binnenland. zeeland, BUITENLAND. De opmarsch in 't Noor den wordt voortgezet. wm II WIND» NUMMER 263. TWEE BLADEN. DONDERDAG 7 NOVEMBER 1935. EERSTE BLAD. 178e JAARGANG. 80ES» Een deel der voorhoede heeft Makalle reeds be reikt, VLISSINGEN. ZEEUWSCH-VLAANDEREN 0.D Medewerking van Duitschland. en Italië. Laval optimistisch. J. $m'incisie MIDDELBURGSCHE COURANT Dagblad -Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes IS ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. Bij contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. GOESCHE COURANTE Uitgeefster Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 1 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. mei „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 cent. K PRINSES JULIANA. Prinses Juliana heeft gistermiddag een groot gedeelte van de ledenverga dering der Federatie van Christelijke vereenigingen van en voor vrouwen en meisjes, welke vergadering te Amster dam gisteren, en heden plaats vindt, bij gewoond. De Prinses, die bescherm vrouwe der Federatie is, was vergezeld van een hofdame. Zij werd ontvangen door de president en de secretaresse der Federatie. Jonkvrouwe van Asch van Wijk hield een rede over de plaats van de vrouw in dezen tijd. Des avonds heeft de Prinses in het Amsterdamsch Lyceum de opvoering van het leekenspel „Elckerlijk", opge voerd door leerlingen van het Inst. voor chr. soc. arbeid te Amsterdam, bijge woond. DE BEZUINIGING OP HET ONDERWIJS. Geen omzetting van H.B,S,-en met 5-j, c. in driejarige. In de memorie van antwoord op het voorloopig verslag der Tweede Kamer inzake het wetsontwerp tot verlaging van de openbare uitgaven voor het on derwijs, deelt de regeering mede, dat zij, naar aanleiding van de daarop uitge oefende critiek, de paragraaf betreffen de de omzetting van een deel der Rijks H,B.S.-en met Sjarige cursus in scholen met een 3-jarigen leergang heeft ge schrapt. WERKVERRUIMING BIJ DE POSTERIJEN MOGELIJK? Woensdag kwamen de vier samen werkende postale organisaties (Ned' Bond van Chr. Prot. P. T. T.-personeel „Door plicht tot recht", Centrale_ Ned. Ambtenaarsbond, Ned. R. K. Bond van P. T. T.-personeel ,,St. Petrus" en de C. B. P. T, T.) in den persoon van h,aar voorzitters bijeen ter bespreking van 't vraagstuk der werktijdverkorting voor het P. T. T.-personeel, met behoud eener werkweek van maximaal 48 uur. Op de memorie aan den minister van binnenlandsche zaken was nog geen» iantwoord ontvangen. Vooral met 't oóg op de veelvuldig voorkomende zeer slechte diensten van het personeel, en de toch ongetwijfeld aanwezige moge lijkheid van een belangrijke werkver ruiming, achtten de gedelegeerden het noodzakelijk verdere stappen te doen inzake deze aangelegenheid. De samenwerkende organisaties zul len zich per gemotiveerd schrijven tot; verschillende Kamerfracties richten met verzoek in een bespreking haar ziens wijze nader te mogen toelichten. Indien het vraagstuk der werkverruiming proefondevindelijk zou worden getoetst zou een proef bij het uitstekend ren deerend staatsbedrijf der P. T. T. een goed resultaat afwerpen en tot een al leszins belangrijke werkverruiming voe ren. DE HERZIENING VAN DE GRONDWET. ïn een nota naar aanleiding van het verslag over hoofdstuk I der rijksbe- grooting 1936 deelt de minister van fi nanciën ter voldoening aan den in het verslag geuiten wensch, mede, dat de regeering voornemens is o.m. een wijzi ging te bevorderen van de artt. 7 en 194 der Grondwet. Zij wenscht ook 't vraag stuk der z.g. revolutionaire volksverte genwoordigers in de herziening te be trekken. Art. 7 luidt: Niemand heeft vooraf gaand verlof noodig, om door de druk pers gedachten of gevoelens te open- ™ei: behoudens ieders verantwoorde lijkheid volgens de wet Art. 194 luidt; De wet kan aan andere dan in de Grondwet