=2* GOESCHE COURANT^ OFFIE „YSENDYK GEEL MERK WËÈÊ^ÈSÈÊSB DIE MEN B'J U HEEL LEKKER VINDT weer er wind. nero» mms. ZEELAND. RE0NTSZAKEN. Geen opcenten op de Omzetbelasting. Pe sancties tegen Italië. MIDDELBURG. 10ES. ¥LISSINGEN, ZUIO-BEVIIARB. ZEEUWSCH-VLAANDEREN 0.D, ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. MJMMER 270. TWEE BLADEN. VRIJDAG 15 NOVEMBER 1935. EERSTE BLAD. 178e JAARGANG. ymritictaie IS MIDDELBURGSCHE COURANT 'Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. By contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster Naamlooze Vennootschap ,,De Middelburgsche Courant"; Bureaux Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitsv/aarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 1f regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. me? „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 cent De Kamer heeft de rest der voorgestelde belastingver- hooging geslikt. Zooals in het Tweede blad onder Sta- ten-Generaal wordt gemeld, heeft de Tweede Kamer gisteren de voorstellen van minister Oud tot verhooging van sommige belastingen goedgekeurd. Ge heven zullen worden (mits de Eerste Kamer er ook haar fiat aan geeft): 20 opcenten op de successie-belasting, op de zegel- en registratie-rechten en op de dividend- en tantième-belasting. De opbrengst dezer verhoogingen wordt geraamd op 12 millioen 's jaars. Minister Oud heeft uit zijn wetsont werp geschrapt de heffing van 20 opcen ten op de omzetbelasting, waarvan de opbrengst ook geraamd was op 12 millioen. De Kamer wilde daar niet aan Voor wat hoort intusschen wat. De wenschelijk geachte verlaging van den accijns op bier en gedistilleerd, welke de schatkist voorloopig 7 millioen zoi hebben gekost, gaat nn niet door. De minister kan dit bedrag niet missen, nu hij de 12 millioen van de omzetbelas ting moet derven, Een gat van f 5 mil lioen blijft dus nog over om gestopt te worden. Minister Oud heeft, verklaard, dat daarop zonder verdere belastingver- hooging wel wat te vinden zal zijn. Trouwens de regeering heeft van de Kamer duidelijk te verstaan gekregen, dat het nu voor goed uit moet zijn met het aandraaien van de belastingschroef. Indien in vervolg van tijd de begrooting weer niet kloppend mocht zijn te krij gen, zal alleen langs den weg van ver dere bezuiniging een oplossing moeten worden gevonden. Zoo>als reeds gemeld zijn gisteren de Staatsbladen verschenen, houdende de Kon. besluiten, waarbij de invoer van alle Itaiiaansche goederen, het verlee- nen van credieten aan Italië, en de uit voer van bepaalde grondstoffen en transportdieren naar Italië, zijn verbo den. Onder het verbod van invoer van Ita iiaansche goederen vallen niet: de goe deren, waarvan blijkt, dat zij vóór den datum van inwerkingtreding van dit be sluit (18 Nov.) op het grondgebied van Italië of van zijn bezittingen ten uitvoer zijn ingeladen in het vervoermiddel waarmede zij bedoeld grondgebied heb ben verlaten; voorts niet de persoonlijke bagage van reizigers, komende uit Ita lië of zijn bezittingen; boeken, dagbla den en periodieken uitgaven, kaarten en cartographische werken, gedrukte of ge graveerde muziek. De dieren en grondstoffen, die onder het verbod van uitvoer naar Italië val len zijn: a. paarden, muilezels, ezels, kamee- len en alle andere transportdieren; b. rubber; c. bauxiet, aluminium, alumi- niuui-oxyde, ijzererts en ijzerschroot, chroom, mangaan, nikkel, titanum, wolf raam, vanadium, hun ertsen en ijzeral- hages (evenals ijzermolybdeen, ijzersiii- comangaan-aluminium, ijzer-silicium, ijzer-silicomangaan); tin en tinertsen. De lijst c omvat alle ruwe vormen van de hier vermelde mineralen en metalen en hun ertsen, afval en