De 3). 3. 3*.-nieuu)s I KRONIEK van den DAG. ZEELAND. KUNST EN WETENSCHAP. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN DINSDAG 12 NOVEMBER 1935. No. 267. MIDDELBURG. I0ES. WALCHEREN. ZUID-BEVELAND. De Engelsche weermacht. Veldmaarschalk Allenby be toogt, dat ze totaal onvoldoen de is. Althans wat het veld leger betreft. Er zal heel wat noodig zifn, om het op peil te brengen. Veldmaarschalk Lord Allenby, een van de bevelhebbers van het Engelsche leger, bepleit in de „Evening Standard versterking van Groot-Brittannië's weer macht te velde. Terwijl het in Engeland nog niet mo gelijk is gebleken fondsen te verschaf fen om het leger op peil te brengen, hebben, aldus de schrijver, andere naties voor nun strijdmacht bedragen uitgege ven, die in de honderden millioenen loo- pen. Men denkt wel gaarne, dat het le ger voor den staat van vrede voldoende is en dat in geval van nood dadelijk de noodige menschen kunnen worden opge roepen, gelijk dat in den grooten oorlog het geval is geweest. Zelfs als men aan neemt, dat die menschen dadelijk of na heel korten tijd voor hun taak berekend zouden zijn, dan zou men nog niet het noodige materiaal ter beschikking heb ben. De staven streven ernaar om de ope ningsperiode van een oorlog steeds kor ter te maken, maar de productie van munitie is een lang en ingewikkeld pro ces en dat geldt ook voor kanonnen, tanks en de diverse wetenschappelijke toestellen, die in een modernen oorlog onmisbaar zijn. Men moet daarom of uitgebreide re serves onderhouden, of in vredestijd uitgebreide plannen maken om groote fabrieken onmiddellijk voor de produc tie van legerbenoodigdhedejn te kun nen gebruiken. Dit laatste vraagstuk is in andere lan den de laatste jaren ernstig onder de oogen gezien. Beide methoden brengen groote kosten met zich. Het geregelde leger, dat 210.000 man telt, dient voor de helft buiten Enge land. Die helft is net voldoende voor de bezetting van de z.g. koloniale garnizoe nen en de bescherming der vlootbases. De tweede taak van het leger is sa menwerking met de vloot en de lucht macht bij de verdediging des lands. Als derde „taak komt daar dan bij het voor zien in versterkingen buitenslands, waar dit noodig is en het uitzenden in geval van oorlog van een veldleger. Ten aanzien van de landsverdediging is lang niet alles in orde. De artillerie voor de kustverdediging is niet op de hoogte van den tijd. De verdediging te gen luchtaanvallen is volstrekt onvol doende. Wat de derde taak betreft, de hier voor bestemde troepen moeten snel te mobiliseeren zijn en volledig en modern zijn uitgerust. Ook moet de noodige re serve aan personeel en materiaal, voor al wat munitie betreft, beschikbaar zijn, terwijl de fabrieken in staat moeten zijn de verbruikte voorraden snel genoeg te vullen. Het staande leger is thans aanzienlijk kleiner dan in 1914, daar verschillende regimenten cavalerie en bataljons infan terie na den oorlog zijn ontbonden. De behoeften buiten Engeland, o.a. in Pa lestina en Singapore zijn aanzienlijk ge stegen. Het leger in Engeland kan thans niet zoon groot aantal divisies beschik baar stellen als in 1914 het geval was, maar met moderne wapens en mechani sche inrichting kan deze mindere sterk te in hooge mate door een grootere vuurkracht en bewegelijkheid vergoed worden. Het is echter vereischte, dat de be staande eenheden hun volle sterkte hebben en dat zij tenminste even goed zijn uitgerust, als de moderne legers, waartegenover zij kunnen komen te staan, terwijl zij tevens de noodige re- door HENRY SETON MERRIMAN. 