BINNENLAND. ZEELAND. WEER EK WIND NUMMER 268. DRIE BLADEN. WOENSDAG 13 NOVEMBER 1935. EERSTE BLAD. 178e JAARGANG. De beperking van de zuivel- productie. ZO N ASPIRIENTJE HELPT TOCH MAAR MIDDELBURG. I0ES. VLISSINGEN. iprwmciHU CHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. -Advertentiën 30 ct. per regel, Inges. mededeelingen 60 ct. p. r. By contr. voor beide veel lager: tar. op aanvr V-»» GOESCHE COURANT££ü Uitgeefster Naamlooze Vennootschap ,,De Middelourgsche Courant"; Bureaux Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. De mededeeling van de land bouw- en zuivelorganisaties, dat de beperking van den melk- steun onuitvoerbaar moet wor den geacht, geelt den minister aanleiding naar andere maatre gelen uit te zien. De Regeeringspersdienst meldt: De maatregelen van de regeering om te komen tot de noodige vermindering der zuivelproductie zijn van drieërlei aard. Vooreerst geldt reeds eenige jaren een beperking in den aanfok van rund vee door een beperking van de teelt van kalveren. Bovendien is tweemaal op groote schaal tot afslachting overgegaan, om ook onder het oudere rundvee de beperking der melkproductie te bevorde ren. Als laatste maatregel is daar het vorige jaar bijgekomen het besluit om slechts een deel van de melk te steunen, teneinde den boeren een sterken prik- pel tot inkrimping van de melkproductie te geven. De uitvoering van de regeling van den beperkten melksteun is thans tot in de details voorbereid. Gelijk bekend, was aanvankelijk het voornemen om 1 Juni 1.1. tot invoering over te gaan. Het toe kennen van een individueel contingent gesteunde melk aan eenige honderddui zenden melkveehouders bleek meer tijd te kosten dan aanvankelijk kon worden voorzien- Vandaar, dat de minister van landbouw en visscherij bij de behande ling van de begrooting van het Land- bouw-crisisfonds in de Eerste Kamer onlangs mededeelde, dat de uitvoering naar 1 Januari wordt verschoven, maar dan ook zal worden uitgevoerd. Intusschen is een nieuwe ernstige complicatie ingetreden, doordat de mi nister van landbouw en visscherij van de drie Centrale Landbouworganisaties en den Alg. Nederl. Zuivelbond een brief heeft ontvangen, waarin zijn mededee- len, dat zij, zich op dit oogenblik niet uitsprekende over de al dan niet juist heid van de beslissing der regeering om de melkproductie te beperken, ter ken nis van den minister meenen te moeten brengen, dat de genomen maatregel om tot melksteunbeperking te komen, on uitvoerbaar moet worden geacht en in ieder geval niet tot het beoogde doel zal leiden. De minister heeft met teleurstelling van dit bericht kennis genomen, omdat de minister, evenals het college van re- geeringscommissarissen, de voorgestel de regeling wenschelijk en uitvoerbaar acht, Door de mededeeling van de drie landbouworganisaties en den Alg. Ned. Zuivelbond wordt de geheele melksteun- regeling op losse schroeven gezet; in ieder geval wordt het gevaar, dat het doel niet zal worden bereikt, zeer sterk vergroot. De kans is immers niet gering, dat een voldoende werkelijke beperking van de melkproductie niet tot stand zal komen, wanneer bij de landbouwers door de bovengenoemde mededeeling de ge dachte, dat de maatregel niet kan wor den doorgezet en in geen geval den ge- wenschten uitslag kan opleveren, zoo zeer is versterkt. Daar de melkproductie in ieder geval beperkt moet worden, wil de minister, in overeenstemming met het college van regeeringscommissarissen, niet het risico aanvaarden, dat zij niet of niet spoedig genoeg zal worden bereikt met hand having van het ontworpen stelsel, aan welks deugdelijkheid door zoovelen wordt getwijfeld. Daarom worden thans andere maatregelen overwogen, welke zoo spoedig mogelijk zullen worden be kend gemaakt. HET BEZUÏNIGINGSONTWERP. Een paar vragen Uit het voorloopig verslag van