alliages. Onder dit verbod is niet begrepen doorvoer met of zonder overlading an ders dan na opslag in entrepot. Onder bovenstaande verbodsbepaling vallen niet goederen, waas van blijkt, dat zij op den datum van inwerkingtreding van dit besluit reeds ten uitvoer waren ingeladen. Hef besluit treedt in Nederland, in Nederlandsch-Indië, in Suriname en in Curasao in werking op 18 November. PROVINCIAAL WEGENFONDS. De rekening over 1934 van het Pro- ciaal Wegenfonds wijst in ontvang aan f 4,561,923 en in uitgaaf f 4,013,305; goed slot f 648,618, De begrooting van hetzelfde fonds voor 1936 geeft in ontvang en uitgaaf een bedrag van f 2,810,130. Bij de aanbieding van het ontwerp- begrooting wijzen Ged. Staten erop, dat de ontvangsten van het fonds in de eer ste plaats bestaan uit het aandeel der Provincie in de opbrengst der motorrij- rijtuig'en- en rijwielbelastingen en een dijdrage der Provincie. Hiertegenover staan als voornaamste uitgaven de bij dragen voor verbetering (75 pet. der ver- beteringskosten) en voor onderhoud (f 200 per km per jaar) alsmede de ren te wegens de rekeningcourant met de provincie en de aflossing en de rente der geldleening groot f 500,000 rentende 4 pet. Aangezien vrijwel steeds een tijds ruimte tot 1H jaar toe -is gelegen tusschen het tijdstip, waarop de uitgaven voor reconstructie worden gedaan, en dat, waarop de bijdrage kan worden be taalbaar gesteld, zijn vaak aan de be langhebbenden voorschotten op de uit- keeringen verleend, in den regel ter grootte van 70 pet. der gemaakte kos ten, waarna dus t-z.t. nog 5 pet. moest worden uitbetaald In steeds toenemende mate heeft de provincie op daartoe strekkend verzoek de uitvoering van wegsverbeteringen van de betrokkenen overgenomen, aan gezien dezen veelal niet over het noo- dige technische personeel beschikten en, nog afgezien hiervan, erkenden, dat het in het belang van de verbetering van de secundaire wegen in deze pro vincie moest worden geacht,' dat het Provinciaal wegenplan als een eenheid beschouwd en onder centrale leiding uitgevoerd werd. De voor deze wegs verbeteringen van Provinciewege ge dane uitgaven worden ten deelp, voor 25 pet. van de betrokken onderhouds plichtigen terug ontvangen en overigens verrekend door inhouding van de uit- keering van 75 pet. uit het fonds. Met nadruk wijzen Ged. Staten er op, dat van een vrije beschikking over het goed slot in werkelijkheid geen sprake kan zijn, aangezien dat, met de geldlee ning en in rekening-courant opgenomen gelden, aang'ewend is voor de verstrek king van voorschotten. Voor de Vereeniging van Leerlin gen-machinisten ter Koopvaardij „Na Studie" hield de heer M. J. Louws in een der loEalen van de Ambachtsschool 'n lezing over „Reis door N O.-Indië". Aan de hand van lichtbeelden maak ten de aanwezigen een reis door het steeds zoo mooie Insulinde en wel met een der booten der K.P.M. De voorzitter bracht niet alleen aan den heer Louws, maar ook aan den eere voorzitter, den directeur der school, den heer C. Doets en den leeraar, den heer E. Visscher dank voor dezen leer- zamen en aangenamen avond. Middelburg. De Middelburgsche Tooneelver- eeniging „A.V.E.D.O." geeft Zaterdag avond haar eerste tooneelavond in dit seizoen in „Mercurius" en zal dan de drieacter „Zonsopgang" vertolken. Bij het hol van den leeuw. Gistermiddag reed de automobilist C. v. d. R. uit Schore bij het .achteruitrij den tegen de lantaarnpaal voor het po litiebureau op de Gr, Markt. Hoewel de ijzeren paal gevaarlijk kraakte bleef hij staan. De lamp was echter geheel vernield. Begrijpelijk was de politie er dadelijk bij en deze maakte proces-ver baal op. Zeeuwsch Technisch Instituut. Gisteravond werd de jaarvergadering