*2* GOESCttEC(HJQANT£!££ BINNENLAND. ZEELAND. WEE! EK WIND. lie NUMMER 262. TWEE BLADEN. WOENSDAG 6 NOVEMBER 1935. EERSTE BLAD. 178e JAARGANG. Kolenvoorziening in den winter. MIDDELBURG. SOES. WALCHEREN. ZUID-BEVELAND. ZEEUWSCH-VLAANDEREN 0.0. FA. WEDC PATER IK DAMESHOEDEN ZWART MODEKLEUREN ZIET HIERVOOR ONZE ETALAGES •eb. /an «dn. /er fctse c„ hip. ■n.; ite ih. UT* MIDDELBURGSCHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. Bjj" contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Door meer voorraden aan te leggen kunnen de handelaren tekorten voorkomen Geen reden tot ongerustheid? (Van onzen -correspondent) De mededeelingen van den hoofdin specteur der Nederlandsche Spoorwe gen, den heer A. G. Jagt, in ons blad van Zaterdag jl.t waarin een eenigszins onrustbarende prognose werd getrokken ten aanzien van de steenkolenvoorzie- ning van ons volk door de Limburgsche mijnen bij een strengen winter, heeft, ons aanleiding gegeven deze aangele genheid eens te bespreken met een au toriteit van het mijnwezen. Wij vonden mr. dr. W. A. J. M. van Waterschoot van der Gracht, hoofdingenieur der mij nen en hoofd van het Staatstoezicht op het mijnwezen te Heerlen, bereid ons zijn zienswijze dienaangaande kenbaar te maken. Volgens dr. Van Waterschoot zijn de mededeelingen van den heer Jagt sterk overdreven en is er in het algemeen weinig reden tot ongerustheid. Wat toch is het geval? Het Zuiden van Limburg was vroeger geheel verstoken v.an waterwegen, een voor Nederland met zijn uitbreid net van kanalen en ri vieren abnormale toestand. Door den aanleg van het Juliana- kanaal is daaraan tegemoet gekomen, zoodat thans ook Limburg op de zelfde wijze als andere deelen van ons land via het water te bereiken is. V,an abnormaal is de toestand dus thans normaal geworden, aldus dr. Van Wa terschoot, want het is voor Nederland een normale situatie, dat het massaver- voer te water geschiedt. In vele bedrijfs takken is de handel daarop geheel in gesteld, zoodat emn er ook rekening houdt met de mogelijkheid van een vaartstremming van eenigszins langen duur. Kijkt men bv. naar den aardappel- handel. Deze geschiedt zoo goed als-ge heel te water en verder per vrachtauto. Bij vorst kunnen de aardappelen in het geheel niet worden vervoerd, daar ze dan bevriezen en ongenietbaar worden. Wat doen dus de handelaren? Zij leg gen voorraden aan, die het mogelijk maken hun klanten ook in deze omstan digheden te bedienen. Dat moeten nu de kolenhandelaars ook doen. Tot nu toe hebben ze te veel gespeculeerd op de voorraden, die de mijnen maken, zoo dat er bij een hooger verbruik telkens een beroep op die voorraden werd ge daan. Zij moeten er nu rekening mede houden, dat het spoorwegverkeer bij grooter aanbod van te vervoeren goede ren evenals dit steeds bij een vorstpe riode het geval is, daartegen niet op gewassen zijn. Het is immers een be kend verschijnsel, dat, als de waterwe gen zijn dichtgevroren, de te vervoeren goederen dagen en nachten bij de spoor wegen blijven liggen, welke abnormale toestand pas weer verdwijnt, wanneer het scheepvaartverkeer zijn deel weer kan overnemen. Deze abnormale toestanden duren evenwel nooit lang. Immers komt het maar zelden voor, dat een langdurige ijsperiode de liefhebbers van schaatsen rijden verblijdt en we moeten tot de winters van 1916—1917 en van 1928— 1929 terug gaan om perioden aan te wij zen, gedurende welke het scheepvaart verkeer eenige weken werd stilgelegd voor deze uitzonderingsgevallen, die na tuurlijk elk jaar opnieuw zich kunnen voordoen, moeten de handelaars zich dekken. Men kan immers