genoemde lichamen veror- cenende bevoegdheid geven. hiermee compleet is. Het is niet gezegd, dat de twintigduizend gulden gebruikt zullen behoeven te worden, daarom zal er voor het bedrag ervan op de begroo- ting-1936 een memoriepost worden ge bracht. Voorts heeft de regeering zich bereid verklaard eenig personeel beschikbaar te stellen om het hoofdbestuur bij de voorbereidende werkzaamheden behulp zaam te zijn. Mooie woorden kunnen een tijd lang hun dienst vervullen, maar eens wordt hun broosheid doorzien, en wee u, zoo gij niets beters blijkt te bezitten. r-J'-AV-4 is M4.WW De oorlog in Qost-Afrïka. DE PAD VINDERS JAMBOREE IN 1937 Wordt in ons land gehouden. Naar de N.R.C. verneemt heeft staats raad Rambonnet, de hoofdverkenner der Nederlandsche padvinders, gister in overleg met het hoofdbestuur der N. P. V. besloten, de uitnoodiging van het internationaal bureau van de padvin dersbeweging tot het organiseeren van de jamboree 1937 aan te nemen. Een en ander is telegrafisch ter kennis van dit bureau gebracht. Over de plaats waar de jamboree ge houden zal worden, zal dezer dagen de definitieve beslissing volgen. De regeering zal de jamboree finan cieel steunen met een bijdrage van 20.000 voor het garantiefonds, dat W erkverschaiiing. Bij het afdeelingsonderzoek der Tweede Kamer van de begrooting van sociale zaken voor het dienstjaar 1936 werd er op aangedrongen de werkver schaffing met kracht voort te zetten: In Zeeland zou het Zwin kunnen wor den ingedijkt, terwijl wellicht ook het Sloe reeds gedeeltelijk zou kunnen wor den ingepolderd. De afwatering van Z- Oostelijk Walcheren zou verbeterd en de ontwatering van den zgn. Poel op Zuid-Beveland ter hand genomen kun nen worden, Nederlandsche Natuurhistorische Vereeniging. Woensdagavond hield de afdeeling Noord- en Zuid Beveland van de N. N. V. haar eerste wintervergadering. Wegens vertrek uit de provincie van de heeren an de Plassche en Nieuwen- huijsen en wegens verandering van woonplaats van mej. Van Bers, moest voorzien worden in drie vacatures voor het bestuur. Tot voorzitter werd met bijna alge- meene stemmen gekozen ir. B. Bosma, rijkstuinbouwconsulent te Goes terwijl de overige vacatures werd voorzien door de verkiezing van mej. F. van den Bosch en den heer A. A. Nederhand, aeiden te Goes. Na afdoening der huishoudelijke za- Ken, waarbij o.m. werd medegedeeld, dat de heer H. Th. Nieuwenhuijsen te Gorinchem op 18 November voor de af deeling hoopt te spreken over de biolo gie der Noordzeevisschen, kreeg de xeer E. F. Jacobi, leeraar aan de R.H.B. S. te Goes het woord om te spreken over „Een en ander over de levensge woonten van enkele vlinders." Spreker deed aan de hand van duide- ijke lantaarnplaatjes uitkomen, hoe sommige rupsen en vlinders zoo geca moufleerd zijn, dat ze bijna niet van het voorwerp waarop ze zich bevinden zijn te onderscheiden. Eenigszins uitvoerig behandelde hij de copulatie bij de vlinders, waarvan hij zelf heel mooie foto's heeft vervaardigd, en besprak in verband daarmede ook de door Fabre genomen proeven. Uit onderzoekingen is vast komen te staan, dat sommige mannelijke exem plaren uitsluitend op de reuk de vrou welijke kunnen ontdekken. Dit reuk orgaan is, zooals proeven hebben ge leerd, zoo ongelooflijk sterk ontwikkeld dat waarneming van een vrouwelijk exemplaar door een mannelijk, op 2 a 3 km afstand, niet tot de zeldzaamhe den behoort, integendeel, heel vaak vooi-komt. De heer Bosma br.acht den spreker dank voor de duidelijke wijze waarop hij een klein deel van dit zeer omvang rijke gebied voor de vereeniging heeft willen behandelen. In vrijheid gesteld. De justitie te Middelburg heeft J. F de K. uit Goes, die was aangehouden als verdacht van diefstal, weder in vrijheic gesteld. In tegenstelling met de berichten van gisteren, werd vanochtend