De regeering verdedigt haar beleid, ONDERWIJS. BINNENLAND. ZEELAND. WEER El WIND. NUMMER 259. DRIE BLADEN. ZATERDAG 2 NOVEMBER 1935. EERSTE BLAD. 178e JAARGANG. De teugels zullen strakker worden aange haald. Maatregelen tegen „ongebonden heid in woord en geschrift aangekondigd. Maatregelen tegen fascistische invloeden. STOOMWASSCHERIJ „ZEELAND" Langevielesingel D 197 - Tel, 637 MIDDELBURG. Hoog- ea Laagwater te VlissingeE. November. Not.! nacht MIDDELdURGSCHE courant Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, ingez. niededeelingen 60 ct. p. r. Bij contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. =2* goesche cou2ant£»£ Uitgeefster Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 1 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 cent. In de memorie van antwoord op het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer nopens de Rijksbegrooting voor 1936, zegt de regeering, dat zij er verre van is, staatssocialisme te begeeren. Zij zal integendeel den dag zegenen, waarop de tegenwoordige noodmaatregelen kunnen worden opgeheven. Voor een verwijt, dat de regeering indien zij, althans de bevoegdheden bezat om anders te handelen te veel gedoogt, te ruime vrijheid iaat, zou meer grond aanwezig zijn dan voor de opvatting, dat de re geering de rechten en vrijheden des volks onder den voet loopt. In plaats van op dit stuk beterschap te beloven, kan worden meegedeeld, dat bij de ko mende voorstellen tot herziening van enkele^ grondwettelijke bepalingen, de regeering integendeel ruimere bevoegd heden vragen zal om de grenzelooze on gebondenheid in woord en geschrift te kunnen inperken. De meening, dat de regeering zich niet stelt op den grondsfog van Gods woord, kan slechts beteekenis hebben voor hen, die van meening zijn, dat hun persoon lijk oordeel omtrent hetgeen Gods woord van de overheid eischt, beslissend is vooralle andere Nederlanders. Het vraagstuk der vaste lasten en de devaluatie-kwestie. De regeering acht de bezwaren tegen de wetsontwerpen op de vaste lasten onjuist, althans zeer sterk overdreven. Zij hebben haar echter bevestigd in haar overtuiging, dat verder gaande maatre gelen dan de door haar voorgestelde hier zeker geen aanbeveling verdienen. In hoeverre wijzigingen in de bestaande ontwerpen moeten worden aangebracht, maakt nog een punt van overweging uit. De regeering acht het weinig doel matig, bij deze gelegenheid opnieuw te treden in het vraagstuk der devaluatie. Zij acht dit niet gewenscht met het oog op de onrust, die een bespreking van dit vraagstuk telkens met zich brengt, en niet noodzakelijk, omdat de vraag thans van alle kanten is bezien- Het zwaartepunt op monetair gebied ligt naar het oordeel der regeering veel minder in de hoogte der valuta dan in haar stabiliteit. Zou de internationale stabiliteit bereikt worden, dan zouden vele moeilijkheden vervallen, omdat het aanpassingsproces dan een vasten grond slag zou hebben verkregen. Het nemen van maatregelen tegen een verdere afvloeiing van het goud zou practisch neerkomen op het prijsgeven van den gouden standaard. De vrije goudbeweging is het middel, waardoor die standaard moet worden verdedigd. De afvloeiing mag daarom alleen wor den stopgezet, wanneer men de overtui ging heeft, dat die standaard toch niet zal zijn te handhaven. Bij de behandeling van de wetsont werpen tot verlaging van hypotheekren ten, sommige andere vaste lasten en hu ren zal de regeering den meest moge- lijken spoed betrachten. Het groote ge wicht dezer maatregelen verplicht haar echter, de daartegen ingebrachte be zwaren nauwlettend te overwegen. Overhaasting zou hier groote schade kunnen aanrichten. W erk verruiming. De regeering' zet uiteen, dat thans op de volle 60 millioen v,an het