niet vooruit zien aankomen, of ons een strenge win- ter te wachten staat, want de voor spellingen dienaangaande geven niet de minste zekerheid! Voor de mijnen zal het ook veel pret tiger zijn, wanneer de afname wat ge regelder geschiedt, doordat gedurende de zomermaanden kolen-depots worden opgeslagen, waaruit in den wintertijd telkens kan worden geput De tegen woordige gebruikelijke wijze van afna me noopt de mijnen, die steeds in de zelfde mate blijven doorproduceeren, in de stille maanden zelf voorraden ,aan te leggen, welke in het koude jaargetijde weer worden verminderd. Dat schept dubbel werk en het is veel eenvoudiger en goedkooper, om de kolen dadefijk van de wasscherij uit in de wagons te storten. De enkele handelsondernemin gen, waarbij de mijnen zelf geïnteres seerd zijn, doen dat ook op sommige plaatsen in den lande, zoodat zij nu reeds het voorbeeld geven aan de an dere handelaars, die totnogtoe te veel °^Tv'eR komen plachten te spelen. Dit alles betreft uitsluitend de indu- riekolen, waarvan de verschillende Uitgeefster Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 17 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 cent. -<1 kosteloos onderzoek op ons gepat. May voetspiegel apparaat. Meesk moderne PEDICURE en MASSAGE inrichting. KLIJBERG'S SCHOENMAGAZIJN Walstraat 50 Vlissingen Eiken Donderdag zitting Gortstraat K 32, Middelburg (Ingez. Med.i afnemers zelf ook al voorraden maken, doordat zij te veel inslaan. De huis brandkolen worden maar heel zelden per schip vervoerd, daar er in deze branche maar weinig handelaren zijn, die zulke groote hoeveelheden tegelijk bestellen, dat er een schip mee gevuld wordt. Het vervoer van deze kolen zal ook in de toekomst zoo goed als geheel per spoor geschieden Komt er dus in een strengen winter meer vraag naar, dan zal dit voor de spoorwegen hetzelf de gevolg hebben als tot nu toe. De aanleg van het Julianakanaal maakt te dien aanzien haast geen verschil. Het is bij de mijnen wel te merken, dat het weer thans nog zacht is; straks, wan neer het misschien kouder wordt, za! de afname aanzienlijk toenemen. Liet feit dat de tarieven der Nederl. Spoorwegen in vergelijking met het buitenland steeds hoog zijn geweest, heeft mede den stoot gegeven tot den aanleg van het Julianakanaal. Dat de spoorwegen hun bedrijf moeten inkrim pen is een droeve noodzakelijkheid; men kan er volgens dr. Van Waterschoot echter moeilijk de kanalen uitsluitend de schuld van geven. Juist het Juliana kanaal heeft de Nederl. mijnen dezelfde vervoerfaciliteiten gegeven als waarover de Ruhrkolen door de goote rivieren reeds van den aanvang af beschikken. Dit af te keuren in een land, dat zoo zeer op vervoer te water is ingesteld, zou een groote onbillijkheid zijn. DE NED. AMBULANCE NAAR ABESSYNIE. Het staat thans vast, dat het Ned. Roo- de Kruis een ambulance naar Abessynië zal uitzenden. Tot leider is aangewezen dr. Ch. W. F. Winckel te Amsterdam; tot chirurg jhr. dr. J. N. van der Does te Arnhem en tot administrateur ir. J. J. W. de Vries te Nuenen. Het Deensche stoomschip „Oslo", dat te Middelburg hout heeft gelost, is na te Vlissingen gebunkerd te hebben, naar Engeland vertrokken. Weer een fiets gestolen. Voor een café alhier is een rijwiel, dat er een half uur onbeheerd was ge laten verdwenen. Een ongeluk. Hedenmorgen reed de kolenhandelaar v. d. B. met zijn met een paard bespan nen wagen in de Gortstraat, terwijl zijn ader achter hem reed per rijwiel. Van de andere zijde kwam een autobus Al len reden geheel volgens de regelen van den weg en hielden goed rechts. De ante