IMS SHAG Dobbe Intern ti lebber .man! De Abessijnen in net offensief. KUNST EN WETENSCHAP. REURSTHERHIOMETER van Donderdag. ■SUR»- El WISSELKOEKU. Vooral in het Noorden zouden de Ialianen veel overlast hebben van Abessijnsche guerillaben- den. BELGIE. DUITSCHLAND. AMSTERDAM, 14 November. Het eerste getal is de vorige notee ring, daarop volgt de officieele notee ring van heden- Ned. 31 1000-4 97%—97%. Ned. 33 1000-4 97%—97%. Ned. 34 1000-4 97%—97%. Certificaten-3 85%86%. O. Indie 34 1000-4 96%—96%. Denemarken Oblig- 1926-5 81%81. Duitschl. 100-7 19%—19%. Engeland 1960-90 4 70%—70%. Zwitserl. Staatss. 1927-4 93% Amsterdam 1933-5 99% Amsterdam 1934-4% 97% "s-Gravenhage 1929-4% 100100. Rotterdam 1926-1930-4% 92%—93%. Berlijn 1925-6% 17 Zeeuw6. Hyp. B-5 95 Zeeuws. Hyp. B-4% 9695%. Cities Service Cy. P. 1958 5 3839%. "i£rün DtP\>* ROOKT IBIS EN GÉÉN ANDERE SHAG (Ingez. Med.) 8 jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. De eisch was 10 jaar gevan genisstraf. HET DRAMA TE WILDERVANK. De beide moordenaars krijgen levenslang. De Groningsche rechtbank deed uit spraak in de bekénde moordzaak Kroe ze, te Wildervank, welke zaak, zooals bekend, op 31 Oct. j.l. werd behandeld en waarbij de officier van justitie tegen de beide verdachten Klaas Sterenbarg en Bouwe Bloem levenslang gevangenis straf had geëischt. De rechtbank ver oordeelde beide verdachten conform den eisch tot levenslange gevangenisstraf. Zij achtte moord, diefstal en braak, evenals mededaderschap bewezen, en achtte al leen levenslange gevangenisstraf in de juiste verhouding te staan tegen het gru welijk misdrijf. In den avond van Woensdag 12 Juni, ongeveer 'half negen, ging Bloem naar Kroeze onder 't voorwendsel wat 'boon tjes te komen halen. De oude man be gon deze alvast te doppen.... Op het afgesproken uur half 11 klopte Sterenbarg aan de achterdeur van Kroe ze. De oude man, gerustgesteld door de aanwezigheid van Bloem deed open. Ge maskerd, met een revolver in de hand, stond daar Sterenbarg. Bloem sprong daarna onverhoeds op den ouden Kroe ze en worgde hem. Het slachtoffer werd een zakdoek in de keel gestopt en ge bonden. Met een koevoet werd de brandkast geforceerd. De buit bedroeg 700.aan bankpapier. De onverlaten bonden vervolgens de koevoet aan het lijk, droegen het ontzielde lichaam naar buiten, waarna Bloem het in het Ooster diep liet verdwijnen. Eenige weken later werd Kroeze s lijk gevonden. Nadat verschillende huiszoekiingen waren verricht werden aangehouden de reeds bovengenoemde verdachten, die aanvankelijk hardnekkig ontkenden. De bewijzen tegen hen stapelden zich echter met den dag hooger op en nadat eerst de verdachte Sterenbarg op 29 Augus tus een volledige bekentenis had afge legd, viel den volgenden dag de verdach te Bloem door den mand. De colportage-heibel. Het gerechtshof te Arnhem heeft uit spraak gedaan tegen een drietal per sonen, K. J. O. en H. B., fabrieksarbei der, beiden te Almelo en D. T., behan ger, wonende te Groningen, die tijdens een colportagerelletje in Maart jl. te Al melo leden van de N.S.B. hadden lastig gevallen. Het Hof bevestigde het von nis van de rechtbank te Almelo waar bij de mannen ieder tot 14 dagen ge vangenisstraf werden veroordeeld. A Amsterd. Baku 110%[108%. C Rott. Bankver. 