57). - HOOFDSTUK XI. „Milksop," De kathedraalklokken luidden en rie pen goede Roomsch-katholieken tot hun morgen-eeredienst, toen de „Croo nah de haven van Valetta binnenliep. Nauwelijks verscheen haar zwarte voor steven tusschen de havenhoofden of 'n aantal booten schoot toe. De roeiers lachten, krakeelden, gesticuleerden on der elkaar met Maltezer levendigheid. Een boot, de bijzondere vlag van de „Croonah in top, zocht op haar ge mak haar weg door het kalme, heldere water. Deze boot bracht de mail naar de „Croonah", en in de brievenzak had mrs. Harrington's laatste bericht aan Luke een plaats gevonden. Deze brief was door den goed gedresseerden huis knecht op de post gedaan, teriyijl Eva en Fitz aan het bed van mrs. Harring ton stonden. Nog voor hij op het post kantoor was gestempeld, was de hand, die hem geschreven had, verstijfd. En hij bevatte onheil. Zelfs na haar dood bracht mrs. Harrington ongeluk aan den man, wiens leven zij door grillen had bedorven. De brief luidde: „Beste Luke. Een enkel woordje om je te zeggen, dat je je valies regelrecht naar Grosvenor Gardens mag brengen, serves moeten hebben. De recruteering voor het staande leger is echter onvol doende om in de behoeften te voorzien. Er is vrijwel geen onderdeel, dat op het oogenblik bij mobilisatie zelf en wat zijn reserven betreft, de vereischte sterkte zou hebben. De uitrusting laat ook nog veel te wenschen over. Vroeger beschikte men over een heele boel lichte trekpaarden. De vervanging van het paard door den motor heeft ten gevolge gehad, dat dit type in Engeland aan het uitsterven is en ook elders nog slechts in geringe ge tale te verkrijgen. De mechanisatie vtfn het leger is daarom een eerste veir- eischte. Daarbij komt dan de behoefte aan tanks. Engeland beschikt misschien over de beste tankmodellen, maar tal van tank-afdeelingen bezitten nog oude voertuigen, die voor een modernen Europeeschen oorlog ongeschikt zijn. Ook bestaat er gebrek aan anti-tank- kanonnen en -geweren en ook andere benoodigde wapens of uitrustingsstuk ken ontbreken. Het staande leger is slechts de spits van een Engelsch veldleger in oorlogs tijd en kan niet meer doen dan korten tijd het spit afbijten. Daarom moeten er maatregelen worden getroffen om het staande leger binnen den kortst moge lijken tijd aan te vullen. Daartoe be schikt men over het territoriale leger. Dit is op papier ongeveer half zoo sterk als in 1914, maar zelfs op deze geringe sterkte is er nog een tekort van 30 pet. Over tanks beschikt het heelemaal niet en de transportmiddelen en wapens zijn amper voldoende voor de oefening in vredestijd Onder de huidige omstandig heden zouden er maanden moeten voor bijgaan, voor een territoriale divisie in het veld kon worden gezonden met de noodige reserves om het op peil te hou den. Als het territoriale leger wat rui mer bezoldigd werd, zou dat de weer macht te stade komen. Wat de wapenproductie betreft, zijn de firma's die tot een onmiddellijke pro ductie ingeval van nood in staat zijn, te tellen op de vingers van één hand en hun productie zou slechts voldoende zijn voor een fractie van de behoefte van het staande leger. Men zal daar om in vredestijd de industrie moeten or- ganiseeren, opdat zij zoo vlug en zoo eenvoudig mogelijk haar vredesproduc- tie in een oorlogsproductie kan omzet ten. Bestaan de noodige plannen daartoe niet, dan kost zulks maanden, soms zelfs jaren. Men denke maar eens aan de ge schiedenis van het ministerie van muni tie in den oorlog. Het geld, dat Engeland de laatste tien jaar voor oorlogsuitrusting heeft uitge geven, zou, afgezien dan van de soldij en de verzorging der troepen amper voldoende zijn voor één van de Zuid- Amerikaansche republieken van middel bare grootte. Engeland is geen militaire natie en verlangt er niet naar om een