bus moest in verband met het ver keer even stoppen en toen schrok het paard en steigerde. De wagen reed wat nchicruit en daardoor kwam de wiel rijder te vallen en kreeg een wiel van dtn wagen cvei de heup. De man is binnengebracht in het magazijn van „Het Groene Kruis", waar een medicus hem onderzocht en kneuzingen consta teerde. De man is door zijn zoon huis waarts gebracht. Van schuld aan dit on geluk was geen sprake. Vergeet in uw ouderdom niet, dat gij eens jong waart, maar herinner u dan tevensdat de jeugd achter u ligt. De collecte voor het Plaatselijk Crisiscomité heeft deze week f 67,36 op gebracht, „Dolle Hans". „De Schouwspelers" voerden Dinsdag avond in Schuttershof „Dolle Hans" van Fabricius op. De zaal was meer dan be zet, hetgeen ongetwijfeld een bijzonder goed begin voor deze jonge vereeniging was. Zoo spoedig na een openingswoord van den hr. Rijkse, voorz. van „De Schouwspelers" het doek gehaald was, ontdekten we, dat inderdaad voor zeer mooie decors gezorgd was en klee ding en grime der actrices en acteurs bleken daarmede geheel in overeen stemming. Het was alles, gelijk men niet beter van beroepstooneel verwachten kan. In den loop der uitvoering bleek bo vendien, dat „De Schouwspelers" met „Dolle Hans" niet boven hun krachten gegaan waren. Regie en spel voldeden volkomen aan de hooggestelde verwach tingen. De hr. Auerbach speelde de zware rol van Dolle Hans met gloed en verve. Zijn vlot en sympathiek spel gaf den hoofd persoon van dit Indo-drama zeker ge heel weer, zooals de auteur zich deze gedacht heeft. In mevrouw Platteeuw, als Jolanthe, vond hij een waardig te genspeelster. Deze niet minder moei lijke rol eischt veel begrip en een ge voelig spel, maar mevr. Platteeuw bleek volkomen aan deze eischen te voldoen. De derde hoofdpersoon, majoor De Weert, werd vertolkt door den heer J. Ortelee, Ook deze rol is niet gemak kelijk, mogelijk in wezen de moeilijkste van allen, omdat het zoo verleidelijk is, dit karakter al te eenzijdig af te beel den. De heer Ortelee gaf echter een zeer aanvaardbare creatie, was alleen, over het geheel genomen, wat weinig militair. Doch waar zijn figuur au fond geen sympathieke moest zijn, deed di. toch geen schade aan het geheel. De vierde hoofdpersoon, Does, vond een vlot vertolker in den heer Jongepier. Mogelijk was zijn uitbeelding van dezen slappen controleur, over het geheel gj- nomen, wat al te slap, doch de figuur zelf en de houding van Jolanthe maakte hij zeer aanvaardbaar. Al kwelde wel steeds de vraag, hoe Jolanthe zich ooit aan Does had kunnen binden. Maar die vraag reist wel meer De bijrollen: Kees Witte (B. Nonne- kens); sergeant Tiemersma (P. Romijn) en de wachtcommandant (H. Verhoef) werden eveneens gaaf voorgedragen en sloten zich zuiver bij het geheel aan. Zoo werd de opvoering in alle op zichten wel een groot succes voor „De Schouwspelers' Ook het publiek bleek er enthousiast over. Een geamineerd bal besloot dezen welgeslaagden avond. TERAARDEBESTELLING H. DE ZEEUW. VEERE. Dinsdagmiddag werd het -stoffelijk overschot van den heer H. de Zeeuw, oud-hoofd van de o.l. school al hier, hoofdbestuurslid van het N.O.G., voorzitter van de plaatselijke afdeeling van den V. B. en lid van vele andere vereenigingen, op de begraafplaats te Zandijk ter aarde besteld. Ónder de aanwezigen merkten wij benevens de sprkers o.a. op de heeren W. Heijt, oud hoofdonderwijzer te Veere, thans hoofd te Middelburg, Tavenier en Spinnaaij, beiden Middelburgsche collega's van den ontslapene. Aan de groeve .werd gesproken door ds. H. J. M. van Duyne, Ned. Herv. predikant te