HITLER; SCHEIDSRECHTER? BUITENLAND* REURSTHERMOMETER van Maandag. ■EURS- EH WISSELKOERSEN. A Kon. Petr. Mpij. 198%—201 %-199%. C Contin. Oil Cy. 14% 14%-%. C Shell Union O.C. 6%—7-6%. Hitler zou te gelegener- tijd als scheidsrechter willen optreden. JAPAN. Vandaag zou zoowel in het Noorden als in herZui- den een nieuwen opmarsch derjltalianen beginnen FRANKRIJK. ENGELAND DUITSCHLAND. MIDDEL-AMERIKA IEME1MB NIEUWS. D00DENDAGB0EK VAN HET VERKEER. SPORT. AMSTERDAM, 28 October. Het eerste getal is de vorige notee ring, daarop volgt de officieele notee ring van heden, Ned. 31 1000-4 96%-J96%. Ned. 33 1000-4 96%—96%. Ned. 34 1000-4 96% 96%. Certificaten-3 83%83%. O. Indië 34 1000-4 95%—95%. Denemarken Oblig. 1926-5 80%81%. Duitschl. pndst. 100-7 .18%20%. Engeland 1960-90 4 6868%. Zwitserl. Staatss. 1927-4% 92 Amsterdam 1933-5 98% Amsterdam 1934-4% 95%96. 's-Gravenhage 1929-4% 99%99%. Rotterdam 1926-1930-4% 91—91%. Berlijn 1925-6% 18—18. Zeeuws. Hyp. B-5 91% Zeeuws. Hyp. B-4% 90 Cities Service Cy. P. 1958 5 34%32%, A Amsterd. Bank 105%105%. C Rott. Bankver. 100%100%. A Twentsche Bank 82%82%. A Pref. Guyter en Zn. A. 111110%. A Pref. Jurgens A 96%196%. A Ned. Gist- en Spiritusf. 394% A De Schelde N.B. 18%18%. A Ver. Papf. v. Gelder 40%40. C Am. Car en Foundry 12%13%. C Am. Smelt en Ref. 3333%. C Farbenind. I.G. 29 C Stand. Brands 8%8%. C North Am. Cy. 13%13%. A Born. Sum. H M. 135138%. A Linde Teves en Stokv. 7070. A Ned- Wol Mij. 9394. A Singkep Tin M. 87%92%. A J. C. Japan Ln- 30%'30. A Rotterd. Lloyd 3434%. A S M. Nederland 3534%. A Amst. Thee C.M. 45%44. A Houth. Alberts 2120. C Baltimore Ohio 99%. A Southern Rhv. 5%5%. C Union Pac. Rr. 5658. C Int. Nickel Cy. 18%—19. Duitschl. '30 1000-5% 19%—20-19%. A Koloniale Bnk. 42%43-%. A N.I. Hbk. 1000 81—80%-81 C Ned- H.M. 1000 122%—122%. A Alg. Kunstz. U. 26%26% A v. Berkels Pat- 5152%. C Calvé-Delft 58%—57%. A C. Suiker Mpij. 38%38%. A Ned. Ford A.M. 251%—250- A Philips Gem- B- afg. 243%-243-44%, C Unileved 100%—100%-99. C Anaconda Cop. 12%'12%-%. C Bethelehem St. 23%23%-%. C Kennec Copper 15%15%. C Un. States Leather 55. C U. States St. C. 27%—27%-28. A A.N.I.E.M.N.B. 156—156%. DUITSCHE BOTER-AANKOOPEN TE LONDEN. Lenigen tijd geleden zijn te Londen, voor rekening van Duitsche koopers aan zienlijke kwantums boter gekocht. In de meeste gevallen werden deze contant in ponden betaald of wel tegen sterling- credieten verrekend. Alle mogelijke soorten werden aangekocht; ook Neder- landsche boter. Het ging soms om zeer groote transacties; zoo kwam ons ter oore dat een der belangrijkste import firma's, die veel uit Nederland invoert, een transactie van 2-300 ton boter had afgesloten. De boter, die hier gekocht werd, is naar Duitsche havens ver scheept. Algemeen is men hier van meening, dat deze aankoopen het gevolg zijn van het tekort aan boter in Duitschland. Zij zouden allicht zijn voortgezet wanneer niet juist de prijzen op de botermarkt aanmerkelijk waren gestegen. Men acht dit gedee'telijk een gevolg van in Duitschland verspreide geruchten, dat een boter-tekort in Groot-Brittannië zou heerschen- In ieder geval wordt ver wacht, dat bij een gemakkelijker markt de Duitsche koopers opnieuw zullen ko men opzetten. (Tel.) DE PAUS OVER DEN VREDE. Ter gelegenheid van het Eucharis tisch congres te Lima, heeft de Paus een radio-rede gehouden waarin Z.H. ook uitdrukking gaf aan zijn wensch dat de vrede, die