RURGERLMKE STAND. KERKNIEUWS. RECHTSZAKEN. BUITENLAND. SPORT. AFLOOP AANBESTEDMOEN. AFLOOP VERK00PINGEN. GEMENGD NIEUWS. RAADSOVERZICHT VAN GOES. Ned. Herv. Kerk. De berechting der Ossche misdadigers. Tien jaar tegen den verzeke ringsagent Kooien geëischt. Rectificatie. BELG1E. DE VERJAARDAG VAN KONING LEOPOLD. FRANKRIJK. TER VERSTERKING VAN DE WEERMACHT. DU1TSCHLAND. Door den bliksem gedood. Tijdens een onweer, dat zich Donderdag boven Cuxhafen ontlaadde, sloeg de bliksem in een bijna voltooid huis. Twee in den kelder werkzame arbeiders werden op slag gedood, terwijl een derde arbeider ernstig gewond naar het ziekenhuis moest worden overgebracht. Hockey. HET WERELDKAMPIOENSCHAP SCHAKEN. Gunning, {cooping zal plaats hebben yan oude banken en kachel*. De heer Burkunk informeerde hoeyer het met de toegezegde werklco- zenregeling is. Verder zeide hij, dat het hem en roet hero heel Hansweert be vreemd heeft, dat er bij het 60-jarig hu welijksfeest yan den heer en mevrouw Rademakerste Hansweert geen belang stelling betoond is door het gemeente bestuur. Wel echter bij de opening van een nieuwe winkelpui van den heer De Visser. De V o o r z. antwoordde, dat de steunregeling is opgezonden en is goed gekeurd. Hij is nog niet in werking, om dat volgende week aan den nieuwen rijksweg begonnen wordt. Wat de fam. Radèmakers betreft, heeft de voorz. er wel aan gedacht, maar geen tijd gehad. De heer De G r o o f vroeg of de ge meente velwachter niet ergens anders kan gaan wonen, dan juist in den Oude Polderstraat. Deze is moeilijk te vinden, vooral voor de schippers. De Voorz. zegde, dat het een huis van de gemeente is, en dat men daar anders mee blijft zitten. De heer Frangois zegde nog, dat hij niets van heL huwelijksfeest wist. Goes 31-10-35, Het is lang geleden, dat de Goe- sche Raad des avonds vergaderde, en we hoorden er verwonderde opmerkingen over, maar inderdaad was de tijd wel zeer toepasselijk gekozen. De duister nis, en deze mistroostige herfstavond, schenen zoo innig verbonden met de zwarte besluiten, die de Goesche Raad verplicht was te nemen. Twee van de allerbelangrijkste zaken stonden op het spel: het inkomen de prijs van 's menschen strijd om het ma- terieele bestaan en het onderwijs het middel om dien strijd met succes te voeren. Alweer moesten de salarissen ver laagd worden, zelfs die, welke ternau wernood een sober bestaan waarborgen. En de Raad had het geval slechts te accepteeren. De raadsvoorzitter zette het op zoo sombere en overtuigende wij ze uiteen. B. en W, deden al het moge lijke om voor hun personeel nog iets te bereiken, maar het respltaat was pover. Door andere ambtenaren ,,van hooger hand" heet dat werd de lijn getrok ken: tot hier en niet verder Dat „andere ambtenaren", is niet ha telijk bedoeld, want boven die ambte naren staan wéér „andere ambtenaren", 'die voor hèn de grens trekken. En bo ven dié ambtenaren Ja.het schijnt, dat we toch, in op stand tegen de „crisis gevolgen", in al lerlei instanties, bij „lambtenaren" te recht komen- Hetzij dan, dat die ambte naar er één is, die proces-verbaal maakt omdat we 10 kg aardappelen zonder vervoerbewijs bij ons hebben, ofwel één, die te Genève met zijn collega's be raadslaagd over ontwapening, of te Lon den over vrijhandel en gouden stan daard En dat alles, naar het schijnt even doelloos, en nutteloos. Want we dalen, steeds verder: minder welvaart, meer bewapening. Terwijl het meer welvaart en minder bewapening kan zijn. W,ant het zijn geen mis-oogsten of rampen, die voed selvoorziening en welvaart bedreigen. De bodem kan meer opbrengen, dan de aardbevolking noodig heeft,, hetzij aan