ELIXER De Italianen rukken op naar Makalle. ONDERWIJS. LEDER EN VLOOT. BUITENLAND. BEURSTHERMOMETER van Maandag. ÜURS- EN WISSCLKOEIISEM. tOES. VLISSINGEN. NOORD-BEVELAND. ZUID-BEVELAND. SGHOUWEN-DUIVELAND. ZEEUWSGH-VLAANDEREN O.D. Een onderhoud tusschen Sir Samuel Hoare en baron Aloisi. De Italiaansche opmarsch in het Noorden hervat. BELGIE. DUITSCHLAND XZILYAN PEKELA-GRONINGQi AMSTERDAM, 4 November, Het eerste getal is de vorige notee ring, daarop volgt de officieele notee ring van heden. Ned. 31 1000-4 96%—96%. Ned. 33 1000-4 96%—%%. Ned. 34 1000-4 96%—96%. Certificaten-3 86%85%. O, Indie 34 1000-4 95%—95%. Denemarken Oblig'. 1926-5 84%79%. Duitschl. 100-7 19% Engeland 1960-90 4 70%69%. Zwitserl. Staatssp. 1927-4% 92%92%. Amsterdam 1933-5 99%99%. Amsterdam 1934-4% 98% 's-Gravenhage 1929-4% 99% Rotterdam 1926-1930-4 93% ^93%. Berlijn 1925-6% 17%—117%. Zeeuws. Hyp. B-5 91% Zeeuws. Hyp. B-4% 90 Cities Service Cy. P. 1958 5 38%37%. Tegen H. M., wonende te Maastricht, werd proces-verbaal opge maakt wegens dronkenschap. De politie alhier heeft aan gehouden P A., te Rotterdam, die nog iets met de politie te vereffenen had. Daar de man niet kon betalen werd hij op transport naar Middelburg gesteld. De Geestelijke Verzorging van de Protestantsche schepelingen a/b Hr. Ms. pantserdekschip „Gelderland", geduren de de oefenreis naar de Canarische Ei landen van 4 November tot 23 December 1935, is opgedragen aan den Vlootpre- dikant te V 1 i s s i n g e n, ds. J. van der Giesen. Zaterdag werd alhier een collecte gehouden ten bate van Volksonderwijs. De opbrengst was 186. In een alhier gehouden vergadering van de afdeelingen Goes, Middelburg en Vlissingen van den Algemeenen Militai ren Pensioenbond, waarin de heer Rand wijk het woord voerde, is geprotesteerd tegen het verlagen van pensioenen van voor 1920 en is een motie ter zake aan genomen. Federatie Zeeland van den Vrijz. Dem. Bond. De Federatie Zeeland van den V.D.B, hield gisterenmiddag haar jaarlijksche algemeene vergadering alhier "uder voorzitterschap van den heer C. Ouwe hand, die wees op den stand 77 in den strijd om het wereldkampioenschap schaken. Dit moge met de politiek niets te maken hebben, toch meende spr. dat uit de groote belangstelling in breeden kring hoe of Euwe het er af zal bren gen, ook onder hen, die meenen, dat men niet nationaal, doch alleen interna tionaal moet denken, blijkt, dat deze zich deerlijk vergissen. De vergadering herkoos tot voorzitter den heer C. Ouwehand en koos tot be stuurslid in de vacature-Ossewaarde, den heer J. Oom te Ierseke, Naar aan leiding van het jaarverslag van den secretaris, den heer J. W. Stassen, zeide de voorzitter, dat het wellicht eens goed zou zijn, als men in Nederland eens voelde, wat het fascisme betee- kent. Naar aan de andere zijde is het toch beter er voor te waarschuwen voor het te laat is. Men kan dat door per soonlijke propaganda doen en hoeft daarvoor geen blad, waarin in een week tijds vijf artikelen de justitie aanleiding gaven tot ingrijpen. Mr. J. Adriaanse gaf een overzicht van het werk van de Statenfractie se dert de vorige algemeene vergadering. Besloten werd tot het voor leden en intrducées vormen van een studie club, waar bepaalde vraagstukken zul len worden ingeleid en besproken. De agenda voor de algemeene Bonds vergadering op 23 en 24 November gaf aanleiding