groot vredesleger te hebben. Het dient echter toe te zien, dat het leger, waar over het beschikt, zoo goed is als het zijn kan en het mag niet het risico loopen, dat het zijn jonge mannen m den oorlog zendt met een uitrusting, welke reeds tot een verleden tijdperk behoort, besluit lord Allenby. (Ingez. Med.) als je schip in Londen aankomt. Ik las je gelukkige ontsnapping aan den cyc loon en wensch je geluk. Ik zal stellig een paar goede vrienden te logeeren hebben, als je bij mij bent, voor verve ling behoef je dus niet te vreezen. Je toegenegen Marian Harrington. „P.S. Ik heb altijd vermoed, dat je, bewust of onbewust, het hart had ge stolen van een zekere jonge dame, die ik niet noemen zal. Een woord tot den wijze: Maak goed gebruik van de gele genheden, die je worden geboden, want er zijn andere aspiranten op het slag veld een zeker knap jong marine-of ficier, die je niet onbekend is. Boven dien schijnt hij een goede kans te heb ben. Je moet geen tijd meer verspillen." Toevallig was Luke Fitz Henry in 'n gevaarlijke stemming, toen hij dezen brief las. Hij was den halven nacht op geweest. De kapitein was lastig geweest en onredelijk. Zelfs de zachtst geaarde onder ons heeft zijn oogenblikken van scherpzinnigheid, waarin hij de wereld ziet in al haar leegheid en geveinsd heid. Luke z,ag dit en meer nog, toen hij de boosaardige mededeeling van mrs. Harrington had gelezen. Hierdoor scheen alles hem te ontzinken en zijn tegen woordig leven niet langer dragelijk te zijn. Men moet in het oog houden, dat hij een hartstochtelijk en onverschrok ken man was. Bovendien w,as hij sedert het begin van zijn leven gehandicapt door een neiging om verkeerd te gaan. Hij had de opdracht aan wal te gaan met papieren, die aan het kantoor van den agent moesten afgeleverd worden. DE WERKLOOSHEID. In October gestegen met 5.81 Overzicht van den stand der werk loosheid in het district Middelburg per 31 October, de cijfers tusschen haakjes geven den stand aan op 30 September. Middelburg 1010 (1022); Vlissingen 959 (940); Aagtekerke 4 (2); Arnemui- den 186 (198); Baarland 9 (5); Biggeker- ke 5 (7); Domburg 59 (63); Ellewoutsdijk 6 (5); Goes 226 (205); 's-Gravenpolder 8 (8); Grijpskerke 2 (1); 's-Heer Abts- kerke 3 (3); 's-Heer Arendskerke 14 (2); 's-Heerenhoek 36 (36); Heinkens zand 22 (25); Hoedekenskerke 17 (12); Ierseke 193 (182); Kapelle 18 (1); Kloe tinge 11 (2); Koudekerke 66 (49); Krab- bendijke 16 (8); Kruiningen 46 (11); Me- liskerke 3 (0); Nieuwland 1 (1); Nisse 1 (1) Oostkapelle 6 (12); Oudelande 23 (22); Ovezande 18 (3); Rilland-Bath 1 (1); Ritthem 5 (6); Schore 1 (0); Seroos- kerke 7 (6); St. Laurens 5 (3); Souburg 256 (250); Veere 8 (6); Waarde 3 (9); Wemeldinge 23 (2); Westkapelle 208 (191); Wissenkerke 1 (1); Wolphaartsdijk 2 (4); Zoutelande 16 (14). Totaal stonden per 31 October als werkzoekenden ingeschreven 3510 per sonen, tegen 3318 op 30 September. Aanschaffing leermiddelen. B. en W. stellen den Raad voor f 37,50 beschikbaar te stellen aan het bestuur van de school der Ned. Herv. gemeente aan het Molenwater voor de aanschaf fing van leermiddelen, benoodigd als ge volg van de invoering van het leervak Engelsche taal in het 7e leerjaar dier school.. Voor Veilig Verkeer, Gistermiddag kregen wij op ons bu reau bezoek van een drietal personen die met een auto het land doortrekken, om namens de K.N.A.C. propaganda te maken voor veilig verkeer en overtre ders van verkeersregelen daarop attent te maken. Op een gewonen personen auto is een inrichting aangebracht waar op namens de K.N.A.C. in duidelijke let ters wenken worden gegeven en op op gemerkte fouten attent wordt gemaakt. Wij noemen hier enkele der