voedsel, kleeding of anderszins; de pro ductie appar,aten zijn zoodanig geper fectioneerd, dat, wat vroeger weelde artikel was, thans in massa voor lutte- Ien prijs vervaardigd kan worden; de moderne vervoermiddelen veroorloven een snelle distributie over de grootste afstanden; en des ondanks is er crisis, werkoosheid, armoede.... There is something rotten in the state En dat stemt juist zoo ontevreden dat dit alles niet noodig isOok te Goes gevoelt men de waanzin van deze cri sis. Er moet bezuinigd worden op sala rissen en dit heeft weer meer werk loosheid tengevolge. Want de ambtenaar kan dan weer minder koopen, dus er is minder productie noodig. En dan begint -ni weer van vooraf aan: meer geld voor de werkloozen, minder voor de ambtenaren, minder om uit te ge ven, minder productie, meer werkloos heid, meer geld voor de werkloozen enz. enz. De Markt te Goes kan niet bestraat worden want er is geen geld voor; maar de arbeiders, die de Markt zouden kun nen bestraten, staan er langs den kant: Tl l00A i - ,E,r ZT klinkers voor noo dig, goed, de klei ligt te wachten, maar de arbeiders staan er naar te kiiken- werkloos.... Die klei moet tot steenen geperst worden, goed, maar de persen staan stil, en de arbeiders staan er werk loos bij.Die steenen moeten gebak ken worden, goed, maar de ovens liggen gedoofd en de oveniers zijn werkloos. Er zijn kolen noodig voor die ovens, goed, we hebben ze in den grond, maar de mijnwerkers staan werkloos om de schachten We zetten hier een streep achter ons klaaglied, en men bedenke, dat deze raadsvergadering alle reden gaf tot zulke overpeinzingen, en allen tijd. Want van zeven tot bijna elf uur is vergaderd, en toen waren salarisverlagingen, bewaar- schoolsubsidieverminderingen en school- geldverhoogingen. goedgekeurd, omdat men niet anders kön. Nadat men bijna vier uur gepraat had, trachtend toch een andere oplossing te vinden, moge soms onbewust aldoor voelend, gelijk wij hier boven, dat dit alles zoo nutteloos en in feite toch niet noodig isin elk ge val: niet noodig behoefde te zijn! Ds. H. Kraaij te St. Annaland is be roepen te Wilnis. Behalve de in ons vorig nummer reeds gemelde zaken, behandelde de Bossche rechtbank gisteren nog de zaak tegen den verzekeringsagent Kooien uit Oss, die Ceelen inlichtingen had verschaft over het echtpaar Bouwman te Uden, waar Ceelen en zijn trawanten 1900 buit maakten. Verdachte ontkende. Hij zegt dat er van de beschuldiging niets waar is; van de vier mannen die te Uden hebben ge opereerd, kende hij alleen Ceelen. Hij heeft dezen echter nooit inlichtingen verschaft en ook geen geld van hem ge kregen. De president: Hoe komen ze er dan aan? Verdachte: Droombeelden. De president: Ja, ja, wij hebben veer tien dagen geleden ook iemand als u hier gehad. Meneer S. Getuige Bouwman, bij wien is ingebro ken, zegde verdachte al lang te kennen. Bij zijn weten is verdachte echter nooit bij hem thuis geweest. Getuige Ceelen kwam voor. President tot verdachte: Nu moet je eens opletten wat deze getuige vertelt. Ceelen verklaarde dat hij van Kooien had gehoord, dat er te Uden wel f 20.000 te halen was. Hij is met Kooien te Uden geweest, waar deze hem het huis van Bouwman heeft gewezen en zij zijn toen ook bij 'andere huizen wezen kijken. Met Kooien werd afgesproken, dat Kooien tien procent van de opbrengst zou krij gen, maar de andere „jongens" maakten bezwaren en hij kreeg tenslotte maar enkele tientjes. Hij heeft zes, zeven hui zen aangewezen, waar te stelen viel, al dus getuige. Verdachte: Er is niets van aan. President: Dat is kort en bondig, maar dat gelooven we zoo maar niet. Verdachte: Het is