Werkfonds beslag is gelegd. Voorts deelde zij mede, dat de reor ganisatie van het Werkfonds 1934 bin nen korten tijd tegemoet kan worden gezien. Door deze voorgenomen reorga nisatie zullen de openbare werken en de industrieele projecten afzonderlijk worden behandeld. Beide zullen echter als tot dusverre, uiteindelijk de goedkeu ring v,an de ministerieele commissie be hoeven. De regeering is voornemens, na de totstandkoming der reorganisatie groo- ter bedragen te bestemmen voor werk verruiming ter verbetering van den toe stand in het bedrijfsleven, in verband met de voorgenomen bevordering der industrialisatie. Buitenlandsche handel. De regeering is voornemens, kr,icht- dadigen steun te verleenen aan eventu eel uit te zenden particuliere handels missies. De regeering sluit zich aan bij die le den, welke zich principieel tegen er kenning van Sowjet-Rusland verzetten. Tegen een verdere ontwikkeling van 't particuliere handelsverkeer met dit land bestfean geen bezwaren. De financieele toestand wordt er niet slechter op. De regeering constateert, dat de fi nancieele toestand een somber beeld vertoont, doch sedert de indiening van de begrooting zijn de vooruitzichten, al thans tot dusver, niet slechter gewor den. De aangekondigde defenrsiemaatre- gelen hoopt de regeering voorhands te kunnen financieren zonder de begroo ting der jaarlijksche uitgaven te verhoo- gen. Er wordt naar gestreefd de begrooting van het landbouwcrisisfonds op korten termijn bij de Staten-Generaal aanhan gig te maken. Het laat zich aanzien, dat het tekort voor 1935 de twee millioen niet zal overschrijden en dat in 1936 op een sluitende begrooting kan worden gerekend. De salarisverlaging gaat op 1 Jan. in. De regeering heeft besloten de sa larisverlaging van 5 pet. voor alle rijks ambtenaren. waartoe in 't bezuinigings- ontwerp is besloten op 1 Jan. a.s. te doen ingaan, met dien verstande, dat a. het minimum-bedrag ad 60 per jaar voor de kinderbijslag der ambtena ren op maand- en weekloon, buiten de ze verlaging vallen; b. de verlaging voor ambtenaren op maand- en weekloon, geplaatst in de gemeenten der 4e klasse, in stede van op 1 Januari 1936, op 1 Juli 1936^ in gaat. Het rendement van dezen maatregel wordt \yz millioen gulden hooger ge schat dan in het bezuinigingsontwerp was genoemd (10 millioen.) Het ligt in het voornemen der regee ring, deze 1 Yz millioen gulden aan te wenden, om eenige in het Bezoldigings besluit voorkomende onjuiste verhou dingen recht te zetten. De regeering heeft tevens besloten, den aangekondigden maatregel betref fende wijziging van de salaris- en loon schalen met éénjarige opklimming in een tweejarige met verdubbeling van het bedrag der periodieke verhoogingen, thans nog niet aan de orde te stellen, doch daarmede nog een jaar te wach ten. Een „aanloopperiode" voor alle jeugdige ambtenaren? Bij het bezuinigingsontwerp is het voornemen kenbaar gemaakt, om ter verkrijging van een bezuiniging van on geveer 8 millioen gulden 's jaars, de on derwijzers tot hun 24 a 25-jarigen leeftijd op een lagere aanvangswedde te houden. Er zou dus voor hen een soort aan loopperiode geschapen worden. Een maatregel, als waarvan hier sprake is- kan echter bezwaarlijk worden ge troffen uitsluitend t.a.v. de onderwijzers. De vraag is dus gerezen, of het denk beeld ook op de jeugdige ambtenaren (niet-onderwijzers), de ambtenaren- werklieden en op andere categorieën van jeugdig personeel toepassing zal kunnen en moeten vinden. Deze aangelegenheid vormt op het oogenblik nog' een punt van gedachten- wisseling in den boezem der regeering. De indiening van een wetsontwerp ter voorkoming van particuliere machts vorming (zooals de W. A. van de N. S. B.) zal binnen afzienbaren tijd kunnen plaats hebben. Inderdaad