KERKNIEUWS. HANDEL EN NIJVERHEID. SPORT. BUITENLAND. BEURSTHERMOMETER van misdag. mmi EN WETENSCHAP. Makalle door de Italianen omsingeld. LAATSTE BERICHTEN. •MRS- H WISSELKOERSEN. AMSTERDAM, 5 Nov. Mussolini laat een pathe tisch beroep op Duitsch- land, Oostenrijk en Hon garije doen. OH* DUITSCHIAND. Het eerste getal is de vorige notee ring, daarop volgt de officieele notee ring van heden, Ned. 31 1000-4 96%—97, Ned- 33 1000-4 96%—97.. Ned. 34 1000-4 96%—'97. Certificaten-3 85%85%. O, Indie 34 1000-4 95%—96%, Denemarken Oblig. 1926-5 79%79. Duitschl. 100-7 19% Engeland 1960-90 4 69%—70. Zwitserl. Staatss. 1927-4% 92% Amsterdam 1933-5 99%99%. Amsterdam 1934-4 98%99. 's-Gravenhage 1929-4% 99%100. Rotterdam 1926-1930-4 93%—94%. Berlijn 1925-6% 17%—117%. Zeeuws. Hyp. B-5 91% Zeeuws. Hyp. B-4% 90- Cities Service Cy. P. 1958 5 37%- en de 47-jarige Ossche arbeider N, J. van Geenen. Verdachte Van Erp zegde, dat hij in contact was gekomen met Van Geenen, die tegen hem zei: Is er niets te ver dienen. Voor f 50 leg ik het huis plat- De president vroeg dan aan den ver dachte of hij daarmede had ingestemd. De verdachte draaide in zijn antwoord om de zaak heen. Verdachte N. J. van Geenen vertelde, dat van E. hem f 100 had aangeboden, indien hij zijn huis in brand wilde ste ken. Verdachte ging ermee accoord- Hij is toen in contact gekomen met de brandstichters Van Galen en Van Berne en heeft hun verte'd wat er te doen was. Get, Van Galen bevestigde dat. De Off. van Justitie achtte het bewijs geleverd De beide verdachten moeten een zware straf hebben. De zwaarste straf komt echter toe aan den verdachte van E- Spr. requireerde tegen hem een gevangenisstraf van 8 jaar en tegen den verdachte van G. 5 jaar gevangenisstraf. Inbraak te Oss. Voor de in den nacht van 15 op 16 October 1933 te Oss gepleegde inbraak in de woning van den 81-jarigen W. Timmermans waarvan de buit bestond uit een geldsbedrag van f 400, kwamen gezamenlijk voor Th. J, van Berne, als mede de 33-jarige Ossche arbeider P. J- van Galen en de 38-jarige Ossche arbei der P. van Geenen Laatstgenoemde is subsidiair mede plichtigheid op den uitkijk staan om bij onraad te waarschuwen ten laste gelegd. De drie verdachten bekennen zich te hebben schuldig gemaakt aan dit mis drijf, maar Van Geenen beweerde, dat er van een afspraak geen sprake was. Eenmaal bij de woning van Timmermans aangekomen, is Van Geenen. bijgenaamd ,,Den Blauwe" op den uitkijk blijven staan. Van Berne heeft een kistje weg genomen, waarin f 400 was. Dit geld is onderling verdeeld- Getuige Inspecteur Van Kempen deel de een en ander mede omtrent het on derzoek, dat hij ter plaatse heeft inge steld. De verdachten staan ongunstig be kend. Van Geenen is wegens poging tot doodslag reeds tot 6 jaar gevangenis straf veroordeeld. De off. van justitie requireerde tegen van Berne 2 jaar. tegen Van Galen 3 jaar en tegen Van Geenen 6 jaar gevan genisstraf. Uitspraak 18 Nov. Vonnissen, Wegens het verstrekken van inlich tingen voor het- plegen van den roof overval bij H- Gevers te Deurne, aan J. Ceelen en W. de Bie had de off. van justitie tegen den 29-jarigen arbeider M. A. van den E. te Oss, 14 dagen geleden een gevangenisstraf van 2 jaar met af trek van prev. hechteenis, geeischt. De rechtbank heeft hem gisteren vrijgespro ken. Tegen den arbeider J. J. B. 24 jaar en den arbeider M, J. den B-, 35 jaar, bei den uit Oss. had de off. van justitie 14 dagen geleden