Quaker Havermout De grijze dame KRONIEK van den OAS. OUAKER MAAKTE HET EERSTE HAVERMOUT TWEEDE BLAD VAN DË PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN DONDERDAG 31 OCTOBER 1935. No. 257. GEMEENTERAAD VAN GOES. Het einde der Brusselsche we reldtentoonstelling. In totaal zijn er 20 millioen bezoekers geweest De kosten gedekt Nieuwe plannen en afbraak met muziek. Zondag a.s. om middernacht zal het afgeloopen zijn met de Brusselsche we reldtentoonstelling. Dan zullen voor de laatste maal de lampen gloeien, zal het laatste vuurwerk worden afgestoken, zal het laatste banket plaats hebben. De tentoonstelling zal dien dag nog eens schitterend versierd zijn met vlaggen en wimpels. Allerhande muziekvereenigin-- gen uit het land zijn uitgenoodigd om wandelconcerten te komen geven in al le lanen, op alle hoeken, geheel den dag door. In de feestzaal zal 's namiddags een groot concert gegeven worden on der leiding van den bekenden dirigent Defauw. In Oud-Brussel zal het plezier blijven duren tot waarschijnlijk later dan middernacht. En Maandag wordt er dan de bijl ingezet. Het is het oogenblik om te onderzoe ken wat de tentoonstelling is geweest. De directeur-generaal, de heer Ch. Fonck, die de kunst verstaat om met de pers om te gaan, heeft hieromtrent ver klaringen afgelegd en gezegd dat, op het oogenblik van de sluiting ongeveer 20 millioen personen de hoogvlakte van den Heizei, met zijn sprookjesstad, zui len hebben bezocht. Men voorzag nooit meer dan 10 millioen bezoekers. De de valuatie heeft echter veel geholpen. De heer Fonck heeft een klein kantoortje op de tentoonstelling, maar van hieruit heeft hij alle draden in handen en kan hij desnoods tot de bezoekers spreken langs de luidsprekers, zooals hij heeft gedaan toen men hem het bericht bracht van den dood van koningin Astrid. Er zijn ook alle mogelijke statistieken aan gebracht en zoo kon hij dadelijk mede deelen dat er tot dusver precies 50 mooie dagen zijn geweest, 25 betrokken en 25 regendagen. Een ander diagram, over de bezoeken, toont aan dat de massa steeds Zondags is gekomen. De lijn zakt een beetje Maandags, zinkt let terlijk in Dindags, stijgt weer een beetje Donderdags, zakt weer Vrijdags om steil naar omhoog te gaan Zaterdags en nog steiler Zondags. En zoo was het iedere week. Nooit is het bestuur voor een niet voorziene moeilijkheid komen te staan Men heeft er een klein oogenblikje aan gedacht de tentoonstelling te ver lengen, doch het plan, voor zoover het dan mocht bestaan hebben, werd dade lijk opgegeven. Inderdaad, het is bewe zen dat een verlenging veelal een mis lukking is. De tentoonstelling most in schoonheid kunnen eindigen, met een beetje spijt en verdriet omdat het nu ge daan is. Dan blijft de goede herinnering levendig. Vele gebouwen zijn overigens niet opgericht met het oog op het gure seizoen, noch wat verlichting, noch wat verwarming betreft. Bovendien zijn de meeste contracten van de deelnemers ten overstaan van de tentoonstelling zelf en van derden afgesloten voor een- duur die tot 3 November gaat en een verlenging zou slechts tallooze moeilijk heden meebrengen. En dan is er nog het feit dat het internationaal tentoonstel lingsbureau 'n begin- en een einddatum vaststelt en dat deze moeten worden ge ëerbiedigd. De belangstelling in den winter zou overigens toch niet dezelfde zijn als in het afgeloopen zomerseizoen. Wat de ontvangsten betreft moet men zich geen illusies maken. Deze zullen niet meer dan 35 millioen bedragen, ter wijl de uitgaven 230 millioen beloopen. De toegangsprijs werd opzettelijk vrij taag gehouden om het bezoek te bevor deren. Doch de uitgaven worden toch ruimschoots gedekt door de concessies door HENRY SETON MERRIMAN. 