w De grijze dame KRONIEK van den DAG. BIMENLANO. ZEELAND. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN VRlJDAÜ Zb UCluBEK i»3S.«o. al. mam sas» Onder- rdeig n. idag en taarten Markt, Zo'n Aspirientje helpt toch maar! WOLPHAARTSDIJK. M. KLOOSTERMAN. 9 oed e rm c toe j°e O ~o MIDDELBURG. 10ES. (Wordt vervolgd)' S C H r pond- pond. :platen, or mo- gels op- rs, Mid- Verz.- VI'burg Mid- arkens- ize eta- p. kilo. t. p. kg. gr. blik, pelmoes blik. L. M'burg laaeiif slikaan" f 2.50 2.50. sbureau 18 Midd. Bowr», Het Engelsche Lagerhuis ont bonden. Nieuwe verkiezin gen op 14 Nov. Waarom de regeering opeens zooveel haast heeft Een smerige streek, zegt de oppositie. Het getij lijkt gunstig voor de conserva tieven. Maar ze hebben het spel nog niet gewonnen. Minister-president Baldwin heeft eer gisteren in het Lagerhuis meegedeeld, dat dit Lagerhuis vandaag zou worden ontbonden en dat er op 14 November a.s. nieuwe verkiezingen zullen plaats vin den. Men wist allang, dat de Britsche regeering dit van plan was, zoodat de mededeeling geen verrassing baarde. De beide oppositie-partijen (liberalen en ar beiders) hebben desalniettemin op een vinnige wijze hun hart over de aangele genheid gelucht. Men verwijt de regee ring uit dezen hoek, dat het houden van verkiezingen in de huidige omstandig heden een smerige streek is. Dat klinkt hard, maar men kan de oppositie geen ongelijk geven. De zittingsperiode van het heden ontbonden Lagerhuis liep eerst het volgend jaar ten einde. In den loop van dat jaar hadden dan ook de verkiezingen gehouden behooren te wor den. De regeering wil ze nu maar liever een beetje eerder houden, omdat ze denkt, dat dat voordeeliger voor haar zal zijn. Ze bezit het recht, om te allen tijde een beroep op het volk te doen, en maakt nu op listige wijze van dat recht gebruik. Een breuk tusschen regeering en parlement is er niet. De ontbinding van het Lagerhuis en het uitschrijven van nieuwe verkiezingen worden daar om gemotiveerd met het voorwendsel, dat de internationale gebeurtenissen van den laatsten tijd een uitspraak van de kiezers wenschelijk zouden maken. De regeering heeft er behoefte aan zegt ze, te weten, of haar beleid ten aanzien van 'het Italiaansch-Abessijnsch conflict de instemming van het volk heeft. Ze is er maar al te goed van over tuigd, dat het Engelsche volk het in 't geweer brengen van den Volkenbond te gen Italië toejuicht. Daarop speculeert ze juist, om de conservatieve partij, die de laatste jaren de lakens kon uitdee- len, een goede kans te geven. Indien ze minder zeker was van de algemeene in stemming met de sanctie-politiek, zou de behoefte aan een uitspraak van het volk vermoedelijk uiterst gering zijn. Sinds 1931 is de huidige regeering aan 't bewind. Ze kwam tot stand als een cri sis-kabinet, een nationaal kabinet, welks taak het was, den economischen en fi- nancieelen toestand te cureeren. Men zal het zich herinneren: de conservatie ve partij, een deel van de arbeiderspar tij (onder Mac Donald) en een deel der liberalen werkten bij de verkiezingen sa men, met het gevolg, dat deze coalitie een geweldige meerderheid in het Lager huis kreeg. Op den keper beschouwd, was het intusschen de conservatieve par tij, die vooral de vruchten van het natio nale experiment plukte. Alleen bezette ze ook al veel meer dan de helft van het totaal aantal zetels. De beide groep jes van nationale arbeiders en nationale liberalen leken twee kleine sloepen, die achter het groote fregat der conservatie ven aan 't sleeptouw werden meegetrok ken. In den loop der jaren scheidde zich een deel dezer groepjes af. Op 't oogen- blik mag de regeering vrijwel volslagen conservatief heeten. Op alle belangrijke departementen hebben