32* GOESCHE COURANT^ BSNNENLMD. ZEELAND. LËBÜ IN VLOOT. RECHTSZAKEN. WEER El Will, NUMMER 261. TWEE BLADEN. DINSDAG 5 NOVEMBER 1935. EERSTE BLAD. MIDDELBURG. SOES, VLISSINGEN. ZUID-BEVELAND. NOORD-BEVELAND. ZEEUWSCH-VLAANDEREN O.D. De berechting der Ossche' misdadigers. 178e JAARGANG. MIDDELdUQGSCHE courant Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. Bij contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaavde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 17 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 cent. MR. B. C. J. LODER. f Gisteren is te 's Gravenhage in den ouderdom van 86 jaar overleden een van onze rechtsgeleerden van interna tionale faam, mr. B. C. J. Loder, oud president van het Permanente Hof van Internationale Justitie. ONDERSCHEIDINGEN. Bij Kon. besluit is benoemd tot com mandeur in de orde van Oranje-Nassau, mr. T. J. Verschuur te 's Gravenhage, oud-minister van oeconomische zaken, commissaris-generaal voor Nederland bij de wereldtentoonstelling te Brussel 1935, voorzitter van de alg. commissie en van het uitvoerend comité voor de Nederlandsche deelneming aan genoem de tentoonstelling. Tot ridder in de orde van den Neder- landschen leeuw is benoemd mr. H. van Romburgh, consul-generaal der Neder landen, hoofd der handetaafdeeling van H.Ms. gezantschap te Brussel: adjunct commissaris-generaal voor Nederlana bij de wereldtentoonstelling te Brussel in 1935 en lid van het uitvoerend comité voor de Nederlandsche deelneming aan genoemde tentoonstelling. DE NED. BANK VERLAAGT OPNIEUW HAAR RENTE-TARIEVEN. De toestand op de geldmarkt verbetert gestadig. Zooals we gisteren nog in een deel onzer oplaag hebbij gemeld, heeft de Nederlandsche Bank haar tarieven op nieuw met een malf procent verlaagd, waardoor het offfcieele wisseldisconto 4 pet. zal bedragen. Reeds bij de vorige verlaging kon de stellige verwachting worden uitgespro ken, dat onze Centrale B,ank zoodra de omstandigheden dit zouden toelaten verder voort zou gaan met het aanpas sen van den rentevoet in ons land aan de gewijzigde omstandigheden. Zelfs had men de verlaging, die thans afge kondigd is, reeds eerder verwacht. Het feit, dat in de vorige week de belang rijke October-ultimo viel, heeft de Bank wellicht tot eenig uitstel genoopt. Nu deze termijn echter met zooveel ge mak gepasseerd is en ook nog verschil lende andere omstandigheden ertoe heb ben bijgedragen, de positie van den gul den te versterken, was er geen enkele reden meer om de zoo noodzakelijke verlaging van het disconto langer uit te stellen. Op de internationale wissel markt heerscht sinds eenigen tijd een volmaakte rust en deze rust is voora? aan ons betaalmiddel ten goede geko men. De laatste weken is de goudvoor raad van de Nederlandsche Bank daar enboven weer belahgrijk aangegroeid. Weliswaar was dit niet direct een uit vloeisel van den stand van de wissel koersen, doch in elk geval blijkt daar uit, dat het kapitaal, dut eenigen tijd geleden ons land heeft verlaten, weer terugvloeit, hetgeen een zeer geruststel lende factor is. Dze geruststelling kwam dan ook duidelijk tot uiting in h_et ver loop van onze geld- en beleggingsmarkt. Het particulier disconto is tot belang- rijk beneden het officieele disconto, d/it nu gold, gedaald en de geldmarkt is dan ook aanmerkelijk ruimer dan nog slechts korten tijd geleden het geval was. Van een volkomen normale Titua- tie kan nog wel niet worden gesproken, doch men zal begrijpen, d,at voor een terugkeer van normale verhoudingen na een periode van opwinding als wij kortelings hebben meegemaakt, tijd noo- djg is- De internationale politieke situa tie blijft nog altijd van dien aard, dat eenige terughouding wel begrijpelijk is. Hoe dit zij, de geldmarkt is aan merkelijk ruimer en het