FMNjmiNT m KERKNIEUWS. HUBS- EN WISSELKOERSEN. A Ned. Ford A.M. 245%—248%. A Philips Gem. B. afg- 238%-239%-40. C Unilever 102%—102%-03%. C Anaconda Cop- 12%12%. OUlTSGHLAMi). B£URSTH£ÜH0tt£TEB van Maandag. ENGELAND. IERLAND. GRIEKENLAND. ITALIË» VER. STATEN. CANADA ONDERWIJS. A. H. AMSTERDAM, 11 November. Het eerste getal is de vorige notee ring, daarop volgt de officieele notee ring van heden- Ned. 31 1000-4 97%—97%. Ned. 33 1000-4 97%—97%. Ned 34 1000-4 97%—97%. Certicaten-3 85%85%. O. Indie 34 1000-4 96%—96%. Denemarken Oblig- 1926-5 82%81%, Duitschl. 100-7 18%—18%. Engeland 1960-90 4 70%70%. Zwitserl. Staatss. 1927-4% 94%93%. Amsterdam 1933-5 99% Amsterdam 1934-4% 97%96%. 's-Gravenh,age 1929-4% 100% Rotterdam 1926-1930-4% 93%—92. Berlijn 1925-6% 17 Zeeuws. Hyp. B-5 95>94%. Zeeuws. Hyp. B-4% 90— Cities Service Cy. P. 1958 5 38%38%. A Amsterd. Bank 109%110%. C Rott. Bankver- 105%106. A Twentsche Bank 8585. A Pref. Gruyter Zn A- 111% A Pref. Jurgens A 98%—98%. A Ne d-Gist- en Spiritusfabr. 3%% A De Schelde N.B. 20%—21%. A ver- Papf. v. Gelder 40%—41%. C Am. Car Foundry 14% C Am. Smelt Ref. 33%34%. C Farbenind. I-G. 29—29 C Stand. Br,ands 9%9%. C North Am. Cy. 16%16%. A Born. Sum. H.M. 138%139. A Linde Teves en Stokv. 70%>69%. A Ned. Wol Mij. 97%95. A Singkep Tin M. 9494. A J. C. Japan Ln, 33%34%. A Rotterd. Lloyd 39% A S. M. Nederland 39%40%. A Amst. Thee C.M. 41%40%, A Houth. Alberts 21%—21%. C Baltimore en Ohio 9%9%. A Southern Rlw. 5%5%. C Union Pac. Rr. 57%58%. C Int. Nickel Cy. 20%-20%. Duitschl. *30 1000-5% 21%—22. A Koloniale Bnk, 42%41%-43%. A N.I. Hbk. 1000 82%—82%-83. C Ned. H. M. 1000 125%—126%. A Alg. Kunstz. U. 2625%. A v. Berkels Pat. 50%48. C Clavé-Delft 58%—59%. A C. Suiker Mpij. 96%96%. Bethlehem St. 25%25%. C Kennec Copper 15%16-%. C Un- States Leather 55%. C U. States St. C. 27%—28#!. A A.N.I.E.M.—N.B. 163%—165 A Kon. Petr. Mpij. 204204-06%. C Contin- Oil Cy. 15%15%. C Shell Union O.C. 7%—7% Aden seint, dat de beide zoons van den Abessijnschen gezant te Londen, dr. Martin, die op weg zijn naar Addis Abe- ba, waar zij dienst zullen doen bij de j Abessijnsche luchtmacht, de beide zoons I van Mussolini, Bruno en Vittorio, heb- j ben uitgedaagd voor een luchtduel. Actie tegen prijsstijgingen. In geheel Italië wordt scherp opge treden tegen onrechtmatige prijsstijgin gen. In vele steden zijn winkels gesloten wegens overtreding van de voorschrif ten inzake de prijzen. De eigenaars van deze zaken worden onmiddellijk ge- Schrapt als lid der Fascistische Partij. Hoe DE WERELDBEVOLKING GROEIT. Nederland in de bovenste regionen. De jongste volkstelling in Turkije heeft aangtoond, dat het land op het oogenblik bijna 16.2 millioen inwoners heeft tegen ruim 13.6 millioen in 1927. Dit komt neer op een gemiddelden be volkingsaanwas van 23 per 1000 per jaar. Turkije staat, naar men te Ankara met voldoening constateert, hiermee in de wereld op de 2de plaats. Men publiceert er het volgende lijstje van de gemiddelde aanwascijfers per 1000 inwoners: Socjet-Unie 23.5 Turkije 23.