meent de regeering, dat de wending, welke in den laatsten tijd de zaken genomen hebben, het gewenscht maakt, dat naast het z.g. uniformverbod mitsgaders de bestaande bepalingen op het stuk van vuur- en an dere wapenen en munitie, voorschriften worden vastgesteld als thans ontwor pen. Het te verwachten wetsontwerp zal mede de gelegenheid bieden, een nieu we en zeer effectieve Overheidscontro le in te voeren op de burgerwachten en dergelijke organisaties van particulieren van welke overigens als vasts tarnde mag worden aangenomen, dat zij zui ;r legale doeleinden dienen en zonder yoorbehoud gezagsgetrouw zijn. Met betrekking tot de gestelde vra gen nopens het weren van fascistische invloeden in de burgerwachten, zij me degedeeld, dat de regeering bij voortdu- Een mensch moet en kan het leven vullen, maar de meesten, als 't kon, zouden het liever rekken, ring ernstig aandacht aan dit punt heeft geschonken en blijft schenken. Aan den inspecteur der burgerwachten werd op gedragen, te onderzoeken, of en op wel ke wijze aan den desbetreffenden dooi den minister van binnenlandsche zaken in Maart 1933 gegeven wenk bij de on derscheidene burgerwachten gevolg' was gegeven en voorts de stipte nakoming van dien wenk te verzekeren. Hierbij zij opgemerkt, dat ook van de zijde der bur gerwachten zelf te dien aanzien alle medewerking is én wordt verleend, o.a. door het vorderen van de leden en de candidaat-leden van een verklaring, dat zij geen lid zijn of zullen worden van fascistische organisaties. Er bestaat van de zijde van den inspecteur en de an dere leidende en controleerende instan ties een voortdurende controle. De regeering meent op grond daarvan dat thans fascistische invloeden overal uit de burgerwachten zijn en worden geweerd. Hetzelfde geldt voor het insti tuut van den bijzonderen vrijwilligen landstorm. Terwijl de regeering zich gaarne aan sluit bij het oordeel van verscheidene leden, dat nóch in de burgerwachten nóch in den bijzonder vrijwilligen land storm fascistische tendenzen werkzaam zijn, wil zij er anderzijds op wijzen, dat de bepalingen, welke zij eerlang hoopt aan de Staten-Gener.aal voor te leggen, zonder de belanghebbende organisaties op minder gewenschte wijze aan banden te leggen, zeer deugdelijke middelen zullen bieden om het insluipen van een streven, als in het Voorloopig Verslag gewraakt, te voorkomen. De regeering meent, dat het z.g. uni formverbod ,al moge het dan niet 'n volkomen afdoend middel zijn gebleken zonder twijfel bevredigend heeft ge werkt. De publicaties van de N.S.B. hebben de voortdurende aandacht. Afgezien van de vraag, of een verbod van bepaalde organen op het oogenblik gewenscht zou zijn l,aat de Grondwet zulks niet toe. Iniusschen zullen maatregelen wor den getroffen, opdat tegen de strafbare uitlatingen in de pers strenger dan tot dusver worde opgetreden. Gelijk reeds enkele malen is gebleken wordt hier bij zoo noodig ook tot inbeslagneming van de persen overgegaan. De regeering meent, dat er geen reden is, het verbod voor ambtenaren om lid te zijn van de N.S.B. op te heffen. Van een wijziging in de instelling in die or ganisatie of in haar wijze van optreden, welke de intrekking van het verbod zou motiveeren, is niets te bespeuren. De weermacht. In de voorgenomen bijzondere voor zieningen inzake de middelen tot ver dediging van het Koninkrijk zal ook de maritieme verdediging van Ned-Indië te zijner tijd worden betrokken. Hoewel ook naar het oordeel der re geering vergrooting van de jaarlijksche lichting gewenscht zou zijn, ziet zij zich, met het oog op den toestand van 's Lands fianciën, gedwongen, zich aanmerkelijk te beperken tot enkele, directe rende ment gevende urgente voorzieningen. De regeering is voornemens hierom