koersverloop der staatsfondsen heeft daarvan de laat ste weken een weerspiegeling gegeven. De Schatkist heeft daarvan bereids kun- nen profiteeren en heeft tegen aanmer kelijk betere voorwaarden kunnen lee- nen dan de vorige maal. Dat met deze verlaging reeds het „eindpunt" is be reikt, is niet ,uan te nemen. Nog steeds is de rentevoet in ons land te h'oog, vooral wanneer men ziet hoe sterk de crediet-verleening van de Nederland sche Bank in het Binnenland den laatsten tijd is verminderd, hetgeen op een ster ke toeneming van de beschikbare kapi talen in het fund duidt. Daarbij komt, dat zelfs het nieuwe disconto ten op zichte van hef tarief in de open markt nog hoog is, al moet er natuurlijk eeni ge marge zijn. Wanneer op de geldmarkt de noteeringen echter nog iets terugloo hetgeen zeker niet onwaarschijn lijk is, zal het disconto v,un de Centrale Bank dus weer spoedig ineffectief zijn, hetgeen eveneens een reden is om aan te nemen, dat nog een verdere verlaging, die door de omstandigheden zeker ge rechtvaardigd zou worden, kan worden verwacht. DE MIDDENSTAND MOET HET GELAG BETALEN. Namens het hoofdbestuur van den Kon. Ned. Middenstandsbond heeft een delegatie dezer dagen in een audiëntie bij den minister van financiën verschil lende belastingmoeilijkheden besproken. Daarbij is o.m. gewezen op den druk- kenden last, welke de personeele belas ting en de omzetbelasting voor den mid denstand met zich brengen. De heffingstechniek van deze beide verteringsbelastingen is voor een deel zoodanig, dat de belastingplicht niet rust op den uiteindelijken consument, voor wien de belasting bedoeld is, maar globaal genomen op de schakel vóór den consument. De 12,000,000, welke de regeering door heffing van 20 opcenten op de om zetbelasting hoopt te verkrijgen, zal in de allereerste plaats op den handeldrij- venden middenstand komen te drukken. In het bijzonder vestigde de delegatie de aandacht van den minister er op, dat de progressieve opcentenheffing op de personeele belasting, waartoe o.m. de gemeente Amsterdam is overgegaan, een groote onbillijkheid voor tal van middenstanders met zich brengt. Onder verwijzing naar een vorig adres over dezelfde aangelegenheid wordt den minister in overweging gege ven te bevorderen, dat voortaan onder scheid wordt gemaakt tusschen percee- len of perceelsgedeelten voor persoon lijk gebruik en die voor bedrijfsdoelein den, zoodat niet langer een automati sche opcentencumulatie plaats heeft, doch voor beide categorieën een afzon derlijke berekening wordt toegepast. TEGEN DE NIEUWE PACHTWET. Te Utrecht is een drukbezochte ver gadering gehouden door de Vereeniging „Het Grondbezit", ter bespreking van het wetsontwerp tot regeling van de pacht. De vergadering nam een motie aan, waarin de regeering wordt verzocht dit ontwerp van wet terug te nemen en des noods eerst na gedegen studie en over leg met de organisaties van verpachters en pachters, niet voordat er meer even wicht in den oeconomischen toestand is gekomen, voorstellen voor een nieuwe regeling van de pacht aan de Volksver tegenwoordiging te doen binnen het ka der van het Burgerlijk Wetboek. Te Groningen is Maandagavond na een korte ziekte overleden ir. C. L. de Vos tot Nederveen Cappel, ingenieur der stadsbezittingen aldaar. Ir. De Vos tot Nederveen Cappel was 28 Juli 1883 geboren. Hij studeerde te Delft en werd toen hij was afgestudeerd, benoemd tot ingenieur bij het bouw- en woningtoezicht te Amsterdam. In 1914 werd hij ingenieur bij het waterschap Schouwen te Zierikzee, waar hij vijf jaar aan het hoofd stond van den technischen dienst. Voorts was hij in die periode lee- raar aan de H.B.S. te Zierikzee. De ge meenteraad van Groningen benoemde hem den 19en Mei 1919 tot ingenieur der stadsbezittingen. Aan den assistent le klasse G. A. Scheffer van het P.T.