gehouden van den Bond van Leerlingen van het Zeeuwsch Technisch Instituut. Het bestuur werd herkozen. Een lezing werd gehouden over: De ontwikkelingsgang der menschheid door den heer Van der Hooft, welke lezing werd verduidelijkt met lichtbeelden. Daarna werd uit het lesgebouw vertrok ken naar het Schuttershof, waar de di plomauitreiking voor geslaagde leerlin gen plaats had. De voorzitter deelde daarbij mede, dat, hoewel er nog betrek kelijk korten tijd na het examen verloo- pen is, reeds meer dan 1/3 van het aan tal geslaagden werk gevonden heeft in het door hen gekozen vak. Al is de tijd van voor de crisis nog niet terugge keerd, toch valt er kentering te bespeu ren. Namens de geslaagden dankte de heer J. W. P. de Jonge te Middelburg, bestuur en leeraren voor het genoten onderwijs. Het verdere deel van den avond werd op gezellige wijze doorge bracht. De muziek werd verzorgd door de oud-leerlingen K. Adriaanse en J. A. Pot te Vlissingen; L. Walhout ie Heinkenszand, J. M. de Coninck en G. Siemons te Goes, terwijl voorts belang- looze medewerking werd verleend door Eenheid in het gezin kan alleen wor den verwezenlijkt door innerlijke har monie. de heeren Rosier en De Vos te Goes. In vreugdevolle stemming van de talr .aanwezigen werd deze feestavond voortgezet, Chr. Vakorganisatie. Gisteravond werd in de groote zaai van de Prins van Oranje, die geheel bezet was, de j.aarlijksche »propaganda- vergadering voor de Chr. Vakorganisa tie, uitgaande van den Chr. Besturen bond Goes e.o. gehouden. Na een ope ningswoord van den voorzitter, den heer A. de Lange, sprak de heer Seu- ninga uit Coevorden, H,B. lid van den Ned. Chr. Landarbeiaersbond over ,,fn bewogen tijd". Spr- teekende de moei lijkheden en problemen van allerlei aard, waarvoor we in dezen tijd ons geplaatst zien, zoowel op geestelijk als op sociaal- economisch terrein. Daarna sprak de heer Talma, H.B.licI van den Ned. Chr, Bouwarbeidersbond over „Koers houden". De Chr. Vakbe weging, aldus spr. wil in deze bewogen tijden zeilen op het kompas van Gods woord, en de oude beproefde werk methoden blijven toepassen. Ze vergaapt zich niet aan den mooien schijn van 'n plan van den arbeid of nationaal-so- cialisfische holle leuzen. Het slotwoord werd gesproken door ds. Beukema van Nieuwdorp. Medewerking werd verleend door de mondorgelclub van Kloet.'nge (directeur de heer Van Sprang), terwijl de heer E, Raams te Kloetinge enkele voordrach ten ten beste gaf. Donderdag vertrokken met enkele autobussen naar Rotterdam de ongeveer 130 mannen, uitmakende de Indische be manning van de Nieuw Zeeland van de K.P.M-, die aan de Schelde ligt voor het innemen van machines. De rij van auto bussen, werd gevolgd door een paar vrachtauto's met de bagage der zeelie den. Het vervoer van een en ander was opgedragen aan de N.V. Stoomtram maatschappij Walcheren, afdeeling auto busbedrijf. UITSPRAAK OVER DE LANDARBEIDERSLOONEN. De door den Minister aangewezen ar biter prof. Gerbrandy te Amsterdam heeft uitspraak gedaan in de kwestie der landarbeidersloonen in enkele Zuid- Bevelandsche gemeenten. In die ge meenten, waar geen collectieve arbeids overeenkomst bestaat, heeft de arbiter het loon bepaald op 2 per dag, in de andere gemeenten zullen de loonen ge lijk zijn aan die, welke contractueel tusschen een aantal landbouwers en de landarbeidersbonden zijn vastgesteld. TERNEUZEN. In de gisteren gehou den vergadering van den Raad dezer gemeente werd de begrooting voor 1936 goedgekeurd. Besloten werd den eersten commies ter secretarie een extra-peri odieke verhooging toe te kennen, en werd de salarisschaal voor den ambte naar aan gemeentewerken vastgesteld. De voorzitter der ziekenhuisvereeniging