conservatieve ministers het heft in handen. Men kan niet ontkennen, dat de na tionale regeering uitstekend werk ver richt heeft. Binnen twee jaar tijds was het gat in de begrooting gestopt. Sinds 1933 werkt men weer met overschot ten. In het afgeloopen jaar konden de uitkeeringen aan de werkloozen op het oude peil worden teruggebracht, wer den vroegere salarisverlagingen voor 'n deel ongedaan gemaakt en kwam er zelfs eenige verlichting van den belas tingdruk. Bovendien nam de bedrijvig heid in het land aanzienlijk toe; en ver minderde dus de werkloosheid Wie had verwacht, dat de kiezers, gezien deze resultaten, de regeering wel erg dankbaar zouden zijn, is alevel be drogen uitgekomen. Uit verschillende tusschentijdsche verkiezingen in de laat ste twee jaar bleek duidelijk, dat men genoeg ging krijgen van het conserva tieve bewind van Mac Donald en Bald win. De stuntelige buitenlandsche poli tiek van Sir John Simon werkte deze afkeer nog in de hand. Bij sommige tusschentijdsche verkiezingen werden de conservatieven zoo radicaal door de arbeiderscandidaten verslagen, dat men voor' 1936 een „landslide" (een totale ommekeer) scheen te mogen voorspel len. De betrekkelijke rust op buitenland sche politiek gebied is nu opeens ver stoord door het „lugubere dobbelspel" (om met jhr. De Geer te spreken) in OostAfrika. En John Simon werd ver vangen door Sir Samuel Hoare, die met Eden 'een krachtige buitenlandsche po litiek ging voeren. Millioenen Engel- schen was dit uit het hart gegrepen. De regeering zag opeens haar populariteit met sprongen stijgen. Ze bemerkte, dat het Engelsche volk, wat haar po litiek te Genève betreft, als een man achter haar ging staan. Dit verschijnsel nu bracht haar op een listig idee: Smeed het ijzer als het heet is. Te verknoeien viel er niets meer. Te winnen echter alles. Ze besloot ver kiezingen uit te schrijven, onmiddellijk: niet meer te wachten tot 1936. Dan zou het gunstig getij weer gekeerd kunnen zijn. Of de vlieger op zal gaan' De oppo sitie is reeds een paar weken bezig het Engelsche volk duidelijk te maken, dat deze tactiek der regëering een smerige streek is. En ze verkondigt met luider stemme, dat, als zij aan het bewind mocht komen, de buitenlandsche poli tiek nog krachtiger dan thans reeds ter hand zal worden genomen. Dat zal ver moedelijk wel eenigen indruk maken Aan den anderen kant echter is de op positie niet van plan, om de bewapening van Engeland zoo ver op te voeren, als de huidige regeering dat wil. En de propa gandisten van de conservatieve partij la ten niet na, daarop den vollen nadruk te leggen. Ze schilderen den kiezers in schrille kleuren de gevaren af, die Enge land zullen bedreigen, als het niet zorgt, zijn bewapening in evenredigheid met die der andere groote mogendheden te brengen. De tegenwoordige politieke spanningen in Europa zijn er wel naar, om den Engelschman naar dit betoog ooren te laten hebben. Ze kunnen een spannende race wor den deze verkiezingen, een race, waar van de uitslag met geen mogelijkheid valt te voorspellen. Pijnen van rheumatiek- aanvallen maken U soms machteloos. Neemt bij de eerste ver schijnselen van zo'n aanval Aspirin. Ook U komt dan tot de conclusie: /T\ Uitsluitend verkrijgbaar in de oranje-bandbuisjes van 20 tab!. 70 ets. en oranjezakjes van 2 tabl. a 10 cfs. (Ingez. Med. door HENRY SETON MERRIMAN. 