Vrouwepolder, die namens de Ned. Herv. gemeente een woord van dank sprak voor al het werk, dat de heer De Zeeuw op kerkelijk gebied heeft verricht. Namens het hoofdbestuur van het N. 0. G. sprak de heer Zevenbergen. De heer Th. C. D. Coops, president kerkvoogd der Ned. Herv. kerk alhier, bracht naar voren, dat hoe de heer De Zeeuw gedurende 34 jaar secretaris van het college van kerkvoogden was. Namens de afdeeling Walcheren van het N.OG. sprak de heer De Bruyn. Spr- zeide, dat den overledene een lang le ven was beschoren. Hij heeft den ouder dom met al zijn gebreken gekend, doch tot voor enkele jaren was hij opmerke lijk jeugdig van geest. Op onnavolgbare wijze presideerde hij jarenlang de maan- delijksche afdeeling'svergaderingen en zijn heengaan heeft een leegte achterge laten. Als lid van het hoofdbestuur heeft hij aan menig graf gestaan, en nu staan wij aan het zijne, hetgeen ons droevig stemt. Doch boven deze gevoelens stijgt onze diepe erkentelijkheid voor al het geen hij voor ons gedaan heeft. Als laatste spreker memoreerde bur gemeester D. Huinink hoeveel de heer De Zeeuw ook buiten den kring waarin hij leefde werkte. Daarom ziet ook het gemeentebestuur neer op dit werkzame leven. De heer P. de Zeeuw, de broeder van den overledene, dankte voor de belang stelling en de toespraken, KONINKLIJKE ONDERSCHEIDINGEN Bij Kon. besluit is bevorderd tot offi cier in de orde van Oranje-Nassau H. A Hanken, voorzitter der veilingsvereeni- ging Zuid-Beveland te Goes en benoemd tot ridder in de Orde van Oranje Nas sau A. v. d. Poest Clement te Nisse, secretaris der veilingsvereeniging Zuid- Beveland te Goes. Deze Koninklijke onderscheidingen houden verband met de onlangs gehou den fruittentoonstelling. WORDT DE OPENBARE SCHOOL TE KRABBENDIJKE OPGEHEVEN? Naar wij vernemen hebben B. en W. van Krabbendijke bij den autobusonder nemer Rogier te Kruiningen geïnfor meerd naar de kosten van vervoer van een 25-tal schoolkinderen twee maal per dag van Krabbendijke naar Kruinin gen. Het betreft de kinderen der openba re school, die, zooals reeds gemeld, maar een zeer gering aantal kinderen meer telt en waar een vacature van hoofd is. VERLEDEN EN TOEKOMST VAN Z. VLAANDEREN. Lezing mr. P. Bieleman. TERNEUZEN. Uitgaande van het Alg. Nederl. Verbond, afd. Oost Zceuwsch- Vlaanderen vond gisteravond m hotel „Rotterdam" een lezing plaats welke gehouden werd door mr. P. Dieleman te Middelburg, over het onderwerp, „Zeeuwsch-Vlaanderen, Verleden en Toekörart' „Een volk dat zijn land wilt opbou wen, moet vooral het verleden liefheb ben en daaruit lessen trekken voor het heden," zoo ving sprakci, die ean groot kenner is der Zeeuwsche historie, zijn interessante, rede aan. Zeeuwsch-Vlaanderen is een bijzonder land met een eigenaardige bevolking. Zij besiaat uit verschillende stammen, zoo als de Merapiërs, Moriniërs, Kelten, Friezen, Saksen, Franken, Germanen en Zeeuwen. Door de vermenging van al deze rassen heeft het Zeeuwsch-Vlaani- sche volk een eigen karakter gekregen, wat wel heel sterk blijkt bij de bewo ners van het land van Axel. Dit land is kenschetsend door zijn aparte bevol king, dialect, kleederdracht en geeste lijken inslag, wanneer men het met an dere streken vergelijkt. Het leven en karakter is Vlaamsch en Hollandsch. Het Staatkundig en Godsdienstig leven is echter Hollandsch. Verder gaat spreker zeer diep in op de oudste geschiedenis van Zeeuwsch- Vlaanderen en bespreekt tal van typee- rende bijzonderheden welke daarmede in verband staan. Ook de toekomst van Zeeuwsch- Vlaanderen wordt in den breede belicht. Er is noodig een