binnenland. zeeland. ma ei wind. KERKNIEUWS. NUMMER 265. DRIE BLADEN. ZATERDAG 9 NOVEMBER 1935. EERSTE BLAD, 178e JAARGANG. MIDDELBURG. SOES. WALCHEREN, ZUID-BEVELAND. H0QRBBEVELAND. ZEEUWSCH-VLAANDEREN O.D. ZEEUWSeH-VLMMEREN W.D. MIDDELBUQGSCHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per egel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. Bij contr. voor beide veel lager; tar.^jop aanvr. goeschecoupant^ Uitgeefster Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bjj het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. - TSÜt R&ÖSjt Familieberichten en dankbetuigingen 1't regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. mei „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 cent. ÜM» EEN NIEUW SCHILDERIJ VAN DE KONINGIN. Op uitnoodiging van de commissie, die zich belast had met het vergaren van de middelen om een groot geschil derd portret van H.M. de Koningin in het Stadhuis te Rotterdam te doen plaat sen, w.aren wij in de gelegenheid, op het atelier van den kunstschilder Herman Mees het doek in zijn voltooiden staat te zien, meldt het „Rott. Nwsbl." De heer Mees heeft de delicate op dracht met groote toewijding uitgevoerd. Hij heeft H.M. in staande houding ge schilderd, in wit rouwkleed. Zij draagt de ordeteekenen, die bij haar groot gala als Grootmeesteres van de Orde van den Nederlandschen Leeuw behooren. De rechterhand tast naar den scepter, die op een tafeltje ligt, waarover een met goudborduursel versierd rood kleed hangt. Op het tafeltje staan ook de rijksappel en de kroon. Behalve de orde teekenen draagt H M. een paarlen dia deem en 'n paarlen halssnoer als sier raden. De witte figuur contrasteert lumineus met den achtergrond. Bij het eenigs- zins getemperde licht in het Rotter- damsche stadhuis het portret is be stemd voor de vergaderkamer van B. en W. zal de koninklijke gestalte onge twijfeld majestueus uitkomen. IT ALIA AN SCHE BLADEN AGEF.REN TEGEN INVOER VAN KAAS EN BLOEMBOLLEN. „Het Handelsblad" meldt uit Rome, dat sedert eenige dagen de sancties vrij wel het eenige onderwerp vormen wel te verstaan niet de sancties van Genève, doch de maatregelen welke de Italianen denken toe te passen en welke zij hun sancties noemen. Ook Nederland wordt bij de opsom ming van te nemen maatregelen niet gespaard. Zoo kon men gisteren in de „Piccolo"' lezen, dat er nog altijd bloe menwinkels in Italië zijn, die snijbloe men laten komen uit Holland en die thans hun uitstalkasten vol hebben lig gen met bloembollen en zaden die uit Ne derland werden betrokken. Dat moet ophouden, voegde het blad er bij. Van het vredelievende en blozend welvaren de Nederland, een land dat deelneemt aan de sancties tegen ons, zullen wij niet één centime goederen meer betrek ken. Wie er plezier in heeft, ongewone bloemen te kweeken, kan ook in Italië soorten genoeg vinden. In een ander blad wordt er op gewe zen, dat het tijd is, dat in de uitstalkas ten der winkels de roode bollen Hol- landsche kaas verdwijnen. Men kent te Rome alleen Edammer kaas, die natuur lijk rood geverfd is. De journalist, die deze kaas niet langer wil zien, zegt, dat zij taai is en precies zoo smakelijk als een stuk slechte visch. Italië heeft kaas in alle soorten en behoeft niet uit sno bisme rare roode kogels in te voeren. STRIJD TE SOESTERBERG. Het Vaderland meldt: „Naar wij vernemen heeft de directeur van het luchtvaartbedrijf te Soesterberg gep. kolonel tit- K. H. Oudendijk, den minister van defensie ontheffing uit zijn functie gevraagd. Hieraan is voorafgegaan een verzoek van den officier aan den directeur toe gevoegd, kapitein W. P. v. d- Abeelen, om bij zijn wapen, de artillerie, te wor den teruggeplaatst. Zooals bekend werd er op Soesterberg nog al gestreden. De splitsing van de L- V. A. in een luchtvaartafdeeling en luchtvaartbedrijf, gepaard gaande met de komst van een directeur van