- en T.-kantoor al hier is op zijn verzoek met ingang van 1 Jan. a.s- eervol ontslag verleend. Meineed. Op last van den officier van justitie is aangehouden zekere M. R. 19 jaar, landbouwersknecht te Aardenburg, als verdacht van meineed, door ter zitting van den politierechter alhier als getuige in een zaak tegen zekere V. te Aarden burg een verklaring onder eede af te leggen, geheel in strijd met de verkla ring destijds voor de politie afgelegd- EEN BOOSAARDIGE. Gistermiddag reed een bewoonster van den Nieuwen Vlissingschen weg van Middelburg over het jaagpad naar de Abeele. Op het grondgebied van Koudekerke ontmoette zij twee mannen, die ook per rijwiel waren. Een dezer mannen heelt de wielrijdster bij het passeeren zulk 'n stomp in het gelaat gegeven, dat zij het stuur over het rijwiel kwijt raakte en naar de andere zijde van het jaagpad reed, waar zij bij den kanaal-glooiing Wie twee hazen volgt, vangt geen van beide. kwam te vallen. Een korten tijd was zij bewusteloos. Een jeugdige wielrijdster passeerde ook de beide mannen, doch had hen niet herkend. Zij was de eerste die de aangevallene hulp bood. Enkele andere personen kwamen later ter plaat se en met vereende krachten heeft men de aangerande naar haar woning ge bracht, waar medische hulp moest wor den ingeroepen, omdat zij enkele ver wondingen had bekomen. Een poging om den aanvaller nog in te halen mis lukte, en er volgde aangifte bij de ge meentepolitie van Koudekerke- Het is te hopen, dat deze den dader zal vin den. De beide mannen droegen een lichte overjas of een pull-over in die kleur. Aan de telefoniste bij den Interlo- calen telefoondienst A. A. Martijn alhier is op haar verzoek eervol ontslag ver leend. A.R. Kiesvereeniging. Maandagavond hield de A. R. Kies vereeniging haar 70ste jaarvergade ring. De voorzitter, de heer R. Zuidema, wees in zijn openingswoord op de vele zegeningen, die er ook nu zijn, maar ook op de moeilijkheden, waarmede we heb ben te worstelen. Aan het jaarverslag van'den secretaris den heer W. L. B. J. Dekker kan worden ontleend dat er in het afgeloopen jaar druk is vergaderd, ook in verband met de verkiezingen. De opkomst was beter dan in vorige jaren Ook is op 22 Mei in een bijzondere ver gadering, met als sprekers minister De Wilde en de Kamerleden Schouten en Van Dijk het 70-jarig bestaan der ver eeniging herdacht. Het ledental is een weinig gedaald. De penningmeester de heer M. Arnol- di kon een batig saldo boeken. De af tredende bestuursleden de heeren G. Eckhardt en J, Kloosterman werden herkozen, terwijl in de plaats van den heer Dekker, die bedankt had, werd ge kozen de heer B. P. Davidse. De voor zitter dankte den heer Dekker voor zijn twaalfjarigen arbeid in het belang der vereeniging. Ten slotte had een bespreking der ge meente-politiek plaats. Verschillende vragen werden door mr. Goedbloed be antwoord. De vereeniging van restaurateurs enz. „Ninebokos" heeft in een adres aan den Raad verzocht het tapverbod met kermis en koninginnedag op te heffen. De werkloosheid omvat thans 972 personen, tegen verleden week 959, 62 zijn bij de werkverschaffing te werk ge steld. In de haven alhier kwam een stoomschip onder Russische vlag aan voor het innemen van machineonder- deelen, bestemd voor Rusland. WEMELDINGE. Het klipperschip „Lena" dat de vorige week met een la ding suikerbieten nabij Bruinisse zonk, is thans gelicht door het bergingsbedrijf van W- A. van der Tak te Rotterdam. KORTGENE. Aan het Wolphaartsdijk- sche Veer wilde men Maandagavond een drietal runderen aan boord van de veer boot brengei. Eén der dieren werd plot seling dol en ging op de veerboot hevig te keer. Met vereende krachten heeft men het gevaarlijke dier van de boot weten le verwilderen. Op