breederen grondslag voor ontwikkeling en vakonderwijs. Het land van Axel dat in het begin van deze eeuw op landbouwgebied bovenaan heeft gestaan, is achteruitgegaan omdat men te ouderwetsch was en de kennis geringschatte omdat men van oordeel was dat men er met ervaring alleen wel kon komen. Huishoudelijke ontwikkeling en voor lichting is noodzakelijk. Ook het snelverkeer dient zijn intre de in het gewest te doen en dan niet al leen in het randgebied der Schelde doch ook in het achterland. Geregeld boot- verkeer met Middelburg en Goes en een vaste verbinding met den Haag, Amster dam en Rotterdam is onontbeerlijk. Er moet een vliegveld komen, hetgeen mede een prikkel kan zijn om Zeeuwsch-Vlaanderen uit zijn isolement te verlossen. De industriën die in Zeeuwsch-Vlaan- HEEFT MOOIE IN EN OOK IETS MOOIS VOOR OUDERE DAMES LANGE BURG MIDDELBURG (Ingez. Med.) Middelburg, 6-XI-'35. Dinsdag hoog ste luchttemperatuur 11.8 °C (54 °F); laagste 9.7 CC (49 °F). Heden 9 h; 11.3 °C; 12 h: 11.5 °C. 12.8 mm regen. Hoog ste barometerstand te dezer stede, in t afgeloopen etmaal: 759 mm; laagste 754 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 773.9 mm te Haparanda; laagste 747.6 mm te Ma- linhead Verwachting tot morgenavond: Zwakke tot matige Z. W. tot Z. O. wind, nevelig tot half of zwaar bewolkt, weinig of °geen regen, weinig verande ring in temperatuur. Zon op: 7 h 05; onder; 16 h 22. Licht op: 16 h 52. Maan op: 14 h 15; onder: 1 h 19. V.M.: 10 November. Hoog- en Laagwater te VHssmges November. Hoogwater. Laagwater. Wo. 6 9.03 21.50 3.01 15.48 Do. 7 10.12 22.45 4.16 16.51 Vr. 8 11.04 23.29 5.12 17.47 Hoog- en Laagwater te W'emeldiage.. November. Hoogwater. 'Laagwater. Wo. 6 10,39 23.23 4.06 16.40 Do. 7 12.00 5.22 17.47 Vr. 8 0.33 12.56 6.18 18.41 deren gevestigd zijn, of opgericht wor den, worden gefinancierd met buiten- landsch kapitaal, waardoor het gewest zijn accent verliest. De haven van Ter- neuzen moet worden gelijkgesteld met die van Gent en Antwerpen. De toekomst is somber, doch achter de wolken schijnt de zon. Men moet zich niet aan de omstandigheden onderwer pen, doch ze beheerschen. Er moet lief de zijn voor het eigen gewest. Want de liefde zal het Zeeuwsch-Vlaamsche volk één maken. BIERVLIET. Dinsdagavond vergader den de federatie West-Zeeuwsch-Viaan- deren van den Bond voor Staatspension- neering te Biervliet onder voorzitter schap van dr. Ramaker te Breskens. De ze releveerde in zijn openingswoord de ongunst der tijden, die zooveel menschen werkloos doet zijn en hun daardoor de kans beneemt zgn. voor hun ouden dag te sparen. Zeer velen hebben nauwelijks genoeg voor het heden, laat staan voor de toekomst. Al mogen we dan in deze tijden al eens vertwijfelen aan de vervul ling van ons ideaal, de groote armoede van zoovele landgenooten geeft ons een spoorslag op onzen weg voort te gaan, om het oud en arm zooveel eenigszins mogelijk is te temperen. Bij de ingekomen stukken werd mee gedeeld, dat de afd. Schoondijke was uitgetreden. De ingekomen brief en de toelichting deed de vergadering besluiten dat 'n misverstand in het spel moet zijn. Getracht zal worden dit uit den weg te ruimen. Ook werd meegedeeld, dat te Zuid- zande een goed geslaagde propaganda- avond is gehouden, die waarschijnlijk tot een afdeeling zal leiden. In overweging werd genomen in het a.s. voorjaar een landdag te houden. De penningmeester deed rekening en verantwoording. Batig slot van ruim f 10. De heer J. J. de Vogelaar te Biervliet werd herkozen tot secretaris-penning meester.

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 1