- Palestina (mede ten gevolge van immigratie) 20.2 Egypte 163 Nederland14.6 Joegoslavië 14,4 Japan 13 7 Bulgarije 13.6 Roemenië 13,3 Polen 12.1 Griekenland 11,3 Italië 10,1 Duitschland 7,1 Zwitserland4,9 België 3.4 Engeland 3.3 Frankrijk 1,0 NAAR KINGSFORD SMITH WORDT NOG STEEDS GEZOCHT. De vliegers die op zoek zijn naar den vermisten vlieger Kingsford Smith en zijn metgezel Bridge, die, naar men weet, op hun recordvlucht van Engeland naar Australië, verleden week Donder dag op het traject Akyab-Singapore spoorloos zijn verdwenen, hebben nog niets van de vliegers ontdekt. Zaterdag en Zondag is den geheelen dag door vliegtuigen uit Singapore het traject af gezocht. Ook de Australische vlieger Melrose neemt aan de nasporingen deel. Tot nu toe is alles zonder resultaat ge bleven. De vrees, dat de beide vliegers met hun toestel in de Golf van Bengalen zijn gestort en verdronken neemt toe. OPNIEUW MOEILIJKHEDEN TUSSCHEN JAPAN EN CHINA. Een Japanner vermoord. Japan heeft door bemiddeling van generaal Kenji Diohara, den leider van den Japanschen geheimen dienst in Chi na, geëischt, dat in Noord China direct een onafhankelijke regeering zal wor den gevormd. Te Sjanghai heeft zich te gelijkertijd een incident voorgedaan, dac een Japanner het leven heeft gekosL Een afdeeling Japanners heeft opdracht gekregen stellingen te betrekken bij de internationale nederzetting. Nader wordt gemeld: Uit Sjanghai is bericht ontvangen, dat Hideo Nakaya- ma, een Japansche marinier door een Chinees is doodgeschoten. Een bataljon Japansche landingstroe pen heeft eenige belanrijke punten der stad bezet. De Japansche autoriteiten beschouwen het in incident als een Chi- neesche uitdaging tegenover Japan en zij hebben er bij de plaatselijke Chinee- sche autoriteiten op aangedrongen di rect stappen te doen voor de arrestatie van den schuldige. Indien het resultaat onbevredigend mocht zijn dan zal het Japansche deta chement op eigen gelegenheid optreden. In het Noordelijk deel van Sjanghai is een beperkte staat van beleg afgekon digd. De revolver van den moordenaar is aangetroffen bij de plaats, waar de aan slag' werd gepleegd. Bij de autoriteiten zijn verschillende stappen gedaan, waar bij werd aangedrongen op een snel en nauwkeurig onderzoek. De kanonneer boot Siaka is uit Nanking ontboden, ten einde de Japansche onderdanen ie Sjanghai en hun bezittingen te bescher men., DE RUINES DER JOODSCHE GEMEENSCHAP. De verhouding tusschen de „Arische" Duitschers, die onder invloed van hun partij steeds meer „rasbewust" worden, en de Joodsche gemeenschap van onge veer 500.000 zielen aldus de corres pondent van het Engelsche blad, de „Times" wordt met den dag slechter en de ellende van de Joden is een niet meer te ontkennen schandaal. De wetten van Neurenberg loopen ver achter de be staande werkelijkheid aan en iederen dag, die verstrijkt, stelt haar amateur interpretators in staat, nieuwen grond voor hun doeleinden te winnen, die men niet gemakkelijk meer op hen zal her overen. Want het is niet waarschijnlijk, dat nieuwe bepalingen in staat zullen zijn, Joden naar hun betrekkingen terug te brengen en zeker kunnen zij hen, die zelfmoord pleegden, niet meer tot het leven terugroepen. De wetten van Neu renberg worden bij afwezigheid van uit voeringsbepalingen thans gebruikt als rechtvaardiging voor iedere soort van onwaardigheid en vervolging, niet al leen door individueele personen, doch ook door gevestigde autoriteiten. Het in timidatie-systeem der revolutie met zijn onbepaalde „preventieve" of „be schermende" hechtenis, zijn concentra tiekampen, het aan de schandaal stellen en zijn andere vormen van maatschap pelijke en economische druk, hebben van het eerste oogenblik af geleid tot de snelle opkomst van de walgelijke praktijken van denunciatie, die ondanks de vele plechtige verklaringen van re geeringsautoriteiten nog steeds be staan. De mogelijkheden, door de nieu we wetten geboden, zijn onbeperkt, daar iedereen zijn Joodschen vijand of con current vrijelijk kan beschuldigen, hem te hebben gezien in gezelschap van een „Arische" vrouw De interpretatie van deze wetten heeft eveneens geleid tot woordbreuk tegenover de Joden, die in de oorlog streden en wien in het begin van het nat.