GOESCHE COUQANT£!2S BINNENLAND. ZEELAND. BLOEMEN VERWELKEN SPORT. wordL plaat je koc- edrageu den |erspro- omeet duur, ïrteera* Iverteer- ike prij- ine ad- Id, kua- kena lulpz&am Idverten- lllen ran Boer 14 NOVEMBER 1935, EERSTE BLAD, 178e JAARGANG, DE disconto-verlaging van de nederlandsche bank. Reeds ten tijde van de vorige discon to-verlaging spraken wij de verwachting uit, dat de omstandigheden van dien aard waren, dat bij een voortduren daar van er op gerekend kon worden, dat de Nederlandsche Bank geen oogehblik lan ger dan strikt noodzakelijk was, zou wachten met het verder losdraaien van de disconto-schroef. De week-staat, die gister is gepubliceerd, heeft wel aange toond, dat dit moment daar was en de thans aangekondigde verdere verlaging van de officieele tarieven met een half procent heeft dan ook geen verrassing gewekt. Ook de noteeringen op de geld markt wezen de laatste dagen trouwens reeds in die richting, Het particuliere disconto gold heden 31/10, en de prolon gatie-koers is gisteren voor het eerst weer tot 3 pet. gedaald. Bij dergelijke noteeringen in de open markt was het officieele tarief van 4 pet. uiteraard niet meer effectief. De jongste weekstaat heeft aange toond, dat deze lagere noteeringen de positie van de geldmarkt in ons land volkomen juist illustreerden, want de binnenlandsche crediet-verleening is in dc afgeloopen week opnieuw zeer sterk ingekrompen. Voorts heeft de goud- toevloeiing naar ons land verderen voortgang gehad, waaruit blijkt, dat de positie van den gulden op de internati onalen wisselmarkten weer volkomen gezond is en dat het eenigen tijd geleden gevluchte kapitaal weer naar ons land terugstroomt, hetgeen bewijst, dat men weer vertrouwen in de situatie stelt. Daartoe heeft o.a. meegewerkt het ver loop van de debatten in de Tweede Ka mer, welke een aanduiding geven, dat de regeering op een meerderheid kan rekenen bij 't verder voerder van haar op aanpassing gerichte politiek. De beleg- ginsmarkt geeft hiervan trouwens even eens een weerspiegeling. Hoewel de laatste dagen een lichte aarzeling viel waar te nemen, heeft he den een zeer vaste stemming bestaan en hoewel het peil, waarop een groot deel der prima beleggingswaarden thans staan nog altijd niet als volkomen nor maal kan worden beschouwd, zoo is de situatie toch aanmerkelijk verbeterd en kan verwacht worden, dat bij een aan houden van de huidige ontwikkeling 'n verder herstel voor de beleggingswaar den zal plaats hebben. Indien zich geen onvoorziene gebeurtenissen voordoen, is trouwens een verdere verlaging van het rente-niveau hier te lande zeker niet on mogelijk en aangenomen kan worden, dat de Nederlandsche Bank niet zal na laten hierop, voor zoover mogelijk, in vloed uit te oefenen. Al is het rente-ni veau laatstelijk reeds belangrijk gedaald, zonder twijfel is dit, de zeer groote be schikbare kapitalen waarvoor thans geen emplooi kan worden gevonden in aanmerking genomen, nog aan den hoo- gen kant. Zoowel het bedrijfsleven als de Nederlandsche Staat zullen bij een verdere daling van het rente-niveau ten zeerste gebaat zijn nieuwe prijsverhooging van schoenen? Uit Tilburg wordt gemeld; De leden van de Federatie van Ne derlandsche schoenfabrikanten zijn op geroepen tot bijwoning van een alge- meene vergadering, waarin als voor naamste punt aan de orde zal worden gesteld een gedachtenwisseling over de mogelijkheid om opnieuw tot een uni forme verhooging van de schoenprijzen te komen. Het bestuur der federatie heeft, naar bij de convocatie wordt medegedeeld, deze vergadering uitgeschreven op veel vuldig verzoek, waarbij men op het met den meesten spoed treffen van maatre gelen heeft aangedrongen. Wel zijn de prijzen der schoenen over de geheele linie reeds niet onbelangrijk