den Zuid- Bevelandschen wal is het dier losge raakt en in net donker verdwenen. OPLICHTER AANGEHOUDEN. De recherche te Rotterdam heeft op verzoek van de poltitie in Zeeuwsch- Vfaanderen aangehouden zekeren G. H. destijds vertegenwoordiger van een cre- diet instelling die er van verdacht wordt zich in den loop van het jaar in ver schillende plaatsen in Oost en West Zeeuwsch Vlaanderen te hebben schul dig gemaakt aan oplichting door aldaar waardepapieren te verkoopen tegen een veel hoogeren prijs dan deze ach teraf bleken waard te zijn. Ook in tal van plaatsen elders in ons land is geble- ken dat H. zich aan dergelijke praktijken j heeft schuldig gemaakt. H. zal ter be-j schikking van de Justitie te Middelburg j worden gesteld. BEDREIGING TEGEN HET LEVEN. Maandag heeft de marechaussee te Terneuzen aangehouden zekeren C. R. 30 jaar, koopman wonende aldaar die er van verdacht wordt zich te hebben schuldig gemaakf aan bedreiging met zware mishandeling door met een kap mes eenige personen waarmede hij meende in een café ruzie te hebben ge had te bedreigen. R. verkeerde in opge wonden toestand en was blijkbaar onder den invloed van sterken drank in wkleen toestand hij gevaarlijk wordt voor zijne omgeving. Een boycot, In een T erneyizen gehouden vergadering van den Zeeuwsch-Vlaam- schen Slagershond is besloten geen goe deren te doen vervoeren met de A.T.O. of v,an Gend en Loos en geen producten te betrekken van de N.V, Zwanenberg's fabrieken te Oss. „Kortenaer" en „Van Ghent" naar Indië Maandagmorgen zijn de beide voor Indië bestemde torpedobootjagers „Kor tenaer" en „Van Ghent" van Nieuwe- diep vertrokken voor de aanvaarding van de reis naar Soerabaia. Groeps commandant is de luitenant ter zee le kl. J. van Leeuwen, commandant van de Kortenaer. De officieren en manschap pen stonden bij het vertrek uit de haven aan dek getreden, en brachten, nadat het volkslied had weerklonken een drie werf „hoezee voor de Koningin, Nagenoeg tezelfder tijd is uit de ha ven van Nieuwediep vertrokken Hr. Ms. Gelderland, die e'en oefenreis van zeven weken gaat maken naar de Middelland- sche zee. Politierechter te Middelburg. In de zitting van Dinsdag 5 November waren de volgende personen gedag vaard: E. P. W„ echtgenoote van Ch. B. de R„ 33 jaar, zonder beroep, wonende te IJzendijke, wegens beleediging van W. M. Clement en Maria Ocké, te Hoofd plaat op 10 September. Eisch en vonnis: 25 b. s. 15 d. h. G. V., 33 jaar, koopman, wonende te Aardenburg, wegens mishandeling van A. A. Bart, te Eede en Aardenburg, door hem te slaan, te schoppen en te stompen, gepleegd op 9 September. De zaak werd geschort, wegens ver moeden van meineed. M. R., 19 jaar, landbouwersknecht, wonende te Aardenburg, wegens geheel als voren. Eisch en vonnis: 15 b. s. 10 d. h.; J. W. N„ 28 jaar, arbeider, wonende te Groede, wegens mishandeling van W. F. van Cuijck te Knocke op 25 Aug. Eisch en vonnis: nietig verklaring van de dagvaarding. D. H., 27 jaar, varensgezel, te Bres- kens, wegens mishandeling van G. J Jansen te Breskens op 22 Sept. Eisch en vonnis 20 b. s. 10 d, h J. W„ 23 jaar, chauffeur, wonende ie Breskens, wegens beleediging vati P. Bril te Breskens op 30 Aug. Eisch en vonnis: vrijspraak. P. J. R„ 24 jaar, rijwielhersteller, wo nende te Clinge, wegens mishandeling van J. A( Scheurman te Kemseke (B.) op 12 Aug door hem te slaan. Eisch en vonnis: f 25 b. s. 15 d. h. R. A. v. A„ 32 jaar, arbeider, wonende te Koewacht, wegens mishandeling van R. C. Coone, te Moerbeke op 8 Septem ber door hem te slaan. Eisch en vonnis: 2 maanden gevange nisstraf. H. C. D„ 29 jaar, arbeider, wonende te Hoek, wegens uitlokking tot diefstal van J. de Kr., die een rijwielbelasting- merk heeft weggenomen dat toebehoor de aan A C. Joos, Ier Neuzen op 21 September. Eisch