terzake van de inbraak bij den slager P. J. Austen te Oss, ge pleegd in den nacht 20 op 21 Jan. 1934 respectievelijk drie en zes jaar gevange nisstraf geëischt, met aftrek van de voorloopige hechtenis. De rechtbank heeft J- J. B. veroor deeld tot 1 jaar gevangenisstraf en M. J. den B, tot 1 jaar en zes maanden, beiden met aftrek van de voorloopige hechtenis. Tenslotte heeft de rechtbank uitspraak gedaan in de zaak tegen den 29-jarigen schilder W. A. B., den 31-jarigen land bouwer F- de R. en den arbeider J. M. den B. allen uit Oss. Zij hebben zich te verantwoorden gehad terzake van een roofoverval, 2 Nov. 1930 te Oss op Ze venbergen gepleegd ten huize van den koopman J. Kuypers. De officier had geëischt tegen W. A. B. acht jaar. tegen de R. één jaar, en tepen J. M. den B. 8 jaar. De rechtbank heeft de volgende straf fen opgelegd: W. A. B. 5 jaar gevange nisstraf, F- de R 3 jaar, J. M. den B. 5 jaar, allen zonder aftrek van de voor loopige hechtenis. Hooger beroep aangeteekend. 1 egen alle vonnissen in de Ossche rechtzaken, die tijdens de eerste zitting zijn behandeld heeft, naar de Tel. meldt de oificier van justitie hooger beroep aangeteekend. A Amsterd. Bank 107%108%. C Rott. Bankver. 104-104%. A Twentsche Bank 84%85. A Pref. Gray ter Zn A. 110% A Pref. Jurgens A 9798%. A Ned. Gist- en Spiritusfabr. 395-397. A De Schelde N.B. 18%— A Ver. Papf. v. Gelder 4040%. C Am Car Foundry 13%14%. C Am. Smelt Ref. 36%—35%. C Farbenind. I.G. 29% C Stand. Brands 9%9%. C North Am. Cy. 14%—14%. A Born. Sum. H.M. 139138. A Linde Teves .en Stokv. 69%,70. A Ned. Wol Mij. 102%—104. A Singkep Tin M. 9194, A J. C. Japan Ln. 30%33%. A Rotterd. Lloyd 3735%. Af S. M. Nederland 36%37%. A Amst. Thee C.M, 42%42%, A Houth. Alberts 19%—20. Ned. Herv. Kerk. Ds. A. J. Kastein voorg. bij de Vereen, van Vrijz. Herv, te Haarlem vroeger te Middelburg; heeft het beroep naar Hoorn aangenomen. Gerei. Kerk. Ds. W. van der Heide te Stadskanaal heeft bedankt voor het beroep naar Ter- neuzen. Faillissement J, H C- van Goozen. Hef weekblad Handelsbelangen neemt o.m op de crediteurenlijst in het faillis sement J. H. C- van Goozen gehandeld hebbende onder den firmanaam H. C. Reijers, commissionair in effecten Mid delburg. Deze lijst telt 64 crediteuren plus 1 met een betwiste vordering met een totaal passief van f 114,863 waarvan preferent f 305. De baten zijn nog niet volledig bekend- EEN VLIEGREIS NAAR INDIë. Vrijdag jl. sprak in de Winterclub te Domburg -mej. dr. C. R. Bakker uit Voorburg over haar vliegreis naar In- dië en verblijf aldaar. Eigen filmopna men illustreerden de op zichzelf reeds zoo boeiende voordracht. We kunnen slechts een greep doen uit de prachtige tafereelen van de vlieg reis, zoo vol enthousiasme, met tal van aardige details, verteld. We denken terug aan Rutbah Wells, het fort in de woestijn, waar de passa giers uil het vliegtuig logeerden, aan Jodhpur met het marmeren paleis van den Mah,aradja: waar in de nauwe stra ten der Oostersche stad de Voor-Indi ërs zich statig bewegen, en de heilige koeien, waarvoor alle verkeer stilstaat, bevallig als herten voortgaan. Aan een ets van Bauer in spel v,an licht en scha duw en Oostersch gewoel herinnerden soms de tafereelen. We herinneren ons Siam, met z'n tem pels, overrijk versierd, met slanke da ken, de gebeeldhouwde wachters aan de poorten, waarbij Chineezen zijn en zelfs Hollanders uit den tijd der Com pagnie, reusachtig v,an