de Eerste Kamer over het ontwerp van wet tot verlaging v,an de openbare uit gaven blijkt, dat verscheidene leden ernstig bezwaar hebben tegen de voor genomen verlaging van de salarissen der ambtenaren. Gevraagd werd, of het in de bedoe ling ligt, zoolang geen sluitende begroo ting op andere wijze i« te bereiken, elk jaar 5 pet. te korten. Zal de regeering dan opnieuw, met de betuiging, dat zij dit slechts noode doet, den ambtenaar een offer laten voegen bij de reeds zeer belangrijke welke reeds van het over heidspersoneel zijn gevorderd? Enkele leden maakten de opmerking, dat, huns inziens de werkelijke dr,ang tot bezuiniging bij de departementen van algemeen bestuur ontbreekt. Naar aanleiding hiervan vestigen zij er de Familieberichten en dankbetuigingen 1"i regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 cent, aandacht op dat, naar uit betrouwbare bron veruidt, de inrichting van de werk kamer van den minister van landbouw en visscherij 6000 zou hebben gekost. DE F 36 VERMOEDELIJK NAAR INDIë. Met Kerstmis. De directie van de K.L.M. overweegt ernstig de mogelijkheid om de Fokker F 36, het grootste vliegtuig der K.L.M. in de volgende maand een Kerstreis naar Nederlandsch Indië te laten maken, schrijft de N.R.C. Directie en technisch personeel bekijken momenteel deze zaak van alle kanten, teneinde de ma chine voor de groote reis gereed te ma ken. De F 36 was oorspronkelijk gebouwd voor de lijn AmsterdamBatavia, doch toen de machine gereed was, werden de snelle Douglasmachines in gebruik ge nomen, De vier-motorige F 36 heeft dan ook tot nu toe uitsluitend dienst ge daan op de Europeesche lijnen, vnl. op die naar Londen en Berlijn. Het toestel kan op deze lijnen 32 passagiers vervoe ren, op de Indië-route, doordat de op klapbare stoelen in bedden veranderd kunnen worden, 16 passagiers. Het betreft hier een proefneming die wellicht verstrekkende gevolgen kan hebben. Immers de heeren Plesman en Guillonard hebben op hun jongste reis naar Amerika geconstateerd, dat de vliegtuigindustrie zich meer en meer gaat toeleggen op de vervaardiging van g'rootere vier-motorige vliegmachines. De mogelijkheid om 't traject naar In dië met vier-motorige machines te be vliegen schijnt nimmer uit het oog ver loren te zijn. In dit verband kan de a.s vlucht van de F 36 naar Java van betee- kenis zijn als een proefneming met een groote vier-motorige machine van Ne derlandsch fabrikaat, op onze grootste nationale luchtlijn. Bovendien is èr de mogelijkheid dit type te vervolmaken, waardoor de prestaties zouden worden verhoogd. De Ned. Vliegtuigenindustrie heeft reeds plannen voor dergelijke ma chines uitgewerkt. De vlucht zou dus van groote beteekenis kunnen worden, zoowel voor de K.L.M. als voor de Ned. Vliegtuigenindustrie. DE SANCTIES TEGEN ITALIë. Minister De Graeif verdedigt zijn beleid. In de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer nopens de begrooting van buitenlandsche zaken, verdedigt de minister van buitenlandsche zaken, jhr. De Graeff, zijn optreden te Genève. Eenigszins ironisch merkt de minister op, dat slechts één lid van de Tweede Ka mer, (de heer Westerman) van meening is, dat Nederland onmiddellijk uit den Volkenbond moet treden. „De beteeke nis van de omwenteling, die zich op het gebied van de internationale verhoudin gen met de verschijning van den Vol kenbond heeft voltrokken, is vooral in het licht van de gebeurtenissen der laat ste maanden zoo evident geworden, dat het niet verwonderlijk is, dat nog slechts aan zeer weinigen dit alles geheel voor bij gaat". Jhr. De Graeff constateert voorts, dat het Voorlcopig Verslag der Kamer, om trent de positie, welke Nederland te Genève moet innemen, wel van zeer uit- eenloopende meeningen laat blijken. Terwijl eenerzijds wordt betoogd, dat de Nederlandsche regeering had