47). „Ik feliciteer je", zeide hij. „Toen ik onlangs het genoegen had je te ontmoe ten, vermoedde ik niet dat ik mij onbe wust met een groot man onderhield ge waart te bescheiden." Onwillekeurig keek Fitz naar Eva, hij begreep, dat de spreker een bijbedoeling bad. Eva sloeg eenigszins nieuwsgierig éraaf gude, als wilde zij zien hoe hij Fitz zou begroeten; trouwens ieder een in het vertrek had het oog op den Spanjaard, die blijkbaar een factor in het leven elk hunner was. Het gesprek nam een algemeene wen ding totdat mrs. Harrington naar binnen ruischte en de bediende aankondigde dat het diner gereed was. Zij keek rond. „Wat hebben wij weinig heeren", zei- de zij. „Wij missen Luke, niet waar'" Zij keek recht naar Agatha, die haar blik met brutale onverstoorbaarheid be-, antwoordde. Slechts in Luke's bijzijn was zij onzeker. Was hij weg, dan durf de zij het tegen de geheele wereldtop- nemen. „Ik heb Luke nooit gezien", zeide Eva tot den graaf, die bevel had gekre gen haar zijn arm aan te bieden. „Het spijt mij zoo, dat ik hem misgeloopen ben!" Agatha, die voor hem uitliep op de van het attractiepark, door de loterij voor de tentoonstelling, door nog ande re ontvangsten. De uitgaven zijn eigen lijk niet reusachtig als men bedenkt dat de tentoonstelling te Parijs, van 1937,1 die slechts veertig hektaren zal beslaan, en minder beteekenis hebben zal, een begrooting heeft v,an zes honderd milli oen frank. Dat is het wat ook de buiten- landsche deelnemers hebben opgemerkt, namelijk dat zij nog nooit aan een ten toonstelling van dezen aard hebben mee gewerkt met zoo weinig kosten. Een van de grootste buitenlandsche deelne mers heeft betoogd dat de kosten te Brussel slechts de helft zullen bedra gen van de kosten die te Alntwerpen werden gemaakt. Dat laat een goeden indruk. Voor België zelf en Brussel vooral is economisch en moreel de tentoonstelling een succes geweest zonder weerga. De industrie en de handel heeft er een sti mulans in gevonden, er werd werkgele genheid verschaft aan duizenden en dit schept weer blijmoedigheid, weer hoop op betere tijden. Op toeristisch gebied is de propaganda reusachtig geweest. België is nu ongetwijfeld beter bekend dan ooit. De afbraak verschaft natuurlijk ook werk. Tegen 15 Januari moet alles weg zijn, om op 1 April het terrein volledig in gereedheid te kunnen hebben voor de Brusselsche jaarbeurs. Ongeveer 10.000 arbeiders zullen arbeid vinden bij het sloopen van de paviljoenen en bij den aanleg van de nieuwe wijken. Men weet dat de groote paleizen zul len blijven, evenals de groote lichtfon tein, het stadion, het planetarium en het' paviljoen van de stad Rome. En er zijn ook al plannen gereed voor de oprich ting van groote en luxueuse woningcom plexen op het terrein. Tot den laatsten dag zullen de 200 luidsprekers gehand haafd blijven. Afbraak met muziek. De nieuwe salarisregeling goed gekeurd Verlaging der subsi die voor de bewaarscholen Hoogere schoolgelden. De Raad dezer gemeente kwam Woensdagavond in vergadering bijeen. Voorzittetr burgemeester Van Dussel- dorp. Alle leden zijn aanwezig. Tot voorzitter van het Gasthuisbe- stuur wordt herbenoemd de hr. A. Ver- maire, met 9 st. tegen 4 st. op den heer Thomassen. Salarisherziening burgemeester enz. De hr. GOEMAN wijst er op, dat de