vooral in Europa en in Afri-» ka reeds verstoord en in gevaar ge bracht is, alsnog bewaard moge blijver De Paus wekte op te bidden voor ee- vrede, welke moet gebaseerd zijn gerechtigheid en nimmer mag worden gescheiden van de waarheid en de naas tenliefde. De toestand aan de fronten. kracht voor het uitvoeren der Italiaan- I Van officieele zijde wordt te Rome be- sche wapenorders werken. vestigd, dat de Italiaansche legers aan De leveringen worden betaald met het Noordelijk, zoowel als aan het Zui- groote pakketten Oostenrijksche aan-1 delijk front in Abessynië gisteren ge- deelen, die tot dusver in Italiaansche I heel gereed waren voor een nieuw offen- handen waren, doch thans naar Oosten-1 sief dat vermoedelijk heden zou worden rijk repatrieeren. j ingezet, aldus samenvallende met c(en Er worden van Lissabon groote hoe-1 dertienden verjaardag van het fascisme veelheden sardines in blik naar Italië in Italië. In Italiaansche regeeringskrin- uitgevoerd- Ook groote hoeveelheden I gen verklaart men d,at men alle hoop andere conserven worden naar Italië I heeft opgegeven het conflict langs diplo- C Tide Water Ass- Oil 6%6%. A K.N. Stoomb. Mij. 8%9%. A Ned. Scheepv. U. 4342%-41%, A H.V. Amsterdam 205%206%-04%. A Java Cult- Mij. 117%115%-14. A N.I. Suiker U. 105%105-03%. A Deli Batavia 139139%-40. C Deli Mij. 1000 160%—161%-62. A Senembah 165%166%. C Chicago Milw. A Amst. Rubb. C. 108%—108%-07%, A Deli-Bat. Rubb. 69%69%. A Hessa Rubber 89—87. A Serbadjadi S.R. 6361%. Prolongatie 43%. WISSELKOERSEN. 26 Oct. 28 Oct. Londen 7,24 7.24 Berlijn 59.30 59.26 Parijs 9.71 9.71 Brussel 24.80% 24.80% Zwitserland 47.85 47,89 Kopenhagen 32.35 32.35 New-York 1.47% 1.47% geëxporteerd. matieken weg te kunnen oplossen en dat de legers in Abessynië thans weer in de beste conditie verkeeren, nadat zij hun opmarsch van den laatsten tijd heb-3 ben geconsolideerd. Naar verluidt zijn de regens die de bewegingen v,an het Een Fransch journalist heeft een in-j Zuidelijk leger tot nog toe hebben be terview gehad met rijkskanselier Hitler. I lemmerd, thans opgehouden. De rijkskanselier sprak zijn bewondering I De Abessijnsche regeering heeft ver uit over de Fransche politiek in het I klaard, dat de Abessijnsche legers in Abessijnsche geschil en voegde hieraan I het Noorden thans sterk genoeg zijn om toe, dat, hoewel Duitschland niet bij del de aanvallen der Italianen te kunnen kwestie betrokken is, het zich toch, als de tijd er rijp voor is, in de zaak als ar-1 biter zal mengen. Hitier zeide dat, hoe wel hij niet instemt met een stopzetting I van den handel met de oorlogvoerende landen, Duitschland geen der beide lan-1 den wapenen zal leveren- Amerika en de sancties. weerstaan en dat hun bewapening met den dag toeneemt en beter wordt. De versterkingen te Makale zijn voldoen de, om een Italiaanschen aanval 't hoofd te kunnen bieden. Uit Diredaua wordt gemeld, dat met grooten spoed voorzorgsmaatregelen zijtn genomen aan den spoorweg van Addis Abeba naar Djiboeti om deze, moedelijk nog meer tengevolge van de ze overstroomingsramp het leven heb ben verloren en dat een materieele schade is aangericht ten bedrage van 1 millioen dollar, hoofdzakelijk bestaan de in verloren gegane behuizingen van inboorlingen, verdronken vtee en ver nielde oogsten. MIJNRAMP. Men vreest, dat 150 arbeiders om het leven rijn gekomen. Naar uit Foekoeoka wordt gemeld, ïeeft in den nacht van Zaterdag op