in elkaar gezet. Naar aanleiding van een vraag van den verdediger, zegt Ceelen nog, dat zij zeker nooit bij Bouwman zouden hebben ingebroken, als verdachte hem de tip niet had gegeven. Hij kende Bouwman heelemaal niet. De officier van justitie achtte geen enkele reden aanwezig, om aan C.'s ver klaring te twijfelen. Hij achtte het ten laste gelegde dan ook bewezen en ge loofde dat een zware straf moet worden opgelegd. Eisch 8 jaar gevangenisstraf met aftrek van de voorloopige hechtenis. Verdachte: Ik ben absoluut onschul dig. Vonnissen. Na de behandeling van de strafzaken heeft de rechtbank de volgened vonnis sen geveld: De 23-jarige arbeider A. J. Ottens, te gen wien de officier van justitie vijf jaar gevangenisstraf had geëischt, werd ver oordeeld tot 3 jaar met aftrek van het voorarrest, wegens inbraak met geweld- pleging. Tegen den 19-jarigen schoenmaker P. A. Schuurmans had de officier twee jaar gevangenisstraf geëischt. Hij werd we gens hetzelfde feit veroordeeld tot één jaar met aftrek van het voorarrest. Bei de verdachten hebben terechtgestaan omdat zij op 6 Januari 1934 te Oss in de woning van L. v. B. hebben ingebroken en daar allerlei waardevolle voorwerpen hebben weggenomen, nadat zij den be jaarden bewoner.en zijn echtgenoote ge weld hadden aangedaan. De veertigjarige wielerbaan-directeur J. F. A. Verhoeven (Jan Bol), tegen wien de officier drie jaar gevangenisstraf had geëischt, omdat hij in Juli 1933 te Oss brand heeft gesticht met den Dikke Toon de Soep en H. Schuyers in het houten paviljoen van het sportpark, al thans dezen brand heeft uitgelokt, is veroordeeld tot twee jaar gevangenis straf met aftrek van het voorarrest. In dezelfde zaak werd tegen den 44- jarigen arbeider H. Schuyers wegens medeplichtigheid vier jaar geëischt. Hij is thans veroordeeld tot anderhalf jaar gevangenisstraf met aftrek van het voor arrest. Ter zake van een inbraak in de wo ning van K. Weideman te Heeswijk in den nacht van 14 op 15 Juli 1934, waar bij ook waardevolle voorwerpen en 1400 gulden werden weggenomen, werd tegen den 29-jarigen arbeider A. H. den Brok en den 30-jarigen arbeider v. Orsouw elk acht jaar gevangenisstraf geëischt. Zij zijn veroordeeld wegens inbraak met in klimming tot zes jaar gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest. Tegen den 32-jarigen Ch. den Brok, een broer van A. H. den Brok, die bij de inbraak op den uitkijk had gestaan en daarvoor een belooning had aangeno men, had de officier wegens medeplich tigheid drie jaar gevangenisstraf ge- eischt. De rechtbank veroordeelde de zen verdachte ten slotte tot anderhalf jaar met aftrek van het voorarrest. Deze zeven Ossenaren hebben dus te zamen 21 jaar uit te zitten. Te zamen is nu in twee zittingen reeds 58% jaar ge vangenisstraf uitgedeeld. In het verslag van de strafzitting van de Bossche rechtbank v,an gisteren staat vermeld dat tegen den 23-jarigen wiel renner J, C. Ceelen (Den Ceel) wegens moord op den caféhouder van der Pas 14 jaar gevangenisstraf was geëischt. Dit moet echter zijn 10 jaar gevangenis straf- Tegen Ceelen is dus twee maal 10 jaar geëischt. Ten eerste voor boven- genoemden moord en ten tweede voor den roofoverval te Uden op het echtpaar Bouwman in Febr. 1934. De correspondent der N.R.C. te Brus sel meld: Zondag a.s. zal het 34 jaar geleden zijn dat de huidige koning, als zoon van het toenmalige erfprinselijke paar: prins Albert en prinses Elisabeth, in een als paleis ingericht groot patriciërshuis, aan de Wetenschapstraat, te Brussel, werd geboren. Ten gevolge van den rouw, die thans aan het Hof wordt in acht geno men, zullen dit jaar geen recepties