dat be drijf heeft eerst geleid tot het heengaan van den commandant, kolonel J- J. van en. Daarop is Je instelling van een inspectie der luchtvaart gevolgd, wat thans dus heeft geleid tot een conflict tusschen inspectie en bedrijf, dat ge wonnen is door de inspectie. GOEDKOOPER PASSAGE NAAR EN VAN NED. INDlë. De directies van de N.V. Stoomvaart maatschappij Nederland en de N.V. R0t- terdamsche Lloyd deelen mede, dat zij hebben besloten voor de schepen, welke op of na 6 dezer van Nederland of Bata via vertrekken, een algemeene crisis korting van 7 Yi procent toe te passen. Deze korting geldt voor alle klassen. Daarenboven zijn de tarieven voor de eerste klasse voor de periode van 6 de zer tot 5 Maart 1936 belangrijk verlaagd, om het verschil in tarief tusschen de eerste en tweede klasse te verkleinen en aldus te bevorderen, dat degenen, die vroeger in de eerste klasse reisden en thans van de tweede klasse gebruik maken, naar de eerste klasse terug- keeren. Zonder enthousiasme is nimmer iets tot stand gebracht. Aan de gevolgen overleden- Het 7-jarig zoontje van den heer W. C. van N. dat, zooals gisteren gemeld, Donderdagmorgen op den Oostdijk te St. Philipsland door een auto werd aange reden en ernstig gewond, is Vrijdag morgen aan de gevolgen van zijn ver wondingen overleden. DE SPOORWEGVERBINDING MET BELGIë. Te Brussel is ten kantore van de Ne derlandsche Kamer van Koophandel 'n bespreking gehouden v,an de commissie voor verkeersaangelegenheden uit de Kamers van Koophandel en Fabrieken in Noord-Brabant en Limburg met den voorzitter en secretaris van de Neder landsche Kamer v,an Koophandel in Bel gië. Bij de bespreking was aanwezig 'n vertegenwoordiging van de directie der Belgische Spoorwegen. Het resultaat der besprekingen was, dat tusschen de Belgische en Ned. Spoor wegen overleg zal worden gepleegd over de verschillehde desidier.ata, die dooi de commissie uit de Zuidelijke Kam.ers naar voren zijn gebracht, waarna bin nenkort opnieuw een bespreking mer de gedelegeerden der spoorwegen zal worden gehouden. Het overleg tusschen de Belgische en Ned. Spoorwegen zal reeds dezer dagen plaats vinden. Met n,ame zal worden getracht om de ver binding Brussel—Vlissingen, via Roosen daal, te verbeteren door te zorgen voor een goede aansluiting .te Roosendaal. Teneinde nieuwe muziek te kun nen aankoopen, organiseert het Middel burgs Mannenkoor een loterij. Zij die voor dit mooie doel het Midd. Mannen koor willen steunen door het aanbieden van eenig voorwerp voor die verloting kunnen zich daartoe wenden tot: A. Minderhoud, Meidoornlaan S 156, 1 j,, die zich gaarne belast met het afhalen daarvan. N.V. Zeeuwsche Voeder- en Kunst mesthandel. In de heden gehouden vergadering van aandeelhouders der N.V. Zeeuwsche Voeder- en Kunstmesthandel te Middel burg is besloten na ruime afschrijving 6 pet. divident uit te keeren. ALGEMEEN NEDERLANDSCH VERBOND. Een belangwekkende voordracht van den Zuid-Afrikaanschen ge zant, dr. Van Broeckhuizen. Voor de afdeeling Zuid- en Noord- Beveland van het Algemeen Neder- landsch Verbond sprak Vrijdagavond dr. H. D. van Broekhuizen, Z. Afrl- kaansch gezant te 's-Gravenhage. Schut tershof was vrijwel geheel bezet met be langstellenden. Onder de aanwezigen merkten we o.a. op, de heeren M. Fern- hout, burgemeester van Middelburg, ett J. F. Heemskerk, oud-Rijksbetaalmees ter. De avond werd geopand, door mr. R. M. van Dusseldorp, burgemeester van Goes, die in zijn welkomstwoord in het bijzonder den spreker begroette. Dr. van Broekhuizen, het woord ver krijgende, zeide dat hij overal, waar hij in Nederland komt, zeer hartelijk ont vangen wordt. Dat men verwantschap gevoelt, kan wel niet anders, daar de Afrikaansche boer ondanks de bloed menging', ook met Duitschers en Fran- schen, toch voor 50 pet. van Nederland schen bloede is. Spr-, die de Afrikaansche taal bezigde, zeide, dat