106v A Twentsche Bank 85%86. A Pref. Gruyter en Zn. A 111% A Pref. Jurgens A 9898%. A Ned. Gist- en Spiritusf. '399%399% A De Schelde N.B. 22%—22%. A Ver. Papf. v. Gelder 43—44%, C Am. Car en Foundry 14%—14%. C Am. Smelt en Ref. 33%30%. C Farbenind. I.G. 2930. C Stand. Brands 9%9%. C North Am. Cy. 15%—16. O Born- Sum. H.M. 140%139. A Linde Teves en Stokv. 6968 A Ned. Wol Mij. 92%94. A Singkep Tin M. 96%96%. A J. C. Japan Ln, 36% A Rotterd. Lloyd 41%41%. A S. M. Nederland 4141%, A Amst. Thee C M. 40%40 A Houth. Alberts 21%21%. Uitvoering „Sursum Corda". Het Chr. gemengd a capella koor „Sursum Corda gaf gisteravond, onder leiding van haar directeur, den heer T. A. Winter, een welgeslaagde uitvoering in de Concert- en Gehoorzaal te Mid delburg, De wijze waarop het mooie programma ten gehoore werd gebracht, getuigde er van, dat onder krachtige lei ding en na gedegen studie met dit koor veel te bereiken valt. Eenige der liede ren stelden niet bepaald gemakkelijke eischen. Over 't algemeen kon echter gezegd worden dat de uitvoering ervan wel liet hooren dat ze met zorg inge studeerd waren. Wij kunnen van de vele nummers hier slechts een keuze doen. 't Programma opende met twee liederen uit Valerius' Gedenckclank, nl. het lof lied op den Hollander en den Zeeuw en het lied op het ontzet van Bergen op Zoom. De verklanking van het schoone gedicht van Guido Gezelle ,,Als de ziele luistert" was mooi en werd met gevoe lige ernst voorgedragen. Vroolijk en lustig klonk het frissche ,,De kind'ren van ,,De Soetewey" van Wierts. Jacob Ha- mel's ,,De Molenaar'' werd een succes, 't Boeide door de zuivere voordracht. Het daarop volgende „Wiegelied", werd wel vlot gezongen doch klonk wat vlak. Zwaardere, eischen stelde het 5 stemmi ge „Caelestis Urbs Jerusalem" van Alphons Diepenbrock. Het werd goed, hoewel niet geheel vlekkeloos, gezon gen. 't Tweede vers had iets zuiverder gekund. In zeker opzicht geldt dit ook voor 't motet „Jesu, meine Freude" van Each. Er waren echter gedeelten die bij zonder mooi klonken en met plechtigen ernst, en zuiver werden voorgedragen. Wij denken hierbij aan „Ihr aber seid nicht fleischlich, sondern geistlich" en vooral het slotgedeelte „Weicht, ihr Trauergeister" De hoedanigheden van het koor lieten zich hierbij op gun stige wijze kennen. Julius Röntgen's „Rey van Ede- linghen" uit Vondels Gysbrecht van Aemstel: „Waer wert oprechter trou...." heeft steeds groote bekoring Het welbekende en altijd graag gehoor de „Zonnelied" van Cath, van Rennes vond bij het talrijk aanwezige publiek een goed onthaal. Het lied deed 't dan ook uitstekend. De sopraan had een groot aandeel in dit succes. Tenslotte volgde „Die Nacht" van Schubert. Een waardig en niet minder geslaagd slot van dezen mooien zangavond van „Sur sum Corda". Bij Kon. besluit is benoemd tot officier van gezondheid 2e klasse bij de landmacht arts W. P. Blokpoel, afkom stig uit G o e s. De oorlog in Oost-Afrika. In het Noorden maken de Italianen zich ongerust over plotselinge Abessijn sche bewegingen. Het terrein schijnt nog zoo vol te zitten met Abessijnsche guerilla-troepen, dat men met een groo te voorzichtigheid: te werk moet gaan. Zoo zijn de Italianen genoodzaakt ge weest om op hun linkervleugel het ge bied van Azbi Dera te ontruimen, in verband met een groote activiteit van de troepen van dedzjazmatsj Kassa. Bo vendien hebben troepen van dedzjaz matsj Gabriet kans gezien om tusschen de Italiaansche linies te