had aan B. en W, bericht, dat de subsidie voor het ziekenhuis met f 500 kon wor den verminderd. B. en W, deelden mede dat de eerste stappen waren gedaan ter verkrijging van een nieuwe Ajxelsche brug. De voor de commissie voor schooi- kleeding uitgetrokken toelage werd ver hoogd met f 200. DIERENMISHANDELING. Laffe wraak? Dezer dagen ontdekte een landbou wer te Koewacht dat het oog van een zijner in zijn weide loopende koeien, ge zwollen was. Bij nader onderzoek bleek hem dat het dier het oog was uitgesla gen of uitgestooten. Ook het vorig jaar is een kijner koeien een dergelijk licha melijk leed aangedaan, terwijl een ander dier een diepe snijwonde in het lichaam had. Beide dieren heeft deze landbou wer moeten doen afmaken, waardoor hij ernstige geldelijke schade kwam te lij den. Gedacht wordt aan een wraakne ming. Kippendiefstal. De herbergier De V. te Breskens kwam dezer dagen tot de minder aangename ontdekking dat uit een op zijn erf staan de kippenren, 4 kippen en twee h,anen waren gestolen. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg, In de zitting van 15 November werden de volgende zaken behandeld: W, M., 27 jaar, arbeider te s Heer- I Arendskerke, was op 24 Octobet 1934 door den kantonrechter te Middelburg veroordeeld tot 40 of 20 dagen hech- i tenis, terzake van overtreding van de Jachtwet. De verdachte was tegen dat vonnis in hooger beorep gekomen. Eisch: bevestiging van het vonnis van den kantonrechter. 1 A. A. M. A, V,, 45 jaar, assuradeur, te 1 Sint Laurens, was op 2 October 11, door j den Kantonrechter te Zierikzee veroor deeld wegens overtreding van de Motor en Rijwielwet tot 150 of 30 dagen. De verdachte en de ambtenaar van het O. M. waren tegen dat vonnis in hooger beroep gekomen. Eisch: bevestiging van het vonnis van den kantonrechter, A. T., 32 jaar, klompenmaker te Hein kenszand, werd ten laste gelegd dat hij op 2 September 1935 heeft weggenomen 9 stokken en een hoeveelheid aardap pelen, toebehoorende aan C, Lokerse en C, van Damme of aan Marcus van 't Hof. Eisch 2 maanden gevangenisstraf. F. W„ 36 jaar, chauffeur te Hulst, was op 1 October 1.1. door den kantonrechter te Ter Neuzen, terzake van verboden uitvoer van vee te Sas van Gent, met 'n vrachtauto, veroordeeld tot 25 of 10 dagen hechtenis, met verbeurdverkla ring van de auto, of betaling van 350 subsidiair een hechtenis van 1 maand. De ambtenaar van het O. M. en de ver dachte waren in hooger beroep geko men, Eisch: bevestiging van het vonnis, doch verhooging der boete tot 100 subs. 30 dagen hechtenis met verbeurd verklaring van de auto. A. L. G., 56 jaar, arbeider, te Aarden burg, was op 26 September 1.1. veroor deeld door den kantonrechter te Oost burg tot 10 of 10 dagen hechtenis, we gens het zich bevinden in een verboden strook aan de grens. De verdachte was in hooger beroep gekomen, Eisch: bevestiging van het vonnis van den kantonrechter. J. W„ 51 jaar, kanaalkoopman, te Idansweert, was op 11 September 1.1, door den kantonrechter te Middelburg veroordeeld tot 10 of 10 dagen hechte nis, wegens het zich met een vaartuig in het Kanaal van Zuid-Beveland bevin den zonder toestemming. De verdachte was in hooger beroep gekomen. Eisch: Vrijspraak. DE BERECHTING DER OSSCHE MISDADIGERS. In hooger beroep. De officier van justitie bij de arr, rechtbank te Den Bosch is in hooger be roep gegaan van de vonnissen in de Ossche strafzaken van 14 Nov. waarbij de verzekeringsagent T. Kooien uit Til burg werd vrijgesproken van uitlokking van den roofoverval te Uden en van heling; H. A. van der Putten (De Rut) en A, J. Hendriks (De jonge Toon de Soep), wegens den overval en den roof moord te Oyen, respect, tot 12 en 10 jaar gevangenisstraf