42). - Zoo ging dus Eva Challoner's werk door de handen van Cipriani de Lloseta, en kwam die edelman weer van een an deren kant in haar leven. Het scheen wei of de Majorcaan, in welke richting zij zich ook wendde, steeds met zijn ernstige volharding op haar stond te wachten, vastbesloten over haar te wa ken. dien manlijken invloed op haar le ven uit te oefenen, die in werkelijkheid de hoofdfactor is van vrouwelijk geluk geluk op aarde als de vrouwen dat slechts wisten. Want spreekt niet, alom in de natuur, als het geschapene van hoedanigheden, het mannetje geschon ken ten voordeele van het vrouwtje, en de dieren uit het woud staan in zwij gend protest op tegen al wat tegenwoor- dig' verhandeld wordt over de plaats der vrouw in de wereld. Uit dat oogpunt be- j schouwd, hebben de dieren des velds op ons voor, want hoe ook door opvoeding als anderszins, moge gewerkt worden aan de emancipatie der vrouw, en aan de onderwerping van het zwakker soort man, toch zal, tot aan het einde der da gen, dit eene groote beginsel blijven be staan, dat de man er is om de vrouw te beschermen, en de vrouw om voor haar jong te zorgen. Zoo scheen eerst laat in zijn leven Cipriani de Lloseta een doel te hebben gevonden. Terwijl Eva Challoner hem, met een stroom herinneringen het ver leden weer voor den geest riep want zij scheen de lucht van Majorca met zich te brengen had zij hem in zoo verre weer tot het heden teruggebracht, dat hij, voor 't eerst sinds dertig jaren en meer, be ang begon te stellen in het leven om hem heen- Hij vermoedde ja, hij wist bijna ze ker dat Eva het artikel in „Commen tator" had geschreven, dat zoozeer de aandacht trok. John Craik had hem in zeker opzicht teleurgesteld. Hij had den redacteur van het g'roote tijdschrift be zocht in de hoop de een of andere bij zonderheid een kleine inlichting, die zijn vermoeden zou bevestigen op te doen, maar niets van beteekenis was hem meegegeven, uitgenomen de belofte, dat het gedrukte het publiek niet zou be reiken, voor het door zijn handen was gegaan. Zelfs indien hij zich vergiste, en dit tenslotte het werk bleek van mrs. Harrington, dan nog was het feit, dat de drukproef aan zijn nauwkeurig onder zoek werd onderworpen, op zichzelf van groote belang- Dit echter, was een bij komende mogelijkheid. Hij wist, dat Eva deze schets had geschreven, en hij wilde in de gelegenheid zijn een paar kleine fouten, die hij verwachtte, te verbeteren, en die hij voelde, dat hij alleen kon her stellen. Intusschen krabbelde John Craik haastig in zijn onduidelijk handschrift een brief aan Eva. BENOEMING EN ONTSLAG BIJ CRISIS-INSTELLINGEN. Minister Deckers heeft maatre gelen getroffen om deze voort aan geheel in eigen hand te houden. De rechtsvorm van verschillende cri sis-instellingen maakte het tot dusver mogelijk, dat er bij zulke crisis-instel lingen personen aangesteld of ontslagen werden, zonder dat de minister, die in laatste instantie verantwoordelijk is voor het crisisbeleid en die in geval van ontslag herhaaldelijk personen bij zich kreeg, die zich op hem kwamen beroe pen, er directe zeggenschap over had. Hij had alleen de bevoegdheid benoe mingen of ontslagen te bekrachtigen dan wel ongedaan te maken, kon echter niet zelf de personen, die hij daarvoor in aan merking achtte te komen, aanstellen of ontslaan. De nieuwe minister van land bouw en visscherij dr. Deckers, heeft hierin sedert kort verandering gebracht en bepaald, dat elk geval van benoe ming of ontslag voortaan door hemzelf zal worden beslist. DE TOESTAND VAN 'S RIJKS- FINANCIëN. Verschenen is het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer nopens de Rijksbe- grooting 1936. Aan de algemeene be schouwingen ontleenen mij, dat vele le den van oordeel waren, dat de begroo ting, hoewel op papier sluitend, in wer kelijkheid op geen stukken na sluitend zal blijken te zijn. Wat den toestand nog hachelijker maakt, is dat twijfel aan de mogelijkheid van een reëel sluitend bud get onder de tegenwoordige omstan digheden steeds grooter wordt- Het te kort is in den loop van dit kalenderjaar steeds grooter