geraken, in het gebied ten N.W. van Makallé, waar door hij een ernstige bedreiging vormt voor de Italiaansche voorhoede. Ook ras Syoem is opgetrokken m Noordelijke richting, zijn troepen zijn in het Amba Alagi gebergte gesignaleerd- Men houdt, in verband met deze plotse linge Abessijnsche bewegingen* reke ning met een spoedig treffen. Een be richt uit Addis Abeba spreekt reeds van een gevecht, dat gaande is bij Antalo, waarbij ras Syoem er in geslaagd zou zijn, de Italiaansche voorhoede terug te dringen. C Baltimore Ohio 9%9%. A Southern Rlw. 5%—6%. C Union Pac. Rr. 58%60. C Int. Nickel Cy. 20%—22%. Duitschl. '30 1000-5% 21%—21%. A Koloniale Bnk. 44%44%-%. A N.I. Hbk. 1000 83%—85-84%. C Ned. H. M. 1000 128%—128. A Olg. Kunstz. U. 25%—25%. A v. Berkels Pat- 48%48%. C Calvë-Delft 60%60%. A C. Suiker Mpij. 97—97. A Ned- Ford A.M. 246245% A Phiilps Gem. B. afg. 240%-243-41. C Unilever 105%106-05%. C Anaconda Cop. 12%—13%-%. C Bethlehem St. 25%—27-%. C Kennec Copper 16%16%-%. C Un. States Leather 5%'5%. C U. States St. C. 27%—28%-%. A A.N.I.E.M—N.B. 165—166, A Kon. Petr. Mpij. 210%—212%-10%. C Contin. Oil Cy. 15%—15%-%. C Shell Union O.C. 7%—8-%. In het Zuiden gaan de Italianen ver der de verbindingen met hun voorhoe de tot stand te brengen, tevens wijdt men daar veel aandacht aan het bezet ten van de waterbronnen. Bij hun ver deren opmarsch zullen de Italianen een zeer droog terrein moeten doortrekken, zoodat het van zeer veel belang is, dat de toevoer van water zonder storingen kan verloopen. Wat den toestand aan het zuidelijke gedeelte van het Somali-front betreft, ontveinzen de Italianen zich niet, dat naar thans bekend wordt, de belang rijke strijdkrachten van ras Desta in de streek van Sidamo en Borranda, aan de grens van Kenia, geconcentreerd zijn en dat meer naar het Noorden, in de streek van Bale, tusschen Dzjoeba en Oeësi Sjebelli dedzjaz Bellen Merib on geveer dertigduizend man verzameld heeft, met het klaarblijkelijke doel een inval te doen in Italiaansch Somaliland, om achter de troepen van Graziani te komen, maar ook daar is de kwestie van het water van belang en men meent, dat de Abessiniërs van hun plannen zullen moeten afzien en in het defensief zullen moeten blijven. Inmiddels kon deze Abessijnsche be dreiging achter de Italiaansche voorhoe de wel eens. verrassingen op 't Zuidelijk front teweeg brengen, dit te meer omdat de verbindingen van de Italianen hier nog maar zeer onvolledig zijn. De Italianen hebben verder verken ningsvluchten gedaan tusschen Dagga- boer en Dzidzjiga, waarbij zij op ver schillende plaatsen bommen hebben la ten vallen, met het doel om Abessijn sche transporten onmogelijk te maken. Een overlooper naar de Abes sijnen. Men deelt te Addis Abeba mede, dat onlangs uit Eritrea een stamhoofd met 1457 man, die allen gewapend waren en de beschikking hadden over 26 mitrail leurs, naar Abessijnsche zijde is over- geloopen. De Negus heeft deze houding van het stamhoofd ten zeerste gewaar deerd. Deze was in Abessynië ter dood veroordeeld, doch uitgeweken naai Eritrea, waar hij dienst nam bij het Italiaansche leger. Bij de krijgsoperaties is hij gedeserteerd en naar Abessynië teruggekeerd. Hij is te Addis Abeba aangekomen, waar hij heeft verklaard, dat het Italiaansche leger ernstig te lij den heeft van ziekten, in -hoofdzaak'-van dysenterie. Oorlogstuig voor