wenken: „Veiligheid voor alles"; „Niet te ver blinden"; „Denk om slipgevaar"; „Stil te staan op de Berm"; „Meer stilte"; „Meer rechts te rijden"; „Attentie kop lampen"; en „Attentie richting aanwij zer". Het zijn zeker allemaal nuttige wenken tegen fouten, die nog al te veel worden gemaakt. De K.N.A.C. doet goed werk op zulk een pakkende wijze op de ze dingen attent te maken. Gevonden Voorwerpen. In de opgave van gisteren is een fout geslopen. Een bankbiljet is gevonden door Wa genaar Oostkerkplein N 161 en een paar dames handschoenen door Boone, Oost kerkplein O 16. De Keuringsdienst van Waren blijft. Naar het „Dagblad van Zeeland" schrijft, staat men, in verband met het feit, dat er van de 21 keuringsdiensten 8 opgeheven zullen worden, nog in aar zeling of dat in dit rayon Breda of Goes zal zijn. Zou men tot handhaving van Breda besluiten, dan zou Goes opgehe ven worden en zal Zeeland van Breda uit bediend moeten worden. Wij vernamen echter, dat de handha ving van den dienst te Goes vrijwel ver zekerd is te achten. En dit ligt ook te meer in de lijn der verwachtingen,,daar voor Noord-Brabant in elk geval de Na zijn plicht te hebben vervuld, ging hij naar het telegraafkantoor. Hij tele grafeerde het eenvoudige woord „Miü- sop" aan Willie Carr in Londen. Toen hij uitgeput, vuil en knorrig aan boord van de „Croonah" terugkwam, waren de passagiers nog niet bij de hand. Hij gébruikte een onvoldoende ontbijt, en ging daarna naar zijn hut om nog en kele uren te slapen. Hij was bezweken voor een groote verzoeking, niet zooals de zwakke bezwijkt, op de ingeving van het oogenblik, aarzelend, maar als een sterk man sterk zelfs in zijn zwakheid. Hij deed het na rijp overleg deed het volkomen en behoedzaam, zonder in het minst van plan te zijn er later spijt van te hebben. Hij was wanhopig en werd er toe gedreven. Hij kon niet den ken aan een leven zonder Agatha, en hij zag niet in, waarom hij daartoe ge roepen zou zijn. Het ongeluk had hem van af zijn jeugd als een schaduw ach tervolgd. Hij had het alles gedragen, norsch, doch zonder een enkele klacb+. Maar nu ging het anders worden. De „Croonah" moest weg. Zij was goed verzekerd, dat wist hij. Dat de lading ten volle tegen verlies gedekt zou zijn, kon hij veilig aannemen. Wat passagiers en bemanning betreft geen van allen zou er aocr hebben te lijden, daarvoor wist hij zich een le bekwaam zeeman. Dus legde hij zich te slapen in zijn kleine hut. tarwijj de zon opkwam boven de blauwe Middellandsche Zee, terwijl som mige passagiers aan land gingen en ande ren aan boord kwamen, terwijl het een- dienst te 's-Hertogenbosch gehandhaafd zal worden. RAADSVERGADERING. Geen verlaging van de belasting op de biljarten Een gunstiger regeling van de subsidie-verla ging voor de R.. K. Bewaar school. De Raad van Goes kwam Dinsdag middag te vier uur bijeen. In behandeling kwam o.a. het raads besluit, genomen in de vergadering van 17 Oct. om de grondslagbelasting bil jarten van 20 tot 10 te verlagen. B. en W. deelden mede, dat Ged. Sta ten er hun aandacht op vestigden, dat dit raadsbesluit in strijd is met een cir culaire van den Minister van Binnen- landsche Zaken, waarin deze er op wijst, dat gemeenten, welke meer dan 80 opc. op de gemeentefondsbelasting heffen slechts gebruik mogen maken van hun bevoegdheid om de personeele be lasting voor de cafés gelijk te stellen met die voor de winkels. Enkele dergelijke gemeenten, die reeds tot verlaging van den grondslag biljarten over gingen, mogen echter niet bovendien tot verlaging van de perso neele belasting overgaan. Uit deze circulaire blijkt dus, dat be doelde gemeenten slechts één van de twee mogen doen: of de personeele