Zon dag in de mijn Akaike van de Meiji- maatsch.appij een mijngasontploffing plaats gehad. Op het oogenblik, dat de ontploffing plaats had waren er 167 arbeiders in de mijn werkzaam. Tot dusver zijn 17 lij ken en 15 gewonden geborgen. Ge vreesd wordt, dat de overige 135 nog in de mijn aanwezige werklieden er het even bij in zullen schieten. Uit Washington wordt de tekst ge-1 ingeval hij gebombardeerd wordt, on- meld van het antwoord der Vereenigde Staten op de telegrafische vraag van den Volkenbond inzake Amerika's stand punt ten aanzien van sancties. De Amerikaansche regeering en hetl Amerikaansche volk, aldus luidt het antwoord van Washington, zijn met die- pen eerbied vervuld voor de bestaande verdragen en zij zijn er van overtuigd,1 dat alle meeningsverschillen tusschen de leden der volkerengemeenschap door vreedzame middelen moeten worden op gelost. Geen enkele natie, die de ver middellijk te kunnen herstellen. Uit Harrar wordt gemeld, dat generaal Nas- siboe, de Abeissijnsche opperbevelheb ber van het Zuidelijk leger, alle beschik bare strijdvaardige mannen ,aan het Zui delijk front heeft gemobiliseerd om hef hoofd te kunnen bieden aan den ver: wachten Italiaanschen aanval. De priesters in geheel Abessynië hebben gisteren een beroep gedaan op allen die niet in staat wéren deel te ne»& men aan den strijd aan het front, om zich eveneens te laten mobiliseerei» voor het verrichten van werkzaamhe* De oorlog in Oost-Afrika. W.wmtv- w.nnjv De vredespogingen, die sinds een week door bemiddeling van Laval, in het werk worden gesteld, schieten, zooals te verwachten viel, nog niet veel op. Men zie hieromtrent nader de Kroniek v- d. Dag. De toepassing der sancties. Het Volkenbondssecretariaat heeft Zaterdag mededee ingen ontvangen van de regeeringen van Argentinië, Chili, Guatemala, Nieuw-Zeeland, Siam en Spanje over de toepassing' van het eer ste voorstel der coördinatiecommissie inzake den wapenuitvoer naar Italië en naar Abessynië. Het aantal staten, dat thans uitdrukkelijk verklaarde zich overeenkomstig dit voorstel te zullen ge dragen, is hierdoor tot vijf en dertig ge stegen. Wat het tweede voorstel betreft in zake de financieele sanctiemaatregelen tegen Italië, hebben thans vijftien staten verzekerd, dat de financieele boycot te gen Italië op 31 Oct. a.s. in hun land van kracht wordt. Zaterdag is nog bericht in dezen zin ontvangen van de regee ringen van Engeland, Letland, Nieuw- Zeeland, Noorwegen en Turkije. Ten aanzien van de oeconomische sanctie maatregelen heeft het Volkenbondsse cretariaat officieel meedeeling ontvan gen van de regeeringen van Engeland en Nieuw-Zee:and, dat zij bereid zijn tot toepassing der oeconomische sanctie maatregelen over te gaan op den door de coördinatie-commissie volgens haar wensch vast te stellen dag. Vijf andere regeeringen hebben thans een soortge lijke verklaring afgelegd. Italië dekt zich. Te Rome is een besluit-wet afgekon digd, welke de handelsovereenkomst met Oostenrijk op 30 Sept. door nota wisseling gesloten, bekrachtigt Deze overeenkomsf staat aan Ita ië een tol vrijen invoer toe gedurende een perio de van 6 maanden van 15,000 t, gietijzer en 10,000 t- staal van Oostenrijkschen oorsprong'. De Londensche Daily Herald meldt, dat de Oostenrijksche wapenfabrieken en aanverwante bedrijven met volle dragen heeft onderteekend, welke alsl den aan de wegen en het verrichten van instrument van den vrede