Abessynië. Er zijn te Addis Abeba 180 kisten met 12 herstelplaatsen voor geweren en mi trailleurs uit Europa aangekomen. Onder leiding van dr. Brunner, vroe ger inspecteur van politie te Weenen, een Oostenrijkschen kolonel en den Zwitserschen luitenant Borgle worden deze herstelplaatsen opgesteld. Bovendien zijn nog 5000 geweren en mitrailleurs van het modernste type en een groote hoeveelheid medicamenten en verbandstoffen aangekomen. Binnenkort worden 400.000 gasmas kers verwacht. Duitschland en de sanctiemaat regelen. De Duitséhe consul-generaal te Ge- nève, dr. Krauel, heeft gister een be leefdheidsbezoek gebracht bij: den onder secretaris-generaal van den Volkenbond, Walters, wien hij mededeeling heeft ge daan van het door de Duitsche regee ring uitgevaardigde verbod van den uit voer van wapenen en van een aantal voor de oorlogvoering dienende grond stoffen naar de beide oorlogvoerende partijen. Ofschoon de Duitsche regeering na tuurlijk geenerlei verband heeft gelegd tusschen dit uitvoerverbod en de door de conferentie van de Volkenbondssta ten afgesproken sanctiemaatregelen tegen Italië en de Duitsche regeering haar uitvoerverbod uitsluitend grondt op de overwegingen van nationaal mi litair belang, is het practische resultaat van de Duitsche verordening toch, dat Italië de meeste grondstoffen, die op de eerste', door de coördinatie-commissie vastgestelde lijst *van uitvoerverboden geplaatst zijn, ook niet uit Duischland zal kunnen verkrijgen. De Duitsche regeering is zelfs nog een stap verder gegaan dan de Volkenbonds staten door ook den uitvoer van petro leum te verbieden, terwijl het uitvoer verbod voor deze grondstof bij de Vol kenbondsstaten nog slechts in overwe ging is in verband met de nog onvol doende toezeggingen, die op dit punt van de zijde der Vereenigde Staten C Tide Water Aüs. Oü 7%—7%. A K.N, Stoomb. Mij. 12%<12%. A Ned, Scheepv, U. 46%46%-47. A H.V. Amsterdam 218%—219%-20% A Java Cult. Mij. 123124-25. A N.I. Suiker U. 109-110-08%. A Deli Batavia 149%—151 %-52%. C Deli Mij. 1000 175%—177-75%. A Senembah, 174%—176%-74. C Chicago Milw. %-%-%• A Amst. Rubb. C. 109%—109%-08%. A Deli-Bat- Rubb. 6767. A Hessa Rubber 87-87%. A Serbadjadi S.R. 61%61%-62. Prolongatie 33. WISSELKOERSEN. 13 Nov. 14 Nov. Londen 7.24% 7,24% Berlijn 59.25 59.25 Parijs 9.70% 9.70% Brussel 24.89 24.89 Zwitserland 47.89 47.89 Kopehnagen 32.35 32.35 New-York 1,47% 1.47% van Amerika konden worden verkre gen. (N.R.C.) Het antwoord op de Italiaansche nota. Naar Reuter meldt, is de Engelsche regeering van oordeel, dat de Italiaan- schen nota tegen de sancties een gemeen- schapelijk antwoord vereischt van de naties, tot wie zij gericht is. Een van de geopperde mogelijkheden is, dat de Volkenbond zal antwoorden uit naam van de betrokken landen. Vermoedelijk zal men langs diploma- tieken weg hierover beraadslagen. Een Oostenrijksch embargo op den wapenuitvoer naar Italië. De Oostenrijksche minister van bui- tenlandsche zaken, Berger-Waldenegg, reeft in de financieele commissie van den Bondsdag medegedeeld, dat Oosten rijk evenals de andere landen een em bargo zal afkondigen op den uitvoer van oorlogsmateriaal naar Italië. De minister van buitenlandsche zaken gaf een uiteenzetting van de door hem gevoerde politiek. Deze, aldus de mi nister, is zuiver Oostenrijksch en inge geven door het gezond verstand. V,an