-soc. regime werd beloofd, dat zij van de Ariërparagraaf zouden worden vrijgesteld. De namen van 12.000 van hun Joodsche kameraden, die tijdens de oorlog hun leven voor Duitschland ga ven, zijn officieel geregistreerd. Zij, d'e uit de oorlog met een schitterenden staat van dienst en onderscheidingen terug kwamen, en ook na dien tijd de meest waardevolle diensten hebben bewezen, zijn van hun openbare betrekkingen uit gesloten en geplaatst op de ontslaglijs- ten, in sommige gevallen gelijk bij de notarissen en rechters met een op zeggingstermijn van 24 uur. Gelijk zoo vele slagwoorden der Na zi's was ook het „Juda verrecke" letter lijk bedoeld en het zal ook in de meest letterlijken zin worden verwezenlijkt, in dien den fanatici vrijheid wordt gelaten Thans treft men n Duitschland Jood sche mannen met vrouwen en gezinnen 1 aan, verkeerende in een staat van vol komen geestelijke instorting bij het ho- pelooze vooruitzicht, dat hün is geble ven. Men hoort van dezen en genen Jood, die het booch is ingegaan en zich heeft doodgeschoten of die de gaskraan heeft opengezet. De Duitsche pers ver meldt deze zelfmoorden niet. De Joodsche gemeenschap is gevan gen in een val. Hoogstens 10.000 kunnen jaarlijks aan dit lot door emigratie ont snappen. Met den dag wordt het moei lijker, om in Duitschland voor zijn bezit tingen nog genoeg te pntvangen om daarmede te voldoen aan de wettelijke eischen van Palestina of andere landen die van immigranten het bewijs vragen dat zij zichzelf kunnen onderhouden. Het is absurd, te spreken van de Neu renbergsche wetten, als zouden deze den Joden de positie van een nationale minderheid geven. In werkelijkheid heb ben zij zelfs niet de meest elementaire rechten eener nationale minoriteit en hun ontbreekt eveneens het recht, dat minderheden wel hebben, zich te wen den tot een internationaal instituut als den Volkenbond. Voor de 500,000 Joden schijnt geen enkele hoop meer te bestaan, noch voor hun knderen, die op school als on reine paria s worden behandeld en daar van onherstelbare schade ondervinden. Het ligt voor de hand, dat het aantal C Tide Water Ass. Oil 7%7%. A K.N. Stoomb- Mij. 11%—12% A Ned. Scheepv- U. 45%45%-46%. A H.V. Amsterdam 212%—212-14%. O Java Cult. Mij. 118%—120-21%. A N.I. Suiker U- 105%—105-07 A Deli Batavia 147-147%-%. C Deli Mij. 1000 170-172-74. A Senembah 171171%-72%. C Chicago Milw. A Amst. Rubb. C. 107%—107%-08%. A Deli-Bat. Rubb. 66%66%. A Hessa Rubber 8787. A Serbadjadi S.R. 61%61%. Prolongatie 3%3%. WISSELKOERSEN. 9 Nov. 11 Nov. Londen 7,25% 7.24% Berlijn 59.24 59.22% Parijs 9.70 9.70% Brussel 24.90 24.91 Zwitserland 47.90 47.89 Kopenhagen 32.40 32.40 New-York 1.47% 1.47% Joodsche huwelijken snel daalt; het idee om kinderen in een dergelijke vijandige omgeving ter wereld te brengen heeft zijn aantrekkelijkheid verloren.... DE PUTSCH VAN 1923 HERDACHT. Zaterdag heeft te München een plech tige herdenking plaats gehad van de op Nov. 1923 aldaar plaats gehad heb bende nat.