levenskosten thans hooger zijn, dan vroeger. Dit omdat B. en W. in hun voorstel om de salarisregeling van Ged. Staten te aanvaarden, opmerken, dat deze lager geworden zijn. Het voorstel van B. en W. wordt hier na z.h.st. aangenomen. De hr. DE ROO merkt op, dat hem veel in de nieuwe salarisregeling dui delijker geworden is, na een onderhoud met B. en W. Spr. vraagt den voorzitter ook den Raad van de in deze gevoerde besprekingen mededeeling te doen. De VOORZ. wijst er op, dat men in het algemeen op verschillend standpunt kan staan, wat betreft de wijze van aan passing aan de tijdsomstandigheden. De regeering eischt in deze versobering van den levensstandaard. Ged. Staten stel de bepaalde eischen betreffende bezuini gingen, en hoewel B.- en W. de regee ring gaarne bij haar beleid willen steu nen, meenen B. en W. nu toch tegen verschillende punten stelling. De nieuwe regeling inzake het werkloosheidssubsi- diefonds kostte Goes een bedrag van 58000, waardoor Goes zelf in moeilijk heden kwam. Goes krijgt er, als gewone bijdrage, 13000 uit terug en vroeg als trap, keerde zich om en keek haar met een zonderlingen glimlach aan. Zij sloeg of geen acht op den graaf, of zij onder schatte zijn opmerkingsgave. „Ge zoudt stellig van hem gehouden hebben", zeide de Spanjaard. Na eenig overleg over de tafelschik king, werd ten slotte De Lloseta aan de eene zijde van mrs. Ingham Baker ge plaatst, terwijl de twee meisjes naast el kaar tegenover 'hem zaten. Fitz zat onderaan de tafel. In den loop van het gesprek boog de Spanjaard zich tot Agatha en zeide „Hebt ge de „Commentator" van de ze week al gezien, Miss Ingham Ba ker?" Een onverklaarbare stilte viel over de verzamelde gasten. Eva Challoner's gelaat verbleekte. Haar oogen werden neergeslagen op haar bord. Niemand keek naar haar behalve de graaf, en zijn blik was vluchtig. „Ja en natuurlijk heb ik de Spaan- sche Schets gelezen. Ik geloof wel dat heel Londen dat gedaan heeft. Ik heb er lust door gekregen naar Spanje te gaan." Met haar allergewichtigst air keek mrs. Ingham Baker naar den Spanjaard. Agatha kon nog wel eens gravin wor den een buitenlandsche, maar toch een gravin. Fitz zag de Lloseta aan. Hij besloot natuurlijk dat de graaf het ar tikel geschreven had. Plotseling keerde de Spanjaard zich tot hem en zeide „En jij Fitz? Jij kunt er ook over mee praten!" En hva Challoner verried zichzelf extra bijdragen 10.835 en 36.274. De regeering wil dit laatste bedrag zoo laag mogelijk houden, vandaar de ge stelde eischen tot bezuiniging. Door B. en W. werd een aangename maar zeer hardnekkige strijd uitgevochten. En B. en W. hebben op vele punten hun z gekregen, doch niet op alle. Dit betrc den strijd met Ged. Staten, maar zwaartepunt ligt in den Haag. En het i heel moeilijk de betreffende rijkscom missie tot andere inzichten te brengen- Spr. is zelf vele keeren in Den Haag ge weest om zooveel mogelijk voor Goei gedaan te krijgen. En dit had ook eci resultaat. Spr. zette dan uiteen, hoe de regeering de salarissen berekend wenscht te zien. Hetgeen dat thans voorgesteld wordt, is niet ontsproten aan het brein van B. en W„ maar het gevolg van een strijd, 'waarin B. en W. trachtten voor de werklieden en amb tenaren te bereiken hetgeen maar eenigszins moge.ijk was. Spr. is uiter mate bezorgd, dat er niet meer te be reiken zal zijn. Spr. las hierna een schrijven van Ged. Staten voor, waaruit bleek, dat B. en W. gedwongen waren de onderhavige voorstellen te doen. De hr. VISSCHER merkt op, dat over