MIDDELBURGSCHE mnmi ën nijverheid. DE COURANT INGEZONDEN STUKKE*. LAATSTE BERICHTEN. GEMENGD NIEUWS. SPORT, DE NOOD IN DE MOSSELVISSCHERIJ. D00DENDAGB0EK VAN HET VERKEER. bestonden. Al de gevormde gemeenten zijn min of meer presbyteriaansch ge organiseerd. Zij worden bestuurd door kerkeraden, onder toezicht van een grooten kerkeraad en hierboven staat de groote vergadering. Daar in de laatste ook zendelingen zitting hebben, is de band met de zending gebleven. Op dit referaat volgde een geanimeerde be- sperking. Na de pauze sprak dr. Brouwer over de bèteekenis van wijlen dr. N. Adriam Hij schetste uitvoerig van welke groote zegen deze geleerde, die zulk een uit gebreide en grondige kennis van de Indische talen had, voor de zending is geweest. Ev. Luih. Gemeente. Op het grostal te Delft komt als no. 1 voor ds. C. F. Nolte te Middelburg Vlissingen, en verder komt onder de 9 predikanten ook voor da. L. C. Dufor te Groede. Faillissementen. De rechtbank te Middelburg heeft failliet verklaard P. Schoe, benzinehan delaar te Baarland. Rechter-com- missaris mr. C. E. Muller, curator mr. A. H. Kuipers. dat het in het vervolg aanbeveling vei- dient zich toe te leggen op het kwee ken van een goed product, daar het niet meer aan komt op de kwantiteit zooals dat nu eenige jaren het geval is geweest, doch op de kwaliteit. Zaterdagmiddag van 3 tot 5 uur heeft de heer Van der Voort, directeur van het Centraal Verkoopkantoor voor den Mosselhandel te Bergen op Zoom, in het hotel Storm te Bruinisse zitting gehou den. teneinde iederen mosselkweeker in de gelegenheid te stellen klachten en wenschen betreffende de werking van de maatregelen die genomen zijn om den mosselhandel te saneeren, kenbaar te maken. Zeer velen hebben van deze gelegenheid om persoonlijk hun belan gen te bepleiten gebruik gemaakt. Om 7 uur werd in hetzelfde hotel een vergadering gehouden waar men op nieuw, doch nu gezamenlijk, gelegenheid kreeg zich uit te spreken. Deze vergade ring werd geopend door den heer W. van den Berg, voorzitter van de afdee- ling Bruinisse van den Bond van Mossel kweekers in Zeeland en lid van het da- gelijksch bestuur van de Crisismossel- centrale. Mede aanwezig was thans ook mr. A. J. van der Hoeven, burgemees ter van Tholen en voorzitter van bo vengenoemd dagelijksch bestuur. Na een kort welkomstwoord van den heer Van den Berg zette de heer Van der Voort uiteen het doel waarvoor hij was geko men n.l. om nauwer contact te krijgen tusschen het Centraal Verkoopkantoor en de kweekers. Want 't Centraal Ver koopkantoor is gesticht in het belang en ten behoeve van de kweekers zelf en niet ten behoeve of ten gerieve van de kooplieden, zooals wel eens wordt beweerd. En wanneer de organisatie van het Centraal Verkoopkantoor in het eerste jaar van het bestaan nog gebreken mocht vertoonen, dan is het bestuur der Crisismosselcentrale bereid om aan al le redelijke klachten en wenschen een gewillig oor te verleenen en al het mo gelijke te doen om aan één en ander tegemoet te komen. Hij drong er bij de kweekers vooral op aan, een goed product te leveren, want voor een goed product kan het Centraal Verkoopkantoor een goeden prijs bedingen. Hij stelde daarna de vergadering in de gelegenheid zich uit te spreken en vragen te stellen. Deze vragen gingen hoofdzakelijk over één en hetzelfde onderwerp: Het kwantum dat ieder aan de Centrale mag De heer Johannes Padmos had mo menteel nog niet 1/3 van het door hem opgegeven kwantum mogen leveren. Hij vroeg inlichtingen daarover, daar hij meende dat anderen reeds veel meer dan 1/3 hadden geleverd en toch nog steeds iedere week meer mogen leve ren. De heer Anthonie