trent bij de beantwoording van het voor loopig verslag over de Defensiebegroo- ting meer uitvoerige mededeelingen te verstrekken. Ten aanzien van de verbetering van 's Lands defensie wordt opgemerkt, dat deze zich voorshands in hoofdzaak zal uitstrekken tot het in versneld tempo inhalen van den achterstand op mate rieel gebied. Aan de Universiteit te Leiden slaagde voor het candidaatsexamen rechten jhr, W- F. Quarles van Ufford te Middelburg, Geslaagd aan het Instituut A.S.S.O. te Arnhem voor het diploma Electro- techniek de heer C. F. Weststrate, te Krabbend ij ke. Benoemd tot hoofd der Geref. School te Scharnegoutum de heer E. Hogeweg te Nieuwdorp. Aan de Universiteit te Leiden werd bevorderd tot arts de heer H. J. E. J. de Ruijter de Wildt. VOLKSONDERWIJS. Te Amsterdam is hedenmiddag de al- gemeene vergadering van de vereeni ging Volksonderwijs aangevangen. De voorz., de heer W. J. de Vrij heeft in zijn openingsrede den toestand van het onderwijs besproken. Spr. zeide hierbij o.a. dat de afbraak van het openbaar on derwijs het bijzonder onderwijs is ten goede gekomen. Wij blijven, aldus spr. protesteeren tegen ongelijkwaardige be handeling. Het karakter der openbare school is dat der verdraagzaamheid, het karakter der bijzondere school brengt met zich mede, dat zij onverdraagzaam is- Op 'n bijzondere school behooren uitsluitend kinderen, wier ouders een bijzondere richting zijn toegedaan, terwijl een der gelijke beperking voor de openbare krachtens haar algemeen karakter, niet kan gelden. „Volksonderwijs" verzet zich niet te gen redelijke concentratie, aldus spr., het beseft, dat bezuinigd "moet worden. Nu voldoende gebleken is, dat het tot een vrijwillige concentratie bij de bij zondere scholen niet komt, blijft niets anders dan wetswijziging over. Zoolang die er niet is, worde ophef fing van kleinere bijzondere scholen niet illusoir gemaakt door toevoering van leerlingen v,un groote bijzondere scholen naar kleine. Spr. zeide dat „Volksonderwijs" ac- coord gaat met alle maatregelen, die kunnen strekken tot verbetering in de opleiding van leerkrachten. Spr. oefende critiek op de verhooging van de leerlingenschaal. Er zal worden overgegaan tot de aanvraag van een door Volksonderwijs te stichten school te Kin derdijk. Spr. zeide dat de regeering Volksonderwijs in die richting dwingt. Spr. hoopte dat het niet noodig zal zijn tot opr.ichting van meer scholen over te gaan. Spr. vestigde er de aandacht op, dai dg kwestie van de Bijbelsche Geschie denis op de lagere school met gods dienstonderwijs niets te maken heeft. Het is bij de wet geregeld, en ieder kind, dat godsdienstonderwijs op de openbare school ontvangen wil, wordt daartoe in de gelegenheid gesteld, mits de geeste lijkheid meewerkt. Tenslotte zeide spr,, dat het ledental in het afgeloopen jaar niet is vooruit gegaan en dat de financieele toestand der vereeniging niet rooskleurig is, al is er geen aanleidng tot pessimisme. Middelburg Tarief per kilo en per stuk, (Ingez. Med.) Het Groene Kruis. Ter verduidelijking van de cijfers, die de heer Abrahamse gaf aan het slot van zijn rapport, uitgebracht in de ver gadering van de Provinciale vereeni ging tot bestrijding der t.b.c., vernemen wij nog het volgende: De heer Abrahamse kwam oorspron kelijk tot een tekort van f 5525,50; doch tijdens de vergadering meende het be stuur, dat het juist was alsnog f 200 ad ministratiekosten over 1934 af te trek ken, toen restte f 5325,50. De Rijksac countant kwam tot een bedrag van f 5358,64, Dit verschil was een gevolg van een eenigszins anderen rentebere kening. Met ingang van 1 December a.s. is de adjunct-commies ter inspectie dei- directe belastingen alhier, de heer I. van Dam, verplaatst naar de inspectie dier middelen te