verhoogd, doch deze verhooging blijft nog altijd ver achter bij de verhooging welke de leerprijzen hebben ondergaan. geen kerstvlucht van de f 36. Naar aanleiding van het bericht over een Kerstvlucht van de F 36 stelt de K.l.m. er prijs op, mede te deelen dat het houden van een Kerstvlucht niet in het voornemen ligt, hoewel het plan hiertoe wel in overweging is geweest Wel bestaat het voornemen mettertijd de F 36 een normale heen- en weer- vlucht op de Indië-route te laten vol brengen, doch omtrent den datum is nog niets bekend. boliden? Hedenmorgen te omstreeks vijf minu ten voor zes, werd door een tweetal brievenbestellers te Middelburg een na tuurverschijnsel opgemerkt. Zij hoorden een ontploffing en zagen in de lucht 'n schel blauw licht. Een oogenblik daarna spatte de bol als een vuurpijl uiteen, waarna de verschillende deeltjes weg dreven. Een dergelijk verschijnsel werd Maandagavond te Waarde waargeno men. Te ongeveer 7 uur des avonds werd een lichtbol gezien, die ook kort daarop uiteenspatte. Aardige, passende cadeautjes die blijven, vindt U in de bui tengewoon verzorgde collectie van WITKAM'S Geschenkenhuis Lange Kerkstraat Goes (Ingez. Mcd.i iOESi Maatschappij-Ziekenfonds Zuid- en Noord-Beveland, Ter vergadering van deelgenooten, welke te Goes werd gehouden, onder voorzitterschap van mr, J. W. Goed- bloed, werden als vertegenwoordigers der deelgenooten herkozen de heeren C. K. Maartense (pi. v. C. Kuijper) Goes, J. Pieterse (pi. v. M. de Wilde) Hein- kenszand, J. Waverijn, Kruiningen (pl. v. L. Meijaard, Hansweert) en J. de Bes te (pl. v. J. Schipper), Oudelande, ter wijl wegens overschrijding van de 7500 leden twee nieuwe vertegenwoordigers met hun plaatsvervangers werden geko zen, t.w. dhrn. D. v. Kervinck (pl. v. J. Florusse), Wemeldinge en A. Jacobusse, Hoedekenskerke (pl. v. Jac. Fierloos, 's-Gravenpolder). De voorzitter deelde mede, dat per 1 Jan. 1936 geheel Zuid- en Noord-Êevc- land zal zijn aangesloten bij het Zieken fonds. Hierna verkreeg dr. J. M. Planteijdt gelegenheid om te spreken over: „Ver betering van de Geneeskundige verzor ging door samenwerking". Na te hebben stilgestaan bij de eerste verzekeringen, n.l. de begrafenisfond sen, ging spr. na de verdere ontwikke ling der verzekeringen, welke ten doel hadden gemeenschappelijk de lasten te dragen, welke ziekte enz. veroorzaken Ziekte in een gezin brengt voor ie dereen zware lasten mede, doch voor de minst draagkrachtigen werden deze las ten vaak tot een ruïne. De sociale wet geving bereikt in Krankzinnigenwet, On gevallenwet, Invaliditeitswet en Ziekte wet slechts een klein gedeelte van de zieken en voorziet voor deze nog maar gedeeltelijk in de kosten van de medi sche verzorging. Aan het particulier initiatief is veel overgelaten. Thans wer ken zonder eenig onderling verband Groene- en Wit-gele Kruisverenigin gen, sanatoriumfondsen, ziekenhuisver- plegingsvereenigingen en Ziekenfonds. Wie zich volledig wil verzekeren moet van alles lid zijn, maar dan blijkt wel, dat hij zich voor sommige dingen dubbel verzekert. Verzekeringen, die niet alles omvatten, legge te zware lasten op be paalde vereenigingen, b.v. als het Groe ne Kruis en de Wijkverpleging niet in orde is of de patiënt niet verzekerd is, zal eerder ziekenhuisverpleging noodig zijn, wat de gemeenschap onnoodig hoo- gere kosten brengt. Wie lid is van Zie kenfonds en Ziekenhuisverpleging heeft van de eene gedeeltelijk, van de andere geheel recht op specialistische hulp. Zoo zouden er meer voorbeelden te noemen zijn. De resultaten zijn als volgt samen te vatten: le. de gemeenschap betaalt te veel voor de geneeskundige verzorging, om dat niet altijd voor de verpleging de goedkoopste oplossing gekozen kan wor den; 2e. de verzekerden betalen