Jumelet Sr. was van éénzelfde meening, deze had bo vendien vernomen, dat aan de kwee kers van Bruinisse slechts 28 pet, van het totaal aantal te leveren mosselen was toegewezen en aan Yerseke 40 pet. Hij achtte dat een groote onbillijkheid ten opzichte van Bruinisse, De heer L. Jumelet Wesdorp stelde vragen over het leveren van pokmosse- 1(j®. »0,or ,kweekers van Philippine aan clientele m België terwijl ook de hee- ren W. Okkerse Jr. en Jan van den Berg Jumelet nog eenige opmerkingen maakten. Deze laatste wilde o.m. voor knipmosselen een hoogere prijs bedin gen. De gestelde vragen werden door mr. Van der Hoeven op zakelijke wijze be antwoord. Hij noemde het onju;st dat de eene plaats in Zeeland boven de an dere bevoordeeld zou zijn. Het verschil tusschen de plaatsen Bruinisse en Yer seke bedraagt slecht 2 pet. Ook wat de levering der kweekers onderling be treft wordt zoo veel mogelijk met ieders belangen rekening gehouden. vi at de kwestie der pokmosselen aan gaat het bestuur houdt zich daarmede oezig en hoopt daarvoor een oplossing e zullen vinden. Burgemeester S. Ha- 26 j ruinisse dankte in zijn slot woord de aanwezige heeren en de ver gadering en onderstreepte nogmaals de woorden van den heer Van der Voort, ONTVANGEN BOEKEN. ,,De Fabertjes filmen". Een boek voor meisjes door Willy Corsari. Met speciaal voor dit boek gemaakte foto illustraties van Piet Marée. De neefjes en nichtjes Faber komen op de gedachte ter eere van den gouden bruiloft van hun grootouders een „historische" film te maken, waarin het huwelijksaanzoek van opa en oma omstreeks 1880 wordt verfilmd met medewerking van hen al len. Spannende avonturen worden daar bij beleefd. Uitgave H. P. Leopold's Uit gevers Mij. te Den Haag. „De onmisbare", door ir. J. B, Ob- bink. De schrijver poogt met dit werkje de koe meer bekendheid te doen geven. Vele Nederlanders weten niet veel van de koe, van de melk, het vleesch, enz. Het werkje, verlucht met verschillende illustraties, geeft een beschrijving van de rundveehouderij en wat daar in han del en industrie mee samenhangt. Uitga ve Drukkerij „De Hofstad" te Den Haag. „De sprookjes van Gebrs. Grimm". Naverteld door Does de Laive. Nieuwe uitgave. Met verschillende gekleurde en zwarte platen. Verschenen bij W. J, Thieme Cie, uitgevers te Zutphen, Bij de N.V. Uitgevers Mij. „Kos mos" te Amsterdam verschenen de volgende uitgaven: „De nieuwe geest in onze woning' door Miep van Rooy-Berlage. Met meer dan 250 foto's en teekeningen. Het boek bedoelt een wegwijzer te zijn, in de eer ste plaats voor hen die een eigen huis willen stichten en ten tweede voor de genen die hun woning willen moderni- seeren. „Weerbaar" Handleiding voor zelf verdediging, door P. M. C. Toepoel. In deze handleiding heeft de schrijver het bruikbaarste weergegeven van wat hij in zijn leven van zelfverdediging heeft geleerd. Uit boksen, jujitsu, savate, pri ze fighting, Amsterdamsch vechten en lutte parisienne heeft de schrijver gegre pen. Met vele toelichtende afbeeldingen naar foto's. „Dieetkookboek voor suikerzie ken", door Catharina Polak Daniels. Met een voorrede van dr. Jac. J. de Jong. Het doel van dit boekje is een leiddraad te zijn bij de voeding van sui kerzieken. Bij elk voorschrift staat de nauwkeurige samenstelling en bereiding opgegeven. stand. Van 6 uur vanmorgen af, worden ten bate van de oorlogsverminkten col lecten gehouden. Bij de cenotaaf had een stille plechtigheid plaats. De hertog van York legde als vertegenwoordiger van den koning een krans neer. De ko ningin en andere leden van de Kon. fa milie waren hierbij tegenwoordig. FRANSCH POSTVLIEGTUIG VERONGELUKT. Drie dooden. Een uit