S. WIENER CS BINNENLAND. s N ZEELAND, WEER Ei WIND. NUMMER 258. TWEE BLADEN. VRIJDAG 1 NOVEMBER 1935. EERSTE BLAD. 178e JAARGANG. onze weermacht moet worden verstfl*£t. het wetsontwerp inzake de industrie-financiering ingediend. H A N D O G O E K T T E A O R P O S IJ P C T T H E E E N Zeer voordeelige prijzen Ziet etalages Lange Delft - Middelburg MIDDELBURG. WALCHEREN. ZUID-BEVELAND. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. Telefoon 26600. (Ingez. Meun GEMENGD NIEUWS, fProtrtnciiiU MIDDELBUBQSCHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. Bij contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. HBBFt" - GOISCHI COURANT^ Uitgeefster Naamlopze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no, 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 17 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 cent. Verschenen is het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer nopens de begroo ting van defensie. Daaraan ontleenen wij het volgende: Het had de instemming van vele le den, dat de regeering in de gewijzigde internationale toestanden aanleiding vindt tot het treffen van bijzondere voorzieningen in zake de middelen tot verdediging van het Koninkrijk. Naar hun meening geeft de verschuiving in de internationale machtstoestanden, zooals deze in den laatsten tijd plaats gevon den heeft, en zich voortdurend verder ontwikkelt, voor Nederland aanleiding tot bezorgdheid. Onlangs plaats gehad hebbende demonstraties met het meest moderne geschut en honderden lichte vechtwagens van het leger van een na burig land waren er op gericht, 'n beeld te geven van de wijziging in de machts toestanden. In Oost-Azië richt zich de belangstelling, mede blijkens artikelen in daar verschijnende couranten, meer dan voorheen op Nederlandsch-Indië. De ons omringende landen hebben kort na den wereldoorlog de motorisatie van W legers met kracht ter hand geno men. Bij het materieel van onze weer macht is evenwel een achterstand inge treden, in het bijzonder bij den aanbouw van schepen en bij de aanvulling van het artillerie-materieel. De bijzondere sleutelpositie, welke 't Koninkrijk inneemt, wettigt thans naar de meening van deze leden, bijzóndere voorzieningen ter versterking van de weermacht. Zoolang de ons omringende mogendheden overtuigd blijven, dat het ons ernst is, onze onafhankelijkheid, zoo noodig, te verdedigen, zullen zij harer zijds. het internationale belang van onze sleutelpositie erkennend, voor de hand having daarvan op de bres blijven staan. Zij wilden niet nalaten, als hun meening te kennen te geven, dat versterking van de weermacht van ons volk dringend ge boden is. In het bijzonder hadden zij hierbij op het oog de aanschaffing van meer modern materieel. De marine totaal onvoldoende uitgerust. Verscheidene leden wezen op den grooten achterstand in den aanbouw van nieuwe schepen, zoowel voor die van de Indische vloot als voor den algemeenen dienst. In de jaren 1932 tot en met 1935 zou volgens het aanbouwplan noodig zijn geweest f 43,2 millioen- Op de begroo tingen voor die jaren is echter in totaal toegestaan f 18,5 millioen, zoodat in vier jaren tijds alleen ter zake van den nieuwbouw een achterstand is ontstaan van bijna f 25 millioen. Deze achterstand zal in 1936, ondanks de voorgestelde ver hooging nog toenemen. Tengevolge van een en ander veroudert de vloot gelei delijk. De hier aan het woord zijnde meen den. dat de gevechtskracht van de vloot niet zoo sterk is als zij behoort te zijn. Inmiddels zagen zij met belangstelling de nadere voorstellen van den minister