te veel omdat de volledig verzekerden voor som mige zaken dubbel betalen en maar en kel ontvangen. Het is onjuist deze last op de minst draagkrachtigen te laten liggen. De op-, lossing zal moeten gezocht worden in samenwerking. Dat is mogelijk als alle betrokken organen het belang van de verzekerden en v,an de gemeenschap voorop stellen en eventueele eigen be langen daarvoor willen opofferen. Het beste systeem is volgens spr. dat bv. uitgaande van het ziekenfonds deze zijn leden tracht te verzekeren bij zie- kenhuisverpleging en kruisv^reeniging. Door dubbele betaling en innigskosten te laten vervallen zal een zekere reductie mogelijk zijn. Zoo hebben wij uitgerekend, dat wijk verpleging, gejhruik v,an verplegingsar tikelen, huisarfsenhulp, pharmaceutische hulp, specialistenhulp, breukbanden, brillen, röntgenfoto's, sanatoriumverple- ging en ziekenhuisverpleging zou te ge ven zijn voor een premie welke gelijk is aan de som van de premies, die thans voor ziekenverpleging en ziekenfonds wordt betaald. Indien dit mogelijk is en er k,an op die wijze een premiebespari.ng voor de verzekerden worden verkregen bij ver mindering van kosten voor de gemeen schap, dan moet deze oplossing ook ge vonden worden. Hiertoe moeten we allen naar beste krachten medewerken en spr. vertrouwt, dat de noodige sa menwerking tusschen de verschilende vereenigingen ook te verkrijgen is. De technische en administrateve moeilijk heden zijn er slechts om .op te lossen. Hoe de premie voor de volwassenen en kinderen moet worden verdeeld, zal dan ook nader onder het oog moeten wor den gezien om een billijke verdeeling van de kosten te krijgen tusschen de ge zinnen met veel en weinig kinderen, met groote en kleine kinderen. Nadat dr. Planteijdt nog verschillen de vragen dienaangaande naar volle te vredenheid had beantwoord en de voor zitter den spreker dank had gebracht voor de behandeling van zijn onderwerp, werd de vergadering gesloten. Door het bestuur van het fonds werd tot hulp van den administrateur be noemd de heer J. Geleedst te Goes. WALCHEREN» JHR. MR. A. A, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE f Naar aanleiding van het overlijden van jhr. mr. A. A. van Doorn van Kou- delterke, dat wij gisteren hebben ge meld, schrijft de heer Witteveen, o.a. nog aan de „Vliss. Crt.": Met jhr. Van Doorn is een Zeeuwsch edelman in den waren zin van het woord heengegaan. Minzaam en vriendelijk in den omgang, man met een warm hart voor zijn familie en hen die hij zijn vrienden noemde, heeft hij een gelukki gen levensavond gehad, slechts verduis terd door het verlies enkele jaren gele den van zijn beminde gade, met wie hij zoo nauw verbonden is geweest. De gemeente Vlissingen, waar hij zulk een belangrijk deel van zijn levens taak heeft vervuld en die hem zoo na aan het -hart lag, zal zijn nagedachtenis zeker in hooge eere houden! Men meldt ons verder nog, dat wij len jhr. mr. A. A. van Doorn van Kou- dekerke, in 1883 niet alleen benoemd werd tot burgemeester van Zuidzande, maar tevens van Cadzand en in 1888 die gemeenten verwisselde met Veere en Vrouwepolder. ZUID-BEVELAND. WAARDE. Dinsdagavond werd ten huize van den heer A. Nagelkerke, al hier herdacht het tienjarig bestaan van de „Ned Herv. Meisjesvereeniging „Martha". Na het openingswoord van ds. A. Hoogenraad volgde een toespraak van den oprichter der Vereeniging: ds, c. van der Waa te 's H. Arendskerke. De feestrede werd gehouden door mej. Du- four. De toespraken werden afgewisseld met verschillende toespraken. N00RD-BEVELAND. COLIJNSPLAAT. Woensdagavond is een algemeene vergadering gehouden van de ijsclub „Ons Genoegen" onder leiding van den heer L. H. Kievit. Voor den aanvang sprak de voorzitter eenige woorden, gewijd aan de nagedachtenis van