Marseille afkomstig postvlieg tuig, dat bestuurd werd door den beken den piloot Lemoine, is bij een poging, om een noodlanding te maken op de renbaan van Istres, verongelukt. Het toestel was in een hevig onweer geraakt, waarop de bestuurder besloot een lan ding te maken op de renbaan. Bij deze landing werd de machine echter door den wind tegen den grond gedrukt en ge heel vernield. De piloot en twee andere inzittenden kwamen om het leven. WERKLOOZE LEERAREN. Eenige opmerkingen naar aanleiding van het ingezonden stuk „Werkloze leraren", De vereeniging „We. M.U." doe geen verdere pogingen bij de leeraarsvereeni- g'ingen om hulp. Uit het botweg afwijzen van het voorstel om het aantal weke lijksche lesuren per leeraar te verlagen, blijkt wel dat zij van die vereenigingen niets heeft te verwachten. Maar zij trachte te verkrijgen: le dat de leeraren op 60-jarigen leef tijd gepensionneera worden. Daardoor zullen veel plaatsen voor de jongeren openkomen, wat ongetwijfeld in het be lang is van het onderwijs; 2e dat geen leeraren na het bereiken van den 65-jarigen leeftijd nog in hun betrekking gehandhaafd blijven, 3e dat aan een leeraar behalve lessen in zijn eigen, geen lessen worden opge dragen in een vak waarvoor hij geen be voegdheid heeft- Daardoor zullen kleine betrekkingen ontstaan, uitermate geschikt voor be ginnende leeraren. X. TEGEN DE SALARISPOLITIEK DER REGEERING. Het moderne comité van bonden van overheidspersoneel (A.C.O.P.) heeft in een uitvoerig adres aan de Tweede Ka mer verzocht haar invloed te willen aanwenden om de regeering te bewegen h,aar personeelspolitiek t.a.v» provin cies, gemeenten, waterschappen enz. te herzien. Ter adstructie van dit verzoek wijst het comité er op dat mede als ge volg van de regeeringspolitiek in de laatste jaren voor het personeel der la gere overheidslichamen salarisverlagin gen van 10, 15, 20, 25 en meer procent zijn ingevoerd. O.m. wordt gewezen op de aanvaarding door de Tweede Kamer van het amendement Suring op de in November 1934 aanhangig gemaakte en later weer ingetrokken wijziging van ,art. 126 der ambtenarenwet door welke aanvaarding de meerderheid der Twee de Kamer uitsprak, dat het regeerings- ingrijpen diende te worden beperkt tot het opheffen of voorkomen van onredelijke verschillen in naar haar aard gelijksoortige regelingen of onderdee- len. Het comité is van oordeel dat deze uitspraak van de Kamer den minister van binnenlandsche zaken niet heeft be wogen zijn tot dusver t.a.v. het perso neel der lagere overheden gevolgde po litiek te wijzigen. Nog wordt de Tweede Kamer verzocht het daarheen te willen leiden dat, voorzoover voorschriften inzake personeelsaangelegenheden door de rijksoverheid aan lagere overheden dienen te worden gegeven aan de daar voor in aanmerking komende centrales van overheidspersoneel de gelegenheid zal worden geboden met vertegenwoor digers der overheid over de te nemen maatregelen overleg te plegen.. NOODLANDING VAN EEN NIEUW MILITAIR VLIEGTUIG. Een nieuw militair vliegtuig, dat be stemd is voor de Indische luchtmacht, i een Fokker, heeft hedenmiddag een J noodlanding gemaakt in den Sloterdijk- polder. Het toestel werd bestuurd door j kapitein-vlieger Van Lent, van de Indi- j sche luchtvaartafdeeling, die voor het j maken van een proefvlucht van Schip- j hol was opgestegen. Hij bleef ongedeerd, j Het toestel werd licht beschadigd. WAPENSTILSTANDSDAG. j Uit Londen wordt gemeld: Overal in Engeland is vanmorgen om 11 elf een minuut stilte in acht geno men, ter herdenking van den wapenstil BEJAARD HEER VERDRONKEN Uit den Singel nabij de Trambrug Le Breda is door de politie opgehaald 't stoffelijk