-soc. staatsgreep, di echter mislukte. Zestien nazi's kwamen hierbij om het leven. Men heeft deze dooden Zaterdag in een speciaal daarvoor op- gerichten tempel bijgezet en een „doo- den-appel" te hunner nagedachtenis ge houden. Hitier legde voor ieder der ge vallenen een krans neer. Aan de rede, die hij ter gelegenheid van deze plechtigheid, die met een grooten optocht en veel praal gepaard ging, hield, ontleenen wij het volgende: „Het was in 1920 en 1921 een moeilijk besluit voor iederen nationaal-socialist te treden in een beweging, welke zich op de bres stelde tegen wat in Duitsch land was. Indertijd schreef de beweging op haar vaan: „Duitschland moet leven, ook wanneer wij sterven" en bij de an dere was het juist omgekeerd. Zij zei den: „Wij zullen leven, ook wanneer Duitschland te gronde gaat". Het noodlot heeft het goed met ons gemeend. Het heeft in 1923 een actie, welke, indien zij zou zijn gelukt, tenslot te had moeten mislukken aan de inner lijke onrijpheid der beweging en haar toenmalige gebrekkige organisatorische en geestelijke grondslagen, niet laten ge lukken. Dat weten we nu! Toen hebben wij slechts manlijk en dapper gehan deld. De voorzienigheid heeft evenwel wijs gehandeld. Dit dappere optreden is evenwel niet vergeefsch geweest, want hieruit is tenslotte toch de groote nati onale beweging gekomen. Wij hebben den zestien dooden, die op 9 November 1923 gevallen zijn, het voorbeeld te danken, dat zij in een zeer ernstigen tijd in Duitschland hebben ge geven. Toen dit bloed was gevloeid, was de eerste acte van het Duitsche drama ten einde. Van toen af stond de wettige macht met de wapens tegenover de na tionale vrijheidsbeweging» Thans hebben wij voor den eersten keer sinds er Duitschers ter wereld zijn, één Rijk, bewoond door één volk, be- heerscht door één wereldbeschouwing, beschermd door één leger en dat alles onder één vlag. Wij hebben de dooden voor onze be weging niet vergeten, doch een trouw hart toegedragen en, zoodra wij konden, er voor gezorgd, dat hun offers het ge- heele volk weer tot het bewustzijn brengt, dat de Duitsche natie deze of- 1 fers nimmer vergeet. U, mijn oude strij ders, zou ik thans willen begroeten. Twaalf jaar geleden waren wij hier in deze zaal en thans weer. Duitschland is evenwel veranderd. Thans is het Duit sche volk één in politieke leiding en in de organisatie van zijn innerlijk leven, zoomede in de leiding van zijn zwaard. Wij zijn weer 'n sterken staat geworden, Een krachtig volk, dat niet meer on machtig aan anderen is overgeleverd. De vlag is thans stevig geplant. Gij moet bij dezen vaan blijven als de oude garde der nationaal-socialistische revolutie". 4 De werkloosheid, Het ,aantal inge schreven werkloozen in Duitschland is in October met 114.000 tot 1.828.000 ge stegen. Vergeleken met eind October 1934 beteekent dit intusschen nog een vermindering van 440.000. EEN BOTSING IN DE LUCHT. Drie dooden. Boven het vliegveld van Abingdon zijn Zaterdag twee militaire vliegtuigen met elkander in botsing gekomen en veron gelukt. Drie vliegers zijn om het leven gekomen. Vijf vrouwen bij een brand omgeko men. Bij een brand, die Zatermorgen is uitgebroken in de woning van den be kenden Engelschen keel-, neus- en oor arts dr. Philipp Franklin, in Wimpole- straat te Londen, zijn, naar de Crt. meldt, vijf vrouwen om het leven gekomen, namelijk de echtgenoote van den arts. zijn nicht en drie dienstmeisjes. De brand werd ontdekt door den melk boer, die onmiddellijk de brandweer waarschuwde. Toen deze arriveerde, was het evenwel reeds te laat. De vrouwen zijn vermoedelijk in haar slaap door het vuur verrast en door de rook