deze vaak met de kindertaal vergeleken wordt. En, aldus spr.. is de kindertaal niet de mooiste? Vraag het maar eens aan de moeder! En is het een wonder, dat het kind, als het 6000 mijl van de moeder af woont, op zijn eigen wijze gaat piepen? Hier herinnerde spr. aan de eerste vestiging van een kleine Hollandsche kolonie, in 1652, aan de ,Kaap, als steun voor de schepen der Oost Indische Compagnie. Maar, er is baas boven baas. Andere mogendheden zagen dat met leede oogen aan, en En geland nam,het „toezicht" over de Kaap op zich- Tot het begin dezer eeuw wist men eigenlijk weinig van den Afrikaanschen boer. In Engeland en Amerika dachten velen, dat de Afrikaansche boer een kleurling was, en spr. vertelde, hoe een Engelsche dame zich eens zeer verwon derd toonde, dat hij een blanke was. Deze onbekendheid vond mede haar oorzaak in een tegen de boeren gerich te compagnie, die de boeren beschreef als gevaarlijke zwarten, bij welke geen blanke vrouw veilig was. En deze com pagnie diende om den oorlog van Enge land tegen de boeren aanvaardbaar te maken. Een Engelschman zeide eens tegen spr., dat de boer trotsch moest zijn, om deel uit te mogen maken van dat groo te, prachtige Britsche rijk, waarop spr. antwoordde met een verhaal over een groote, prachtige kat, die voor een mui zengaatje zat, en die zeide: „kom er toch uit, lief muisje. Je moest trotsch zijn, om deel uit te mogen maken van dat groote, prachtige kattenlichaam!" Spr. schetste vervolgens, hoe de boe ren woonden in hun kleine dorpen, ver van elkaar, zonder onderwijs, zonder couranten. Maar elke boer had wel zijn Statenbijbel, en aan dien bijbel is in Afrika het behoud van de Nederland sche taal te danken. In 1806 annexeer de Engeland Zuid-Afrika. Volgens con tract zou de Nederlandsche taal en munt gehandhaafd blijven, maar een volgende gouverneur schrapte die overeenkomst. Er zou slechts één taal en één munt zijn: de Engelsche. Er kwamen ook Engel sche predikanten, die in zes maanden Nederlandsch moesten leeren, en die dan daar ze de g als k uitspraken preekten over „die kees komt door die kloof", als ze bedoelden: „de geest komt door het geloof". Begrijpelijk was een dergelijke preek niet erg stichtelijk! De onderdrukking der boeren leidde tot hun opsiand in 1835 en daarna be gon de groote-trek, naar de wildernis, J om daar een nieuwe samenleving te stichten. Mannen als Paul Kruger, Pot gieter, e.a., namen als kind aan den trek deel. En alles lieten de boeren achter, woningen, land, een deel van hun have. Het waren helden, die trekkers, maar Engeland noemde ze rebellen. Spr. pauzeerde hier, waarna de heer Louw, Zuid-Afrikaansch student te Am sterdam, eenige Afrikaansche liederen zong, door mej. Kloosterman begeleid op de piano. De heer Louw bleek over een zeer mooie stem te beschikken en oogstte een dankbaar applaus. Dr, Broekhuizen, na de pauze weer 'I woord nemende, schetste in aangrijpen de bewoordingen den Grooten trek van de boeren in 1835, en weerlegde daar bij de leugen, dat de boeren het land van de kaffers zouden geroofd hebben. Pas nadat Dingaan hun overeenkomst ge schonden en 70 van hun beste mannen, die in goed vertrouwen naar de kraal van het opperhoofd gingen, vermoord had, ontbrandde de strijd, die de boeren wonnen. Maar toen men zich zoo weer een woonplaats en de vrijheid heroverd had, kwamen de Engelschen en an nexeerden hun grondgebied opnieuw. Weer trokken de boeren verder, naar Transvaal, den Oranje vrijstaat. Maar nogmaals kwamen de Engelschen, Toen brak de boerenoorlog los. Naast de boe ren, die sneuvelden op het slagveld, ver loren ze 26000 vrouwen en kinderen. We hadden in die dagen veel te danken aan Holland, aldus spr. Het zorgde er voor, dat we in de concentratiekampen niet verhongerde. Maar de grootste ge beurtenis was toch, dat H. M. Koningin Wilhelmina de „Gelderland" naar ons toe stuurde, om