gestalte, met kuitbroek, groote kraag en hooge, breed gerande hoed. Uit haar rijken voorraad van in In dië opgenomen films gaf dr. Bakker er twee, die der vulkanen op Java in ver schillende uitblusschtngsgnaad, en die van Bali. De eerste bracht ons te midden der wonderen van het tropenland. We za gen de Kawah Kamodjan, gedoofde vul kaan, waarv,an echter de bodem nog vol woeling en hitte is, waar men me ters hoog de stoom ziet opstijgen, waar de modderbronnen borrelen en het wa ter tusschen de rotsen kookt, maar waar toch reeds weer in tropischen over vloed de plantengroei, wondermooie boomvarens, slanke palmen, omhoog- schieten. Daarentegen is om de P,apandajan waar nog de zwavel- en koolzuurgassen opstijgen, alle leven gedood en steken overal de verwarde, brokkelige 'kale stammen en takken van het dooden- bosch op, tragisch, zw,art, te midden van de giftige dampen. Maar zelfs hier wa gen zich aan den rand weer verschillen de varensoorten boven den grond. Tenslotte de Bromo, nog werkend vulkanencomplex, een dorre steenmassa troosteloos, woest, met aan den voet de Tenggersche zandzee. En onderweg n.aar deze wonderen van Java's natuur, kreeg men steeds weer boeiende kijkjes op het dagelijksch leven van de inlanders, het gewoel van den passar, een huiselijk tafereeltje in den kampong, een groepje kinderen, lacheiid eri springend, sawahs, den aanplant en oogst van suikerriet, een ankloeng or kestje, waarbij vol aandacht kleine in landers dansen. Niet minder interessant was Bali met zijn merkwaardige tempelcomplexen, waar het volk, be,angst door het heer- schen van malaria tropica, zich ver drong om te offeren. We zagen de ze gening der offerspijzen, die de vrou wen, lenig en gracieus, op het hoofd aandragen, we zagen het. gedrang bij C Baltimore Ohio 8%9. A Southern Rlw. 5%5%. C Union Pac. Rr. 57%—-57%. C Int. Nickel Cy. 19% Duitschl. '30 1000-5 21—21%-20%. A Koloniale Bnk. 44%—45%-44%. A N.I. Hbk- 1000 83%—84-85 C Ned. H. M. 1000 128%—128%, A Alg Kunstz. U. 25%— 25%-26%. A v. Berkels Pat. 5248, C Calvé-Delft 59%60%-% A C. Suiker Mpij. 96%—96%. A Ned- Ford A.M. 249%—246%. A Philips Gem. B. afg. 239-239-36. C Unilever 104%—106-04%. C Anaconda Cop. 13- 12%-%. C Bethlehem St. 23%24. C Kennec Copper 16%16%. C Un. States Leather 5%5%. C U. States St. C. 27%—27%. A A.N.I.E.M.—N.B. 160—161. A Kon. Petr. Mpij. 208—209% -07%. C Contin. Oil Cy. 14%—15-%. C Shell Union O.C. 7%—7%-8. een hanengevecht, de fanatieke extase bij het dansen. En door haar mooie films èn door de heldere en levendige wijze van toe lichting heeft dr. Bakker de koloniën in hun schoonheid en eigenaardigheid ons zeer nabij weten te brengen. Het luide applaus en de hartelijke woorden van dank v,an den voorzitter bewezen ten volle hoezeer men het ge hoorde en geziene had gewaardeerd. Dammen, Maandagavond werd te Oost en West Souburg een-com petitiewedstrijd gespeeld tusschen Sou burg II en Vlissingen III. De uitslag is als volgt: M'. PluijmersP. v. d. Broeke 1ll; M. BakkerP. Geelhoed 02; J. WalravenL. de Nooijer 20; F. v,an DixhoornE. L. Verschoor 20; J. JagtC. van Sorge 20; P. v, Eenen- naamW. Izeboud 20; S. Teeuwen J. P. de Jonge 20; J, FranckeC. de Wolf 20; L, van SoelenJ. A. v. Blok- poel 20; A, BlokJ. Geljon 20. Stand: Souburg 17, Vlissingen 3. De oorlog in Oost-Airika. De Italiaansche opmarsch in 't Noor den gaat langzaam, maar zeker verder; noemenswaardige tegenstand ontmoeten de oprukkende troepen