geworden. Sommige leden knoopten aan deze beschouwingen de opmerking vast. dat nog veel ingrijpen der bezuinigingen vereischt zijn. In vijf jaar heeft het rijk een bedrag van rond f 500 millioen ingeteerd en dit bedrag zal binnenkort tot f 600 millioen stijgen. Slechts door een intensieve besparing zal een sluitend budget verkregen kun nen worden. De verteringen, ook die van het rijk, moeten in overeenstemming worden gebracht met de inkomsten. Huns inziens heeft de regeering haar woor den echter nog onvoldoende in daden omgezet. De minister-president wilde vroeger het rijksbudget tot f 500 mil lioen terugbrengen; dit doel schijnt op gegeven te zijn, terwijl het "bij iange na nog niet bereikt is- In Nederlandsch- Indië, zoo meenden deze leden, is de zaak flinker aangepakt. De bezuinig'ings- arbeid zal met meer kracht en volhar ding moeten worden voortgezet, dan tot heden het geval was. Niet ah een de budgetaire positie vordert dit, doch ook de hoogte der belastingen en het peil, waarop onze volkswelvaart zich beweegt en zich in de naaste toekomst bewegen zal. De weermacht. De aankondiging in de Troonrede van bijzondere voorzieningen in zake de middelen tot verdediging van het Ko ninkrijk was door vele leden met instem ming begroet. In het bijzondere dachten zij daarbij aan de maritieme verdediging van Ned. Indië, welke h.i. dringend ver sterking behoeft. Ook uit het oogpunt van werkverschaffing achtten sommige leden versnelden vlootbouw aanbeve lenswaardig. Daarnaast werd door som migen ook aang'edrongen op verhooging van het contingent hier te lande, mede ter beteugeling van de werkloosheid on der de jeugd, waartegen anderen aan voerden, dat uitbreiding van het contin gent zonder gelijktijdige sterke uitbrei ding van het materieel geen zin zou hebben- „Lieve mejuffrouw", schreef hij. „Het verheugt mij u te zeggen, dat uw eerste artikel in hooge mate de aandacht heeft getrokken. Met het oog op plannen voor verdere medewerking, is het absoluut noodzakelijk, dat ik u spreek. Wees zoo goed mij te laten weten hoe dit te ver wezenlijken is- Achtend, John Craik". En terzelfder tijd was een andere man, voor wien dit alles van het hoogste be lang was voor wien alles, dat Eva's leven betrof was, of het zijn eigen leven gold bezig' de „Commentator" te le zen. Fitz, op zijn terugweg van de Mid- dellandsche Zee, om zijn post te bezet ten als luitenant ter zee op een nieuw pantserschip, dat ter uitrusting in Chat- tam lag, kocht de „Commentator" van een ondernemend courantenverkooper in de haven van Plymouth De groote stoomboot bleef slechts kort aan wal, voor het ontladen van de post en Fitz, als rechtgeaard zeeman, lag in een lange stoel op dek. Hij las de „Commentator" en natuurlijk maakte hij uit het eerste artikel op, dat Cipriani de Lloseta ten slotte aan den wensch van John Craik had gevolg gegeven. De Ingham-Bakers, terug uit Malta, logeerden op dit oogenblik bij mrs. Har rington in Londen- Ag'atha had zich in den laatsten tijd op het uitvoerig bestu- deeren der couranten toegelegd. Zij las die kolommen, die gewoonlijk door het meerendeel der menschheid worden overges'agen als het zeewezen en van die onbelangrijke bijzonderheden over marinezaken, klein gedrukt, en die Verscheidene jandere leden wtensch- ten uitbreiding van ïïe weermacht niet te aanvaarden als een middel tot beteuge ling van de werkloosheid, als hoedanig zij h.i. geen waarde bezit. De handhaving van de openbare orde. Zeer vele leden, van oordeel, dat de Overheid, en zij alleen, behoort te be- schikken over de machtsmiddelen ter handhaving van de openbare orde, had den met instemming kennis genomen van de mededeeling, dat de regeering een wetsontwerp zal indienen ter voorko ming van