een tweetal leden, die aan de ver eeniging door den dood ontvallen zijn, n.l. de heeren M. J. Schikker en H. M, Haringman. Beiden hebben den stoot ge geven aan de oprichting van „Ons Ge noegen". Wijlen de heer Haringman was vele jaren lid van het bestuur. De rekening van den penningmeester gaf als ontvangsten aan 448 en als uit gaven 101. Het ledenaantal bedraagt 193. In het afgeloopen jaar hebben 4 leden bedankt. De heeren L. H. Kievit en J. de Krij ger werden als «bestuurslid herkozen. Met algemeene stemmen werd beslo ten de baan electrisch te verlichten. Het stroomverbruik zal per avond kos ten 2.50. Ten slotte werd nog besloten langs een gedeelte van de baan een beplan ting aan te brengen, indien de eigenares van het betrokken perceel zulks toe wil staan. ZEETOSH-VLAANDEREN O.D. Petroleum gedronken, WALSOORDEN. Het driejarig doch tertje van den landbouwer K. had de petroleumbus weten te bemachtigen en daaruit een zoodanige hoeveelheid ge dronken, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen.(Tern. Crt RAADSOVERZICHT VAN GOES. Goes 13-11-35. Slechts drie punten stonden ditmaal op de agenda, en over alle drie viel weinig te praten. Dat er desondanks over elk der punten toch nog het een en ander gezegd werd, lag aan derzelver belangrijkheid ofwel aan de eigenaardi ge politiek, die van loven en bieden welke de regeering vaak schijnt te huldigen. De Goesche Raad ondervond reeds eenige malen, dat iets wat van hooger- hand niet ,wenschelijk" wordt gevon den, toch wel door „hoogerhand" goed gekeurd wordt, zelfs tegen advies van Geel Staten in. En aldus meenden vele leden, dat mogelijk ook de verlaging van de belasting op de biljarten er nog we! door te halen zou zijn, zelfs tegen een desbetreffende circulaire van den mi nister in. Ons leek dit intusschen wel wat ver gezocht. De minister schreef duidelijk: „het één of het ander", en het zou harakiri zijn, als hij daarna nog beiden toestond. Juister is Ongetwij feld, dan ten bate van de caféhouders de personeele belasting nog verder te verlagen, dus dat ééne uit te buiten wat wel toegestaan is. Intusschen bleek de raadsmeerderheid de zienswijze van B. en W. te deelen en dus werd volgens circulaire van den minister gehandeld Over de billijke regeling inzake de subsidieverlaging voor de r.k. bewaar school werd weinig gesproken. We schreven reeds, dat de Raad dadelijk bereid bleek een zoo soepel mogelijke houding aan te nemen en dus werd dit voorstel zonder stemming aanvaard. Ook het derde voorstel, werd met groote instemming ontvangen, dat tot uitvoering der havenplannen in werk verschaffing. En er waren heel wat redenen om over dit voorstel verheugd te zijn. In de eerste plaats de tweehonderd duizend uren arbeid voor onze werkloozen, cn nog vele duizenden uren voor andere ar beiders; in de tweede plaats bleek het rijk bereid de benoodigde gelden op zeer aanneembare voorwaarden te ver strekken, en in de derde plaats zal ook de uitvoering van dit groote werk onze gemeente weer ten goede komen. Zoo wordt de leelijke, smalle draai brug over de haven een 12 m breede betonnen overbouw; de haven zelf wordt verbeterd; er komt een aftak king met zwaaihaven tegenover het ein de van het sportterrein, en langs de af takking der haven ontstaan weer nieu we industrieterreinen. We omschreven dit plan reeds vroe ger en willen alleen nog opmerken, dat de te graven zijarm van de haven, niet deze evenwijdig zal loopen tot aan de meestoof. Daar wordt weer een zwaai haven gegraven. Het 'Roosjeshof valt in dit plan en zal dus moeten verdwij nen. Het één met het ander was er zoo wel reden, om over deze raadsvergadering en de genomen besluiten voldaan ie zijn, uitgezonderd dan voor de caféhouders. Maar mogelijk springt de hr. De Roo„ die een