in zake de verbetering van het materieel tegemoet. Bij de Tweede Kamer is thans inge diend een wetsontwerp, waarbij de mi nister van Handel, Nijverheid en Scheep vaart wordt gemachtigd om voor en na- mens den Staat der Nederlanden met de N.V. lndustriebank in Limburg te Maas tricht een Naamlooze vennootschap op te richten, genaamd „N.V. Maatschappij voor Industrie-financiering", die ten doel heeft, het verstrekken van credieten op langen termijn aan, met deelnemen in het kapitaal van en het verleenen van bemiddeling voor het verstrekken van financieelen steun aan bestaande of nieuw op te richten -mdustrieele onder nemingen, voor zoover werkverruiming en behoud van werkgelegenheid in de Nederlandsche industrie daardoor zullen worden bevorderd. Verder heeft de vennootschap ten doel, het verstrekken van credieten op langen termijn aan en het deelnemen in het kapitaal van erkende regionale industrie- en bedrijfsbanken alsmede het overnemen van credieten van deze banken. De vennootschap is voorts bevoegd, haar medewerking te verleenen aan de uitvoering van steunverleening, ten be hoeve der industrie, welke van regee (Ingez. Med.) ringswege zijn of mochten worden in het leven geroepen. Het bedrag, waarvoor de Staat in het maatschappelijk kapitaal der vennoot schap deelneemt, bedraagt steeds ten minste 9/10 van het geheele maatschap pelijke kapitaal. De Raad van Toezicht der vennoot schap bestaat uit de ministers van Han del, Nijverheid en Scheepvaart en van Financiën. In de week van 20 tot en met 26 October kwamen in oinze provincie voo>- 7 gevallen van roodvonk, n.l. 2 te Hoedekenskerke en 2 te Wemeldinge en 1 in ieder der gemeenten Koewacht, Nieuw- en St. Joosland en Zierikzee en 1 geval van diphtherie te Graauw en Langendam. Giften Crisiscomité ar Bij ons kantoor te Middelburg is ont vangen maandelijksche bijdrage Perso neel N- V. A. Kreymborg Co. f 2,75. Men meldt ons: Woensdagavond vergaderde de afd. Middelburg van den Ned. Christel. Vrouwenbond onder presidium van mevr. Brouwer. Dr. A. Hijmans, arts te Rotterdam sprak over „Huwelijk en Kinderzegen". Spr. begon met te zeggen, dat in het verleden op groote schuld van Kerk en Christendom te wijzen is. Na een inlei ding komt spr. tot de bepaling van onze houding tegenover huwelijk en huwe- lijksnood. riet eigenlijk fundament, het bindend element in het huwelijk? Dit is volgens spr. niet de liefde, doch het geloof fundeert het monagame huwelijk in de goddelijke scheppingsorde. In den ziel- kundigen weg die God met zijn men- schen gaat, heeft ook eros zijn plaats en spreekt dan voor ons bewustzijn het eerste woord: ook eros staat in Zijn dienst. Het vraagstuk van gezinsgrootte en geboorteregeling is een principieele vraag. Niemand bedoelt wat ge zinsvorming betreft, het biologisch-mo- gelijke na te streven. Uitvoerig werkt spr, deze gedachte uit en wijst op de gevaren der stelselmatige propaganda van voorbehoedmiddelen in rationalis- tischen geest. Onze practische en principieele hou ding bepalen wij door het volgende: De natuur en de naturwet mogen wij niet als normatief zien, maar de wil van God. Onze strijd moet niet gaan over voor behoedsmiddelen of methode, maar over het gezin, over gezinsbelangen, over 't wezen van het gezin. Voor de vorming van kinderen en ou ders beide heeft het gezin, dat den naam gezin verdient, de grootste beïee- kenis. Verantwoordelijk moederschap dat in het huwelijk hetzelfde is als ver antwoordelijk ouderschap leeft voor het geheel van het gezin. Weemoedig is hei besef dat elk ge luk slechts leeft voor het oogenblik, dat