Rotterdam. Opbrengst collecte. De collecte in de City-bioscoop ge houden ten bate van de Nederlandsche Ambulance voor Abessynië heeft f 26 opgebracht. Gisteren had een aanrijding plaats tusschen een wielrijder, die uit de Hee renstraat de Langedelft inreed in de richting van de Markt en een wiel- rijdster, die de Langedelft in de tegen overgestelde richjing bereed en dus, als er althans behoorlijk signalen zijn gege- Middelburg, 2-XI-'35. Vrijdag: hoogste luchttemperatuur 16.6 °C (62 °F); laagste 11.1 °C (52 °F). Heden 9 h: 12.4 °C; 12 h: 14.5 °C. 0.1 mm regen of neer slag. Hoogste barometerstand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal: 767 mm; laagste 759 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 775.3 mm te Riga; laagste 742.3 mm te Jan Mayen. Verwachting tot morgenavond: Meest matige Z.O. tot Z.W, wind, half of zwaar bewolkt, weinig of geen regen, weinig verandering in temperatuur. >4 Zon op: 6 h 57; onder: 16 h 30. Licht op: 17 h 00. Maan op: 24 h 52; onder: 21 h 08. Zondag 3 November: Zon op: 6 h 59; onder 16 h 28. Licht op: 16 h 58. Maan op: 3 h 18; onder: 22 h 30. E.K. 3 Nov. Hoogwater. Laagwater. Za. 2 4.30 17.00 11.06 23.22 Zo. 3 5.19 17.58 11.57 Ma. 4 6.21 19.13 0.17 12.57 Hoog- en Laagwater te Weaisidisff November. Hoogwater. Laagwater. Za. 2 6.19 18.42 12.05 Zo. 3 7.04 19.33 0.29 12.55 Ma. 4 8.00 20.42 1.24 13.52 ven, den wielrijder voorrang had moeten verleenen. De politie stelt een nader onderzoek in. mede omdat de wielrijder de bescha diging aan zijn kleeren gaarne vergoed zag. Gisteren hebben enkele jongens eenigen tijd op het politiebureau ver toefd om te kunnen nadenken over ver schillende straatschenderijen, waaraan zij zich schuldig maakten. De hulp van de politie werd giste ren ingeroepen voor een jongenman, die zich verdacht ophield in de Noordstraat. Het bleek een wat onnoozel persoon te zijn, die voor de rechtbank was geweest en die zijn tijd liep zoek te maken voor de bus die naar Wolphaartsdijk zou ver trekken. Hij had niets kwaads in den zin. I0ii9 Poelweg V. Goes bouwt verder. Gestaag breidt bouwplan 3 zich uit, en bouwplan 2 nadert langzaam de ge dachte grenzen. Thans is een rij huizen voltooid in den vergeten en verwaar loosden hoek tusschen Poelweg V en de De Ruyterlaan. Deze huizen, keurige, moderne woningen, grenzen ,aan den Poelweg. Langs de woningen loopt een nieuw aangelegd trottoir en de Poelweg zelf.... is ongetwijfeld wel de slechtste weg van Goes. Het is een soort grint weg, of verharden kleiweg, we weten het niet. Maar hij is bij droog weer stof fig, bij regen modderig, en altijd vol kui len en oneffenheden. De heele weg helt trouwens naar een kant over. Het komt ons voor, dat hier een ob ject ligt, dat, wel .allereerst in de aan dacht van gemeentewerken dient te. worden aanbevolen. Als er beslist geen geld is voor nieuwe klinkers, dan zijn er mogelijk nog wat oude te vinden. Ook het nieuwe parkeerterrein aan de Koepoort is met oud materiaal keurig opgeknapt. „De Schouwspelers." „De Schouwspelers" openen Dinsdag a.s. het winterseizoen met een opvoe ring van „Dolle Hans", het bekende In dodrama van Jan Fabricius. De opvoering van dit drama, dat aan al le speelsters en spelers beduidende eischen stelt, is voor onze jonge too- neelclub een heele onderneming. We mogen echter niet van een gewaagde onderneming spreken, want de namen van „De Schouwspelers" waarborgen een goede bezetting. Wij twijfelen daarom niet, of de op voering van dit belangwekkende drama zal een waardig entree van het tooneelseizoen 1935-'36 zijn! Nog iets te goed. Door de politie alhier, werden aange houden zekere P. van G. en A. R., bei den reizende met een woonwagen, die in

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 1