vasthoudend pleiter is, later nog eens voor hen in de bres?! Het k.n.g.v. Voor de vaardigheidsproeven K.N.G. V. slaagden van den Zeeuwsch-Brabant- schen Turnkring een dame en een heer voor eerste graad, 10 dames en 10 hee ren voor tweede graad. Dit waren allen leden van Prins Hendrik te Breda. Op Donderdag 21 November worden voor de leden der vereenigingen van den dfetgadde, aangename laxeermiddel 'öZsMsdjKè (Ingez. Med.j WEER m WIND. Middelburg, 14-xi-'35. Woensdag hoogste luchttemperatuur 9.1 °C (48 °F); laagste 6.5 °C (44 °F). Heden 9 h: 6.7 °C; 12 h: 10.5 °C. 1.6 mm regen. Hoogste barometerstand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal: 763 mm; laag ste 755 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 770.3 mm te Krakau; laagste 734.7 mm te V-Ma- noer. Verwachting tot morgenavond: Meest matige, tijdelijk toenemends Z.W. tot Z. of Z.Q. wind, aanvankelijk licht tot half bewolkt, later weer toene mende regenkans, weinig verandering in temperatuur. Zon op: 7 h 19; onder: 16 h 09. Licht op: 16 h 39. Maan op: 19 h 25; onder: 11 h 29. L.K.; 18 November. fej. Hoog- en Laagwater te Vlissingea November. Do. Vr. Za. 14 15 Hoogwater. 3.16 15.35 4.00 16.24 4.46 17'. 16 Laagwater. 9.54 22.08 10.39 22.52 11.24 23.35 Do. Vr. Za. 14 15 November, Hoogwater. 5.19 17.31 5.59 18.15 6.40 19.02 Laagwater 10.55 23.15 11.42 23.59 12.27 kring de proeven te Vlissingen afgeno men. Zwemmen. Gisteravond is te Den Haag de ploeg van de Amstérdamsche zwemvereeni- ging „Het Y" er in geslaagd op de 3 x 50 meter wisselslag-estafette heeren haar pas gevestigde Nederlandsche record opnieuw te verbeteren en te brengen op 1 min 33,4 sec. REOSITSZAKEN. De berechting der Ossche misdadigers. Vonnissen, De Bossche rechtbank deed heden uitspraak in de Ossche strafzaken die in de zitting van 31 October werden be handeld. Wegens den roofoverval in de woning van W. Bouman te Uden in den nacht van 20 op 21 Febr. 1934 werd de 23- jarige J. P. Ceelen veroordeeld tot 8 jaar gevangenisstraf, de 23-jarige A- J- Hendriks. bijgenaamd de jonge Toon de Soep, tot 7 jaar gevangenisstraf en de 23-jarige opperman H. A. van der Put ter, bijgenaamd de Rut, tot 8 jaar ge vangenisstraf. De eisch was tegen ieder 10 jaar ge vangenisstraf. De 20-jarige fabrieksarbeider P. de Bie werd tot 1 jaar en 6 maanden ge vangenisstraf veroordeeld (eisch 3 jaar}- De 45-jarige verzekeringsagent Koo ien uit Tilburg, werd van uitlokking van den roofoverval te Uden en van heling vrijgesproken. De eisch was 8 jaar ge vangenisstraf. Van der Putten en Hendriks werden terzake van den overval met berooving in den nacht van 15 op 16 Mei 1933 te Oyen gepleeg'd, waarbij de gebroeders Verhoeven zoo werden mishandeld, dat A. Verhoeven overleed en P. Verhoeven ernstige hoofdwonden bekwam, veroor deeld tot onderscheidenlijk 4 en 3 jaar gevangenisstraf met aftrek van voorar rest- De eisch was 5 jaar gevangenisstraf. De rechtbank veroordeeelde Ceelen wegens moord op den caféhouder J. van der Pas op 9 Nov. 1932 te Berghem tot artikel, wgtht Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. Bij contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster Naamlooze Vennootschap ,,De Middelburgsche Courant"; Bureaux Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten by het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 1 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. mei „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 cent Kennis is een ingaan tot een hooge- ren staat van ons bewustzijn. Zij eischt reine menschelijkheid. verwekt geen hrantfL? Bij apothekers en drogisten In verpakkingen van t0f 30 en 60 tabletten* Hf**" R 16 Hc-og- er Laagwater te. Wemeldinp'* 16

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 1