tot eenige opmerkingen. Zoo werd de wenschelijkheid betoogd aan 't voorstel de rafdeeling Haarlem. „De algemeene vergadering van den V.D.B. verzoekt het hoofdbestuur een commis sie te benoemen tot herziening van be ginselverklaring en werkprogram" toe te voegen: „mede in verband met ons standpunt ten aanzien van de aange kondigde grondwetsherziening". Voor lid van het hoofdbestuur, tevens voorzitster van de V.D. Vrouwenclub, zal de candidatuur van mevr. E. J. v. d. BroeckeDe Man, gesteld door de af- deeling Utrecht, worden gesteund. WISSENKERKE. De visch, welke Vrijdag bij den Vlietepolder aanspoelde, behoort tot de familie Tuimelaar, welke in alle zeeën van Europa voorkomt. De visch is opgezonden naar het mu seum van Natuurlijke Historie te Leiden. Dr. L. G. Gelderman te Kortgene schrijft ons nog, dal deze Tuimelaar een mannelijk exemplaar is, de Tursiops Fruncatus, 3.50 m lang. Het exemplaar was geheel gaaf, miste slechts 2 tanden uit de bovenkaak en werd onder leiding van dr. Brongersma uit Leiden naar het Rijksmuseum van Natuurlijke Historie al daar verzonden. Dit is sinds 1914 de 4e walvischachtige die in de gemeente Wissekerke is aan gespoeld. A Amsterd. Bank 107%107%. C Rott, Bankver- 103%104. A Twentsche Bank 83%84%. A Pref. Gruyter Zn A. 110% A Pref. Jurgens A 96%97. A Ned- Gist- en Spiritusfabr. 396-395. A De Schelde N.B. 19%—18%. A Ver.. Papf. v. Gelder 39%40- C Am. Car Foundry 14%13%. C Am. Smelt Ref. 35%36%. C Farbenind. I.G. 29% C Stand. Brands 10%9%. :C North Am- Cy. 14%14%. A Born. Sum. H.M. 137%139. A Linde Teves en Stokv. 6969%. A Ned. Wol Mij. 99%—102%. A Singkep Tin M. 9391. A J. C. Japan Ln. 30% A Rotterd. Lloyd 35%37. A S. M. Nederland 35%36%. A Amst. Thee C.M. 40%—42%* A Houth. Alberts 1919%. IERSEKE. Vrijdagmiddag w,as uit vrees voor straf een 12-jarige jongen uit school niet naar huis gegaan, maar naar fami lie te Hoedekenskerke gaan loopen. De ouders waren des avonds natuurlijk ge weldig ongerust en gingen na overal ge zocht te hebben de gemeente en rijks politie waarschuwen die de marechaus see te Hansweert opbelde, daar de jon gen ook daar was gezien. Per auto en per fiets werd over,al gezocht totdat te half twee de rakker thuis kwam van zijn zwerftocht. OP HET NIPPERTJE. BRUINISSE. Zaterdagnacht is de auto van den verhuurder Wiebrens uit Brui- nisse, waarin een zestal jongelui uit Bruinisse van Zierikzee huiswaarts keerde nabij Nieuwerkerk in een langs den Provincialen straatweg loopende sloot gereden. De inzittenden wisten zich door het stukslaan der ruiten te bevrijden waarbij de heer G. de K,, kwetsuren aan- hals en handen bekwam. Toen de laatste inzittende zich nauwe lijks had bevrijd vloog de auto in brand. Zij werd geheel vernield. BRAND TE TERNEUZEN. TERNEUZEN. Een feilen gioed die zich scherp aan ^en wolkeloozen hemel afteekende Sn het geroep van „brand" verstoorden de Zaterdagavond-drukte die in onze stad heerschte. Het bleek dat brand was ontstaan in een houten gebouwtje, toebehoorende aan den visscher R. Geers, dat gelegen is op het zgn. „eilandje", nabij het Tram-i st.ation der Z.V.T.M. Het gebouwtje dat dienst deed als j opslagplaats van netten, taan, enz. was j een goede voedingsbodem voor de vlam- i men die dan ook snel om zich heen grepen. Het vuur sloeg over op een aan grenzend magazijntje eveneens eigen dom v,an genoemden