moeten aansporen tot ingrijpen in het Italiaansch- Abessijnsch conflict, zoodra de troepen zendingen naar Afrika waren begonnen, acht men anderzijds de positie van Ne derland zoo klein, dat het, nadat Groot- Brittannië, China, Australië, Hongarije, Noorwegen, Oostenrijk en Aigentinië het woord hadden gevoerd, Nederland nog niet paste eveneens van zijn gev ,e- len te doen blijken. De minister wenscht hierbij vast te stellen, dat hi' van Ne derlands rang in de rij der m jgendhe len en van Nederlands nationale waardig heid blijkbaar een andere opvatting heeft dan zij, die meenen, dat, indien 't geldt ter vergadering te Genève rechts opvattingen tot uiting te brengen, Ne derland eerst de andere staten moet la ten voorgaan, om zich dan daarachter bescheidelijk aan te sluiten. Een dusda nige kleinmoedige verloochening van Nederlands tradities, in scherp contrast met de houding door jhr. De Graeff's voorgangers steeds te Genève aangeno men, is van hem niet te verwachten. Maar anderzijds ontkent de minister ten stelligste, dat 't op den weg van Neder land zou hebben gelegen, om in bet eer ste stadium van het tusschen Italië en Abessynië gerezen conflict tot een actie tegen Italië aan te sporen. Plicht en liefde zijn vensters onzer ziel: hoe meer wii onzen plicht doen en hoe meer wij liefhebben, hoe hel derder zij zijn en hoe rijker het licht naar binnen stroomt. Een witboek betreffende het Ita- liaansch-Abessijnsch conflict zal binnen zeer korten tijd. aan de Staten-Generaal worden overgelegd. Daarin zal een over zicht worden gegeven van het te dezer zake te Genève verhandelde, terwijl te vens de tekst zal worden opgenomen van de aldaar aangenomen voorstellen en de uitvoeringsmaatregelen van ,de Nedei- dandsche regeering- Wat betreft de verdere gedragslijn, in deze door den Volkenbond te volg'en, deze zal worden beheerscht door fac toren, waaromtrent op het oogenblik nog geen voorspellingen zijn te doen. Krachtens art. 16 en de door de Volken bondsvergadering in 1921 aangenomen inter-pretatieve resoluties, zou een ge leidelijke verscherping van de sancties moeten volgen in het geval de tot dus ver in het oog gevatte maatregelen on voldoende mochten blijken. Een over gaan tot militaire sanctiemaatregelen figt vooralsnog niet in de bedoeling en het komt derhalve ondienstig voor, zich in beschouwingen te beg'even omtrent consequenties, die daaruit eventueel voor Nederland zouden kunnen voort vloeien. In dit verband zij aangeteekend, dat besprekingen te Genève of elders met^ t oog op de positie van Nederland in Europa en in Ned.-Indië bij een uitbrei ding van het conflict niet zijn ingeleid en dat het voorshands niet in de bedoe ling van den minister ligl daartoe over Ig gaan. Dat eenige stati n, met name de niet- leden van den Volkenbond, aan de sancties niet meedoen, zal uite-aard het practisch effect er van verminderen, doch men zou verkeerd doen, daaruit af te leiden, dat daardoor de werking er van onbeteekenend zou zijn. NIEUWE GOUD AANWAS BIJ DE NED. BANK. De jongste weekstaat v.an de Neder landsche Bank toont een verdere toe neming van den goudvoorraad met 6.7 millioen tot 613,1 millioen. Hiernaast valt als belangrijkste feit te vermelden een inkrimping der ce- dietverleening De beleeningen zijn mei 16.2 millioen gedaald en de binnen- landsche wisselportefeuille is ingekrom pen met f 11.2 millioen. De dekking der direct opeischbare verplichtingen door goud en zilver be draagt thans 76.1 pet. (v. w. 73,5 pet.). GEEN OPGELEGDE SCHEPEN MEER IN INDIë. De Soerabajasche correspondent van de „Loc." meldde d.d. 27 dezer: Dank zij de opleving, welke ook be oosten Suez in de scheepvaart merkbaar is, liggen thans geen schepen van de K. P. M. meer in de haven van Tandjong Perak (de haven van Soerabaja) werk loos. Reeds is gemeld dat de „Bantam' en