overschot van den 63-jarigen gepensionneerden heer A. de W. Deze had in den avond van 27 October, toen het zeer stormachtig weer was, zijn wo ning verlaten en was sindsdien verdwe nen. Men vermoedt, dat hij door het slech te weer te water is geraakt en verdron ken. GRAFMÖNUMENTEN VOOR FRAN- SCHE VLUCHTELINGEN. Zondag middag is op de R. K. begraafplaats te Weert het monument boven een mas sagraf van de zestig tijdens den oorlog in 1918 in het Zuiden van Nederland overleden Fransche vluchtelingen op plechtige wijze onthuld. Enkele maanden geleden zijn de var: elders uit het land komende stoffelijke resten in het graf bijgezet. Bij de onthulling waren zoowel de Fransche als de Duitsche regeering ver tegenwoordigd, de laatste in verbanc met een eerlang te geschieden bijzetting van Duitsche oorlogsslachtoffers. Te Soesterberg, waar ook een aantak Fransche vluchtelingen is overleden vond tezelfder tijd eenzelfde plechtig heid plaats. EEN DOMME KANTOORBEDIENDE Zaterdag is uit een kast in het Oost- Indische Huis te Amsterdam een bedrag van 20 verdwenen en bleken pogingen tot brandstichting in de kast te zijn gedaan. Door de politie is een 19-jarige kantoorbediende, die daar werkzaam is, aangehouden. Hij heeft be kend het geld te hebben weggenomen en gepoogd te hebben, dezen diefsta te camoufleeren, door papieren in de kast in brand te steken. TWEE INBRAKEN TE ZWOLLE. Gisteravond is te Zwolle in twee per- ceelen in de Van Lennepstraat ingebro ken, Bij den heer J. Kleynstra hebben zich, terwijl de bewoners naar de kerk waren, ongenoode gasten toegang ver schaft. Vermist wordt een geldkistje in houdende 100 en sieraden. Ook bij den heer L. de Groot vond men alles over hoop gehaald. Daar de bewoners afwe zig zijn, kan niet worden nagegaan wat hier vermist wordt. SINTERKLAAS EN ZIJN KNECHT NAAR HET POLITIEBUREAU. In de tuinen tusschen de Bremstraat en de Van der Pekstraat te Amsterdam vertoonde zich Zondagmiddag reeds een Sinterklaas met zijn zwarten Piet, die, in combinatie met een straatmuzikant, de buurt meenden te kunnen opvroolij- ken. Een groot aantal kinderen volgde het groepje. Groot was hun verbazing, toen op een gegeven moment de Heilige Sint en zijn medewerkers door de poli tie werden ingerekend en overgebracht naar het bureau aan den Adelaarsweg. De drie personen werden verbaliseerd wegens het geven van een vertooning en het maken van muziek zonder ver gunning en zij moesten hun sierlijke klee- dij afleggen, voordat zij het bureau moch ten verlaten. EEN OPLETTEND NACHTWAKER. Een nachtwaker te Barneveld zag Vrijdagnacht een verdachte auto, waarin zich vier mannen bevonden, door het dorp rijden. De man kon den wagen niet aanhouden, doch noteerde het num mer- Vervolgens stelde hij bij verschil lende kantoren en fabrieken een on derzoek in, of er wellicht ergens onge- wenscht bezoek geweest was. Inderdaad constateerde hij zulks in kantoren van de cöop. zuivelfabriek ,,De Eendracht" en van de aankoopver. van den boerenbond. 3e pogingen die gedaan waren om de luis met dyamiet te laten springen, wa ren echter mislukt. Slechts een klein geldsbedrag en wat postzegels had men meegenomen. De nachtwaker waarschuwde de Am- sterdamsche politie, daar de auto de letter G voerde. Omstreeks 10 uur Za terdagmorgen werd de auto inderdaad aangehouden in de Langestraat aldaar, waarbij de chauffeur gearresteerd werd, Er bleken zich in den wagen een groot aantal inbrekerswerktuigen te bevinden. Als gevolg van deze aanhouding zijn nog denzelfden avond drie mannen in hun woningen aangehouden. Allen oude be kenden van de politie. Men vermoedt dat zij ook de daders zijn van de inbraak die eenige