gemeld, dat de Italianen nog heden hun opmarsch in het Noorden zuilen voortzetten. De regen is opgehouden. Een felle zon heeft het terrein al weer goeddeels opge droogd. Volgens berichten uit Rome zou van nacht reeds een deel van de voorhoede Makalle zijn binnengerukt. Dit moet ook gisternacht reeds het geval zijn geweest- Abessijnsche troepen deden toen eehter in het duister een overval en joeg de Italianen, met achterlating van ettelijke dooden terug- Abessijnsch munitie-transport vernield. Italiaansche vliegtuigen hebben een karavaan, op weg van Britsch Somali- land naar het Zuidelijk front, die groote hoeveelheden munitie vervoerde, aange vallen en vernietigd. De volgende bij zonderheden worden hierover bekend. De karavaan bestond uit een aantal vrachtauto's beladen met vaten benzine en eenige honderden kameelen en muil ezels. die alle kistjes met munitie droe gen. Verder waren er soldaten en gelei ders ten getale van 600, De karavaan vertrok van Berbera en tusschen Dzjid- zjiga en Harrar werd zij opgemerkt door twee Italiaansche vliegtuigen, die hier een verkenningsvlucht uitvoerden. De Jalianen begonnen onmiddellijk met een 3 omb ar dement, dat eerst een groote verwarring en later een vreeselijke ver woesting aanrichtte- De auto's met ben zine vlogen in brand en enorme vuur zuilen steg'en op. Hierdoor werden de dieren wild en sloegen op hol. Ook wer den er verschillende van deze dieren ge troffen en de kistjes met munitie ont ploften op hun rug. Hierna verdwenen de vliegtuigen in Zuidelijke richting, waar in het veld verschanste Abessijn sche troepen een levendig vuur openden. De toestellen keerden terug en openden laag vliegend het vuur op deze Op 15 Nov. komt alhier op de ha ven het stoomschip „Nieuw Zeeland' van de Kon. Pakketvaartmaatschappij Nadat de passagiers het schip verlaten hebben, zal het naar de Schelde gaan tot het innemen van nieuwe machines. AXEL. In de Dinsdag gehouden ver gadering van den Raad dezer gemeente werd behandeld een adres van het co mité tegen de verplichte aansluiting aan de waterleiding, welk adres verge zeld was van 923 handteekeningen. Het adres werd met 9 tegen 3 stemmen voor kennisgeving aangenomen. Over1 een ingekomen verzoek om op 2en en 3en Pinksterdag kermis te mogén vie ren staakten de stemmen. zeer troepen. Ook hiei-bij hebben de Abes- sijnen verliezen geleden. Van de karavaan was inmiddels niets overgebleven- Het aantal dooden moet 500 bedragen. Verder hebben de Italianen de laatste dagen verschillende bruggen tusschen Dzjidzjiga en Harrar vex-nield. Twee Italiaansche vliegma chines neergeschoten. Aan het Zuidelijk front, zijn twee Ita liaansche vliegtuigen neergeschoten. Hierover deelt men te Addis Abeba of ficieel mede, dat het eene toestel dat nog verschillende bommen aan boord had toen het op den grond neerkwam, ontplofte. Hierbij werden verschillende Abbessijnsche soldaten, die zich dicht in de buurt van het vallende toestel bevon den. gewond- Het andere toestel ont plofte niet, doch werd wel vernield. De inzittenden van de beide toestellen zijn om het leven gekomen. Dreigend benzinegebrek. De Daily Telegraph meldt uit Aden, dat in de haven van Massaoea (Ita- liaansch Erithrea) de benzine zelfs nog schaarder geworden is dan het slechts in geringe hoeveelheid beschikbare wa ter. De Italiaansche autoriteiten vree zen, dat de sancties zullen leiden tot stagnatie in de levering van materiaal, dat voor het onderhoud der troepen on ontbeerlijk is. Weliswaar zijn te Asmara en in nog verder verwijderde steunpunten groote hoeveelheden benzine opgeslagen, doch men gelooft, dat deze voor een krach tige campagne van meer dan 6 weken zonder aanvulling onvoldoende zouden zijn- De Italiaansche transportauto-afdee- lingen, waarvan het bezettingsleger af hankelijk is. vei-bruiken groote