de „Japara" voor een volle lading suiker in October-afscheep zullen ver trekken. Thans is het laatste opgelegde schip dezer maatschappij uitgevaren, n.l, ae „Palima", welk schip aanzienlijken tijd is opgelegd geweest. Deze boot zal en kele aanvullende vaarten in den Groo- ten Oost ondernemen, teneinde aan het dringende aanbod van vracht te kunnen voldoen. De eerste reis gaat naar Ma kassar tot het verladen van een volle belading copra. Naar men meldt zou in Celebes circa 30.000 kubieke voet la ding op verscheping in de eerste weken wachten. DE PRIJS VAN HET VLAS. Een verblijdende stijging. De vlasprijzen zijn de laatste dagen aanmerkelijk gestegen, zoodat ze in de buurt van den richtprijs zijn aangeland. De steunregeling valt uit, als de jprijs van vlaslint op de Rotterdamsche Beurs boven 70 cents per kg stijgt. Volgens de laatste gegevens bedroeg de prijs 69 ets. Het steunbedrag wordt steeds door de Ned. Akkerbouw Centrale achteraf voor een bepaald tijdvak vastgesteld. Tot en met 20 October 11. bedroeg dit, sedert bet begin van den nieuwen oogst onveranderd 87.50 per ha. Voor de daarop volgende weken is nog geen vaststelling afgekondigd. Een verlaging kan uiteraard verwacht wor den. De vlasafzet is sterk georiënteerd Misschien nog wel koorts ookl Aspirin is de onoverfroffen bestrijder van verkoudheid. Na Uw verkoudheid zult U met zo velen zeggen: Uitsluitend verkrijgbaar in de oranje-bandbuisjes v. 20 tabl. 70 ets. en oranjezakjes v. 2 tabl. 10 ets. (Ing. Med.) op export naar België. De Beurzen te Gent en Rijssel (Noord-Frankrijk) geven •bij de prijsvorming den toon aan. JHR. MR. A. A. VAN DOORN VAN KOUDEKERKE f Op 81-jarigen leeftijd is gisteren te Haarlem overleden jhr. mr. Anthony Adriaan van Doorn van Koudekerke, oud-burgemeester der gemeenten Zuid- zande, Veere, Vrouwenpolder en Vlis singen. Geboren als zoon van 'n oud Zeeuwsch geslacht, dat de ambachtsheerlijkheid over Koudekerke bezit, en in die ge meente haar buitenplaats Moesbosch heeft, werd hij op 29-jarigen leeftijd in 1883 benoemd tot burgemeester der ge meente Zuidz,ande, en ging hij in 1888 naar Veere en Vrouwenpolder, totdat hij in 1897 benoemd werd tot burgemeester van Vlissingen. In 1921 had hij als zoo danig periodiek moeten aftreden, doch in 1919 vroeg hij ontslag en kreeg dit op de meest eervolle wijze. De overledene was niet iemand, die zich gaarne op den voorgrond plaatste, maar de belangen van de aan hem toe vertrouwde gemeenten, heeft hij steeds met groote toewijding behartigd- Be- hoorende tot wat men destijds noemde de oud-liberale richting, stond hij bi) allen, die met hem inr aanraking kwa men, in hoog aanzien en dit ook bij an dersdenkenden. Behalve op 't terrein van de gemeente lijke bemoeiingen heeft jhr. Van Doorn ook gearbeid als voorzitter van bei Provinciiaal College van toezicht op het beheer der kerkelijke goederen en fond sen van de Hervormde gemeenten in Zeeland. De heer Van Doorn was ook mede oprichter van de vereeniging Het Groe ne Kruis te Vlissingen. Zijn verdiensten zijn erkend door de benoeming tot officier in de orde van Oranje Nassau en Ridder in de O-de van den Nederlandschen Leeuw. De ter ,aarde bestelling zal plaats hebben op Vrijdagmiddag a.s. in de graf kelder van de familie op de bovente- noemde buitenplaats. WIJZIGING HEFFING VAN STEIGERRECHTEN. In verband met de motie, die de heer Hamelink in de jongste vergadering van de Staten indiende om Ged. Staten in overweging te geven de invoering eener reductie-regeling inzake de steigerrech ten voor het gebruik van Provinciale aanlegplaatsen in het bijzonder voor ge zelschappen, vinden Ged. Staten aanlei ding er op te wijzen, dat voor gezel schappen, die met de Provinciale boo ten reizen een reductie van een derde der prijzen kan worden verkregen. Voos de gezelschappen, die op andere