maanden geleden bij de Steenkolen Handels Mij. te Amsterdam is gepleegd, waar een kluis met dyamiet werd opengebroken Zij zijn thans op transport naar Barne veld gesteld, DRONKEN MAN STAK EEN BRAN DENDE SIGAAR IN ZIJN ZAK.... Zaterdagavond trof een politieagent, die surveilleerde bij het Sterrenbosch te Groningen, een man op den grond liggen, wiens kleeren in brand stonden. Door den man in het gras te wentelen slaagde de agent er in de vlammen te dooven. De brandende man bleek een zekere J. M. te zijn, afkomstig uit Bedum; hi; was stomdronken en had in zijn toestand een brandende sigaar in zijn zak gesto ken! Ernstig gewond is de man naar het Academisch zielTénhuis vervoerd; ook de politieagent moest verbonden wor den wegens brandwonden, die hij bij het „bluschwerk" had opgeloopen. EEN WITTE SPREEUW. De laat ste weken zwerft in de omgeving v.an J o u r e (Fr.) een witte spreeuw rond De vogel is bijzonder tam en laat zich tot heel dichtbij naderen. Een aardig ge zicht levert de albinp te midden van zijn donkere soortgenooten op. (Tel. DE „OEVERZWALUW" HEEFT PECH Nadat Zaterdagmorgen aanvankelijk een defect aan de verwarmingsinstalla tie een oponthoud van een half uur ver oorzaakte, vertrok de „Oeverzwaluw' met als gezagvoerder den heer Geyssen- dorfer, om 11,30 van Batavia naar Ne derland. Aan boord van het toestel was 107 kg post en 74 kg goederen. Een pas sagier had geboekt van Batavia naar Amsterdam, terwijl nog vijf passagiers zijn geboekt voor tusschentrajecten. De eerste landingshaven was Palembang (Sumatra). Kort na het vertrek van Pa lembang deed zich een storing voor in de rechtermagneet van den linkermotor waarop de heer Geyssendorfer besloot naar Palembang terug te keeren. Na kennisneming van dezen tweeden tegenslag besloot men te Bandoeng de „Kievit" in te leggen, die daarop n denzelfden middag in gereedheid were gebracht om vervolgens naar Palembang te vertrekken. Tegen het invallen van de duisternis (te 17.30) passeerde de „Kievit" Batavia Het toestel is te Palembang door de be manning van de „Oeverzwaluw" over genomen. Vanmorgen is de reis voort gezet. De „Oeverzwaluw" zal waarschijnlif te Palembang worden gerepareerd waarna het toestel naar Bandoeng te rugkeert. Eindhoven: 1 doode. De 83-jarige H. L. te Eindhoven die Zaterdag 2 Nov. tengevolge van eigen onvoorzichtigheid door een auto werd overreden en in bewusteloozen toestand naar het gasthuis moest wor den overgebracht, is d,aar hedenmorgen zonder» bij kennis te zijn gekomen, aan de bekomen verwondingen overleden. DOOR EEN TIJGER GEDOOD. Naar de Deli Crt. vernam, is onlangs Chineesche houthakker op een juist ge opende houtkapconcessie v,an een Chi nees, door een tijger aangevallen en ge dood. De plaats waar het drama zich af speelde ligt nabij Besitang (Sumatra' drie dagen stroomopwaarts. Volgens de verhalen bad de ongeluk kige zich met een ander het bosch in begeven, waar de een aan den eenen rant en de ander aan den anderen kant van een heuvel aan het werk ging. Toen de schaftijd aanbrak riep de een zijn metgezel. Hij kreeg echter geen ant woord. Hij is toen direct hulp gaan ha len. Men stelde een onderzoek in en volgde het bloedspoor totdat men het doode lichaam op den grond zag liggen. VOETBAL. HERO—GOES 3—0. De eerste uit-wedstrijd in deze com petitie is voor Goes geëindigd met haar vierde nederlaag. Laten wij er echter direct aan toe voegen, dat de nederlaag eervol was, en een tegenpunt zeer ze- ter verdiend was geweest. Beide partijen begonnen met wat heen en weer getr,ap tot Goes het eerst los twam en een corner forceerde welke door Leijnse hoog over werd geschoten. Direct hierop viel Hero aan