zijn bedoeld, transportdiensten. heeft het recht ze te verloochenen ofI De Abessijnsche regeering zou thans niet na te komen- 2ijn overgegaan tot de mobilisatie van Wat de huidige situatie betreft, streeft de militante stammen uit het Amhara- de regeering der Vereenigde Staten er| gebied, terwijl in de provincie Harrar met alle haar ten dienste staande mid-1 de vermaarde Argoebi-krijgers zijn ge- delen naar, den vrede te helpen verze-1 mobiliseerd voor den strijd aan het Zui keren. Zij baseert zich daarbij speciaal delijk front, op grondbeginselen van het verdrag van Parijs (het Kellogg-pact), waarbij de| onderteekenende mogendheden zich hebben verplicht den vrede te bewaren. Reeds herhaalde malen heeft zij als haar meening en die van het geheele Amerikaansche volk te kennen gegeven, Vijf menschen verbrand. Bij een auto-ongeluk dat in den ,afgeloopen nacht tusschen Parijs en Amiens plaat vond, zijn vijf personen verbrand. Doe onbekende oorzaak reed de wagen te dat zoo geen vreedzame oplossing voorl <jen een boom en stond in een oogwenk de huidige moeilijkheden wordt gevon-1 fn lichter laaie, zoodat de inzittenden den, een wereldramp hiervan het gevolg I zich niet meer uit de gesloten auto kon- zou zijn. den bevrijden. De regeering der Vereenigde Staten heeft intusschen reeds de volgende maat- regelen getroffen: 1. Proclamatie van president Roose velt, waarbij een embargo wordt gelegd op den uitvoer van wapens en munitie naar oorlogvoerende landen. 2. Afkondiging van den wet, waar- I PASSAGIERSVLIEGTUIG NEERGESTORT. Twee dooden. Vermoedelijk tengevolge van den slechten weertoestand is een passagiers vliegtuig van de lijn Liverpool-Black bij de uitvoer van oorlogsmateriaal met I pool in de nabijheid van Liverpool neer 1 gestort. De twee inzittenden, de piloot en een passagier, kwamen hierbij om het leven. Amerikaansche schepen in strijd met de wet wordt verklaard. 3. Een proclamatie van president Roosevelt, waarbij de Amerikaansche burgers worden gewaarschuwd voor het gevaar, dat aan het reizen met schepen der oorlogvoerenden is verbonden. 4. Een presidentieele verklaring, dat Amerikaansche burgers die handel drijven met oorlogvoerende landen, zulks Mackensen een ,,Ehrengabe geschon geheel voor eigen risico doen. EEN VORSTELIJK GESCHENK AAN MAARSCHALK VON MACKENSEN. Hitier heeft aan veldmaarschalk Von De regeering der Vereenigde Staten volgt met sympathie de pogingen der overige staten, den vrede te verzekeren en den oorlog te doen ophouden, ein digt Washingtons antwoord. De strooppot. Twee Italiaansche kruisers voegden ken. Dit eere-geschenk bestaat uit 't Pruisisch domein Brüssow, Dit eere-geschenk is wel niet zoo groot als dat, hetwelk de leider destijds aan Von Hindenburg' gaf, maar het ver heugt zich toch in een respectabele uit gebreidheid. Het eere-geschenk is namelijk, zooals zich gisteren in volle zee bij het flottilje, I wij lezen in de „Preussische Gesetzamm dat hef stoffelijk overschot van maar-jlUng", groot 1231 hectaren, 66 aren en schalk Lyauty van Marseille naar'Ma-I 45 vierkante meter. Volkomen belasting rokko brengt. De Italiaansche schepen brachten het eeresaluut aan den vlag van den Franschen minister van marine en begeleidden het escadrille tot zons ondergang. Admiraal Salz,a, die zich aan boord van een der schepen bevond seinde den Franschen minister van ma rine een boodschap v,an Mussolir/ waarin deze hulde brengt ,aan het stof felijk overschot van Lyauty. De minis- fer liet een dankwoord terugzenden O a. zeido hii dat hij in het geleide van dn beide Italiaansche schenen een nieuw band zag v,an de Fransch-Italiaansche vriendschap. vrij. Het is toch maar gemakkelijk in dictatoriale staten, met het staatseigen dom om te springen. Het wetje, dat de dotatie regelt, begint: ,,Nach dem Wi len des Fixhrers und Reichskanslers OVERSTROOMINGSRAMP OP HAÏTI. Te Port au Prince ontvangen bench ten maken melding van verwoestende overstroomingen in de Zuidelijke en Z. W. deelen van Haïti. Men vreest, dat niet minder dan 1500 personen en ver Markt Amerika Suiker ObLmarkt Rubber Schepen =28— Olie Unilever H.V.A. Philips Industrie Tabak (Wettig gedeponeerd.) LOGGER GESTRAND. De bemanning van boord ge haald. •Zondagmorgen te ongeveer vijf uur is even ten Noorden van Katwijk de 150 ton metende motorlogger G. D. Y, 132, gestrand, behoorende aan de Poolsche reederij Mewa, waarvan de vertegen woordiging voor ons land door een Scheveningsche Mij. wordt gevormd. Tengevolge van het slechte weer, de hooge en woeste zee, kon het schip de Scheveningsche haven Zaterdag niet binnenloopen. De krachtige Westenwind dreef den logger naar de kust. Alle po gingen om de open zee te bereiken faal den, en even benoorden Katwijk kwam de logger vast te zitten. Intusschen hadden twee stroopers in de Katwijksche duinen de noodseinen van het schip opgemerkt. Zij waar schuwden de autoriteiten te Katwijk, die de bemanning van de roeiredding- boot bijeenriep. Kort nadat de logger op het strand zat, ging de reddingboot bemand met 12 man, onder leiding van schipper Jonker zee in. Acht leden van de 14 koppige bemanning van den log ger 9 Nederlanders en 5 Polen werden van boord gehaald. De schipper met de overige leden bleven nog aan boord. Zondagmorgen zijn echter ook zij van boord gehaald. De logger, die een waarde heeft van ruim f 20.000 moet als verloren worden beschouwd, evenals de haring ter waar de van f 4000. INBREKERS MAKEN 5400 BUIT. Hedenmorgen te 5 uur ontdekte een stoker van een kantoorpand aan de Ge dempte Glashaven te Rotterdam, waar in het kantoor van den ontvanger der registratie en domeinen gevestigd is, dat de brandkast opengebroken was Vast gesteld is geworden, dat de dieven met valsche sleutels binnengekomen zijn. Uit de brandkast hebben zij een bedrag van 5400 gestolen. Elk spoor van de da ders ontbreekt. Utrecht: 1 doode. In den laten Zondagavond is op den rijksstraatweg nabij Huize de Heer, te Utrecht een auto te water gereden. Onmiddellijk schoten van alle kanten hulpvaardigen toe, doch aangezien de weg ter plaatse zeer donker is, kon men niets van de verdwenen auto ontdek ken. De politie van Jutphaas werd ge waarschuwd, terwijl ook spoedig de G. G. D. uit Utrecht ter plaatse verscheen. Met een kraanwagen werd de auto op het droge gebracht. De eenige inzitten de van den wagen, die, blijkens de hou ding waarin men hem aantrof, nog ge probeerd -had zich uit den auto te wer ken. bleek reeds te zijn overleden H-- slachtoffer, zekere Van R., uit Utrecht was ongehuwd. Heerenveen: 1 doode Op den straatweg nabij H e e r e n- v e e 11 is Zondagavond de heer W Hoekstra, afkomstig uit Terkaple. die met zijn meisje op den weg liep te wan delen. aangereden door een personen* auto. bestuurd door den iongsten zoon van den heer H. uit Oranjewoud. per uit Heerenveen, die gewaarschuwd werden, achtten