plaats hebben. Alleen zal, ten paleize, een re- licitatieregister ter onderteekening open liggen voor het corps diploma tique, de Belgische autoriteiten en het publiek. Maandag 4 November is het nagen jaar geleden dat het burgerlijk huwelijk van prins Leopold van België met prin ses Astrid van Zweden, te Stockholm werd voltrokken. Het kerkelijk huwelijk werd, naar men zich herinnert, op Woensdag 10 November, in de hoofd kerk van St. Goedele en St. Michiel, hier ter stede, door mgr. Van Roey, aartsbisschop van Mechelen, ingeze gend. De regeering heeft 19 verordeningen voor de weermacht afgekondigd. Hier bij wordt o.m. aan de regeering het recht gegeven, onjuiste berichten, waar door het moreel van de weermacht wordt geschaad, te verbieden. Tot nu toe bestond een dergelijke macht eerst, indien door deze berichten onlusten wer den verwekt. De straffen op spionnage worden ver scherpt. Overeenkomstig een streven, dat reeds lang in de Kamer bestond, zullen fabrieken, die oorlogsmaterieel vervaar digen, onder toezicht komen van het mi nisterie van oorlog. Dit heeft ook be trekking op de inkomsten en het ar beidsveld van deze fabrieken. De reeds in Juli uitgevaardigde bij zondere belasting van 10 pet. op de wa peningsindustrie blijft bestaan. De verkoop van gasmaskers aan de bevolking wordt opnieuw geregeld, ten einde te verhinderen, dat niet- of slechtwerkende maskers worden ver kocht Een geschenk voor Hitier. Naar de Berlijnsche correspondent van de Daily Telegraph meldt zal de schat der Welfen, die eenige maanden geleden door den staat Pruisen is aangekocht, binnenkort aan Hitier cadeau worden gedaan. Hitier zou er absoluut niet van op de hoogte zijn, dat deze schat is aan gekocht. De schat der Welfen staat nu afge sloten in een kamer in een van de grootste Berlijnsche musea. Ze was vroe ger het eigendom van de hertogen v,an Brunswijk en schijnt voor 500,000 pond sterling te zijn aangekocht. De schat be staat voornamelijk uit middeleeuwsche kerkrelequiën en gewijde voorwerpen. ZIEKTEN, OP GROND WAARVAN EEN HUWELIJKSVERBOD KAN WORDEN UITGEVAARDIGD. Uit Berlijn wordt gemeld: In het officieele beroepsblad „Jurisi- tische Wochenschrift" worden nadere bijzonderheden vermeld betreffende de wet op de echtelijke gezondheid van 18 October 1935. Tot de besmettelijke ziekten, op grond waarvan een huwe lijksverbod zal worden uitgevaardigd behooren in de eerste plaats geslachts ziekten, voor zoover die zich in een stadium bevinden, dat gevaar bestaat voor overerving, voorts tuberculose, zoo lang besmettingsgevaar aanwezig is. Bij andere besmettelijke ziekten moet de geneesheer in de afzonderlijke gevallen een beslissing nemen. Niet iedere onbe langrijke ziekte rechtvaardigt het huwe lijksverbod. Een volk met ontoereikend geboortecijfer mag de nakomelingschap niet boven het onvoorwaardelijk nood zakelijke beperken. Wel mag bijv. een gesteriliseerd persoon huwen met een eveneens gesteriliseerde of met een van nature onvruchtbare. Het verbod betreft alleen personen die lijden aan een der ziekten, die opgenoemd zijn in par. 1 alinea 2 van de wet tot voorkoming van met erfelijke ziekten besmette nakome lingen, n.l. aangeboren zwakzinnigheid, schizophrenie, erfelijke epilepsie enz. Misschien kan buiten de in deze alinea genoemde ziekten ook nog ernstig alco holisme onder de wet vallen. Erfelijke ziekte moet zich reeds éénmaal geopen baard hebben. Zuid. Tweede klasse A: Zwart Wit- Cadetten 2, Pelikaan-Middelburg, For- ward-Zwart Wit 2, Breda 2-Tempo. Postduiven. Men meldt ons uit Ierseke: Aan de laatste wedvlucht van Grimsby (Enge land) uit nam de heer W. M, van Haver alhier met 5 duiven deel. Hij kreeg 5 -p?ijzen waaronder de provinciale zilve ren beker. Een zeldzame prestatie. De gisteren te Amsterdam gespeelde dertiende partij om het wereldkam pioenschap schaken is na 40 zetten af gebroken. Er ontstond reeds spoedig een heftige en levendige strijd tusschen Aljechin en Euwe om de leiding. Hoewei Euwe bij het afbreken der partij eenigs- zins beter stond, valt het nog te bezien of dit winst zal kunnen opleveren, wt. 