onzen president, Paul Kruger, te halen. Zij was in die dagen, de eenige „man" onder de vorsten van Europa. We zullen dat nooit vergeten. In roerende bewoordingen schetste spr. hier de figuur van Paul Kruger, en hoe hij van dezen grooten man, in het Zuiden van Frankrijk, kort voor zijn dood, afscheid nam. Tevens las hij een deel van den brief v,an Paul Kruger voor, waarin deze een laatste woord tot zijn volk sprak. In 1910 kwam de Unie van Zuid-Afri- ka tot stand. Daarbij werden de Neder landsche en de Engelsche taal gelijkge rechtigd. In theorie. M,aar in de prak tijk moest voor het behoud der Neder landsche taal hard gevochten worden. Toen kwam 1914, en Engeland eischte, dat de boeren deel zouden nemen aan den oorlog. Maar ze weigerden, De Wet, De Lary, e.a. Spr. protesteerde tegen deze eisch en werd gevangen genomen. De anderen werden doodgeschoten en spr. bracht 17 dagen onder doodvonnis door. Zijn gevangenschap duurde acht tien maanden. Ook dat ging voorbij, aldus spr., en nu is Zuid Afrika vrij. Engeland en Zuid-Afrika st,aan geheel gelijkgerech tigd naast elkaar. Er is slechts één band die hen bindt, ze hebben één koning, koning George. Er zijn Afrikaansche scholen en Universiteiten, de ambten»-1 ren moeten de Engelsche zoowel als de Afrikaansche (Nederlandsche) taal machtig zijn. Afrika heeft zijn eigen vlag. Spr. wees dan op den nog bestaande, hechten band tusschen Afrika en Neder land, en het werk, dat het Algemeen Nederlandsch Verbond doet om dien band te versterken. U moet ons helpen, aldus spr., we hebben Uw taal en Uw cultuur noodig, om onze taal en onze cultuur rijker te maken! De heer Louw zong nu weer eenige Afrikaansche liederen en toen werd een film vertoond, die een zeer belangwek kend overzicht gaf van de grootsche na tuur en de fraaie steden in Afrika. Nadat nu gezamenlijk „Kent gij dat volk. en het „Wilhelmus" gezongen was, sloot de voorzitter, burgemeester Van Dusseldorp met een warm woord van dank aan dr. Broekhuizen, den zan ger en de p'aniste, deze bijzonderen en interessanten avond. De nieuwe havenwerken. Naar we vernemen bestaat de ver wachting, dat in den loop van Febr. 1936 aan de nieuwe havenwerken waarvan we in ons blad reeds een algemeen over zicht gaven zal kunnen worden be gonnen. Voor de werkloozen zal dit een wel kome boodschap zijn. ARNEMUIDEN. Na examen voor het I provinciaal kerkbestuur van Drenthe te Assen werd onze vroegere dorpsgenoot de heer P. Schoonenboom toegelaten tot den predikdienst in de Ned. Herv. kerk. De toegelatene studeerde aan de Univer- teit te Utrecht. ARNEMUIDEN, De collecte van het plaatselijk Crisiscomité heeft f 89 opge bracht. YERSEKE. Een oesterkweeker alhier heeft als proef de allerbeste kwaliteit Fransche consumptieoesters laten ko men, teneinde die aan zijn clientele in Holland te kunnen verkoopen. Deze proef kan als mislukt worden be schouwd,. De prijs kwam op 12 cent per stuk en was te duur. DE O.L. SCHOOL TE KRABBENDIJKE. KRABBENDIJKE. Naar men ons van Volksonderwijs mededeelt zijn er thans op de openbare school 41 schoolgaande kinderen, terwijl het te bezien staat of het aantal niet vermeerderd zal worden. Zulks in verband met een bericht van 6 dezer dat B. en W. de autobusonder nemer J. Ogier hebben aangezocht om een 25 tal leerlingen te vervoeren naar de openbare school te Kruiningen. COLIJNSPLAAT. Vrijdagavond ver gaderde het harmoniegezelschap „Wil helmina" onder leiding van den voor zitter J. C. Maas. Bij den aanvang wer den allereerst eenige felicitatiewoorden gericht tot den heer J. M. Snoep, die gedurende 25 jaren lid van de vereeni ging is. Uit het jaarverslag bleek, dat „Wilhelmina" 27 werkende leden en 2 adspirant-leden telt, terwijl er 42 dona teurs zijn. De rekening van den penning meester gaf als ontvangsten 576 en als uitgaven 528. De heeren P. C. de Lan ge en J. M. Snoep werden herkozen respectievelijk