visscher, hetwelk geheel in vlammen opging. De brandweer was spoedig ter plaatse en onmiddellijk werd een aanvang ge maakt met het uitleggen der slangen, hetgeen echter nog niet gemakkelijk ging aangezien het terrein, waar de brand woedde, niet gemakkelijk te be reiken is. Tusschen het „eilandje" en den walle- kant bevindt zich een breeden kanaal- arm, waarin zeer vele binnenschepen liggen. Om een verbinding tot stand te kunnen brengen moesten de manschap pen de slangen over de schepen uit brengen en daarna over een tweetal roeibooten die in het kanaal gelegd wa ren uitbrengen. Ondanks deze vertraging kon vlug water gegeven worden, en werd voorkomen dat de boomen, die ook reeds vlam vatten, behouden konden worden. Van de beide opslagplaatsen en den inventaris kon niets gered worden. De schade wordt volgens ruwe berekening op circa f 10,000 geschat. Een en ander is slechts l,aag verzekerd, zoodat het voor den betrokken persoon een groote schadepost beteekent. Omtrent de oor zaak tast men nog in het duister. KNAAPJE ONDER EEN AUTO GELOOPEN. Aan de verwondingen bezweken. Zaterdagnamiddag stond voor een fa briek te Sluiskil een auto te lossen. Op het oogenblik dat een andere vracht auto komende van de richting Sas van Gent de lossende auto met een matige vaart passeerde, stak achterom laatstbe doelde auto een 5-jarig jongetje den weg over. Het kind werd door den passeeren- den auto gegrepen en tegen het wegdek geslingerd. Met ernstige inwendige ver wondingen werd het naar het ziekenhuis te Terneuzen overgebracht alwaar het denzelfden avond nog is overleden. Naar we vernemen treft den bestuurder van de vrachtauto geen schuld en is het on geval aan onvoorzichtigheid van het knaapje te wijten. C Baltimore en Ohio 9%8%. A Southern Rlw. 5%5%. C Union Pac. Rr. 56%57%. C Int. N.ickel Cy. 19% Duitschl. '30 1000-5 21%—21. A Koloniale Bnk. 44%44-%. A N.I. Hbk. 1000 83-84-83%. C Ned. H. M. 1000 125%—128%. A Alg. Kunstz. U. 25%—25%-%. A v. Berkels P,at. 5252. C Calvé-Delft 58%58%-60. A C. Suiker Mpij. 38% A Ned. Ford A. M. 240%—249%. A Philips Gem. B. afg. 238%—238-40. C Unilever 102%—103%-05%. C Anaconda Cop. 1313-%. C Bethlehem St, 23%23%-%. C Kennec Copper 16%16%. C Un. States Leather 55%. C U. States St. C. 27%—27%. A A.N.I.E.M.—N.B. 159%—160. A Kon. Petr. Mpij. 206%—207%-08%. C Contin. Oil Cy. 14%14%. C Shell Union O.C. 7%7%. C Tiwe Water Ass. Oil 77-7%. A K.N. Stoomb. Mij. 9%—10%-%. A Ned. Scheepv. U. 43%43%-44%. A H.V. Amsterdam 216218-16%. A Java Cult. Mij. 121%123-21%. A N.I. Suiker U. 107%—108%-07%. A Deli Batavia 144144-47. C Deli Mij. 1000 164%—170-74. Senembah 165%167-70. C Chicago Milw. A Amst. Rubb, C. 108%—108%-09%. A Deli-Bat. Rubb. 67%67%. A Hessa Rubber 8787%. A Serbadjadi S.R. 6362%. Prolongatie 3%3%. WISSELKOERSEN. 2 Nov. 4 Nov. Londen 7.23% 7.25% Berlijn 59.25 59.25 Parijs 9.70% 9.70% Brussel 24.81 24.89 Zwitserland 47.8.6 47.89 Kopenhagen 32.35 32.40 New-York 1.47% 1.47% Luitenant ter zee 2e klasse J. F. van Duim, van de onderzeedienstkazer- ne te Willemsoord, is 1 dezer overge plaatst naar Vlissingen bij den verderen afbouw van de onderzeeboot O 16, aan de Kon. Mij. dS Schelde, al daar. Te Den Haag slaagde voor het examen Wiskunde M.O. akte K, de heer G. Delvoije te Vlissingen. De heer W. Daniëlse uit Sou burg slaagde te Haarlem voor het examen voor zwemonderwijzer. De oorlog in