be lasting voor de café's, of den grondslag biljarten verlagen. Daar de Raad van Goes reeds tot verlaging der personeele belasting voor de café's overging, zal dus geen goedkeuring verkregen kunnen worden op het bovengenoemde 17 Oct. 1.1. genomen besluit. B. en W. adviseer den daarom, dit besluit in te trekken. Voorts wezen B. en W er op, dat bij de behandeling van de subsidie verla ging voor de bijzondere bewaarscholen, betoogd werd, dat de nieuwe regeling voor de r.k. bewaarschool in feite slechts een verlaging van i 150 per jaar zou be kekenen. Bij' deze berekening werd uit gegaan van de veronderstelling, dat de r.k- bewaarschool 87 leerlingen telde. Achteraf bleek echter, dat dit aantal voor 1935 op 111 gesteld moet worden. De berekening wordt hierdoor ook voor de r.k. bewaarschool veel ongunstiger en toont aan, dat zij volgens de nieuwe re geling het eerste jaar geen f 150 doch f 630 minder zal ontvangen- Voor de chr. bewaarschool, voor wel ke de achteruitgang volgens de nieuwe regeling 1894 zou bedragen, werd een overgangsregeling getroffen, in dier voe ge, dat zij tot 31 Dec. 1936 een extra subsidie zou genieten, bedragende de helft van het verschil tusschen de oude en de nieuwe subsidie. Daar volgens de bovengenoemde berekening, de subsidie verlaging ook voor de r.k. bewaarschool een ernstig financieel bezwaar oplevert, stelden B. en W. voor, de overgangsre geling, welke voor de chr. bewaarschool getroffen werd, ook voor de r. k. be waarschool te doen gelden. Hoewel, bij het afdrukken van dit blad, nog niet bekend was, hoe de Raad deze voorstellen ontving, was te ver wachten, dat ze beiden zouden worden aangenomen. Inzake de belasting op de biljarten had men zich te houden aan de circulaire van den minister, en wat de subsidie voor de r.k. bewaarschool be treft, bleek de Raad in de vorige ver gadering reeds genegen zoover te gaan als eenigszins mogelijk was. VLEESCHVERGIFTIGING? O. EN W. SOUBURG. Eenige uren, nadat Zondagavond het gezin J. van E. en diens zoon met vrouw en kinderen alhier, hadden gegeten van worst, lever en hoofdkaas van een varken, dat Don derdags was geslacht, hebben zich bij voudige woord „Milksop" werd gespeld over een vastland; en hij sliep nog, toen het anker plotseling werd gerukt uit zijn modderig bed en de wachtenden op de pier en in de haven voor 't laatst de grootsche oude „Croonah" aanschouw den. Er blies een stevige wind, een weste lijke bries, die dikwijls de korte over tocht van Malta naar Gibraltar tot het kwaadste deel maakt van de reis van Indië naar het Kanaal. Geen van de passagiers stelde eenig belang in den norschen tweeden officier, en enkelen slechts merkten zijn afwe zigheid aan tafel op gedurende den twee- daagschen overtocht. In het donker kwam de „Croonah" te Gibraltar aan, nam haar mail en passagiers aan boord en zette haar reis door de straat om streeks acht uur 's avonds voort. Het was laat in den herfst en nog werd de bries van den koelen Atlantischen Oceaan voortgejaagd over de verzengde landen van Afrika en Zuid Europa- Het licht van Tarifa kwam in 't ge zicht en werd flikkerend achtergelaten. Trafalgar staarde uit de duisternis voor hen en werd op haar beurt achtergela ten. Enkele passagiars waren voldoende bekomen van de slechte behandeling in de Middellandsch Zee ondergaan, om in de Straat te dineeren, maar de deining van den Atlantischen Oceaan zond hen spoedig naar beneden. Het dek was verlaten, want vele van deze menschen keerden naar Engeland terug na jaren lang verblijf in de tropen, en het eerste December is de maand der geschen- ken. Zaken geven ook wel eens geschen ken. Maar dat kunnen dan slechts kleine geschenken