als penningmeester en als commissaris. Bij de rondvraag werd ge vraagd om middelen ter verbetering van de verlichting bij een rondgang door de gemeente. De voorzitter gaf in overwe ging het bedrag, dat op Donderdag j.l. van den jubilaris was ontvangen, af te zonderen voor die verbetering en dan te trachten successievelijk een voldoen de som daarvoor bijeen te krijgen. Al dus werd besloten. Ondertusschen zal het bestuur informeeren naar prijzen van lampen. Aanvaring. TERNEUZEN. Tijdens de vaart op het I kanaal Gent-Terneuzen heeft het voor Rieme bestemde Zweedsche stoomschip „Oxelösund" bij het binnenvaren der I sluis te van Gent g'roote schade toege- Middelburg: 9-XI-'35 Vrijdag: hoogste luchttemperatuur 11.3 °C; (53 °F); laag ste 7.1 °C (45 °F). Heden 9 h: 8.6 °C; 12 h: 9.8 °C. 0.2 mm regen of neerslag. Hoogste barometerstand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal; 753 mm; laag ste 750 mm. Hoogste barometerstand in het Euio- peesche waarnemingsgebied: 768.9 mm te Helsingfors; laagste 737.8 mm te Va- lentia. Verwachting tot morgenavond: Meest matige tot krachtige Z,0. tol Z,W. wind, zwaar bewolkt of betrokken met tijdelijke opklaring, waarschijnlijk regenbuien, aanvankelijk zachter. Zon op: 7 h 10; onder 16 h 17. Licht op: 16 h 47. Maan op: 15 h 13; onder: 5 h 41. Zondag 10 November. Zon op: 7 h 12; onder 16 h -15. Licht op: 16 h 45. Maan op: 15 h 42; onder: 7 h 10. V.M.: 10 Nov. Hoog- en Laagwater te Vlissingc» November. Hoogwater. Laagwater. Za. T' 11.48 5.59 18.32 Zo. 10 0.12 12.30 6.42 19.16 Ma. 11 S 0.57 13.14 7.28 19.58 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge. November. Hoogwater. Laagwater. Za. 9 1.22 13.44 7.06 19.27 Zo. 10 2.12 14.32 7.47 20.11 Ma. 11 S 3.01 15.19 8.33 20.54 bracht aan 't Oostelijk beveilingswerk der sluis. De aldaar staande remstoel knapte door midden. De schade wordt geraamd op f 13,000. Het schip bekwam oogenschijnlijk geen averij. Terzelfder tijd voer het voor Sluiskil bestemde Italiaansche stoomschip „Po- testas" tegen het Noorderlijk beveilings werk der Hoeksche brug te Terneuzen aan- Een ducdalf werd hierbij bescha- digd. Het schip zelf bekwam geen averij en heeft zijn reis voorgezet. RAAD VAN IJZENDIJKE. IJZENDIJKE. Donderdag vergaderde de Raad, onder voorzitterschap van den burgemeester, voltallig. Op voorstel van B. en W. werd het subsidie aan het Wit Gele Kruis opi 1 300 gehandhaafd .en aan 't Groene Kruis van f 300 op f 200 gebracht; dit in verband met Eet aantal leden dier vereenigingen. Den heer Van Bortel ontlokte dit 9 den uitroep, dat het Groene Kruis be graven wordt. Het voorstel van den hr Cammaert om op den eersten grondslag der perso- neele belasting progressie toe te passen werd met 6 tegen 1 stem verworpen. Het voorstel van den heer M u 11 a e r t de opcenten op de personeele belasting van 80 op 70 te brengen werd aangeno men. De begrooting werd vastgesteld in ontvang en uilgaaf op f 67577; met een post van f 1831 voor onvoorzien. Aan het verzoek der kerkvoogdij der N.H. Kerk om een bijdrage van f 115 ten ein de het dak der kerk van nieuwe leien te voorzien werd voldaan. Het lidmaatschap van den Provincia len Brandweerbond ad f 10 werd op gezegd. Nadat de heer Cammaert den voorzitter gewezen had op art. 58 van de Gemeentewet werd nogmaals ge stemd over zijn voorstel, om Ged. Sta ten den wensch kenbaar te maken van den Raad inzake de salarissen van bur gemeester en secretaris (n.l. om deze met 10 pet. te verminderen). In de vo rige vergadering hadden de stemmen hierover gestaakt. De Raad vereenigde ,zich nu met 5 tegen 2 stemmen met de ze zaak. Gekozen tot lid van het kiescolle ge der Ned. Herv. Kerk te Ierseke in de vacatures: Jac. Goeman en Ja::. Kosten de heeren M. Ekhardt en D. Minnaard. De 5 aftredende heeren wer den allen herkozen. 1

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 1