muntverzwakking in de stukken ge waagd wordt, doch hij gelooft niet, dat een kleine gemeente als Goes in dit op zicht veel kan doen, Spr. wijst er dan op, dat de regeering eischen stelt, om dat Goes het bedrag terug noodig heeft, dat ze eerst in het werkloosheidssubsi- diefonds moet storten. Maar tensiotte berust de beslissing toch bij den Raad, en spr- hoopt, dat deze in elk geval zijn eer zal ophoudan. Jn den regel zijn er geen groote verschillen in den Goeschen Raad. Thans gaat het er om, of bij de bepaling der salarissen de juiste metho de gevolgd is. Spr. meent, ook als min derheid der Fin. Commissie, dat de be rekening van Georganiseerd Overleg, ook voor goedkeuring in aanmerking kan komen. Spr. hoopt dat de Raad dit standpunt deelen zal. Hij staat daarbij tevens op het standpunt, dat voor het technisch personeel geen verlaging noo dig is. De VOORZ. stemt toe, dat het wel en wee van den gulden niet afhangt van Goes. Maar de regeering stelt zich op een bepaald standpunt, en als men het daarmede eens is, dan volgt daar ook uit, dat men de regeering zooveel moge- ijk steunt. Wat betreft de f 58000 die Goes moet afdragen, dit berust op een wet, die geheel correct wordt toegepast, en daar heeft men zich in te schikken. Men mag in principe aannemen, dat de Raad te beslissen heeft, praktisch is de invloed die Ged. Saten en de reg'eering uitoefenen buitengewoon zwaar- Wat de gevolgde methode bij de berekening der salarissen betreft, zegt spr., dat niet al leen bepaalde methode voorgeschreven werd door Ged. Staten, maar ook door Den Haag. Spr. acht het mogelijk, dat volgens deze methode te Vlissingen een hoogere schaal bereikt wordt, omdat daar een beduidende metaalindustrie is. Hier werd nog een gunstige invloed uitgeoefend door het aantal typografen. Zou men te Kloetinge een dergelijke be rekening maken, dan kwam men veel ongunstiger uit doordat daar het aantal landarbeiders den doorslag zou geven De hr GOEMAN is tot de overtuiging gekomen, dat Goes voldoet aan een ab solute eisch, n.l., dat het loon aangepast wordt aan het plaatselijk loonpeil- Als er echter iets voor het technisch perso neel gedaan kon worden, zou spr. dit zeer op prijs stellen. De hr CRUCQ zegt, dat de onderha vige kwestie geen gemakkelijke is. Maar spr. is toch nog niet voldaan. Toen de particuliere loonen erg hoog waren, was Goes erg zuinig om de loonen van het gemeentepersoneel daarbij aan te pas- Dat is ruim een halve eeuw geleden! Sindsdien is het steeds beter, en steeds lekkerder geworden. Thans maakt Quaker, die de grootste ervaring heeft, zijn wereldbekend havermout ook in Nederland. Nu kost 't slechts 22'/2 ct. per ponds- pak (netto 500 gram). Proef het en vergelijk den smaak, Quaker was er het eerste en bleef het beste. Q U A K E R OATS GR AA N PR O D. U C..T E N<*N.V. - Rotterd dm (Ingez. Med.) volkomen. Toevallig lette niemand op haar, behalve Cipriani de Lloseta, en hij zag niet alleen, dat zij het beroemde ar tikel geschreven h,ad, maar ook dat zij Fitz lief had. De meening van Fitz al leen had waarde voor haar. Door haar vurig verlangen die te hooren, vergat zij totaal haar geheim te bewaren. „Jra", antwoordde Fitz, verbaasd waar de graaf heen wilde. „Ik heb ze beide gelezen natuurlijk. Ik hoop, dat er nog meer volgen. De man is goed op de hoog te van zijn onderwerp." „Dat is hij", zeide de graaf, over de tafel heen tegen Eva lachend. Plotseling schenen de lippen van het meisje droog en koortsig te worden, zij moest ze bevochtigen. H,aar