men het kent, en heengaat, zoodra men zich bewust is, gelukkig te zijn. Er was voor deze lezing veel belang stelling. DE BRANDWEER OEFENT TE VEERE. Reeds eerder heeft de Middelburgsche 1 randweer voor haar oefeningen buiten gemeenten uitgekozen, die eefn hulp- verleeningsovereenkomst met Middel burg hebben aangegaan. Voor de oefe ning van gisteren was het oog gevallen op Veere en in overleg met het gemeen tebestuur aldaar was het Stadhuis als object gekozen. Tegen half acht kwamen de magirus- autospuit en de ladderauto op de Kade te Veere aan en onder groote belang stelling van de Yeersche bevolking, voor wie deze afwisseling op een stillen avond zeer welkom was, werd de auto spuit op het water in de Kade aange sloten, wat ondanks den lagen water stand goed slaagde. Toen werden twee slangen naar de Markt voor hel Stadhuis geleid, met een werd direct volop water gegeven, terwijl de tweede later aan den op het plein opgesteldeh ladder is gekoppeld. Een poging om van den grond af de hoogte van het Stadhuis te bereiken slaagde goed, maar het plan om binnen door met een slang te gaan en zoo den spits van den toren te bereiken is op gegeven omdat men zeker was te veel inwendig te moeten beschadigen, dat alleen in geval van werkelijk gevaar te verantwoorden zou zijn. Door een misverstand was de Burge rijspuit aanvankelijk te Middelburg blij ven staan. Toen zij was opgeroepen en te Veere kwam, zijn nog wel de slangen uitgerold, maar men heeft met deze spuit geen water meer gegeven. Op den terugweg bleek, dat de motor warm liep, waardoor een groot oponthoud ont- .stond. Tijdens het blusschingswerk zijn een paar brandweerlieden quasie ge wond geraakt en dit gaf aan de Veer- sche Roode Kruis brigade, onder leiding van dr. M. Taytelbaum gelegenheid zich in het vervoer van die gewonden naar de school, waar zij verder behaqdeld werden, te oefenen. Het is een zeer goede oefening ge weest. Wij vernamen van personen uit Veere, dat men niet alleen voor het otadhuis, maar ook voor de andere his torische gebouwen en trouwens voor de geheele gemeente zich gerust gestelc voelde, nu men uit eigen aanschouwing had waargenomen, dat zoo dicht bij huis een goed geoefend brandweerkorps met goed materiaal beschikbaar is om m tijd van nood met kracht de behulp zame hand te bieden. Eene tentoonstelling. Heden en morgen wordt den gehee- len dag in de groote zaal van het Schut tershof een tentoonstelling gehouden van „Nomottawol VYol die zoo be werkt is, dat zij, zoowel voor als na een eventueele waschbehandeling motvrij is. Men kan er kennis nemen van het ontstaan van deze wol en van de talloo- ze producten, die van de in zeer vele kleuren verkrijgbare wol kunnen wor den vervaardigd, en die op keurige wij zen zijn geëtaleerd. De aanwezige ver tegenwoordigsters van den heer R. Goldstein, die deze wol in Nederland importeert, geven de gewenschte inli.ch tingen over het verwerken van de wol. Dit kunnen de dames ook te weten komen uit het speciaal uitgegeven hand boek, of wel door zich voorloopig maanden gratis op het Nomotta-maand blad te abonneeren. Op de tentoonstel ling zijn de firma's aangegeven, bij wie men in Zeeland deze wol kan bekomen Garnizoenscommandant van Bergen op Zoom gaat heen. Met ingang van heden verlaat de gar- nizoens-commandant van Bergen op Zoom, luitenant-kolonel C. A. van Beu gen Bik, den dienst met pensioen. Overste Beugen Bik heeft zich in de enkele jaren, dat hij te Bergen op Zoom is geweest, een groote plaats weten te veroveren, zoowel in de militaire, als in de burgerlijke kringen. In 1933 kwam hij van