werden veroor deeld; Piet de Bie, terzake van den overval met berooving tot 1 jaar en 6 maanden en J. P. Ceelen voor den roof overval en den moord op J. van der Pas, tot 16 jaar gevangenisstraf werd veroordeeld, BRANDSTICHTING UIT WRAAK. Voor de Rotterdamsche rechtbank stond gisteren terecht de 30-jarige woonwagenbewoner P, N„ verdacht van opzettelijke brandstichting. Verdachte zou de iandbouwschuur van den land bouwer P. van Noort te Spijkenisse in brand hebben gestoken uit wraak te genover de boerin die niets van hem wilde koopen. Verdachte ontkende de brandstichting, doch gaf toe da.t hij bij de boerderij was geweest, waar hij ga lanterieën te koop had aangeboden. De boerin als getuige gehoord ver klaarde dat, toen zij niets van den man wilde koopen, deze was gaan razen en tieren. Hij bleef scheldende op het ert rondscharrelen, en liep, met een kind dat hij bij zich had, eenige malen rond het huis. Na een kwartier had de boerin den (Ing. Med. Middelburg 15-XI-'35 Donderdag: hoog ste luchttemperatuur 10.8 °C; (52 °F); 'laagste 5.2 CC (41 °F). Heden 9 h: 5.6 °C; 12 h: 10.5 °C. Geen regen of neer slag. Hoogste barometerstand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal; 763 mm; laagste 756 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 772,8 mm te Riga; laagste 739.8 mm te V. Manoer, Verwachting tot morgenavond: Meest matige O. tot Z. wind, licht tot half bewolkt, waarschijnlijk droog weer, koude nacht, overdag zelfde tempera tuur. Zon op: 7 h 21; onder 16 h 08. Lich+ op: 16 h 38. Maan op: 20 h 39; onder: 24 h 01. L.K.: 18 Nov. 30d- ar. Lnagwater te VHssiage®. November. Vr. Za. Zo. 15 16 17 Hoogwater. 4.00 16.24 4.46 17.16 5.36 18.10 Laagwater. 10.39 22.52 11.24 23.35 12.10 HöÖ'jJ- en Laagwater te Wenveidisgr November. Hoogwater. Laagwater Vr. Za. Zo. 15 16 17 5.59 18.15 6.40 19.02 7.25 19.52 11.42 23.59 12.27 0.43 13.12 brand in de schuur ontdekt. Het hooi in de doorloop boven den koeienstal brand de. Het huis en de schuur gingen in vlammen op. Verschillende getuigen leg den eveneens bezwarende verklaringen af. De Officier van Justitie eischte tegen den verdachte een gevangenisstraf van 1 Y« jaar. Uitspraak 28 dezer. E C /END. .Woensdag werd ter beschikking' van de justitie te Maastricht gesteld de !6-jarige W. L1,- bedrag van f 70 a f 80 had gehaald- Zaterdag j.l. ontdekte de vader den dief stal en deed aangilte bij de politie. Dien zelfden dag werd de 16-jarige zoon aan gehouden. Hij bekende den diefstal te hebben gepleegd en het geld met drie kameraden van ongeveer denzelfden leeftijd te hebben verteerd in Aken, Heerlen en Maastricht. De drie kameraden zijn eveneens aan gehouden, doch later op vrije.voeten ge steld. L. is Woensdag naar het Voogdijge sticht te Heer overgebracht. Uit 't on derzoek is gebleken, dat L- behoorde tot een rooversbende, die allerlei misda dige plannen smeedde en ook ten uit voer bracht. Het onderzoek daarom trent wordt door de politie nog voort gezet. Toen L. nog op de schoolban ken zat heeft hij zijn onderwijzer met een revolver bedreigd. Op 13-jarigen leeftijd werd hij door de rechtbank te Maastricht veroordeeld tot 6 maanden tuchtschool, voorwaardelijk, wegens een zedendelict jegens een 4-jarig meisje. Ook heeft hij diefstallen met inbraak gepleegd. WILLEM MENGELBERG ALS „VIJ AND DER DUITSCHE MUZIEK". Dezer dagen is te München van de hand van Christa Maria Rock en Hans Brück- ner een boek verschenen, „Das musikali- sche Juden-A.B.C.". In de voorrede van dit, ongeveer 250 pagina's tellende, werk wordt medegedeeld, dat het in de be doeling ligt, „onze Duitsche muziek te rug te brengen tot de Duitsche geest en

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 1