gestikt. Dr- Franklin zelf bevond zich met zijn zoon en dochter buiten Londen, - Communisten verstoren een verkie zingsvergadering. Op een conserva tieve verkiezingsvergadering te Milè- end in het Oosten van Londen, die be zocht was door ongeveer 1500 personen, moest tengevolge van ordeverstoringen door 150 communisten gestaakt worden. De ordeverstoorders maakten door ge schreeuw en interrupties den conserva tieven candidaat het spreken onmoge lijk. Er ontstond een vechtpartij, waarbij geslagen, geschopt en met stoelen ge worpen werd, zoodat de organisatoren de vergadering ophieven. SCHEEPSRAMP. Negentien mensehen verdron ken. Tijdens een hevigen mist is Zaterdag nacht aan de kust van Donegal een open zeilboot omgeslagen, die op weg was naar het eiland Araranmore, waarbij ne gentien personen zijn verdronken. Er was slechts één overlevende. Het gezelschap bestond uit landbou wers, die uit Schotland naar het eiland terugkeerenden met een aantal vrienden familieleden, die zich te Burton Port bij hen gevoeg'd hadden. Om een korteren weg te nemen, trachtte de eigenaar van de boot, Eiward Gallagher, tusschen een aantal gevaarlijke klippen door te zeilen. Toen de mist kwam opzetten, sloeg de boot tegen een der rotsen aan en sloeg om. N Onder de omgekomenen bevindt zich o.m. een gezin van zeven personen- (De Crt.) KONING GEORGE, Koning George zal waarschijnlijk a.s. Donderdag uit Londen vertrekken. Men gelooft, dat hij twee dagen in Parijs zal vertoeven, een dag te Rome, waar hij waarschijnlijk zal worden ontvangen door den koning en door Mussolini, en een dag te Florence, om een bezoek te brengen aan het graf van zijn ouders. Koning George heeft in de Grieksche legatie te Londen de drie afgezanten van de regeering te Athene ontvangen Zij kwamen den koning verzoeken de troon van Griekenland weer te bestij gen. Drie arbeiders bij scheepsreparatie gedood. Tijdens herstelwerkzaamhe den aan het groote motorschip „Vulca- nia" op een werf te Venetië, zijn ten gevolge van een ongeluk drie arbeiders gedood. Verscheidene arbeiders waren bezig, een vier ton zware ijzeren plaat in de scheepsromp te bevestigen, toen de plaat plotseling omlaag viel. Een dee' van de stellage, waarop de arbeiders stonden, werd vernield en verscheidene werklieden vielen van een hoogte van tien meter omlaag. Drie hunner zijn aan hun verwondingen bezweken, terwijl de toestand van een vierde hopeloos is. Bankdirecteur vermoord door ontsla gen bediende. William Seber, de voor zitter van de Manufacturers National Bank of Troy, te Troy (Alabama), is door een ontslagen bediende met een revolver doodgeschoten. BRAND IN KRANKZINNIGEN GESTICHT. Talrijke slachtoffers Zondagnacht is de Noordelijke vleugel van het krankzinnigengesticht „Jean de Dieu te Montreal door een geweldigen brand verwoest. 5 Menschen kwamen in de vlammen om; tientallen personen liepen ernstige verwondingen op. Een aantal verpleegden wordt nog vermist. De brand brak uit in een afdeeling van het gebouw waar gevaarlijke krank zinnigen werden verpleegd. Er ontstond een ontzettende paniek onder de 2500 verpleegden. De toestand werd nog er ger, toen in het geheele gebouw het licht uitging en alle lokalen in duisternis werden gehuld. 360 verpleegsters iracti- ten in allerijl de verpleegden in veilig heid te brengen, doch zij konden niet beletten, dat een groot aantal hunner ontsnapten. De brandweer kon den OUe - Markt - Rubber Tabak Obl.markt Suiker H.V.A. Industrie - Amerika (Wettig gedeponeerd.) Verkoudheid, griep, keel- V, pijn kunnen ook U elk oogenblik overvallen. 