Oost-Afrika. Omtrent de besprekingen te Genève (men zie de Kroniek v. d. dag) meldt de diplomatieke correspondent van de Daily Tel. nog, dat baron Aloisi, de Ita- liaansche afgevaardigde in een gesprek met Sir S,amuel Hoare, den Engekchen minister van buitenlandsche zaken, richt lijnen zou hebben aangegeven voor 'n wapenstilstand en vredesonderhandelin gen. Hij gaf verder aan zijn bezorgdheid uiting voor de ontwikkeling in Zuid- en Midden-Europa die verwacht kan wor den wanneer de op Italië uitgeoefende druk te groot mocht worden. Daarop deelde Hoare den Italiaanschen verte genwoordiger zijn eigen opvattingen over de grondslagen voor een regeling van het coiïflict mede. Op een aanmaning van Aloisi, de Britsche strijdkrachten in de Middel- landsche Zee te verminderen, moet zijn geantwoord, dat een dergelijke maatre gel niet in overweging genomen kan worden zoolang de tegen Engeland ge richte propaganda in de Italiaansche pers en de concentratie van Italiaan sche troepen ,aan de Egyptische gren zen in Lybië voortduren. De besprekingen tusschen Hoare en Laval hebben eiken twijfel aan de En- gelsch-Fransche samenwerking ingeval van een aanval op een van beide landen, in verb.and met de sanctiemaatregelen uit den weg geruimd. Deze belangrijke vooruitgang heeft practische vorm ge kregen door plannen die de generale staven van beide landen reeds moeten hebben uitgewerkt. De Britsche delega tie heeft den indruk dat de onderhan delingen over Abessynië moeilijk zijn en veel tijd zullen kosten. De Parijsche corr. van de „Times" meldt nog, dat berichten, die klaarblij kelijk uit goede bron stammen, melden dat baron Aloisi in zijn besprekingen met Hoare een tegemoetkomende hou ding heeft getoond. De Italiaansche troepen in het Noor den van Abessynië hebben thans ein delijk den opmarsch hervat. Het doel v,an dezen tweeden sprong is de stad Makalle. Zij moeten tot gisterenavond weinig tegenstand hebben ontmoet. De berichten der officieren melden, dat, behalve kleinere schermutselingen, de voornaamste hindernis in het begin van dit offensief gelegen was in de moeilijkheid van het terrein. Men koes terde de hoop, wanneer het huidige tempo kan worden volgehouden reeds vanavond met de voorhoede bij Ma kalle te zijn. Uit Addis Abeba wordt gemeld: Het is opgevallen dat de Italianen in den sector van de Setit, (ten westen van Aksoem), die den toegang naar Gondar en het T.anameer vormt, voor- loopig nog een afwachtende houding schijnen aan te nemen. Naar verluidt zouden zich in dezen sector sterke f Abessijnsche afdeelingen geconcen treerd hebben en Italiaansche vliegtui gen hebben in het gebied van Om Agar duizenden kameelen waargenomen na bij de grens van Soedan. Waarschijn lijk verwacht men op het oogenblik aan Italiaansche zijde in dit gebied een krachtigen Abessijnschen tegenaanval, tegelijkertijd met een tegenaanval der Abessijnen in de richting van Makalle, Waar is Ras Kassa? Te Afddis Abeba heerscht ongerust heid over Ras Kassa, den Abessijnschen legeraanvoerder aan het Noordelijk front, over wien allerlei geruchten de ronde doen. Hij zou zijn gevangen ge nomen, of gedood, of zijn gedeserteerd. Het gerucht schijnt te zijn ontstaan doordat Ras Kassa zich heeft begeven buiten het beperkte gebied dat met de hoofdstad telegrafische verbindingen heeft. De herinnering aan Ras Koeksa wekt bij de