hoeveel heden en hoe langer de verbindingslinies worden, waarvan de voorziening der troepen met levensmiddelen en oorlogs materiaal afhangt, des te grooter wordt het dagelijksch verbruik. De schat van keizer Menelik aangesproken. De Abessijnsche correspondent van de Intransigeant telefoneert aan zijn blad dat gister de kelder is geopend, waar de beroemde schat van keizer Menelik ver borgen ligt. Op zijn sterfbed heeft Menelik nauw keurige aanwijzingen gegeven omtrent deze schat. Deze moest verborgen worden onder zijn mausoleum en mocht slechts wor den aangeraakt, indien werkelijk gevaar bestond voor het land. De beide deuren van 40 cm dik ijzer voorzien van prikkels, moesten met be hulp van dynamiet worden geopend. Volgens officieele mededeelingen be vat deze schat acht miliioen Maria The- resia daalders (een bedrag van ongeveer 8 miliioen francI alsmede baren goud, zilver en piatina, ter waarde vaa 135 miliioen franc. De arbeid te Genève voorloo pig voltooid. De commissie van 18 te Genève, die nog diverse sanctiekwesties had te re geien, is gisteren met haar orders ge reed gekomen. Zij nam nog een drietal resoluties aan. De eerste betreft de uit breiding van de lijst van producten, waarvan de uitvoer naar Italië is ver boden. Voorgesteld wordt, indien over eenstemming met de niet-Volkenbonds- leden kan worden verkregen op deze lijst alsnog petroleum, ijzer en staal en steenkool te plaatsen. De tweede resolutie betreft den han del met de landen, die niet aan de sanc ties deelnemen, (zooals Oostenrijk en Hongarije). Aanbevolen wordt, maatre gelen te nemen, dat de uitvoer naar de ze landen niet abnormaal vergroot wordt, daar het voor de hand ligt, dat het meerdere dan doorgezonden zal worden naar Italië. De derde resolutie betreft den wensch van sommige staten, dat een uitzonde ring op het verbod van invoer van Ita liaansche waren alsnog zal worden toe gestaan in verband met loopende con tracten, waarvoor reeds een gedeeltelij ke betaling aan Italië is geschied. De commissie heeft besloten, dat daarvoor .aan de volgende voorwaarden zou moe ten worden voldaan. Ie. De contracten moeten voor 19 Oc tober van dit jaar gesloten zijn door de staten of een volkomen onder staatstoe zicht staande instelling of althans voor hun rekening en moeten goederen betref fen van essentieel belang voor den in- voerenden st,aat; 2e. Tenminste 20 pet. van den koop prijs zal voor 19 October van dit jaar moeten betaald zijn geweest; 3e. Contracten, die inhouden, dal in Italië bestelde koopwaar betaald za! worden met een der grondstoffen of pre ducten, waarvan de uitvoer naar Italië verboden is komen voor het toestaan van uitzonderingen niet in aanmerking. De resolutie bepaalt voorts, dat de regeeringen, die wegens loopende con tracten meenen aanspraak te kunnen maken op een uitzondering op het ver bod van invoer van Italiaansche waren vóór 10 November aan de commissie voor de loopende contracten inlichtingen moeten verstrekken over den aard van de bestelde koopwaren, over het totaal van den koopprijs, over het op 19 Oc tober reeds betaalde bedrag en over hetgeen op 10 November nog te betalen zal zijn. Een onder-commissie bestaande uit de gedelegeerden van Engeland, Frankrijk, Turkije, Polen. Roemenië en Sowjet-Rusland zal uiterlijk 12 Novem ber een definitieve lijst opstellen van de contracten, waarvoor een afwijking van het verbod van invoer van Italiaan sche waren gerechtvaardigd schijnt. Dez- lijst zal onmiddellijk aan alle regeerin gen, die in de coördinatie-commissie vertegenwoordigd zijn worden meege deeld. Een Nederlandsch voorstel aan genomen. Tenslotte heeft de commissie van achttien het voorstel van de Nederland sche delegatie aangenomen om een on der-commissie van tien leden te benoe men. die tot taak zal hebben toezicht uit te oefenen op de