en vonnis 3 maanden voorwaar delijk met 3 jaar proeftijd. J. de K„ 23 jaar, varensgezel, wonen de te Hoek, wegens diefstal van een rij- wielbelastingmerk te Ter Neuzen op 21 Sept. ten nadeele van A. C. Joos. Eisch en vonnis een maand gevangis- straf. D. R„ 27 jaar, schippersknecht, wo nende te Rotterdam, wegens diefstal Middelburg, 5-XI-'35. Maandag hoog- ste lucht temperatuur 12.6 °C (55 °F); laagste 10.4 °C (51 °F). Heden ,9 h: 10.6 °C; 12 h: 11.5 °C. 5 mm regen. Hoogste barometerstand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal: 756 mm; laagste 753 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 774.4 mm te Helsingfors; laagste 745.2 mm te Reyk javik. Verwachting tot morgenavond: Zwakke tot matige Z.O. tot Z. wind, zwaar bewolkt met tijdelijke opklaring, aanvankelijk nog kans op regen, weinig verandering in temperatuur. Zon op: 7 h 03; onder: 16 h 24. Licht op: 16 h 54. Maan op: 13 h 58. V.M.: 10 November. ffiKlT. Hoog- en Laagwater ie Vlissinger November. Hoogwater. Laagwater. Di. 5 7.40 20.35 1.29 14.20 Wo. 6 9.03 21.50 3.01 15.48 Do. 7 10.12 22.45 4.16 16.51 Hoog- eu Lahgwater te Wemeldinjé. November. Di. Wo. Do. Hoogwater. 9.14 22.03 10.39 23.23 12.00 Laagwater, 2,36 15.14 4.06 16.40 5.22 17.47 van een kano, toebehoorende aan C. Kayser te Ter Neuzen op 11 Septem ber. Eisch en vonnis 10 b. s. 10 d. h. Brandstichting, waarbij een moe der en drie kinderen om 't le ven kwamen, In de gisteren voortgezette zitting van de rechtbank te Den Bosch ter berech ting van de Ossche misdadigers werd behandeld de zaak tegen de Ossche ar beiders G. J. v. Galen en Th. J. van Berne beiden 32 jaar oud, die zich had den te verantwoorden voor de op 10 Augs. 1926 te Oss gepleegde brandstich ting in de woning, bewoond door de fa milies Bevers en Van Zandvoort, tenge volge waarvan deze woning is afgebrand en de echtgenoote van J- A. van Zand voort en hun drie kinderen in de vlam men zijn omgekomen. Subsidiair is ten Taste gelegd, dat Van Galen dit vreeselijk misdrijf alleen heeft gepleegd en dat Van Berne hem daarbij behulpzaam is geweest door Van Galen op te beuren, zoodat hij (Van Galen) met een lucifer het dak in brand kon steken, hetgeen hij dan ook heeft ge daan. Verdachte Van Galen legde een vol ledige bekentenis af. Op een vraag van den president zeide verd. dat hij niet wist dat een moeder en drie kinderen in het huis waren. Als ik het geweten had, aldus verd.. dan zou ik het nooit gedaan hebben. De inspecteur Van Kempen als ge tuige gehoord, verklaarde dat de ver dachte van G- zich heeft schuldig ge maakt aan vele misdrijven. CToch heb ik, aldus g'et., nog iets menschelijks in hem ontdekt, en ik geloof wel, dat hij in de toekomst beter op zal passen. Van B. heeft nog een ongunstiger reputatie. Hij heeft thans echter schoon schip ge maakt. Deze verdachte heeft meer dan 100 misdrijven op zijn kerfstok. De twee verdachten deelen hierna mede, dat een zekere Van G- hen tot deze brandstich ting heeft aangezet. De off, van justitie zeide in zijn re quisitoir dat van alle Qssche misdrijven deze zaak het gruwelijkste misdrijf is. Op dit misdrijf staat levenslange gevan genisstraf, doch daar de twee verdachten een ruiterlijke bekentenis hebben afge legd en het gevolg hebben voorzien, wil spr, een straf oplegg'an, die niet levens lang, doch wel zwaar zal zijn. Spr. requireerde tegen ieder der ver dachten een gevangenisstraf van 12 jaar met aftrek van de prev. hechtenis- Voorts stonden terecht terzake van opzettelijke uitlokking van deze zoo noodlottige brandstichting, doordat zij beide genoemde misdadigers korten tijd tevoren voor het in brand steken van de woning geld hebben beloofd, de 58- jarige Ossche landbouwer H. L. van Erp

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 1