handen beefden. Schijnbaar was zij vreeselijk bang geweest voor de opinie, zoo arge loos door den Spanjaard gevraagd. De Lloseta veranderde nu eensklaps van onderwerp. Hij h,ad ontdekt, al wat hij weten wilde, en meer. Het was zijn plan niet er verder op in te gaan. In hoofdzaak was het de graaf, die 't gesprek moest gaande houden. Eitz, in den regel geen druk pr.ater, was nu op merkelijk stil. Hij had niets te bieden, dat tot het genot van het algemeen bij droeg. Zijn opmerkingen waren kort en onbeduidend. Blijkbaar waren zijn ge dachten elders. Zijn houding jegens Eva was beleefd, maar terughoudend. Een paar maal had Eva hem gelegenheid ge geven, terug te komen op voorvallen uit het verleden, waarbij zij gemeen schappelijk belang hadden, doch hij had daar geen gebruik van gemaakt, Toe- sen. Goes was erg laat met een steun regeling, en van al die zuinigheid is men nu de dupe- Spr. wijst er verder op, dat de gemeente bij de berekening vier groe pen onderscheidde, terwijl andere ge meenten vijf groepen namen. De VOORZITTER zegt, dat de hr Crucq veel waars zeide over het ver leden. Men wachtte steeds lang met de aanpassing naar boven. Evenzoo is Goes steeds zuinig beheerd, en daarom is het nu zoo moeilijk, nog verder te versoberen. Spr. heeft voorts de over tuiging, dat overal hetzelfde systeem van berekening moet worden toegepast. De bonden willen de groep „ongeschool den" eigenlijk brengen in de groep rou tine-arbeid, maar de regeering heeft dat verboden. Het is b.v. mogelijk, dat zij, die in de groep „ongeschoolden" ge plaatst zijn „routine" gekregen hebben, maar men mag slechts rekening houden met het feit, dat voor den betreffenden arbeid in feite ongeschoolden gebruikt kunnen worden. Men zegt ook, groep 5 is nog over, en Goes heeft getracht daar bepaalde personen in te brengen, maar dit werd niet toegestaan. Groep 5 is slechts open voor gespecialiseerden. Een electro-technicus behoort b.v. in groep 4; maar als die electro-technicus gespe cialiseerd is op hoogspanning, komt hij in groep 5. Spr. antwoordt den hr SI MONS op een interruptie, dat geen ambtenaar meer dan 10 pet. zal achter uitgaan. De hr DE ROO constateert, dat B. en W. de conclusies der T. C. hebben overgenomen. (Zie in ons nummer van gisteren). De VOORZ. beaamt dit. De hr VISSCHER gelooft nog steeds dat ook de zienswijze van georganiseerd overleg voor goedkeuring in .aanmerking kan komen. De hr DF. ROO meent met zijn fractie, dat het onderwerp thans wel uitgeput vallig had Agatha dit opgemerkt. Al lang h,ad Agatha Ingham Baker een zonder ling vermoeden namelijk dat Eva en Fitz elkander lief hadden. Toch had zij hier absoluut geen reden toe. En niet tegenstaande dat nam haar vermoeden toe, en werd overtuiging. Agatha was vroeg naar het salon ge gaan, met het doel Fitz voor zich in beslag te nemen. In de hal trof zij De Lloseta, die met haar naar binnen ging. Telkens als zij trachtte haar recht op de aandacht van den eenigen aanwezigen jongen man door blik of woord te doen gelden, scheen De Lloseta met zijn som beren glimlach tuschenbeide te komen. Zoo ook aan tafel was het steeds Ci priani d'e Lloseta, die haar tallooze klei ne manoeuvres deed mislukken. En Eva zag dit alles. Zij zag meer dan de schrandere Spanjaard. Ten eerste, omdat zij een vrouw was. Ten tweede, omdat zij Fitz liefhad. HOOFDSTUK VII. Een Reis, Het leven is tenslotte een gewoonte. In die families, waar vliegende tering erfelijk is, schijnen de opvolgende ge slachten er aan gewoon, vroeg