Oostenrijksch standpunt bezien is Abes synië niet waard, dat ook maar één en- tele arbeider of landbouwer in Oosten rijk er honger voor lijdt. Oostenrijk kan geen oeconomische sancties tegen Italië toepassen, daar deze voor het land den ondergang zou den beteekenen. De minister voegde hieraan toe, dat de Oostenrijksche ge delegeerde te Genève er nadrukkelijk op ïeeft gewezen, dat Oostenrijk trouw blijft aan het vredes-ideaal van den Volken bond. Deze vredeswil van Oostenrijk komt nu tot uiting in het besluit om 'n embargo af te kondigen op den wapen- uitvoer naar Italië. Italiaansch dementi. Het bericht betreffende de verovering van vier Italiaansche tanks en twee ge pantserde auto's, het dooden van 50 Italiaansche officieren en het gevangen nemen van talrijke manschappen door de Abessijnen bij een botsing in de nabij heid van Gorahei wordt te Rome gede menteerd. RECORDVLUCHT. De 25-jarige Nieuw-Zeelandsche vlieg- ster Jean Batten, die Woensdagochtend te 5 h 30 uit Thiés bij Dakar in West- Afrika startte voor een solovlucht langs de Zuidelijke route over den Atlanii- schen Oceaan, is te 2 h 45 Oostelijke standaardtijd, of 13 uur en 15 min. na het vertrek uit Dakar, te Port Natal in Brazilië geland. Het record van den Spanjaard Combo voor een solovlucht langs de Zuidelijke route, heeft zij met 3 uur 15 min. ver beterd. Jean Batten zette hedenmorgen haar tocht voort naar Rio de Janeiro. Zij heeft ook het record verbeterd over den afstand Lympne (Engeland)Port Matal, welke afstand zij in ruim 82 uur heeft gevlogen. Schandaal te Brussel. Onlangs heeft zich in de Brusselsche hooge kringen een drama afgespeeld, dat op het leven in zeker exclusief gedeelte der bevol king een schel licht werpt. Een jong'e barones, de 30-jarige De 't Serclaes, die op 1 Nov. een feest ten huize harer vriendin, barones De Vil- lenfagne bijwoonde, stierf kort daarop onder verdachte omstandigheden. Ach teraf bleek zij een te groote dosis co caïne te hebben ingenomen. In verband met deze zaak werd ba rones De Villenfagne aan een verhoor onderworpen, maar verder ongemoeid gelaten. De politie stelt in verschillende richtingen een onderzoek in, ook al wijl hier mogelijk misdaad in het spel is- Het blijkt n.l. dat tal van kostbare juweelen welke de barones vóór haar thuiskomst na het feest droeg, zijn verdwenen. Het parket heeft o.m. in de bureaux eener brouwerij te Mechelen een onderzoek ingesteld. Er wordt overigens een streng stilzwijgen over het onderzoek in acht genomen- De Brusselsche bladen hebben in de ze zaak aanleiding gevonden weer eens te wijzen op de veelverbreide kwaal van het cocaïne-gebruik in België, vooral in de hoogere kringen. Ze herinneren aan een ander schandaal, dat kort g'eleden in Brussel veel ophef maakte, n.l. toen een schamel figurantje van den Alham- 'ora-scbouwburg, Madeleine Cariaux, werd dood gevonden ten huize van een Schepen - Markt Rubber Industrie Obl.markt Tabak H.VA. Amerika Suiker Olie (Wettig gedeponeerd.) jongen advocaat in de Liefdadigheids straat, slachtoffer van dezelfde geheim zinnige passie, waartoe de advocaat haar md overgehaald Vreemd doet het aan, dat van rech terlijke zijde de berichtgeving der bla den over deze cocaïne zaak wordt ge- aakt. De bladen hebben niet nagelaten erop te wijzen, dat, indien de justitie den ïandel in verdoovende middelen krach tiger wilde