en Brueï werd al spoedig aan den tand gevoeld. Van beide kanten werden nu enkele goede aanvallen ondernomen en we kre gen dan een periode, dat werkelijk van overwicht van Goes kon worden ge sproken. Een vrije schop, op den rand van het strafschopgebied, werd door Leynse naast het doel geplaatst. Bij een snellen Hero-aanval kwam de b,al in den doelmond, raakte nog het hout, en het effect-balletje bleek Brueï te verrassen, zoodat Hero de leiding lad (10). Goes pakte opnieuw flink aan en toonde niet ontmoedigd te zijn. Enkele aanvallen volgden, waarbij een mooi schot van Blokpoel even keurig door den Hero-keeper werd gestopt. Toen even daarna Hero een vani de ontelbare corners nam, die deze wed strijd voor beide partijen opleverde, ontstond een scrimmage voor het Goes- doel waarbij men tot drie maal toe meende het doelpunt te kunnen tellen. Op het critieke oogenblik echter luk te het Van Hese om het terrein te zui veren. Direct daarop weer een snel op brengen van den Hero-rechtsbuiten en de voorzet werd, onhoudbaar voor Bru eï, in een doelpunt omgezet (20). M~- dezen stand werd gedraaid. Na de rust was eerst Hero het meest in den aanval en Bruel kreeg een paar felle schoten te verwerken wat hij zon der fouten deed. Gedurende het laatste half uur ging het spel weer vrijwel ge lijk op. Zweedijk kreeg nog een pracht kans, in vrije positie, doch schoot naast. Nadat van beide kanten nog enkele andere kansen om hals waren gebracht liep Bruel bij een Hero-aanval in de laatste minuut ontijdig uit en de bal werd rustig in het verlaten doel ge plaatst (30). Direct daarop klonk het eindsignaal. Er zijn dezen Zondag in .de eerste klasse tal van verrassende uitslagen ge vallen. In het Westen b.v. verloor R. C. H. op eigen veld van K. F. C. terwijl Sparta de leiden ploeg V. S. V., met niet minder dan 51 versloeg. Ajax won op het kantje af met vreemde cij fers van Haarlem. H. B. S. dat met rust met 30 achter stond, wisct nog een ge lijk spel te bevechten. In de andere Westelijke afdeeling zijn het normaler uitslagen. De leidende clubs Stormvo gels, Blauw wit, D. F. C. en Feijenoord wonnen alle. D. H. C. liefst met 81 van VUC. In een ruw gespeelden wedstrijd heeft Heracles zijn eerste nederlaag geleden en wel in Wageningen. Go Ahead heeft daardoor, zij het door een be nauwde zege op AGOVV de leiding ge nomen. Tien minuten voor hét einde had de Apeldoornsche ploeg nog een 10 voorsprong maar in de laatste oogenblikken maakte Go Ahead twee doelpunten, wat de overwinning betee- kende.. SCH verloor weer eens; thans van Tubantia. De grootste verrassing in 'het Zuiden is wel de 20 nederlaag van P. S. V. in Roermond. Roermond speelde met zoo'n enthou5siasme dat PSV niet haar gewone spel kon ontplooien. NAC en Longa deelden, zooals voerwacht kon worden, de punten. BW en Eindhoven wonnen met kleine cijfers resp. van; Noad en MVV. Bleijerheide zegevierde over Juliana. De verrassing in het Noorden is de verdiende 30 nederlaag van Velocitas op eigen terrein tegen Leeuwarden. De uitslagen zijn: Eerste klasse. Afd. I: RCH—KFC 0—1; ADO—.Her mes DVS 63; SpartaVSV 51; AjaxHaarlem 5—4; HBSXerxes 3-3. Afd. II: FeijenoordDWS 30; DHC VUC 81; StormvogelsExcelsior 3<1; HFCBlauw wit 01; ZFCD FC 0—2. Afd. III: WageningenHeracles 1 ZACEnschedesche Boys 33' Go Ahead—AGOW 2—4; Tubantia—SCH 2—0. Afd. V: GVAVSneek 61; Veloci tas—Leeuwarden 03; HSCAchijlles 32; VeendamHoogezand 31; FrieslandBe Quick 14, Afd. IV: BleijerheideJuliana 20; LONGANAC 11; EindhovenMVV 24; RoermondPSV 20: J3VV NOAD 1—0. 2e klasse A. TSC—De Baronie 20; HeroGoes 30; DOSKO-Terneuzen 2'2RBC

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 3