'Ök a Neem Formamint als be- r- Bij alle apoth. en drog. fl. 1.- per flesch. (Ingez. Med.) Noordelijken vleugel van het gebouw niet meer redden. De oorzaak van den brand is onbekend. (De Crt.) Verschenen is „De Binnenvaart - Almanak 1936", jaarboekje van het On derwijsfonds voor de Scheepvaart. Zij is in vergelijking met het vorige jaar met 24 pagina's tekst uitgebreid. Behalve alle inlichtingen omtrent het Onderwijs fonds en het onderwijs aan schippers en schipperskinderen, bevat ,.De Binnen- vaart-Almanak 1936" alle gegevens welke voor de Rijn- en Binnenvaart van belang zijn. En verder een als scheepsjournaal in gedeelde Almanak met alle bijbehooren- de gegevens. Te Arnhem slaagde voor bouwkun dig teekenaar de heer H. Louwerse te V 1 i s s i n g e n. Zendingsconferentie te Middelburg. Zaterdagmiddag werd in de Boogard- zaal een zendingsconferentie gehouden, uitgaande van den classicalen zendings raad Walcheren. Na de gebruikelijke opening door den voorzitter ds. L. C. Spijkerboer te Oost en West Souburg, sprak dr. K. J. Brou wer, zendingsdirector te Oegstgeest over: De groei der zelfstandigheid in de Indische gemeente. Evenals eenmaal in ons vaderland, dat eens heidensch was, door de pre diking van het evangelie zelfstandige christelijke gemeenten zijn gevormd, zoo moet dit ook bij de hedendaagsche zen ding het einddoel zijn. Dit doel zal be reikt zijn, als een gevormde gemeente aan de volgende drie eischen kan vol doen: le zich zelf besturen; 2e zich zelf onderhouden; 3e zich zelf uitbreiden. Dank zij het doorwerken van het evangelie, zijn in Oost-Indië met name op Java en op Sumatra vele gemeenten in dat stadium gekomen. Hiertoe heb ben in de laatste jaren de volgende fac toren medegewerkt: 1. In het Oosten is onder de volken een beweging gekomen in nationalen zin. Een drang is ontstaan tot meer zelfstan digheid op verschillend gebied en ook op godsdienstig terrein. 2. In den zendeling wordt niet altijd meer den leidsman gezien, maar meer iemand, die tegenover hen staat. 3. Daar de Nederlanders in staatkun digen en economischen zin de heer- schers zijn in Indië, is dit ook van in vloed op de mentaliteit der inlandsche bevolking. Daarom moet de zending zoo danig gedreven worden, dat het initia tief der christen-inlanders tot zelfstan digheid meer tot uiting kan komen. 4. Door de afvaardiging van inlandsche kerken naar de wereldconferentie te Je ruzalem in 1928. Spreker stelde vervolgens het ont staan van zelfstandige gemeenten in de Bataklanden in de jaren 1926-1929, op Oost-Java in 1931, op West-Java in 1934 en verder op Ambon en in de Mi- n.ahassa, waar reeds Indische kerken beston zijn m organis kerker groote: groote ook z< band referad sperkid Na de betl Hij self zegen gebreid Indisch geweel Op voor Vlissii) predih te Grd De faillie delaai missai Zatd de hel het C[ Mosse| hotel den, fl de gel wens cl de m| den te ma| gelegï gen fd Om vergai nieuw kreeg ring van d| ling kweel gelijk! centr! mr. ter vl vengel kort den uiteer men tusscli en de| koopll en tel en nil de k< bewe- En Cent: jaar moch Crisii le re gewi gelijk teger Hij op a want Centi prijs Hi; de g vrag. De over kwaï De ment opgei vroed meerj dan steec ren. van vendl kers I het was Hi| ten DJ vragf len cliërj ren BerJ maal knip gen. D Van anti de derJ tussl sekf leve tref bek \1 gaa bezi te ge wod gaal wo|

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 2