoriteiten. Nadat de stoet op de bui tenplaats was aangekomen werd de kist op een baar geplaatst. Een groot aantal kransen, w.o. een van het gemeentebe stuur van Vlissingen, waren toegezon den. Onder een der prachtige boomen werd de baar neergezet. Flier was gelegenheid enkele woorden te spreken. Daarvan hebben achtereenvolgens ge bruik gemaakt ds. J, W. van Kooten, Ned. Herv. predikant te Koudekerke, jhr. mr, J. W- Quarles van Ufford als Commissaris der Koningin en als familie lid can den overledene, die in den stoet mede was gekomen; mr. dr- F. S. Witteveen, oud-secretaris der gemeente Vlissingen, thans te Haarlem woonach tig en ds. P. W. Foeken jr-, predikant bij de Ned. Herv. gemeente aldaar. De burgemeester van Souburg, jhr. H. A. van Doorn, heeft namens de familie allen hartelijk dank gebracht voor hun belangstelling. Hierna is de kist naar den grafkelder gebracht, gevolgd door hen, die in den stoet waren medegekomen. Op het gesprokene komen wij mor gen nader terug. HEFFING OP BOTER. De heffing op boter en de vervoerver- gunning voor buitenlandsche boter is voor de volgende week wederom vast gesteld op 95 cent per kg. DE REGEERING EN DE GEMEENTEN Minister De Wilde verdedigt zijn beleid. De Tweede Kamer zette hedenmiddag de behandeling van de begrooting van het dep. .van binnenl. zaken voort. Minister De Wilde verdedigde zijn beleid inzake de gemeenten, dat juist gericht is op handhaving der auto nomie. Spr. bracht hulde aan Amster dam, dat door sterke bezuiniging op de gewone uitgaven zijn autonomie heeft gehandhaafd. In deze tijden zijn ernstige maatregelen noodig. Er zijn gemeenten die steun van het rijk zouden willen toucheeren zonder contjrole. Uit den aard der zaak is dit ontoelaatbaar. Men kan zich niet redden door een zgn. vlottende leeningpolitiek. Eenmaal moet de rekening betaald worden. Thans is reeds gebleken, dat door het gevoerde beleid over 't algemeen een verbetering in de financiën der gemeenten is ver kregen. Spr. bracht hulde aan de gemeentebe sturen, die met inspanning van alle krachten en opoffering van eigen popu lariteit de gemeente trachten te redden. Bij het verstrekken van gelden uit 's rijks schatkist kan de regeering aan gaande de controle op de desbetreffen de gemeenten geen andere houding aan- GOEDERENTREIN ONTSPOORD. Fledenmorgen te ongeveer 5 uur is door het ontijdig omtrekken van een wissel trein 5600, een goederentrein welke op weg Was van Utrecht naar Rotterdam, te Gouda gedeeltelijk ontspoord. Persoonlijke ongevallen heb ben niet. plaats gehad. De vertraging, welke tengevolge van dit ongeval in het treinverkeer ontstond, was in den loop van den morgen in zooverre hersteld, dat het verkeer over eén ander spoor werd geleid. DE WERKTIJDEN BIJ P.T.T. Verkorting bepleit. Woensdag j.l. hebben de voorzitters van de samenwerkende postale organi saties besprekingen gevoerd met ver scheiden Kamerfracties, waarin zij de aandacht vestigden op de zeer slechte diensten bij de post en steun verzochten voor het denkbeeld om door een ar beidstijdverkorting bij P.T.T. tot 48 uür per week tot een belangrijke werkver ruiming te geraken. DE ENGELSCHE VERKIEZINGEN. Volgens een nadere opgaaf heeft de arbeiderspartij ongeveer 90 zetels ge wonnen, ten koste van de conservatie ven. De conservatieve „nationale" re geering behoudt echter een groote meerderheid. Tot notabelen der Ned. Herv. kerk le Kloetinge zijn herkozen de heeren Jan de Jonge, P. D. Hoogstrate en Jan Beenhakker. Ned. Herv. Kerk, H. J. Plaggemars, hulpprediker te Sluiskil is beroepen te Hansweert. Middelburg, Overleden; P- C. de Foucher 84 j. geh, met A. Carol. Ondertrouwd; J. Davidse 21 j, en J- Aarnoutse 21 j-, J, G, van Steenhuijsen, 27 j. en P. J. Marijs, 19 j., A. A- Oranje 21 j. en H. Polderman, 21 j. Gehuwd: J. Best 23 j, en P. J. Bim- mel 24 j. Goes. Bevallen: H. H. Vahlenkamp, geb. van Braband, z. (Z.) Vlissingen. Van 1114 November, Ondertrouwd: H, A. Imanse, 20 j. en M. M. de Croo, 20 j„ J. A. Wisse, 24 j. en J, Roose, 27 j. Bevallen: I, J, Schalker, geb- Ratel band, d„ S. Huisman, geb. de Winter, d-, E J. de Nooijer, geb. van de Velde, d. Overleden: K. W, Meulmeester, 3 we ken. (V.C.) HET WERELDKAMPIOENSCHAP SCHAKEN. Gisteravond is te Zeist de 19e partij gespeeld van de match om het we reldkampioenschap schaken Na 40 zetten is de partij afgebroken in een voor Aljechin gunstigen stand. Men ge looft dat Euwe deze partij wei gewon nen zal geven. HET K.N.G.V. EN DE OLYMP. SPELEN. Het besluit van de buitengewone ver gadering van het Kon. Ned. Gymnastiek Verbond op Zondag jl. om niet aan de Olympische Spelen 1936 te Berlijn deel te nemen, heeft de eenheid in het Ver bond niet kunnen bewaren. Dezer da gen is de grootste Rotterdamsche turn- vereeniging Maas reeds uit het K.N.G.V getreden. Thans hebben de besturen van verscheidene Rotterdamsche gjfmna- stiekvereenigingen hun leden tot een spoedvergadering bijeen geroepen om te beslissen over het al of niet bedan ken voor het K.N.G.V., Zij meenen „zich niet te moeten scharen achter een ver-

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 2