niet. De Abes- sijnen handhaven dus hun tactiek, om geen krachtige verdediging ter hand te nemen, voordat de aanvallers in een ge bied zijn gekomen, waar de geografische gesteldheid hun moderne uitrusting goeddeels problematiek maakt. Vermoedelijk zal de stad Makalle, waarop de Italianen het gemunt heb ben, zonder strijd worden prijs gege ven. Ras Seyoem moet zich met zijn troepen ten Z. van deze stad bevinden en zou niet van plan zijn, zijn gunstige positie te verlaten, om Makalle zoo mo gelijk te redden. In het Zuiden g,aaf de opmarsch ook zeer langzaam verder, doch men heeft hier in verband met de vochtigheid van het terrein zoo groote moeilijkheden te overwinnen, dat het nog wel dagen kan duren voor men weer een tastbaar re sultaat bereikt. Vrouwen en kinderen door bommen gedood. Een officieel te Addis Abeba ver strekt communiqué meldt, dat een Ita- lia,ansch eskader bommenwerpers bo ven Gorahei (in de provincie Ogaden) verschenen is en met zijn bommen 30 vrouwen en kinderen heeft gedood, wel ke bezig waren vee te drenken bij de naburige bronnen, terwijl de stad reeds door de Abessijnsche troepen was ont ruimd. Nadere berichten van het Noordelijk front melden dat Dongolo op 12 mijl ten N.O. van Makalle door de Italianen is bezet en dat Makalle zelf practisch om singeld is. Het is intusschen begonnen te regenen en de tot dusver droge stroombeddingen beginnen weer water te voeren, doch nog onvoldoende om den Italiaanschen opmarsch te stuiten. De geruchten van gisteren over een mogelijk verraad van Ras Kassa, zijn van allen grond ontbloot geweest. Men hoort er nu niet meer van reppen. Italië lonkt naar de vroegere vijanden. Onder het opschrift „Groet aan de vijanden van weleer" richt het semi-of- ficieele „Giornala d'Italia" in een klaar blijkelijk officieus geïnspireerde aantee- kening eenige woorden aan de vijanden van Italië tijdens den wereldoorlog. Het blad schrijft: „Zaterdag heeft een hecht aaneenge sloten sch,aar Volkenbondsstaten defini tief den datum bepaald voor de econo mische belegering van Italië. Onder de C Tide Water Ass. Oil 77%. A K.N. Stoomb. Mij. 10%11%-%. A Ned. Scheepv. U, 44 45-% A H.V. Amstedram 217%217%-14%. A Java Cult. Mij. 122%—120-18%, A N.I. Suiker U. 107%—107m A Deli Batavia 145%148%-47%, C Deli Mij. 1000 172-175-71. A Senembah 168%173-69. C Chicago Milw. A A.mst. Rubb. C. 109-109-08%. A Deli-B>at. Rubb. 61%—65%. A Hessa Rubber 87%—86%. A Serbadjadi S.R. 62%62%, Prolongatie 3%3. WISSELKOERSEN. 4 Nov. 5 Nov. Londen 7.25% 7.24% Berlijn 59.25 59.25 Parijs 9.70% 9.70% Brussel 24.89 24.88 Zwitserland 47.89 47.88 Kopenhagen 32.40 32.37% New-York 1.47% 1.47% deelnemers aan deze belegering bevin den zich noch Oostenrijk, noch Honga rije, die ook lid zijn van den Volken bond, noch Duitechland, dat uit den bond is getreden. Onzen loyalen vroe- geren vijanden brengen wij een bewo gen groet. Op het slagveld gescheiden door een verschilend, maar hoog ideaal, hebben ook de vijanden gelegenheid ge had elkander te leeren kennen en hun moed als strijders en mannen op waar de te schatten, teneinde elkander zoo doende te respecteeren. Oostenrijkers en Hongaren hebben vier jaar lang te genover de Italianen gestaan en allen zullen zich nog de woorden herinneren, die zij den Mohte San Michelo wijdden. De Duitschers hebben zich met ons ge meten bij Bligny en aan de Isonzo. En op grond van dit op het slagveld ont stane respect voelen de vijanden, die