Middelburg doordat het daar gelegen 14e reg. inf. naar Bergen op Zoom was overgeplaatst. Tegelijk met deze overplaatsing kwam hij in aanmerking voor den rang van garnizoens-commandant, daar hij de oudste commandant der regimenten was. Door zijn heengaan vinden in ge noemd garnizoen enkele veranderingen in rang plaats. Zoo wordt majoor J. Bruins met 1 November bevorderd tot luitenant-kolonel en tevens commandant van het 15e reg. inf., terwijl luitenant- kolonel T. Boeree dan als de oudste regimentscommandant, automatisch gar nizoenscommandant wordt. Jubileum A. Janse, BIGGEKERKE. Het is heden feest te Biggekerke nu „meester" Janse zijn 25- jarig jubileum als onderwijzer viert, waarvan hij nu 18 jaar te Biggekerke werkzaam is. Ter eere van dit jubileum, heeft zich een comité gevormd, waarin o.a. prof. dr. D. H. Th. Vollenhoven, hoogleeraar aan de Vrije Universiteit, prof. dr. K. Schilder, hoogleeraar der Theologische school te Kampen en het Tweede Ka merlid A. Zijlstra, zitting hebben. Hedenmorgen werd het jubileum meer speciaal op de school met de kinderen geviprd en werden deze onthaald. Hedenavond zal in een bijeenkomst met de ouders en autoriteiten het jubi leum worden herdacht en morgenmid dag van 2 tot 5 houdt de heer Janse re ceptie en zal de huldiging worden voort gezet. Arbeid voor jeugdige werkloozen. 0. W.-SOUBURG. Aan de werk zaamheden bij den aanleg van een nieu we begraafplaats alhier, wenschten slechts twee jeugdige werkloozen tus- schen de 18 en 24 jaar deel te nemen. In verband hiermede zullen alsnog ook jeugdige werkloozen van 16 tot 24 jaar tot d,at werk worden toegelaten. H. de Zeeuw t VEERE. Op 78-jarigen leeftijd is he dennacht alhier overleden de heer H. de Zeeuw, oud-hoofd der -openbare school, die in zijn zeer langdurig ver blijf in deze gemeente, zich niet alleen op onderwijsgebied, maar ook op veler lei ander terrein verdienstelijk heeft ge maakt. Zoo stond hij aan het hoofd van de vrijzinnige partij, maar anderzijds stelde hij ook groot belang in alles wat de Ned. Herv. Kerk te Veere aangaat. Tot zoover het meer plaatselijke, want ook buiten Veere zullen velen met leedwezen het overlijden vernemen, al moge de heer De Zeeuw ook een mooien leeftijd hebben bereikt. Wij den ken aan zijn werk als hoofdbestuurslid van het N. O. G. en niet minder aan zijn arbeid voor „Volksonderwijs", bei de een bewijs, dat hij pal stond voor de belangen van het Openbaar Onder wijs. WOLPHAARTSDIJK. Woensdag avond heeft mevrouw Anna Klaassen uit Amsterdam, hiertoe uitgenoodigd door het Departement der Maatschappij tot „Nut van het Algemeen" een lezing gehouden over „Abessynië" verduide lijkt met lantaarnplaatjes. De spreekster heeft zelf dit gebied bereisd en kon er dus aardig over vertellen, AARDENBURG. In een Woensdag avond belegde spoedvergadering van werkende leden der Koninklijke muziek- vereeniging „Aardenburgsche Fanfa ren' werd besloten den directeur A. Dobbelaere te ontslaan. De leeftijd (65 jaar) van den tot nu toe steeds gevier- den directeur, werd als reden van dit plotselinge „ontslag zonder opzeggings termijn", genoemd. De heer D. vierde een paar jaren geleden zijn 25-jarig ju bileum als directeur, en is van jongs af aan met de muziek opgegroeid- Toen hij van deze plannen hoorde was de heer D. ten zeerste aangedaan. Men mag niet ontkennen dat de directeur héél veel voor het gezelschap over had. Naar ver luidt zou hij thans zijn plaats moeten ruimen voor den heer J. Bos, van wie verondersteld mag worden, dat zoodra er betere tijden of vooruitzichten komen deze streken weder zal