't Aanleggen van den nieuwen Rijks weg tusschen Kruiningen en Schore is gegund aan de laagste inschrijver, de firma Zaanen te Haarlem. Reeds Maan dag a.s. zal met het werk een begin ge maakt worden. Donderdagavond werd te K r a b- b e n d ij k e publiek verkocht een boomgaard in de gemeente W a a r- d e aan den Dooldijk groot 1.70.50 ha. Kooper mevr. wed. P. Oosterbaan Lambooy te Bussum voor f 6952,09. Donderdag werd te Hoede- kenskerke ten overstaan van no taris J. C. Kram, in het openbaar ver kocht, een woonhuis met erf en tuin, op het dorp, groot 1 a. 98 ca. Kooper M. C. van Dalen Jz. voor 870. Goes. Getrouwd: W. Verburg jm. 29 j. en P. de Rooy jd. 25 j. te Yerseke. Vlissingen. Van 2831 Oct. Ondertrouwd: A. Bij ster, 24 j, en P. Meulmeester, 21 j. Bevallen: C. Sinke, geb. Moerland, d. P. W. van Aalst, geb. Ie Mahieu, d. J. Lems, geb. van Hoeke, d. Overleden: J. F. Pleijtee, 80 j., wedn. van E. Schuman. M. Brasser, 77 j., wedn. van C. Aarnoutse. (V. C.) O. en W. Souburg. Van 1629 Oct. Ondertrouwd': L. Va der, 23 j. en J. Roelse, 23 j M. A, Schouwenaar 27 j. en M. Wouters 21 j. J. Bos, 31 j. en F. J. de Pagter, 26 j. W. A. Keim, 48 j. en C. van Kogé- lenberg, 39 j. Getrouwd: M. Breel, 30 j. en A. M. Millenaar, 23 j. Bevallen: C. P. van Vliet geb. Vetter z. C. Vos, geb. Dellebeke, z. M. Brasser, geb. Koole, d. (Nbld.) GEVONDEN VOORWERPEN. GOES 'In de maand October 1935 zijn aan t bureau van politie te Goes onderstaan de voorwerpen als gevonden aangegeven en zijn aldaar verdere inlichtingen be treffende deze voorwerpen te bekomen: Een parapluie, een R.K. kerkboekje, twee paar handschoenen, een sleuteltje, negen portemonnaie's met en zonder in houd, een zilveren oorbelletje, een man telceintuur en twee Lipssleutels, twee regenjassen, een revolver, een hondje, twee dubbeltjes, een ring met sleutels, vier rijwielbelastingmerken in étui van 1935/1936, drie vulpotlooden, drie mut sen, een zilveren broche, een zakmesje, twee vulpennen, een paar gymnastiek schoenen, een handschoen, een kous, een ringetje, een jongensjas, een zilveren vingerhoed, een hoed, twee armbanden, twee paar broekspijpen, een schoentje, een huissleutel, een armbandhorloge en een dolkmes. DE OPLEVING IN DEN SCHEEPS BOUW. De scheepswerven der fir ma A. Vuyk en Zonen te Capelle a. d. IJssel hebben de opdracht ontvangen voor het bouwen van een drietal motor schepen. Door deze opdrachten is het mogelijk na gedurende bijna drie jaren gesloten te zijn geweest, de scheeps werf no. II der firma te heropenen. De ze opdrachten hebben de herplaatsing van een groot aantal werklooze arbei ders tot gevolg. In elk geval zal aan ongeveer 125 arbeiders tot einde April van het volgend jaar werk kunnen wor den gegeven. Dit is voor de gemeente met haar groot aantal werkloozen van zoodanige beteekenis dat de werkloos heidsuitgaven, vooral in den komenden winter, belangrijk zullen worden ver licht, De reparatiewerf no. I dezer fir ma is vrijwel voortdurend van opdrach ten voorzien, waardoor aan 100 man werk wordt verschaft. Door bovenver melde opdrachten zullen deze scheeps werven ongeveer 250 man opnemen. OP ZOEK NAAR SMOKKELWAAR. Uit Steenbergen wordt aan de Grond