thans tot vrienden zijn geworden, die per de waarde van de vriendschap, waaraan men geen voldoening schenkt met fraaie of leege woorden, maar die tot uiting komt door begrip en solida riteit, De It,alianen moeten constaeeren, dat de herinnering aan de in verschil lende landen doorstreden harde crisis onder de vijanden van gisteren het ge voel van loyaliteit nog versterkt heeft in plaats van het te verminderen. De ze loyaliteit heeft haar uitdrukking ge vonden in den mannelijken moed, waar van Europa kennis moet nemen als van een der schitterendste feiten van zijn cultur en eer!!! Aller oogen zijn gericht op En geland, zegt Baldwin. De Engelsche minister-president Bald win verklaarde gisteren in een verkie zingsrede te Liverpool o.a.: Vier jaar geleden heb ik in deze zaal verklaard dat het er niet om ging een nieuwe staat te scheppen, doch den ouden staat te redden. Wij hebben den ouden staat ge red. Thans wenschen wij een volmacht die het ons mogelijk maakt ons werk voort te zetten, en de scheppers van 'n nieuwen staat en zoo God wil, 'n nieuw Europa te worden. Engeland verlangt 'n sterke en beproefde regeering, m.aar ik geloof ook dat Europa in deze dagen den blik op Engeland richt om hulp, goede raad en leiding, zooals nog nooit tevoren het geval is geweest. Er is geen bemoedigender teeken des tijds dan het feit, dat de Volkenbond in de huidige belangwekkende crisis een levenskracht en een mannelijkheid heeft getoond die een goed voorteeken voor den collec tieven vrede van de toekomst is. Baldwin verklaarde dat in geheel Eu ropa ongetwijfeld een sterke en vastbe raden wil tot vrede leeft. Deze komt ook tot uiting in den wensch van den Volkenbond, dat Frankrijk en Engeland al het mogelijke zullen doen om een vreedzame oplossing te vinden in het ItaliaanschAbessijnsch conflict. Een Britsch dementi. Officieel wordt te Londen ontkend, dat de Britsche regeering het verzoek tot Spanje, Griekenland en Albanië zou hebben gericht om gebruik te mogen maken van bepaalde havens voor het geval van „practische toepassing" van art. 16 lid 3 van het Volkenbondspact Volgens Reuter huldigt men te Lon den de opvatting, dat de genoemde lan den reeds op grond van het pact ver plicht zijn zoo noodig hulp te verleenen en dat er geen reden bestaat, om aan te nemen, dat zij hun verplichtingen niet zullen nakomen. Engelsche gezinnen verlaten Rome. Uit Rome wordt gemeld, dat een aan tal Engelsche gezinnen uit angst voor een boycot en voor gebrek aan levens middelen in verband met de sanctie maatregelen zich genoodzaakt heeft ge zien Italië te verlaten. Andere Engel- schen, die hun zomervacantie buiten Italië hebben, hebben hun terugkeer uitgesteld, in afwachting van een ver- 'betering van den toestand. De Engelsch- Amerikaansche vereeniging te Rome heeft haar werkzaamheden gestaakt door gebrek aan leden. De Times meldt uit Milaan dat op 't Savonakerkhof aldaar Zondag op het monument, dat in Mei 1917 op deze be graafplaats werd opgericht voor de 200 Britsche soldaten die met een getorpe deerd schip om het leven waren geko men, een groote krans was neergelegd met een lint in de Italiaansche kleuren, waarop het opschrift was gebracht: On danks de "ondankbaarheid der levenden. Rubber Tabak Industrie Philips Markt - Obl.markt- KoninkL - Schepen - iAmerika - Unilever - Suiker H.VA. (Wettig gedeponeerd.) JAPAN IS BOOS OP ENGELAND, Om een Engelsche leening vab China. De geheele Japansche