particuliere machtsvorming op het terrein van de overheidstaak. Van verschillende zijden werd op spoedige indiening aang'edrongen, mede om een einde te kunnen maken aan op dit ge bied reeds ontstane misstanden. DE REGEERING EN DE N.S.B. Aan het voorloopig verslag der Twee de Kamer nopens de Rijksbegrooting 1936 ontleenen wij nog het volgende: Een aantal leden, van oordeel, dat de toestand op het gebied der particulie re machtsvorming ernstiger is dan de regeering zich blijkbaar voorstelt, ver klaarde in het optreden van de N.S.B. zoowel door haar weermiddelen als door haar publicaties, een ernstig gevaar voor den staat te zien. Deze leden dron gen aan op een verbod van het orgaan „Volk en Vaderland" waarin de minis ters der Kroon op de ergerlijkste wijze worden beleedigd. Andere leden meenden, dat een ver bod van dit orgaan daargelaten of dit overigens aanbeveling verdient niet mogelijk is; meer dan tot dusverre geschied is moet h.i. echter repressief worden opgetreden tegen artikelen en platen met een beleedigend karakter. Dit geldt evenwel, zoo voegden sommi gen hieraan toe, niet alleen voor de na- tionaal-socialistische pers. Eenige leden waren van oordeel, dat het verbod voor ambtenaren om lid te zijn van de NSB behoort te worden op geheven. Anderen kwamen met nadruk daartegen op. Verscheidene leden verklaarden in hooge mate onvoldaan te zijn over het antwoord van den minister van koloniën op de schriftelijke vragen van den heer Albarda betreffende de ontvangst var den leider der NSB door den gouver neur-generaal van Ned. Indië. Mocht reeds, aldus deze leden, de eerste ont vangst van den heer Mussert opzien ba ren, nog grooter verwondering moest het wekken, dat de gouverneur-gene raal den heer Mussert ook nog tot een afscheids-audiëntie ontving. Het moest den gouverneur-generaal toen bekend zijn, welken ophef de NSB van de eer ste ontvangst had gemaakt, en ook moest het hem bekend zijn, in welken "eest de heer Mussert herhaaldelijk in Tndië had gesproken. Deze leden gingen niet zoover, dat zij veronderstelden, dat de G.G. lid zou zijn van de NSB. Verscheidene leden, thans afziend van de vraag., of de bedoelde ontvan- r.ten al dan niet hadden moet plaats heb ben, achtten het standpunt, door den minister van koloniën ingenomen, dat het uitsluitend aan den G.G. staat om uit te maken welke personen hij wensch- !e te ontvangen, in zijn algemeenheid onjuist. Het optreden van den G.G. in dezen, beschouwden zij als een essen tieel onderdeel van het algemeen re geeringsbeleid in Indië, waarvoor de re- geering verantwoordelijk is tegenove de Staten-Generaal. ADVERTENTIëN en ABONNEMEN- TEN op ons blad worden gaarne aan genomen door het Agentschap: heeten voor te komen uit Lloyd's ko ker, waar die vage bron dan ook zijn mag. .In deze verwaarloosde hoekjes van de „Morning Post" had Agatha Ingham- Baker gelezen, dat Henry Fitz Henry v/as aangesteld tot luitenant-ter-zee op de „Terrific", die in Chattam lag, waar door hij genoodzaak werd de „Kitti- wake" te Gibraltar te verlaten en direct naar Engeland terug te keeren. Ook vernam zij dat het linieschip „Croonah" van Ma'ta was vertrokken naar Gibral tar en Londen, met tweehonderd en vijf passagiers en zes en twintig duizend Engelsche ponden in goud en zilver. En John Craik had aan Eva geschre ven naar Londen te komen, waar zij een doorloopende invitatie bij mrs- Harring ton had. Van over de wijde wereld schenen deze menschen saamgedreven te worden als bladeren op een vij ver her- en derwaarts ge dragen door een onzichtbaren stroom, plotseling opdwarrelend door een adem tocht overgeleverd aan de genade van weer en wind en toeval, elk ver vuld van zijn of haar eigen kleine da- gelijksch leven, niet