bestrijden, van schandalen als die welke thans aan 't licht komen, geen sprake zou zijn. De „Standaard" verneemt, dat het onderzoek dat thans aan den gang is, eerlang een „coup de théatre" zal ten gevolge hebben. DE BISSCHOP VAN MEISSEN STAAT TERECHT. Wegens deviezensmokkelarij, Voor de speciale kamer voor devie- zenkwesiies te Berlijn is een proces be gonnen tegen den bisschop van Meissen, mgr. P. Legge, wegens deviezensmok- kelarij. Gezien de persoonlijkheid en cïe r,ang van den beklaagde, wordt dit pro ces beschouwd als een hoogtepunt in de reeks van deviezenprocessen tegen or de-geestelijken. Behalve de 53-jarige jisschop zijn medebeklaagd zijn broer, de 46-jarige dr. T. Legge, secretaris-ge neraal van de academische Bonifacius- vereeniging te Paderborn, alsmede de 47- jarige vicarusgeneraal, kanunnik prof. Soppa uit Bautzen, de 25-jarige August e Klein uit Paderborn, die echter voor het groote proces niet is opgeroepen en de 39-jarige secretaris-generaal van de Bo nifacius vereeniging Frickmann. Volgens de aanklacht heeft het bis dom Meissen in 1926 in Nederland een teening van f 300,000 opgenomen. Een. deel hiervan zou in de afgeloopen jaren over de grens gesmokkeld en bij de Universumbank te Amsterdam op den deknaam van het bisdom Utrecht gede poneerd. Geestelijken veroordeeld. De abt Esser uit Nellersberg bij Aken is te beulen tot 8 maanden gevangenisstraf veroordeeld, daar hij jongelui er van weerhouden had, zich bij de Hitierjeugd te laten inschrijven- De abt Moor wonen de nabij Zelle aan de Moezel, werd. tot 1 jaar gevangenisstraf veroordeeld we gens laster van nazi-leiders. Kerk geplunderd. Gister is sa de jarochiekerk te Telgte bij Munster in Wéstfalen, een vermetele diefstal ge pleegd, die ongetwijfeld lang van te vo ren was voorbreid. De daders, klaarblij- celijk een goed georganiseerde bende van beroepsinbrekers, maakten tal van erkeMjke kuinstvoorwerpen buit met een totale waarde van ongeveer 200,000 mark en wisten ongemerkt te ontkomen. O.a. zijn den dieven in handen geval len: een gothische monstrans, drie kost bare oude avondmaalskelken, waarvan twee van het fijnste filigran-werk en getooid met beeltenissen, twee waarde volle miskelken, twee oude hooge gou den kelken, een rijk met edeisteenen bezet kruis en verder alle sieraden van een heiligenbeeld, bestaande uSt een gouden kroon, talrijke gouden en zilve ren kettingen, enz. Communist veroordeeld. Het „Ober- landesgericht" te Jena heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen den te Stutt gart wonenden Hermann Scheler, die beschuldigd was van voorbereiding tot hoogverraad. Hij wordt er van ver dacht, de actie der illegale communis tische partij te Jena, Gera, Stuttgart en in andere plaatsen in binnen- en bui tenland te hebben ondersteund. Hij wordt beschouwd als de leider der com munisten in Thüringen. Het gerecht heeft hem veroordeeld tot 14 jaar tuchthuis straf en 15 jaar verlies van eer. Drie dooden door gasverstikkimg. Te Bad FriedrichshallJagstfeld is een. gezin, bestaande uit man, vrouw en n 2-jarig kind, ten gevolge van gasverstik- king om het leven gekomen. Gedurende den nacht was een gasbuis, die langs het huis liep, gebroken, waarna het gas door een zijbuis in den kelder van het huis was gekomen. Vandaar had hei zich door de woning verspreid

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 2