pers meidtr dat Engeland een leening aan China heeft toegestaan. De bladen uiten zich daarover in heftige bewoordingen. De „Tokio Asji Sjimboen" verwijt En geland de belofte te hebben gebroken, die Leith Ross, een Engelsch financieel expert, die momenteel een studie-reis door het Verre Oosten maakt, in Tokio heeft afgelegd, en waarin hij verklaar de, slechts in samenwerking met Japan een leening aan China te overwegen. Wel heeft hij onlangs door bemiddeling van den ambassadeur Ariosji de Japan sche regeering een plan voor een leening voorgelegd, maar, aldus het blad, hij heeft het antwoord van Tokio niet af gewacht en daarmede onoprecht gehan deld. Naar aanleiding dezer beridijpsi zijn de vooraanstaande ambtenarerf"van de ministeriën van buitenlandsche zaken en financiën in een conferentie bijeen gekomen. Zij hebben de gevolgen be sproken, die een Engelsche leening aan China zou kunnen hebben voor Japan en de Japansche-Chineesche betrek kingen. Naar het telegr.aaf-agentschap „Ren- go" meldt heeft de onderminister van buitenlandsche zaken, Sjigemitsoe, ver klaard, dat het optreden van Engeland in strijd is met alle overeenkomsten en dat Engeland de verantwoordelijkheid draagt voor alle financieele verwikke lingen, die zouden kunnen voortkomen uit de nieuwe politiek. De minister v,an financiën heeft tegen over persvertegenwoordigers gezegd, dat door dezen Engelschen stap bepaal de economische en politieke plannen onthuld worden. Engeland zal na de con solidatie der verhoudingen in Europa al zijn economische kracht concentreeren. op het Verre Oosten, aldus de minister1. Een grap en een straf- De Daily Telegraph meldt, dat een jonge Jood, een zekere Stefan Diamand, die te Neu renberg in een café een anecdote had verteld over Goering en Hitier, daarvoor één jaar en zeven maanden gevangenis straf heeft gekregen. DIEFSTALLEN TE GOES, Het gerechtshof te 's-Gravenhage heeft gisteren het vonnis van de rechtbank ie Middelburg, waarbij A. B„ kantoorbe diende te Goes is veroordeeld tol een maand gevangenisstraf wegens diefstal ten nadeele van de Landbouw Crisis-Or ganisatie. bevestigd. DE STEUN VOOR DE ERWTENTELERS. Naar wij vernemen zal de steunver- goeding voor groene erwten, en schok kererwten, gedenatureerd in het tijd vak 2026 Oct. 1935, mitsgaders van gele gedopte erwten voor de kwaliteits klassen C en D resp. 3 en 2.50 per 100 kg bedragen. EERST SPECULEEREN, TOEN STELEN EN KNOEIEN. Een jonge man van 24 jaar, die procu ratie-houder is op een effectenkantoor te Amsterdam is heden door de politie gearresteerd, verdacht van verduistering van ongeveer 48,000. Deze jonge man heeft gespeculeerd in effecten en toen dat verkeerd voor hem afliep, heeft hij, om de verliezen te dekken, de gelden van de firma over welke hij beschik ken kon, aangesproken en gefingeer de boekingen gedaan. Het ging gerui- men tijd. Dezer dagen echter werd een staat, dien hij Had gemaakt, gecontro leerd. Het bleek, dat deze niet klopte met de werkelijkheid. Verder onderzoek wees uit, dat plm. 48.000 verduisterd was. De man heeft een bekentenis af gelegd. EEN DWAAS VERBOD INGETROKKEN. Zooals bekend, hebben de Britsche posterijen onlangs het tarief voor het postvervoer per Nedérlandsche lucht lijn naar en van Singapore en de overige plaatsen zeer verhoogd, en kori daarop het vervoer uit de Maleische staten naar Europa per K.L.M. geheel verbo-

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 2