zijn. Die onder houden evenwel de vriendschap. In derdaad. Wij geven onzen lezers in December ook een geschenk. Maar niet heele maal cadeau. Daarvoor is het te kost baar. allen vergiftigingsverschijnselen voorge daan. Geneeskundige hulp werd inge roepen. De politie heeft de rest van de etenswaren in beslag genomen, tenein de te doen nagaan, in hoeverre deze oor zaak van de vergiftiging zijn geweest. O. EN W. SOUBURG. De inzameling ten bate der Zending heeft bij de Ned. Herv. Kerk 473 'opgebracht. ELLEWOUTSDIJK. Zaterdagavond gaf het Kinderkoor „De Zangvogeltjes", o. 1. van zijn directeur Jac. Smallegange, voor een volle zaal in het M. J, van Hat- tumhuis, een zeer goed geslaagde uitvoe ring. Er werden een zevental liederen, w.o. „De twee Jagers", van Blattmacher, „Het Bijtje" van Schultz en „Alpenlied" van Brunner op zeer verdienstelijke wij ze ten gehoore gebracht. Daar tusschen- door werden drie tooneelstukjes opge voerd. Door de grootste meisjes „Om een Obligatie"; door de kleinste „De Kerst pop" en door de jongens „Eén dag Huis knecht", welke 'bij de aanwezigen goed in den smaak vielen. Het was voor de toeschouwers en het Zangkoor een genotvolle avond. KUNSTFILMAVONDEN. In het City-Theater te Middel burg. De directie heeft doen weten, dat zij de noodige contracten ter zake heeft afgesloten en dat de Kunstfilmavonden welke zij voornemens was gedurende 't winterseizoen 1935'36 te organiseeren, definitief doorgaan. Op grond van een door enkele be langstellenden uitgebracht advies, is voor de zes avonden een programma sa mengesteld. hetwelk een welslagen de zer avonden alleszins mag doen ver wachten. De eerste kunstfilmavond zal reeds worden gegeven, Donderdag 14 Novem ber a.s., met ,als hoofdfilm „It Happened one Night". Het programma wordt o.m. aangevuld met een in het Nederlandsch geëxpliceerde cultuurfilm over Abessy- nië: Donker Afrika. De volgende vijf kunstfilmavonden, zijn onderscheidenlijk vastgesteld op de Donderdagen: 12 December; 9 Januari; 13 Februari; 12 Maart en 9 April. Voor deze avonden zijn reeds afgeslo ten de volgende films: 1. Amok; 2. Paolo's huwelijksreis (Es kimofilm) en 3. Lady for the day (Dame voor één dag); vervolgens wordt nog onderhandeld over Schuld en Boete en Men of Aran; de fraaie documentaire film Rhapsody in Steel en over een re- Noorder koeltje, dat hen tegenwaaide, deed hen huiveren, terwijl het hen tege lijk in verrukking bracht. Luke Fitz Henry was op de brug van acht uur tot middernacht, bewegingloos op zijn post louter een zeevaart-ma chine, geëerbiedigd en gevreesd door allen, die met hem werkten, begrepen door geen enkele. Te middernacht wisselde hij enkele woorden met den eersten officier, en tezamen hielden zij toezicht op het uit halen van de fokkezeilen vóór de wacht naar beneden ging. De wind was prach tig en gestadig- Bijna onmiddellijk voel de de goede stoomboot het zeil, helde zacht zijwaarts en voegde nog een mijl bij haar groote snelheid. De zee was zwart en de lucht scheen vol geluiden van brekende en sissende golven. Het licht in den top van de mast en de zij lichten beschenen het watervlak en ver lichtten nu en dan een witgekuifde golf. Een gevoel van hevige spanning hing in de lucht, een gevoel, dat de zeeman be grijpt, doch niet onder woorden kan brengen. Het was een zeer donkeren nacht. „St. Vincent", zeide Luke kortaf, toen hij zich omkeerde om de brug te verla ten- De eerste officier, een man, oud geworden op zijn post, volgde de rich ting van Luke's blik, maar het duurde eenige seconden, voor hij het zwak flik kerend licht, laag aan den horizon on derscheidde. (Wordt vervolgd)^

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 5