verlaten. OOSTBURG. Gisteren werd op de al- gemeene begraafplaats alhier ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den heer J. de Vos, die bijna 50 jaren als boekbinder in dienst was bij de firma A. J. Bronswijk. De oudste der beide patroons dezer firma huldigde in gevoel volle woorden de nagedachtenis van de zen trouwen dienaar. Ook werd het woord gevoerd door den voorzitter van het ziekenfonds „Onderling Hulpbe toon", die den heer de Vos schetste als een trouw penningmeester van gemeld fonds, dat zeer veel ,aan hem te danken heeft. Een familielid dankte met eenige AMSTERDAM 'hobbewastpaat t#_ 5tadwouder5kaob Kamers met ontbijt vanaf f 4. Eenig hotel in Nederland met eigen garage (40 auto's) in het Hotel. VOOR LOGÉ's GRATIS AUTOSTALLING Tentoonstelling: Werken van Dirk Stoorenberg. M'burg, l-XI-'35. Donderdag: hoog ste luchttemperatuur 15 °C (59 °F); laagste 12.1 °C (54 °F). Heden 9 h: 13.3 °C; 12 h: 16 34 C l mm regen. Hoogste barometerstand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal: 759 mm; laagste 753 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied 769.6 mm te Boedapest; laagste 730.7 mm te Jan Mayen. Verwachting tot morgenavond'. Afnemende meest Z, wind, half of zwaar bewolkt, weinig of geen regen, ,jets kouder des nachts. Zon op: 6 h 56; onder: 16 h 31. Licht op: 17 h 01. Maan op: 24 h 17; onder: 19 h 51. E.K. 3 Nov. Hoog- en Laagwater te Vlissinge®. November. Hoogwater. Laagwater. Vr. 1 3.48 16.12 10.21 22.37 Za. 2 4.30 17.00 11.06 23.22 Zo. 3 5.19 17.58 11.57 Hoog- en Laag water te Wemeidinge November. Hoogwater. Laagwater. Vr. 1 5.42 17.58 11.22 23.43 Za. 2 6.19 18.42 12.05 Zo. 3 7.04 19.33 0.29 12.55 ■•^^AsaaaasEacGR woorden. Kransen dekten de kist. De heer de Vos was drager der Oranje- Nassau medailje in zilver. RAAD VAN IJZENDIJKE. IJZENDIJKE. Donderdag vergaderde de Raad, onder voorzitterschap van den burgemeester, voltallig. Bij de behandeling van de begrooting werd een voorstel van den heer C a m- m a e r t om den cijnsgrond van 5 op 3 cent per ca te brengen met 6 tegen 1 stem verworpen. Het zou de gemeen te f 1000 kosten. Op voorstel van den heer Cammaert de jaarwedden v,an den burgemeester en den secretaris met 10 pet. te verla gen en de omliggende gemeenten uit te noodigen adhaesie te betuigen staakten de stemmen. Daarna bracht de heer Cammaert 'n voorstel ter tafel, om den eersten grond slag van de personeele belasting (huur waarde) progressief te maken, zonder schade voor de gemeente. Dit voorstel was zoo ingrijpend, dat de volgende week in een nieuwe vergadering daar over gehandeld z,al worden. GEWELDIGE BRAND TE NIEUWERBRUG. Een ongekende brand heeft gisteren .avond te Nieuwerbrug aan de Zuidzijde van de Oude Rijn, aan welks Noordzijde de rijksweg van Leiden naar Utrecht loopt, twee woonhuizen, een winkel, een café en het gemeentehuis van Barwoutswaarder in de asch ge legd. De brand brak omstreeks half tien uit in een leegstaand woonhuis, midden in een rij huizen. De hevige wind wakker de het vuur weldra aan, zoodat de wo ning van den heer D. Nap spoedig eveneens werd aangftast. Daarna gre pen de vlammen verder om zich meester te maken van den winkel, waar de heer Nap, een handel in kruidenierswaren dreef en van het hem toebehoorende café. Ten slotte sloeg de brand over op het gemeentehuis van Barwoutswaar der. Het vuur had toen achtereenvol gens vijf perceelen, tot het Oostelijk eind van de huizenrij vernield. 'Allies brandde tot de grond toe af en uit- de verbrande perceelen werd niets gered.

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 1