ipboorlingen bezorgdheid omtrent Ras Kassa, die 18000 man on der zijn bevelen heeft. Feest te Addis Abeba. Zondag is te Addis Abeba onder groote uitbundigheid van de zijde der bevolking het feest gevierd van den vijfden verjaardag der kroning van den negus Haile Selassie. Vergezeld van de keizerin en zijn jongsten zoon, reed de keizer in een gouden staatsiekoets door de met sol daten afgezette straten. De koets, een geschenk van ex-keizer Wilhelm II, werd getrokken door zes schitterende Hongaarsche paarden. Het geheel vorm de een boeiend tafereel, een mengsel van de middeleeuwen en den modernen tijd. De. middeleeuwen waren vertegen woordigd door een groot aantal feodale stamhoofden, gehuld in leeuwenhuiden, voorzien van schilden en ouderwetsche zwaarden, en getooid met oorringen in den vorm van een halve maan, en met amuletten. De moderne tijd was ver tegenwoordigd door Belgische officie ren en andere Europeanen. (Tel.) Het treinverkeer in Italië wordt beperkt. Uit Rome wordt gemeld: Te begin nen met 6 November zullen behalve een aantal Iocaalverbindingen, 46 treinen, waaronder talrijke sneltreinen uitval len. HET EINDE VAN DE WERELD TENTOONSTELLING. Met groote uitbundigheid hebben de Belgen gisteren het einde van hun ex positie, waarop zij terecht zeer trotsch waren, gevierd. Het weer was zeer mooi en zoo trokken reeds des ochtends uit alle deelen van het land en ook uit het buitenland velen naar den Heysel. Men schat, dat gisteren alleen een half mil- lioen menschen de tentoonstelling heeft bezocht. De paviljoens waren den gehee- len dag stampvol en duizenden verdron gen zich, om een laatsten blik te wer pen op de tentoongestelde artikelen. Bij het vallen van den avond werden de fonteinen weer verlicht. Bengaalsch vuur werd ontstoken en ten slotte knal de een reusachtig vuurwerk, zooals zelfs Brussel nog nooit heeft gezien, de lucht in. De vreugde steeg ondanks het droeve van het afscheid, ten top, toen alle mu ziekcorpsen van het Brusselsche garni zoen zich vereenigden en over het ter rein trokken, gevolgd door de vlaggen van alle naties, die hebben bijgedragen tot het schitterende succes van de ex positie. (De Crt COMMUNISTEN EN VLAAMSCHE NATIONALISTEN SLAAGS. De Vlaamsche Nationalisten hadden gistermiddag te Antwerpen in een zaai aan den Mechelschen Steenweg een meeting belegd. De socialisten en com munisten hadden beloofd zich van iede re tegenbetooging te zullen onthouden Niettemin was een sterke politiemacht op de been. Na de bijeenkomst begaven de Vlaamsche nationalisten zich in op tocht in de richting van Berchem. Aan de grens van deze gemeente zag de po litie zich genoodzaakt de socialisten en communisten, die tot hier toe den stoet hadden gevolgd, tegen te houden. Een 40-tal communisten was er niet temin in geslaagd de afzetting door te glippen. Op een gegeven oogenblik kwam het tot een hevig gevecht. De po litie van Berchem was onmachtig om de vechtenden te verspreiden. De rijkswacht moest er aan te pas ko men en joeg de betoogers uiteen. Vijf tien personen werden bij de botsing ge kwetst. Een persoon, die ernstige hoofd wonden had opgeloopen, moest in het ziekenhuis worden opgenomen. Er zijn geen aanhoudingen verricht. De kruiser Neurenberg officieel in dienst gesteld. Zaterdag is te Kiel met eenige plechtigheid de nieuwe kruiser Neurenberg in dienst gesteld. Tal van