verder vooruit zien de dan den volgenden dag of de volgen de week. En toch werden zij zeker en gestadig tot elkaar gebracht, gedreven door den verborgen stroom van het noodlot, waartegen zelfs de krachtigste wil niet bestand is. (Ingez. Med.) De belangen der slechthoorenden. Donderdagavond hield de afdeeling Middelburg van de Vereeniging tot be vordering van de belangen van Slecht hoorenden, haar eerste winterbijeen- komst in de bovenzaal van „de Een dracht". Nadat onder leiding van mej, Bok een onderlinge wedstrijd in lipiezen was ge houden, heette de presidente, mevr. TrollHoek de niet overtalrijke aan wezige leden welkom en sprak de hoop uit, dat men ook in dezen winter weer menig aangenamen avond zal mogen hebben. Besloten werd te trachten te komen tot het instudeeren van een zoo moge lijk op de kerstmisbijeenkomst op te voeren pantomine. Ook zal de timmerclub weer aan het werk trekken, de handwerkclub heeft geen vacantie genomen. De presidente wekte op ook weer lip- leeslessen te vormen. Voor een verloting van de afdeeling Utrecht in het belang van het studie fonds ten behoeve van jeugdige slecht hoorenden, beval mevrouw Troll het nemen van loten aan, terwijl zij ook verzocht te trachten zooveel mogelijk zak-kalenders en prikplaten aan de vrouw of den man te brengen. De avond werd verder door gebracht met sjoelbakken en andere spelen. De Gasfabriek. Eenige maanden geleden berichtten wij, dat ook de Goesche Gasfabriek, evenals vrijwel alle gasfabrieken in den lande, een afnemend gasverbruik con stateerde. Vooral het rayon „Oostein de" scheen toen een schadepost te wor den. Een algemeene tariefswijziging werd daarna ingevoerd, en we verne men thans, dat deze de verwachte re sultaten wel zal opleveren. Er is stil stand in den achteruitgang en zelfs eeni ge toename van het gasverbruik te 'be merken. Collecte Crisis-comité. De 'collecte voor het crisiscomité heeft deze week 53.44 opgebracht. WALSHEREN. KOUDEKERKE. Bij de vaststelling van de gemeente-begrooting voor 1936 kon tot een kleine belastingverlaging wor den besloten, zonder dat daardoor op andere posten moest worden bezuinigd. Ook hoefde niet te worden beschikt over het batig saldo van den dienst 1934, per resto groot ruim f 16000. Bedragen de opcenten op de hoofd som der personeele belasting thans 188, met ingang van het belastingjaar 1936, zijn ze verlaagd tot 175, HOOFDSTUK IV. Voor den hooggten bieder. „Wat ziet Fitz er knap uit in zijn uni form!" zeide mrs. Ingham-Baker, met dat trekje van zenuwachtige angst, dat gewoonlijk gepaard ging met alle oor spronkelijke opmerkingen, door haar tot mrs. Harrington gericht. Mrs. Ingham-Baker was heen en terug naar Malta gev/eest, maar de wonde ren der diepie hadden geen verstandiger vrouw van haar gemaakt. Wil men cr voordeel van hebben, wat van de we reld te zien, dan doet men het beste dit te doen, als men nog aan het begin v,an zijn leven staat. „Ja", antwoordde mrs. Harrington, me' een zijdelingschen blik in de richting van Agatha, de eenige, die verder in de kamer was, „ja, hij is een kn,ap jong- mensch." Agatha was bezig de „Globe' te le zen, zij zat stijf recht op, want zij droeg een nieuwe baljapon. „Ik geloof", ging mrs. Ingham-Baker met veel omhaal van woorden voort, „dat ik nog nooit eerder een marine uniform heb gezien in een kamer, zoo dicht bij mij, weet je. Natuurlijk, aan boord van de „Croonah" droegen de of ficieren ook een soort uniform, maar zij hadden geen sabel". Ongeduldig boog Agatha zich over haar courant. Mrs. Harrington luisterde met een air van levendige belangstelling, dat men sarcastisch zou kunnen noemen. „De arme Luke had lang niet zooveel gouden band

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 5