wet gemeld: Hoewel den laalsten tijd herhaaldelijk smokkelaars die van uit België marga rine, suiker, peper enz, frauduleus in voerden, werden betrapt, nam de smok kelhandel in deze omgeving toe. Ten einde dit euvel intenser te bestrijden be sloot de rijks- en gemeente-politie in sa menwerking met de overige opsporings ambtenaren tot het houden van een raz zia in die buurtschappen waar de smok kelwaar doorgaans van de hand werd gedaan. Op tal van plaatsen werd daarbij ge smokkelde boter en suiker aangetrof fen en in beslag genomen, terwijl be trokkenen werden bekeurd. Door dezen maatregel worden de smokkelaars ten zeerste gehandicapt, omdat zij wanneer zij eenmaal de streng bewaakte zóne veilig zijn gepasseerd hun waren niet of althans bezwaarlijk aan den man kunnen brengen. DE VLIEGER DIE NIET OPGING, Dat een koopman voor zijn beestjes op de markt goed geld tracht te maken is natuurlijk zijn zaak ,doch dat hij twee maal zijn zelfde beestje gaat verkoo- pen is niet eerlijk en strafbaar. Dit ondervond Donderdag op de markt te E t t e n (N.B.) zekere vee koopman L. uit Breda. Voor 14 dagen had hij op de markt hier aangevoerd 'n tweetal roode goed op elkaar lijkende vaarzen, waarvan de een echter wel 'n f 20 meer waard was dan de andere. Zekeren R., landarbeider te Etten, stond de beste vaars aan,, kreeg accoord en kocht het beste beestje voor f 80 en ging verder de markt op. De landbou wer H. uit Rijsbergen kwam even la ter bij L. en kocht van L. eveneens de beste vaars ook voor f 80. Ook deze ging verder de markt op, terwijl het gekochte beestje aan de lijn bleef staan. L, ontving twee maal f 80 en liet zijn beide vaarzen verder waar ze stonden. R. had eerst zijn zaken op de markt afgedaan en vertrok met zijn gekochte beestje huiswaarts; Van den tweeden verkoop kwam nu natuurlijk niets. Toen H. even later zijn beestje wilde halen, vond hij slechts het minderwaardige roode beestje. Hij was kenner genoeg om te zien, dat dit niet zijn gekochte koetje was. Ten einde raad meldde hij zich bij den commandant der Kon. Maré- chaussée te Etten en legde deze het ge val uit. Waar hij slechts een verhaal kon doen van zijn koop, zonder meer was de zaak echter niet zoo gemakkelijk op gelost. De maréchaussée plaatste daar om een advertentie in het „Boerenbonds blad", ten einde op deze wijze den ver voerder van het beestje op te sporen. R. las deze advertentie en kwam mededee- ling doen van zijn koop. Gevolg, dat en R. en H. Woensdag met hun vaarzen op de markt verschenen, waar natuurlijk ook L. was uitgenoodigd. Een reconstruc tie van de verkoopen werd gemaakt, wat op de druk bezochte markt heel wat beweging met zich bracht. Het slot van de zaak was, dat een compromis werd gesloten, waarbij R. als eerste kooper eigenaar bleef en H. aan L. het minder goede beestje terugbe zorgde en van dezen vergoeding voor vervoer en voeding ontving. Voor L. was de zaak hiermede niet van de baan. Van de maréchaussée ontving hij nog als slot jeen bon wegens oplichting. DUITSCHE SCHIPPER VERDRON KEN. Gisteravond is de Duitschei schipper F. S. Breuer; van het in de Maashaven te R o t t.e r d ii m lig gende Rijnschip Catharina, overboord geslagen en verdronken. Personeel van de politieboot II heeft het lijk gedregd en naar het bureau aan de Parkhaven gebracht. DE ONBEWAAKTE OVERWEGEN. Donderdagmorgen half twaalf is een vrachtauto van de firma Hogenwegen uit Rotterdam, welke uit de richting Hoek van Holland kwam, door een elec- trischen trein komende van Rotter- d a m op den onbewaakten overweg te Nieuwlandschepolder gegrepen, waarbij

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 7