maatregelen, die de verschillende staten zullen treffen voor de toepassing der overeengekomen sanctiemaatregelen. Deze ondercom missie bestaat uit vertegenwoordigers van Engejand, Frankrijk, Griekenland Polen, Roemenië, Sowjet-Rusland, Span- je, Turkije. Zuidslavië en Zweden. Middelburg, 7-XI-'35, Woensdag hoog ste luchttemperatuur 11.7 °C (53 °F); laagste 6.8 °C (45 °F). Heden 9 h: 8.5 °C; 12 h: 9.5 °C. 0.2 mm regen of neerslag. Hoogste barometerstand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal: 760 mm; laag ste 755 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 771.2 mm te Vardoe; laagste 746.3 mm te Blacksoi. Verwachting tot morgenavond: Matige, tijdelijk toenemende Z. O. tot Z. wind, zwaar bewolkt tot betrokken, waarschijnlijk eenige regen, later iets zachter. Zon op: 7 h 07; onder: 16 h 21. Licht op: 16 h 51. Maan op: 14 h 32; onder: 2 h 45. V.M.: 10 November. ?„SM >-KJ- Hoog- en Do. Vr. Za. Hoog- ess Laagwater *e November. Hoogwater. 10.12 22.45 11.04 23.29 11.48 Laagvvater te Wesaeldinge November. Hoogwater. Vlissinges. Laagwater. 4.16 16.51 5.12 17.47 5.59 18.32 Do. Vr. Za. 7 8 9 12.00 J3.33 12.56 1.22 13.44 Laagwater. 5.22 17.47 6.18 18.41 7.06 19.27 De Zweedsche gedelegeerde West man zal voorzitter dezer commissie van toezicht zijn- Het was eenigszins ver rassend, dat de Nederlandsche delegatie, van wie het voorstel tot benoeming de zer commissie was uitgegaan, de voor keur er aan missie, die een dige taak worden. gaf zelf niet in deze com- inig benijdenswaar- heeit, vertegenwoordigd te Ondanks de niet geringe 'oeteekenis van al deze beslissing was, meldt de „N. R. C." de belangrijkste gebeurtenis vandaag toch wellicht de mededeeiing, die een der hoofdambtenaren van het Volkenbondssecretariaat in de commis sie van achttien kon doen over een be slissing, die spoedig van de Duitsche re geering te verw /achten schijnt te zijn. De aeer Loveday, directeur van de financi- eele afdeeling, deelde mede uit betrouw bare bron vernomen te hebben, waarme de hij waarschijnlijk de consul-generaal van Duitschland te Genève bedoelde» dat de Duitsche regeering, nadat zij te weten is gekomen, dat zekere personen, op het oogenblik goederen in Duitsch land opkoopen met de waarschijnlijke bedoeling deze goederen met groote winst aan de strijdende partijen weer te vei-koopen van plan is spoedig een ver ordening uit te vaardigen om dergelijke speculaties onmogelijk te maken. Deze mededeeling wekt groote bevrediging, daar het practisch gevolg van de aange kondigde maatregelen der Duitsche re geering zijn zal een verhooging der doel treffendheid der door de Volkenbonds staten toegepaste sanctiemaatregelen. Ontspanning tusschen Engeland De berichten uit Rome maken alle melding van een ontspanning in de Engelsch-Italiaansche betrekkingen als gevolg van het onderhoud dat Mussolini Dinsdag met den Britschen ambassa deur Drummond had. De Reuter corr. te Rome gaat in zijn optimisme zoo ver, te verklaren dat men in Italiaansche poli tieke kringen er voorstander van zou zijn, om bij een regeling van het Itali- aansch-Abessijnsch conflict ook de mee ning van den negus in te winnen. Men heeft het gevoel dat een over eenstemming omtrent het terugtrekken van bepaalde Britsche oorlogsschepen uit de Midaellandsche Zee aanstaande is, al wordt ook niet verwacht dat een dergelijke overeenkomst voor de En- gelsche Lagerhuisverkiezingen tot stand zal komen. Men wijdt aandacht aan de besprekingen die de Britsche en de Fransche ambassadeur gisteren te Ro me met elkaar hadden. Men verwacht dat deze beide diplomaten de komende dagen nog verdere besprekingen met el kaar zullen voeren. De Fransche ministerpresident heeft Dinsdag de vertegenwoordigers ontvan gen der Fransche exportindustrie die

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 1