te ster ven. Zij aanvaarden het, zonder zich te beklagen, als vanzelf sprekend. Zeelie den en andere menschen, die een ruw en gevaarlijk leven leiden, schijnen deze phiiosofische levensbeschouwing ook te verkrijgen. Luke Fitz Henry verliet Lon den en vertrok, op den daartoe bestem den dag, weer met de „Croonah" naar is. Als men hoort, wat B. en W. gedaan hebben om tot een juiste berekening +e komen, dan gelooft spr. niet, dat de Raad B. en W. nog eens naar den Haag moet sturen, en opnieuw te vragen, of wel de juiste berekening gevolgd is. I),at zou bijna zijn B. en W. van kwade trouw verdenken. Men moet nu aannemen, dat B. en W. bereikt hebben, wat maar eenigszins te bereiken was. De VOORZ. wijst er nog op, dat men in den Haag niet gezegd heeft, dit is een weg, maar dit is de weg- Men moet er bij bedenken ,d,at als een begrooting niet goedgekeurd wordt, men dan voor schrijft, wat gedaan moet worden. De hr ECKHARDT brengt lof zoowel aan B. en W. als aan de Financieele Commissie, voor wat zij in deze deden. Men moet ook trachten zoolang mogelijk zijn zelfstandigheid te bewaren. De hr. V. D. DOES is nog niet over tuigd, dat een eenigszins billijker bere kening niet mogelijk is. Er worden an dere gemeenten genoemd. De VOORZ. merkt op, dat hij dan" eerst zou moeten weten, of de begrootin gen van die gemeenten op één lijn te stellen zijn met die van Goes. B. en W. zijn er volkomen van overtuigd, dat dit een zeer ingrijpend voorstel is, dat voor vele huisgezinnen moeilijkheden zal brengen. Wethouder GOEDBLOED wijst er den hr. Crucq na een opmerking zij nerzijds op dat B. en W. ook na de con clusies van Georganiseerd Overleg nog maals naar den Haag gingen, doch we derom te hooren kregen, dat de door hen gevolgde classificatie de juiste was. Een andere zal niet goedgekeurd wor den. Hierna volgde een bespreking van di verse persoonlijke salarissen. Voor de stemming verklaren de hrn Visscher, Crucq en v. d- Does, tegen de klasse-indeeling te stemmen. Het ge- zee, zonder ook maar in het minst tegen het lot te morren. Het was zeer hard voor hem weer zoo spoedig van Agatha te scheiden, in het eerste vuur van zijn hartstocht. Maar hij verliet haar bijna gelukkig. Zijn liefde voor haar nam steeds toe en vul de zijn geheele bestaan. En niet die le vens, die door duizenderlei genoegens verbeuzeld worden, zijn de gelukkigste. Dat is het krachtige leven, dat geheel opgaat in een groot belang, zij het liefde of zij het slechts geld verdienen. Tot dusver was Luke eigenlijk een man zonder doel geweest. Hij was een uitstekend zeeman, niet omdat hi; er zich op toelegde, maar alleen omdat zee manschap hem aangeboren was, gepaard met een onverstoorbaar gelijkmatig ze nuwstelsel en volkomen onbevreesd heid. Zoo gemakkelijk was het een goed zeeman te zijn, dat hij zelfs de voldoe ning niet had, zich te moeten inspan nen. Zijn hart was leeg. Wel had hij de zee, maar zijn liefde tot haar was on bewust. Was hij op een afstand van haar dan was hij niet op zijn gemak; aan haar boezem was hij niet bepaald gelukkig, hij voelde er zich thuis. Doch hij had geen loopbaan, geen grooten prijs om naar te streven, en dat was iuist wat zijn strijdlustige natuur behoefde. Car rière had hij niet meer te maken, want hij was al dicht bij den top van den ne- derigen ladder, waarop het noodlot zijn voeten geplaatst had. Toen kwam Agatha en het leege hart werd gevaar lijk plotseling gevuld. fWordt vervolgd);

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 5