onmiddellijk overbi en- ging naar het ziekenhuis te Heerenveen noodzakelijk. Nadat de ongelukkige per ziekenauto derwaarts was vervoerd bleek hij bij aankomst reeds te zijp overleden. Hengelo: 1 doode. Zaterdagmiddag is het 8-jarig kind van W. aan den Ouden Molenweg te Hengelo onder een passeerenden vrachtauto geraakt. Hoewel onmiddel lijk hulp aanwezig was, was het kind bij aankomst in het ziekenhuis reeds overleden. VOETBAL. Ajax leed gisteren de derde nederlaag in dit seizoen. Thans moest zij te Velzen in V.S.V. haar meerdere erkennen, V.S. V. gaar door deze overwinning aan den kop van de ranglijst, gevolgd door R.C. H., dat een verdienstelijke overwinning op A.D.O. behaalde. H.B.S. en Sparta wonnen hun uitwedstrijden respect, van Haarlem en H.D.V.S. Feijenoord bracht het niet verder dan een gelijk spel tegen D.H.C. Van de Delftenaren is dit een goede prestatie. Stormvogels won den uitwedstrijd tegen V.U.C. en D.F.C. van D.W.S. De winnaars behouden daardoor de leiding. Blauw Wit stelde eenigszins teleur door haar gelijk spel tegen Z.F.C. In het Oosten heeft S.C.H. nog geen punt weten te veroveren. Thans verlo ren de Nijmegenaren weer van Ensche dé. Heracles zette haar overwinnmgs- reeks voort. Een verdiende overwinning behaalde voorts A.G.O.V.V. op Z.A.C. In het Noorden wonnen de leiders Be Quick van hun stadgenooten G.V.A.V, na een spannenden wedstrijd. Velocitas behaalde maar een kleine zege op Achil les. Verrassend is de groote nederlaag van Friesland tegen H.S.C. De groote wedstrijd in het Zuiden tus schen N.A.C. en P.S.V. heeft een gelijk spel opgeleverd. Het was een spannende en goed gespeelde wedstrijd. Tegen het einde was N.A.C. sterk in de meerder heid, maar toch zagen de Bredanaars geen kans dit in een doelpunt uit te drukken. Roermond leed een groote ne derlaag te Tilburg legen Noad. Het spel, dat Roermond vertoonde, was zeer zwak- Ook Bleijerheide kreeg met flink® cijfers Jtlop. Het kostte M.V.V. moeite om nog een gelijk spel tegen Longa te bevechten. In de 2e kl. A zijn slechts twee wed strijden doorgegaan. De uitslag enzijn. Eerste klasse. Afd. I. R.C.H.—A.D.O. 2—0; Hermes D.V.S.Sparta 01; V.S.V.Ajax 42; HaarlemH.B.S. 3—4; K.F.C.—Xerxes 33, Afd. II. FeijenoordD.H.C. 33; V.U. C.Stormvogels 34; ExcelsiorH.F. C. 44; Blauw WitZ.F.C. 11; D.W. S—D.F.C. 1—2. Afd. III. Ensched. BoysHeracles 1 5; A.G.O.V.V.—Z.A.C. 2—1; P.E.C.—Go Ahead met 11 gestaakt; S.C.H.En- cpnoHp II-X Afd. V. Be Quick—G.V.A.V. 54f AchillesVelocitas 12; Leeuwarden Veendam 13; H.S.C.Friesland 50. Afd. IV. N.A.C.—P.S.V. 1—1; Eindho venBleijerheide 61; N.O.A.D.Roer mond 70; M.V.V.Longa 22 Tweede Klasse A TerneuzenMiddelburg 22; Vlis- singenDe Baronie 01. Derde Klasse A. Hulst—Sluiskil 5—2. Derde Klasse B R.C.S.Zeeuws. Boys 13; Zierikzee Eil. Boys 44. Te Genève heeft Zwitserland de lan- denwedstrijd tegen Frankrijk met 21 gewonnen. Eveneens met 21 won Tsjecho-Sla- wakije den wedstrijd om den Europa Cup tegen Italië. VlissmgenDe Baronie. 01. Onder leiding van scheidsrechter P. Koster had gisteren te Vlissingen de ont moeting tegen De Baronie plaats, die, niettegenstaande hevigen wind en ook regenbuien, voortgang had. Vóór de rust had De Baronie den wind mede en het heeft kunnen proHteeren Zwaar gewond bleef de man op der "F jl weg liggen. De doktoren Frik en Roe- van wat slap werken van den recktshalt

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 2