wijzen aankomen, stellen zij nu voor een reduc tie van 2/5, waar de prijs van 10 cent per persoon ten toepassing van een der de niet wel mogelijk maakt. Het geldt alleen voor gezelschappen van ten min ste 20 personen. Niet ontvankelijk. Ged. Staten stellen aan de Prov. Sta ten voor 't verzoek van den Nederland schen Bond van Personeel in overheids dienst betreffende de arbeidsvoorwaar den van het personeel der N.V. Zeeuw- sche Gasmaatschappij niet ontvankelijk te verklaren, zulks omdat de directie, gemachtigd door of, onder goedkeuring van den Raad van Commissarissen be last is met bet vaststellen en wijzigen van arbeidsvoorwaarden van het perso neel. De Staten hebben te dezen aan zien geen bevoegdheid. Overneming weg. Ged. Staten stellen aan de Prov. Sta ten voor van de gemeente Tholen in be heer en onderhoud over te nemen 493 m, van den weg TholenOud Vosse- meer tegen betaling door de gemeente van 94.66 per jaar of 2.366.50 in eens. De steun aan de garnalenvisschers. De minister van landbouw en vissche rij heeft den minimumprijs voor gekook- Middelburg, 13-XI-'35. Dinsdag hoog ste luchttemperatuur 8.8 °C (48 °F); laagste 6.2 °C (43 °F). Heden 9 h: 7.6 C; 12 h: 9.3 °C. 1.5 mm regen. Hoogste barometerstand te dezer stede, in het afgeloópen etmaal: 760 mm; laagste 756 mm. Hoogste barometerstand in het Euro peesche waarnemingsgebied: 766.3 mm te Weenen; laagste 739.3 mm te V. Ma- noer. Verwachting tot morgenavond: Meest matige Z, tot Z.W. wind, ge deeltelijk bewolkt, aanvankelijk nog kans op regen, weinig verandering in temperatuur. Zon op: 7 h 18; onder: 16 h 11. Licht op: 1 6h 41. Maan op: 18 h 15; onder: 10 h 45, L. K.: 18 November. 4 A. e Hoog- en Laagwaier ie Vlissinge». November. Hoogwater. Laagwater. Wo. 13 2.29 14.50 9.06 21.23 Do. 14 3.16 15.35 9.54 22.08 Vr. 15 4.00 16.24 10.39 22.52 Hoog- en Lang water te Wemeldinge November. Hoogwater. Laagwaier. Wo. 13 4.34 16.50 10.07 22.27 Do. 14 5.19 17.31 10.55 23.15 Vr. 15 5.59 18.15 11.42 23.59 te garnalen, met andere bestemming d,an voor pellerijen, nader vastgesteld op 14 ct. per kg franco wal of franco afslag op aanvoerpla,ats. Een aanrijding. Gisteravond heeft in de Langedelft een aanrijding plaats gehad van een man, die daar liep door een wielrijder, een korporaal van deMarine, die later bleek onder den invloed te zijn van sterken drank. De man, die gevallen was, moest per auto naar huis worden gebracht. Tegen den marineman is pro cesverbaal opgemaakt wegens overtre ding van art. 22bis van het motor- en rij wielregiem enl), hiet besturen van een rijwiel, terwijl men door gebruik van sterken drank niet tot besturen in staat moet worden geacht. Het is wel gewenscht er hierbij op at tent te maken, dat zulk een feit volgens de in voorbereiding zijnde nieuwe weg- verkeerswet als een misdrijf wordt be schouwd en er dan dus gevangenisstraf op zal staan. Overtreding arbeidswet. Bij een ingestelde controle over de naleving van de arbeidswet zijn twee procesverbalen opgemaakt. „Dolle Hans". Ook de gisteravond door „De Schouw spelers" gegeven uitvoering van „Dolle Hans" trok weer flink publiek- De aanwezigen bleken al evenzeer voldaan als vorige week, zoodat ook dit optreden van de jonge tooneelclub een succes werd. OOK EEN RECORD. Water en melk. Op de Dinsdag gehouden strafzitting van het kantongerecht te Terneuzen werd door den ambtenaar van het O.M. tegen een melkverkooper, een week principale hechtenis geëischt, wegens 't afleveren van ondeugdelijke melk. Door den Keuringsdienst van waren te Goes was geconstateerd, dat aan hon derd deelen melk 110 deelen water wa ren toegevoegd. Een dergelijke hoeveel heid is door dezen dienst nog nimmer ge constateerd. In een garage bij de Gasfabriek is gisterenavond een auto in brand ge-

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 1