burgerlijke en militaire autoriteiten, on- Tabak I Markt I Olie -I Robber Obl.marktf Wettig gedeponeerd.) NU OOK IN COCKTAIL. LIKEUR, VERMOUTHf SHERRY OF COGNAC (Ingez. Med.) der wie gouwleider Julius Streicher en de eerste burgemeester van Neurenberg, dr. Liebl, woonden deze plechtigheid bij. In een toespraak heeft kapitein Schmundt gewezen op de beteekenis van den naam van den kruiser, die vernoemd is naar de oude Duitsche stad, waar Juitschland zijn soldatenhart heeft te ruggevonden. DE KERKSTRIJD. De Gestapo verbiedt een kerk dienst te Dahlem. Nadat door de tactische maatregelen van den Rijksminister voor kerkelijke aangelegenheden en door de verzoenen de houding van de beide kerkelijke com missies op kerkelijk tererin een zekere ontspanning was ingetreden, is de si tuatie plotseling wee'r verscherpt, door dat de geheime staatspolitie een gods dienstoefening. welke te Dahlem (voor stad van Berlijn) ter gelegenheid van aanstaande oprichting van een theolo gische hoogeschool der Belijdenis-kerk zou worden gehouden, zonder opgaaf van redenen verboden heeft. De Belijdenis-kerk was van plan. te Berlijn en te Bielefeld in Westfalen een eigen hoogeschool met theologische fa culteit in het leven te roepen. De uit voering van dit plan achtte zij noodza kelijk, omdat de meeste hoogleeraren van de theologische faculteiten aan de verschillende Duitsche universiteiten gesuspendeerd of ontslagen warer. De dienst, welke in de Berlijnsche voorstad Dahlem (het kerkelijke domein van den bekenden oppositioneelen pre dikant Niemoeller) plaats vond, was be doeld als een ceremonie ter eere van de eerste zelfstandige hoogeschool der be lijdende kerk. Het onverwachte verbod reeft natuurlijk in oppositioneele xrin- gen groote ontsteltenis en ontevreden heid teweeggebracht en de eenigszins optimistische stemming is weer geheel verdwenen Men wil bij minister Kerrl en bij de commissie voor de evangelische cerk der oud-Pruisische unie tegen het optre den der geheime staatspolitie protestee ren, doch vreest anderzijds, dat hef ver bod der godsdienstige plechtigheid een voorbode is van een verbod tot oprich ting van eigen hoogescholen. De leiders der oppositioneele kerk in Pruisen zullen deze week vergaderen, om te overleggen wat onder de gegeven omstandigheden gedaan moet v. orden. In dit verband wordt ook weer het plan ter sprake gebracht, een rijkssynode bij een te roepen, ten einde met de overige oppositioneele groepen over de tegen woordige situatie der Belijdenis-kerk te beraadslagen. EEN REDE VAN GOERING Bommen, vliegtuigen en ka nonnen; en vrede met Frankrijk. Generaal Goering, die een bezoek heeft gebracht aan het Saargebied, heeft in de Wartburgzaal in Saarbriicken een rede gehouden, waarin hij, na den Saar- landers hulde te hebben gebracht voor hun trouw, zeide er prijs op te stellen hier op te .komen tegen de beweringen dergenen, die het Derde Rijk verwijten, dat het tegen het Christendom wil strij den om er heidensche opvattingen voor in de plaats te stellen. Het Derde Rijk, aldus Goering, be strijdt de politieke partijen, maar niet de kerken. Spr. spoorde zijn toehoorders aan, zich niet te laten ontmoedigen door eeni ge moeilijkheden van voorbijgaanden aard. Elke opoffering moet ons lichi schij nen, zeide Goering, indien zij ons slechts

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 2